OMWANDELINGEN DOOR DE EEUWIGE STAD BUITENL. BERICHTEN SPORT rWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT. ZATERDAG 20 JULI 1929 II. OVER DE WERELDKERK DER WERELDKERK. DE OUDE EN DE NIEUWE. EEN ENORME FEESTZAAL. VOORSTELLINGEN, DIE ER NIET THUISHOOREN. derf' Wanneer van twee menschen, sprekend iver de basiliek van St. Pieter, de een laar vergelijkt met een moeder, die lief kozend de armen uitstrekt naar haar :ind, en de ander datzelfde bouwwerk ►et best meent te typeeren als een schor- jioen, met zijn giftige scharen het pro'le- ariscbe Borgo doodnijpend, mag men veilig concludeeren, dat over de zinne- leeldige beteekenis van deze kerk_ eenig %ersoliil van meening bestaat. Het as met Bt. Pieter juist als met het Katholicisme, men moet haar haten of beminnen! Voor den nuchteren beschouwer valt er Cian St.. Pieter evenmin iets moederlijks ils iets schorpioenigs te bespeuren, maar iet feit, dat een koud-steenen bouwsel het O- voorwerp is van zoo vurige genegenheid 33 en tegelijk van zulk een machtelooze kwaadwilligheid, bewijst boe ieder mensch n deze kerk 'b symbool zoekt van die groot sere de aarde met onzichtbare draden omspannende, god-menschelijke instelling, welke in den Kerstna'cht tusschen een os een ezel geboren werd. Er is géén ")g Diensch, die voor de eerste maal zijus le mens opgaat naar St. Pieter, of een vreemd gevoel van wijding en verwachting houdt zijn hart gevangen. Pelgrims in de Middeleeuwen vielen, als zij op het voorplein der basiliek aan kwamen, op hun knieën neer, en knielend bestegen zij de driemaal zeven trappen, die omhoog leidden naar de vijf hoofddeuren. 9 De St. Pieter had toenmaals een geheel ander voorkomen. Geen koepel of kolon- nades, geen springfonteinen en andere barokke pracht trachtten den aankomeling te overweldigen. De eerbiedwaardige basi liek van Keizer Constantijn was nog nie-t afgebroken, om plaats te maken voor de geniale schepping van Michel Angelo, en haar bouwvallige muren aan alle zijden geschraagd en gestut spraken nog van de eerste Ohristentijden. Maar de eeuwen hadden hun knagend werk ver richt, en het rampzalig verblijf der Pausen te Avignon toen Rome verviel tot een onguur stadje van nauwelijks twintigdui zend zielen gaf aan St. Pieter de ge- Er moest besKsb worden over haar lot! Sa met een forschheid en fier zelfbe wustzijn Welke vreemd aandoet in onzen trotscben maar weinig forschen tijcl, die afgebrande stadhuizen in de oude stijl her bouwt (0 werd besloten een nieuwe kerk te bouwen, en wel een kerk, die de groot ste en de heerlijkste der aarde worden zou.... Vele benoemde architecten hebben hun levensdoel in dit plan neergelegdBra mante Rafaël, Sangallo, Peruzzi, Michel- Angelo, Vignola, del'la Porta, Fontana, Mad erna. en als laatste Bernini, die de kolonnades toevoegde aan de majestueuze koepelkerk, door zijn tien voorgangers in een eeuw opgericht. De oude St. Pieter is vergeten de „nieirwe" is de roem der Kerk geworden. Ontworpen in een tijd toen de navolging van Virgilius in hooger eere stond dan de navolging van Christus, opgegroeid in dagen van heldenstrijd tegen het Protes tantisme en de krachtdadige uitbreiding van het Christendom in Azië en het pas ontdekte Amerika, werd St. Pieter