SPORT EN WEDSTRIJDEN UIT DE OMGEVING ■Gli". Oïü VOETBAL'. MISSIE-FINALE TE VENLO. Brabant w:nt van Utrecht met 5—4. Op net terrein- der R. K. Sportvereeni- hi ging „Venlo" werd j.l. Zondag- onder veêl belangstelling de finale gespeeld der Mis- igej sieved strijden tusschen het Bossche en hte Utrechtsche elftal. Des morgens werden de 70 spelers en officials door het comité officieel m hotel „Wilhelmina" ontvangen, waarna H om half twee in de S. Martinuskerk een rleehtig Lof werd opgedragen. -Na afloop itan biervan werd een optocht geformeerd, waarbij zich ook de turners vaai Venlo, Blerick en Tegelen aansloten en na een rondgang door de stad, opgeluisterd door .uziek, trok men naar het terrein. De gymnasten gaven nu eerst een welge slaagde demons-tralie, -waarna te ongeveer de volgende elftallen zich opstellen onder leiding van scheidsrechter Wolfram. De toss wordt gewonnen door 's-Bosch, II raar na Utrecht tegen wind in den- bal aan >j. rollen- brengt. De linksbuiten krijgt aldra een goede kans, hij lost een schot dat cor ner w-ordt gewerkt, welke achter wordt ge- plaatst. Weer een aanval van de Oranje- lan voorhoede, doch Schellekens vangt het schuine schot van Eusterbroek. Direct ri daarop krijgt van Kouwen- een 2-tal scho- j-e verwerken van Moll-er. Even later ^on een -goede aanval van Utrecht en de Groot geeft met een ferm schot aan- Schel- ékens het nakijken. Er is dan. bijna 10 mi- laten gespeeld. De gr oen-blauwen beant- vei ivoor-den met -een vinuigen tegenaanval L<^ei maar de vijandelijke achterhoede is voor- a i/lsnog safe. Geweldig vlug golft het spel en neer. Eenmaal lost J. v. Eeke-xen -n ver schot, dat v. Kouwen echter klem. €e vast grijpt, terwijl vlak daarop v. Campen hard naast kogelt. Een hard schot van Mioller wordt keurig ior v. Kouwen gevangen. Direct hierna raat een voorzet van v. Wanrooij juist achter. Een goede k;ans om gelijk te ma ken kan Moller niet benutten. Dan komt c'e' Utrecht weer meer opzetten, maar de bal zjj wordt retour gezonden. Een keurige voor- iet van v. Lieshout volgt en v. Eekeren brengt na een half uur spelens de partijen i gelijken voet. Weer komt den Bosch terug en uit een mooie pa-ss van zijn broer bezorgt F. van (g< Eekeren aan den. Bosch de leiding met een :ei onhoudbaar schot 2-1. Dam ontstaat een gevaarlijk moment als v. Halten mist maar itejiv, Eekeren knalt juist naast. De Utrechte naren probeeren herhaaldelijk het spel te iem maar steeds weer komen de top Brab-anters terug. ge Als v. Kou wen dan nog eens zijn talen- m( ten getoond^ heeft, krijgt ook Schellekens i nog even de gelegen heid, waarna van Gam in voor de derde maal het net. doorboort a fen nog geen minuut later verhoogt van de score tot 41, waarna de rust wordt aangekondigd. Na de hervatting krijgen we eerst een te< aanval van de Bosschenaren-, waarna Utrecht goed combineerend op Schelle kens afstevent, maar voor doel is het- mis. moet dan worden gestopt voor een on- daa geval van v. Ha a-ren, die wegens een h-oo-fd- d blessuur moet uitvallen; Groen neemt zijn ,g< plaats in. Eusterbroek verkleint den achterstand ,iim _j, 12 minuten spelens. 