T~ DE „GRUGA' ÏGRÜMFtfCHENS^TÉM RAUM ESSEN Slapeloosheid KERKNIEUWS ONDERWIJS LEGER EN VLOOT ;7 V ^Y- M A S S T A 8: O 5 2 3 16* Om den Davis-Cup. De eindstrijd. Europ. zone. De Amerikanen hebben gisteren te Ber lijn in tegenwoordigheid van ruim 6000 toe schouwers een record voor de Duitsche hoofdstad de beide eerste enkelpartijen tegen hun Duitsche tegenstanders gewon nen. Tilden was in den eersten set onweer staanbaar en verloor in de beide volgende slechts één service game. Hunter leverde de eigenlijke verrassing,, want nadat Prenn den eersten set met eenig overwicht ge wonnen had, begon Hunter hem in den volgenden van de baseline af te bestoken en de meeste der lange rallies vielen in het voordeel van de Amerikanen uit. In den laatsten set was Prenn bovendien mefkbaar vermoeid. De cijfers waren: Tilden slaat Molden- hauder 62 ,64, 64; Hunter slaat Prenn a—6, 6—3, 6—4, 6—3. Na den eersten dag hebben de Vereenig- de Staten dus de leiding met 20. WATERSPORT. DE KAAGWEEK 1929. De Kaagweek met prachtig weer begonnen. De motorboot- en onderlinge wedstrijden. Veel zon en weinig wind. De Kaagweek is op schitterende wijze ingezet. Zooals wel te verwachten was ge weest heeft het mooie weer meer diaji tot nu toe het geval is geweest op den eersten dag belangstellenden naar de Kaag ge trokken en reeds spoedig op den dag lieerschte er dan ook die gezellige sfeer, die de Kaagweek steeds kenmerkt. t Was overal zon en levenDe zon goot haar warme stralen over de spiegelglad de wateren, die slechts even door de boo ten in beroering werden gebracht, doch dan ook een eindelooze schittering op de prachtige plassen tooverde. Er heerschte leven door de gezellige drukte, die ver oorzaakt werd door de talloos velen, die hetzij per motorboot of jacht zich weer een plaatsje op de Kagerplassen veroverd hadden. Overal in het riet gedoken lagen de grootendeels gepavoiseerde jachten met hun helderwitte of spieglend bruine kielen, een schitterende kleurenpracht tegen het frissche groen der boomem. Wanneer men al die belangstellenden gadesloeg vroeg men zich angstig af wat dat op de eigenlijke wedstrijddagen, voor al op Zondag, een drukte zal moeten ge ven. Met animo werd het w-edstrijdprogram- ma van den eersten dag afgewerkt. De ge zellige entourage werkte daartoe trou wens niet weinig imee. Door de goede zor gen van de Bell Teleph. Mij. uit Den Haag konden de watersportliefhebbers genieten van gramofoon- en radiomuzielc, door groo- te luidsprekers uitgezonden. Een aardig idee, wat zeer in den smaak viel. Van de motorbobtnumaners was de regel matigheids-wedstrijd vanaf het Kaagterrein natuurlijk niet te volgen. Wel was zulks echter het geval met het flesschenspel en het ringsteken per motorboot. Vanaf het sociëteiisterreinw waren deze wedstrijden gemakkelijk te volgen. Het flesschenspel viel eenigszins tegen. Het bleek erg moei lijk de flesschen, die in het water stuk ge varen moesten worden, te raken. Slechts drie hadden dan ook slechts eenmaal eucces. Groot-er was dit bij het ringsteken, waar verschillenden de drie ringen wisten te be machtigen. De uitslagen der motorwedstrijden lui den als volgt: Regelmatigheidswedstrijd: 1. Handy", eig. J. H. C. de Brey, Den Hiaag, in een totaaltijd van 37 min. 35 6©c.; en een nor- maaltijd vani 37 min. 36 sec.2. „Aqua^- mobile eig. Aiie Schippers, Botterdam, in tot.tijd van 13 min. 40 sec. en nornntijd van 13 min. 45 sec.; 3. „Elizonne", eig. A. Bouma, Rotterdam, in tot.tijd van 56 min. 31 sec. en norm.tijd van 56 min. 39 sec. en „Aspasia", eig. C. J. W. van der Schoot, Hillegom in tot.tijd van 40 min. 1 sec. en norm.tijd van 40 min. 9 