V 20ste Jaargang ZATERDAG 27 JULI 1929 No. 6242 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN PIUS XI VERLAAT HET VATÏCAAN De gevangenschap des Pausen geëindigd BUITENLAND e£eic4ócli^(Sou^ant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal franco per postf 2.95 per kwartaal flet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, waaronder geïllustreerd Zondags blad. V De onomstootelijke waarheden. De leerstellige Waarheden, die de Kerk voorhoudt te gelooven, die men als Katholiek moet aanvaarden zij tarten haar onweerlegbaarheid alle bestrijders, de geleerdste en de felste! Nooit is er ook maar van één enkel dezer Waarheden aangetoond kunnen worden, dat zij in strijd is met de vaststaande gegevens van een wetenschappelijk onder zoek! Wel, natuurlijk, in strijd met per soonlijke meeningen van den een of an der, welke meeningen over enkele jaren veer plaats moeten maken voor andere; maar niet in strijd met wat een ernstig geleerde moet aanvaarden als wetenschap pelijk vaststaand. Wel is herhaaldelijk de wetenschap ko men constateeren, wat de Kerk, bestreden uit naam van de wetenschap, reeds langen tijd geleerd had. Hetzelfde geldt voor wat de Kerk predikt in haar zedekundige Waarheden,"die ons voorhouden, wat goed en wat slecht is. Er wordt, meenen we, minder aandacht ,an geschonken, dat het óók nog nooit van én enkele dezer Waarheden aangetoond is kunnen worden, dat zij in strijd is t wat een echte en ware wetenschap rt over wat voor de menschheid als goed slecht moet worden geacht. Integen- d zeer dikwijls wordt van niet- iatholieke en niet-geloovige zijde aange prezen als goed en gesignaleerd als kwaad, wat door de Kerk al eeuwen-lang als zoo danig is voorgehouden! Zeer dikwijls moet worden erkend, dat de zeden wetten der Kerk, lang door velen geminacht, inder daad een zegen zijn, hetzij direct voor het individu, hetzij voor de gemeenschap. Van de strenge huwelijkswetgeving van de Kerk bijvoorbeeld móeten herhaaldelijk ook andersdenkenden getuigen de zegen rijke strekking voor individu en gemeen schap. Ons trof in dit verband de volgende mededeeling in „Het Gezin"; Prof. Arthur I. Todd, te Chicago, leider van het Sociologisch bureau van de North-Western University, heeft een rapport van dit bureau gepubli ceerd, waaruit blijkt, dat het zelf moord-percentage onder gescheiden lieden vier maal zoo hoog is als dat onder de gehuwden, die niet zijn ge scheiden. Daar in Amerika op elke zeven hu welijken één echtscheiding voorkomt, heeft dit stellig een zeer groote be- teekenis. Volgens prof. Todd is het hooge zelfmoordpercentage onder ge scheiden personen „een bewijs van geestelijke instabiliteit en sociale mis- plaatsing". Hij critiseert ook het „kameraadschapshuwelijk" als sociaal- ongezond. Zonder de wetten der Katholieke Kerk over de eenheid en onverbreekbaarheid van het huwelijk welke de geheele Ohrisfcenheid aanvaardt zou héél de sa menleving van het bederf van de laagste hartstochten zijn doortrokken! DE KABINETSFORMATIE. Den Parlementairen redacteur van „De Standaard" (a.-r.) kwam ter oore, dat jhr. Ruys de Beerenbrouck niet geslaagd zou zijn in zijn pogen tot formatie van een parlementair kabinet, steunende op de drie partijen der rechterzijde. Het Ned. Corr. meldt ons: Kaar wij vernemen, is van eenige ont heffing van jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck van diens opdracht tot samenstelling van Mn Kabinet steunende op de rechterzijde: op dit oogenblik geen DE SACRAMENTSPROCESSIE TREKT ROND HF.T ST. PIETERSPLEIN (De onderhandelingen zijn nog loopende, m&ar vlotten nog niet zoo vlug aldus ®ogen wij concludeeren uit de boven staande