V 20ste Jaargang VRIJDAG 26 JULI 1929 No. 6241 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND DE VATICAANSCHE STAD Ste £oicbelie Gou^ant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij* vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal J3jj onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal franco per postf 2.95 per kwartaal flet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- baar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen Indie en Nederland. Dat Indië één blijft met Nederland is een levenskwestie voor ons land. Maar dat alléén rechtvaardigt niet het blijvend bezit door Nederland van de over- ze.esche gewesten. Dat Indië één blijft met Nederland móet ook zijn in het belang van Indië zelf. Dan en dan alleen is er een rechtsgrond aanwezig voor het blijvend bezit onzer koloniën. Zoo moet o. i. het koloniaal bezit wor den bekeken en begrepen. Zeer juist schetst. „De Volkskrant" de in deze tegenover elkaar staande opvattin gen aldus: Twee meeningen botsen lijnrecht tegen elkaar: de reactioimairen, die in Indië alleen zien eeil middel om gemakkelijk aan honderden millioenen per jaar te komen, denken, dat, als ze de teugels maar strak houden, niets de milioenen-zaligheid kan verstoren; de democraten, die de beteekenis van Indië voor ons land niet miskennen, maar beseffen, dat Indië als deel van 1 Nederland, met'op den duur de ruimst mogelijke vrijheid en de grootste rech ten voor de inheemsche bevolking, en kel behouden kan blijven ten gevolge van een rechtvaardig bewind eri wel vaart ook voor de inlanders. En de voorzitter der Indische Katholie ke Partij dl*. Schmutzer heeft in den Volks raad een woord gesproken, dat wij met „De Volkskrant" met instemmingverne men. Sprekende over de tuchteloosheid der arbeidersbevolking in het Deli'sche, zeide hij, dat deze moet worden geweten aan het kapitalistisch bedrijf. Het naamloos kapi taal heeft geen menschenmin, zei dr. Schmutzer. En niemand zal ontkennen, dat het ka- I pitalisme, in zijn slechtsten vorm, heeft ge- j schreven de donkerste bladzijden in de ge- j schiedenis van de Koloniën, allerdroevigst duidelijk demonstreerend, hoe een onge breidelde geldzucht den beschaafden I mensch kan verlagen ver beneden een on- beschaafden koeli. De R. K. Staatspartij zal er haar poli tiek op gericht houden, dat zoo krachtig mogelijk wordt gestreefd naar een goede verhouding tusschen Indië en Nederland naar een inderdaad goede verhou ding, die gericht is niet minder op de volkswelvaart van Indië da-n op die van Nederland! VAN HET VATIC A AN DE PAUS BUITEN HET VATICAAN. Zijn. deelneming aan de Processie. De traditie verbroken. Ouder de toejuchingen van honderddui zenden personen, verliet Z. H. de Paus gis teravond om 6 uur het Vaticaan om het St.. Pieterplein to betreden, waarmede dus of ficieel gebroken werd met de traditie, vol gens welke de Paus sinds 1870 gevangene was in het Vaticaan. De Paus was omgeven door zijn schitterenden hofstaat. Hij werd gedragen op het zoogenaamde podium door twaalf dragers. De Paus maakte den koelen rondgang van het plein mee en steeg daarna af vóór de St. Pieterskerk, waar een altaar was op gesteld, van waar hij den apostolischen zegen gaf aan de geweldige menigte. Op audiëntie. De H. Vader laat op zich wachten- Het park met de leeuwen en arendenkooi. Een overzicht van den geheelen Staat. Van het geheele complex gehouwen, dai. te zamen het Vaticaan vormt, bewoont de Paus slechts een* xij vertrekken.