Ned. Oost-Indië RECHTZAKEN SPORT INGEZONDEN MEOEDEELING. Vier personen in de Rhone verdronken. Drie echtparen uit Lyon zouden met een roeiboot de Rhone oversteken. Toen ecli ter midden in de rivier de boot begon "water te scheppen, drongen de vrouwen angstig naar één en kant. zoo dat de boot omsloeg. Vier personen vonden den dood in de golven. Een man en een vrouw konden .worden gered. Nieuw theater ingestort in Boekarest. Gistermorgen is het in aanbouw zijnde theater Carmen Sylva" door tot. dusverre onopgehelderde oorzaak ingestort, tenge volge waarvan 11 arbeiders onder de puin- ihoopen werden bedolven, die door de brandweer nog konden worden bevrijd; 8 'hunner moesten echter met zware ve'rv on dingen naar het zieko'huis worden ver voerd. Geweldige brand te Philadelphia. Op een pier in de haven van Philadelphia is brand ontstaan, die oversloeg naar een loods, waarin ammoniak was opgeslagen, •hetgeen een groot aantal ontploffingen ten gevolge had. Het vuur nam zulk een uit breiding aan, dat bijna de gcheelc brand weer van Philadelphia moest worden ge alarmeerd, terwijl ook de drijvende brand spuiten aan het bhisschingswerk deelna men. Verscheidene brandweerlieden wer den door het inademen van rook bewuste loos. De materieelc schade wordt op 300.000 dollar geschat. De hitte en het watergebrek. De toestand wordt dreigend. Al een paar dagen, maken de autoriteiten in Engeland zich ongerust over de langdu rige droogte, welke een ernstige schaarseh- te aan wa.ter ten gevolge heeft. Londen schijnt er neg het best ian toe te zijn. doch Manchester heeft nog slechts voor dertig dagen water. Reeds heeft het ge meentebestuur de watervoorziening gema tigd; 'het -besproeien der straten is ge staakt. In allo bedrijven is het waterge bruik tot 'het hoogst noodige beperkt. Het niveau der waterreservoirs staat lager dan sedert veertien jaar. Het drëigendst is de toestand in Ches hire, waar reeds gebrek heersoht. Ongewone hitte in de Oekraïne. Sinds den zevenden Juli heerscht in Cbarkof en andere steden van de Oekraïne een ongewone hitte Te Artemofsk steeg volgens de Russische bladen de tempera tuur tot 45 graden Celsius, terwijl zij te Zaporo'zje 40 graden bedroog In de hoofd stad Ohgrkbf werd een temperatuur van 40 graden Celsius in de schaduw geconsta teerd. Wijn ter bestrijding van drankmisbruik. In Frankrijk is een vereeniging gesticht, het Office international] du vin, die een veldtocht wil beginnen tegen drooglegging. Reeds hebben vertegenwoordigers van der tien naties zich bij de nieuwe organisatie aangesloten, die beschreven wordt ais een kleine volkenbond ter begunstiging van wijngebruik. Met deze propaganda wil men hel drankmisbruik bestrijden. Want de aanhangers van de nieuwe vereeniging zien geen heil in drooglegging, waarvan men in Amerika de toepassing kan gadeslaan, maar wel in matigheid en zij moedigen het wijngebruik aan. Want zeggen zij. wanneer de menschen heelemaa;! geen alcohol mo gen drinken, dan grijpen zij maar al te vaak iedere gelegenheid aan om de sterkste li keuren en zoo te drinken, die zij kunnen machtig worden. Hebben zij vrijheid om wijn toedrinken, dan toonen zij zelden nei ging om misbruik te maken van wat nie mand minder dan Pasteur moet hebben genoemd den gezonds ten van alle dran ken. Patrouilleeren van troepen ter Sumatra's Oostkust. Ter geruststelling van de Europeesche bevolking. Aneta seint uit Batavia: De regeering verzocht aan den gouverneur van de Oost kust van Sumatra te overwegen of het ter geruststelling van de Europeesche bevol king niet wenschelijk zou zijn korten tijd door troepen te laten patrouilleoren. De gouverneur, de heer Van Sandick, heeft ge antwoord, dat z.i. de algemeene veiligheid in het gewekt geen enkel oogenblik ge vaar