UIT HET VATICAAN DE AFGELOOPEN Y/EEK IN HET BUITENLAND Av-S^Kinna,/ VIERDE BLAD. DE LE1DSCHE COURANT ZATERDAG 20 JULI 1920 INGEZONDEN MEOEDEEUNG. i la*> die aaieÓp, Vfer<*"Cii*rV| LXw ode n"»Kcilir>a^^ét AKKff1"® r QQp. (Adv. in Blokschrift) Oorlogsdreigement.. Toen de eennv 'iiisi dr. J. Knuttel nog in den Leid- gehen gemeenteraad zetelde en daar voor de noodige afwisseling zorgde, waarschuwde hij op een keer tijdens de begrootingsde- bat.ten de rechterzijde, dat zij niet blind moest zijn voor de gebeurtenis .ven in China. Toentertijd konden de bolsjewiki wijzen op een stijgenden invloed in het Gele Rijk. De opkbmcude revolutionaire machten uit het Zuiden coquetteerden mot de roodc broeders uit Rusland, van wie zij liet maken van opstand leerden. Thans mogen wij den heer ^N^.ttcl waarschuwen, niet blind te zijn v5w de gebeurtenissen in China. Twee jaar geleden begon de kentering zich reeds aan to toonen. Tsjang Tso Lin, do maarschalk van Mandsjoerije, die toen nog mees-ter was van Peking, de oude hoofdstad van China, liet toen een inval doen in het Russische ambassade-gebouw, nam een aantal Russen gevangen en legde beslag op een groot aantal stukken. Inval len in de consulaatsgebouwen te Tientsin en Sjanghai volgden. Moskou protesteer de vruchteloos. Tsjang Tso Lin lag zelf overhoop met de Nanking-regeering cn deed wat hij wilde. Maar ook de Nanking- regeering brak met Moskou en stuurde ver scheidene Russische consulaire ambtenaren het land uit. Nog losser werden de ..vriend schapsbanden" toen in Mei van dit jaar de Chineesche autoriteiten in het Russische consulaat te Charbin een inval deden. Naar het heette zouden toen den autoritei ten de bewijzen in handen gevallen zijn, dat de Russen den Chinecschcn Ooster spoorweg, welke in gemeen eigendom toe behoort, zoowel aan Rusland als aan Chi na, misbruikten voor hun propaganda. Hiervan zou thans het gevolg zijn, dat de Chineezen zich van den Oosterspoorweg hebben meester gemaakt, om deze propa ganda te beletten. Dit eigenmachtig optreden van China deed de maat overloopen. Moskou stuurde een ultimatum aan Nanking, waarin als eischen gesteld werden: het beleggen van een conferentie tot regeling van alle kwes ties welke met den spoorweg in verband staan; verder het intrekken van alle wille keurige maatregelen der Chineesche auto riteiten en ben slotte onmiddellijke in vrij heid stelling van alle Russische onderda nen. Zou aan deze eischen niet worden vol daan, dan moest de Chineesche regeering de „ernstige gevolgen hiervan" onder de oogen zien. De Nanking-regeering antwoordde prompt, maar niet zooals men in Moskou verwachtte. De Chineezen verklaarden, dat zij volkomen gerechtigd waren om tot df. geincrimineerde maatregelen over te gaan, omdat de Kussen zich aan communis tische propaganda in Ohina' hadden schul dig gemaakt, maar dat ze onmiddellijk een afgezant naar Moskou zouden afvaardigen om met de Russische regeering te onder handelen ïntusschen bleven de genomen maatregelen gehandhaafd en gingen de Mandsjoerijsche autoriteiten voort met de gevangenneming en verbanning van de Bussen. Als antwoord op dit antwoord sneden de Russeu de laatste draai die "hen met China bond, door en riepen alle Russische ambtenaren uit China, terwijl alle Chinee sche ambtenaren het consigne kregen het Russisch grondgebied te verlaten. Daarmee was dus de breuk tusschen heide landen volkomen en dreigt ieder oogenblik een handgemeen