UIT DE PERS BINNENLAND KERKNIEUWS TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT 'MAANDAG 5 AUGUSTUS 1929 DE KABINETSCRISIS. De mislukking van de vorming van een Rechtsch Kabinet. De Christelijk Historische Kamer fractie wilde geen vast accoord. We lezen in De Rotterdammer Mr. Ruys moest de heerlijke opdracht aan de Koningin teruggeven met de me- dedeeling, dat hij geen behoorlijke basis kon vinden voor een Christelijk Kabinet. Indien de gang van zaken geweest is, ïooals we vernamen, dan ligt het niet- slagen aan de houding der christelijk-his- torisChe Kamerfractie. En wanneer onze informaties juist zijn, dan is wel zeer zwaar de verantwoordelijkheid, welke deze fractie 'hiermee op zich geladen heeft. Want alleen bij haar mangelde het aan de noodige samenwerking. Te zwaarder wordt haar veranbwoorde- Jijheid, a'ls men terugdenkt aan 11 No vember 1925, toen het deze fractie was, die bij een anti-papistische stemming te gen het Kabinet-Golijn partij boos. Ondanks dat, was de Anti-rev. partij onmiddellijk bereid, weer met de Chr.- Hist. fractie in zee te gaan; en ook de Roomsch-Katholieken, hoezeer geprikkeld, stapten over allo bezwaren heen. Slechts één voorwaarde, doch die geheel voor zich zelf spreekt, ook al was er in 1925 niets gebeurd, werd gesteld: Het Kabinet, dat zou steunen op de drie rechtsche groepen, moest althans in hoofdzaak zich van dien steun ver zekerd weten. Met het oog daarop had de kabinets formateur een concept-regeeringsprogram opgesteld en hierover het oordeel der drie rechtsche fracties gevraagd. Ietwat gewijzigd en aangevuld droeg het de volkomen instemming van de R. K. en Anti-Rev. fractie weg. We meen-en te mogen zeggen, dat ook de Chr. Hist, fractie geen zakelijke be swaren had; doch zij weigerde formeele instemming te betuigen. De kabinetsfor mateur moest tevreden zijn met de betui ging van haar gouvernementeele gezindheid. Met de herinnering aan den ongeluks dag van 11 November 1925, verneemt men zoo iets met eenige bitterheid en is men -geneigd daarop een weinig-vriendelijk commentaar te geven. Gouvernementeele gezindheidvoor zoover men dit wenschelijk acht. Steun aan een rechtsch kabinet, doch met de vrijheid, om zich elk oogenblik naast de meest redelooze oppositie te scharen en het leven van het kabinet af te snijden. Het is duidelijk, dat mr. Ruys met zoo'n Damocles-'zwaard boven het hoofd, vastge bonden aan een van het vuur verzengd draadje, zijn pogen moest staken; terwijl er ook van een minderheidskabinet, dat bij de gratie der Chr.-Hist. fractie zou ieven, geen sprake kon zijn. Op een platonische sympathieverklaring bouwt men geen huis, dat een politieken storm verduren kan. Wanneer de Chr. Hist. Kamerfractie ,(we spreken met opzet niet van de partij!) samenwerking der rechterzijde aldus ver staat, dat anderen de verantwoordelijk heid mogen dragen en zij een vrijbuiters- politiek kan voeren.... dan is elke bans op een Christelijk, doch ook op een par-, lementair kabinet verkeken! Maar dan draagt ook de Chr.-Hist. fractie en zij alleen daarvoor de zware veran-two ordelijkh eid. Zij verbrak de samenwerking en zij maakt ze thans onmogelijk. De T ij d zegt: Het is te hopen, dat worde voldaan aan het rechtmatig verlangen der open bare meening, tot opheldering der motie- welke na vier weken onderhandelen met de drie verantwoordelijke partijen IN-GEZONDEN MEDEDEELING. hebben geleid tot dit betreurenswaardige negatieve resultaat. Het christelijk deel der kiezers had terecht de verwachting, dat rekening zou worden gehouden met zijn duidelijk gebleken wenscli naar het optreden van een Kabinet uit de Rech terzijde. Waarom dit thans onmogelijk blijkt, zal aan de teleurgestelde kiezers duidelijk moeten worden gemaakt, en ten spoedigste behoort hun de feiten te blij ken, op welke der bij deze mislukte for matie