-., op^'e bovenste verdieping. Rome-pelgrims, die op audiëntie ge weest zijn bij den H. Vader weten er al les van, hoeveel trappen zij moeten be klimmen voor de anticamere bereikt zijn. En dc Pauselijke vertrekken liggen nóg een verdieping hooger. Gelijkvloers met de antichambres zijn de consistorie-zaal, de troonzaal, de private biblothcek en de audiëntie-zalen gelegen, in haar geheel de officieele woning van Z. H. uitmakend. Op audiëntie zijnde is men dus wel dé gelijk in. „het huis van den Paus". Wanneer de pelgrim de kaartencon- trole door de Zwitsers aan de Portone di Bronzo (de hoofdingang onder 'de lcolon- nado van het Pietersplein) heeft door staan en langs vele marmeren trappen op het Damasus-hof is aangeland, wacht hem nog een trappenhuis van donker-marmer, die hem het eigenlijke Paus-huis binnen voert. In de hal, de Sala Clementina, met. haar ietwat versleten schilderingen wordt hem beduid hoed en jas in de garderobe te brengen de mooiste garderobe ter wereld, namelijk de Loggiën van Rafael, hoewel ook daar de fresco's erg verweerd zijn. Na een kaarten-conlrole voor de tweede en voor de derde maal wordt hij dan in de rij van antichambres of" wachtkamers toegelaten. Als men reeds meer een audiëntie heeft meegemaakt, valt het meest op, dat „de re gie in zulke goede handen berust", en alles berekend is om op den bezoeker indruk te maken. Wij kregen een plaats in de vierde anti camera; een groote groep pelgrims was reeds aanwezig. De gordijnen in. liet ver trek waren neergelaten en lieten maar een gedempt licht doorde bedienden in hun rood-damasten costuums liepen fluis terend heen en weer alsof het de eerste audiëntie was, die zij meemaakten. Twee gendarmen in groot-tenue, met zweetende berenmutsen op, wisselden nu en dan een fluisterend woord. De pelgrims fluisterden alles fluisterde. Om* 1 uur was de audiëntie bepaald, maar de Paus verschijnt nooit voor tweeën. In dat uur bleven de bedienden op hun roode beenen ronddraven, schikten hier een weerbarstigen bezoeker in de rij, becri- tiseerden de japonnen der dames en ver zochten sommigen haar toilet met spelden wat bij te werken Het vertrek, waarin de pelgrim-schaar zich bevond, was kort gezegd: van mar mer. Een marmeren vloer, welke glom als een kleurige ijsvlakte, ge el-marmeren wan den, overwulfd door een g'oud gecaisson- neerd plafond, een paar marmeren tafels met gedraaide krulpooten, zooals in ieder vorstelijk verblijf bij dozijnen worden aan getroffen, ziedaar de kostbare „stoffee ring" van deze wachtkamer. De pelgrims waren van allerlei nationa liteit, zelfs een paar -Chineezen. Voor dc dames blijft de zwarte japon „tot de hals gesloten" en een zwarte sluier streng voorgeschrevende heeren mogen in fan tasie-dracht verschijnen, waarschijnlijk om dat deze zoo weinig fantastisch is. Niet temin verwonderde het mij, hoe slordig sommige heeren gekleed waren, met een smoezelig slap boordje om en een vulpen of potlood uit hun colbertje stekend. Ieder een juicht de afschaffing van statierok en witte das toe, maar van den anderen kant is het Vaticaan geen slagerswinkel en een beetje meer reverentie tegenover den Imo gen gastheer zou niet kwaad gestaan heb ben. Vele bezoekers hadden rozenkransen en medailles in hun hand, om door den Paus gewijd te worden. Eén echtpaar was er, dat wel een winkel in „devotionaliën" leek de vrouw droeg evenveel rozenkransen als een Belgische schoone armbanden, en de man, bewaarde in een gescheurd grauw pa pier een collectiewij waterbakjes. Tot mijn groote verbazing bleken het Engel- schen te zijn. Een uur in zwoele stilte wachten, duurt lang, en stil was het in het Vati caan. Een sfeer alsof de geheele hofhou ding was ingesluimerd. Vanaf mijn stand plaats tusschen twee deuren had ik door kijk in een lange, zonbeschenen gang. Een Zwitser in zijn oranje-blauw-rood costuum zat op de vensterbank de krant te lezen een lectuur, welke hem, blijkbaar weinig in teresseerde, want langzaam begon hij te knikkebollen, op te schrikken en het hoofd weer te neigen, de krant gleed op de marmeren vloer en onze Zwitser in slaap droomend misschien van de zilver-be- suikercle bergen in de Heimat Iedere deur, die in het vertrek open ging zachte, met roode stof bekleede deuren was een evenement, maar ten slotte scheen de Paus werkelijk op komst te zijn. Do karmozijnen dienaren kwamen nogmaals de dames controleeren