V ZOste Jaargang DINSDAG 30 JULI 1929 No. 6244 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN LEIDEN IN LAST BUITENLAND c£eidAe4ie0ou/z*MiL lE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling foor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal lij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal franco per postf 2.95 per kwartaal «et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- bijgbaar tegen betaling van 50 et per kwartaal, bij [ooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 I. Leiden staat voor een zware beslissing de gewichtigheid ervan wordt terdege ivoeld door de betrokken instantie, te we den Leidsohen Raad. Van het noodlot- af, dat het Stadhuis in vlammen op- ve ing> heeft als een benauwenis over de stad ehaugen de vraag: „wat nu?" En gezien de massa's adress-en en goede aadgevingen, motie's en verzoeken aan re et gemeentebestuur, heerscht er bij tal van evolkingsgroepen een kennelijke bevreesd- ve eid, dat er besluiten zouden kunnen geno- ïen worden, die het voornaam aanzien van _]e e stad zouden kunnen schaden. Het laat zich begrijpen, dat het in deze 'eer voor den Gemeenteraad straks heel liet gemakkelijk zal zijn, een beslissing' te emen, want de adviezen zijn even variant ls talrijk cn in vele gévallen eis-chen ze nbestaanibaarheden. Het valt echter di eet op, dat het behoudend advies sterk in e meerderheid is. Dit behoudend advies, at o.a. alreeds tot behoud van de nog e" lestaande gevel ijverde, nog lang voo£ de eE ommissie uit Monumentenzorg had kunnen ia' aststellen, dat zoodanig herstel mogelijk Pam wenschelijk was, klonk wel zeer dringend n kwam voort uit zeer uiteenloopende (evolkingsgroepen. We kunnen ons indenken, op welke wijze lit zoo spontaan als algemeen advies uit de rargerij is ontstaan. Leiden is een stad van ïen hooge en voorname traditie, stad met «n faam van doorwrochte wetenschap cn ■au diepe bezonkenheid. En de bouwwerken lit het verleden, hoezeer ze ook in den ijd van hun onstaan gedurfd geweest mo- en zijn, vertegenwoordigen thans een tra- litie-waarde, die niemand, die veel van zijn iad haar deftige allure houdt, aange- id wil zien. En deze personen vreezen, at een stadhuis naar modernen trant- een onde in deze traditie van voornaamheid al teweegbrengen. Nu beroepen, de huidige moderne archi- ecten zich natuurlijk op het simpele wer- celijkheidsfeit, dat eens het nu verwoeste itadkuis toch ook „modern" is geweest. Dus, ;eggen zij, zal het met de bouwwerken, ont staan uit de huidige vormgeving, juist zoo ;aan: over eenige eeuwen zullen even def- ~"tige corporatie's in motie's ijveren voor het iei jehoud van die bouwwerken. Dezö ziens- alj wijze klinkt al heel verleidelijk, maar raakt aj ïiettemin kant noch wal. Ze zou waarde M hebben, zoo die tegenwoordige bouworde eveneens traditievormend was, maar dat is S juist niet en daarmede valt heel het artenhuis dezer redeneering ineen. Want .Jde architectuur, die in onze dagen tot ver- [C maardheid kwam, 1 ij k t. niet alleen voor leekencogen zoo raar en bizar, ze isin we ien raar, onredelijk, dwaas, pompeus en moedwillig van vormen. Hetgeen verder aangetoond zal worden. Zij die hun goede stad Leiden willen be hoeden voor architectuur-fantasmen, en daarbij in schrik en afgrijzen denken aan kromlijnige wanstaltigheden, waarmede voornamelijk Amsterdam zit opgescheept, dank zij een perfect doorgevoerde propa- la ten behoeve van dezen, door verre de meeste vaderlanders terecht veraf schuwden, schijnschoonen barock, zijn geen achterlijke conservateurs, maar personen, in wien het normaal begrip van voornaam heid nog niet. is afgestompt. Het zal dezen een riem onder het hart gestoken zijn, zoo lij uit deze artikelen ervaren, dat eenzelf- voor goede verhoudingen en inge