DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND SPORT .NTHONY MARSTON DE DOLENDE RIDDER flERDE BLAD. DE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 27 JULI 1929 Gezelligheid- Reeds ten tijde a Adam was het een bekend feit, dat het it goed voor den mensch is. alleen te zijn. mensehen zijn geneigd bij elkaar te lipen en alles samen te doen. Dat weer- egelt zich evengoed in de rubriek bui- dand als elders. Vliegt er één over den eaan, dan willen wij het allemaal doen hoe meer er verdrinken, des te aantrek- ijkrr wordt het waagstuk. Het is al be- „r,. met Blériot, die over het Kanaal iog (tegenwoordig doen wij het zwem ende), welk feit, dat vóór 20 jaar plaats nd, wij deze week herdacht hebben. En dsdien probe eren wij telkens wat anders, dat wij de geheele aarde in eens kun- I! rondvliegen en dan willen wij naar de, 'an! In dezen tijd van het jaar doen wij alle- jal examen, gaan wij allemaal zwemmen als wij dan verdrinken, doen wij het len gte weer samen. Eenigen tijd geleden s in Amerika het duurrecord vliegen ge- itigd door het vliegtuig „Het Vraagtee- n', dat een week lang in de lucht bleef, larna- bleef er een 10 dagen in de lucht is er al weer een vliogtuig. dat reeds dagen bezig is met vliegen. Het werkt istekelijk, evenals de branden. Nog nooit >ft het zoo goed gebrand als tegenwoor- dank zij o.a. het werk van den Rotter- mschen brandstichter. Het schijnt wel of 'branden een soort- modeziekte wordt der de huizen. In Rotterdam is het nog begrijpen evenals bij de boseh- en heide- mden. maar wat te denken van de ont- iffingen, welke in fabrieken plaats heb- ii. Deze week twee 'op één dag, n.l. öensdag te Berlijn en te Vcendam. Je nste solidariteit. Toch geen oorlog. Van solidari- in de politiek is echter weinig te be- r ,ren. Den laatstén tijd rangeert de poli- k tusschen uiterste vredelievendheid, ia-Is de proclamatie van het Kellogg-pact de ontwape ni n gs p la linen van MacDo- ld en aan den anderen kant de uiterste ;ie, zooals tusschen China en Rusland. Vooreerst dan maar over het vredelie- nde uiterste. Woensdag heeft zooals men zich her ieren zal president Hoover op het ifcte Huis te Washington plechtig]ijk het "logg-pact afgekondigd, waarbij de oor- uit de wereld wordt gebannen. Op dien g n.l. was de laatste der veertig ratifi- ties binnengekomen (van Japan), zoodat Vei-drag thans van kracht is geworden, p dienzelfden dag hebben MacDonald Londen en Hoover te Washington ver- jard. dat hun landen hun vlootprogram- zullen opschorten tot dat zij samen ir een definitieve overeenkomst omtrent onderlinge sterkte hunner vloten overleg >ben gepleegd. Deze bijeenkomst zal arschijnlijk in October gevoerd worden. .cDonald wil er zelf den Oceaan voor irsteken en naar het zich op het oogen ic laat aanzien wordt nu alvast een gun ge stemming gekweekt, welke niet anders hoopvolle verwachtingen in het leven n roepen. Aldus wordt bet Kellogg-pact in p ra et ijk >racht. De onderteekenaren verklaren aroii immers dat zij in hun onderlinge be kkingen van den oorlog zullen afzien ter reiking van de doeleinden hunner natio- le politiek en beloven de oplossing van sschen hen rijzende geschillen sleehls ïgs vree-dzamen weg te zullen nastreven, it Kellogg-pact treedt dus wel onder ede auspiciën in werking. Maarnu aeten wij nog afwachten, of er uit deze goede stemming, uit deze wederzijdsche bereidwilligheid ook inderdaad tastbare da den geboren zullen worden. Laten wij hopen van wel. Keulen en Aken zijn niet in één dag gebouwd