betrokken partijen de verantwoor delijkheid voor de mislukking neerkomt. Te oordeelen naar hetgeen tot dusver bekend is geworden over de onderhande lingen zijn voor de tweede maal de Chrisitelijk-Historischen de spelbrekers geweest. VERGISSEN IS MENSCHELIJK. X. schrijft in Het Centrum: Men zal zich nog herinneren het optre den van den heer J. Krishnamurti op '*et 3e internationale congres door de leden van de Orde van de Ster van het Oosten te Ommen gehouden. Behalve de toekomstige wereldleeraar was daar ook tegenwoordig zijn bescherm vrouwe Annie Besant. Op den laatsten avond van dit congres heeft de wereldleeraar zich geopenbaard, gehuld in zijn lang wit gewaad, aan het kampvuur -de tengere Hindoe besteeg den ruwen zetel van boomstammen en verklaar de zich ander ademlooze stilte der toe schouwers. Een officieel communiqué over deze we reldopenbaring werd aan de pers verstrekt, waaruit bleek dat het geheele geval niets om het lijf had en een ware ontgoocheling moet zijn geweest voor de congressisten. Natuurlijk zal niemand aan den heer Krishnamurti zijn zielsverrukking misgun nen, maar wat heeft de wereld aan de ver zekering van iemands persoonlijke geluk zaligheidsstemming. Toen rees dan ook reeds het ernstig vermoeden, dat „de Ster van het Oosten" met de profetie van Annie Besant en haar nieuwen wereldleeraar een weinig in haar maag zat. We vernamen dan op latere congressen weinig of niets meer van Krish namurti. Of het niet al te best boterde In iéder geval vernemen we nu, dat Krishnamurti, het hoofd van de „Orde van de Ster" besloten heeft de Orde op te heffen. Aanvankelijk hoopte hij door haar zijn leeringen ingang te doen vinden en als 1 eeraar der volken zich overal ter wereld te doen respecteeren. Het vermoe den over het al of niet boteren, schijnt waarheid te zijn geworden. In ieder geval is de wereldleeraar van meening, dat het zander de Orde beter gelukken za-1. Vergissen is menschelijk Wie zou dat dezen gods ge zant, „die geen godsgezant is, euvel duiden VREDES- EN VOLKENBONDS TENTOONSTELLING TE 'S-GRAVENHAGE. Men verzoekt ons opname van het vol gende: De Vredes- en Volkenbondstentoonstel ling, die, uitgaande van de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede'thans in afwijking van desbetreffende voornemens definitief is vastgesteld op 1 December 1929 tot 10 Jauari 1930 en welke zal wor den gehouden in het complex der „Grafe lijke Zalen", daartoe door de Regeering be schikbaar gesteld, heeft op verschillende wijzen behoefte aan steun van particulie ren. De tentoonstelling is verdeeld in een vijf tal afdeelingen, die niet alleen ten doel hebben eenerzijds de geschiedenis der vre desbeweging, anderzijds den tegenwoordi- gen arbeid van den Volkenbond in beeld weer te geven, doch die daarnevens be- óoge-n om aan den eenen kant de steeds toenemende intensiveering van het inter nationaal leven economisch en speciaal te doen zien, en aan den anderen kant te doen uitkomen welke ellende, verstorin gen, schaden in economisch en sociaal, in moreel en humanitair opzicht de oorlog te weeg brengt. Een der afdeelingen zal dan ook geheel gewijd zijn aan den oorlog in het algemeen, den grooten oorlog van 1914 tot 1918 in het bijzonder, zulks natuur lijk niet om een geschiedenis van dezen oorlog te geven, maar wel om naar voren te brengen datgene wat tot afschuw te genover den oorlog stemt. Nu zijn er in Nederland oorlogsmusea of verzamelingen, op welker medewerking reeds een beroep is gedaan en onder groo- te erkentelijkheid is verkregen. Maar er zijn ook tal van particulieren, die, zonder nu een bepaalde verzameling te hebben aangelegd, voorwerpen of documenten, al bums met curiositeiten of andere zaken bezitten, die voor deze betreffende z.g. oor- logsafdeeling van do tentoonstelling van belang zullen zijn. Indien zoodanige particulieren