WAALS - HAARLEMMERSTR. Vanaf Men belangrijke partijen Lingeries en Witgoecfmeiy ppnweg tegen ongekend lage prijzen -1 '\44 Van ©nase koopjes profiteerden reeds duizend^ii xÊffila ®ok eens ©vertasigen STADSNIEUWS UIT DE OMGEVING SPORT UIT DE PERS Agenda INGEZONDEN MEDEDEELING. lr Kinderbroekjes 20 cent Damespantalons 35 cent Kinderhemden 25 cent Dameshemden 577 cent Keper Lijfrokjes 25 cent Zware Slcopen. 29 cent Damesrokken 55 cent Kindernachthemden 327B cent Kinderschortejj^B^Wit GrasiinnejpJOiigenshemden. Graslinnen Heerenhemden Keper Vrouwenbroeken S3 cent 32 cent 56 cent 377» cent Graslinnen Lakens £53 cent Feston Tailles £8 cent Witte Fantasieschortjes 20 cent Verkoop dezer artikelen in onze lichthal R.K. SCHOOL VOOR MAATSCHAPPELIJK WERK. Oriënteerings-cursus op sociaal gebied. Meer en meer 'begint het maatschap pelijke element in allo gelederen der maat schappij door te dringen. De verpleegster zal, wil zij in de praktijk haar taak naar -behooren vervullen, goed op de 'hoogte dienen te zijn van de maatschappelijke nooden van haar tijd, zal den weg moeten weten om hare patiënten en de leden van •het gezin, waarmee zij in aanraking komt, zoo goed mogelijk naar ziel en lichaam te kunnen helpen. Het bestuur van de E. K. School voor Maatschappelijk Werk heeft liet voorne men, bij voldoende deelname, een oriën- teeringscursus op maatschappelijk gebied te laten geven voor degenen, die nog in de ziekenhuizen werkzaam zijn, zoodat zij, na behaald diploma voor ziekenverpleging ook goede maatschappelijke vorming zul len hebben. Deze cursus is natuurlijk ook toegankelijk voor degenen, die reeds een diploma behaalden. Het ligt in de bedoeling om bij voldoen de deelname in de grootere steden, b.v. 'Amsterdam, Hotterdam, Den Haag, Utrecht, Nijmegen Breda, enz., afzonder lijke cursussen te organdseeren. De duur van de cursus is bepaald op l*/3 jaar, iedere week één avond met twee lessen, vast te stellen in overleg met de deelneemsters. Er zal na gebleken geschiktheid een ge tuigschrift worden gegeven. De volgende vakken zullen gedoceerd iword-en 1. Geloof sverd^di-ging; 2. Kath. Zeden leer en Huwelijks-wetgeving; 3. Psycholo gie; 4. Maatschappelijk hulpbetoon (Ar menzorg, ouden van dagen, onvolledige ge zinnen, zorg voor doofstommen, blinden, enz., plaatsing van kinderen en gezinnen); 5. Webtenkennis (Kinderwetten, arbeids- [web, ziektewet, armenwet, ongevallenwet, enz.); 6. Woningtoestanden; 7. Maatschap pelijk werk voor zieken; 8. Maatsohap- pelijk werk voor geestelijk invaliden en maatschappelijk ongeschikben; 9. Reclas- -seering en maatschappelijk werk ten be hoeve van drankzuchtigen. De directrice, mejuffrouw F. Haije, Nico- laas Witsenkade 47, Amsterdam C., is •gaarne bereid alle nadere inlichtingen te geven. Cursus voor wijkverpleegsters. Bij voldoende deelname zal aan boven genoemde school een cursus voor wijkver pleegsters worden georganiseerd. Door een commissie van de Gezond heidsraad. is in overleg met Rijksdagafge vaardigden een programma samengesteld, terwijl een officieel diploma zal worden uitgereikt. Daar in de toekomst geen wijk verpleegsters, religieuzen of leeken, die dit diploma niet 'bezitten, zullen worden aangesteld, is het van het grootste be lang, dat degene, die zich aan wijkver pleging willen wijden, zoo spoedig mogelijk dit diploma zullen