Ned. Oost-Indië UIT DE OMGEVING Het middel erger dan de kwaal. Een groot woonhuis te New Orleans is door een hevige ontploffing geheel ver nield. Er was namelijk een groote hoeveel heid insectenpoeder in huis opgeslagen, dat in gasvorm is overgegaan, hetgeen tot de explosie heeft geleid. Nieuwe hittegolf in de V. S. Zeven personen in Californië van dorst omgekomen. Een nieuwe hittegolf, die de temperatuur Donderdag tot. 89 gr. deed stijgen, heeft te New York drie doodelijke ongevallen ver oorzaakt. Gisteren was dc temperatuur en kele graden lager, doch het vochtigheids- gehalte der lucht blijft zóó hoog, dat. daar door het ongemak nog vergroot wordt. De lijken van zeven Mexicanen, een man, vrouw en vijf kinderen, die van dorst wa ren omgekomen, zijn gisteren naast een auto gevonden in een woeste streek bij Blythe in Californië. Blijkbaar heeft, de auto een defect, gekregen; de ongelukkigen hadden al het water uit den radiator opge dronken, maar zijn niettemin va-n dorst omgekomen vóór er hulp kwam opdagen. Tn de Imperial Valley zijn in de laatste vier dagen negen doodelijke ongevallen door de hitte veroorzaakt. Hevige hitte in Noord-ltali'ë. Doodelijke gevallen van zonnesteek- De hitte in Noord-Italië neemt, de laat ste dagen voortdurend toe en heeft in ver schillende plaateen reeds slachtoffers ge- eischt. Te Milaan zijn ten gevolge van zon nesteek twee personen overleden, terwijl een derde ernstig ziek in het ziekenhuis ligt. Te Bologna werd een machinist door een zonnesteek getroffen. Hij stierf spoedig daarop. De Kilauea in werking. Uit Hilo op de Hawai-eilanden wordt gemeld, dat dc vulkaan Kilauea gisteren morgen is begonnen te werken. Uit den krater stijgen vier geweldige vuurzuilen op en gloeiende sleenen worden in de lucht geworpen. Huiselijke tragedie te Neurenberg. Vader steekt zijn zoon dood. Te Neurenberg heeft naar dc ..Berliner Zeitung am Mittag" bericht, de slotenma ker Karl Herrmann zijn 21-jarigen zoon bij een twist met een mes doodgestoken. Reeds den vorigen dag waren vader en zoon met elkaar in twist geraakt. De politie, die door de huisgenooten te hulp was geroepen, wist het geschil echter 'bij te leggen, waarbij den zoon zijn mes werd afgenomen. Des avonds ging do vader slapen met een bijl en een mes naast, zich, daar zijn zoon ge dreigd had hem te zullen vermoorden. Toen de zoon thuiskwam, brak de twist opnieuw uit. De vader meende in de hand van zijn zoon een mes te zien ^n stak derhalve blin delings met een mes naar hem. De zoon zonk doodelijk getroffen ineen. De dader werd in den loop van den nacht gearres teerd. Vreeselijk scholieren-drama te Dortmund. In den afgeloopen nacht heeft zich te Dortmund een vreeselijk drama afgespeeld. In een café te Dortmund worden regelma tig bijeenkomsten van scholieren gehouden, zoo ook gisteravond. Gisteravond laat begaven de beide vrienden, de H. B.-scholie- ren Frits Delere, zoon van een aannemer, en Helmuth Steinbach, zoon van een archi tect te Dortmund, zich gezamenlijk van zulk een bijeenkomst naar huis. Wat er precies gebeurd is, weet men niet, doch er ontstond tusschen beide vrienden een woordenwisseling, die een zeer heftig ka rakter aannam en plotseling trok de jeug dige Fritz Delere een revolver en schoot van een afstand op zijn vriend. Het schot trof Steinbach in het linkeroog en bloe dend en waanzinnig van pijn viel de jongen neer. Delere, aan den anderen kant van de straat, richtte de revolver op zich zelf en doodde zich onmiddellijk door een schot in den rechterslaap. De stervende Steinbach werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij korten tijd later zonder 4jot be wustzijn te zijn gekomen, overleed. De Ju stitie was onmiddellijk ter plaatse en stelt een onderzoek in. Omtrent de motieven van den vreeseliikon daad tast men in het duis ter. Op het lijk van Delere werd een brief van een meisje gevonden, doch het valt niet met zekerheid te zeggen, of er jalouzie tusschen beide vrienden heeft bestaan. De Bisschop met den buks. Dr. Stringer, bisschop van Yukon (N.