en iedere stap vooruit is gewonnen. .Wanneer straks Amerika en Engeland tot overeenstemming komen over de bewa- peningsbeperking ter zee, is de weg naar een algemeeji vergelijk op dit punt alweer gemakkelijker gemaakt en kan een alge- meene ontwapeningsconferentie volgen. Verwacht wórdt, dat MacDonald te Ge neve in de a.s. bijeenkomst van de Assem- 'blée een nadere verklaring zal afleggen ov'cr den stand van zaken en het resultaat- van het. gepleegde overleg tusschen Ame rika en Engeland. De beer en de draak. Terwijl aldus in het Verre Westen het Kellogg-pact plechtig wordt afgekondigd, staan in het Verre Oosten de Russische 'beer en de Chi- necsche draak tegen elkaar te blazen. En beiden waren onderteekenaars van het Kellogg-pact! Het kan niet ontkend worden, dat de wereld met spanning af wachtte. hoe nu het Kellogg-pact zich in de practijk zou houden. Tot nog toe vrij goed, zouden wij geneigd zijn te constateeren, want. oorlog is er nog niet, al worden wat dreigementen over en weer gewisseld, die den indruk vestigen alsof hot er niet ver. vanaf is. Er wordt thans de aandacht op gevestigd, hoe met dit- conflict tusschen Rusland en China blijkt dat het Kellogg-pact een zwakke plek iieeft, n.l. het gemis aan sanctie voor den- gene. die het schendt. Het is natuurlijk al lemaal goed en best. als de landen onder ling afspreken, slechts van vreedzame mid delen ter beslechting hunner geschillen ge bruik te maken en zich aan die afspraak houden, zoolang zich geen ernstige geschil len voordoen. Maar dan kan men het ook zonder Kellogg-pact. wel af. Het nut van het Kellogg-pact begint pas. wanneer de regeeringen zóó tegenover elkander staan, dat er in andere omstandigheden zeker een oorlog tusschen hen zou zijn uitgebroken. En om dan kracht bij te zetten aan de af spraak van geen oorlog, moeten er sancties achter staan tegen hen, die de afspraak schenden. Aldus meenen velen. Maar is de overweging, dat- een regce- ring, die thans pardoes zich in een oorlog5 stort, zich daardoor buiten den kring der beschaafde naties plaatst, niet reeds sanc tie genoeg? Is de meer en meer veld win nende publieke opinie onder de volkeren, dat. oorlog een misdaad is. niet een veel krachtiger sanctie dan alle mogelijke drei gementen met represailles? Is het niet be ter zulke dreigende sancties maar weg te laten. a!s men van le voren weet, dat der gelijke dreigementen practisch toch weinig om het lijf zullen hebben en is het dan niet beter als eenige sanctie te hanteeren de verachting van de geheele wereld? De open bare meening is een machtig wapen, dat wel moeilijk te hanteeren is en in zijn uit werking van te voren onberekenbaar is, maar dat niettemin geenszins te onder schatten is. De geallieerden hebben er in den wereldoorlog gebruik van gemaakt en niet zonder succes. Het geheele vredeswerk der laalste jaren is er juist op gericht, om minder de regeeringen, dan wel dc volkeren te winnen voor de vredesgedachte. Zijn deze gewonnen, dan moeten de regeeringen volden, of zij willen of niet. De een is meer aarzelend en schoorvoetend dan de ander, omdat de practische liquidatie van den oorlog niet gemakkelijk is. Maar als dc volkswil de stuwkracht is, moet de over winning ten slotte volgen. Kan men nu zeggen, dat het Kellogg- pact de beslissende factor is geweest, wel ke het uitbreken van een oorlog tusschen China en Rusland heeft belet? Misschien niet. Want het is moeilijk te zeggen of beide landen tot een oorlog wa ren overgegaan als het pact er niet geweest