uit te breken. Men kan zeggen, dat geen van beide lan den een oorlog willen, want China heeft er geen belang bij en heeft z'n doel reeds be reikt, doordat de Russen nu voorloopig het land uit gaan. Rusland za'l zich wel wach ten om zich op de vlakten van Mandsjoerije INGEZONDEN MEDEDEELING. tn-c-n y We. in een wespennest te steken. Dat ie gevaar lijk en duur en Moskou kruipt bovendien liever ondergronds dan openlijk verder. Maar het gevaar is groot, dat door de on vermijdelijke schermutselingen aan de grens beide landen gedreven worden tob daden, welke zij eigenlijk niet verantwoor den kunnen. Wij weLcn natuurlijk niet, hoe de gebeur tenissen zich zullen ontwikkelen, maav ge- looven voorshands nog niet in 'n ernstig ge wapend conflict. China heeft zich nu den Ooslcrspoorweg toegeëigend, maar hoeft er niets aan, als er geen goederen mee ver voerd kunnen worden. Wat China zich thans voorstelt is dit: het wil met de an dere mogendheden verdragen sluiten op voet vaji gelijkheid in plaats van de oude verdragen, welke op voet van ongelijkheid waren afgesloten. Daartoe neemt hot den mogendheden^«erst den boel in beslag en zegt: zie zoo, nu gaan we eens praten. Zoo stelt het zich don gang van zaken met den Oosterspo'orwog ook voor. Volgens China hebben de Russen te veel voordeelen; der halve wordt hun eerst de s-poorweg afge nomen en dan wil men gaan onderhandelen. Maar dan natuurlijk in het begin niet al tc inschikkelijk wez'en! Demark e n k w e s t i e. Terwijl men aldus in het Verre Oosten „onderhandelin gen" opent, heeft men in het Westen ge leerd elkander te begrijpen. Zooals gemeld, is tusschen België en Duitschland over de z.g. merkenkwestie overeenstemming ver kregen, waarmede weer een oude oorlogs kwestie uit de wereld is geholpen. Men zal zich wellicht herinneren, dat deze markenkwestie nog een oogenblik de aanvaarding van het plan-Young door de commissie van deskundigen in gevaar bracht, omdat de Belgen, door Frankrijk gesteund, hun goedkeuring van het plan- Young, van de regeling dezer kwestie af hankelijk stelden. Men werd het echter ten slotte eens om afzonderlijke onderhandelin gen te gaan voeren, die vóór de definitieve beslissing over de nieuwe regeling van de Duitsche oorlogsvergoeding tot een goed *èinde zouden moeten zijn gebracht. Aan weerskanten toonde men zich tot tegemoetkoming bereid en zoo konden deze onderhandelingen vrij spoedig tot een gun stig resultaat leiden. Do oorsprong van deze kwestie is gele gen in het feit, dat de Duitsche bezetting,s- autoriteilen tijdens den oorlog in België marleen in omloop hebben gebracht tegen don koers van 1.25 francs. Naar Belgische berekening werden na den wapenstilstand meer dan zes milliarden marken tegen francs ingewisseld. En België verlangde nu .van Duitschland de tegenwaarde dezer zes milliard marken terug. Bij de vredeson derhandelingen eischte België een bedrag van niet minder dan vijf milliard frs. in goud als vergoeding, maar zelfs den geal lieerden was deze eisch te hoogomdat men elke controle miste in hoeverre die in België ter inwisseling aangeboden marken ook werkelijk door de Duitsche autoriteiten waren uitgegeven, of later waren binnen gesmokkeld. De Belgen hebben later water in hun wijn gedaan en thans is overeengekomen, dat de Duitschers een bedrag van 007 mil- lioen marken zullen betalen in 37 jaar. Ver. S t a t e n v. Europa. Volgens mededeelingen in de Fransche bladen zou Briand een