RECHTZAKEN FAILLISSEMENTEN De ramp te Veertdam. Een der slachtoffers overleden. Gisteravond om half tien is in het R. K. Ziekenhuis te Winschoten overleden de 28- jarige Johannes Luken, een van de slacht offers van den ramp te Veendam, waarme de het aantal dooden is gestegen tot acht. Door een auto aangereden en gedood. Op den rijksstraatweg te Naarden heeft Zaterdagmorgen een noodlottig ongeval plaas gehad waarbij een inwoner dezer plaats, de ongeveer 60-jarige J. B., timmer man, het leven heeft gelaten. Het was pngeveer kwart voor twaalf, toen de heer B. zich per rijwiel van Naar- den in de richting Bussum begaf. Dicht bij het gevaarlijke verkeerspunt voor de ophaalbrug waar de afsluitingsborden staan, reed hem. .juist de Gooische stoom tram uit de richting Amsterdam achterop. Terzelfder tijd kwam uit tegenovergestelde zijde, dus van. Bussum een auto aangere den. Degenen, die de breedte van den weg daar kennen, alsmede de gevaarlijke lig ging van de rails, zullen de angstwekkende situatie, waarin de wielrijder zich bevond begrijpen. Intusschen ligt het vermoeden voor de hand, dat de ongelukkige niet tusschen auto en Gooische stoomtram door heeft durven rijden, hoewel dit volgens de rege len van den weg was en dat hij vlak voor den aanrijdenden auto om nog het linksche trottoir trachtte te bereiken. De gevolgen hiervan waren noodlottig, een botsing met den auto, bestuurd dooi den heer M. M. v. d. H. uit Amsterdam, kon niet meer voorkomen worden. De heer B. werd door de rechterachterzijde van den wagen gegrepen en met een smak over de straat geslingerd. Hij werd zwaar ge wond opgenomen; zijn bovenkaak was vrij wel geheel verbrijzeld. Het rijwiel werd vrijwel vernield. Onmiddellijk schoot hulp toe, daar er op dit uur van den dag ter plaatse veel pas sage is, maar men kon toch niet eerder ingrijpen dan toen de geneeskundige Dr. Key s ere uit Naarden was gearriveerd. Deze adviseerde onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis de Majella-stichting te Bussum. Uit het voorloopige, door de politie te Naarden ingesteld, onderzoek is komen vast te staan, dat den auobestuurder geen schuld treft. De wielrijder toch week uit in strijd met de regelen van den weg. Nader wordt gemeld, dat het slachtof fer aan de bekomen verwondingen over leden is. Hij was gehuwd en. laat een vrouw met 9 kinderen onverzorgd achter. „Tel." Motor-ongeluk. Men meldt uit Amersfoort aan de „Msbd.": De 30-jarige J. S. uit Haarlem, reed on geveer 9 uur per motorfiets van Amers foort in de richting Baarn. Ter hoogte van het café Dirkhof wilde hij een tentwagen passeeren. Hij zag te laat een auto uit tegenovergestelde richting naderen. Ten einde een botsing te voorkomen reed hij tegen den tentwagen op. Met gecompliceer de beenbreuk en ernstige hoofdwonden en ontwrichte schouders, werd hij opgenomen en- per ziekauto naar het ziekenhuis te Amersfoort gebracht, nadat de politie het eerste verband liad. gelegd. De vei-loofde van S., op den duo zittend, kwam er met enkele lichte verwondingen af. De too- stand van S. is ernstig. Een aanrijding. Zaterdagavond ongeveer zes uur reedde heer J. A. Harkema uit Oude Pekela met zijn zuster op de duo in Assen, toen hij een voor hem rijdende woonwagen wilde passeeren. Tegelijkertijd kwam een A. T. O. bus uit een zijstraat. Een aanrijding was niet te voorkomen. Het onderbeen van den motorrijder werd bij de aanrijding ver splinterd. De duo-rijdster kreeg eenige ontvellingen. De heer H. is naar het zie kenhuis te Assen overgebracht. Ernstige val. Te Domburg is de 79-jarige wed. S., die 'haar dochter in de stoomtram had ge bracht bij 'het uitstappen gevallen tusschen de tram en het perron. Zij werd opgeno men met een verbrijzeld been en is naar het gasthuis te Middelburg overgebracht. De ongehuwde arbeider K. van de fir ma Butzer, die Zaterdagmorgen op het terrein van het Hoogovenbedrijf te ÏJmui- den bezig