was. Er waren ongetwijfeld redenen te •noemen, waarom beide landen den voorkeur zouden geven aan looze dreigementen om daarna weer zoet te gaan onderhandelen. Wij hebben ze reeds vorige week genoemd. Maar het vermoeden is toch wel gewettigd dat de interventie van Engeland, Frankrijk, Japan en Amerika, die allen waarschuwden voor het verbreken van het Kcllogg-pael, niet zonder invloed is gebleven op de hou ding van de twee kemphanen. ChinS was bereid om bemiddeling te aanvaarden; Rusland niet, maar toonde zich niet ongeneigd om rechtstreeks met China te onderhandelen. Evenwel houdt Rusland vast aan den eisch dat China eerst den gekaapten Oosterspoorweg moet terug geven, waai'haar China wel niet veel ooren zal hebben. Wel geeft Mandsjoerijc als compromis aan, dat Rusland maar nieuwe Russische onderdanen moet aanstellen als beheerders van den spoorweg in plattts van de verdreven ambtenaren. Misschien gaat het dien kant op. Dan zijn beiden tevreden gesteld. Voordat alles in het. reine is, zal er nog wel eenigen tijd verloopen, want zoowel de Russen als de Chineezen zijn taaie onderhandelaren. HET TWEEDE LUSTRUM VAN DEN DIOC. HAARLEMSCHEN VOETBALBOND. 1919 7 SEPTEMBER 1929. Det voetbalorganisatie in katholiek ver band viert 7 September haar tweede lus trum. Veel ups en downs zijn over haar heen gegaan. Hoewel 't recht van organisatie over de geheele linie van 't maatschappe lijk leven ten volle wordt erkend, leek "t aanvankelijk, dat dit recht niet op de licha melijke opvoeding in 't algemeen en op de voetbal ir. 't bijzonder van toepassing was. Vele jaren zijn noodig geweest om de betrokkenen ervan te overtuigen en de passieve belangstellenden zijn er nog niet volledig van doordrongen. Afgezien van 't feit, dat vele actieve beoefenaars de eigen organisaties den rug toekeeien als niet ge lijkwaardig met de met-principieclc orga nisaties, gaat de mentaliteit aangaande de noodzakelijkheid -van eigen vereenigin- gen den goeden kant uit. Vele leden van clubs,, die tien jaar, of bijna tien jaar bestaan, zijn hun vereeni- ging trouw gebleven als actief-lid, of als passief-belangstellende. Dit is vooral een gevolg van den clubgeest. Wie alleen rekening houdt met de spcl- 'tcchniek. zocht 't vroeg of 'laat hooger bij neutraio clubsdoch wie 'n juiste opvat ting heeft van het confessioneel verband en 't technische op de juiste plaats stelt bleef trouw aan z'n organisatie. Zulke leden telt de D.H.V.B. bij zijn tweede lus trum zeer velen. Er is 'n nieuwe opvatting ontstaan, die gerijpt is na vele jaren van propaganda door woord en daad! Gelijk aan elk men- schelijk werk fouten zijn (anders was het geen menscheiijk werk) zoo kleven ook dan de katholieke organisaties gebreken, die wc gaarne veranderd zagen. Doch ook dit moet vergroeien, 'n Groot werk heeft vooral zijn tijd noodig in intrinsiek te volgroeien. Met kunst en vliegwerk kun nen in korten tijd vele leden worden aan geworven, maar die vormen nog geen ste vige uitgegroeide organisatie. De inwer king naar binnen gaat in langzaam tempo, 'r Is in den beginne nog zoeken naar de juiste middelen en als ze gevonden zijn, blijken ze dikwijls door bijkomstige onvoor ziene omstandigheden niet volledig te be vredigen. Strategische ervaring kout met de ja ren. De ondervinding heeft geen waarde voor iets, wat voorbij is, doch voor de gelijksoortige dingen, die komen en ook daarvoor is de tijd een onmisbare factor, 'n Tienjarig bestaan is voor een sportorga nisatie een kostbare leerschool. Is die leer