en eeni- ge kamerheeren verschenen, in diplomaten- costuum met struisveeren-steek. Een teeken werd gegeven en allen vie len op de knieën. Onverwacht nog kwam de Paus binnen, wandelde kalm de rijen pelgrims langs, ieder tot de handkus toe latend. In het geheel geluidlooze van den middag hoorde men de roode sandalen kraken, wanneer de verschijning in witte toga stil stond voor een pelgrim en'verder ging, stil stond en verder ging.... De Paus keek iederen pelgrim aan, wanneer deze de Visschersring kuste, maar in zijn grijze oogen lag iets peinzends en afwe zigs. Ondanks de zeventiger jaren ziet de II. Vader er krachtig uit, met een vol, maar bleek gelaat. Even kalm en rustig als hij gekomen was, verdween de Paus met zijn gevolg en onmiddellijk daarop konden ook de pel grims de zaal verlaten. Do audiëntie was geëindigd en nu kwamen de tongen losLangs trappen en trappen daalden wij de Vaticaansche Heuvel weer af, terug naar het St.-Pieterpleiu, dat wit besche nen in de zon te stbv-en lag. Wij gingen daarom wat rust en schaduw zoeken in de Vaticaansche tuinen. Het Pauselijk park loopt heuvel-op waarts en bestaat voor een deel uit bosch en voor een ander deel uit perken in de stijl van Le Nótre. Zonder overweldigend te zijn, maakte het een echt mooien indruk. Donkere lanen, waarachter in een blauw verschiet de St. Pieter-koepel oprijst, ruischende en bruisende fonteinen op ver borgen hoekjes, een klein prieel met wit- ijzeren stoeltjes op een uitzichtspunt, brok stukken van antieke marmeren beelden hier en daar, en als een idylle temidden van wuivende palmen en klaterende fon teintjes de villa, een wit Renaissance pa leisje met fijn stuc-werk versierd. Deze villa, het „Casino del Papa", is door een onderaardsche gang met den Damasus-hof in het Vaticaan verbonden, waardoor de Paus zich, onder den straat, welke tuin en paleizen scheidt, naar zijn buiten begaf in het donker, als een echte gevangene. Op het hoogste punt van de beboschte heuvel ligt de sterrewacht, in een paar steen-oude vestingtorens van de Leonijn- sche muur een muur welke Leo IV rond om het Vaticaan bouwde ter beveiliging tegen de Mooren. die in S57 St. Pieter geplunderd hadden. Het geschenk van de Fransche Katholieken, een nabootsing van de kerk te Lourdcs, staat daarnaast en hoort al heel weinig in de omgeving thuis. Terwijl ik, puffend van de hitte daar rond zwierf, kwam een gebogen mannetje op mij af, en vroeg of ik de „aquile", de ai'enden, wilde zien. De Paus heeft onlangs van het Italiaansche keur-regiment der Bersag- lieri een echtpaar arenden cadeau gehad, een geschenk, waarover Z. H. zeide bui tengewoon- verheugd te zijn, maar bij zich zelf denkend: wat moet ik daarmee doen1? In dit hoekje van den tuin zijn de keizerlijke vogels opgesloten en zitten zich in hun kooi den ganschelijken dag te vervelen. Leo XIII heeft tijdens zijn pontificaat een nog lastiger geschenk ontvangen: een leeuwen-paar. Het denkbeeld van de ge vers was wel origineel; Leo beteekent im mers leeuw. De leeuwenkuil is nog te zien, in de buurt van de Zecca, het vroegere Pauselijke en thans verwaarsloosde Munt- gebouw. Op die manier voortgaande zou het nog origineeler zijn cn nog lastiger den tegen- woordigen Paus dieren volgens zijn naam te schenken. Ik heb echter een stil vermoeden, dat in de uitgestrekte gebouwen van het Vaticaan al ratten (de familienaam van den Paus is Ratti-ratten) genoeg huizen, zoodat een geschenk overbodig wordt. Na een wandeling door de bloemper ken en een vriendelijk praatje met den tuinman, die vertelde, dat bloembollen er niet willen groeien, en Boskoopsche palm- hanen al spoedig het levenslicht laten, ver lieten wij de Vaticaansche tuinen, om ons te begeven naar de uitgestrekte en langge rekte Musea. De Musea zijn een toevallig aanhangsel van liet Vaticaan de mees te Pausen waren groote kunstliefhebbers en heeft met liet leven en werken van den Kerkdijken Staat niets uit te