- A.) heeft ongetwijfeld het grotoste diocees ter wereld. Hot beslaat ongeveer 250.000 vierkante Kilometer en strekt zich over de geheele Noordkust, van Amerika uit aan den oever van den Atlantischen Oceaan. Dr. Stringer, die dezer dagen Londen bezocht, staat, bekend als de Bisschop met de buks. Hij is sedert 1905 in dit uitgestrekte dio cees werkzaam en begeeft zich nimmer op reis naar zijn verspreide parochies zonder zijn buks over de schouders. Niet dat ik roovers of bandieten vrees, verklaarde de bisschop, doch God wil, dat ik het voedsel, dat hij mij zendt, ook gebruiken zal. En dit is ook inderdaad noodig. Op zijn lange rei zen moet Dr. Stringer leven van het wild, dat hij doodt cn natuurlijk ook zelf berei den moet. Hij staat in zijn omgeving be kend als een eerste klas jager, die maar zelden een schot mist. Goeden morgen, heeren! In het gebouw van den Pruisischen Land dag waren gisteren vijf strafgevangenen onder streng toezicht aan het werk gezet om een groote hoeveelheid oud papier op stapels te binden en weg te brengen. Zij droegen van de gevangen:skieeren slechts de blauwe broek en mochten het speciale hoofddeksel, dat de gevangenen dragen, afzetten. Plotseling heette het, dat een van het vijftal verdwenen was. Het bleek bij het dadelijk ingesteld onderzoek, dat de man INGEZONDEN MEDEDEELING. rustig door een der uitgangen was vertrok ken en de portiers die daar stonden juist voor een scherpe controle met 't oog op de aanwezigheid in het. gebouw van de gevan genen, met een vriendelijk „Guten Mor gen, meine Herren!" had gegroet toen hij de straat opstapte. Zij hadden hem voor een monteur gehouden, die zijn werk had verricht en naar huis ging. Tot dusver is geen spoor van den vluch teling ontdekt. Inlandsche communisten gearresteerd. Te Soerabaja en Soerakarta. Aneta seint uit Batavia: De politie te Soerabaja arresteerde vijf en twintig lei ders van de Inlandsche Communistische Centrale Handelsvereeniging, die propa ganda maakten onder de arbeiders bij de spoorwegen, bij de suikerfabrieken en bij de machinewerkplaatson. In Soerakarta werden twintig personen gearresteerd. Ver dere arrestaties in andere plaatsen zijn te verwachten. De regeering was sinds lang op de hoogte van de werkzaamheden van deze organisatie, maar omdat die op het oogenblik nog niet gevaarlijk was, kon zij wachten tot het psychologisch oogenblik gekomen Avas voor de arrestatie -an alle leiders, waardoor de geheele ganisatie volkomen uiteengeslagen werd, a .ordat zij eenig nadeel kon doen. Vele documenten zijn in beslag genomen, die op onmisken bare wijze aantoonen, dat do organisatie communistische relaties onderhield o.m. met de Liga. tegen Koloniale Onderdruk king en met. den Pan Pacific Workers Union. De wethouders te Bandoeng. De gemeenteraad van Bandoeng heeft met 20 tegen 5 stemmen verworpen het voorstel van B. en W. tot afschaffing a'an het instituut der wethouders. Met 13 tegen 9 stemmen werd aan genomen het alter natief-voorstel om de wethouders als halve krachten aan te houden op de helft van de tegenwoordige toelage. WARMOND. GEMEENTERAAD. Bouw St. Liduina-gesticht. De Raad dezer Gemeente hield een openbare vergadering onder Voorzitter schap van den heer A. J. Schölvinck bur gemeester. TegcnAvoordig waren alle leden. Nadat door den secretaris de notulen der vorige bijeenkomst waren voorgelezen wer den deze onveranderd vastgesteld. De