was met het verrichten van re- paratiewerk is van een hoogte van 7 me ter gevallen. Met een gecompliceerde been breuk is de man naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk overgebracht. Verdronken. Zaterdag is de 15-jarige V. R P. van den Katendrechtschen Lagedijk te Rotter dam verdronken. De jongen, die aan toeval len leed, zat in de Tramput aan het einde van den Schulpweg te hengelen. Plotseling kreeg hij een toeval, sloeg' voorover en verdween in de diepte. De jongen werd eenigen tijd later bewusteloos aan wal ge bracht. Eenigen tijd hebben burgers, poli tie en de G. G. D. kunstmatige ademhaling toegepast. De jongen is evenwel overleden. Zaterdagmiddag ging de zestienjarige J. J. van E., wonende te Den Haag en lo- geerende bij zijn grootouders te IJmuiden, met eenige vrienden in de haven van het Hoogovenbedrijf zwemmen. Plotseling ver dween de jongen in de diepte. Een padvin der uit IJmuiden, C. de V., slaagde er met behulp van den jachtopziener J. binnen een kwartier in den knaap te vinden. On danks kunstmatige ademhaling, die aan stonds werd toegepast, slaagde men er niet in de levensgeesten weer op te wekken. Zaterdagmiddag-was de 26-jarige stu dent A. Naber, wonende in de Gelkinge- straat te Groningen, op het Paterswolder- meer aan het zwemmen. Hij had zich vast gebonden aan een zeilboot. Op een gege ven oogenblik kreeg de boot zulk een gang, dat de jongeman met groote vaart onder water werd meegetrokken. Ijlings aange wende pogingen om hem binnenboord te trekken mislukten. Lijk opgehaald. Te Zaandam is uit de Zaan, nabij de Noorderbrug, het lijk opgehaald van de se dert een paar dagen vermiste 18-jarige Mar garetha Bakker uit de Vaarststraat aldaar Ondeugdelijk snoepgoed. Te Haarlem-Noord werden twee kinde ren na het eten van zgn. gelukstoffees ziek. Een spoedig ontboden geneesheer kon ech ter na onderzoek constateeren, dat de toe stand der kleinen geen gevaar opleverde. De kist met toffee's is bij den betrok ken winkelier in beslag genomen. Brand in de groote U-polder. Zondagmorgen is het woonhuis en de daaraan grenzende schuur van den land bouwer J. Barendregt, staande in den groe ten IJ-polder aan den Noorderweg bij het Zij-kanaal F, uitgebrand. Toen de brand weer kwam was er van beide gebouwtjes reeds niet veel meer over. De oorzaak van den brand is onbekend. Huis afgebrand te Zaandam. Te Zaandam is in den nacht van Zater dag, op Zondag, door het omvallen van een nachlichtje brand ontstaan in de van hout opgetrokken woning, staande aan het Kalf, bewoond door den eigenaar J. Jonk. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat man, vrouw en 2 kleine kinderen zich slechts met groote moeite konden redden. Huis en inboedel gingen verloren. De schade wordt door .verzekering gedekt. De staking aan de Zinkwitfabriek te Maastricht. Ongeregeldheden. Vrijdagavond is heb tot handtastelijkhe den en vechtpartijen tusschen stakers en werkwilligen gekomen. De politie had de handen vol om" de menigte in bedwang te houden. Er werden flink wat klappen uit gedeeld. Bereden maréchaussées hielpen mee de orde te handhaven. Zaterdagmor gen zijn de werkwillige Belgen weggeble ven en ook heel wat arbeiders uit stad en dorp durfden uit angst niet gaan werken. Bjj de fabriek pesten mannen en vrouwen. De politie heeft uitgebreide maatregelen genomen om bij het uitgaan der fabriek de orde te bewaren. Een moordaanslag te Heerlen. De dader gearresteerd. Zaterdagavond is te Heerlen een moord gepleegd. Een viertal mannen die een groot gedeelte van den avond met elkaar hadden doorgebracht, kregen over onbetee- kenende kwesties oneenigheid. Zij gingen ten slotte naar een café gelegen aan de Bonstraat, even voorbij de kom der ge meente en begonnen daar opnieuw te twis ten. Daarna begaven zij zich weer naar buiten waar het wederom tot een. hevige woordenwisseling kwam. Een hunner, de 28-jarige D. Dink, heeft