voor ons de wereldkerk der Wereldkerk. Haar „zwevende" koepel-kroon is .thans onaf- scheidenlijk met het Roomsohe geloofs leven verbonden. Als kunstwerk heeft St. Pieter dezelfde niteenloopende beoordeeling ondervonden als met haar symbolische beduiding het geval was. Hemelhoog geprezen door den n, werd zij door den ander als een mis- een til Wanneer iedereen het zoo onbesuisd be kennen Vilde als schrijver dezes heb vijf jaar geleden in ditzelfde „veelgelezen 'blad" Zwart op wit heeft gezet, zou elke ïome.pelgrim, die St. Pieter voor de eer- Stq. maal aanschouwt, moeten toegeven: Tv&t een tegenvaller! wat een ontgooche ling! Dat kunnen de kerk of.de bouw- ïteeren niet helpen, want al zou St. Pieter tienmaal grooter zijn, do pelgrim zou ©venzeer onnuohterd worden. H ij zoekt in St. Pieter iets een symbool wat niet in steen en marmer is op te bouwen, omdat het „niet van deze aarde" is. Voor een tweeden keer kan men zich die mentaliteit niet meer indenken. Deze reis is de Paus-basiliek, zooa'ls geheel Rome en geheel Italië, voor mii een open baring geworden. Eigenlijk begint de kerk pas tot den bezoeker te spreken, wanneer zij „in functie" is, wanneer de Paus komt. Eerst dan wordt St. Pieter.... St. Pieter. Want het is een echte juich- kerk. Je kunt, er beter „il Papa!" roepen, wanneer de Vader der Christenheid iij. pracht en praal wordt binnengedragen op de sedia, dan een litanie bidden. Het is meer een tempel, dan een bedehuis, en een handig vakman zou in een wip en een ommezien deze feest-kerk in een concert zaal weten te hervormen. (Wat nog niet zoo tragie-comisch is als te Bologna, waar de Benedictijner kerk in een bioscoop ge transformeerd werd, met Gloria Swanson op de eereplaats, die vroeger aan Maria toekwam!). Er zijn zelfs schrijvers, die zoo ver gaan, dat zij St. Pieter heidensch noe- nien. Maar dan moet het toch zijn in dien zin, dat in St. Pieter (en in vele andere kerken van Rome) zich de Herleving open baart van de pompeuze stijl der keizerlijke paleizen en -badhuizen. Anders zou men zich, geleid door eenzelfde ongebreidelde phantasie, de Iveulsche dom als het Wal halla kunnen denken, waarin de goden en geesten der Germaansche strijders bier- drinken rondwaren. Er zou een merkwaardige vergelijking kunnen getrokken worden tusschen de Dom van Rome en de Dom van Keulen, een vergelijking, die niet in 'b nadeel van heb heilige Keulen zou uitvallen. Maar al dat gedeba-tteer wordt spoedig vervelend, en 'bovendien: niemand zou in plaats van de St. Pieter een ander bouwwerk wen- schen, want zij is het lijkt wel de hul diging van een of ander bestuurslid „de rechte kerk op de rechte plaats". Het is een alom-bekend feit, dat het in wendige van St. Pieter zich niet zoo groot voordoet a)s het werkelijk is. Maar lijnrecht daartegenover staat weer de j\3- waarwording, dat men zich achteraf de enorme feesthal der Apostelkerk niet meer in z juiste, kolossale afmetingen kan terugdenken evenmin als wij ons kunnen voorstellen, dat de aarde inderdaad rond is. Die tegenstrijdige indruk is heel goed te verklaren, want ofschoon St. Pie ter werkelijk buitengewone afmetingen heeft, is ook alle versiering, de altaren, de monumenten, de beelden, vier, vijf maal levensgroot. Men