binnenland KERKNIEUWS JNTH0NY MARSTON DE DOLENDE RIDDER DE BLAD DE LEIDSCHE COURANT. WOENSDAG 31 JULI 1929 nieuwe rijwielplaatjes. iorgen, Donderdag 1 Augustus, moeten rijwielen voorzien zijn van de nieuwe .stingplaatjes. rij maken er onze lezers opmerkzaam dat reeds morgen de controle door do •toe bevoegde ambtenaren kan uitge- nd worden. Bij vorige gelegenheden 1 er eenig uitstel gegeven, om onze rij en van een nieuw plaatje to voorzien, ,ls gezegd, deze tijd is er thans niet. ril men zichzelf dus geen onaangenaam- jn op den ha-ls halen, dan zorge men ior, de fiets reeds morgen „in orde", te jen! et nieuw sanatorium van Herwonnen Levenskracht. et bestuur van Herwonnen Levens- ;ht deelt ons het volgende mee: adat bekend is geworden, dat „Her- nen Levenskracht" door aankoop van eken te Bilthoven den eersten stap ge- heeft op den weg naar een nieuw sana- iim, komen van alle zijden bewijzen van groote sympathie, waarin deze instel- zick mag verheugen, e thans in „Berg en Bosch" te Apel- •n aanwezige patiënten boden den Ge- iheer- Directeur, Dr. W. Bronkhorst, bij genheid van diens verjaardag voor het we sanatorium een bedrag aan van i.en vroegen busjes in het sanatorium lögen plaatsen, om hunne bijdrage gaan- nog aan te vullen, e dienstboden namen allen reeds één kante meter grond voor haar rekening, ud-patiënten wendden zich tot den Ge sheer-Directeur en boden aan, door ge- enlijke actie een flink bedrag bijeen te laatselijke Comité's en besturen van v itselijke Volksbonden en Werklieden- jenigingen vroegen bij het inzamelen van [en deze vereenigingen niet te verge ter wijl ook bij de Bonden en Instel- en der R. K. Arbeidersbeweging de nei- t groot is om in flinke daden hunne pathie voor Herwonnen Levenskracht aten. 'et bestuur werkt op 't oogenblik plan van actie uit; het zal daarin een plaats- even aan alle energie die wacht op het om zich te ontplooien en iedereen, die ,rdeering heeft voor het mooie werk, r Herwonnen Levenskracht in den loop jaren reeds verricht, gelegenheid bie- die waardeering op tastbare wijze te ij zooveel geestdrift, als blijkbaar over- sestaat, wordt voor het bestuur en den leesheer-Directeur de groote zorg, door nieuwbouw op hunne schouders gelegd, aangename last. Uit het metaalbedrijf. 'ltimatum aan de directies an Wilton en Feijenoord. 'aar de „Voorwaarts" verneemt is gis- :n aan de directies van Wilton en enoord te Rotterdam een ultimatum uurd, waarin vóór den 5en Augustus toezegging wordt geëischt dat. de vier en vacantie van het personeel volledig en worden uitbetaald. Pordt aan dit ultimatum geen gevolg dan zullen de personeelen het ooi ontvangen, om in de week van 5 10 Augustus uil de werkplaatsen weg dij ven. Het Kamerlid Dr. Moller ongesteld. Paar de „Msb." verneemt, is het Kamer- Dr. H. Moller, sedert- een tweetal we- opgenomen in het Ziekenhuis te Til- :g, waar hij zich onder behandeling ïft gesteld van Dr. von Büchem, genees- :r-directeur van het nieuwe Gasthuis. INGEZONDEN MEDEDEELING. De staking in de Zaansche houtindustrie. Men meldt uit Zaandam aan de „N. R. Crt.": Begin Mei is, nadat de bootwerkers ge weigerd hadden om houtbooten, bestemd voor de niet in het conflict betrokken be drijven der firma Bruynzeel, te lossen, het voor de N.V. Hollandsche Deuren- fabriek C. Bruynzeel en Zoon bestemde hout door Elburgers uit het stoomschip Gustavberg gelost en op dekschuiten ge laden. Daar dit hout door de stakingsleiding besmet werd verklaard, besloot de firma Bruynzeel, ter voorkoming van stagnatie in haar bedrijf, het hout niet te verwer ken, doch achter de fabrieken op schuiten te bewaren. Een tiental dagen geleden ontvingen de hoofdbestuurders van den Mcubelmakersbond, waarin het personeel van de deurenfabriek is georganiseerd, mededeeling, dat de firma Bruynzeel bezig is, dit hout te verwerken en er reeds eeuigo dekschuiten waren verdwenen. De hoofdbestuurderen stelden zich on