school goed doorloopen dan mag men in de toekomst succes verwachten. Bestond de D.H.V.B. in z'n eerste hondsjaar uit 77,7 leden, nu het tweede lustrum nadert is het aantal gestegen tot 5372. Dal is de nu- meriekc-gvoei. De samenleving gaat meer en meer den kant uit van de ..getal-sterk te." De sociale en politieke partijen vra gen raar 't aantal leden om wat te kun nen bereiken. De quantiteit is in vele ge vallen voornamer dan de qualiteit. Mis schien te betreuren, doch feit is-het. Aan dit verschijnsel ontkomt de voet balorganisatie niet. Om indruk te maken op de massa moeten we getallen kunnen noemen, die 'n dwingende bewondering wekken. Welnu een stijging van 775 op 5372 in tien jaar tijds zegt wat voor de ge tallen-mentaliteit van onzen tijd. Intussehen werd er flink gewerkt aan het gehalte der leden. We kennen in onze organisatie vele veveenigingefn, die stevig gegrondvest zijn. De leicling-gevers zijn mannen, die in 't maatschappelijk leven 'n plaats innemen, hetzij in paroehieel-ver- bancl, hetzij in andere vereenigingen. 't Contact met soortgelijke organisaties neemt toe. Waar de belangen op één punt samenkomen, worden ook de leiders ge hoord van die vereenigingen, die de licha melijke opvoeding der jeugd verzorgen, in casu van de voetbalorganisatie. Dai zijn feiten, die niet ineens te verwezenlijken zijn. Daarvoor moet 'n tijdsverloop van ja ren zorgen. En als nu een organisatie met zooveel leden na 'n tienjarig bestaan mag constateeren, dat ze vooruitgaat door le dental. door inwendige soliditeit en door uitwendige belangstelling, dan heeft ze voorzien in 'n behoefte, die niet gefin geerd was, doch inderdaad bestond. Gelukkig kunnen we dit van den D. H. V. B. getuigen. Daarom is de viering van 'net tweede lustrum een dankbare gelegen heid op deze punten te wijzen. Wie nu nog de voetbalorganisatie beschouwt als jongenswerk is hopeloos z/ntijd achter. Over de geheele wereld zien we. dat de levensbeschouwingen zich eiken dag scher per aftcekeren. En helaas niet in ons voordpel. Daarom is 't de'plicht van-ieder katholiek verder te kijken dan z'n eigen kriitgeije. opdat hem niets ontgaat en hij later niet tot de droeve ontdekking komt, dat de awtithese katholiek en niet-katho- liek al zoo diep is doorgedrongen. x De jeugd van nu zal .straks 'n heel an deven tijd meemaken, dan wij nu beleven. Scherper zal 't pro en contra zijn op elk gebied. Meer uitgesproken zal hun levens opvatting moeten zijn. Degelijker de keu ris en hechter dc wil van Christus' vaan del te volgen. Alle organisaties voor de jeugd hebben in onzen tijd 'n verantwoordelijke roeping. Als later zal blijken, dat we achteruit gaan, dan is 't bewijs er. dat we hen niet begrepen en niet gepakt hebben. Dan kun nen we jammeren en 't zal niet baten. Maar 'n schuldige nalatigheid of 'n. ver keerd begrepen hebben der jeugd-menta- liteit zullen ons dan aanklagen. Daarvoor moeten we waken. Deze taak is zich de D.H.V.B. ten volle'bewust. En daarom werpen we ons met alle energie ;op dezen tak van jeugdbeweging tot heil van het tegenwoordige opgroeiend ge slacht, dat eens zelf anderen zal leiden. Moge 't tweed lustrum van den D. H. V. B. beschouwd worden als 'n feit, dat al ler aandacht waard is. Dat de Diocesane Haarlemsche Voetbal-organisatie gelijk waardig beschouwd wordt als vele zuster organisaties op 'n ander jêugdterrein. is de mooiste belooning, die we kunnen krij gen. Ters- en Propaganda-commissie van den D. H. V. B. DE R. K. SPORT. Aanvulling der Bisschoppelijke