bemerkt eerst het reusachtige van alle verhoudingen, wanneer men zijn vin gers doopt in het. door twee engelen gedragen wijwatersbakje een kuip zoo groot dat Felix Timmermans er „verbo den te zwemmen" boven wilde plakken. Eenigszins kinderlijk doet de bewonde ring voor al die afmetingen aan. De Italia nen weten b.v. precies te vertellen, dat de pen, waarmede St. Jan hoog in de koepel do Openbaring schrijft, 7 Meter lang, en dat het baldakijn-altaar van Ber nini met zijn als kurkertrekkers gedraaide bronzen zuilen, 25 M. hoog is. In den vloer van prachtig ingelegd mar mer zijn op verschillende afstanden ko peren streepjes getrokken, tot hier komt slechts St. Paul ,te Londen tot hier de dom van Keulen -—bijzonderheden, die mij persoonlijk al heel weinig interesse eren. In St. Pieter is wei meer te zien, dan kolossale afmetingen, die trouwens door de New Yorksche wolkenkrabbers verre en verre worden overtroffen. Onze tijd is technisch tot meer in staat dan vroeger eeuwen; alleenmen 'bouwt nu zulke kerken niet meer. Wat ik in Sint Pieter het meest bewon derenswaardig vind is de grandioze over daad, het uitbundige en prachtlievende. De fijnheid van detail lijdt er wel eens ondei', maar het is alles zoo kostbaar en grootsch, dat men een beetje bombarie hier en daar gaarne vergeeft. Vanaf de groen-uitgeslagen „Porta Argentea" (ae zilveren Deur) tot boven in de koepel en tot het altaar der Cathedra achter in de basiliek, is alles marmer en goud, mozaiek en brons. In de middaguren wanneer de ge- heelc Romeiusehe bevolking een uiltje knapt (de siesta) kan het onder de gewelven der basiliek zeer stil zijn, een loom middagstilte. Des- te meer valt dan op, boe de kerk op feestelijke drukte berekend is. De gigantische heiligen staan daar in wapperende gewaden en hartstochtelijk gebarend, alsof z., kampen met een gewel dige storm, een storm, welke pas tot volle uitbarsting komt in de apsis, waar vier bronzen kerkvaders in winderige kleeren met weergaloos gemak St. Pieter's Stoel torsen. Daarboven dartelen en dansen gouden engeltjes, temidden van vergulde zonnestralen, tot hoog tegen het goud-gc- caissonneerde plafond. W-aar de gewelven op de pilaren steunen hebben zich in elegante houding dames neergevleid, voorzien van zonderlinge attributen en in een frivole kleeding (de storm is er schuld aan!) van afgezakte blouses en opgewaai de blouses. Wat die dames in een kerk te maken hebben in mij een raadsel. Men treft meer van die eigenaardige voorstellingen aan, die aan liet geheel wel geen afbreuk doen, maar op vrome be zoekers een lichtelijk vreemden indruk maken. Zoo stelt de gedreven bronzen Porta Argentea het leven van Christus en Maria voor, met een rand van hciden- sche tooneelen, waarvan Leda met de zwaan en Ganymedes met de arend de meest stichtende zijn. Iets dergelijks zou thans ondenkbaar zijn; liet is een voort brengsel van de Renaissance, de woelige tijd, waarover wij boven spraken, toen de liefde voor de antieken het Christelijk geloof overstraalde. De leuze was toen niet: h-1 heidendom aanpassen aan het Christelijke (wat steeds de praktijk der kerk is geweest), maar omgekeerd: het Christendom aanpassen aan het heiden dom. Een zachtzinnige dwaling, de hoog