zich zou den willen ui verbinding stellen met het secretariaat der bovengenoemde tentoon stelling, gevestigd: Jan van Nassaustraat 93, zullen zij van hetgeen zij verzameld heben een grooter aantal personen kun nen doen profiteeren dat nu het geval is en het Uitvoerend Comité der Tentoon stelling zeer aan zich verplichten. Wij hopen, dat ook op deze wijze veler medewerking kan worden verkregen. DÉ SLAAFSCHE ROODE BURGEMEESTER. Bij de sociaal-democraten te Zaandam heerscht groote ontstemming tegen hun partijgenoot, den burgemeester K. ter Laan, wijl hij als hoofd der politie tijdens de staking in de pijnlijke noodzakelijkheid kwam, om óf de verwekkers van relletjes baas te laten óf maatregelen te nemen voor de handhaving der orde. Hij verkoos dit laatste, maar het wordt hem thans door zijn partijgenooten hoogst kwalijk ge nomen, die het optreden onwaardig vin den voor een socialist. Thans is in het socialistisch Volksge- gebouw te Zaandam door de afdeeling der S.D.A.P. een vergadering gehouden, waai de partijvoorzitter J. Oudegeest tever geefs heeft getracht de verontwaardiging te sussen. Een motie van afkeuring tegen den rooden burgervader kon slechts wor den voorkomen tengevolge eener belofte van den heer ter Laan, die „de verzeke ring heeft gegeven, dat hij in het vervolg meer naar den geest der S.D.A.P. zal han delen". Commentaar overbodig! Nieuw lid van de Eerste Kamer. Nu de heer H. Colijn zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer heeft aangenomen, kan worden medegedeeld, dat de heer Co- lijn in de Eerste Kamer zal werden opge volgd door jhr. S. Citters, gewezen com missaris der Koningin in de provincie Gelderland. De Wethouderscrisis te Amsterdam. In de Zaterdagmiddag gehouden ver gadering van het college van B. en W. van Amsterdam heeft de wethouder voor de bedrijven en handelsinrichtingen, de heer J. ter Haar Jr. zijn verzoek om ontslag aan den raad in handen van den burge meester gesteld, wegens, een diepgaand ver schil van meening over het sluitend maliën van de thans door B. en W. vastgestelde ontwerp-begrooting 1930. Een minderheid in het college van B. cn W. wenschte niet den heer Ter Haar eon wijziging (verla ging) in een der electriciteitstarieven, waartegen de meerderheid zich is blijven verzetten bij den huidigen financieelen toestand der gemeente. De heer Ter Haar heeft daarop verklaard de aldus vastge stelde ontwerp-begrooting van het elecb'i- citeitsbedrijf niet te kunnen verdedigen. De heer Ter Haar, die lid van den raad blijft, heeft zijn ontslag als wethouder in gediend tegen 5 September. Daar de bur gemeester heden niet vacantie gaat, zal de heer Ter Haar als oudste wethouder nog eenige weken als? waarnemend burge meester optreden. De beer Ter R'aar heeft gedurende 8 jaar deel uitgemaakt van liet dagelijksch bestuur der gemeente. De kafferpokken. Er is een Koninklijk besluit in voorbe reiding, waarbij eenige artikelen van de be smettelijke ziektenwet van 1872 van toe passing worden verklaard op de ziekte ge naamd alastrim. De bedoeling hierbij is voor alles, dat door do aangifte van de ge vallen het beloop van de ziekte bekend zij. BENOEMINGEN. Bisdom Den Bosch. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, heeft aan den Zeereerw. heer J. M. O. Eycken op diens verzoek om gezondheidsredenen met 30 September as. eervol ontslag verleend als pastoor te Af- ferden. Verder heeft Z. D. H. op verzoek van den HoogEerw. Pater Provinciaal der Jezuieten aan den ZeerEerw. Pater H. A. J Janssen S.J. eervol ontslag verleend als Pas toor te Nijmegen (H. Canisius) en heeft be noemd tot pastoor aldaar den zeereerw. pa ter Th. J. Kannegieter S.J. en tot rector der Rectorale Hulpkerk ,.H. Joseph" te Nij megen den zeereerw. pater A. W. van de Kant S.J., tot dusverre kapelaan aldaar. Tot rector van het St. Canisius College aan den Berg en Dalscheweg te Nijmegen (h.b. s. met 5-j. cursus en gymnasium) is benoemd pater H. A. J. Janssen S.J. KRUISHEEREN. Tot prior van het Kruisheerenklooster van .Uden is gekozen de Zeer.Eerw. Pater J. van der Braak, uit het klooster van Mae- seyek (België). Dr. J. Kramers S. J. Naar de Msbd." verneemt, is de Zeer eerw. Pater Dr. J. Kramers, leeraar van het Oanisius-College te Nijmegen, die al eenige dagen lijdende was, ter observatie opgeno men in het St. Canisius-ziekenhuis. Zijneerw. heeft daar thans een operatie aan den blindendarm ondergaan. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Een auto-ongeluk bij Rilland- Bath. Goed afgeloopen. Gistermiddag om twaalf uur passeerde nabij wachtpost 20a té Rilland—Bath de sneltrein no. 138 komende uit Roosendaal en rijdende in de richting Vlissingen, toen plotseling een Belgische luxe auto genum merd 86233 en bestuurd door den heer L. V. Bastijns uit Antwerpen dezen overweg kwam opgereden. De bestuurder van den trein, die pas op 15 Meter afstand van dezen overweg het voertuig bemei'kte rem de- uit alle macht om een aanrijding te voorkomen, maar deze was onvermijdelijk Met een flinke vaart reed de auto tegen de locomotief op. De trein sleurde den a.uto eenige tientallen meters mede. De auto sloeg met een smak over den kop. De inzittenden kwamen wonder boven wonder met den schrik vrij, alleen de zoon van den bestuurder kreeg eenige verwondingen aan het gelaat, terwijl, zooals later bleek een der dames een lichte hersenschudding had gekregen. Dr. Moree uit Billand, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste genees kundige. hulp. Het is mogelijk, dat de ge wonden naar Antwerpen kunnen worden vervoerd. De auto was totaal vernield. Do vooras en de wielen waren geheel ver wrongen, en do linkerzijde was geheel ver nield. D'e bumpers waren van voren zoowel als van achteren weggerukt. Bij onderzoek bleek dat een stuk van dc treeplank van den trein tusschen de wielen van den auto was terecht gekomen. De politie, die dadelijk ter plaatse was legde beslag op den auto en de justitie werd onmiddellijk met het geval in kennis gesteld. Om half vier arriveerde de rech tercommissaris mr. Zijlstra uit Middelburg met den griffier, die den toestand in oogen- schouw namen en den bestuurder verhoor den. Dit is het tweede ernstige ongeluk in korten tijd. Men zal zich herinneren, dat voor eenigen tijd op denzelfden onbewaalc- ten overweg een Belgische auto werd ge grepen, waarbij zich een doodelijk onge val voordeed. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 6 Aug. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) Uitsl. K.R.O.-uitzendingen. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door het K. R. O.- Trio. I.152.00 Gramofoonmuziek. 2.002.20 Knipcursus. 2.202.30 Vrouwenuurtje. 5.006.00 Gramofoonmuziek. 6.007.00 Gramofoonmuziel^. 7.007.15 Causerie over de nieuwe cur sus Engelsch. 7.158.00 Gramofoonmuziek. 8.00—9.15 Concert. Orkest en instrumen tale solist. 9.159.20 Nieuwsberichten. 9.209.45 Lezing over: Jean Jacques Rousseau. 9.4510.30 Voortzetting concert. 10.3011.30 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het A. V. R. O.- Kwintet. 2.002.45 Kookpraatje door P. J. Kers. 2.453.00 Gramofoonmuziek. 3.004.00 Maak-het-zelf cursus. 4.004.30 Gramofoonmuziek. 4.305.30 Microfoon-debutanten. Zang en viool. 6.017.00 Concert door het A. V. R. O.- Kwintet. 7.00—7.45 Lezing door Casper Höweler over: Tijl Uilenspiegel van Rich. Strauss. Muzikaal geïllustreerd. 8.01S.30 A. V. R. O.-Boekerihalfuurtje. Mr. H. Marsman, bespreekt „Kruistochten' van Anthonie Donker. 8.309.30 Vereenigingsuurtjc. Baarn's Mannenkoor, Baarn's Meisjeskoor, en Har moniecorps „Crescendo" te Baam. 9.3011.00 Concert door het A. V. R. O- Octet. Boris Lensky (viool-solo). 