togenheid, ondanks de bizarrerie van heb meerendeel der huidige architecten, ook leeft in een bepaalde groep bouwmeesters. En omdat zij dat niet zullen geweten heb ben (het ingetogene pleegt nu eenmaal niet groote trom te roeren) viel him advies wat al te conservatief uit. Opnieuw leert ons deze verwoesting, dat 4e reactie op excessen, zich pleegt te uiten in een dieper teruggrijpen naar het behoud. Uit het zien van de zoo dwaze voortbren- selen der modieuze architecten, is de waan ontstaan, dat onzen eigen tijd geen bezon nen bouwvormen meer vermag voort te bren gen. Deze erkenning van eigentijdsch on vermogen. is echter, hoewel begrijpbaar, niet juist. En zoo ze niet juist is, moet er stel ling tegen genomen wordien, dat is een eisch van fierheid, die ieder zal willen erkennen. Want zouden wc thans zulke sohoone bouw werken uit onze Renaissance bezitten, zoo er m onze gouden eeuw eenzelfde vrees voor het nieuwe had bestaan? En zulk een vrees zou ook denkbaar kunnen zijn. bij ®«n geslacht, dat zich persé had willen blijven vastklemmen aan de Gothische vormgeving, toen de Gothiek reeds laug in een wulpschen vormendienst was onderge gaan. Gelukkig is dat toen niet geschied. Ret was trouwens niet noodig, want de Hollandsche Renaissance vormde geen in breuk op de voorname bouwtraditie onzer n, was er echter een in den tijdgeest correspondcerende voortzetting van. Maar a;s,e?n een<ler verschijnsel van traditieher stel in evolutie zich heden ook voordoet, ondanks de verbijsterende mode-architec tuur, dan mogen wij ons ook nu niet af wenden; dat zou een bangelijke bekrom penheid zijn. Zij, die uit liefde tot de geschetste Leid- sche traditie gedreven, zich zoo begrijpe lijk voorbarig uitspraken voor reconstructie van het verwoeste bouwwerk, hebben na tuurlijk voor oogen gehad, dat er anders een monstrum van toevallig-in-de-modc- zijnde wanarchitectuur zou verrijzen, op de plaats, waar eens het gebouw stond, dat zoo innig was verweven met die Leidsche tradi tie. En omdat de beoefenaren van de mo- dieuzen barock, met behulp van een waar lijk bewonderenswaardig publiciteits- systeem, het langen tijd konden doen voor komen, of er buiten hun zotte grimassen van steen, geen bezonnen richting in de huidige architectuur ook maar bestond, is die funeste sfeer van wantrouwen tegen de geheelo vaderlandsche architectuur ont staan, waar de motie's der traditiegetrou wen een begrijpbaar gevolg van zijn. Want het wil er bij ons niet in, dat er ook maar één fijngevoelig intellectueel ge vonden zou worden, die zich zou uitspre ken voor eene klakkelooze reconstructie, zoo hij zeker wist, dat herbouw in cigen- fcijdschen stijl geschieden kon, zonder dat aan de voorname allure van Leiden afbreuk zou worden gedaan. Dergelijke adviseurs zouden dan ook terecht, als oude bangelijke heertjes, door ieder doordenkend gemeente bestuur naar hun kamersloffen terugverwe zen worden. Maar de vrees voor het redeloos-modieuze was heel niet ongegrond, en doet ons het reactionnair advies begrijpen, ja op zekere hoogte waardeeren. Want de impulsen, waaruit het ontstond, waren van zuiver bouwkundig standpunt bezien, juist. Deze personen vorderden namelijk bezonnen ar chitectuur. Telkenmale is in dit artikel sprake ge weest van „modieuze" architectuur, waar menigeen verwacht zou hebben, dat m o- d e r u e beter geklonken zou hebben. On langs heeft onderget. echter uiteengezet, wat met deze distinctie bedoeld wordt. In het kort komt het hier op neer, dat er sinds de architectuurvernieuwing van het einde der vorige eeuw ,in ons lapd ingezet door Dr. Cuypers en voortgezet door Dr. Ber lage, een verzet tegen de redelooze barock is ontstaan, die gezien moet worden als een strijd van het wezen tegen den schijn. Deze verzetbeweging wordt terecht genoemd het traditioneel functionalïs- ra e. Traditioneel, omdat zij beoogt, de breuk met het traditioneel, waar en waar dig bouwen weer te herstellen; functiona lisme, omdat de grondstelling van deze rich ting is: het doel bepaalt de vormgeving. Dit traditioneel functiona lisme was een oorlogsverklaring aan de toentertijd hcerschende stijlverwildering. 