ste autoriteiten inpalmende, die de Kerk destijds aan den rand der ondergang heeft gebracht. Maar ;-uist in zulKe critieke omstandigheden heeft zich de onsterfelijke levenskracht der H. Kerk geopenbaard. Over de St. Pieter als bedevaartsplaats der geheel e Christenheid en volgende maal. ONGELUKKEN. Zeven leden van één gezin verdronken. Boot op eenrivierin Bengalen om-geslagen. Uit Dacca (Bengalen) wordt gemeld, dat aldaar een boot bij het oversteken van een rivier is omgeslagen, waarbij zeven leden uit één gezin verdronken zijn. Ontploffing te Londen. Plaveisel over 50 nieter opengescheurd. Door een hevige ontploffing is gisteren het plaveisel van Dover Street, gelegen in een belangrijke wijk van Londen, over 50 meter opengescheurd. Drie personen wer den door weggeslingerde stukken asfalt gewond; talrijke ruiten braken. Projectiel-ontploffing in Hongarije. Dooden en gewon de n. Gisteren is bij artillerie-manoeuvres op een exercitie-terrein te Boedapest, bij liet laden van een stuk geschut een projectiel ontploft. Van de officieren en manschappen werden er verscheidenen zwaar gewond. Twee officieren en een artillerist bezweken spoedig aan do bekomen kwetsuren, terwijl de overige gewonden naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. Een commissie van deskundigen heeft reeds vastgesteld, dat de manschappen geen schuld aan het ongeluk dragen, doch dat dit aan techni sche gebreken van het projectiel moet worden geweten. Een gedetailleerd onder zoek wordt ingesteld. Sneltrein in Australië ontspoord. Alle passagiers als door een wonder ongedeerd. De sneltrein van Sydney naar Brisbane is gisteren in de nabijheid van Armidale met alle zes wagens ontspoord. De meer dan honderd passagiers zijn als door een wonder ongedeerd gebleven. Jacht van Egyptischen prins gezonken. Een pleizierjacht, toebehoorende aan den Egyptischen prins Ibrahim, een broeder van koning Foead, is nabij Drontheim (Noorwegen) in een dichten mist aan den grond geloopen en binnen acht minuten gezonken. De veertig opvarenden sprongen over boord en konden in uitgeputten toe stand allen gered worden behalve een lid van de bemanning. »Tel." Nog brand op het Moreni-olieveld. B 1 u. s s c h i n g s p o g i n g e n gestaakt. Naar de Times uit Boekarest verneemt, heeft dc brand van de perroleuinbron op het Moreni-olieve'ld, welke in Juni j.l. uit brak, gisternacht eén zeer ernstig karakter aangenomen. De brand strekt zich thans over een grootere oppervlakte uit, zoodat alle blusschingspogiugen gestaakt moesten worden. De oorzaak van deze uitbreiding is vermoedelijk, dat de bovenzijde van de pijpleiding ten gevolge van den hoogen druk gesprongen is. De brand te Angora. De omvang. Het B. T. A. meldt nog omtrent den brand te Angora, dat daaraan 500 winkels en 100 woonhuizen ten offer zijn gevallen. De brand was ontstaan in een houtopslag plaats'. De brand heeft een groot gedeelte der oude stad en de omgeving van de marlt vernield en zou bijna de nieuwe stad heö- ben bereikt. Tot dusver heeft men zes verkoolde lij ken tusschen de puinhoopen gevonden. Schouwburgbrand te Kopenhagen. Gistermiddag twee uur brak brand uit iu het dak van den koninklijken schouw burg te Kopenhagen. Op een gegeven oogenblik