middellijk met de directie der firma Bruynzeel in verbinding, met het gevolg, dat eenige malen over deze kwestie werd geconfereerd, zonder evenwel tot een be sluit te komen. Ook het personeel heeft deze aangele genheid in een daartoe gehouden verga- doring besproken. Maandagmorgen'is wederom een bespre king met de firma Bruynzeel gehouden; hierbij bleken de hoofdbestuurders van den Meubelmakersbond, in verband met den langen duur van de staking, wel be reid toestemming te geven het door de stakingsleiding besmet verklaard hout te verwerken. Hieromtrent heeft hedenmor gen een bespreking met de stakingsleiding plaats gehad, waarbij zich echter de moei lijkheid voordoet, dat twee hoofdbestuur ders van de<n Mcubelmakersbond, de hee- ren Van der Heiden en» De Groot-, te vens deel uitmaken van de stakingsleiding. Tot welk .besluit deze conferentie heeft geleid kon ons nog niet worden medege deeld. Het personeel van de deurenfabriek zal eveneens weder een vergadering over dezo aangelegenheid beleggen. Het aantal werkwilligen, werkzaam aan de verschillende houtw erven, is wederom met een aantal uitgebreid; dezen worden tewerkgesteld aan houtzagerijen, waar tot dusverre nog geen andere arbeidskrachten do plaats van de stakende houtwerkers hebben ingenomen. Ook het aantal rijksveldwachters is met 10 man uitgebreid. De winkelsluiting op 15 Augustus e.k. De hoofdbesturen van den Ned. R. K. Middenstandsbond gevestigd te Utrecht, en den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden ,,St. Francis- cus van Assisië", te Amsterdam, doen. op nieuw een gezamenlijk beroep op H.H. Winkeliers, om, voor zoover ze Katholiek zijn, hun zaken, overeenkomstig do ven- schen hunner Kerkelijke Overheid, op Don derdag, 15 Augustus, den feestdag van O- L. Vr. ten Hemelopneming welke als Zon dag te vieren is, te sluiten, en de niet-Iva- tholieke winkeliers, om het Katholieke personeel dien dag in de gelegenheid te stellen hun pliéht te kunnen nakomen om dien dag als Zondag te vieren. Genoemde besturen doen daartoe even eens een dringend beroep op de Roomsche mannen, maar vooral ook op de vrouwen, om dien dag niet enkel „niet extra" te be steden aan het doen van inkoopen, maar, zooals het Katholieken betaamt, in het ge heel geen inkoopen te doen. Waar de R. K. winkeliers het offer we ten te brengen, om aan het verlangen van de Kerkelijke Overheid te voldoen, spre ken genoemde besturen het vertrouwen uit, dat zulks door hun geloofsgenootcn ook op prijs wordt gesteld, wat niet het geval is, wanneer ze dien dag de gesloten zaken voorbijgaan, en de geopende winkels ingaan om hun inkoopen te doen. DE NAT. BEDEVAART NAAR LOURDES Een indrukwekkende begrafenis. Het Consultatiebureau. Aan een corr. uit Lourdes d.d. 26 Juli in de „Tijd" ontleenen we het volgende: De torenklok van de Basiliek ,die zoo lang heeft gezwegen, geruimen tijd wegens herstel aan het oog werd onttrokken ,doet wederom zijn tonen weerklinken. En het te Lourdes onafgebroken aange heven „Ave, ave, ave Maria" vervult do lucht als de droeve stoet van Ned. pelgrims zich opstelt bij het Asyl om een der hun nen grafwaarts te dragen en Joh. Praat naar zijn laatste rustplaats te vergezellen. Langzaam schrijden zij voorwaarts, biddend twee aan twee, de lijkkoets volgend om ringd door een talrijke schaar van geeste lijken. Een plechtige stilte heerscht in de anders zoo levendige Rue de la Grotte, als de lijk stoet zijn weg vervolgt om de Parochiekerk van Lourdes te bereiken. In het- eenvoudige kerkje, waaraan de naam Peyramale, de eerste pastoor der verschijningen, voor goed is verbonden, en zijn gedenkteeken is geplaatst, wordt- de plechtige Mis van Requiem opgedragen. Het kerkgebouw is te klein om allen te bevatten die de laatste eer aan den gestor ven Ned. pelgrim willen bewijzen. Het H. Misoffer wordt opgedragen door Rector Rat té, bijgestaan door Rector van Mackc- lenbergt eri kapelaan