grootsch plan hebben ontwor pen om te komen tot een Europeesche fe deratie. -De voorbereiding van dit plan, dat ons de verwezenlijking zou moeten brengen van het denkbeeld der Vereenigde Staten van Europa, zou reeds zoover gevor derd zijn, dat Briand in de aanstaande zit ting van den Volkenbond, in September, in grnote lijnen het den vertegenwoordigers der Europeesche mogendheden zou kunnen voorleggen. Verschillende der in den Vol kenbond vertegenwoordigde mogendheden zouden zich reeds gunstig over de denk beelden van den Franschen staatsman heb ben uitgelaten. En zoo zou de hoop gewet tigd zijn, dat het in September te Genève zou kunnen komen tot de bijeenroeping van een conferentie,, waar dit jaar nog de grondslagen zouden' bunnen worden ge legd voor een Europeesche sfcaten-organi- satie. Voorloopig is echter wat omtrent de plannon van Briand wordt meegedeeld nog zeer vaag. Waarschijnlijk denkt hij voor eerst slechts aan een nauwere economische samenwerking en aaneensluiting, welke dan mogelijk in de toekomst ook tot poli tieke aaneensluiting zou kunnen leiden. Maar ook in dezen aanvankelijk nog be- perkteren vorm zijn de moeilijkheden en bezwaren vrij vele. En het lijkt een haast onmogelijke taak te willen pogen do Euro peesche tolmuren om te halen, juist in een tijdvak, waarin te allen kant blijk wordt gegeven van een op afsluiting jegens ande ren gerichte mentaliteit. De Vereenigde Staten van Europa nio- Rorne, 17 Juli 1929. Er hangt een gloeihitte boven de Eeuwige Stad; de Romeinen vluchten naai de schaduwrijke beboschte bergen, of naar het koele zeestrand: de vacancies zijn begonnen. Doch de meeste menschen, die op vacantia gaan, weten hun reisplan zoo in te deelen, dat ze toch nog getuige kunnen zijn van het groote historische moment, waarop Z. H. de Paus het Vati- caan gaat, verlaten. Want in een particu liere audiëntie heeft de H. Vader thans officieel aan den Gouverneur van de Va tican nsohe Commandatore Serafini meege deeld, dat Z. H. voornemens is, op 25 Juli a.s. de H. Sacramentsprocessie te houden op het St. Pietersplein, waarbij de H. Vader den gouvorneur tevens opdracht gaf, om do noodige maatregelen te tref fen, opdat alles een ordelijk verloop zou hebben. Zoo is dan (hans officieel aangekondigd, dab de Paus het Vatieaan gaat verlaten, waarmede dus de vrijwillige gevangen schap ten teeken van probest tegen het onrechtmatig in beslagnemen van de Ker kelijke Staten officieel een einde neemt. Want in het jaar 1870, toen Paus Pius IX bevel gaf de witte vlag te hijschen om verder 'bloedvergieten te voorkomen, daar tegenstand bieden tegen een overmachtigen vijand de cultuur historische gebouwen van Rome in gevaar zou brengen, trok de H. Vader zieh terug binnen de muren van het Vatieaan om dit paleis nooit meer te verlaten; liij verbleef daar voortaan als vrijwillige gevangene om daardoor te protesteeren tegen het onrecht Hem en de H. Kerk aangedaan. Zoodra in het Conclaaf een nieuwe Paus gekomen was, wist deze dat Hij levend nooit meer het atieaan zou verlaten; 'het -was een zwij gend protest dat toch machtigen weer klank vond in de harten der Italiaansche volksregeerders, voor wie het immer pijn lijker was dan een diepe dolksteek van een vijand. De Kerk behoefde zich niet te haasten: zij wist zieh de draagster van de godde lijke belofte, ,,de poorten der hel zullen 'haar nooit overweldigenwant zie, Ik ben met U alle dagen, tot aan de volein ding <ier eeuwen. En thans, na bijna zestig jaren gevan genschap, gaat de H. Vader het Vatieaan verlaten; het gepleegde onrecht is her steld, de vrede geteckcnd en het protest opgeheven. In de bijlagen van de Aota Apostolicae Sedis zijn de wettelijke bepalingen ver schenen omtrent, de rechtsbronnen, het burgerschap en het verblijf in den nieu wen staat, over het bestuur, handel, eco nomie, het uitoefenen van beroepen en ge een schoon ideaal zijn, merkt het Hbld. op, het zal dit Heen zijn indien aan de vor ming van zulk een Europeesche federatie niet. de idee ten grondslag ligt van een machtsgrnepeering tegenover de groote buiten-Éuropeesche maehtseomplexen. Niet de waarborging alleen van den Europee- scbon vrede, de waarborging van den we reldvrede moet het doel zijn. Eu gewenscht zal het dus zijn, eerst nog eens af te wach ten, wat de eigenlijke bedoelingen van den heer Briand zijn.. ..nu, misschien toeval lig, de onthullingen over zijn grootsche plannen juist komen op een oogenblik, waarin de tegenstellingen o.a. tusschen de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Europa zoo duidelijk blijken. bedrijven en betreffende de handhaving van de openbare orde in de Stad van het Vatieaan. Z. H. de Paus ontving in particuliere audiëntie Zijne Excellentie Dr. von Bergen, de buitengewone gezant van Duitschland en de gevolmachtigde minister van Prui sen bij den H. Stoel, die den Paus na mens de Duitsche regeering kwam compli menteeren bij gelegenheid van het gouden Priesterfeest van den H. Vader. Bij deze heugelijke gebeurtenis wilde de Pruisische Regcering den H. Vader, die als boeken kenner en boekenliefhebber een Europee sche vermaardheid bezit, een fraai exem plaar ten geschenke geven van het hand schrift, van Heidelberg, dateerend uit de veertiende eeuw, dat onder den naam van het Heidelbergsche Liederhandschrift be kend staat. Dit afschrift is een kostbaar kunstwerk dat met tal van pracht-minia- tairen is voorzien. De H. Vader toonde zich zeer verheugd met dit fraaie geschenk, hetwelk hij dank baar aanvaardde met het verzoek aan Dr. von Bergen onr de Pruisische Regeering dank te zeggen voor de 'betoonde hulde en voor het prachtige geschenk. De Paus heeft den vertegenwoordiger van Pruisen bij het Vatieaan begiftigd met het grootkruisvan de Piusorde: dit is de 'hoogste onderscheiding die door het Vatieaan aan leden van het diploma tieke korps kan worden verleend. De reden voor deze onderscheiding is gelegen in liet feit, dat Dr. von Bergen reeds 10 jaar op de meest verdienstvolle wijze de Pruisische Regeering bij den H. Stoel ver tegenwoordigt. Tevens wilde de H. Vader hierdoor een bewijs van erkentelijkheid geven voor het werkzaam aandeel dat Dr. von Bergen gehad heeft bij de totstand koming van hei concordaat tusschen Prui sen en den H. Stoel. In de woning van den Kardinaal Staats secretaris had de uitwisseling plaats van de geratificeerde documenten betreffende het, Concordaat tusschen den H. Stoel en Roemenië. Het is voor den H. Vader een vreese- lijk vermoeiend werk om iederen dag opnieuw tal van audiënties te moeten verleenen aan groepen pelgrims uit alle lariden der wereld, die opgaan naar de Eeuwige Stad om den H. Vader te be zoeken. Zoo ontving de H. Vader dezer dagen een deputatie van het Episcopaat der Melchieten uit, Klein Azië cn de studen ten van het Grieksche College te Rome. Een groote audiëntie werd verleend aan 1500 verpleegsters uit do