voorschriften. De bestaande voorschriften aangaande de R. K. Sportbeoefening blijven behouden, evenwel met dc volgende aanvulling: Wanneer er reden is, dat een katholieke voetbalclub een wedstrijd wil spelen met een neutrale club. kan dit voor een enkeion keer worden toegelaten, mits hiervoor dooi de betreffende vcrceniging een schriftelijk verzoek - voorzien van een aanbeveling van den plaatselijken Geestelijken Advi seur vóór den vastgestelden tijd wordt gericht aan den Bonds-Adviseur en tegelijk aan hel Bestuur van D. H. V. B. De beslissing is bij den Bonds-Adviseur. „Sl. Bavo". t JOANNES, Bisschop van Haarlcn R. K. S. V. D.O.S. Morgen speelt D.CT.S. II om half 3 tegen een R. K. elftal uit Alphen. Daarna zal de club voor het. Liefdewerk Oud Papier een gecostumeerdeu wedstrijd spelen tegen D.O.S. III. Wij raden het Veensche publiek aan naar deze grappige vertooning te ko men zien, er zal gelachen worden. Serie-wedstrijden S.D.O. Naden schitterend geslaagden propagan da-dag van j.l. Zondag heeft het bestuur ge dacht. nu den moed er maar in te houden. Zondag beginnen do seriewedstrijden, dio aanvangen om half drie. zonnetijd precies. Het eerst treedt in het veld voor de le af- dccling S.D.O. 1 tegen R.O.D.A. 1 uit Bo venkerk, daarna voor de 2e afdeeling S.E.V. II Kwakel tegen D.S.V. I uit. Noorden. Jongens- van S.D.O., komt Zondag toch eens geheel volledig in liet veld! CRICKET. De competitie. Eerste klas. HaarlemV.V.V.; Ajax (L.)Quick (N.); Rood en WitV.O.C., A.C.C.Phoe nix. Tweede klas. C: Y.O.C. IISparta; Phoenix IIAjax (L.) II; L.C.C.—H.D.V.S. II. LAWNTENNIS. OM DEN DAVIS CUP. FrankrijkAmerika. F r a n k r ij k wint de beide enkelspelen. Gisteren begon te Parijs de eindstrijd om den Davis Cup. In her eerste enkelspel versloeg Borotra Lolt in 1 sets met (i1, 36, 61, 75, terwijl Cochet, die geen teekenen van ver moeidheid gaf. doch in uitstekende condi tie verkeerde. Tilden in 3 sets met 63, 61, 62 versloeg. Frankrijk heeft dus op den eersten dag reeds met 2 tegen 0 dc leiding en volgens dit resultaat le oordcelen. schijnt het niet twijfelachtig dat dc Davis Cup in Frank rijk zal blijven. NederlandZ.-Afrika (dames). De Z.-/Vfrikaansche damesploeg, welke vandaag en morgen een wedstrijd speelt tegen de Ncderlandsche ploeg, is gisteren uit Engeland aangekomen en direct door gereisd naar Noordwijk. De dames Heine, Ncave en de Smidt zijn reeds in den mid dag aan het oefenen gegaan. Zij waren blijkbaar verrast een dergelijke baaninrich- ting in ons land aan le treffen. De zeker heid en de controle over dc slagen lieten uit den aard der zaak nog al iets te wen- schen over, aangezien de Zuid-Afrikaan- sehe speelsters sinds 5 weken in Engeland op grasbanefi gespeeld hebben. Hel programma is na overleg tusschen de beide aanvoersters voor vandaag als volgt vastgesteld: 2.30 u. ,mej. Canters te gen mej. Heine3.30 u. mej. Rollin Cou- querque tegen mevr. Neave 4.30 u. dames dubbelspel Canters en Stroink tegen Heine en de Smidt. WIELRENNEN. L. R. en T. V. „Swift". Zondag a.s. 300 M. sprint. Willen de le den op tijd present zijn .want na afloop hebben wij controle voor de ..Germaan" uit Amsterdam. Samenkomst 9 uur aan de H. B. S.. start 9.15 uur. Tour de France. Vrijdag werd de 20ste etappe gereden. CharlevilieMalo les Bains, 271 K.M. Eerstaankomcnde Dewaele. gevolgd door Vervaeke, Rebry en A. Magne. Het classement na deze etappe is: 1. De wacle. 2. Demuysere, 3. Pancera, 4. Car- dona, 5. Frantz. Heden 21ste etappe Malo les Bains Dieppe, 231 K.M. en Zondag de 22ste en laatste etappe DieppeParijs. 