v. d. Nouweland. In het koor heeft plaats genomen Mgr. Aen- genent. Bisschop van Haarlem Een zang koor onder leiding van deken Huiberts brengt de gewijde gezangen ten gehoore. Een aangrijpende plechtigheid deze rouw dienst voor een waren dienaar van Maria- op wiens hulp hij had vertrouwd en die hem in haar genadeoord zoo spoedig tot- zich heeft geroepen ver va-n het Vaderland, ver van familieleden en vrienden. Tranen wel len op in menig oog als dc a-bsoute wordt gegeven en kort- daarna de stoet de kerk verlaat om zich naar het op een kwartier gaans gelegen kerkhof te begeven. Hoevelen liggen daar niet reeds begra ven op dezen doodenakker, omringd door de Pyreneesche heuvelen, die evenals deze landgenoot Lourdes hebben mogen aan schouwen om er nimmer uit terug te kee- ren. En als de liturgische plechtigheden door deken Huibers zijn voltrokken in treffende stilte, Mgr. Aengenent met luide stem vijf maal het Onze Vader en het Wees Gegroet voorbidt, gaan niet alleen die gebeden He melwaarts voor dezen gestorven landge noot, maar ook voor de meerdere Vaderlan ders die hier het graf hebben gevonden. Diep onder den indruk verlaat men den doodenakker, keert men terug naar de Grot waar opnieuw het Ave, Ave, Ave Maria weerklinkt, duizenden nieuwe pelgrims him eersten' groet komen brengen aan O. L. Vrouw. Een oogenblik begeven wij ons naar het Consultatiebureau om daar te hooren be vestigen dat de wonderbare genezing van Scphie Heuschen uit Maastricht in het vo- rigo jaar officieel is geregistreerd. Dr. Vallet heeft zijn rapport uitgebracht. De medische waarnemingen hebben aange toond, dat niet de minste sporen zijn over gebleven van de ziekte waaraan zij bij haar komst te Lourdes in 1928 lijdende was. Men spreekt ons van meerdere gevallen, die zeer de aandacht trekken, van talrijke verbeteringen in den gezondheidstoestand van aanwezige pelgrims. Maar eens te meer hebben wij het mogen ondervinden hoe hier met de grootste zorgvuldigheid, ja zelfs met angstvalligheid wordt te werk gegaan, alvorens wordt besloten een genezing aan bovennatuurlijke inwerking toe te schrij ven. Binnen enkele dagen zal het Consultatie bureau zich bezighouden met het belang rijke geval van mej. van den Brand, die tijdens de Nat. bedevaart van het vorige jaar een plotseling herstel van gezondheid mocht vinden en thans als volkomen ge nezen de bedevaart vergezelt, zelf de zie ken diensten bewijzend, die zij in 1929 aan anderen moest vragen. PATER A. B. H. GIELEN S.J. t Gistermiddag is na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden to Nijmegen overleden de 2!Eerw. Pater A. B. H. Gielen S.J. Aloysius Bartholomeus Hubertus Gielen werd 9 September 1S71 te Maastricht ge boren. Hij maakte zijn lagere studiën aan hot St. Aloysius gymnasium te Sittard. In 1892 trad hij in dc Sociëteit van Jesus en in 1905 werd hij priester gewijd. Aan het Ca-nisius-Collegc te Nijmegen en 't Willi- brorduscolloge te Katwijk aan den Rijn doceerde hij enkele jaren de wis- en na tuurkunde. In 1911 werd Z.Eerw. benoemd tot kapelaan van de H.H. Franciscus Xa- voriuskerk to Amsterdam. Daar begon zijn groote werkzaamheid als moderator van de It. IC. Studentenvereeniging „Sanctus Thomas Aquinas", in welke functie hij voor zeer velen een gewaardeerd en toe gewijd zielonleider was in den critieken tijd van hun leven. Nog grooter bekendheid verkreeg pater Gielen door zijn rustelooze activiteit als leider van het tijdschrift „Boekenschouw" dat zoovele jaren lang de gids bij uitstek geweest is voor de Katholieken van ons vaderland in de dikwijls moeilijke keuze van hun lectuur. De geweldige arbeid door pater Gielen in deze kwaliteit tot stand gebracht is katholiek Nederland ten zegen geweest. Eerst kort geleden heeft hij de redactie van „Boekenschouw" aan andere handen moeten toevertrouwen, daar zijn gezondheidstoestand dezen veelomvatten- den arbeid niet meer gedoogde. Pater Gie len was voorts voorzitter van „Geloof en Wetenschap" te Amsterdam. Hij was op richter van het bureau Veritas, ten doel hebbende uitgevers, schrijvers en sprekers van andere richting inlichtingen te ver streken over onderwerpen, die het Katho lieke leven raken en waartegenover zij zich vreemd voelden staan. In verschillende tijdschriften onder ver soheiden namen kwamen artikelen van zijn hand voor. „Msbd." ingezonden mededeeling. VANAF f 5.