'Het liet zich aanzien, vooral na de erken ning van do Amsterdamsche Beurs als een meesterwerk van do eerste orde, dat het toen voor langen tijd met de onzinnige frat- sologiën van bouwfantasten gedaan zou zijn. Maar zie, wat gebeurde er? Na een zeer korte periode, waarin Berlage's wijsdoor- dachte dienende architectuur werd nage bootst (soms zelfs zeer verdienstelijk werd verwerkt), stak de zoo bloedig bekampte barock zijn fantastischen drakenkop weer op. Meen echter niet, dat dit in dezelfde orde van voor Berlage geschiedde. De ba rock van het einde der vorige oeuw kon- merkte zich door een dwaze overlading van bijerengegrisde antieke stijldetails, meestal allerdwaast verwerkt, de 'nieuwe barock was minder primitief afgrijselijk, maar verhulde zich in sjeuige lijnen. De zoo- geheeten aesthetische barock der fan tastische vormgeving had zijn intrede gedaan, maar hoewel deze zwieriger was dan de voormalige lappendeken-barock, in zotheid spant de huidige toch nog de kroon. We kregen huizen als schepen, urinoirs als kathedralen, kerken als riolen en theaters als brontasourussen. Zooveel architecten, zooveel stijlen, was het droevig parool dezer dagen. Iedere bouwmeester achtte het aan zijn reputatie verplicht, iets volkomen nieuws uit te den ken op het stuk van den vorm, want origi naliteit gold voor het belangrijkste ken merk van de moderne bouwkunst. Bij eenig nadenken begrijpt echter een ieder, dat deze eisch van afzonderlijkheid 6loopend is voor het werkelijke kunstenaarschap. Want do bouwkunst is bij uitstek een traditiekunst en het zijn juist de tijdperken, waarin de bouwwerken elkander in grooten hoofd vorm gelijk zijn, die in de geschiedenis der bouwkunst uitsteken. Blijkbaar is dus een traditievorming noodwendig, om te gera ken tot een groot arohitectorrisch tijdvak. Deze conclusie laat zich al heel eenvoudig verklaren. Hier kan het echter maar sche matisch gebeuren, hoewel het gegeven zioh zeer eigent- tot een diepgaande studie. Wanneer n.l. de bouwmeester een groot part van zijn aesthetische energie moet aan wenden tot het najagen van een volstrekt eigen vormgeving, met wegduwing van wat de directe voorgangers hebben bereikt op het punt van de verwerking der huidige bouweischen, in het kader dus van een tra ditie-vorming, dan zal noodzakelijk zijn in tensiteit daaronder leiden, en wordt het ge vaar voor oppervlakkigheid groot. Met an dere woorden: alleen hij, die niet gehandi capt wordt door de jacht naar het modieuze, die niet opgejaagd wordt om toch maar voor al nog nieuwer dan nieuw te zijn, leeft in de goede ingetogen conditie, om zijn talent te verdiepen. En de ellende van een ongebreidelde fan- tasterij, niet geremd door traditievorming, laat zich niet grondiger kennen, dan wan neer men eens 'n afstand neemt. Men hoeft niet eens honderd jaren terug te gaan in deze beschouwing; inde zenuwachtige jacht naar het steeds weer allernieuwste in de architectuur onzer dagen, is een afstand van drie jaren alreeds voldoende. Sinds de redelooze barock weerom gekomen is, na het vcrzuivcrende optreden van Berlage dus, hebben we achtereenvolgens een massa nieuwe „stijlen" gehad, meer in die twintig jaren, dan anders in drie eeuwen. De zoogeheetën Amsterdamsche School, d.i. het bouwen van zwierig gekrulde gevels, met op z'n kant gezette dakpannen als sier motief en meer van dat fraais. Sinds deze allerzotste barock, ontstond het even onge motiveerde