liep. Hij is echter van oordeel. <Jat hij de suggestie van de regeering moet opvol gen, daar hij geen middel onbeproefd wil laten om het gevoel van ongerustheid, dat thans bij het publiek heersoht, weg te ne men. (Meerdere malen werden ter Sumatra's Oostkust geheime organisaties onldekt, op touw gezet door obscure elementen en ge richt- tegen liet ge-zag op de ondernemin gen. De laatste ernstige wijdvertakte actie op Tandam Hilir, complot van Ohineesche koelies, ons reeds door Aneta geseind, werd dank zij het doortastende optreden van den administrateur, den hoer Steens, in de kiem gesmoord. Vermoedelijk heeft de protest-vergadering van planters, naar aan leiding van den moord op mevrouw Land zaat. medegewerkt tot dit besluit der re geering). VERDUISTERING BIJ HET LAND- STORMVERBAND TE LEIDEN. Voor den Kn .aad te 's-IIcrtogenbosch had zich te verantwoorden: C. W. H., 28 jaar, geboren te Gouda, le "luitenant-, van het 4e reg. infanterie, gedetacheerd bij het La nde to r m ver ba nd te Leiden, verdacht, van verduistering van 165 ten na deel e van serg.-maj. v. d. Heide, Van 166.80, 40.20 en 65.25. die hij had uit te betalen aan den res. Ie luit. Mulder, van 40 ten na deele van Kossmann, voorts dat hij in Augustus en Sept. 1928 te Leiden, met het. oogmerk om zich cn de sergeanten-majoor van cler Heide en Eckelaert- voor be straffing te vrijwaren, twee brieven van den gemeente-ontvanger te Ter Aar cn van don directeur van het R. Iv. Patronaat te Wassenaar, waarin geklaagd werd over het niet-uii.betalen van zaalhuur. aan de ken nisneming van den bevoegden meerdere, den Landstoriuvcrbandscommandant te Leiden heeft- Onthouden en dat hij aan donzelfd-en commandant geen kennis heeft gegeven van het feit, dat de sergeanten majoor E. en v. d. H. voortdurend gelden verduisterden. Verdachte ondervraagd door den presi dent- mr. W. van Lanschot, bekende en deed een uitvoerig verhaal van do omstan digheden, waaronder de verduisteringen werden gepleegd. Gedeeltelijk waren de gelden door verdachte ten eigen bate ge bruikt. Ook had hij een vriend financieel uit verlegenheid geholpen. Ten aanzien der verduistering van de brieven voormeld, verklaarde verdachte dat. misdrijf te heb ben gepleegd om de andere knoeierijen verborgen te houden. Er was greote achterstand in de admini stratie. doch verdachte beweerde niet ge weten te hebben dat die achterstand te wijten was aan misdadigen oorsprong. Van één geval wist li ij slechts dat- geld ge bruikt was ten eigen bate van een betrok kene. Verdachte bekende ook ten deze zijne schuld aan'nalatigheid van plicht. Door geldverlegenheid was hij van liet een tot het andere gekomen. Getuige kapitein Buurman, destijds Ver- bandscommandant te Leiden, verklaarde o.m. een zeer verwarden boel aan de ad ministratie te hebben aangetroffen. Ver dachte is een uitstekend officier, ofschoon zeer zwak van karakter. Hij had noodig. onder toezicht te staan van een strengen garnizoens-commandant. De positie -waar in hij geplaatst werd, was voor zijn doen véél te zelfstandig. Van het particuliere leven van ver dachte wist getuige niets, óók niet of hij te familiaar was met minderen. Getuige majoor W. J. Harms, destijds vcrbandscpïnmandant te Leiden, zeide een blind vertrouwen in verdachte te hebben gehad. Van alle zaken werd index gehou den en getuige vermoedde niets van mal versaties, totdat. R. Kroon hem mededeel de, dat er iets niet in den haak was. Ver dachte nam zijn dienst goed waar, maar hij was een wat vroolijke jongen, die zijn vader zijn schulden liet voldoen en ging graag uit. Getuige begreep niet, dat er fi- naucieele schade door verbruik van rijks middelen zou kunnen ontstaan zijn. Im mers. verdachte had in dienst feitelijk niets met financieele aangelegenheden