mededeeling). Het Plein voor de St. Pieter, op gewone dagen met een enkele voetganger uf auto bestipt, kon Woensdagavond de honderd duizenden tellende menschen-mass-a nau welijks tusschen de koloimades opnemen. Reeds in den namiddag was oen onafge broken stroom van Katholieken uit alle hoeken der wereld het ploin komen binnen stroomen, en de wijdsche cirkel had zich gevuld met een woelende en bruisende me nigte van wachtenden. Tegen 5 uur moesten de in bedevaart naar Rome gekomen seminaristen zich vereeni gen in de basiliek met de vertegenwoordi gers van alle klooster-orden, met de kanun niken van Sint Pieter, de Pastoors van Bome en de kapittels der kleinere en pa triarchale basilieken. De St. Pieterskerk was daartoe geheel ontruimd. Hoogwaardigheidsbekleeders en pauselijk hofpersoneel in een kleederdracht van velerlei kleur en schakeering verzamel den zich onder de machtige gewelven der basiliek, in afwachting van de komst des Pausen. Te ongeveer 7 uur daalde de H. Vader af naar St. Pieter, voorafgegaan door kardi nalen en bisschoppen. De H. Vader be kleedde zich daar met een gouden koorkap, doch liet het hoofd ongedekt. Zelfs het witte kapje ontbrak, omdat Z. H. blootshoofds de Processie wilde houden. Ook de kardi nalen en bisschoppen namen ongemijterd aan de processie deel. Om half acht besteeg de Paus het po dium een groote, bizonder voor deze gelegenheid vervaardigde draagstoel en knielde neer voor een met kostbare tapij ten omhangen tafeltje, waarop de mon strans met het Allerheiligste werd ge plaatst. Ondertusschen had het eerste gedeelte van de processie de St. Pieter reeds door de middenpoort verlaten. Aan het hoofd ervan marcheerden pelo tons der Palatijnsohe garde en der pause lijke gendarmen in groot tenue van wit en zwart, gevolgd door 5000 seminaristen uit alle landen, prelaten in purperen dracht en de kanunnikken van de basilieken der Stad. Het eigenlijke „groote corteo" van den Paus werd geopend door den lijfwacht van Z. H., de Zwitsers, in schitterenden kuras sen en helmen, met de hellebaarden ieder- onheil-afwerend omhoog gestoken. Pauselij ke kamerheeren in zwart-fluweelen klee ding, roode Maltheserridders, purperen pre laten en geheim-kamerheeren gingen aan de hoogere geestelijkheid voorop, welko bestond uit tweehonderd bisschoppen en aartsbisschoppen, en enkele patriarchen van den Griekschen ritus, uit gemijterde abten en protonotarii apostolici. Achter hen schreden de te Rome ver blijvende Kardinalen, twintig in getal, met hun sleepdragers, en toen, eindelijk, ver scheen de Paus in de hoofddeur der St. Pieter, hóóg gedragen en zichtbaar voor iedereen, blootshoofds geknield liggend voor het Allerheiligste. Een ontzaglijke ontroering maakte zich van de menigte meester, toen de Paus de trappen werd afgedragen, onder een rijk met goud doorwerkt baldakijn, dat door acht prelaten opgeheven werd. Aan weers zijden van het „podium" liepen de com mandanten van de Zwitsersche en de Pa- latijnsche garde, erachter een twaalftal le den van de edelwacht met gouden helmen, onder aanvoering van prins Aldobrandini, de drager van de rood-gele standaard der H. Stoel, en ten slotte de leden der z.g. „pauselijke familie", de hofkapelaans en andere dignitarissen. De processie werd we derom gesloten door Palatijnschc en Gen- da rmen-eere wachten. Nadat de stoet de trappen van St. Pie ter was afgedaald, wendde zij zich links naar de koloimades van Bernini, en maakte een kring rondom het geheele plein om door de rechter-kolonnade weer voor de basiliek aan te komen. De toegang tot het plein was voor ieder een vrij, evenals tot de aangrenzende Piazza Rusticucci. De huizen, die op het