42. Thans vor- n/eéiaen de Utrechtenaren die nu met wind I èii zon meqspelen, de meest aanvallende ha partij, waarbij vooral hun goede combinatie e zeer opvalt. De linksbinnen ten Bokum benut dan een mooie kan-s en Schellekens kan voor d-e derde maal visschen-, zoadat da de stand reeds '4—3 is. De Bossche voor hoede is lang niet meer zoo actief. Een- zaa maal kan- v. Eekeren toch een mooi- schot lossen maa-r v. Kouwen stopt fraai. Aan den overkant doet Eusterbroek het beter en schiet schitterend in aldus den stand icht gelijk makende. 4—4. De Oranje-getruiden komen nu duchtig los, maar bij een plotse- lingen aanval krijgt v. Lieshout den 'bal nie toegespeeld van v. Eekeren, hij rent langs de lijn, schiet tegen den paal maar depo neert den- terugspringenden bal keurig in touwen. 5—4. Dit moedigt de Braban- ters blijkbaar aan-, tenminste hun- voor- boedespel wordt weer veel beter. Het spel blijft dan. eenigs-zins meer tot het midden veld beperkt. De fat is er than-s een beetje uit en er Wordt weinig spannends meer vertoond. -Van weerskanten volgen nog enkele aan vallen maar gedoelpunt wordt er niet meer, zoodat het einde een 54 overwin ning aan- Brabant Krengt. Alphia wint een beker. Bij de gisteren gespeelde seriewedstrij- den, uitgeschreven door de voetbalveree- higing „Laakkwartier" in Den Haag, kwa men in de finale A.D.O.Alphia, welke eind wedstrijd door laatstgenoemd elf-tal met 82 werd gewonnen. Hierdoor kwam Alphia in het bezit van den uitgeloofden beker. eke Estland—Finland. De te Beval gehouden wedstrijd Estland ^Finland eindigde in een gelijk spe-1 11. CRICKET. De uitslagen. 1e klasse. HCO 2ACC; gew. door HOC met in nings en 137 runs. Ajax (L.)VRA; gew. door YEA met innings en 87 runs. HaarlemPhoenix; gew. door Haarlem met 123 runs op de lo innings. HDVSEood cn Wit; gew. door E. en W. met innings en 65 runs. HDVS 89 en 43 E. en W. 197 voor 9. E. W.Quick (N.); gew. door P. W. op de 2e innings met 4 runs en 10 wickets. 2e klasse C. HDVS 2Ajax (L.) 2; gew. door HDVS 2 met 42 runs. HDVS 109. Ajax 67. Vqc 2Quick (H.); gew. door VOC ■feet innings en 29 runs. VOC 138. Quick- 34 en 7ö. LAWNTENNIS. De nationale kampioenschappen te Hilversum. Timmer en me j. Bolliü Co uquerque beiden opnieuw kampioen van N ederland inhetenkelspeL Over het algemeen heeft het weer zich gedurende de afgeloopon week goed ge houden, zoodat de jeugdige leiders die de regeling in handen hadden nu de heer Hoyte Veder door ziekte verhinderd was de wedstrijden te regelen, met medewer king van de verschillende spelers(sfcers) er in geslaagd waren het programma vrij vlot af te werken. Hierdoor was o.a. de finale damesdubbelspel reeds j.l. Zaterdag tot een beslissing gekomen. Het was zeker voor velen, aldus de „Mndmrg.", zoo niet voor allen een ver rassing, dat J. v. d. Berg zich door enkele sterke spelers o.a. mr. Sigmond, te verslaan in de finale had weten te plaatsen. Aan de andere zijde stond „natuurlijk" zouden we durven zeggen, onze nationale Mmpioen H. Timmer, die het betrekkelijk gemakkelijk was gemaakt en die o.a. Za terdag tegen een vermoeide Knappert in den halven eindstrijd tot een 60, 61, 63 overwinning had weten te brengen. In den eiiidstrijd heerenePkels-pel heeft v. d. Berg in den eersten set Timmer par tij gegeven. Timmer won 3 games achtereen, doch daarna kwam v. d. Berg er uitstekend in en wist tot 32 op te halen. Wel maakte Timmer 42, doch de Leimonias-man hield uitstekend vol, wist zelfs 55 te maken, aldus een long-set forceerend (een keurige prestatie