te maken. Later bemerkte getuige die in Den Haag woonde dat verdachte van zijn. getuige's bureau gebruik maakte om gelden te ver zenden. Verdachte was verplicht geweest getuige van onregelmatigheden kennis te geven en had brieven met klachten aan hem moeten afgeven. De auditeur-militair mr. Aghina consta teert dat verd. de feiten ruiterlijk heeft bekend. Spr. wees er voorts op, dat het daar bij het Landstormverband te Leiden toch wel een ergerlijke janboel was. De controle op het bureau was niets en het is noodig dat de aandacht er op gevestigd wordt, dat een chef van zulke wantoestan den niet. op de hoogte was. Hetzij dan dat de chef in Den Haag woont, ofwel te veel werk heeft, hoe dan ook, doch bestendigd mag niet blijven dat er geen behoorlijke controle op het bureau wordt uitgeoefend. Wat verdachte betreft, die maar schul den maakte, uitging, geen waarde kende van geld, zich afgaf met. de minderen op een wijze -welke een officier niet past en tengevolge van een en ander tot zulke strafbare feiten komt als waarvoor hij te recht staat, kan in het officierencorps niet gehandhaafd worden en behoort zelfs uit het leger te worden verwijderd. Met gedeeltelijke vrijspraak van het ten laste gelegde eischte de aud.-mil. voor het overige 10 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, ontslag uit den dienst met ontzegging van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Mr. E. Bourlier uit Don Haag pleitte voorwaardelijke veroordeeling. In de namiddagzitting volgde behande ling der strafzaak tegen L. v. d. H., 46 jaar, sergeant-majoor-adm., geboren te Nieuwer-Amstel, dienende bij het. Land stormverband te Leiden, verdacht van verduistering van gelden, die hij eveneens voor het Rijk moest uitbetalen en wel be dragen van 87.50 aan Schrama te Sas- senheim, 102 aan het patronaat- St. Mar- tinus te Hillegom, 65 aan Harte veld te Pijnacker, 165 aan de Tuinbouwveiling te Alphen a. d. Rijn; voorts dat hij in Mei 1928 als militair met het oogmerk om zich en anderen voor bestraffing te vrijwaren, aan de kennisneming van den Landstorm- verbandscommandant te Leiden een brief heeft onthouden van Van de Puttelaar be treffende verschuldigde zaalhuur. Verdachte wist omtrent deze bedragen niets, het andere weet hij aan zenuwachtig heid. Er was achterstand in 't werk, een chaos, een hopeloozé onordelijke boel. Ver dachte had den toestand zoo aangetroffen en wist er geen wijs uit te worden. Hij was geld kwijt, een bedrag van 300. Hoe dat was zoek geraakt wist hij niet- maar met dat al kwam hii geld te kort. Hij trachtte geld te krijgen aan de Bank onder borgtocht en betaalde het eene bedrag met het andere. Getuige majoor Harms was van oordeel /dat. verdachte niet. berekend was voor zijn taak en hij het- er te druk mede had. Eene commissie concludeerde dienaangaande dat de post niet te druk was en verdachte het best af kon. Getuige G. D. Erijlink, le luit. admini strateur 4e reg. inf. te Leiden, heeftf toen hij te Leiden kwam. dadelijk begrepen dat er een achterstand was in het werk der administratie. De aud.-mil. wees er bij het requisitoir op dat verdachte in volle vrijheid aan lui tenant jhr. van Suchtelen alles heeft be kend en die verklaringen voorkomen in het procesverbaal van dien officier. Voor den Krijgsraad weet verdachte er nu opeens i meer van. De aud-mil. houdt- zich a. et procesverbaal en wijst op de tegenstrijdigheid in de mededeelin- gen van verdachte. Het- bewijs is volgens spr. wel degelijk geleverd, maar voor verdachte mag eenige clementie gelden omdat- hij niet zoo schul dig is als zijn chef en niet aan den opzet heeft, meegedaan doch eerder werd mee gesleurd ingevolge zijn slap karakter. Spr. meent dat verdachte wel in den dienst kon blijven gehandhaafd, doch