331 K.M. FEUILLETON. Een verhaal uit den tijd van den Spaanschen Successie-oorlog. Naar het Engelsch van MORIC'E GERARD. Hij reikte den beker aan Marston die 'stond om ervan te drinkendaarna eeg Hellebx-and hem en zoo ging hij de ele zaal rond en werd meerdere malen jgevuld. Volgens gewoonte dier tijden enden telkens drie mannen tezamen op; middelste hield den beker vast. terw ijl twee andere toekeken terwijl hij dronk. Ka dit plechtstatige begin verliep het aal verder onder vroolijken kout. Autho- zag met genoegen dat Hans, die een 'engoed tafelschuimer bleek als trouwe Jecht en gids, naast Mark Fagan zat. De hofmeester zat aan het eind van een lagere tafels en scheen niet. veel na- '1 te hebben ondervonden van het doods baar waarin hij verkeerd had. Be maaltijd liep ten einde, toen de ma- W-domo, die eenige oogcnblikken tevoren erdwenen was, de groote vouwdeuren ?ende. die de hoofdingang van de zaal af- oten. Hij kondigde aan: Barones Auguste von Ma reken. Toen 1 Pailze: Gravin von Ardlein. Het ezelschap verhief zichAnthony Mar ton, het. zwaard kletterend aan zijn zijde, pam naar voren om de dames van den luize te begroeten. De barones was gekleed overeenkomstig haar rang: een klein, gouden kanonnen- kroontje flonkerend van ju veel en, schit terde in haar kapsel. Marston kon haast niet gelooven dat dit het angstige meisje dat hij zoo kort geleden uit de macht van den wreeden baron had bevrijd, was. Zij was nu een toonbeeld van waardigheid, maar zoo aandoenlijk-jeugdig. zoo teeder en fijn, dat heel zijn mannelijke kracht en nobele ridderlijkheid naar haar uitging in toegewijde ontroering. In zijn roezig, avon tuurlijk leven had -hij tot nog toe weinig aandacht geschonken aan vrouwen, die al aandacht geschonken a-an vrouwen, die het edelste in zijn gemoed opriep, die hij de hulde kon brengen die een bovcnaardsch wezen toekwam, die al de eigenschappen bezat die zijn onbewuste behoefte aan liefde geven en vereering in zijn hart, kon wekken. Hij boog de rechterknie voor haar en bracht de kleine, fijne hand, die ze hem reikte, aan zijn lippen. Ze keek omlaag in zijn oogen met een blik, die terstond alles zag, het was de blik van een echte vrouw. Ze zag een man, sterk en standvastig en van een ontembaren moed, een man die in zijn ridderlijkheid aan de eerste roepstem van een vrouw-in- nood gehoor zou geveneen knap en goedgebouwd man met een prettig gezicht, intelligent, actief en eenvoudig geen heilige en geen geleerde een krijgsman in den besten zin des woordsHaar hand lag in zijn krachtige, gebruinde hand en de aanraking ervan deed een vreemde tinteling door haar heen gaan. Een zedige verlegen heid maakte zich van haar meester: ze was opzichten nog een kind, maar op dit oogenblik was de vrouw in haar wakker geworden. Marston boog weer on kuste haar hand opnieuw. Eerst was het slechts een uiting van courtoisie geweesteen hulde aan de meesteres van het kasteel; maar nu vp het méér, hel was warmer, van grooter tee- derheid, het tot een zachte kus geworden verlangen van het eene hart naar het an dere. Zij sloeg de oogen neer, totdat haar oog haren op haar wangen rustten.; ze poogde haar hand terug te trekken, maar toen hij deze stevig bleef vasthouden, verzocht ze hem op te staan. Allen in de zaal keken toe. Niemand be woog mes of vork en bracht een glas aan zijn lippen; er was een tastbare stilte bij dit tafercel. Leid mij naar mijn plaats. Sir. zei ze. Ik heb nog niets