behalen. Alleen dege nen, die het diploma A van ziekenver pleging bezitten, en die de aaruteekening .votfr -kraamverpleging behaalden, 'kunnen aan den cursus deelnemen (van dit laatste zal door den Minister in bijzondere ge vallen vrijstelling kunnen worden verleend). De duur van den cursus is bepaald op ongeveer één jaar, met dien verstande, dat twee dagen gewijd zullen zijn aan theorie, de rest aan praktijk. De cursus wordt gegeven te Amster dam, maar zoodra de behoefte blijkt, zal hij ook worden ingericht in de grootere plaatsen als Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Nijmegen, Breda, enz. De directrice der school, mejuffrouw ;F. Heye, Nic. Witsenkade 47, Amsterdam O., zal gaarne nadere inlichtingen ver schaffen. Nieuw Beijerland ontevreden over z'n burgervader. De raad der gemeente Nieuw-Beijerland heeft Zatei-dag jl. besloten, een motie van afkeuring over de houding van den bur gemeester, den heer G. Nicnaber, te zen den aan den Minister van Binncnlandsche Zaken en Landbouw. In deze motie wordt gezegd, dat de burgemeester op ongeregel de tijden de gemeenten verlaat, zoodat het den ingezetenen niet bekend is, dat hij den kantoorhouder der Posterijen aldaar heeft gelast of verzocht, de correspondentie van <dc gemeente aan niemand af te geven en Vervolgens dat de burgemeester zich niet rechtvaardigt tegen geruchten over hem, welke zoowel 'binnen als buiten de ge meente worden verkondigd en dat de raad zijn afkeuring uitspreekt over zijn houding. VERGUNNING VOOR ZENDAMATEUR. De examencommissie samengesteld. Bij ministerieele beschikking is een examen-commissie ingesteld voor het af nemen van het examen ter veria-ij ging van een machtiging voor den aanslag en het gebruik van een amateur radio-electrische zendinrichting of van een verklaring van bevoegdheid voor het bedienen van een zoodanige inrichting. Tot leden van deze commissie zijn be noemd: ir. C. H. de Vos, hoofdingenieur der Telegrafie en Telefonie te 's-Graven- hage, tevens voorzitter; G. Emmerik, elec- tro-technisch ambtenaar der Telegrafie en Telefonie te 's-Gravenhage, tevens voor zitter; P. de' Groen, adjunct-referendaris der P.T.T. te 's-Gravenhage, tevens plaats vervangend ondervoorzitter; dr. S. B. Elings te Groningen; ,T. J. Fr ederiks e te Nijmegen; A. J. van Gilse en ir. H. Leis te 's-Gravenhage; ir. W. M. Moorrees te Dordrecht; A. O. L. Strijkers te Rotter dam; C. C. Verbeek, adspirant electro- tec'hnisck ambtenaar der Telegrafie en Telefonie te Noordwijk en R. P. Wirix te 's-Gravenhage. Bepaald is voorts, dat nevens den voor zitter of ondervoorzitter telkenmale zit ting zullen nemen tenminste twee en ben hoogste vier leden. Op Maandag 5 Augustus j.l. heeft de commissie reeds vergaderd. Verschillende punten betreffende het examen werden besproken. Besloten werd tegenover de candidafcen een zeer tegemoetkomende hou ding aan te nemen. De examens zullen op Maandag 19 Augustus a.s. te 's-Gravenhage in het telegraafkantoor aanvangen. Evenwel stelt de commissie zelf voor, ook in andere plaatsen examen te houden, 'b.v. in het Noorden of Zuiden des lands, indien daar toe aanleiding bestaat. Dit zal hoofdza kelijk afhangen van het aantal uit die streken ontvangen aanvragen. K. S. A. Cursus Sociologie. Men verzoekt ons mede te deelen, dat alsnog tot 15 Augustus a.s. gelegenheid be staat zich aan te -melden tot deelname aan den op 1 September a.s. aanvangenden schriftelijken cursus in Sociologie. Zooals bekend zijn de kosten van deel name zeer laag gesteld. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden. T. H. Ritman. f In den ouderdom van 91 jaren is over leden de heer T. H. Ritman, in leven directeur en later president-commissaris van de N. V. Sboomgistfabriek en Dis tilleerderij „De Valk", voorheen T. H. Ritman en Co. De overledene was een zeer geziene persoonlijkheid, die naast de behartiging van zijn zakenbelangen zijn beste krachten heeft gewijd aan de verzorging van het Luthersch Weeshuis. Ten politiebureele is gedeponeerd een damesrijwiel, dat onbeheerd is gevonden voor het perceel Kagerstraat 10. Gistermorgen liep op de Hoogewoerd een wiel af van een aldaar rijdende auto. Het verkeer ondervond daardoor gerui- men tijd vertraging en was gedurende een kwartier gestremd. Met de kraanwagen van de fa. Stallinga werd de auto weggesleept. Gisteravond omstreeks 9 uur geraakte de drie-jarige N F, wonende op de Oranje- gracht, toen hij tegenover de ouderlijke wo ning aan het spelen was, in een onbewaakt' oogenblik te water. De daar juist aan wezige v. W. zag liet ongeluk geschieden en wist nog juist bijtijds het ventje met behulp van een stok op het droge te bren- gen. Post- en Telegraafkantoor. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn; terugontvangen in de 2e helft der maand Juli 1929. Brieven Binnenland: Ambte naar Openbaar Ministerie, Alhier; v. d. Bergh, Rotterdam; J. A. Biesjot, Leiden; C. H. de Boer, Zoeterwoude; W. v. d. Bosch, Hier; G. Bruinsma, Haag; Crescent Comp., TCindhoven; Departement van Koloniën, Haag; Mej. F. Goethart, Leiden; Directeur Gemeentebelastingen, Haag; Schippen A. Gombart, Rotterdam; J. J. Groen Zn., Leiden; Chr. Jansen, Boschstraat, 111; M. J. C. Klaas sen, Helder; Kreijmborg Co., Baarn; Leidsch Dagblad, Leiden; EL B. Mijfcman, Middelman, 111; Nas veld. Voor schoten; N. V. Fabr. van Meelproducten, Amsterdam; Mej. D. Oppen, Haarlem; Mej. Jac. Small, A'dam; Mej. Sjaan Caron, Oos terhout; Mej. R. Tamminga, Hoogland; Vermeij, Gouda; Mej. A. Vroegop, Broek op Langend ijk. Briefkaarten Binnenland: Mr. J. M. van Bemmelen, Rotterdam; Mej. C. v. d. Bosch, Zeist; J. J. van Dorst, Eg- mond a/Zee; D. Gans, Meeuwerderweg, 111; Paulus Guley, Harreveld; P. Hesse- ling, Leiden; A. Hoeven, Houtplein, 111; fam. M. de Hoog,, Amsterdam; van der Horst, Smidslop, 111; C. Kribel Sr., 111; H. van Malsen, IJmuiden; H. Messcher, 111; Mej. A. Suir, Amsterdam; fam. v. d. Velden, Amsterdam; Fr. Weijn, Haag. Brieven Buitenland: J. Bosman, Herren-al; Faijens Co., Bradford; J. C. C. de Groot, Bad Harzburg; H. J. Heering, Blankenham; J. Hoftijner, North Hudson U.S.A.; A. van Oosterhout, Port Said; Frau Struek Loeser. Koln. Briefkaarten Bu itenland: Frau Bleuler Waser, Stoffelhohe; Familie Koome, Hildesheim; Rudi Kraus, Dussel- dorf; K. N. v. d. Lindsen, Canazei. 