staan. Een beschrijving van de pracht en rijk dom, welke daar ten toon gespreid wordt in zalen cn galerijen past daarom beter in het bestek van een ander artike-l. Om een overzicht te krijgen van de ge heele Citta del Vaticano is een bestijging van de St. Pieterskoepel de aangewezen weg. Een vermoeiend en bar-heet karwei, maar alle vermoeienis is vergeten, wan neer dc tambour het bovenste puntje is bereikt en het landschap van Latium- tot aan de Apenijnen op de eene zijde en de zeeduinen van Ostia op de andere zich voor den verbaasden koepel-beklimmer openvouwt. Links ligt het eigenlijke Vaticaan, het Paleis van den Paus, als een dobbel steen oprijzend boven de kolonnades van het St. Pieterplein, en daaraan vast ge knoopt door het St. Damasus-plein loopen de vleugels van het Museum uit, met ver schillende binnenplaatsen. De kleinere ge bouwen aan de stadzijde zijn de „flat" voor de bedienden en hun huisgezinnen en de kazerne der Zwitsers.N Achter de Musea strekken zich de tui nen uit tot op den top van den heuvel, die tevens de. grens van den Kerkdijken Staat vormt. De Citta gelijkt hier een middel- eeuwsche vesting met torens en wallen steil oprijzend boven het Hei-dal (Valle del Inferno). De muur sluit de Staat her metisch af tot de St. Pieter, waar de grens getrokken is over de straten en pleinen van Rome. Op het grondgebied van den Paus be vinden zich nog een vier of vijf sjofele kerkjes, een eigen ziekenhuis met bet klooster der Zusters van San Carlo, kazer nes voor de Palatijnsche Garde en een groot aantal dienstgebouwen. De paleizen van Kerkelijk Bestuur zijn echter bijna allen buiten de Staat gele gen, maar vormen een exterritoriaal bezit cn, zooals reeds opgemerkt, zelfs het St. Pietersplein behoort volledig tot de Ita liaansche Staat. Toen de Paus gisteravond dus de St.- Pieter uitkwam en onder de colonnades werd rondgedragen, overschreed Hij de giens en bevond zich in het buitenland een feit, dat in de laatste eeuwen tot de hooge zeldzaamheden behoorde. DE HERSTELKWESTIE. DE CONFERENTIE TE DEN HAAG? België's instemming wordt verwacht. Tusschen de diverse betrokken kansela rijen worden op 'het oogenblik nog altijd levendige onderhandelingen gevoerd no pens de keuze der stad, waar de politieke reparatieconferentie zal worden gehouden. Naar het schijnt zijn Engeland, Frank rijk, Duilschland en Japan het er over eens geworden, om daarvoor Den Haag te kie zen. Men hoopt hiervoor ook de instemming van België te verkrijgen, dab momenteel dienaangaande wordt gepolst. Uit Londen meldt Reuter eveneens, dat het waarschijnlijk is, dat inderdaad Den Haag als plaats van bijeenkomst za-1 wor den gekozen, aangezien, zooals men weet, de Britsohc regeering niet langer vasthoudt aan de keuze van Londen. Voor zoover men voorts weet, blijft als datum voor de vermoedelijke opening der conferentie den Gen Augustus bepaald. Naar uit Brussel gemeld wordt hebben de vertegenwoordigers van-Engeland en Frankrijk te Brussel gistermiddag afzon derlijke bezoeken gebracht aan minister Hymans. Zij verzochten hem aan de Belgi sche regeering een verzoek over te brengen tot aanvaarding van Den Haag als zetel der regeeringsconferentie. De Belgische re geering zal heden antwoorden, doch men meent te weten, dat zij zich zal aansluiten bij het voorstel ten gunste van Den Haag. ENGELAND Lord Lloyd's ontslag. Als Hooge Commissaris va-n Egypte. De Britsche Hooge Commissaris van Egypte lord Lloyd heeft ontslag aange vraagd en verkregen. Dit ontslag is voor Engeland een groote politieke sensatie. De toestand wordt nog belangwekkender door het feit, dat Koning Foead op het oogen blik Engeland bezoekt. De zaak zal heden in het Lagerhuis ter sprake komen. De politieke medewerkers wijzen er op, dat lord Lloyd ook met do conservatieve regeering meeningsverschil had. In het ka binet werd hij gesteund door Winston Churchill. Chamberlain echter hield er niet van dat lord Lloyd geneigd