10.05 Persberichten. Na afloop van het concert tot 12.00 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. II.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Orgelconcert. G. Bodey (zangeres) 1.20 Orkestconcert. 4.20 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 7.05 Sonaten. W. Small (viool), M. Cole, piano. 7.20 Actueele causerie. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Kamermuziek. 11.05 Dansmuziek. 1.2012.20 Orkestconcert. „R adio-Pari s", 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en solisten. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Concert. Orkest en solisten. Langen berg, 473 M. 7.207.50 Gramofoonmuziek. 7.508.50 Orkestconcert. 10.3512.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.252.50 Orkcstconcort. 5.556.50 Concert, Zang en piano. 9.05 Volk und Heimat, Hoorspel en koor zang. Z e e s e n, 1635 M. 6.1012.50 Lezingen. 12.501.15 Gramofoonmuziek. I.155.20 Lezingen. 5.206.20 Concert. 6.209.20 Lezingen. 9.20 Kamermuziek. Viola en piano. Daar na Berichten. Hamburg, 421 M. II.50 Muziekuitzending voor scholen. 4.35 „Hinaus". Zang, klarinet, piano. 5.20 Orkestconcert. 6.35 Vroolijk concert. S.20 Concert. Orkest en solisten. Decla matie. 9.50 Orkestconcert. 11.20 Orkestconcert. FEUILLETON. ANTHONY MARSTON DE DOLENDE RIDDER Een verhaal uit den tijd van den Spaansohen Successie-oorlog. Naar het Engelsch van MORICE GERARD. 17) Ze streelde den kop en de ooren van het dier en klopte het op den neus. Het paard reageerde onmiddellijk op de liefkoozing. Mark, gerustgesteld, gaf haar den teugel m de hand. Anna verdween om den hoek Tan de smidse. Moonstone volgde, zijn kop vlak bij haar schouder, zoo mak als een lam Gróót is de macht van een vrouw, constateerde Anthony lachend. Eerst winden ze de mannen om den vinger, dan de paarden en al het geschapene is in hun tanden als leem in de. hand van den pot- 'tebakber Spreek voor Uzelf, sir, protesteerde Fagan, terwijl de karakteristieke plooien jveer om zijn ooghoeken kwamen. Ik zou net deerntje haar eigen boontjes Hebben .bten doppen en mijn neus niet in haar za- Ken hebben gestoken. .7' Je bent ja-loersch Mark! Omdat, ze het eerst heeft aangesprokenAls ze naar zachte hand op jouw arm had ge- j was je met haar meegegaan.... naar 4 Ik ben. nog niet zoo overtuigd, Sir, dat we met haar als gids niet inderdaad de bestemming zullen bereiken, die U zoo juist noemt Och, het is niet de eerste keer, Mark, dat we samen ons hachje riskeeren en dat zal ook wel niet de laatste zijn. Juist had Marston dat gezegd, toen Anna weer bin nenkwam. Ga maar voor, kind, we zullen je volgen. Dank U mijnheer. Loopt U alstublieft heel zacht we moeten vlak onder den muur passeeren. En. in den vleugel die we voor bij moeten, is een wachtlokaal waar sol daten zijn. Je kunt op ons rekenen, antwoordde Marston. HOOFDSTUK XIII. Een gevecht van man tegen man. Toen ze de muren van de vesting be reikt hadden, zagen ze de hoofdpoort links van zich, een twintig stappen vor der. Anna ging naar rechts en bleef in de diepe schaduw van den muur der binnen plaats. Tusschen de steenen groeide gras, wat het geluid van de voetstappen dempte. In het wachtlokaal brandde lichter wa- Ten geen ruiten in de vensters, zoodat men het rinkelen van de dobbelsteenen en het heesche gelach der mannen duidelijk kon hooren. Anna rilde en haastte zich voort. Den halven omtrek van het fort waren ze rondgeloopen, toen Anna stilstond. Het meisje klopte op een deur. die men in de duisternis vaag onderscheiden kon. De van hun gids, gereed om haar te bescher men. Zij wachtten. Van den rivierkant kwam koude lucht opzetten ofschoon het Juni was. Anna huiverde. Weer klopte zij, nu wat luider. Bijna- on middellijk hoorde men een klop aan de binnenzijde. Het meisje klopte ten derde male, toen werd een sleutel omgedraala. Do deur ging open, net ver