Voorzitter deelde mede dat diA-erse goedgekeurde comptabiliteits besluiten wa ren binnengekomen, welke alle voor ken nisgeving werden aangenomen. Mede Avas ingekome een dankbetuiging Aan de R. K. en Warmondsche Wijkverpleging voor de toegekende subsidie. Het door den heer Directeur van het Openbaar Slachthuis ingezonden jaarver slag betreffende den dienst van die in stelling in deze Gemeente zal bij de Raadsleden circuleeren. De rekening over 1928 en de Begrooting over 1930 der Ge zondheidscommissie werden conform in gediend a'astgesteld. Op het verzoek van den heer J. H. Haverkort om aan hem te verkoopen een stuk grond liggende aan de haven, teneinde hierop een Avoning te bou wen, werd afwijzend beschikt, wijl het niet gewenscht geacht werd tot a'erkoop van dezen prond over te gaan. Het verzoekschrift van het Bestuur van de School met den Bijbel om ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet gelden beschikbaar te stellen voor den aankoop van een terrein als speelplaats, zoomede van het geA'en daarop van onderwijs in lichamelijke oefening, werd gerenvoijeerd naar B. en W. om advies, wijl dit ver zoekschrift te laat was binnengekomen om nog in een vergadering \ran B. en W. be handeld te kunnen worden. Ingevolge een bij het Hoofdstembureau binnengekomen verzoek van den heer C. M. van Stijn Sr., om overeenkomstig het bepaalde bij artikel 16a der Gemeentewet, alsnog geplaatst te worden op lijst 1 der ingeleverde candidatenlijsten voor den Ge meenteraad (1927) deed dc Voorzitter me- dedeeling dat aan dit verzoek gevolg was gegeven. Hierna kwam aan de orde punt 1 der agenda luidende: Voorstel tot het aangaan aTan een over eenkomst met het R. K. Kerkbestuur wat betreft den bouw van het St. Liduina Ge sticht. aan een aan te leggen straat zooals het uitbreidingsplan dezer Gemeente aan geeft. De Voorzitter deelt mede dat het R. K. Kerkbestuur aan het College van B. en W. heeft verzocht om vergunning te verleenen tot. bebouwing \*an het kadastrale perceel Gemeente Warmond Sectie D. No. 2020. B. en W. hebben zich bereid verklaard deze a'ergunning te verleenen maar meenden in het algemeen belang en ter beA'ordering van een juiste uitvoering van het straten plan en tot verbreeding van den bestaan- den weg eenige voonvaarden te moeten stellen. Hierop werd door den Voorzitter a-oorlezing gedaan van een te dezer zake door den Notaris opgemaakt concept no- tarieele akte, in welke akte als partijen optraden de firma de Vroomen, het R. K. Kerkbestuur en dc Gemeente. Volgens mededeeling van den Notaris was het noo dig dat in de notarieele akte een boete bepaling werd opgenomen om aan deze akte een grootere en sterkere rechtsgeldig heid toe te kennen. De Voorzitter deelde mede, dat de firma de Vroomen echter bezAvaren maakte te gen deze boetebepaling, Aveshah'e hij voor stelde deze clausule te laten vervallen. Het lid OnderAvater was van oordeel dat deze bepaling toch wel een doel zal heb ben daar anders de notaris deze er niet in gezet zou hebben. Het lid Heijl meende, dat hier gemeten Avcrd met tAvee maten. Aan den heer Van Kempen is destijds ver gunning om daar ter plaatse te bomven geAveigerd omdat niet eerst tot bestrating Averd overgegaan en nu stellen wij deze eisoh niet. De Voorzitter antwoordt dat toen aan v. Kempen geen vergunning Averd verleend omdat de firma de Vroomen, als toenma lige eigenaresse van her. land niet bereid Avas een contract met de Gemeente aan te gaan waardoor in dc tooi: st. aanleg van de straat verzekerd was, en Avolk contract het Gesticht thans Avel aangaat. Wethouder Oudshoorn thans het woord verkrijgende, zegt dat hij deze geheele aangelegenheid tijdens het. verlof a-an den Burgemeester als loco-Burgemeester be handeld