St. Pietersplein uitzien, hadden hun gevels versierd met draperieën en bloemen, en ook uit alle vensters van het Vaticaan hin. gen roode goud-bestikte doeken af. De kolonnades waren met houten staker sels afgezet en Italiaansche regimenten droegen zorg voor de goede orde. Men schat de aanwezige troepenmacht op tienduizend man. Gereserveerde plaatsen waren niet aangegeven; alleen het Corps Diploma tique en de leden van den Romeinschen adel hadden een plaats bovenop het uiteinde der rechter-colonnade. De Kardinalen Frühwirth en V'anutelli woonden vanaf een balcon de plechtigheid bij; de grijze kardinaal Ehrle kon wegens ziekte niet tegenwoodig zijn. Overal waar de processie langs ging brandde de geestdrift der menigte los, en wanneer de Paus met het Allerheiligste na derde presenteerden de Italiaansche troe pen het geweer. Langzaam, heel langzaam trok de pro cessie voor onder de majestueuze zuilen hallen, die me^ slingers van groen ver sierd waren. Drie kwartier nadat de stoet van duizenden plechtig-zingend de basiliek had, verlaten, kwam zij voor St. Pieter te rug. Op het vlakke gedeelte tusschen de Sca- linata en do cordonnata, die te zamen den opgang naar St. Pieter vormen, was tus- schentijds een rustaltaar het beroemd geschenk van kardinaal Rampolla op gebouwd, overhuifd door een gouden bal dakijn en afgesloten door een hangtapijt, voorstellende het Laatste Avondmaal. De schoonheid van het schouwspel, toen de Paus het altaar naderde, is onbeschrij felijk. De zon was ondergegaan en in de schemering van den zomerschen avond had men langs de gevel van St. Pieter en langs dc trappen rijen kaarsjes ontstoken, die de kolommen van de basiliek en de trappen met gouden draden van tintelende lichtjes omgaven. Rondom het in wierook wolkende zwe vende altaar hadden zich de deelnemers aan de processie verzameld een concilie van bisschoppen en prelaten met de Paus aan 't hoofd, vergaderd rond het H. Sacra ment, dat als een ster, schitterend van goud en diamanten, door de wierooknevel heen- straalde. Plotseling sidderden de zilveren bazui nen door de lucht, de menschenzee viel, overweldigd door ontzag en eerbied brui send op de knieën neer, de soldaten stelden zich in de houding. De Zwitsers en de edel- wachten brachten knielend het eeresaluut met getrokken sabels en opgeheven helle baarden. De Paus, die, omgeven door de kardina len, ©enige oogenblikken voor het altaar in aanbidding had neergelegen terwijl het Tantum Ergo gezongen werd, stond op, be steeg langzaam de altaartreden, en gaf met do gouden monstrans de zegen over de ter aarde gebogen menschen-menigte. Weer strooiden de bazuinen vanaf het hooge St. Pieters-balcon hun zilveren klan ken door de lucht, de menigte rees op en ©en „Te Deum" werd aangeheven zoo schoon én zoo machtig, dat zelfs het koud ste hart tot tranen toe geroerd werd. De Paus besteeg wederom het „podium", en, terwijl Hij, voorafgegaan en gevolgd door zijn koninklijke hofstoet, zioh terug trok naar St. Pieter, brak de jubel eerst in volle golven door. „Evviva! Evviva il Papa! Viva Pio Undecimo!" Een donder- storm van toejuichingen weerklonk uit hon derdduizenden kelen, zoodat de reuzen muren van St. Pieter schenen te dreunen. Nog lang, nadat de Paus de basiliek was binnengegaan, hield het enthousiasme aan. De St. Pieter werd lichtje voor lichtje ge ïllumineerd tot het kruis bovenop de koe pel toe en stond daar goudflonkerend in den zwarten nacht. Het historisch feit had plaats gehad. En aan Paus Pius XI, die zijn pontificaat in zette met den zegen „Urbi et Orbi" te her stellen en thans de droeve breuk tusschen Kerk en volk heeft geheeld, zal voor alle tijden de titel van