sec. Flesschenspel: 1. „Del Poh", eig. H. C. Fabrj, Den Haag, 1 flesch in 45 sec., 2. „Eli zonne", eig. H. Bouma, Rotterdam, 1 flesch in 54 sec., 3. „Maud", eig. mej. N. van der Mey, Leiden-, 1 flesch in 58 sec. Ringsteken voor motorbooten: 1. „Dje-m- ma", eig. dr. J. Blomberg, Den Haag, 3 rin gen in 2 min. 2 2/5 sec., 2. „Aspasia", eig. C. J. W. van der Schoot, Hillegom, 3 rin gen in 2 min. 35 1/5 sec., 3. „Poseidon", eig. Gebrs. van Os, Rotterdam, 3 ringen in- 2 min. 38 3/5 sec. Van de zeilwedstrijden ging de grootste belangstelling uit naar den wedstrijd der Regenboogklasse. Hierin startten niet min der dan tien deelnemers. Jammer genoeg was er slechts heel weinig wind, toon het startschot viel. Slechts nu. en dan kwam er een zuchtje over het water gestreken en wie daarvan kon profiteered zag men zoo nu en dan wat uitloopen. Over het alge meen bracht zulks echter weinig voordeel en ook hier speelden conditie van stuur man en vaartuig een groote rol. Na het vallen van het startschot pas seerde de „Ariola" hot eerst de startlijn, als tweede gevolgd door de „Braassemer- meer". die thans gezeild werd door den heer B. van der Meer uit Oude-Wetering. Spoedig echter was Oscar Nathan met de „Lies", een oud schip, dat het „niet meer wilde doen", zooals zulks gozegd wordt, naar voren gekomen en ging dit schip prachtig aan den kop. Ook van Staveren met zijn „Hollandia", aanvankelijk wat in de achterhoede liggend, had betere posi tie weten te kiezen en zoo lag hij bij den boei op het Zwciland op de derde plaats. Tegen het einde van de eerste helft der ibaan gelukte het v. d. Meer om Oscar Nathan voorbij te loopen, doch deze gaf zich niet zoo spoedig gewonnen. Hoe dichter men het einde der eerste ronde na derde, hoe meer Oscar Nathans inliep en werkelijk gelukte het hem met gering ver- INGEZONDEN MEDEDEELING. tengevolge^au de Éomywarmte, overwint men spoedigpSjj^h«f^l*bruik van een paar f^ijnharpt's Zenawtabletten Glazen Buisje 75 c| Bij Apoth. en Drogisten 4 schil als eerste de tweede ronde te be ginnen. Daarna liep hij weer stukken uit, doch in de volgorde der overige deelne mers kwam nogal verandering. De „Braas- seroermeer" zakte al meer 'en- meer af en lag spoedig nummer drie, achter van- Sta veren. Op hun, beurt werden bedden- ten slotte nog gepasseerd door de „Ariola" en de „Pelikaan" die daardoor .nog den twee den en derden prijs veroverden. De uitslagen, der zeilwedstrijden luiden: Open sloepen (handicap): 3. „Ping Ping", eig. W. H. S. Sij-pkeiis, Den Haag, in 2 u. 12 min. 3e sec, berekend© tijd; 2. „Rekel tje", eig. mej. Rie van Luyken-, Leiden, in 2 u. 18 min. 31 sec. ber. tijd. Open scherpe jachten (handicap): 1. „Joho", eig. F. Boom, Oegstgeest-, in 2 u. 33 min. 52 sec. ber. tijd.; 2. „Onschuld", eig. P. H. Ro-meyn Jr., Warmond, in 2 u. 41 min. 6 sec. ber. tijd. Regenboogklasse: 1. „Lies", sturm. Os car Nat-han, Berlijn, in 2 u. 35 min. 58 sec. 2. „Ariola", stuurrn. C. A. Schoemaker, Oegstgeest, in 2 u. 37 min. 43 sec,3. „Pe likaan", stuurrn. F. A. D. Theunissen, Lei den, in 2 u. 37 min. 46 sec., 4. „Hollandia", 5. „Braassemermeer"6. „De Leede II", 7. „Tjebbe", 8. „Snoepie". ROEIEN. De nationale kampioenschappen. Gisteren zijn de nationale roeikampioen- scbappen te Sloten voortgezet. De volgende uitslagen werden genoteerd: Eindstrijd vier zonder stuurman: Laga won met bijna- een halve lengte van Njord in 6 min. 58 1/5 sec., daarmede het baan record verbeterend, dat met- 7.01 3/5 even eens op naam van Laga stond sinds 1925. Twee zouder stuurman: Daredevil wint in 7 min. 48 sec, van Willem III. Slecht sturen is voor een groot- deel de oorzaak van