tegen zijn veel meer gërouti- neerden tegenstander. Timmer nam daarna de volgende 2 games voor zijn rekening en won aldus met .75. In den 2den set speelde v. d. Berg niet fortuinlijk, niettemin speelde Timmer vaak een handig spel. v. d. Berg kon slechts game (love game) bemachtigen en verloor met 61. De derde set zou reeds de beslissing brengen. Van den Berg was nu zichtbaar vermoeid en kon zoodoende geen voldoen den tegenstand bieden. Hij verloor dezen set met 62. In de finale dames-enkelspel stonden vol gens verwachting mej. Bollin Couquerque en mej. Ganters tegenover elkaar. De laat ste was in de eerste set uitstekend op dreef. Vooral haar serveeren was vaak keurig. Zij won den eersten set volkomen verdiend met 63. Dan komt mej. Cou- querque er beter in, terwijl bovendien mej. Canters verschillende double faults maakt, hetgeen enerveerend op haar schijnt te werken. Mej. Couquerque wint den 2en set met 64. Ook in de 3e set blijft de kam pioene beter op dreef en wint vrij gemak kelijk de beslissende game met 63. Om den 3den prijs strijden mevr. Tur- née-Onnen en mej. T. Groenewegien waar bij de laatste wint met 57, 64, 6—-1. De eindstrijd gemengd dubbelspel gaat tusschen mej. Bollin Couquerque en G. E. Castendijk tegen mej. M. Canters en ir. A. Knappert. De beide eersten blijken de sterksten. Vooral het aan het net ingrijpen van de kampioene brengt verschillende malen de beslissing. Reeds in 2 sets is het spel beslist. De •score luidde 63, 64. Het laatste werd het heeren-dubbelspel beslist. Hier stonden Euys-Timmer en Nauta-Knappert tegenover elkaar. Het is een vinnige, fel bestreden overwinning voor de eersten geworden. De eerste set „wonnen ze vrij gemakke lijk met 63, doch daarna waren Knap pert en Nauta er goed in; vooral Nauta was schitterend op dreef. Door zijn keurig •serveeren wonnen zij den 2en set met '75; daarna was ook set no. 3 met 62 voor hen, waardoor hun kansen geweldig ste gen. Timmer en Buys hielden echter uit stekend vast en wonnen vervolgens met 6—^3 en 61 de volgende sets. Knappert was in den laatsten set te ver moeid om veel te presteeren, hetgeen voor de keurig op dreef zijnde Nauta te betreu ren was. Om den derden prijs heeren-dubbelspel speelden mr. D. Sigmond en G. Castendijk tegen H. Eylers en G, Scheurleer. De uit slag luidde 75, 57, 46. Om den derden prijs gemengd dubbel hadden mevr. Turnée-Onnen en Knotten belt een walk over tegen mevr. Dudok, v. Heel, Wijnnants en Timmer. Om den derden prijs heerenenkelspel spelen mr. Sigmond en ir. Knappert op een nader te bepalen datum. Voor de troostronde valt nog te vermel den een hal ven eindstrijd heerenkelspel: KorthaltsAltes KellermanSlotemaker 62, 62 en de finale heerenenkelspel BarteldsKorthals Altes 61, 61. Het gunstige weer in aanmerking geno men, viel de belangstelling tegen, ATHLETIEK. De voorwedstrijden der nationale kampioenschappen. Op. de voorwedstrijden voor de Nat. Kampioenschappen, die Zaterdag en Zon dag zijn gehouden voor Zuid-Holland te Delft op het D. H. C.