horizontalisme, toen weer het cubisme, het utilisme en eindelijk de dorre verstandelijkheid van „Bauhaus Dessau". En wat zal daarop volgen? Iedere nieuwe richting verkettert de voorgaande, meestal met. het verachterlijk predicaat.roman tisme. Want dc romantiek schijnt dc he vigste aller zonden te zijn in de oogen van de nerveus-modieuze kunstenaars dezer voorbijflitsende stijlen. Blijkbaar heeft deze ongebreidelde ba rock dus de eigensohap, zichzelven in zeer korten tijd op te teren: uit onrust wordt on rust geboren. Iedere uiterlijke wccldelust vreet zichzelven aldus op. Het snelle wisse len der schichtige „stijlen", als we ze zoo weidsch mogen aanduiden, is aldus een ver schijnsel, dat de waardeloosheid van dit bouwkundige tijdperk bewijst. En het was dus heel niet oneerbiedig, in dit verband van modieuze architectuur te spreken. Hier volgen eenige frappante voorbeelden van den onernst dezer dagen. De oud-Leide- naar Dudok, wiens horizontalisme weer eenige jaren en vogue was (het blijkt weer voorbij te zijn), bouwde in Leiden in een onvervalschten Tuschinski-stijl, maar eeni ge jaren daarvoor was dezelfde onvaste ar chitect kennelijk een, helaas uiterlijk, adept van Berlage's functionalisme. En dit voorbeeld staat helaas niet alleen; overal waar we rond ons zien, is een eender ge brek aan ernst te constateeren. Zoo heeft de bouwmeester van het Jaarbeursgebouw, Ir. dc Bic Leuvelink Tjeenk, nu hem na tien jaren opdracht is verleend, zijn bouwwerk voort te zetten, besloten tot een nieuwbouw, van volstrekt afwijkenden .bouwvorm en, wat nog bedenkelijker is, van geheel af wijkend bouwkundig inzicht getuigend. De architect van het Scheepvaarthuis, wiens pomptueuze fantasterij (een huis dat een schip moest voorstellen) eenigen tijd veel invloed tot navolging heeft gehad, bouwt thans naar het horizontaal voorbeeld van Dudokwant deze modegril was op ze ker oogenblik méér getapt. De lieeren mo dieuze architecten veranderen dus blijk baar van inzicht en methode, met hetzelfde gemak, waarmede een modieuze damo zioh schikt naar de Parijsohe hocden-tirannie. Dat een dergelijke onernst, die geheel op de uitwendige bekoring was afgestemd, ten slotte een verontrusting werd voor ingeto gen bewonderaars van schoone bouwkunst, laat zich verstaan. En in eenige artikelen in „De Maasbode" heb ik uiteengezet, hoe vle gelachtig het van de bedrijvers van zooveel zwenkende bouwvormon was, het den aesthetischen leek kwalijk te nemen, dat hij afwerend bleef staan (en voornamelijk wantrouwend) tegenover al dit mode-ge- scharrel. Wie nu mocht meenen, dat de leidingge vende architecten, die met al deze tribula- tiën trouw hebben meegedaan, thans be scheiden zouden zwijgen, nu de traditie der bezonkenheid hier in het Leidsche geval zich eindelijk afwerend roert, heeft geen goed inzicht in het elegante aanpassings vermogen van modieuze architecten. Ter wijl toch het geheele alarm tot behoud in hun ooren heel dwaas moest klinken (zij hebben natuurlijk evengoed als ondcrgetec- kende begrepen op welke wijze deze reactie ontstond, maar kunnen onmogelijk eerbied gevoelen voor de denkwijze, waaruit deze reactie ontsproot), in dit heel speciale geval uiten zij zich o zoo voorzichtig en zoo braaf jes half-cn-half behoudend. Men proeft er uit, dat zij inzien, dat hier geen gevoelig heden mogen worden gekwetst. Wij achten deze onprincipieelc houding van ongebrei delde fantasten in de architectuur eer tac tisch dan voornaam. En wij achten het onzen plicht, er de aandacht op te vestigen, om te voorkomen, dat straks voor de zooveelste keer een besluit wordt genomen, waardoor (ondanks de platonische liefdesverklaringen aan het adres van de voorname traditie in de bouwkunst) weer geofferd zou gaan wor den op het altaar van den schijn. HERMAN DE MAN. ENGELAND HET CONFLICT IN DE KATOENINDUSTRIE. Sober vooruitzicht. 