slechts met vermindering van rang. De eisch luidde 1 maanden gevangenis straf met verlaging van rang. Als verdediger trad op mr. Tonnaer, Den Bosch, die tal van verzachtende omstandig heden aanvoerde. De warboel ter admini stratie en in familieomstandigheden heb ben verd. zoo van stuk gemaakt, dat hij slaappoeders en inspuitingen noodig om het uit. te houden. Verd. heeft- ten slotte de ontbrekende 300 aangezuiverd. Hij heeft hoegenaamd geen bedoelingen gehad ten eigen bate iets te gebruiken. Verduistering in den zin der wet achtte pl. niet. aanwezig. Mocht de Krijgsraad anders oordeelen. dan vroeg pl. voorwaardelijke veroordeeling. Vervolgens stond terecht E. A. J. M. E., 39 jaar, serg.-majoor-administrafceur van het Landstormverband te Leiden, wien ten laste wordt gelegd verduisteringen van gelden, aan zaal- en terreinverhuurders te betalen, als zijnde door het Rijk aan dezen verschuldigd en wel 19 bedragen te samen ongeveer 830. Verd. erkende dat al die gelden hem waren ter hand gesteld voor het doen van betalingen. Hij heeft- ze afgedragen aan luit. H. of aan serg.-majoor v. d. H. (de verdachten uit de vorige zaken).'Ik had er niets mee te maken, zei verd. Zelfs de com mandant kon mij de verantwoording voor de verzending der gelden aan de schuld- eischers niet opdragen. Ik heb het alleen maar aanvaard om met allen goede vrienden te blijven en te gen een meerdere vooral niet onaangenaam te zijn. Getuige G. Frijlink verklaarde aan verd. de gelden te hebben overgedragen, om on der eigeh verantwoordelijkheid te zorgen dat de bedragen aan de belanghebbenden werden ter hand gesteld. Hij wist dat hij te zorgen had dat- het geld terecht kwam bij die het te goed hadden. De auditeur-militair mr. J. Aghina be schouwt verdachte als een grooten knoeier. Hij was in Leiden het- eerst werkzaam en is het eerst met- knoeien begonnen. Er is veel geld verdwenen. Verdachte was daar bij de booze genius, die den zwakken licht- zinnigen luitenant H- op den doolweg bracht, en serg.-maj. van der H. mede in de knoeierijen betrok. De eisch luidde 12 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht en ont slag uit. den dienst. De verdediger .mr. Trapman, zeide dat het bij de. administratie te Leiden een groote rommel was. Verdachte had beter orde op zijn zaken moeten stellen, doch is niet. de hoofdschuldige. Pleiter begrijpt, als oud officier, niet, hoe het op het- bureau te Leiden zoo'n bende kon worden en alles ongestoord kon voortduren. Pleiter conclu deerde tot vrijspraak subs, voorwaardelijke veroordeeling. De krijgsraad veroordeelde luitenant H. en sergeant-majoor E. ieder tot 8 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij den gewapenden macht te dienen en sergeant v. d. H. tot 2 maanden gevangenis straf met verlaging van rang. De roofoverval te Lierop.- Voor het Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch stonden terecht. J. K., koopman, A. M. arbeider, Th. H., koopman en J. de S., koopman, allen te Helmond, die in ver band met den bekenden roofoverval bij H. Wijlaars te Lierop door de Rechtbank ver oordeeld waren de drie eersten ieder tot 4 jaar, de vierde tot 21/s jaar gevangenis straf. Zij hadden Wijlaars in zijn bed overval len. hem en zijn vrouw bedreigd en een stok op zijn hoofd stukgeslagen. Behalve ham en worst hadden zij 313.50 aan geld ontvreemd. De buit. werd samen gedeeld. De procureur-generaal mr. Mathon. re quisitoir nemende maakte van deze gele genheid gebruik om hulde te brengen aan de politie. Hij herinnerde eraan dat in den strengen wintertijd vooral Oostelijk Noord- Brabant onveilig werd gemaakt, zoodat het politiecorps versterkt moest worden en de onveiligheid zelfs in de Tweede Kamer be sproken werd. Als hoofd der rijkspolitie in