de nederlaag van Willem III geweest. Yierriemsgieken. Triton wint met ruim 2 lengten voorsprong in 7 min. 30 1/5 sec. van Spaa-rne. Tijd van Spaarne 7 min. 48 2/5 sec. Heat van de achtriemsgieken tusschen Nereus en de Maas. De Maas wint met ruim een kwart lengte in 6 min. 38 3/5 sec. Vierriemsgieken 2e heat tusschen Die Leithe en Njord. Die Leithe beslist met een kranige eindspurt den strijd in haar voor deel met ruim 3/4 lengte in 7 min. 27 sec. Een heat voor de achtriemsgielken tus schen Nautilus en Njord. Njord wint met 1 lengte in 6 min. 50 3/5 sec. WIELRENNEN. Van de Stadion-wielerbaan. Morgenmiddag te 2 uur wordt op de Stadion-wielerbaan een race-motorendag gehouden met wedstrijden over langen en korten afstand, waaraan door 22 bekende motorrijders wordt deelgenomen. Bovendien wordt verreden een extra-wedstrijd tus schen Herkuleyns (Holland), Quiglieni (Ita lië) en Borgotti (Frankrijk). Achter groote motoren wordt een voor- gift-wedstrijd gehouden over 3 x 25 K.M., waaraan wordt deelgenomen door: Schle- baum, Storm, v. d. Wulp (van meet); An- spach (1 ronde voorgift); L. Leend (2 ron den voorgift); Slesker (4 ronden voorgift), terwijl het programma wordt aangevuld met een wedstrijd op triplet-s. De Tour de France. Na de 14c etappe Inidt het algemeen klassement: 1. Dcwaele, 20 min. 42 sec. voor Pancera, 3. Demuysere, 4. Cardona, 5 Delan- noy, 6. Frantz, 7. A. Magne, 8. Leducq, 9. P. Magne. De eerste „isolé" is Faure, no. 12. Hij is 1 uur 57 min. 55 sec. op den leider achter. SCHAKEN. Om het kampioenschap van Nederland. Gisteren werden- de volgende wedstrij den gespeeld: Landau wint van- Lobman In- eer. Alje- c-hint- ver d ed-i ging. Olland wint van- Mulder, die zich Sici- liaan-sch verdedigde. Jhr. van den Bosch wint een interes sante partij van Geus. De partij EuweDavidson en die van WeeninkMr. Straat werden- door eerst, genoemden van iedere partij gewonnen- De partij EuweDavidson verliep als volgt: Wit: Euwe. Zwart: Davidson. 1- Pgl—f3, PgS-4f6; 2. c2c-l, e7—e6; 3. g2g3. cl7d5; 4. b2—b3. e7—c-5; 5. c4xdö, e6xd5; 6. d2d4, Pb2c6 7. Lfl—g2. c5xd48. 0—0 Lf-8—c5 9. Lel—b2. Dd8b6 10. Pbl—a3, Pf6—e4; 11. Pf3—el. 0—0; 12. Pel—d3, Lc5—d6; 13. Pa3c2, LcS—e6; 14. e2—e3. d4xe3; 15. Pc2xe3, Ta8d8 16. Ddl—h5, f7—f5 17. g3g4, Pc6e718. g4xf5, Pelxfö 19. Tal-el, Pf5xe3; 20. Telxe3. Le6—f7; 21. Dh5—f5. KgSh8 22. Pd3—e5, Ld6xe5 23. Df5xe5, Pe4—f6; 24. Lb2—d4, Db6—a6 25. a2a4 TdS—e626. De5—c7, TeS—cS; 27. Dc7e7, TcS—eS; 2S. De7—c5, Pf6—e4; 29. Dc5xa7, Da6xa730. Ld4cna7, Pe4d2 31. Tfl—Cl, TeSxe332. f2—e3. Pd2xb3 33. Tel—c7. Kh8—g8; 34.%Tc7xb7, Pb3—d2; 35. a4a5. TfS—c-S; 36. a5—a6, Pd2—c4; 37. La7—dl, Pola538. Tb7xf7, Zwart geeft op. De stand na de 4de ronde is: dr. Euwe 4 p., jhr. v. d. Bosch 31/2 p., Weenink 3 p., dr. Olland 21/2 p., Davidson- en Lan dau 2 p., Lobman 11/2 p., Geus 1 p., mr. Straat 1/2 p., Mulder 0 p. Iiuussoben is de natuur in Essen gaan bloeien. Daaraan werkte de stad zelve mede, niet slechts door liet verleenen van een garantie van 1 millioen Mark, maar o^k door het- in werkverschaffing gereed maken van een zeer uitgestrekt, tot dus verre improductief terrein. Niemand zou vermoeden, dat de „Grosze Ruhrlandische Gartenbau-Ausstell-ung" (po pulair „Gruga" genaamd) is getooverd uit stukken land, welke tot- dusverre kwalijk werden aangezien-. Ongeveer 230.000 vierkante Meter groot, in. de „Gruga" een trait- d'union- gewor den tusschen twee voorname stadr;doelei\ die tot dus verte slechts via het steedsoh gewoel te bereiken waren. Vanaf October 1927 hebben ongeveer 1200 werklieden de. „Gruga" voorbereid, en on der leiding van Ga-rtendirektor Korte