Romeinsche ziekenhuizen, allen ledon van het Aposto laat. des Gebeds. Tal van geneesheeren en professoren yaren hierbij tegenwoordig, alsmede de Paters Capucijnen, die met de zielzorg in deze hospitalen zijn be last. Zooals men weet, heeft Italië het tabaksmonopolie, en een der staatsfabrie ken te Florence had honderd vrouwelijke fabrieksarbeidsters in de tabaksindustrie naar Rome afgevaardigd, om den H. Vader te huldigen en misgewaden aan te bieden voor de Missies. Ook uit, Rome zelf kwamen er 500 fa brieksmeisjes, die het, geld van huil over- werk-uren voor de Missie hadden ge spaard, zoodat zij nu een belangrijk be drag verzameld hadden om kelken te koo- pen voor de Missionarissen. Bovendien was er nog een bedevaart van 500 pelgrims uit Cremona cn 700 Amerikanen. Vroeger gingen tienduizenden Ttalianen als landverhuizers naar Amerika. Doch Mussolini wil de menschen in hun eigen vaderland een behoorlijk bestaan verschaf fen en daarom moeten de menschen heel© velden en woeste gronden ontginnen en in cultuur brengen. De Duco heeft daarbij een beroep gedaan op de geescelijklicid, cn thans wordt cr op de Italiaansche Se minaries praktisch les gegeven in land- en tuinbouwkunde, terwijl groote proefvelden zijn aangelogd voor graan cn mais, fruit en olijven. De chemische wel jnschapp?- lijke bemesting vormt een voornaam on derdeel van het leerprogram, dat in don vrijen tijd gevolgd wordr. Ook aan de zijde-rupsen-cultuur wordt de volle aan dacht geschonken. De Apostolische Prefekt van Erytrea heeft den H. Vader een prachtigcn met paarlen versierden gouden ring geschon ken, met het verzoek deze te willen be steden voor den eersten Apostolischen icaris die uit, de handen van den H. Vader de Bisschopswijding zal ontvangen. Wetenschappeli jke Berichten De oorspronkelijke taal der menschen. Interessante ontdekkingen van een Spaansch geleerde in den Kaukasus, De Spaan soke taalkundige Inigo Eche- verria, professor der vergelijkende taalwe tenschap aan de Universiteit van .Salaman ca. heeft in hel klooster Hojor Veralos, gelegen in het, Zuiden van den Kaukasus, waar hij thans in opdracht der Spaansehe Academie voor Wetenschappen een studie reis maakt, ecu oeroud handschrift ont dekt, dat geschreven is in de oud-Tserkes- sischcr taal en in welk handschrift mede deelingen staan omtrent de Schepping. Dit bericht is hel oudste document der Tschcr- kessische taal, dat tot nu toe bekend is. Het dateert uit den tijd van Alexander den Grooten. Do taal is zóó ouderwofcsch. dat het document nog niet in z'n geheel begre pen wordt. Zooveel is in ieder geval duide lijk, dat liet ongetwijfeld het oudste docu ment is, dat in de Kaukasische taal ge steld is. De overeenkomst tusschen het oud- Tscherkessisch en het oud—Baskisch (Professor Echeverria is zelf een Bask uit Guipuzcoa)) is buitengewoon belangrijk. Maar hel is nog veel interessanter, om te zien, wat een verrassende gelijkenis er be staat tusschen de Marofische talen, waar toe ook 't Tscherkcssisch behoort en die ons tot nu toe nog niet uit zulke oude oorkon den bekend waren, en de ouderwetsche Indo Cermaansche talen, zooals het Sanscriet. de Zendtaal cn het Litausch. Do kwestie omtrent de oorspronkelijke taal nadert hoo langer hoe dichter tot, hare oplossing. Professor Echeverria is er van overtuigd, dat Kaukasië (een der oudste streken waar overblijfselen gevonden zijn, die er op wij zen dat daar tot, in de oudste tijden men sehen gewoond hebben) de aangewezen plaals is, van nog gewichtige ophelderin gen hieromtrent te leveren. De inhoud van dit Scheppingsverhaal is bovendien nog zeer belangrijk, omdat op verrassende wijze de theorie van de Horti- ger-glaciaal-cosmogonie bevestigt. door PROF. ANDREAS RASETSCHNIG (Rome). FEUILLETON. ANTHONY MARSTON DE DOLENDE RIDDER Een verhaal uit den tijd. van den Spaa-nschen Successie-oorlog. Naar het Engelsch van MORICE GERARD. 