was om oorlogs schepen te vragen als do zaak met staats- mansbeleid kon afgedaan worden. Het ontslag van lord Lloyd was in Egyp te geen verrassing. Het blad „Alahran" is van meening, dat zelfs al was de conserva tieve regeering aan het bewind gebleven men hem verzocht zou hebben af te tre den. Heb blad voegt er aan toe. dat men zich in Egypte vaak heeft afgevraagd, of VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Z. H. de Paus heeft gisteravond voor liet eerst het Vaticaan verlaten en deel geno men aan een processie. Er bestaat alle kans, dat de conferentie inzake de herstelbetalingen in den Haag zal worden gehouden. Geruchten omtrent onderhandelingen tus schen Rusland en China. BINNENLAND. De verkiezing van Eerste Kamerladen. (Laatste Berichten). Te Tilburg is overleden de hoogeerw. heer mgr. dr. B. Mutsaers. (Kerkn., 2de blad). De explosie-ramp te Veendam. (Gem. Bericht-en, 3de blad). Weer een bosch- en heidebrand op de Veluwe. Gesticht door zwervers. (Gem. Be richten, 3de blad). Nieuwe gezichtspunten in de moordzaak op den Oostzeedijk te Rotterdam? (Gem. Berichten, 3de blad). lord Lloyd wel de instructies zijner re gee ring volgde en of hij niet een politiek op eigen houtje voerde. ROEMENIE De Godsdienstwet in Roemenië. De wet tot wijziging aangenome n. De R-oemeensche kamer heeft Dinsdag avond een web aangenomen tot wijziging van de godsdienstwet ten einde de groo- tcre vrijheid van godsdienst, welke in Transsylvanië wordt genoten tot het oude koninkrijk uit te breiden. De wpt heeft veel beroering onder de Joden gebracht, die onder ólkaar verdeeld zijn over de vraag of de grootere vrijheid, welke aan de groepen van hun genootschap wordt gegeven niet tot een uiteenvallen in sectes zou leiden. CHINA. HET CONFLICT MET RUSLAND. Onderhandelingen of niet? China wil wel. Wang, de" Chineeschc minister van Bui- tenlandsche Zaken, verklaarde in een pers- gesprek, dat China gaarne met de Sovjets onderhandelingen zal openen cn bereid is, het conflict over den Chinee:.chen Ooster spoorweg te regelen. Hij wenscht in te gaan op heb door Moskou ie kennen gegeven ver langen om de kwesties in rechtstreeksche onderhandelingen te regelen inplaats van zich te bedienen van dc bemiddeling van een derde partij. Do minister meent dat de onderhandelingen te Moskou zouden kun nen plaats hebben, liever dan te Charbin. Hij koestert goede verwachtingen omtrent de regeling der geschillen. Ten slotte zeide Wang dat hij van Moskou een aanwijzing tegemoet ziet aangaando de houding van Busland ten aanzien van de te volgen pro cedure, en mededeeling van den mogelijken datum voor het openen van dc onderhan delingen. Nog geen onderhandelingen. In tegenstelling tot andere berichten, dat reeds besprekingen gaande zouden zijn tusschen China en Rusland staat een be richt, dat via Tokio uit Charbin gemeld wordt, dat de Russische consul-generaal te Charbin niet 31 andere Russen naar het Mandsjoerijsche grensstation Mantsjoeli is vertrokken en zich daar gisteravond op een stoomboot naar Siberië heeft ingescheept. Geweervuur aan 'd e grens. Volgens een telegram uit Mandsjoerije hebben Chineescho troepen schoten gelost op vijf Russische vliegtuigen, die gister ochtend vroeg boven Mantsjoeli koersten. Later werden op verren afstand geweer schoten gehoord, naar men aanneemt, van de Chincesclie troepen afkomstig. Een telegram uit Mantsjoeli aan het blad „Nichinichi" meldt, dat dc Chineeschc en Russische troepen geweerschoten wisselden, toen zestien vliegtuigen der sovjets boven de stad verschenen en een paniek ouder dc inwoners veroorzaakten. De actie der Witte Gardisten. Naar heb Russische telegraaf agentschap uit Chabarowsk meldt, zijn 16 Witte gar disten, die over dc grens waren gekomen en door de Russen gearresteerd zijn, ter dood veroordeeld. Het vonnis is reeds vol trokken. Volgens dit bericht was vastgesteld, dat

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1