gegeten, maar ik wilde niet nalaten mijn dankbaarheid te betuigen en te doen drinken op uw gezondheid en uw succes in uw ondernemingen van uw grootcn veldheer.... en op het zijne. Marston stond op en leidde Barones Auguste. wier hand hij nog steeds vast hield. /ïaar haar zetel. Ik zal niet nalaten om Zijne genade, zei hij, Uw goede wenschen voor zijn wel slagen over te brengen; hij was het die mij op dit avontuur heeft uitgezonden en ik zal hem altijd dankbaar blijven voor de gele genheid die hij mij aldus geschonken heeft, om u van dienst te kunnen zijn. Het baronesje huiverde even voor ze plaats nam in den gebeeldhouwden stoel, die bestemd was voor den meester van het kasteel en waarop den vorigen avond de baron die nu reeds zijn verschrikke lijke straf ontvangen had had gezeten, terwijl hij haar had gedwongen aan zijn rechterzijde plaats te nemen, waar nu haar tante zat. Anthony Marston scheen de huivering te begrijpen die haar blanke, fijne schouders even zacht deed bewegen. Hij gaf haar een geruststellenden handdruk, die haar zachte hand bijna pijn deed. Daarop nam ze haar zetel in. Niemand zal u er ooit weer nil verja gen, zei Marston. Maar u moot duchtig een oog in het zeil houden, er is oorlog in het land en dat heteekent rondzwervende benden Maraudeurs. die nergens eerbied voor hebbenvoor eigendom noch stand, voor jeugd noeh ouderdom. Maar ah u ooit hulp nooclig mocht hebben, barones, laat mij halen door denzelfden vertrouwden bood schapper. die ons als gids op onzen tocht hierheen gediend heeft ik zal altijd en onder alle omstandigheden tot uw dienst zijn. Ik dank..u van harte, Sir. zei zé met een allerliefst knikje. en ik zal zeker altijd uw gelofte in mijn gedachte houden; ook in mijn gebeden zal ik u steeds ge denken. Weinig vermoedden beiden dat den eer sten keer dat Anthony weer in het kasteel zou komen, het haar vrouwelijk® tecder- heid zou zijn. die hulp zou brengen en niet zijn mannelijke kracht en bescherming. Maar invloed van de emoties van den dag bleef niet uit en nog voor het avond maal geheel afgeloopen was, verontschul digde de barones zich wegens groote ver moeidheid en ging* naar haar slaapvertrek. Anthony was altijd een gezonde slaper geweest, maar dien nacht liet het vermo gen om altijd en onder alle omstandighe den den slaap te vinden, hem in den steek, Hij draaide zich rusteloos op het zachte bed heen en weer en de gebeurtenissen van den dag trokken aan zijn geest voorbij. Hij doorwaadde nog eens het ijskoude water van den bergstroom, hij vocht opnieuw den korten strijd, waarin het kasteel aan den wreeden indringer was ontrukt. Opnieuw zag hij zich in de ridderzaal neerknielen voor de tccdcre gratie van het baronesjr» en voelde hij den lieflijken druk van haar zachte hand in de zijne weer zag hij zich naast haar schrijden op haar weg raar haar zitplaats. Nieuw on vreemd waren al deze gevoe- lens, die zijn hoofd en hart verwarden, voor hem. In den vroegen ochtend, voor het kasteel weer tot leven was ontwaakt, kwam Mark Fagan zooals hcni den vorigen avond bevolen was aan het bed van zijn meester. Marston stond direct op en kleedde zich haastig. Hij wilde dat de lijken van den baron en van de mannen die in het ge vecht gevallen waren, begraven werden voor iemand van de kasteelbewoners cpde been was, terwijl de gevangenen onder sterke geleid" naar den Hertog moes'en worden gezonden die zou dan kunnen be slissen wat er met hen gebeuren moest. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 13