4) Alle godenZie je wie dat is 1 riep Marston uit, in zijn opwinding vergetend te fluisteren. Stil wat Sir. Wel. wie is het? De groote prins Eugenius van Sa- voyeIk heb hem vaak genoeg gezien en zou zijn figuur uit duizenden herkennen. Heelemaal buiten zichzelf wendde Anthony zich tot Mark. Nu kan ik ook wel gissen wie de man daar vlak tegenover ons is, dat kan niemand anders dan de Hertog zijn Hij greep zijn dienaar bij den arm. De voorgewende herbergier was uit de por tiek te voorschijn gekomen om het paard van den zoo juist aangekomene over te nemen. Marlborough, als hij het tenminste was, boog voorover uit het venster, riep een woord van begroeting en daarop ver dween prins Eugenius in de herberg. Een moment later wisselde hij een groet ®et de beide hoeren in de bovenkamer. Daarop werd het venster gesloten en de beide mannen in het zomerhuisje konden niets meer zien. De Spin. keek op. toen "hij het venster hoorde sluiten; hij liet den teugel, dien hij in de hand had. even slippen, wreef zich in de handen, grinnikte verheugd, nam do teugels weer ter hand en verdween in de richting van den stal. Het tooneel was nu doodstil en verlaten een argelooze voorbijganger zou hebben ge dacht dat de plaats onbewoond was. Toen de avond viel, leek de herberg van Sehr de me est-eenzame plek ter wereld. Wat zouden we nu krijgen? vroeg Anthony. Zijn dienaar scheen zich een duidelijk beeld van de komende gebeurtenissen te hebben gevormd. De Spin zal direct terugkomen. Hij moet dezen kant uitkomen om zijn manne tjes bij elkaar te roepen, antwoordde Mark. Wat denk je. dat hij van plan is Ze alle drie te vermoorden. Mark zei het zoo nuchter, alsof het de doodgewoon ste opmerking was. Anthony knikte. Ik vrees dat je gelijk hebt. Iiemand moet de luoht van deze samenkomst gekre gen en gezorgd hebben dat het voor den Spin en zijn tra-wanten de moeite waard is om de twee éénige mannen' voor wie Lo- dewijk bang is en die zijn plannen in den weg staan, van het tooneel te doen ver dwijnen. Met sluipende stappen kwam de man, over vien zij het hadden, weer om den 'hoek van de herberg te voorschijn. Hij keek op naar het raam waarachter zich de bei de veldheeren bevonden en bleef staan luisteren of hij ook geluid hoorde. Blijkbaar gerustgesteld liep hij door naar de voor deur van de herberg. De-ze was van zwaar eikenhout. Hij trok haar dicht, draaide den sleutel om en stak dien in zijn zak. Daarop, nog steeds met sluipenden tred, stak hij het voorplein over en sloeg een pad in dal naar een brug over den stroom leidde. Vooruit Sir Ca voor Ze liepen zoo vlug ze konden de ladder af, holden de ruimte beneden door, het erf van de herberg op. Aan de voordeur had den ze mets; zonder den sleutel zouden zij een stormram hebben noodig gehad om die te openen. Ze vlogen naar den achter kant. Fagaai had een ladder gezien aan den kant van den zolder boven de stallen; hij oordeelde terecht dat alle deuren van de herberg wel goed gesloten zouden zijn. Toen hij de ladder