— MAAND. Brieven onder No. l^ïroureau v. d. Blad. LETTEREN EN KUNST Martin A. Roebbers. f Te Scheveningen, waar hij werd ver pleegd, overleed, op 39-jarigen leeftijd, de Deventer architect Martin A. Roebbers, die tal van artistieke bouwwerken heeft vol tooid. Juist voor de voltooiing van oen werk, waaraan hij heeler harte hing, den bouw der nieuwo R. K. kerk aan den Rielerweg te Deventer, verrastte hem de dood. De heer Roebbers heeft veel gedaan aan den bouw van R. K. kerken en scholen, o.a. te Deventer, Dalfsen en te Broekland (O.). De bouw van het gemeentehuis te Raai te, waar de neer Roebbers gemeentearchitect was, was van zijn hand. Huldiging van den heer Joh. Nelissen. Naar wij vernemen, zal 4 Augustus a.s. de officieele huldiging plaats hebben van den in katholieke kringen bekende kerk- en concertzanger Johan Neliss-en. Des-morgens om 10 uur zal een Pontificale H. Mis voor den jubilaris worden opgedragen in de kerk de „Zaaier" Rozengracht te Amsterdam. Het versterkte zangkoor zal onder leiding van den heer Anton Ter Steege uitvoeren dc Missa Trinitatis en Te Deum van Hu bert Cuypers. Dc solo zal gezongen worden door den heer Jac. Urlus. Des namiddags van 2 1/24 1/2 uur zal een receptie gehouden worden in gebouw Bellevue, ingang Leidschekade, waar den heer Nelissen een huldeblijk zal worden aangeboden. Op deze receptie zal voor vrienden en vereerders gelegenheid zijn den jubilaris te complimenteeren. Voor gereserveerde plaatsen in de kerk gelieve men zich te vervoegen bij den heer O. van Lingen, Anjelierstraat 2931, Telef. 48209 te Amsterdam. „Tijd"i UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Donderdag 1 Aug. Hilversum, 29S M. (Na G uur 1071 M.) (Uitsluitend N. C. R., V.-uitzendingon). 11.0011.30 Ziekendienst. 12.301.45 Concert. Vocale- en instru mentale solisten. 5.006.30 Concert. Vocale solisten. G.307.00 Gramofoonmuziek. 7.008.00 Orgelconcert. 8.00 Concert. Orkest en spreker. Daarna: Persberichten. Huizen, 1875 M. .10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door' het Tuschinski- Orlcest. 2.002.30 Gramofoonmuziek. 2.304.00 Aansl. van het City-Theater, Den Haag. 4.00—5.00 Orgelconcort door Ferdinand Kloek. Boris Lensky (viool). 5.307.15 Concert door het A. V. R. O.- Kwintet. Jacq. Ordeman (zang). 7.157.45 Spreekuur van den Radio-dok ter. 8.0110.30 Concert door het Haag-sch Harmonie-Orkest. Intermezzo: Lezing door Mr. Dr. P. Oostingh over: De juridische vragen uit het proces Liebermann. Na af loop van het concert: Persberichten. Daar na Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. Davcntry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.5011.05 Nieuwsgcrichten. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. Trio en sopraan. 1.202.20 Orgelconcert door Reginald Foort. 2.20*2.45 Beelduitzending. 3.20 Vesper in de Westminster Abbey. 4.05 Voorlezing. 4.20 Concert. Sopraan en bariton. 4.50 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurlje. 6.20 Muzikaal Intermezzo. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Marktberichten. 6.55 Muzikaal Intermezzo. 7.05 Liederen-Voordracht. Bariton. 7.20 Actueele causerie. 7.45 Lozing. 8.05 Concert. Orkest en bas. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 „Ingredient X". Tooneelstuk door L. du Garde Peach. 10.4512.20 Dansmuziek. „R a d i o- P a r i s", 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.25 Vervolg van 12.50. 4.05 Dansmuziek. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.25 Concert. Kwartet, vocale en instru mentale solisten. Lange n'b e r g, 473 'M. 7.207.50 Gramofoohmuziek. 7.508.50 Orkestconcert. 10.3512.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.252.50 Orkestconcert. 5.205.55 Ergens in West Duitschland. Uitzending van de haven Ruhrort-Duis- burg. 5.556.50 Orkestconcert. 8.20 Concert. Orkest en tenor. Intermez zo: Liederen-voordracht. Bariton. Daarna: Nieuwsberichten en tot 12.20 Dansmuziek Zees on, 1635 M. 6.1011.05 Berichten en lezingen. 12.201.15 Gramofoonmuziek. I.155.20 Berichten en lezingen. 5.206.20 Concert. 6.208.20 Berichten en lezingen. 8.20 Populair orkestconcert. Julius Ber ger (cello). Daarna: Persberichten en tot 12.50 Dansmuziek. Harab ur g, 421 M. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Concert. 8.20 „Der Günstling der Zarin", Operet te in 3 bedrijven. Muziek van Robert Win terberg. II.05 Cabaret. Orkest en soliste'!. Brussel, 508 M. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Piano-recital. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. 9.20 Concert uit de Kurzaal te Ostende. FEUILLETON. Een verhaal uit den tijd van den Spaanschen Successie-oorlog. Naar het Engelsch van MORI CE GERARD. Wel. ik zie niet in wat- we daaraan M>en als hij al jaren geleden vertrok- d is. Zijn naam is Woessel, zei Mark be ard. Marston knipte met zijn vingers. - Alle duivels, riep hij, is het heusch? komt teekening in het complotnu wc Jen den schooier gauw te pakken heb- D- Wat zal Zijne Genade blij zijn En een heeleboel anderen eveneens. >i Hellebrand. Zelfs de Hollandsche officieren hadden n 'hekel an hun Gedeputeerde. De ia! tijd was weer op het dak gereed ge- L De twee officieren waren allebei hon- ri£; sinds dien ochtend hadden ze niets ders gehad dan een kan landwijn in een rpsherberg onderweg. Mark bedient hen Ik heb om het huis rondgeloopen, 'Helde hij, ik kan beneden geen en den toegang vinden; de beide deuren lD eet zoo gebarricadeerd als de ven a's en ze zitten dik bezaaid met spinne- ebbon. Dat bewijst dat het huis toch abso luut verlaten is, meende Anthony teleur- Neemt U me niet kwalijk, Sir, maar dat 'ben ik heelemaal niet met U eens. Wat dacht jij dan? Dat er een andere weg is, dien we van binnen moeten vinden Hoe ben je dan van plan naar binnen te komen?, informeerde Hellebrand. Het zou een groote opschudding geven als we stij-fgesloten deuren en vensters gingen openbreken. Ik denk. Kapitein, dat het gemakke lijk genoeg zal gaan. Ik wil het wel doen. De officieren stonden tegelijk op: hun nieuwsgierigheid naar wat volgen zou was hevig geprikkeld. Zonder een woord te zeggen, draaide Mark zich om hij ging het trapje af dat naar een verdieping onder het dak voerde. De beide mannen volgden hem. Hij voerde ze naar een ongebruikte kamer aan den kant van het verlaten huis en met hun drieën gingen ze naar het raam. Met een triomfantelijken glans in zijn oogen keek Mark de officieren aan. Van het eer.e huis naar het andere strekte zich een touwlad der uit zooals zc bij hun aanval op Hansau hadden meegenomen hij was aan beide kanten met haken bevestigd. Fagan had het eind, dat in een raamkozijn van het ander huis vastzat, met buitengewone behendigheid geworpen. Marston boog zich uit het venster om te zien of de verbin ding sterk genoeg was; ze leek wel ste vig, maar toch schudde hij het hoofd. Ik geloof niet dat ik er mijn hals op zou wagen, zei hij. Als ik er afval is •het: Adieu Anthony Marstoni - Ik ben heel wat lichter dan U, ant woordde Mark, -hij zal mij wel houden. Maar al kom je veilig aan den over kant, dan kun je toch niet alles alleen doen, meende kapitein Hellebrand. .Als ik eenmaal binnen ben, zal het niet moeilijk zijn om beneden een raam of een deur open te maken. Dat is geen slecht idee, zei Anthony. We zullen de touwladder stevig vast houden, tot je veilig aan de overzijde bent. Mark wipte uit het venster en begon