1800 fabrieken staan stil. De eerste dag van het conflict in dc ka toenindustrie was somber en het regende aanhoudend. Ongeveer 1800 fabrieken staan stil, nagenoeg een half millioen werklieden zijn werkloos en dc loonderving per week bedraagt meer dan twee millioen pond ster ling. Ook de vooruitzichten zijn buitengewoon somber. Het eenige lichtpunt is de beslis sing van een gering aantal fabrikanten, zich afzijdig te houden van het geschil en de werkzaamheden tegen de huidige loonen te laten voortzetten. De minister van Ar beid, miss Bondfield, volgt het verloop van den toestand met ernstige, bezorgdheid, doch zij is van meening, dat haar departe ment op het oogenblik niets kan doen. LITAUEN. Nieuwe doodvonnissen in Litauen? 24 Socialisten veroordeeld. De krijgsraad te Schaulen heeft Zater dag, na een zitting van slechts vier dagen, vonnis geveld in een proces tegen 24 socia listen, onder wie het lid van het hoofdbe stuur der sociaal-democratische partij, Ga- linys. De verdachten zijn eenige maanden geleden te Kowno in het gebouw van het hoofdbestuur van genoemde partij gearres teerd. Het vonnis is nog niet gepubliceerd. Volgens de „Memeier Dampfboot" zouden 10 a 14 verdachten ter dood zijn veroor deeld cn de overigen tot levenslange ge vangenisstraf. Het doodvonnis tegen een be ambte der grenspolitie, die de aanhangers van Plesjkaitis geholpen moet hebben bij het oversteken van de grens, moet reeds voltrokken zijn. RUSLAND. „Sabotage". Te Brjansk werd in Mei van dit jaar oen fosfaatfabriek in bedrijf gebracht. Spoedig bleek, dat in plaats van de 66 ton fosfaat- meel, welke de fabriek - per etmaal moest leveren, zij er slechts 6 produceerde. Toen in het buitenland bestelde machines aan kwamen, bleek het dat zij niet geplaatst konden worden zonder dc fabriek weer ten deele af te breken. Ook bleken de buiton- landsche machines niet te passen op de in do sovjetunie vervaardigde. Op last van de arbeiders- en boereninspcctie is de di recteur van dc fabriek ontslagen en de lei der van den bouw niet alleen ontslagen, maar tevens in staat van beschuldiging CHINA. HET CONFLICT MET RUSLAND. Beroep van China op Genève? Uit semi-officieele brond wordt vernomen, dat de Nanking-regeering besloten heeft, het Chineesch-Russisohe conflict langs vreedzamen weg op te lossen. Indien de Sovjct-regcering China's voorstel tot on derhandelen mocht nogeeren, zal de regec- ring te Najiking het conflict voorleggen aan den Volkenbond. Het desbetreffende ex- pocé voor het "secretariaat, van den Volken bond wordt thans geredigeerd. Inmiddels is met wederzijdsch goedvinden een neutrale zóne van 20 mijlen in het bedreigde gebied ingesteld. Dreigende inval der Mongolen? Te Nanking zijn dringende officieele rap porten uit Taian-foe binnengekomen, waar in gezegd wordt, dat uit Kalgan en Oerga berichten zijn ontvangen, volgens welke de Sovjetunie aanstuurt op een opstand in Mongolië togen de regccring te Nanking. De Sovjotagenten voeren een uitgebreide propaganda in Buiten-Mongolië. Het blijkt dat Jen Sji-sjan zelf dit rapport heeft afge zonden. Tevens wordt gemeld, dat Tsjang Kai-sjek uitgebreide plannen heeft ontworpen voor de verdediging van de geheele Noordelijke grens. De bescherming van het Noord-Oos telijke gedeelte zal worden toevertrouwd aan Tsjang Hsu-liang; Jon Sji-sjan zal ver antwoordelijk worden gesteld voor het Noor delijke cn Noord-Westelijke gedeelte met troepen uit Sjansi, terwijl Sinkiang (Chi- neesch Turkestan) zal worden toevertrouwd aan generaal King Sjoc-jen. Deze officieele verklaring besluit met de woorden: „Hoe wel de regeering van Nanking geen nieuwe troepon naar het Noorden zal zenden, wordt financieele steun voorbereid