den „Paus der Verzoe ning" geschonken worden. Moge de God delijke Majesteit Zijnen afgezant nog lang voor ons behouden! DE HERSTELKWESTIE. DE GROOTE CONFERENTIE TE DEN HAAG. Brussel heeft toegestemd. Aanvang waarschijnlijk 10 Augustus. Naar Reuter uit Brussel meldt, heeft de Belgische regeering, gaarne overeenstem ming tot stand ziende komen inzake de kwestie, die reeds sedert verscheidene we ken het onderwerp vormt van geschil, toe gestemd in de aanvaarding van Den Haag als zetel van de Conferentie der regeerin gen. Naar de „Vorwarts" meldt, zal de con ferentie te Den Haag op 10 Augustus a.-s. aanvangen. De huisvesting der vele gasten. De legaties van de regeeringen, die aan de Diplomatieke Conferentie zullen deel nemen, hebben reeds, naar wij vernemen, toen nog onderhandeld werd over de plaats waar dc conferentie gehouden zou wor den, in Den Haag en op Scheveningen ge ïnformeerd naar de beschikbare hotel ruimte. Ook het ministerie van Buitenlandscho Zaken schijnt reeds ter zake diligent te zijn geweest, maar overal was geheimhou ding opgelegd, omdat nog niets met zeker heid gezegd kon worden en men blijkbaar niet den schijn wilde wekken op de zaken vooruit te loopen. Zooals welhaast vanzelf spreekt, zal hot niet gemakkelijk zijn alle eonferentiebezoe- kers, maar vooral hun ambtenaren en dc journalisten in de helft van Augustus on der dak te brengen. Wanneer de conferen tie een maand later gehouden zou worden, zou men geen moment bang behoeven te zijn dat men het niet ieder naar wensch zou kunnen maken. Maar nu kost het wel eenige hoofdbrekens hoe men allen huisves ten zal, want juist voor de maand Augus tus was_ door vacantie-reizigers reeds veel hotelruimte gereserveerd. Om maar een voorbeeld te geven: de Maatschappij Zeebad Scheveningen kan alleen een paar delegaties ontvangen in het Palace-Hotel, het Grand-Hotel en het Oranje-Hotel. Naar verluidt is de Belgische legatie er nog niet in geslaagd huisvesting voor haar afgevaardigden te vinden. Over het algemeen kan men zeggen, dat aangaande de huisvesting nog niets defi nitief vaststaat, zoodat alles nog best terecht kan* komen. In ieder geval zal het niet gemakkelijk gaan. FRANKRIJK. TREEDT POINCARE AF? Wegens gezondheidsredenen. De Kamer op reces gezonden. Naar gemeld wordt, zou Poincaré, de Fransche minister-president gisteravond zijn ontslag aan den president der repu bliek hebben aangeboden. Poincaré moet aan den minister van binnenlandsche zaken een schrijven hebben gericht, waarin hij meedeelde dat hij zioh wegens zijn a.s. operatie uit het politieke leven moet terugtrekken. Des middags had de regeering in de Kamer een besluit voorgelezen, waarbij de tegenwoordige zitting van de kamer tot den herfst wordt verdaagd. Deze daad van de regeering wekte in de kamer groote verontwaardiging. Ultimatum aan Prins Louis van Monaco. Het parlement van de kiezers van het vorstendom Monaco heeft een ultimatum gezonden aan hun vorst, prins Louis. Ge- eischt wordt, dat deze onmiddellijk zal te- rugkeeren en de bestaande grieven zal wegnemen. Wordt hieraan geen gevolg ge geven, dan zal een referendum worden ge houden over zijn troonafstand in de vor ming van een republiek. ENGELAND Het plan-Young. Critiek in 'het Britsche Lagerhuis. In het Lagerhuis opende gisteren Lloyd George een debat over het Young-plan, dat het iets ongelooflijks noemde. Lloyd George verklaarde, dat het er hem niet om te doen was, Duitschland zoo hoog mogelijke lasten op te leggen, doch dat hij integendeel voor een ver mindering van de internationale betalin gen was. Indien dit geschiedt, moet het echter geschieden op den grondslag van wederkeerigheid en moeten alle