heeft. Hij voor zich stond in het begin op hetzelfde standpunt als Avaarop de Burgemeester nu staat, doch waar hij deze aangelegenheid goed in orde wil hebben ook omdat het betrof een zaak door hem te doen als loco-Burgemeester en waarA-an dus de volle verantwoordelijk heid op hem zou komen te rusten heeft hij eerst overleg gepleegd met een meer des kundige en zich te dezer zake gewend tot den Notaris. Toen hem daar werd medege deeld dat zelfs met een boetebepaling Aan 10.000.de totstandkoming van den weg nog niet verzekerd was, heeft hij gemeend geen zelfstandige beslissing te moeten ne men, maar te moeten Avac-hten tot de Bur gemeester thuis Avas om daarna in het Col lege \-an B. en W. deze zaak nog eens grondig na te kijken. Bij nadere bestudee ring a-an het. contract wilde spreker, alhoe wel de weg door deze overeenkomst, in het geheel niet verzekerd was, toch aan het Kerkbestuur een concessie doen en met de overeenkomst, genoegen nemen, omdat het hier betrof den bouw van een gesticht Avat a'oor een belang van Warmond zou kun nen zijn. Maar nu de Voorzitter zonder meer uit ditecontract de boetebepaling wil lichten, waardoor de eenige rechtszeker heid aan dit contract ontnomen wordt, kan en mag hij hieraan zijn stem niet ge ven hoezeer het hem ook spijt. De Voorzitter kan het standpunt dei- firma de .Vroomen begrijpen want welk belang heeft deze firma er bij dat deze boetebepaling in het. contract wordt opge nomen, waarop Wethouder Oudshoorn antwoordt, dat wij hier niet zitten om het belang van de Vroomen te dienen doch het algemeen belang. Hij is er van over tuigd dat de firma de Vroomen boven elke verdenking verheven staat, daarvoor kent hij deze firma, te goed maar men moet in de toekomst^ zien en wanneer do firma eens geen eigenaresse meer blijft a-an de terreinen hoe staan de andere eigenaren dan tegenover dit contract. De boetebepa ling is alleen bedoeld als middel voor de firma de Vroomen om bij eventueele ver koop aan de kooper kennis te geven van de bestaande bepalingen. Dat kan voor deze firma toch geen bezwaar zijn, het lid OnderAvater is ook van oordeel dat zoowel het belang der Gemeente als dat a'an het R. K. Kerkbestuur eischt datdeze boetebepaling wordt opgenomen. De Voorzitter blijft bij zijn oordeel dat de boe teverwijdering geen enkel beletsel voor de Gemeente is om het contract niet aan te nemen. Spreker deelde mede dat Zaterdag a.s. beslist moet worden over de gunning, uitstel is derhalve niet meer mogelijk, wethouder Oudshoorn antAvoordt dat Avan- neer de Voorzitter de 10.000 boete wil laten vervallen hij het helang der firma verdedigt en niet dat der Gemeente. Het is een zaak tusschen de firma en het Kerk bestuur en wanneer de firma deze bepa ling niet wenschfc opgenomen te zien, waar door zijn inziens geen a'ergunning kan wor den a'erleend, a-erhindert niet de Gemeen te doch de firma de Vroomen het R. K. Kerkbestuur om te bouwen. De Voorzitter deelt mede dat de Pastoor te dezer zake inlichtingen ingeAvonnen heeft bij Mr. Nord Thomson te Leiden en deze had medegedeeld a-an de boetebepa ling ook niet veel te begrijpen ook niet waarom deze er in moest staan. Wethou der Oudshoorn zegt dadelijk toestemming tot uitlichting dezer bepaling te zullen geven, wanneer van deskundige zijde, na inzage van het contract hetgeen Nord Thomson niet gehad heeft, wordt ver klaard dat opname niet noodig is en aan de zekerheid van het contract niets af doet Het lid Zwetsloot zou willen voorstellen dan eerst deskundig advies in te winnen om hierna een beslissing te nemen. Hierna ontspon zich een verwarde dis cussie en werden de gemoederen eenigszins verhit. Het voorstel Zwetsloot werd hierna met algemèene stemmen aangenomen en Averd