Noord-Brabant wenschte spreker hulde te brengen aan de politie voor haar waak zaamheid, beleid en buitengewone plichts betrachting in het belang der veiligheid gedurende den tijd dat Brabant telkens werd verontrust door nachtelijke rooftoch ten van gevaarlijke misdadigers. Rijks- en gemeentepolitie, marechaussee en rijksveld- wacht. aan allen komt lof toe. Wat de thans in behandeling zijnde zaak betreft, bracht spreker vooral hulde aan den opperwachtmeester marechaussée te Asten en veldwachter van Huiten te Uden. Spreker verlangde verzwaring der opge legde straffen en eischte tegen de drie eer ste verdachten 5 jaar cn tegen den vierde 3 jaar gevangenisstraf. Berucht inbreker veroordeeld. In den nacht van 13 op 14 Mei is in een horlogcwinkel in de Oude Hoogstraat te 's-Gravenlxage ingebroken. De buit- be stond uit horloges efli sieraden ter waarde van 600. Een jong echtpaar, dat de zaak dreef, was hierdoor geheel geruïneerd. In verband hiermede heeft voor de Haagschc Rechtbank terecht gestaan de beruchte recidivist V. d. S. De Rechtbank heeft hem, overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld t-ot drie jaren gevan genisstraf. Doodslag. Voor het. Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch stond terecht H. M. B., 21 jaar, ar beider te Oss, die door de rechtbank ver oordeeld was tot 5 jaren gevangenisstraf terzake dat hij to Oss J. v. d. Leest zooda nig niet een schop op het hoofd heeft ge slagen, dat- deze aan de gevolgen is over leden. Bij het verhoor lieten de getuigen niet veel los. „Jullie zijn allemaal bang voor elkaar'' zei de president. Verdachte zelf wist zich niet veel te herinneren omdat- hij dronken was geweest. De procureur-generaal wees er op, dat .drankmisbruik cn omgang met slechte vrienden hier weer een Anders niet ongunstig staand persoon tot moordenaar hebben gemaakt. De eisch luidde 5 jaar gevangenisstraf. De toepassing der psychopathenwet. De Rechtbank te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak van een bafe- kerslocpknecht, die terecht had gestaan wegens verduistering van een klein bedrag ten nadeele van zijn patroon. De Rechtbank veroordeelde den nua-n tot twee weken gevangenisstraf, met af trek van twee weken preventieve hechte nis en met de bepaling, dat verd. ter be schikking zal worden gestold van de re geering, ten eir.de van harentwege te wor den verpleegd. Verd. „Maar ik ben bij mijn volle ver stand f3 De president: ,.Ja, maar het gesticht, waarin u een plaats krijgt, is bestemd voor menschen. die. net a.ls u. wel bij hun positieven zijn, maar toch anders zijn dan andere menschen Verd.: ,.En hoe lang moet ik daar blij ven V' President: Een paar jaar misschien, tot u geheel genezen bent. U hebt veertien dagen tijd om in hooger beroep te gaan." Verd.: „Neen. ik doe maar liever meteen afstand VOETBAL. Wedstrijden tusschen Clubs uit R. K. F. en N. V. B. Het st a n d p u n t van het bonds- bestuu r. Door den Limburgsehen Voetbalbond waren naar we in de „Sportkroniek" lezen aan het bes-tuur van den N. V. B. de vol gende vragen gesteld: 1. Is het- geoorloofd, dat een neutrale vereeniging (N.V.B. b.v.) oen 'vriendschap- pelijken wedstrijd speelt tegen een R.K.F. vereeniging, gezien het feit, dat deze niet erkend is door den N. V. B 2. Indien dit eerste punt bevredigend wordt beantwoord, is het dan toelaatbaar, dat voor de betrokken 11. K. vereeniging spelers uitkomen, welke door uwen Bond zijn geschorst of geroyeerd? 3. Indien deze wedstrijd wordt geleid door een N.V.B.-sckeidsbestuur, heeft deze dan het recht de in vraag 2 vermelde spe lers? van het terrein te weren? (wedstrijd wordt gespeeld op terrein N.V.B.-vereeni- ging). 4. Moet deze scheidsrechter, wanneer hem door een N.V.B.