ge maakt tot een lustoord!, dat men onet de beroemde tuinen rond Versailles zou kun nen vergelijken. Dat het hier e#n geweldig natuur monu ment betreft, kan voldoende blijken uit het feit, dat niet minder dan 70.000 rozen en 12.000 dahlia's werden aangeplant - om niet te spreken van de groote collec ties andere flora in dezen lusthof. Toen ons gezelschap de „Gruga" be zocht, troffen we de enorme arena, 100 M. in doorsnee en 9 Meter diep, met duizen den papavers in vollen bloei. Dat was in derdaad een verrassend gezicht. Zeer afwisselend zijn niet minder dan 28 H.A. grond bekleed met de schoonste en teerste bloemen. Zelfs een uitgebreid bed cactussen van zeldzame variëteit ontbreekt niet. Naar onzen smaak was de aanleg zelfs ietwat overdadig en te kleurig. En de Hollandsche technici waren het daarmede eeDS. Bezien we de „Gruga" meer systema tisch, dan vallen onder de eerste groote groe-p te rangschikken de planten-, bloe men-, groenten- en vruchtencultures. In de tweede groep wordt aangetoond, hoe de teere groenten verzorgd moeten wor den. Vernuftig gevonden broeikassen ber gen de edelste producten. De derde groep demonstreert de tuin kunst en de tuininrichting in vroeger tijd en nu. Onder andere zijn hier een Bo- meinsche binnentuin en een typisch-Ja pans che tuin ingericht. Als mon-steTS uit een fraaie collectie zijn voorts model-tuinen aangelegd, welke voor parken bijzonder geëigend blijken. Niet slechts aan gewone, ma-ar ook aan z.g. week-end-tuinen is gedacht. Daarin- ont breken zelfs niet de pittoresk© landhuisje-s. Ook is er een volledig© kerkhof-aanleg met kleinere grafmonumenten, kunstzinnig vervaardigd en gegroepeerd tusschen stemmig groen. Komen we tot de vierde groep, da-n is te zien, hoe men bloemen en planten kan rangschikken, en ze zóó verzamelen, dat ze binnenshuis een welkome afwisseling bie den. Dan zijn er drie groepen, die betrekking hebben op den tuinbouw en den tuinaan leg als wetenschap, op de bescherming van vogels en natuur. De laatste hoofdgroep wijst op de tech niek en de industrie. Daar vindt men alle hulpmiddelen bijeen, en men staat ver steld van de omvangrijkheid. In een klein college, gegeven in de stem mige ontvangzaal, heeft de „Gartendirek- tor" het groote ,,Gruga"-plan ontvouwd, en was een vriendelijk geleide op den verba- zenden rondgang. Het was on6 goed, daar te zijn En het Schriftuurwoord was hier reeds vervulde. Drie tenten stonden er gebouwd: groote restaurants met- noodende terras sen en sublieme uitzichten op deze zeld zame bladzijden uit het prentenboek der natuur. De practische zin der Duitsckers had. de kolonnades voor de buitenhuizen bui tengewoon voordeelig opgericht. Gecamou fleerde of met cement overtrokken tele graafpalen gaven hier iets suggestiefs. Vooral op den avond, wanneer het fonke lende water van de meter-hoog oplaaiende fonteinen met telkens wisselend gekleurd eleetrisch licht de mooiste effecten too verde, weiden herinneringen gewekt aan het sprookje van den duizencl-en-één» nacht. De bouwkunst is op de „Gruga" niet vergeten. Wei-geslaagd vonden- we de con ceptie van het rozencafé, welgeslaagd de peristyle in den Romein sehen tuin-, de Glockenbrunnen en de afwisselende ter- rassen met hun honderden treden- van na tuursteen. Om tot ©en conclusie te komen, moeten wo bekennen, dat de Gruga „Essen im Griin" heeft gezet, niet slechts voor den duur der tentoonstelling (Juli-r-October a-.s.y maar permanent), omdat uit de „Gru ga" een volkspark is geboren, uniek en een. attractie voor bezoekers-, van blijven de waarde voor de bewoners der nijvere fabrieksstad. Toen we over de „Gruga" werden ge