7 Briefkaarten zon-der adres. INGEZONDEN MEDEDEELING. WARMOND. W ef houders-vacature. De heer J. L. M. Bakker, wethouder de zer gemeente, heeft om gezondheidsrede nen als zoodanig bedankt. De heer Bak ker, die op 13 Nov. 1928 in dezelfde verga dering, waarin hij als Raadslid werd. ge ïnstalleerd tot wethouder werd gekozen, blijft als Raadslid der Kath. fractie zitting houden. LEIDSCHE VOETBALBOND. De athletiekdag voor voetballers. De Athletiekcommissie bestaande uit de heeren S. J. Koopmans, voorz.; P. J. Hoogendam, secr.; J. Wassenaar, Ph. v. d. Lof, W. F. de Bree, D. Gijsberti. Hod en- pijl en A. Buttl-er, heeft voor den athle tiekdag voor voetballers op Zondag 25 Augustus de volgende regelingen getrof fen: De jury is als volgt samengesteld: wed strijdleider: de heer S. J. Koopmans, scheidsrechterde heer B. M. Menkhorst, wedstrijd-secr.: dc heer P. J. Hoogendam. Het aanvangsuur is bepaald op 10.30 uur. In de morgenuren worden de series verloopen en de nummers Driesprong en Vèrspringen Junioren afgewerkt. Na de pauze wordt te 2 uur weer begonnen. Na afloop van de Athletïekwedstrijdcn zal te 4 1/2 uur een voetbalwedstrijd worden ge speeld Leidsch N.V.B.-XIGoudsch N.V.B.- XI om den van Spall-beker. De wedstrijden worden gehouden op het L.F.C.-terrein (Haagweg). De einddatum van inschrijving is be paald op uiterlijk 17 Augustus a.s. Inschrij vingen. na dien datum worden onherroe pelijk terzijde gelegd. Het inleggeld bedraagt 25 cent per per soon per nummer. Dit inleggeld moet bij de inschrijving worden afgedragen. Daar voor de Athletiekwedstrijden vele prijzen noodig zijn, verzoekt de athletiek commissie vereenigingen, officials en an dere belangstellenden een medaille of an deren prijs voor dien wedstrijd beschik baar te stellen. Zondag 1 September a.s. zul'len, met medewerking van de Leidsche Derde Klas- sers, de wedstrijden plaats hebben om het L.V.B.-Jubileumschild (indertijd aangebo den door de Koninklijke Begeer te Voor schoten). De Leidsche derde klasse vereenigingen worden uitgenoodigd te willen mededeelcn of zij aan bovengenoemde wedstrijden zul len deelnemen. Aan U.V.S. zal worden verzocht of- de L.V.B. op dien datum over het U.V.S.-t-er- rein zal kunnen beschikken. DE KABINETSCRISIS. (Vervolg van het 2de blad.) „De schuld aan een goede daad" De „Ned." wijdde gisterenavond voor het eerst een beschouwing aan de misluk king van de vorming van een parlemen tair kabinet. Het blad had er de voorkeur aan gegeven er niet over te schrijven, tenzij de gewisselde stukken op tafel la gen, doch nu de pers van alle andere richtingen zich uitsprak, wil de redactie den indruk van -het gebeurde, gelijk zij dien verkreeg, niet langer achterhouden. Er bestond (dus) bij de drie- rechtsche groepen geneigdheid mede te werken aan 'het vestigen van een basis voor een parle mentair kabinet, steunend op de rechter zijde. Het meeningsverschil ging over de vraag: hoe deze 'basis gelegd kon en moest worden. De Roomsch-Katholieken en Anti-revolu tionairen waren van meening, dat zoo danige basis gelegd moest worden, door zic'h vooraf vast te leggen op een bepaald werkprogram en zich te verplichten tot het steunen van het kabinet, bij de uit voering van dat program. De Christelijk-Historische Kamerfractie- meende tot -dit vooraf vastleggen niet te mogen besluiten. Ging de fractie tenslotte om den kabinetsformateur zoover mogelijk tegemoet te komen, er toe over, om over enkele punten van het ontworpen Regee- ringsprogram haar oordeel te doen kennen; van een zich verbinden wilde zij niet we ten. De Christelijk-Histmische fractie meende, dat voldoende waarborg voor haar oprechte -geneigdheid tot het steunen van het te vormen kabinet gevonden kon