besloten eerst deskundig advies in te winnen waarna de vergadering a-erdaagd werd tot Vrijdagavond 8 uur om deze aan gelegenheid aan de hand a-an het advies vérder te bespreken. (Wordt gevolgd). HAARLEMMERMEER. Geboren Anna Maria, dochter a'an P. Schelvis en J. M. van Hamels veld Gerritje, dochter Aan P. Eveleens en J. v. Berk Annie, dochter a-an K. Versteeg 6n A. Biesheuvel Jacoba, dochter van T. Overbeek en A. Roubos Karei Theo- dorus, zoon van P. B. Zwetsloot en A. C. van Staveren Susanna Maria, dochter van F. H. van Nassau en M. Verdouw Geertje Adriana, dochter van K. aran Groot veld en J. M. Spaargaren Pieter Cata- linus Wienen, zoon van A. Wijnhout en L. A. de Jong Elisabeth, dochter van J. HET INTERNATIONALE STRE VEN DER VRIJMETSELARIJ Uit. GenèA-e meldt men aan de „Msb": Reeds vroeger schreef ik u dat er hier in Genève sinds 1921 een groote internatio nale organisatie van vrijmetselaars bestaat, die met haar machtige grijparmen alle af- deelingen der vrijmetselarij in de geheele wereld wil omvatten. Reeds in 17 verschil lende landen hebben dc bestaande ver- eenigingen zich bij deze internationale or ganisatie aangesloten, 't Hoofddoel van deze organisatie is een overwegenden inA'loed te krijgen op dc vertegenwoordigers en af gevaardigden a-an den Volkenbond. Dc sta tuten van deze internationale vrijmetse laarsorganisatie zijn op denzelfden leest ge schoeid als de inrichting van den Volken bond. Ook de vergaderingen van deze or ganisatie vinden gelijktijdig plaats met de bijeenkomsten van den Volkenbond. Het werk Avordt verricht door drie af zonderlijke organisaties: 1. door het Inter nationale Congres, dat minstens om de drie jaar moet vergaderen2. door een Raads commissie die uit vijf leden bestaat, die ge kozen worden uit de grootmeesters van New-York, Zwitserland en het Groot Oos ten van Frankrijk, België en Holland en 3. door den Grootkanselier. Sedert het bestaan van deze internatio nale organisatie werden reeds 4 Congres sen en 7 zittingen van de Raadscommissie gehouden. Men is van plan om een geregelde cor respondentie te onderhouden tusschen dc Unie van Vrijmetselaars en de betrekkin gen met den Vo'kerbond, waaruit een per manente Samenwerking tusschen beide par tijen zou ontstaan. Is het. wellicht daaraan toe te schrijven dat men tot op heden stel selmatig iederen invloed van Katholieke organisaties uit den Volkenbond weerde, omdat het Averk van den Volkenbond steunt op de duistere machten van de Unie der Vrijrr'Lselaars? Op het laatste congres werd besloten om een afzonderlijke persdienst der Vrijmetse larij te stickten die er voor zal zorg dra gen, dat alle kranten met deze berichten het publiek vergiftigen. Op dit congres, dat in Weenen gehouden werd, en waarop 700 vrijmetselaars, behoorende tot 30 verschil lende Loges, vertegenwoordigd waren, heeft men tevens bepaald dat er een internatio naal comité opgericht moet worden waarin bekende journalisten en schrijvers zitting zullen nemen die dezen berichtendienst moeten verzorgen. Wij kunnen verder nog mededeelen, dat de bekende Amijmetselaar Valot algemeeij secretaris is van deze journalisten-organisa tie. Als de plannen van deze vrijmetselaars unie droeve werkelijkheid worden, zal de ontkerstening der wereld nog sneller vor deringen maken. Schutte en T. Eveleens Cornelia Maria, dochter A'an J. Braak cn C. C. BI e ij end aal Cornelia Maria, dochter van N. Breed ijle en J. Lamboo Jan Cornelis, zoon van T. Miedema en L. Bakker Thomas, zoon van D. J. van Zoolingen en C. Eikelen boom. Ondertrouwd: J. C. Kuiper 32 jaar en M. M. C. Wesseling 25 jaar A. J. van der Marei, 25 jaar en Chr. van Gul pen 22 jaar C. de Geus 24 jaar en M. Combee 22 jaar J. Weij 21 jaar en A. A. Combee 