waarschijnlijk in. een dol'len aanval van woede zijn jachtge weer dat hij over den schouder had han gen, gegrepen, en dit op zijn drie kamera den gericht en een schot gelost. De 44-ja- rige mijnwerker Jan Sillem kreeg echter een schot hagel door het schouderblad. Dr. Drckel, die aanstonds ter assistentie werd geroepen, constateerde, dat de man onmid dellijk was overleden. De marechaussee te Nieuwenhagen is er gisteravond te 6 uur in geslaagd den man aan te houden. Hij had zich daar in het lijkenhuisje verscholen. Het. slachtoffer laat een vrouw en zes kin deren achter. De dader woonde sinds eeni gen tijd te Amstenrade. 5}Tel." Een gestolen auto. Hij werd terugbezorgd. Zaterdagmorgen liet mr. H. C. H., uit de Rozenburglaan te Rotterdam, zijn auto even onbeheerd, op het Beursplein aldaar staan. Een kwartier later was de wagen verdwenen. Tegen den avond verscheen de wagen eensklaps voor de woning van mr. H. Er uit sta-pte een chauffeur, die het volgende vertelde. Zaterdagmiddag had hij te Rijswijk een langskomenden automobilist aangeroepen met het verzoek mee naar Rotterdam te mogen rijden. Deze stemde hierin toe, maar in Delft gekomen verzocht de meneer hem, omdat hij toch' chauffeur was, voor hem den wagen mee te nemen naar Rotterdam, omdat hij in Delft nog zaken moest doen. Hij moest dan maar even bij den tunnel aan de Henegouwerlaan op hem wachten. D© chauffeur deed dit en wachtte eenige uren, zonder dat de eigenaar kwam opda gen. In den auto vond hij eenige papieren, waaruit 'hem bleek, dat de auto het eigen dom was van mr. H. In arrenmoede was hij toen maar naar dit adres gereden. De politie stelt een onderzoek in. Twee inbraken op een nacht te Wilnis. Zaterdagmorgen werd de 'bevolking te Wilnis wederom opgeschrikt door de me- dedeeling, dat in den afgeloopen nacht tweemaal is ingebroken. Door middel van inklimming n.l. hebben ongenoode gasten zich toegang weten te verschaffen tot de woningen van de heeren T. van S. en T. B. Bij eerstgenoemde is een portemonnaie met een bedrag van ongeveer 35 ont vreemd, terwijl bij laatstgenoemde een be drag van pl.m. S5 is medegenomen. Blijkbaar hebben de dieven alleen baar geld noodig gehad, aangezien verschillen de gouden en zilveren voorwerpen en an dere dingen van waarde onaangeroerd zijn blijven liggen. Van de daders is tot heden geen spoor te vinden. De politie stelt een onderzoek in. INGEZONDEN MEDEDEELING. en andere moet men bei zijnde het meesfj Purol-j pireerende lichaamsdeelen Purolpoeder, als pi d cl el daarvoor, poeder in Bussen Lpoth. en Drogisten Heerlen, residentiestad. Bij B. en W. der gemeente Heerlen, is navolgend schrijven 'binnengekomen: De ondergeteekende Doctor juris Franz Jakobus Leuf- kens. Vorst, Graaf en Heer van Ge leen, Amstenrade, Bingelrade, Bruns- sum, Jabeek, Merkerbeek, Oirsbeek, Sch innen, S chin veld, Spaubeek, Stad en Land Wachtendonk, enz., vertegen woordiger van het Vorstendom er, Graafschap Galeen, wonende te Bad Godesberg, verblijf houdende te Heer len Vlotl aan 26; verzoekt beleefd dag en uur te wil len bepalen tot overlegging zijner stukken van legitimatie, ten einde te worden ingeschreven in 't verblijfregis- ter der gemeente Heerlen.* Heerlen, 31 Juli 1929. Hoogachtend, (wg.) FRANZ, Fürsfc von Be,leen-Wachtendonk. Zou het, zoo vraagt de „Limfe. Koerier", niet op den weg van ons stadsbestuur liggen, nu Heerlen tot residentiestad is ver heven, den Raad een voorstel te doen om voor den Vorst, Graaf en Heer van Ge leen enz., een paleis te bouwen, althans bij het uitbreidingsplan daarmede rekening te houden? BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. VREESELUKF. RAMP VOOR OOSTENDE. Pleizierbootje geramd door sleepboot. Reeds tien dooden geborgen. Voot de haven van Oostende, in de vaar geul naast het staketsel, waarin destijds de „Vindictive" door, de Engelschen aan den grond werd gezet, heeft gistermiddag tegen twee uur