-terrein, bezetten de dames van „Brunhilde" de yolgende plaat sen: Mej. R. Briejer: le hoogspringen tevens kampioene Z.H.A.B., 1.40 M.; 2e 100 M. hardloopen in 12.9 sec.; 2e verspringen mat 5.02 M. Mej. A. v. Noort: 3e 100 M. hardloopen, 3e verspringen met 4.53 M. Mej. A. Snel, 3e speerwerpen. Mej, W. Dieben: 2e hoogspringen met 1.30 M., 3e discuswerpen. Bovengenoemdo dames zullen nu uitko men op de Nat. Kampioenschappen, welke 1 September te Leiden door „Brunhilde" zullen worden gearrangeerd. Buitendien wordt deelgenomen door mej. A. v. Noort op de 80 M. horden en is ingeschreven met een estafetteploeg 4 maal 100 M. Wedstrijden voor voetballers te Leiden. Op 2 Augustus a.s. zullen op het L.F.O.- terrein alhier atletiekwedstrijden wor den gehouden voor voetballers. De datum van inschrijving voor deze wedstrijden sluit op 17 Augustus. Na afloop dezer wedstrijden zullen het Leidseh en het Goudsch N.V.B.-eftal el kaar ontmoeten om don van Spalkbeker. ZWEMMEN. Het programma der Ned. Zwem- kampioenschappen. De Nationale Zwemkampioenschappen zullen op Vrijdag 23, Zaterdag 24 en Zon dag 25 Augustus te Utrecht worden ge houden in dc Zweminrichting aan den V ossegatschendijk. Het programma is als volgt: Vrijdag 23 Augustus, 7 uur: 1500 meter vrije slag heeren; 1500 meter vrije slag da mes; 400 meter schoolslag heeren; 400 me ter schoolslag dames; 400 meter rugslag heeren; 400 meter rugslag dames; .4 maal 200 meter vrije slag estafette, heeren. Zaterdag 24 Augustus, 3 uur: 400 meter vrije slag heeren; 400 meter vrije slag da mes; 200 meter schoolslag heeren; 200 meter schoolslag dames; 100 meter rug slag heeren; 100 meter rugslag dames; 200 meter vrije slag heeren; 200 meter vrije slag dames; Schoonspringen, dames: 4 maal 100 meter estafette vrije slag heeren en dames. Zondag 25 Augustus, 2 uur: 200 meter rugslag heeren; 200 meter rugs'lag dames1; 100 meter schoolslag heeren; 100 meter schoolslag dames; 100 meter vrije slag hee ren; 100 meter vrije slag dames; dames: Schoonspringen; 4 maal 50 meter estafette wisselslag dames en heeren. WATERPOLO. Wedstrijden van L.Z.C. In de zwem-inrichting nabij den Hooge Rijndijk zullen deze week onderstaande wedstrijden gespeeld worden: Woensdagavond: L.Z.C.-comb.P.V.H. L Donderdagavond: L.Z.C. IV—A.Z.C. II (Alphen) Donderdagavond: L.Z.C. IIIA.Z.C. I (Alphen) WIELRENNEN. BrusselDen Haag. A. v. d. Stuyftkomtno. 1 binnen. Gisterenochtend te circa half acht start ten een vijfigtal renners voor den Brussel Den Haag-rit, georganiseerd door de Haagsche rennersclub Hollandia. Eeeds direct werd een flink tempo ingezet en door de Belgische deelnemers werd er di rect flink getrokken. Bij Zemst had de eer ste valpartij plaats en even voorbij Meche- len had v. Kuyen de eerste lekke band en spoedig daarop de 2e, waardoor hij eenigszins uit de course raakte. Kuys de- markeert dan en neemt een 300 M. voor sprong, doch slaat een verkeerden weg in, waardoor zijn voorsprong te niet gaat. Daarna gaat Polak en Blatter er van door en hebben een 2 minuten voorsprang. Even voor de pont worden zij ingehaald. Om ruim 2 uur wordt bij Zwijndrecht gestart. Spoedig gaat v. d. Stuyft aan den kop en komt als le aan. Op de Rijswijk- sche Wielerbaan moesten nog twee ronden gereden worden en dan was de wedstrijd geëindigd. De uitslag luidt: amateurs 1. v. Rossum, Den Haag; 2. v. d. Ende, Den Haag; 3. Worries, Den Haag; 4. A. Polak, Steen bergen; 5. Blatter, Zwitserland; 6. Kuys, D-en Haag; 7. Boshof, Scheveningen; 8. v. Kuyen, Den Haag; 9. Innemee, Den Plaag; 10 F. Eaaymakers, Rotterdam. Veteranen: A. v. -d. Stuyft, Antwerpen; 2. H. Schlebaum. Nieuwelingen: 