17 jaar. Gehuwd: C. A. Houweling 29 jaar en J. M. Marcus 21 jaar A. Snaterse 23 jaar en A. Spruitenburg 26 jaar. Overleden Pouwlina Knor, 89 jaar wede. van J. Boterblom Anthonie Hobo 52 jaar wede, van A. Klootwijk Maria Maliepaard 71 jaar wede. van A. Boll Maria Eugenie Hendrina 5 dagen, dochter van J. C. Pom je en A. M. B. van Well Trijntje Tames 41 jaar geh. met N. G. Scholten Helena Maria, 23 maanden, dochter van J. Robijn en H. M. Laarman Maartje van Aalst 41 jaar geh. met H. Visser Gesina Petronella Lefeber 19 j. ongeh. dochter van J. H. L. Lefeber en H. van Amerongen. HILLEG0M. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente houdt Vrijdag 2 Augustus een open bare vergadering. Fabrieksjubileum. Dc kunstzandsteen- fabriek „Arnoud" alhier, die Zaterdag 3 Augustus haar 25-jarig bestaan viert, heeft in verband daarmee verschillende feeste lijkheden georganiseerd. Naast een middag- feest voor de kinderen van haar personeel staat een boottocht, een gezamenlijke maaltijd en een avondvoorstelling op het program. Des morgens wordt door het per soneel een huldeblijk aangeboden, terwijl dan tusschen 11 en 12 uur aan de fabriek gelegenheid bestaat het. bestuur der N.V. gelukwenschen aan te bieden. Hulp in Nood. De heer J. A'an de. Loo Sr.. bestuurslid van het Ziekenfonds ,Hulp in Nood" alhier heeft A'oor die functie be dankt, De heer \-an de Loo blijft echter wel lid A'an de A'ereeniging. Geboren: z. van S. DriessenYntema d. van M. W. WijtvlietFeijen z. Aan A. Duindamvan der Westen. Getrouwd: J. D. Philippo en M. W. C.i Bax Th. Gort cn A. E. Ivruyff G. Flentrop en A. J. van Til. Getrouwd: J. D. Philppo en M. W. Sehmetzer J. H. Prins en G. van Houten. Overleden: I. M. Heemskerk wed. A. Damen, vr. 77 j. G. AayPostma vr. 53 jaar. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. In geen énkel opzicht is er nog reden om ook maar eenigszins optimis tisch de toekomst in te zien. De prijzen van het voornaamste product bleven den ge heele week ver beneden productieprijs, waren dus zeer verliesgevend terwijl de prijs van peen ook naar beneden ging al mag hier\-an nog niet van slecht gesproken worden. Hier komt nog bij dat het er voor wat. de bloemkool aangaat ook reden is om allesbehalve verheugend te zijn. Bijna iedere tuinder heeft te klagen over het HET NUT VAN DE STUDIE- EN DEBATINGCLUB „ST. PETRUS CANISIUS". De Studie- en Debatingclub „St. Pet»1 Canisius" kan zeker tot de voornaams onderafdeeling van de St. Joz. Gez. Vereei ging gerekend worden. Immers, de Studie- en Debatingclub bei 'n heel uitgebreid terrein. Op alle gebied worden op Lezing- en Vraagavonden ken behandeld, die 'n ieder niet altijd 1 kend zijn. Op die avonden luistert men ra graagte naar hetgeen door een of ancle spreker gegeven wordt, en, waar men mi schien anders niet veel notitie van neen wordt op zoo'n avond in den breede beha deld en met plezier Avordt 't onderwc veelzijdig ontAvikkeld en nagegaan, voor Avanneer de gedachbenwisseling na lezing van verschillende kanten spontai loskomt. Het geeft zoo'n prettig idee wanne men na zoo'n leerzamen. avond van de fit die- en Debatingclub kan zeggen: „Ziezo dat weet ik al Aveer", „daar had ik noo A'an gehoordenz., enz. Minder prettig is 't als men iets maar hl weet. Men heeft hier en daar wel 'ns i gehoord of gezien, men heeft 'ns wat gevangen maar de finesse het fijne van dat weet men niet. Wat men Aveet han dikwijls als droog zand in elkaar of Avordt wel 'ns gezegd: „Hij heeft de kit hooren luiden.... maar weet de klepel ni te hangen". Hoe dikAvijls komt dat ook niet voor onze eigen taal wat 'n fouten worden niet gemaakt geregeld in alledaagsche sprekken Nu moet men niet denken, dat Avie 1 is A'an de Studie- en Debatingclub „St. 1 trus Canisius" over alle fouten zal het stappen, of dat hij gelijk zal worden de H. Petrus Canisius, wat Zijn wijshe betreft. Maar 'n feit. is toch, dat men zoo'n lezingavond zeker meer kennis krijgen, al is 't ook op bescheiden wijze alle beetjes helpen. Wat is er al niet. gegeven op die lezin avonden van de Studie- en Debating cluWJ o.a. 