een vreeselij'k ongeluk- plaats gehad. Een der kleine stoombooten, waarmede de'badgasten tochtjes op de zee plegen te ma-ken, was juist terugge keerd en maakte zich gereed om te meren, toen een sleepboot, de „Knocke", die uit de haven kwam, door een tot nu toe onbe kende oorzaak op het pleizierbootje inliep' en het letterlijk in tweeën sneed. Aan boord van het pleiziervaartuig be vonden zich 60 70 personen; nog voordat zij zich goed rekenschap hadden gegeven van wat er gebeurd was, begon het bootje snel te zinken. Er ontstond een paniek, die alle reddingsmaatregelen aan boord onmogelijk maakte; trouwens binnen en kele oogenblikken bevond zich vermoede lijk een zestigtal personen te water. Uit de vaargeul en de dichtstbijzijnde havens kwamen in allerijl eenige schippers met motor- en roeibootjes toesnellen, terwijl ook de aanvarende boot, de „Knocke", on danks haar zware averij, alles in het werk stelde om de drenkelingen aan boord te halen. Ongeveer 40 menschen werden al dus van den dreigenden dood gered, doch het zou blijken, dat het ongeluk niettemin den omvang van een ramp had aangeno men. De pleizierboot had tal van bejaarde personen en kinderen aan boord, waarvan een nog niet vastgesteld aantal is verdron ken. Vanaf het staketsel werd het reddings werk weldra door honderden badgasten ga degeslagen. Het was er zoo druk, dat spe ciale ordemaatregelen genomen moesten worden. Op talrijke geredden, van wie ver scheidene zwaar gewond waren, moest lan gen tijd de kunstmatige ademhaling wor den toegepast. Inmiddels waren vele dok ters te hulp geroepen; een Brusselsche zie kenverpleegster onderscheidde zich bij de eerste verzorging der zwaargewonden. Der tig geredden werden naar het ziekenhuis van Oostende getransporteerd. De reddingsdienst van de haven, die in tusschen ook ter plaatse was verschenen, bracht weldra acht dooden aan wal. Het vermoeden bestaat, dat nog niet alle dren kelingen gevonden zijn; men vreest, dat zich in het ruim van het gezonken scheep]© nog slachtoffers bevinden. Het aantal doo den is intusschen tot tien gestegen, waar onder twee kinderen en zes vrouwen. Zooals begrijpelijk heeft het gebeurfe onder de badgasten groote ontroering ver wekt. Duizenden stonden te kijken op den dijk bij den ouden vuurtoren. Bij laag wa ter ziet men inderdaad het bovenste ge deelte van het wrak boven de zee uitste ken. Het behoeft geen betoog, dat de ha ven-autoriteiten en de justitie terstond ter plaatse een onderzoek hebben ingesteld. Gebleken is, dat de meeste der pleizier- vaarders dagjesmensohen waren uit Brus sel en de provincie. Mijngas-ontploffing bij Ha mm. 2 dooden. Door de Pruisische Mijninspectie wordt uit Dortmund gemeld; dat gistermorgen door tot nog toe onbekende oorzaak te lie gen uur in de 812-meter schacht van de mijn ;,De Vendel" te Ha mm een mijngas- ontploffing plaats vond, waardoor twee arbeiders werden gedood en één mijnwer ker zwaar gewond. De Mijninspectie stelt een onderzoek in. Auto door locomotief vermorzeld. 2 dooden. Nabij Filnfkirchen is een auto door een locomotief vermorzeld. Twee personen werden gedood; een der de werd levensgevaarlijk gewond. Schuitje van luchtschomnie! te midden van toeschouwers. In een Lunapark te Londen is Zondag een ernstig ongeluk gebeurd. Een schuitje van een lucht-caroussel liet in volle vaart los en kwam tusschen de omstanders terecht. 23 personen werden hierdoor gekwetst, waarvan zeer velen zwaar. Ernstig ongeluk in een sterfhuis. Uit Cosenza wordt gemeld: Doordat de bodem van een kamer in een boerderij, waar zich in verband met een begrafenis een groot aantal personen bevond, is inge zakt, zijn 24 personen gewond. Qverstroomingan en cholera in B.-flndlë. 