landen daarbij geleidelijk worden betrokken. In zijn antwoord verwierp ook minister Snowden de in het Youngplan voorgestelde verdeeling en sprak in bedekte bewoordiu- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De diplomatieke conferentie inzake de herstelschulden zal te Den Haag worden gehouden. Poincaré zou om gezondheidsredenen willen aftreden. Onderhandelingen begonnen tusschen China en Sovjet-Rusland. Ernstige aardbeving in Ecuador. (Tele grammen). BINNENLAND. De verkiezing var vijf er twintig Eerste Kamerleden (1ste blad). Photo's der geko zenen. (3de blad). De diocesane jeugd-demonstratie op 1 September. (1ste blad). Het tweede lustrum van den Diocesanen Haarl. Voetbalbond. (Sport. 4de blad). gen de bedreiging uit, dat Engeland het Youngplan zal verwerpen indien men geen rekening houdt met zijn wenschen tot wij ziging van de voorgestelde verdeeling. Do Engclsche regeering wil tegen het schema der Duitsche betalingen niet pro testeoren, doch zal het aanvaarden. Met betrekking tot "Je leveringen in natura kunnen echter de voorstellen der com missie van deskundigen niet worden aan vaard. Ernstige situatie in de katoenindustrie. Nog geen accoord tusschen werkgevers en werknemers. Dc situatie in de Engelsche katoen industrie is thans zeer ernstig geworden. Tenzij namelijk nog vóór hedenmiddag een uibwog wordt gevonden uit de impasse, die ontstaan is door het besluit der werk gevers om do loonen met 12 pet. te ver lagen, zullen de spinnerijen Maandag wor den gesloten. Zij zullen echter door dc directies weder worden geopend op basis der nieuwe loonen. De besprekingen om alsnog een oplossing tot stand te brengen, duren voort. RUSLAND. 150 doodvonnissen per maand. In sovjet-Rusland worden iedere maand ongeveer 150 doodvonnissen uitgesproken. Uit dc officieele gegevens der Russische bladen blijkt, dat het aantal veroordeelin gen met den dag grooter wordt. Van een afdeeling communisten, die ge tracht hadden om in een Joodsch dorp een bloedbad aan te richten, werden vijf personen veroordeeld en ter dood ge bracht. Behalve deze bijzonder typcerendo ge vallen werden nog ontelbare vonnissen voltrokken aan anti-bolsjewistische spion nen, wegens omkooping van beambten, verduistering, berooving, enz. In ieder geval moet de magistraat, die de aanklacht behandelt, bewijzen, dat 3e misdaad een anti-revolutionnair karakter draagt, want volgens het bolsjewistische wetboek van strafrecht, wordt moord niet rrieer met den dood bestraft, tenzij de ver oordeelde daarbij een anti-revolutionnairc bedoeling had. CHINA. HET CHINEESCH-RUSSISCH^ CONFLICT. Onderhandelingen begonnen. Bevredigend verloop. Volgens een bericht van de „Daily Telegraph" uit Moekden zouden in Tsjangtsjocng, het Zuidelijke .eindpunt van den Oost-Chineeschen spoorweg, tusschen een gevolmachtigde van Nanking en den Russischen consul-generaal te Charbin, Melinikof, Woensdagmorgen voorloopigc besprekingen zijn begonnen ter beëindiging van het Russisch-Chineesch conflict. Tc Washington ontvangen berichten uit China bevestigen, dat de Chineesch- Russische onderhandelingen tusschen den Russischen consul-generaal Melinikof en den Chineeschen generaal Tsjang Tsjiang een gunstig verloop hebben gehad. De verklaring van dr. Wang, den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken, vol gens welke met dc Russische belangen bij den Chineeschen Oosterspoorweg rekening zal worden gehouden, wordt in verband met deze onderhandelingen geb'racht en heeft een gunstigen indruk gemaakt. Men hoopt, dat de verzoenings-onderhandelin- gen thans oen meer definitieven vorm zullen aannemen.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1