worden in zekere eenheid van beginselen -tusschen dit kabinet en de drie partijen, waarop -het zou steunen, en voorts in den bekenden gouvernementeelen zin der Chris- telijk-H'istorischen en iu de uitgesproken sympathie, waarmede de fractie begroette de kans tot het optreden van een parle mentair ministerie dat bedoelt te steu nen op de rechterzijde. Aangezien ook de Roomsch-Katholieken en Anti-revolut-ionnairen uiteraard, met hunne bereidheid zich te verbinden, niet kunnen bedoelen een prijsgeven van hunne vrijheid in het beoordeelen van den wette- lijken vorm, waarin eene aanvaarde ge dachte zou zijn uitgewerkt, was het ver schil -tusschen de R.K. en A.R. eenerzijds en de C.H. anderzijds niet zoo heel groot; maar het ver-schil bestond; en op dit ver schil stuitte de kabinetsformatie, in den eerstbedoelden vorm, af. Na al-dus eerst de feiten te hebben medegedeeld, komt heb Christ.-Hisb. or gaan tot de schuldvraag. In dit geval kan werkelijk niet voet stoots worden aangenomen, dat het aan de beide'andere partijen volstrekt onmo gelijk was de deugdelijkheid te erkennen van de argumenten der Chri-s tel ij k-His- torischen. Maar, ten slotte, wij aanvaarden voor een oogen'blik de schuld der Christelijk- Historischen. Echter cl7 schuld aan een goed-e daacl is een verdienste. En nu wa gen wij de voorspelling, -dat de houding der Christelijk-Hist-orischen al moge -zij thans hebben geleid tot de teleurstellende mislukking van de eerste pogjng van den Kabinetsformateur in de toekomst zal worden geprezen als een daad van goed constitutioneel beleid, die de kracht van het parlementaire stelsel zal ten goede ko men. Heb maken van uitvoerige afspraken en het zich verbinden en vastleggen op breed-uitgesponn-en programs bevordert niet het vertrouwen in de volksvertegen woordiging en de liefde voor het parlemen tair stelsel. Integendeel, heb zijn juist deze vooral'gemaakbe afspraken en verbin tenissen die het vertrouwen in de volks vertegenwoordiging hebben ondermijnd. De toegenomen belangstelling voor de Eerste Kamer der Staten Generaal moet voor een niet gering deel daaruit worden ver klaard, dat men meent, dat daar de juiste waarde der ontworpen wetsbepalingen zui verder wordt afgewogen, omdat de leden van dat college niet door politieke af spraken en overeenkomsten zouden zijn gebonden. -Hetgeen thans van Christelijk-Histori sche zijde is bepleit, zal ten slotte wor den erkend als een juist beginsel, dat wel onderscheidt de taak en bevoegdheid van de regeering en die van de volksvertegen woordiging dat de verantwoordelijkheid der regeering onverkort erkent, en dat den eisch van zelfstandig en vrij oordeel voor de volksvertegenwoordiging onvoorwaarde lijk handhaaft. Meent men werkelijk, dat uitvoerige afspraak een waarborg 'biedt voor het Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. £t houders van Lei- •ene kennis, dat 1 het verzoek 1 Mu. Burgemeester^ en den brengen tel door hen de- besV de N.Y. AmericaV Fjbt-^ëum^Company om vergunning tot l&t Jöpriclïte|r van een on- dergrondsche be^arplaat^F voor benzine met bovengrond-scBC aftorn-richting in en op de Niehwstraat wóón^et perceel 'Nieuw, straat N. 53, Sectie I,^T-oc. 2467, daagd. LEIDEN. Donderdag. Recollecttie Hartebrugskerk, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 Augustus waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Ivort-Rapenburg 12, telefoon 594. /even van het Kabinet; dan zou zulk een afspraak toch wel allereerst effect moeten hebben op een oogenblik, als het Minis terie de Kabinets-kwestie stelt; want dan gaat het onmiddellijk om het leven van het Kabinet, dat men beloofde te steunen. Welnu! Zelden werd solider overeenge komen tusschen Kabinetsformateur en par tijen, dan in Augustus 1922. En niettemin, nadat de Kabinets-kwestie was gesteld, in scherper bewoording -dan misschien ooit in. het parlementair -debat werd -gebruikt, werd op 26 October 1923 'het ontwerp- Vlootwet verworpen met 49 stemmen vóór en 50 stemmen tegen. Onder de tegen stemmers waren 10 leden eener partij, die zich tot -het steunen van het Kabinet had verplicht. De heer De Sa-vornin Lobman, hoewel de verwerping der Vlootwet ten zeerste betreurende, heeft toenmaals in de „Ne- 'derlander" het afwijkende tiental, tegc den over hen uitgestorten toorn in b scherming genomen. In deze -bescherming in 1923 door de „Nederlander" verleend aan het tiental, dat gebruik had gemaakt van de onmisbare vrijheid van den volks vertegenwoordiger, ligt de verklaring voor de houding, thans door de Christelijk- Historische Kamerfractie aangenomen. Wij vertrouwen, dab de toekomst zij heb dan niet de allernaaste toekomst zal leeren, dat diepere eenheid, onderling vertrouwen en eerlijke verklaring van sym pathie en wil tot steun, bet-ere waarbor gen bieden voor een vruchtbaar bewind dan uitvoerige afspraken en verbintenis sen, na veel wikken en wegen tot stand gekomen. Wetenschappelijke Berichten Sven Hedin. Volgens een Wolff-telegram had Sven Hedin een vraaggesprek met een vertegen woordiger der Hamburger Naoh-richten, waarbij dc ontdekkingsreiziger een en an der mededeelde omtrent zijn laatste Mon- golië-expeditie. Wij ontleenen aan het betrokken résumé, dat tot du-swer zeven meteorologische sta tions door de expeditie zijn aangelegd, die van ontvangst-stations voor draadlooze te legrafie zijn voorzien. De expeditie heeft nog minstens twee jaar werk, terwijl zij al twee jaar en tien maanden onderweg is, Zestienduizend meter film zijn opgenomen, waaruit een rolprent van 2500 meter wordt samengesteld. Deze- zal weldra worden vertoond onder den titel„Met Sven Hedin in de Gobi-woestijn Sven Hedin deelde verder een en ander mede over de wetenschappelijke praesta- ties (er zijn twee-en-twintig geleerden on der de acht-en-zeventig personen uit welke de expeditie bestaat) van zijn staf. De Duitsche meteoroloog dr. Walclemar Hun- dc maakte zich o.a. verdienstelijk door het oplaten van talrijke loodsballonn-en en astronoom Liuid houdt zich met slinger- waarnemingen bezig. De geologen deden belangrijk explorat-iewerlc en zij vonden zeldzame dinosaurusfossielen en de avchae- oiogen verzamelden meer dan twin-tlj_ zend voorwerpen, hoofdzakelijk uit het steenen tijdperk. De arts dr. Hummel treedt tevens als bioloog en anthropoloog op. Ha- joor Zimmermann is leider van een der meteorologische stations, 't welk hij met succes teigen een aanval van roovers had weten te verdedigen. Tot dusver leed de expedities geen verlies aan menschenk- vens. Sven Hedin verklaarde ten slotte, dat hij zich alleen op reis geheel gezond voelde en niet lang in Zweden zou blijven.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2