30 personen onder instortend e huizen gedood. Aan de „Daily Mail" wordt uit Karachi gemeld, dat in de geheele provincie hevi ge regens zijn gevallen, die groote over stroomingen hebben veroorzaakt. Vele inlanders, die in boomen waren ge klommen, werden door het wassende water meegesleurd. Ongeveer 30 personen zijn door het instorten van .huizen gedood. De algemeene ellende wordt nog ver meerderd doordien een cholera-epidemie is uitgebroken. De typhoon boven Tonkïng. Talrijke slachtoffers. Volgens de nieuwste berichten heeft de typhoon, die Dinsdag in de delta van Ton- king heeft gewoed, enorme schade aange richt en talrijke slachtoffers geëischt. De typhoon ging met een vloedgolf gepaard. Hanoi en Haifong zelf hebben slechts wei nig geleden, doch diverse centra in de provincie werden ernstig geteisterd. Etna-eruptse verrast groep studenten. Twee hunner gedo.öd en vier gewond. Een groep studenten, die den Etna be klommen had, om het opgaan van de zon te aanschouwen, werd Zaterdagmorgen verrast door een plotselinge uitbarsting van den centralen krater. Twee studenten werden door de uitgeworpen gloeiende steenen gedood en vier anderen min of meer ernstig gewond. Opstand in Poolsche gevangenis. Een der gedetineerden neergeschoten. De „A. B. Z." meldt uit Lublin, dat in de gevangenis te Warschau muiterij onder de gevangenen is uitgebroken, omdat ee/ii- ge gedetineerden van straf in afzonderlij ke cellen werden opgesloten. De gevange nen barricadeerden zich, vernielden den inventaris van de cellen en sloegen de ruiten in. Met glasscherven en steenen ge wapend hebben zij vervolgens de bewa kers aangevallen. Het gelukte de politie en brandweer de rust te herstellen. Een ge vangene werd neergeschoten. Operatie midden op den Oceaan. Machines van de „L e v i at 'h a n" stopgezet. Het passagiersschip „Leviathan", dat. Zaterdag in Southampton is aangekomen, heeft midden op den Oceaan, ingevolge verzoek van den scheepsdokter, geduren de 52 minuten stil gelegen. De geneesheer raoe$t namelijk een patiënte aan den blin dedarm opereer en en toen zij op de ope ratietafel lag werden de machines stopge zet. De geopereerde was mevrouw Britten, echtgenoot©van den voorzitter van de marinecommissie van het Araerikaansche. Huis van Afgevaardigden. Zij werd plot seling ziek, even nadat de haven van New York was verlaten. „Tel." Aanslag op een trein, Tusschen Crimmitsohau en Werdau is Zaterdag een aanslag gepleegd op den extra trein voor de hoogeschool van lichaamsoefeningen. Onbekend gebleven daders hadden op de rails van de lijn van Leipzig naar Hof dwarsliggers op de rails gelegd. De locomotief schoof de zware stukken voor zich uit en kon tot stilstand worden gebracht. Nadat de belemmeringen verwijderd waren, kon de trein na een kort oponthoud zijn reis voortzetten. De spoorwegdirectie Dresden heeft een belooning van 300 mark voor de ontdekking van de daders uitgeloofd. Doodgravers-staking te New-York. Een vreemdsoortige staking is te New- York uitgebroken, waardoor groot onge rief wordt veroorzaakt. Vier honderd dood gravers op de groote Calvary-begraafplaats van New-York hebben liet werk neei'gelegd en gedreigd wordt met een algemeene sta king van de 2000 leden van den vakbond van begrafenis-personeel. Het hoofd van het katholieke diocees in New-York is verzocht om bemiddeling. Het is reeds noodzakelijk geworden tijdelijke graven te delven voor de kisten, die op teraardebe stelling wachten. De stakers vragen loons- verhooging, een negenurigen arbeidsdag en extra uitkeering voor overwerk en Zon- Ned, Oost-Indië Wederom een aanslag van een koelie, Hollander met een mes gestoken. Aneta seint uit Palembang: Een Oeloi nees heeft een aanslag gepleegd op del heer J. van der Bijl, werkzaam bij h pompstation van de Bataafs,che Petroleu. Maatschappij te Lembak. De koelie *v de het hem opgedragen werk te verricht waarop van der Bijl hem op staanden vo ontsloeg. De koelie greep daarop een en stak den heer Van der Bijl in den bui De gewonde werd naar Pladjoe overg* bracht en daar geopereerd. Zijn toestan is niet zorgwekkend. De dader werd