1. Vluggen. Westraten; 2. J. Nicolaas, Veltwezel; 3. J. P. Boshof, Scheveningen; 4. de Vries Delft; 5. v. d. Heiden, Maastricht. Leidsche Ren- en Toeristvereen. „Swift". Zondag jd. is er een wedstrijd gehou den over een afstand van 30 K.M. Er werd een flink tempo gereden en spoedig lagen de deelnemers -uit elkaar. De spring be sliste, dat J. Verschoor eerste werd, ge volgd door J. Riethoven. Derde werd A. van Egmond, vierde C. de Graaf. Horree en Veltka-mp moesten opgeven wegens pech. De controle werd per motor waar genomen door H. Jaspers. Na afloop ging het naar de Rijswijksche wielerbaan, waar de deelnemers aan den rit BrusselDen Haag zouden aankomen. Ons lid J. Lancel had op dezen rit driemaal ba-ndenpeoh. SCHAKEN. Het Schaaktoiirnooi te Karlsbad. De uitslagen van de vierde ronde van het internationaal Schaaktournooi, dat te Karlsbad gehouden wordt en waaraan ook onze landgenoot dr. Euwe deelneemt, luidt volgens „De Crt.": Gilg verliest van Spielman, ColleVid- mar afgebroken, SamischMaroczy afge broken, MarshallTartakower remise, Grünfeld wint van Thomas, Mattison ver liest van Rubinstein, CapablancaBogol- jubow remise, NimzowitschCanal remise, TreybalYates afgebroken, Euwe want van mej-. Menchik, JohnerBecker remise, Die van de hangpartijen luiden: Spiel man wint van Grüfeld, Gilg wint van Cole, Rubinstein wint van Treybal. Spielman 4, Rubinstein en Euwe 3, Joh ner, Vidmar, Grünfold, Mattison en Ndm- zówitsch 21/o, Gilg, Bogoljubow, Canal en Capablanca 2, Yates 1 Thomas, Tata- kower en Boeker l1/2, Maroczy en Samisch 1*", mej. Menchink 1, Colle en Treybal lls*, Marshall Va. POSTDUIVEN. „De Gevleugelde Vrienden" (Alphen aan den Rijn). Wedvlucht van Zaterdag 3 Augustus met jonge duiven vanaf Soigniesafstand 178 K.M. De duiven werden gelost om 12.05 en bereikten hun hokken als volgtt 1. A. Bergshoef 2.06.51, 2. K. v. Donk 2.10.07, 3. J. G. Borgcrs 2.17.02, 4, idem 2.18.48, 5. Adr. v. Eijk 2.19.07, 6. idem 2.19.10, 7. P. G. Borgers 2.19.45, 8. K v. Donk 2.20.02, 9. idem 2.20.25, 10. Gebrs. Mens 2.22.12, 11. P. G. Borgers 2.23.09, 12. idem 2.23.25, 13. Ada*. v. Eijk 2.24.34, 14. A. Berghoef 2.26.32, 15. G. Ververs 2.27.41, 16 idem 2. 2.00, 17. Gebrs. Mens 2.23.44. HILLEGOM. Het Zilveren feest van de Kunstzandsteen- fabriek „Arnoud". Het 25-jarig bestaan der Kunstzand- steenfabriek „Arnoud" te Hillegom is Za terdag op een grootsohe wijze gevierd, de grootste zandsteenfabriek in Nederland en de tweede van de geheele wereld waardig. De fabriek en de fabriekswoningen wa ren met vlaggen getooid; de fabriekspoort was versierd, terwijl de weg door de fa briek naar de ontvangzaal en deze zaal zelf versierd waren met vlaggedoek, groen, planten en bloemen. De smaak van een tuinarchitect was hier te bewonderen. Ruim 10 uur kondigde de fabiïeksfluit de komst aan van heeren commissarissen en van den Directeur der fabriek, de heer A. H. Baron van Hardenbroek van Am- nierstol en Familie. Het talrijke personeel van het kantoor, de fabriek en de zanderij, benevens genoo- digden was aanwezig. De Directie en Com missarissen namen plaats te midden van een schat van bloemstukken en toen hield de heer W. D. Oudolf, chef van het kan toor, een toespraak namens hen, die ar beid verrichten in de fabriek, de zanderij, bouwploeg en op het kantoor. Eerst richt te hij zioh tot