scheen het, alsof het mooie oude gebouw zelf gevaar liep. De brandweer evenwel, die met zeer veel materieel was uitgerukt, wist de schade te beperken, die toch nog honderdduizend kronen beliep. Men gelooft, dat de brand ontstaan is door zonnestralen, die door een lichtprojector werden weerkaatst. ï,Tel." Hevig onweer bij Valenciennes, Gisteren woedde te Valenciennes en omgeving een heftig onweer, gepaard met to: -i en hagel, welke in weinige minuten tijds den gckcelen oogst vernielde. Eleclri- sclie geleidingdraden braken en telegraaf- masten werden omvergeworpen. Tusschen Beaumont en Montmeyran werd de spoor baan beschadigd, zoodat het verkeer daar stopgezet moest worden. Van het slot te Montmeyran stortte een muur in. Aardbeving in Italië. Gisteravond tegen tien uur werd te Flo rence en omgeving een aardbeving waar genomen, die ongeveer acht seconden aan hield. Do bevolking vluchtte uit dc huizen en verzamelde zich op de pleinen en in de parken. In de stad Florence werd geen schade aangericht, in tegenstelling met vele plaatsen in de provincie Florence, waar verscheidene huizen ernstig beschadigd werden. Ook te Bologna- werd de aardbe ving gevoeld en verwekte onder de bevol king grooten schrik. Aardbeving te Melilla. Uit Melilla wordt gemeld, dat gisteren onder de bevolking groote schrik ontstond dooi' een aardbeving, die gepaard ging met een langdurig onderaardsch gerommel. Iu langen tijd is een zoo sterke aardbeving te INGEZONDEN MEDEDEELING. SASSENHEIM. Hagelslag in het Rijnland. Het Rijnland is gisteren door hevige hagelbuien geteisterd. In een plaatsje na bij Siegen vielen gedurende een half uur steenen ter grootte van walnoten. Bijna de geheele oogst is vernield. ARMEENSCH PRIESTER VERMOORD. Door een groep Turken. Uit Beiroet wordt aan „Agentia Fides" gemeld liet bericht van den moord op een Ka tholiek Armeensch priester te Diarbékir in Turkije, werd juist te Beiroet ontvangen. Pater Emikliamin zoo heet dc ver moorde geestelijke had van den burger lijken gouverneur van Diarbékir bevel ont- vangen, zich te onthouden van het verrich ten van godsdienstige plechtigheden. De priester gehoorzaamde, doch zond een te legram aan den president der republiek, Mustapha-Kemal Paska, om te protestee ren tegen dit willekeurig bevel van den gouverneur. Eenige weken later omsingelde een groep Turken, onder leiding van een officier der geheime politie, de woning van den pries ter, en na zijn eenigen bediende op de vlucht gejaagd te hebben, worgden zij den priester on verbrijzelden daarna zijn hoofd met een kruis. Den volgenden dag namen de Turksche autoriteiten een dertigtal Christenen in hechtenis. De Libanonsche pers protesteert tegen het stilzwijgen der Turksche couranten, die niet de minste melding van deze afschu welijke misdaad hebben gemaakt. Moordenaar in zijn huis belegerd. De woning in brand gestoken. Te Widin (Bulgarije) schoot gisteren een zekere Nikolow zijn vrouw en zijn broeder doqd, omdat, zij naar hij meende ongeoor loofde betrekkingen wilden aanknoopen. Toen de politic kwam om hem te arrestee ren, barricadeerde hij zich in zijn huis. Er ontstond een vuurgevecht, dat vijf uren duurde, waarbij de politic handgranaten in het huis wierp. Daar dit vruchteloos