g arresteerd. KANTONGERECHT TE WOERDEN. De zitting vang aan met eenige kinde zaken. Ongeduld! Daarna wordt behandeld de zaak teg« D. te Waar der. Verd. moest te lan wachten voor. de neergelaten spoorwe boomen te Oudewater. Hij pakte zijn ri wiel op en zette deze over de boomt waarna hij zelf ook over de boomen ldoi Aan de andere zijde volgde hetzelfd sprong vlug' op de fiets en reed weg. I sneltrein passeerde op hetzelfde momen De telegrafist had het gezien en ve dachte herkend, alsmede nog een andet getuige. Deze twee getuigen, n.l. K. en beiden wonende te Oudewater, waren thai verschenen en verklaarden dat verdacht zeer onvoorzichtig was geweest daar ee trein in aantocht was. De Ambtenaar was van meiening, dj een goede straf op zijn plaats was te voorkoming van herhaling. Eisch 8 i 4 dagen. Veroordeeling conform. De aanrijder overredei 'A. te Bodegraven was met zij fiets in aanrijding geweest met een aut Volgens getuige V., wonende te Leidei was het verdachte s schuld daar hij lini van den weg reed tegen zijn auto opree en viel,- waardoor hij zijn been brak. De Ambtenaar vroeg hoe hard hij (gi tuige) reed niet zijn auto. Verdachte meei de pl.m. 20 K.M. De zaak werd tens-lot' aangehouden tot de volgende terechtzi ting om den verbalisant te hoor en. Te snel gestop H. te 's Gravenhage was tenlaste g« legd, dat hij niet vroegtijdig met zijn me torrijtuig stopte toen de veiligheid van h< verkeer zulks vorderde. In de gemeen! Bodegraven réden twee auto's n verdachte en een zekere E. Deze laats reed vóór verdachte. Op een gegeven ni ment stopte E., waarbij dus een teeke gegeven werd, dat gestopt werd, welk tei ken door een z.g. stoplicht gegeven word hetgeen geschiedt door de rem. Getuige A., veldwachter te Bodegrave} meende, dat verdachte schuldig was, daa deze een auto bereed met vier remmen, d afstand tusschen beide auto's was ong< veer 15 meter. Verdachte had in dien tij gelegenheid genoeg op tijd te stoppen. N. te Bodegraven verklaarde ongeveé gelijkluidend, doch vond ook wel, dat tl voorste iets te vlug stopte. Niettemin ha z.i. verdachte tijdig kunnen stilstaan e dus een aanrijding of liever gezegd oprijding kunnen voorkomen. B. te Zwammerdam verklaarde nog, da beide auto's een gewonen gang hadden ei dat hij de meest schuldige in deze zaal vond den verdachte. De Ambtenaar achtte het wettig ei overtuigend bewijs- wel geleverd door d verklaringen van de getuigen. Hij eisch! daarom een geldboete van 10 of 5 -dage De Kantonrechter veroordeelde tenslot verdachte tot betaling van 5.bij ni betaling te vervangen -door 3 dagen heef tenis. Lichtloos v. D. te Bodegraven had gerede zonder licht als wielrijder. Verdachte be kende grif. Eisch 5 of 3 dagen. Verooi deeling conform. Daarna wordt de terechtzitting geslote; Uitgesproken; P. van Iterson Jzn,, bollenhandelaar, 1 R ij n s b u r gcur. mr. J. Goudsmit te Lei den. De N.V. Maatschappij voor machinal houtbewerking Mavomaho, te Leiden cur. mr. F. D. L. Gunning, te Leiden. De nalatenschap van J. F, Akkerboom te Leiden; cur. mr. -W. L. M. Rambot net, te Leiden. De rondtrekkende theaters. Er zal wel niemand zijn, die er idee van heeft hoeveel rondtrekkend theaters er in Frankrijk zijn. Als zigeuner reizen zij van stad tot stad. Er zijn 200 d«i gelijke .ondernemingen. Ongeveer 7000 tooneelspelers verdien® op deze manier hun brood. Men moet 1 ter niet denken dat deze kermisreizig enkel koorddansers of* kunstenaars zijn Integendeel, verschillende van de beken-de artist-en uit de hoofdstad heb hun grootste ervaring als tooneelspeler deze rondtrekkende theaters - Men meene ook niet dat deze the slechte opvoeringen geven. Sommige van deze rondtrekkende ters zijn zeer groot. Een er van heeft tent wan 18 bij 30 M., bezit 300 verse de tooneelen en heeft zelfs een eigen neelarchitect die voortdurend met het zeischap meereist.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6