den President-Commissaris, den heer A. Honig, om het bestuur een geschenk van blijvende waarde aan te bieden; een portret van den directeur, den heer Van Hardenbroek, met de bedoeling, om het in de Directiekamer op te hangen. Vervolgens richtte do heer Oudolf zich tot de-n hooggeaohten Directeur met hartelijke vooral waardeerende woorden. Een erg ge makkelijk directeur is hij niet, want hij eischt veel van het personeel, erg veel, maar hij eischt nog veel meer van zich zelf, hij werkt zoolang er gewerkt kan worden. De pakken werk, die hij verzet, zijn voor een buitenstaander niet denkbaar Hij is de polsslag van het bedrijf, "de lei der en de stuwkracht. Het portret is geschilderd door den heer Lugt, het is bestemd om het nieuwe kan toor te sieren. De heer A. Honig, president-commissa ris, sprak tot zijn geachte mede-arbeiders en mede-arbeidsters, waartoe hij allen re kende van laag tot hoog, die voor de fa briek werken, en die gezamenlijk de fa briek groot hebben gemaakt. Spr. stond versteld v. d. versieringen, terwijl hij uo,g meer versteld staat over hetgeen hier in 25 jaar is gesticht. Dan vertelde de heer Ho nig, hoe 25 jaar geleden do heeren Van Waveren, Holtzapfel en Van Hardenbroek bij hem kwamen spreken over zandsteen, terwijl hij alleen maar verstand had van olie. De directeur had toen veel plannen in zijn hoofd en nu heeft hij nog weer veel nieuws in het hoofd. Het geschenk van het personeel heeft den directeur vereeuwigd en het bestuur zal er met genoegen en dankbaarheid steeds uaar blijven opzien. Het bestuur volgde het voorbeeld van het personeel na en bood zijn directeur ee,~i prachtig compleet schrijfbureau-garnituur aan. Mevrouw Van Hardenbroek, die de eerste steen gelegd heeft, werd mede ge huldigd. Toen sprak de heer Van Hardenbroek. Hij waardeerde de gedachte, om dezen dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan zeer. D'e woorden van den heer Oudolf over zijn werkkracht hebben hem bijzonder ge troffen, ook de geschenken aan het bestuur en aan hem zelf troffen hem bijzonder. Dan werden eenige feiten uit de geschiedenis van het bedrijf genoemd, hoe hij te Lisse kwam wonen, aan de zanderij begon, daar na bloembollen kweekte en ten slotte, hoe de fabriek is ontstaan. Eerst werkte hij alleen en toen met den heer Oudolf langen tijd samen op 'het kantoor. Moeilijke tijden zijn doorworsteld, de oorlogstijd en de na- oorlogsjaren waren zwaar, doch geen dag heeft de fabriek stilgestaan. Van de op richting af zijn 600 millioen steenen ge maakt, vertegenwoordigend 66.000 wonin gen. Thans fabriceert de fabriek per jaar steenen voor 8000 woningen. De handen arbeid is teruggebracht tot machinalen ar beid en in die richting wil hij verder blij ven gaan. Allen van het personeel kregen als ver rassing een gratificatie in gesloten enve loppe naarmate den duur van de werk zaamheid aan de fabriek. Allen ontvingen ook een portret in lijst en een Arnoud-me- daille. Het bestuur heeft besloten, de ge heele premie der ziektewet, die in 1930 in werking treedt, voor de werklieden te be talen; een fonds tot steun in dagen van ziekte en invaliditeit is gevormd, thans groot 20.000. Nieuwe woningen zullen ge bouwd worden; voor het terrein aan de overzijde van de fabriek bestaan plannen voor inrichtingen ten behoeve van het personeel, een Arnoud-dorp