-consul hierop wordt gewezen, aan de verwijdering van dezen speler uit het terrein medewerken? 5. (In verband met vraag I) Is het niet wenschelijk, dat de N.V.B.-vereenigingen hierop worden gewezen, wanneer vraag I bevestigend wordt beantwoord, gezien toch het feit, dat dit herhaaldelijk in onze provincie voorkomt. Mag ik over het algemeen uwe meening eens vernemen omtrent het spelen van wedstrijden door N.V.B.-vereenigingen te gen dito R.K.F. Hierop werd geantwoord: ad 1. Ja, doch daarvoor moet toe-stem ming verleend zijn door den N.V.B. (arti kel 7 sub 2e H.R.) ad 2. Neen. ad 3. Neen; hij moet, alvorens den wed strijd te leiden, als eisch stellen, dat de geschorste of geroyeerde speler(s) niet zal (zullen) medespelen. Het recht om zoo'n speler (zulke spelers) van het terrein te zetten mist de scheidsrechter. a-d 4. Zie antwoord op vraag 3. ad 5. Ja. Het is inderdaad wenschelijk de vereenigingen te wijzen op artikel 7 sub 2e om haar krachtige medewerking in te roepen om toch vooral niet te spelen tegen vereenigingen, die niet tot den N.V. B. of een door den N.V.B. erkenden Bond zijn toegelaten cn die onder haav spelers door den N.V.B. geroyeerde of geschorste leden telt. In het algemeen achten wij het niet noo dig, om het spelen van wedstrijden tegen R.K.F.-clubs te verbieden, zoolang die clubs geen geschorste of geroyeerde leden laten medespelen. CRICKET. Het Juniorestournooi te Amsterdam. Maandag en gisteren heeft op de vel den vaj V. R. A. en A. C. G. te Amster dam een zeer geanimeerd tournooi plaats gevonden, waaraan de jonge cricketers deelnamen. Er waren sterke ploegen sa mengesteld die ieder een stad vertegen woordigden. Amsterdam met Gl.rum, de Waal e.a. behoorden natuurlijk tot de bes ten en liet dit ook uitkomen door het tournooi te winnen. Beide dagen was het weer buitengewoon mooi, zoodat alle fac toren aanwezig waren om een prettig ver loop te waarborgen. Dc resultaten van dien eersten dag waren Haarlem wint van den Haag met 1S4 runs op de eerste innings, Haarlem '29sJ den Haag J15. Amsterdam wint van Leiden met in nings en 79 runs. Amsterdam 138, Leidei 25 en 31. Den tweeden dag waren de uitslagen Arasterdam wint van Haarlem met 1 rui r en 6 wickets. Amsterdam 160 voor 4, Haar lem 159. Om de derde en vierde plaat»C den Haag wint van Leiden met 72 runsoj, de. 1ste innings, den Haag 147, Leiden 75 SCHAKEN. Kampioenschap van Nederland. Gitserochtcnd begonnen te Amsterdan do wedstrijden om net kampioenschap vai Nederland. De heer Wcrtheim Jr. uit Den Haag hal in het laatste oogenblik geen gelegenheid aan den wedstrijd deel te nemen. In zijn plaats speelt thans de heer K. Geus uit Den Helder mede. Na een kort begroetingswoord van den wedstrijdleider, den heer J. G. Hartogen- sis, secretaris van den N. S. B., begonnen reeds spoedig de klokken te tikken en was de zware strijd begonnen. De uitslagen na de eerste ronde zijn: Dr. EuweMulder 1—0 i GeusLoraan LandauStraat Vi 1 Dr. OllandDavidson 3/2 v d. BoschWeenink j/ï1/i 1 Dr. Euwe was dus de eenigste, die zijn partij won, dc overige vier partijen eindig, den alle met remise, trots el-en hardnekkig gen strijd, welke o.a. in de eerste en de vierde partij werd geleverd. Hier volgt de partij, welke dr. Euwe tegen Mulder won. Het was de Cambridge Springs-variant in het Geweigerd Koning. innegambiet en bet merkwaardige is, dat Euwe de voortzetting koos (10Daö d5), welke hij in zijn theoretische be schouwingen over dezen variant heeft be- 1 handeld en waarvan sommigen meenden, dat daarvan een weerlegging was gevonden Wit: E. Mulder. Zwart: dr. M. Euwe. I. d2d4, d7d5; 2. Pgl—f3, Pg8—f6; 3. c2c4, e7e6; 4. Pblc3, Pb8dT; 5. Lelgo, c7c6; 6. c2—e3, DdSa-5; 7. Pf3d2, LfSb48. Ddl—c2, d7xcl; 9. LgöxfO, Pd7xf6; 10. Pd2xc4, Da5d5; II. Pc4eö (Zwart heeft met zijn laatsten zet de ontwikkeling van Lfl verhinderd en houdt het witte centrum vast. Het schijnt, dat Wit hier gedwongen is tot 0-0, 0-0; 12. f2f4, c6-c5; 13. Lflc4, Dd5—e4; 14. Dc 2xe4, Pf6xe4; 15. Talcl, c5xd4; 16. e3xd4, TfSdS; 17. Peö—f3; Lc8—d7; 18. Kel- e2, LbtxeS; 19. b2xc3, TaScS; 20. Pf3— eb, hl—bo; 21. Lc4—b3, Pe4xc3t; 22. Ke2 d3, b5b423. f l—f5, Ld7—b5f; 24. Kd3 e3, Pc3d5t; 25. Lb3xd5, e6xd5; 26. Ke3 d2, f7—f6; 27. TclxcS, TdSxcS; 28. Pe5- dS. Lb5xd329. Kd2xd3. Tc5—c3f; 30. Kd3 d2, Tc3a3. Wit geeft 3t op. Om het wereldkampioenschap. 