leid, was daags te voren de 100.000e be zoeker den ingang gepasseerd; en als we later nog eens terugkwamen in nieuwe be koring voor deze bloemenpracht,, ging het al hard naar de 200.000e. Moge de hooge tuintoren met zijn roteerende lichtkrans en vooral zijn verbluffend uitzicht nog velen op „Erholung" zien kunnen. Van een Amerikaansch professor wordt zelfs beweerd, dat hij tijdens zijn rond tocht over de „Gruga" naar het telegraaf kantoor snelde, om zijn vrouw te verzoe ken, met de eerstvolgende boot over te komenDeze bewering moge misschien 'n tikje gezwollen zijn, toch kan ze als graadmeter dien-en. En de binnenstad profiteert mede. Ou der bonte parapluies schuilen den men- schen nabij de eafé's, in de Arkadia speelt Bernard Etté. in het Casanova-Palast komt Dajos Bela met zijn kunstenaars, en op den „Prater", met herinneringen aan de Pressa in Keulen, verdringt- men zich voor het geweldige Zillertal. En het e.enc coDgres van vakmenschen volgt het an dere op, nu sinds weken. De beeldende kunst. In hét nieuwe museum Folkwang inet voornamelijk moderne kunst, heeft dr. Ag nes Waldstein ons rondgeleid langs zoo vele schilderstukken, die demon-streeren, dat er bij vele kunstenaars ook vele op vattingen huizen. Om in het verband van de „Gruga" te blijven, noemen we de talrijke doeken, welke aan de bloemen en planten zijn ge wijd, en die naar ons bescheiden oor deel waarlijk niet het slechtst voor den dag komen. Vóór alleri moet Emil Nolde genoemd worden, en dan zijn tijdgenoo- ten en medestrijders in het expressionisme Ivokoschka. Heckel, Kirchner en Schmidt— Rottluff, die in steric-siprekende kleuren hun bloemen-stille ve-ns hebben bezield. Dan zijn er nog jongerenen er zijn bevorderaars van de klein-plastiek. Maar ook zijn er houtsneden vol herinneringen aan evenwichtige naturen uit het midden der vorige eeuw. Die hebben ons niet min der geïmponeerd. Het Folkwang museum met zijn kost bare inrichting en zijn opvallend moderne gehoorzaal, heeft ons geleerd, dat het Ruhrgebied niet slechts ontvankelijk is voor de sombere industrie, maar ook voor serieuse kunst-. We noemden reeds de ge bouwen in de binnenstad, en kunnen ook wijzen op de preciosa in zoo menig ma gazijn aan de royale hoofdstraten. De industrie. Vanouds is Essen—Krupp, en Krupp— Essen. Maar toch is er ernstige wijziging gekomen in deze wereld-industrie van het ijzer en het staal. Want van oorlogsbedrijf is Krupp vredesibedrijf geworden-. Dat gaf natuurlijk een geweldige omwenteling en teruggang misschien. Maar de onderne mende firmanten hebben alles getrotseerd, en hun roemrijken naam gestand gedaan. Nu worden er geen kanonnen en ander oorlogstuig meer gegoten nu wordt o.m. gewerkt voor den landbouw. De speciale duizenden vierkante meters groote fabrie ken van landbouwwerktuigen heeft ons er I van vergewist, dat de omvorming uitsta-1 kend is geslaagd. Trouwens, wat zou Krupp anders moe- ten aanvangen met zijn 35.000 arbeiders, of met zijn eigen kolenmijnen ter leveran tie van de brandstof voor de 8.70 H.A. beslaande fabrieken? En blijkbaar gaat het ook financieel goed getuige de vele sociale maatrege len, welke Krupp heeft getroffen. Voor zijn arbeiders heeft hij frissche woningen gebouwd; er is ruimschoots gelegenheid tot ontwikkeling en in eigen „Consums" kan voordeelig worden gekocht. Van dit geweldige fabriekscomplex ware nog veel te zeggen. Maar de hoofdinge nieur, die ons rondleidde de excursie van de eene naar de andere fabriek ge schiedde met Krupp's-a/utobussen constateerde, dat- -zelfs hij nog lan-g niet. al les wist. We hebben hier en daar derhalve vluch tig rondgezien, en niet