'n Lezing over Lijkverbranding; staan wij, Katholieken, daartegenover? Lezing „Iets over uurwerken"; hoe Avistt ze de tijd „chronos" bij de oude Griekei e.a.; hoe waren hun gebruiken? Dan spreekt weer 'ns iemand over eigen vak, dat hij beoefent n.l. „Houtb Averking". Er zijn lezingen gehouden ov< de pioniers Dr. Schaepman, Alb. Thijm, ov de schitterende verzen van Guido Gezell over de Lyriek, Didactiek, Epiek en Dr matiek van Vondel's verzen, over de Vlaai sche Litteratuur enz. enz. En de Vraagavonden „Elck wat Avils". Op zoo'n avond worden allerlei soort 1 gen opgehelderd en verduidelijkt. Moe lijkheden op Godsdienstig terrein, die mi ondei'A'indt onder z'n werk, op kantoor winkel, Avorden op zoo'n vraagavond handeld en verklaard. In de Herfst wordt weer begonnen 'n nieiuv winterprogramma. Moge er w \*elen aanwezig zijn. 't Studiezaaltje ziet Aveer keurig en gezellig uit, zoodat men o< daaiwan kan zeggen: „In 't studiezaalt van 't Gezellenhuis is 't 'n intiem „int nos" en gezellig zitje". De nieuwe lede die zich op komen geven om lid te worde zullen" zich spoedig thuis gevoelen bij i ijverige Canisianen, die het nut van dei onderafdeeling ten volle beseffen. Ferd. Hakkaar MEDEDEELINGEN. Door de Studie- en Debatingclub „S Petrus Canisius" is voor Zondag 30 Juli a een eenvoudige excursie per fiets georgan seerd naar Wassenaar en Voorschoten. I Wassenaar zal een bezoek worden gebracl aan de Gezellenvereeniging aldaar, te^w te Voorschoten tevens zal worden bezichtij het daar in aanbouw zijnde Gezellenhui dat door de leden zelf wordt opgetrokke Zondag 11 Aug. a.s. zal onze vereenigii bezoek ontvangen van onze oudste en groo ste zustervereeniging Amsterdaml. De Cei traal-Praeses zal allerwaarschijnlijkst ze medekomen. Door het bestuur van oni onderafdeeling St. Petrus Canisius zulls de Amsterdammers Avorden rondgeleid. DE GEZELLENVEREENIGING EN DE BEROEPSGEDACHTE. Het beroep is voor de Gezellenvereeni ging vóór alles roeping in godsdienstigs zin. Daardoor, dat het individu zich do» Goddelijke voorzienigheid gesteld wee voor de hem ter vervulling van zijn bizoi der levensdoel toegedachte plaats, heef zijn arbeidsactiviteit zoowel als zijn maat schappelijke positie het karakter van eei overgangstrap naar 'n hoogere bestemminj De aardsche beroepsarbeid heeft aldt. naast en boven zijn materiecle bestemming het werken n.1. voor het onderhoud, ze lijke waarde en eeuwigheidsbeteekenis. wegvallen, niet alleen van de vroege bloem kool doch dit euvel treed ook in erge mat op in de z.g. nakool. En de aanhoudend droogte doet hieraan nog veel kwaad. Ho dit ook nog ten goede kecren kan. de acfc terstand zal niet of zeer moeilijk zijn in halen. De financieele uitkomsten A-an ht den beAvijzen dit. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Mede als gevolg v» de droogte blijft de aan\-oer tamelijk gro< en de droogte is ook oorzaak dat enke- soorten niet de wasdom krijgen die men< van verwachten zou. Aan Gladiolen b.v zulks zeer goed te zien. De volgende pfl zen Avorden gemaakt: Primulinus 0.S5- 0.90, Alstremeria 1.50—2, Galardia 50 ct.. Margrieten geel 2.50—3, per 1; bos, Gladiolen 11.15, Godesia gep* 6080 ct,, Scabiosa 3848 ct., Statice 1? 25 ct. Korenbloemen 1013, Anjers 15-: ct., Oentoria 18—27 ct., Lathyrus 10—18d Kopgodesia 1.402.10 r*" 169

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6