zijn gevaarlijke tocht, voortkruipend over de touwladder, terwijl de officieren deze strak hielden. Ze waren drie verdiepingen boven den beganen grond. Menig dapper hart zou gesidderd hebben voor dit ge vaar, vooral toen in het midden de wan kele brug angstig heen en weer zwaaide. Maar Mark ging onverstoorbaar verder, zonder een spoor van vrees of schrik. Een minuut later klom hij over een kozijndor pel een kamer van het verlaten huis bin nen. HOOFDSTUK XI. De verrader gevangen Fagan maakte de ladder los en gaf een teeken dat deze weer teruggetrokken moest worden naar <len overkant. Toen verdween hij. De twee officieren daalden naar de be nedenverdieping af. Zij gingen naar buiten en sloten de deur achter zich; Anthoiiy nam de sleutel mee. Het huis was hoog gelegen het tegenoverliggende eveneens, ongetwijfeld om veilig te staan voor het hoogc water. Zij keken scherp den stroom af, of or geen booten in zicht waren; ook verkenden zij de lage landen tegenover Colm. Niets was te zien. Zij konden de schildwacht op en neer hooren loopen tus- schen de groote poort en de straat er ach ter. Do schemering begon te dalen. Een muur scheidde de binnenplaatsen van de twee huizen. Zonder eenige moeite klom men Marston en de Kapitein er over en lieten zioh aan den anderen kant zakken. Het was al vcrwaarloozing wat ze om zich heen zagen. Tusschen de steenen groeide het gras; de achterdeur was bijna geheel verborgen door in het wild groeiende braamstruikensteenen stoeptreden reik ten tot aan dc rivier beneden. Zij liepen rond en terwijl ze alles goed opnamen wachtten zo op een teeken van Mark. Een kwartier verliep. Zij hoorden het geluid van een zaag, die heel voorzichtig gehanteerd werd om zoo weinig mogelijk leven te maken. Zij maakten er uit op dat hun helper aan een van de lager gelegen vensters aan het werk was. Zij konden hun onge duld ternauwernood bedwingen. Eindelijk kwam de punt van de zaag door het hout heeneven daarna was het gat in het luik zoo groot, dat zij een hand konden zien. Er viel iets binnen op de vloer; het was de helft van het slot dat Mark wegge zaagd had, omdat de sleutel niet meer om gedraaid kon worden. Hierna was de rest niet moeilijk. De officieren kropen door het raam, waarvan het luik opengeslagen was en stonden in een ruimte, waarvan de vloer met vuil bedekt was cd die klaar blijkelijk de keuken, was geweest. Fagan maakte het gat dat hij gezaagd had, weer zoo goed mogelijk dicht, zoodat het van buiten niet de aandacht trok. Nu het huis doorzoeken, zei Marston. Ja, sir, houdt uw dolk gereed, ant woordde Mark. Denk je, dat er iemand is? Het ziet er niet naar uit, zei Hellebrand. De gang en de trappen zien er an ders uit, de zoldering ook. Hoe bedoel je? In do gang is het niet stoffig en de zoldering is hier en daar beschadigd en dat kan niet zoo lang goleden gebeurd zijn. Meen jo doordat dingen naar boven gebracht zijn vroeg Marston. Juist, Kolonel. In gespannen verwachting gingen zij verder. Zij maakten hun dolken in de scheedc los, zoodat dio onmiddellijk ge trokken konden worden. Marston ging voorop. Fagan kwam direct achter hem, Kapitein Hellebrand volgde. Systematisch onderzochten zij dc kamers op alle ver diepingen, doch zij vor.dpn niets dan ver sleten meubels, gordijnen, half door de mot opgevreten en hier en daar vuil vaat werk. Op de derde verdieping ontdekten, zij vuile vegen togen de zoldering, waar van hier en daar ook het pleisterwerk had losgelaten. Drie deuren op deze verdieping gingen gemakkelijk op-en toen kwamen zij aan een deur die gesloten was. Deze had verbinding met de kamer, waardoor Mark binnengekomen was en r.ok dezelfde af metingen had als deze. Marston duwde met zijn hcele gewicht tegen dc gesloten deuren, maar er was geen beweging in het zware eikenhout Ie krijgen; waarschijnlijk zaten er ijzeren staven aan don binnen kant. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5