anders kunnen- zijn als verbaasd over het menschelijk ver nuft. Van de stalen ketels, 15 Meter lang, werden de splinters gefraisd alsof het buigzaam lood was-, en uit- een ijzeren projectiel, gloeiend rood, werd binnen en kele minuten het wiel van een locomotief gevormd. De eigen opleidingsschool van Krupp en het „Haus der Technik" zijn t-wee inrich tingen, die er op uit zijn, nieuwe geschool de krachten te kweeken, welke de indus- trieele eer van Essen in het volgende ge slacht zal moeten ophouden. Zij staan zoo goed aangeschreven als de Technische Iloogesehool te Aken of de Universiteit van Münster. Waar Essen aldus een groot industrieel centrum is gebleven, ligt het voor de hand, dat het verkeer er op hoog peil staat. Niet slechts zijn er de beste treinverbin dingen, doch het luchtverkeer is er sedert de laatste jaren niet minder onbelangrijk. Daarvan kunnen getuigen verschillenden van ons gezelschap, die in de gelegenheid werden gesteld, per vliegtuig naar Am sterdam of Rotterdam, terug te keeren. De vlieghaven is er up to date, het luchtver keer verbazend druk. En dan is er nog de dagelijksche vroe ge markt, waar het een gedrang is, om de 's nachts van Holland gekomen groenten te bemachtigen. Natuurschoone omgeving. Men denke niet, dat in Essen 4e „Gru ga" het eenige uitstapje vormt. We zijn naar Werden en Kettwig geweest, hebben de bosschen doorkruist, voeren op de Ruhr met zijn rotsachtige omgeving en geno ten van de heerlijke vergezichten op de dorpjes, w-aar het krioelde van vacantie- gangers. Het plattegrond]e in -dit nummer toont duidelijk aan, hoe rond het centrum van Essen een 'heuvelland ligt met talrijke ont spanningen, welke men in deze streek niet zou zoeken. Zoo is zelfs het hart van de Ruhrstreek niet ondergegaan in de industrie. Trouwens, hebben de longen van de zwoegers en strijders zoo nu en dan niet noodig de frissche lucht, die hen staalt en sterkt? En begeeren ook zij niet eens wat anders te zien, dan machines en driefrie- men alleen? De „Gruga" en Essen's omgeving schen ken de kostelijke medicijn, welke zoovelen op een kleine „Erholung" hard en hard noodig hebben. A. v. OORSCHOT. De Diocesane Synode in het Bisdom Haarlem. Naar „St. Bavo' verneemt-, zei de Haar- lemsche Synode zeer waarschijnlijk worden gehouden in de week van 20 October van dit jaar. Audiëntie. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem is verhinderd, gedurende de geheele volgen de week audiëntie te verleenen. R. K. Handelshoogeschool. De nieuwe Studiegids voor het cursus jaar 1929/1930 is verschenen en op aan vraag verkrijgbaar bij heb Bureau der R. K. Handelshoogeschool te Tilburg, Bos- scheweg 95. De inschrijvingsdagen, waarop de Rector M. zal zitting houden, zijn 9 en 10 September a-.s. Vooroefeningsinstituut. V erkorting van den d i e n s 11 ij d. Voor jongelieden geboren in 1911 heeft op 2-S Juni jJ. de loting plaats gehad voor den dienstplicht. De loting is thans cen-j traal geschied, zoodat niet meer in elka -gemeente afzonderlijk behoeft te worden geloot. Bij deze loting is gebleken, dat als No. 1 in aanmerking komt om te worden ingelijfd als gewoon dienstplichtige de naam Keizer. Als No. 2, 3 enz. wordt aangewezen hij wiens naam in lexicografische volgorde volgt op den naam Keizer. Tot uiterlijk 25 September a.s. bestaat gelegenheid om zich bij het vooroefeniug6- instituut te verbinden, tot het volgen van avondoefeningen, waardoor verkorting van diensttijd te verkrijgen is van 4 maanden. Nadere inlichtingen kunnen bij alle ver banden van het vooroefeningsinstituut, wor den verkregen.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6