bleek, stak zij ten slotte het huis in .brand. Toen dc moordenaar zag, dat hij niet meer kon ontsnappen, doodde hij zichzelf door een schot in het hoofd. Inbreker doodt 2 spoorwegbeambten. Dc spoorwegdirectie* Breslau deelt mede, dat. gistermorgen op het spoorwegstation Grottau twee spoorwegambtenaren ernstig gewond zijn door een inbreker, die gear resteerd was en per trein naar BresLiu ge bracht zou worden. De inbreker deed een poging, om te vluchten en schoot daarbij op degenen, die hem achtervolgden. Daarbij werden de 2 ambtenaren getroffen, die ern stig gewond in een ziekenhuis werden opge nomen. De inbreker zelf is bij de achtervol ging neergeschoten. Incident op het Int. Blindencongres. De Vlamingen verlaten de zaal. In de Woensdag te Weenen gehouden slotzitting van het internationale blinden congres kwam het tot een incident, dat zóó hoog liep, dat do Vlaamsche gedelegeerden gedurende korten tijd de zaal verlieten. Aanleiding tot het incident was een En- gelsch voorsiel, om voortaan de interna tionale blindeucongressen onder het be schermheerschap van den. Volkenbond to doen plaats vinden, ten einde aan de re- gccringen de deelneming te vergemakkelij ken. De Vlaamsche gedelegeerden verzet ten zich echter daartegen en beweerden, dat dc Belgische regeering bij den Volken bond steeds haar invloed tegen de Vlaam sche bevolking heeft doen gelden, om welke reden, naar de betreffende spreker ver klaarde, do Vlamingen geen vertrouwen in den Bond kunnen stelLen. Toen de voorzit ter deze uitlatingen wegens haar politiek karakter niet wilde toelaten, verhieven de Vlamingen zich van hun zetels en verlieten onder het zingen van Vlaamsche liederen de zaal. Slechts met moeite kon men hen later weer bewegen, in de zaal terug te keeron. Vergane grootheid. In de Engclsche bladen lezen wij dat commandant Frank Wild, die zoowel capt. Scolt als Shackleton op hun Poolexpedities hoeft vergezeld, tengevolge van moeilijke levensomstandigheden als barman in een lintel in het dorpje Goller. het noordelijk ste punt van Zoeloeland, werkzaam is. Toen hij de ..Quest", na de mislukte Shac- kWoiy>xpeditie naar Engeland had terug gebracht, vertrok hij naar Zoeloeland. waar hij neerstreek. Met een opvouwbare boot het Kanaal over. Twee Buitsche studenten uit Leipzig, Felix Müller en Mühler, zijn gisteravond om tien uur te Dover aangekomen, nadat zij het Kanaal in een vijf meter lange op vouwbare boot hadden overgestoken. Om tien uur 's morgens waren zij uit Calais vertrokken. Zij bereikten Dover in volko- WELEERW. HEER W. WESTERHOVEN die morgen in de parochiekerk van St. Pancratius zijn Eerste Plechtige H. Mis opdraagt. CRICKET. De competitie. Eerste klas. P.W.Amst. C.C.; Quick (N.)Phoenix. Tweede klas. C: Quick (H.)Sparta; V.O.C. IIAjax (L.) II; H.D.V.S. II—Phoenix II. LAWNTENNIS. De internationale wedstrijden te Noordwijk De uitslagen van gisteren luiden: Heeren-enkelspel. 1ste ronde: H. M. A. van Bcrkel sl. G. J. de Ruyter 57, 6—2, 6—3. 2e ronde: J. A. Pennink sl. mi\ D. H. Stikker; J. Knottenbelt sl. dr. Kersen 63, 3—6, 63, 61; G. Leembruggen sl. W. H. Verloop 61, 60; H. M. A. v. Berkol sl. dr. Petit 61, 60; Huglian sl. K. G. Goe- dewaagen 6—1, 62; D. Toussaint sl. J. R. van Herwijnen 64, 61; E Croes sl. F. Griet 61, 60; G. Hemmeler sl. R. v. d. Wel 61, 61; J. Heldring w.o.; J. Buys sl. rar. J. Pel 61, 63. 