zal er hope lijk gesticht worden. Van de fabriek hoop te spreker een model-fabriek te maken. Toen werden de 15 jubilarissen gehuldigd die van de oprichting der fabriek werk zaam waren geweest. De heer Oudolf is benoemd tot procuratiehouder en verder kregen alle jubilarissen het getuigschrift en de legpenning van de Maatschappij v. Nijverheid. Ook een kistje Anioud-siga-ren werd aangeboden.' De heer P. Naber sprak namens het ge heele personeel om hartelijk te bedanken voor hetgeen het bestuur en de Patroon doen voor hun personeel. Baron van Hardenbroek kreeg een groo- te zilveren medaille, die voor deze gele genheid is geslagen. Mevrouw Van Hai'denbroek bood het Bestuur een groote Arnoud-schaal aan van Delfts oh aardewerk. Namens het gemeentebestuur van Hille gom voerde wethouder J. H, M. Balvers het woord, omdat de Burgemeester door ongesteldheid verhinderd was. In zijn slotwoord bedankte de heer Van Hardenbroek nogmaals allen, ook de aan wezige belangstellenden, waartoe onder meer behoorden, burgemeester Eenhuis van Lisse-, <ie Wethouders en Gemeente secretaris van Holiogom, vertegenwoordi gers van de Kamer van"* Koophandel en Fabrieken, Bankdirecteuren, vertegen woordigers der afdeeling Lisse van Bloem- boEencuItuur, handelsrelaties, ambachts lieden uit Hillegom cn Lisse enz. Hierna weiden de jubilarissen met een handdruk gefeliciteerd, terwijl aan Twee buffetten ververschingen werden aangebo den. Het personeel, de directie en' dc commis sarissen maakten des middags een boot tocht naar de meren bij Leiden; de kinde ren en vroirwen kregen een middagfeest, daarop volgde een gezamenlijke maaltijd en tot slot een avondfeest in de zaal van Hotel-Restaurant „De Nachtegaal". Zoo is bet eerste kwarteouwfeost waar dig, gezellig en prettig gevierd. VEUR. GEMEENTERAAD. Een gedeelte Damlaan wordt her straat en verbreed. Het aan- eenbouwen van huizen. Het ver zoek van den heer Brammer thans ingewilliad. Vrijdagavond kwam de Raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter 'burgem. W. Keijzer. Afwezig de heer Borst. De Voorz. opent de verga dering met gebed, waarna de notulen on veranderd worden goedgekeurd. De Voorz. brengt allereerst op den ver jaardag van H.M. de Koningin-Moeder een woord van eerbiedige hulde en hoogachting aan H.M. en spreekt daarbij de hoop uit, dat de goede God H.M. de Koningin-Moe der nog vele jaren geven mag. Ingekomen is dc goedkeuring der begroo ting, dienst 1929 en van het verrnenigvul- digingscijfer. Goedkeuring wijziging bouw verordening. Rapport Verificatie Bureau Vereeniging Ned. Gemeenten, betreffende kasopneming Gem. Ontvanger. Verslag der Gezondheidscommissie cn bcgrooting. enz. over 1930, enz., alle stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Voorstel tot verbetering van de Damlaan n.1. het gedeelte van trambaan tot Veursche Straatweg. B. en W. willen dc Damlaan zooveel mo gelijk verbeteren en vooral ook den weg ver- breeden en daarvoor va-n de bewoners ge daan krijgen de tuintjes voor de woningen weg te nemen, zoo noodig tegen lagen prijs De Voorz. merkt op, dat de heeren wol zullen vragen, waarom nu do geheele Dam laan niet ineens wordt verbeterd. B. en W. hebben dit wel terdege besproken, doch hiervoor moeten nog veel moeilijkheden worden opgelost. B. en W. willen eerst het genoemde gedeelte doen en