9 Juli zijn te Wiesbaden de overeen komsten aangaande den wedstrijd om het wereldkampioenschap tusschen dr. Alje- chin en Bogoljoehof onderteekend. Het eerste gedeelte van den wedstrijd omvat 7 of 8 partijen en wordt gespeeld te Wies- baden van 623 September. De officieele ontvangst der kampioenen vindt plaats iu het Kurliaus den 5den September 3s avonds 8 uur. Het tweede gedeelte van den wed strijd omvat 3 partijen en begint na een pauze den lsten October op een nog niet te bepalen plaats. Dit tweede gedeelte zal ongeveer 6 October eindigen. Het derde gedeelte van den wedstrijd omvat 6 par tijen, te spelen, tusschen 8 en 22 October in verschillende steden in Nederland. Het vierde gedeelte, eveneens 6 partijen tel lende, wordt van 23 October tot 4 Novem ber gespeeld te Berlijn en het vijfde en laatste gedeelte weder te Wiesbaden. Waar er in Nederland wordt gespeeld, staat nog niet vast. Vermoedelijk te 's Gra- venhage, Amsterdam en Rotterdam. De afwijkingen van de Londensche be palingen luiden aldus: 1. Er worden voorloopig 30 partijen ge speeld. Hij, die in deze de meeste punten behaalt, is winnaar. Remisepartijen tellen mede. Als Bogoljoebof na 30 partijen geen 6 partijen heeft gewonnen, doch wel de meeste punten bezit, moet de wedstrijd worden voortgezet, totdat dc uitdager 6 partijen heeft gewonnen of door den titel houder, Aljechin, wordt ingehaald. In dit geval is de wedstrijd geëindigd en blijft Aljechin wereldkampioen. De wedstrijd wordt ook als geëindigd beschouwd als na de dertigste partij de stand gelijk is. 2. Aljechin ontvangt een vast honora rium van 6000 dollar, onafhankelijk van den uitslag van den wedstrijd. Het bedrag, waarmede de bijdragen voor den wedstrijd de 6000 dollar overschrijdt, valt Bogoljoe bof ten deel. Aljechin verkrijgt het recht een wed- strijdboek uit te geven. 3. Te Wiesbaden wordt gespeeld van 2— 7 uur. In andore plaatsen op overeen te komen tijden, echter met dien verstande, dat de speeltijden op deze plaatsen 14 da gen van te voren moeten worden vastge steld. 4. Als Aljechin tijdens den wedstrijd erntsig ziek wordt en binnen een week niet verder kan spelen, kunnen er twee ge vallen ontstaan. A). Als Aljechin niet achter is in den strijd behoudt hij zijn titel, doch is hij ver plicht den eerstvolgenden wedstrijd om het wereldkampioenschap te spelen met Bogoljoebof. Het geld, noodig voor den wedstrijd, moet dan door beide spelers, elk voor dé helft, worden bijeengebracht. B). Als Aljechin ten achter is in den strijd en hij kan binnen een week niet ver der spelen, dan verliest hij zijn titel, doch krijgt hij het recht binnen een jaar oen nieuwen wedstrijd met Bogoljoebof om den titel van wereldkampioen te spelen, onder de nu geldende bepalingen. Aljechin moet dan het voor den wedstrijd noodige geld bijeenbrengen en de belangen van de stad "Wiesbaden moeten bij den tweeden wed strijd in de eerste plaats worden behar tigd. Of er een ernstige ziekte bestaat, wordt beslist door den scheidsrechter, gehoord een onpartijdigen arts. 5. Voor de in Duitschland te spelen par tijen zal de vertegenwoox*diger van den Duitschen Schaakbond scheidsrechter zijn.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6