bereikte, hield hij plot seling zijn vaart in en slaakte een liohten kreet. Hemelsche goedheid! hier hebben we het eerste slachtoffer. Een lichaam lag voor hun voeten uitge strekt, het gezicht was wit en spookachtig in het vage schemerlicht in de schaduw van den muur. Het was de herbergier; hij was door stoken. Anthony knielde bij het lichaam neer de man was al gestorven. Naast het lichaam lag een bijl vlakbij stond een hakblok en lagen spaanders hout. De waard was waar schijnlijk bezig geweest hout te hakken voor het haardvuur, toen hij doorstoken was. De bijl was een bruikbaar wapen. Mar- stond nam haar op. Ik ben van plan, zei hij om met de bijl van' den herbergier hetzelfde compli ment te maken dat ze hem ermee gemaakt hebben. Mark was van zijn zijde weggegaan hij had de ladder tegen een venster geplaatst, waarvan zij later merkten dat het op een gang uitkwam die over de heele verdieping van de herberg liop. In een oogwenk was •het open. De sluiting was dicht, maar hij sloeg een ruit in en opende zoo de knop. Marston volgde zijn dienaar onmiddel lijk op den ladder. Terwijl zij door de ope ning naar binnen gingen, hoorden zij van den anderen kant mannen naderen. Zc haalden de ladder achter zich naar binnen Aan het uiteinde van den steel van de bijl zat een koord, dat om den pols kon wor den gewonden. Dit was heel gemakkelijk want daardoor had den drager zijn.handen vrij. als het noodig was. Ze renden door de gang naar de voor zijde van het huis en passeerden onderweg verscheidene deuren. Hel was binnen in huis al vrijwel donker. Toen ze voor de deur van de kamer kwamen waar de con ferentie plaats had, hoorden zij op het zelfde momenit geluiden van tweeërlei aard. Het eene geluid was het gemurmel van stemmen binnen in de kamer, het andere dat van een sleutel, die in de voordeud werd omgedraaid. Waarschuw jij de heeren daar. zei Anthony tegen Mark. Ik zal de boven zijde van de trap verdedigen totdat ze kJaat zijn. Fagan klopte zacht op de deur en trad de kamer binnen toen een stem, die ge woon scheen om te bevelen, binnenge roepen had. Een ondeelbaar oogenblik later kwam de Spin met zijn mannen in de benedengang en ze slopen met kataehtigen tred, bij twee tegelijk, de trap op. Anthony, die onzichtbaar voor zc was doordat hij in de schaduw van den gang muur was gaan staan, zag hun nadering met grimmig welbehagen. In zijn reehtprhand hield hij de bijl. in zijn linker een ontbloot rapier. Toen de hoofden van de twee mannen die vooraan liepen, boven de bpvenste tre den van de trap uitkwamen, sprong Mar ston op hen toe. De Spin was hei dichtst bij hem. Hij hief de bijl op en deed ze niet alle kracht neer dalen op het hoofd van der. naderenden man daarop, snel als de weerlicht, stak hij zijn rapier diep in den schoudei* van den bofe naast dezen. Op dit oogenblik traden de drie heeren. gevolgd door Mark, op het portaal. Antho ny Marston wist niet dat ze er waren. Zijn bijl had hij omhoog gelieven. Zijn voet rustte op het lichaam van den eersten man dien hij neergeveld had en met den eenen slag na den anderen dreef hij de marfnen die achtereenvolgens de trap op kwamen, terug; een gigantisch figuur; de verpersoonlijking van menschelijke kracht» cn bovenmenschelijken moed. Een minuut later was de trap schoonge veegd vier van de aanvallers hadden het leven gelaten; de anderen hadden hun heil in de vlucht gezocht.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 13