zullen spoedig met nadere voorstellen komen voor het overige gedeelte. De heer de Koning heeft voor het be doelde gedeelte voor de verbetering een bedrag uitgetrokken gezien van ƒ6400; 'hij vraagt, hoever de Damlaan dan vernieuwd wordt. De Voorz. zegt: vanaf de nieuwe straat aan de Damlaan tob den Veurschen Straatweg. Do heer Raaphorst zegt gelezen te heb ben, dat de gemeente de rioleering kan leg gen en ook inoet onderhouden, doch dat de weg eigendom blijft van de N.Z.H.T.M. De Voorz. licht een en ander zeer duidelijk toe De heer Sehilperoorb kan zich met een en ander vereenigen; hij vraagt, of -heb veel zou kosten om de Damlaan geheel te laten ver- straten, daar do geheele Damlaan niet best is, doch de Voorz. ontraadt dit; er is thans voor het te vernieuwen gedeelte een bedrag noodig van 6400. De heer de Koning dringt er op aan om er spoed achter te zetten de tuintjes in eigendom te krijgen, daar er mogelijk nog onwillige bewoners zijn en een en ancler dan lang kan duren. Het voorstel wordt dan z.h.s aangenomen. Voorstel tot het aangaan eener geldlee- ning. De Voorz. zegt, dat er noodig een leening gesloten moet worden, daar er veel geld noodig is, o.m. voor de School met den Bijbel; de R.K. Jongens- en Meisjesschool, de autobrandspuit, enz. B. en W. hebben alles gedaan om zoo goed koop mogelijk geld te krijgen; zij kunnen ech ter thans het percentage nog niet mededee- len, doch zij vertrouwen, dat de Raad toe stemming zal geven aan B. en W. een zoo goedkoop mogelijke gcldleening te sluiten. De heer de Koning merkt op, dat do ren te stand aa-r-d momenteel zeer hoog is, doch dat deze binnen eenige maanden weer zal zakken; hij is daarom thans voor een tij delijke gekllecning. De Voorz. zegt toe. dat B. en W. alles zullen doen, zoo goedkoop geld te leonen, anders zullen zij andere maatregelen ne men. Het voorstel wordt daarna z.h.s. aan- genomen. Voorstel inzake de Brammer, weigering Bouwvergunning. De Voorz. merkt op, dat dit reeds in de vorige vergadering in be handeling kwam. B. cn W. hebben toen ge adviseerd te weigeren, doch alleen uit oog punt van eerlijkheid tegenover andere bou wers. De Voorz. licht een en ander nader boe. De heer de Brammer verzoekt alsnog een bouwvergunning te krijgen. De keer Raaphorst zet zijn meening uit een; z.i. kan de Raad deze toestemming niet weigeren, daar de heer de Brammer deze aanvrage reeds vroeg voor de nieuwe be- bouwingsverordening had ingediend. De heer Sc'hilpeeroort is dezelfde mee- [ning tr.egedaan. De Voorz. zegt, dat B. en W. ook gaarne toestemming zullen geven, mits er gebouwd wordt overeenkomstig de 'bouwverordening; de Brammer kan 5 huizen a an cc nbo uw en, als hij aan de gestelde voorwaarden voldoet, daar niet zonder meer algehcelo vrijheid ge geven kan worden, wijl er anders maar raak gebouwd wordt. De heer Raaphorst is het dan nog niet met den Voorz. eens. Dc heer R. verwart telkenmale het woord bebouwingsverorde- ning met bouwverordening; er worden dan nog enkele besprekingen gevoerd, waarna de Voorz. hot voorstel van'B. en W. om aan den heer De Brammer toestemming te geven 5 woningen aaneen te bouwen onder voorwaarde, dat hij aan alle gestelde eischen voldoet, met algemeene stemmen wordt aangenomen. Ingekomen is nog de rekening en verant-

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7