3e ronde: J. A. Pennink sl. II. Wamstoker 03, 63, 6—4; J. Knottenbelt sl. W. Karaten 0—8, 63, 61; H. W. Jordaan sl. L. J. Nienaber 63, D7; H. Timmer sl. Schoorel 60, 02; Ilughan sl. Toussaint 63, 03; Croes sl. Hemmeler G1, 3(j, 63; Ruys sl. Heldring G2, 63. Dames-enkelspel 3e ronde: moj. M. Rol- lin Couquercjue sl. Frau Wiebalck G—3, 6—3; mej. E. Josephson sl. mej. J. G. Blij- denstein 62, 60; mevr. C. F. Furnec sl. mej. R. van Tricht 62, 60; mej. N. Spit sl. mevr. G. R. G. Petit 6—3, 6—4; mej. E. E. R. v. Herwijnen sl. mej. H v. d. Hcido 6—0, 6—3. 4e ronde: mej. M. Cantors sl. mej. E. E. R. van Herwijnen 65, 62; mej. liol- liii Couquerque sl. mej. Bclzcr 60, 63. Hecren-dubbelspel, lste ronde: Hughan en Martens sl. E. Rhodius en H. Rhodius 62, 62; B. Nelwan en F. Griet sl. H. Wamstekcr en G. J. de Ruyter 1—6, 61, G0; H. Timmer en Van Riemsdijk sl. dr. Kersch en G. Hemmeler 61, 6—0; H. W. Jordaan en J. Buys sl. M. Binnendijk en mr. J. Pel 6—3. 2e ronde: J. Heldring en G. Leembrug gen w.o.; Hughan en Martens sl. E. Brands- raa en 60, 62; I. P. Ong Kio Hong en J. R. van Herwijnen sl. L. Steiner en K. Herz 63, 6—3; W. Karsten en D. Tous saint sl. J. van Berkel en E. Croes 6—5, 63, 62; J. A. Pennink en J. Knottenbelt sl. J. Hollander en 61, 62; K. G. Goe- dewaagen en P. H. A. Bijlcveld sl. G. Schülvinck en P. de Rochcmont 61, 6—0; Jordaan en Ruys sl. E. Teixeiro en H. Toixeira 62, 61. 3e ronde: Karsten en Toussaint sl. Her- wijnen en Ong Kie Hong 86, G2. Dames-dubbelspel, 1steronde; mej. T. Groenewegen en mej. E. E. 15. van Herwij nen sl. de dames Kolf van dc Baumen G1, G1; mevr. N. E. Mohr en Frau Wiebach sl dc dames van Hasselt G3, G2; mej. M. Rollin Couquerque en mej. M. Canters sl. mej. A. Goldmann en 'l 6—0, G2; mevr. Van Tricht en mej. Schadee sl. mevr. Mohr en Frau Wiebalck G—3, 62. Gemengd dubbelspel, lste ronde: mej. Van Dusseldorp en Van Berkel sl. mej. B. Schadee en W. Karsten; moj. T. Groene wegen en F. H. Wcsterman sl. mej. H. Rolf v. d. Baumen en P. J. M. Aalberso 61, G4; mej. A. Moolcnbroyk en J. Hol lander sl. moj. A. Kcrkhoff en W. Kerk- hoff 4G, G3, 64; mej. E. Swart en O. Schoorel sl. mej. C. Sassen en G. J. do Ruyter G1, G2; mej. -E. Josephson en H. Wamsteker sl. mej. v. Hasselt oil R. v. d. Wel 46, 75, 64; mej. E. Belzer en J. A. Pennink w.o.; mej. M. Rollin Cou querque en J. Ruys sl. mej. Z. Kcrkhoff en B. Nelwan G3, 6—2: raej. E. E. R. v. Her wijnen en Ong Kie llong sl. mej. A. Rolf v. d. Baumen en Y. H. Galema 6I, 6l mevr. C. F. Furnee en J. Knottenbelt sl. mej. T. Los en M. Binnendijk 62, 6—1; niej. X. Spit en J. R. Voute sl. mej. X. Huls- hoff Pol en W. H. Verloop 6—0, G3; mej. Blijdenstcin en Martens sl. mej. Goldman en Rhodius 61, G1. 2c ronde; mej. Groenewegen en Wester man sl. mej. Dusseldorp en Van Berkel 1—G, G3, 63; mej. C'anters en Croes s-1. mej. Moolenbroyk en Hollander 6—1, 6—0: mej. Swart en Schoorel sl. mej. Van Tricht en Toussaint G4, G1; mej. Blijdenstein en Martens sl. mej. Alsbacli en A. Vouta. <5o, G2; mevr. Furnee en Knottenbelt sl. mej.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5