genoeg om iemand door te laten. Anna ging naar bin nen. Marston hoorde gefluister en even daarna kwam een hand om de deur, een kleine vrouwenhand die do zijne greep. Hij volgde cn bevond zich op den steenen vloer van een gang. Fagan sloop achter zijn meester aan. Ik zal U leiden, fluisterde Anna. Moge God U beschermen Een oogenblikje sprak ze nog met den man, die haar binnengelaten had, haar verloofde, korporaal Gotlicht. Je bent dus hier als ze komen Ja, dood of levend Toen hoorden ze het geluid van een kus was het een afscheid? Hand in hand schreden ze. voort; zij na men de schoenen in de hand om geen ge luid te maken. Ze zetten ze neer bij den muur om ze later terug te halen. Na eeni gen tijd voortgeloopen te hebben zagon zij een lichtschijnsel. Het meisje hield haar stappen in. Zij kwamen aan een paar steenen treden, waarboven een lantaarn hing, bij het gelige licht waarvan ze een zware, met ijzer beslagen deur konden on derscheiden. Ap de ajulere zijde der deur hoorde men stemmen. den ze gepijnigd. Ternauwernood had An na deze woorden gesproken of zij hoorde een gekreun. O God, kermde het meisje. Ze bedekte haar ooren met de handen; die stem, dat was de stem- van haar va der Marston sprong de steenen trap op. Fa gan volgde hem op den voet. Zij waren bovenMarston greep den zwaren gren del, doch voor hij deze terugschuiven kon werd de deur van de binnenzijde geopend. Een van de bewakers, geheel gewapend, kwam naar buiten. Toen hij Marston in het oog kreeg aarzelde hij en slaakte een- kreet van verbazing. Op hetzelfde oogen blik was hij bij de keel gegrepen, en achter uit in dc kamer gesmeten. De soldaat kwam met zijn hpofd tegen den' ruwen stee nen muur van de wapenkamer terecht. Hij draaide in het rond en viel toen als een zwaar blok op den grond. Marston keek niet wat er verder met den man gebeurde, maar sprong midden in- de kamer. Fagan had ondertusschen al met één blik de heele situatie overzien. Op een verliooging, aan het einde van het vertrek stond een zware, forsche man tegen den muur was een rek, waarop een gestalte was uitgestrekt. Twee mannen, tot het middel naakt, waren op bevel van den grooten man bezig het foltorwerktuig te hanteeren. Een half dozijn soldaten, dio tegen den muur stonden, sloegen het schouwspel gade. Fagan draaide zich om en bleef bij de deur staan, waardoor zij binnengekomen waren; naast den grendel, die zoowel van buiten als van binnen ver- ^,,1..,, »-oc cl,.l sleutel er in. Vlug draaide hij dien om, nam den sleutel er uit en stale hem in zijn zak. Ten slotte was het beter alleen met de mannen in dc wapenkamer te doen te heb ben dan met de heele bezetting. Twee in het vertrek waren ongewapenddus er wa ren zeven stuks om mee af te rekenen. De inval kwam voor Majoor Voltman en zijn mannen wel heel onverwacht. Zij hadden gedacht dezen armen kolen brander naar hartelust te. kunnen kwellen, om hem de bekentenis te ontwringen van misdaden dio hij nooit bedreven had. Dc verbazing van den commandant ging echter onmiddellijk over in grcnzelooze woede. Hij zag een tegenstander met ge trokken zwaard voor zich een man van rang met een knecht achter.zich. Voltman was wel wreed, doch geen laf aard. Hij was een roekelooze vechtersbaas, overwinnaar in meer dan honderd duels. Hij nam de uitdaging aan, haalde zijn wa pen uit de scheedc en sprong op'zijn aan valler toe. Hij en Marston kwamen zoo dicht mogelijk bij elkaar in het midden van de wapenkamer, een hoog vertrek met zware eiken balken en een eiken vloer, verlicht door toortsen langs de wanden. Een groote en zware lantaarn hing in het midden van de kamer. U hobt het gewaagd hier binnen (c dringen, meneer, schreeuw e Majoor Volt man en U zult er voor boeten Ik ben gekomen om onrecht te ver hinderen. (Wordt vervolgdh

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5