voor het geval inderdaad vijandelijkheden met Rus land. uitbreken". Deze nieuwe toon in dc mededeeling van Nanking staat in opmerkelijk contrast met de telegrammen uit Charbin, die gerust stellende berichten blijven geven over de Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het conflict in de Engelsche katoenin dustrie. China wil een beroep op den Volken bond doen. Bij een mijncntploffing te Waldenburg zijn 23 mijnwerkers om het leven gekomen. (Telegrammen). BINNENLAND. Verraad van fabrieksgeheimen van Phi lips. Communistische actie te Eindhoven. (lste blad). De verkiezing van een Gedeputeerde in Noord-Brabant. (2de blad). De verhooging der Amerikaanschc In voerrechten op bloembollen. (L. en T., 2de blad). De sterke aanwas der R. K. Vakbeweging (2de blad). Een vergadering van het Centraal Bloem bollencomité. (L. en T., 1ste blad). OMGEVING. Doodelijk auto-ongeluk te Zegwaart. (lste blad). a.s. onderhandelingen met Rusland, hoewel daarvoor nog steeds geen enkele bewijs grond wordt gegeven. Hot gevaar van een eventueclen inval der Mongolen is onge twijfeld groot. Buiten-Mongolië staat sedert verscheidene jaren geheel onder Russischen invloed en, als de Mongolen zouden optrek ken door Uingsia (Noord-Kansoe), zal _de groote ellende, waarin dc bevolking aldaar verkeert, hen ongetwijfeld in slaat stellen groote moeilijkheden te schoppen voor de Ohineesche regecring, terwijl zij geen spe ciale complicaties behoeven te vreezen met andere mogendheden, waartoe kans zou be staan wanneer Mandsjoerijc zou worden aangevallen. AMERIKA De kruiserbouw. Belofte, geen werkelijkheid. Ofschoon president Hoover heeft aan gekondigd, dat het leggen der kielen van de drie kruisers, welke op dc marinewer ven zouden worden gebouwd, zal worden opgeschort, is nog geen order tot stopzet ting van den arbeid aan het geschut voor deze schepen gegeven. Dit geschut, dat in alle 16.000 ton-kruisers kan worden ge bruikt, wordt met het gewone tempo in dc marine-werven vervaardigd. Verscheidene marine-deskundigen vorkla ren, dat er geen twijfel bestaat of de uit gestelde kruisers zullen ten slotte worden gebouwd. Voorts zijn zo van oordeel dat de eerste tien van de vijftien kruisers, tot welker bouw het Congres in den afgeloo- pen winter toestemming heeft gegeven, zul len worden gebouwd. Zij basceren hun oor deel op het geloof dat, tot welke beperking men ook in de vlootoverecnkomst moge gc-' raken, de Ver. Staten het recht zullen blij ven behouden op dit aantal schepen. Samenzwering in Peru. Nog t ij dig ontdekt. De „Prcnsa" meldt, dat de Lima, de hoofdstad van Peru, ccn samenzwering is ontdekt tegen President Legnia, Dc leiders der samonzwering beweren, dat zij hun daad wilden verrichten naar aanleiding van de ratificatie van de overeenkomst over Tacna en Arica, waardoor de aanspraken van Pe ru op deze beide provincies slechts voor do helft vervuld worden. Waarschijnlijk richt te dc aanslag zich echter tegen do'dictatuur van President Leguia, die in den laatsten tijd verscheidene politieke tegenstanders heeft laten arresteeren. Communistische agitatie in Columbia. Hevige gevechten met dc politic. Officieel wordt uit Columbia medege deeld, dat acht porsonen zijn gedood cn tien gewond bij botsingen tusschcn politie en communisten, die Zaterdagavond te La Gomez, San Vicento en Chucuri in het de partement Santander plaats hadden. Voorts wordt officieel gemeld, dat bij nieuwe bot singen heden te Libano in het departement Tolina vier personen zijn gedood en 12 ge wond. Versterkingen tier politie zijn on-, middellijk naar dc woelige steden gezon den; het kabinet is in buitengewone zitting bijeen. Zaterdagavond bestormden communisten, onder leiding van een zekeren Benigno At-

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1