20ste Jaargang WOENSDAG 17 JULI 1929 No. 6233 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN NIEUW FEUILLETON BUITENLAND BINNENLAND KERKNIEUWS DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen Wij beginnen in dit nummer met een nieuw feuilleton. Erger dan heidensch. De 'bedoeling van dit stukje is niet, om aan te toonen, dat de principieele opvat tingen in de leidende kringen der S. D. A. P. lijnrecht staan tegenover de Kathplieke beginselen. Dit feit kent nu toch iedereen wel! Wij vonden dezer dagen echter een ont zettend duidelijke illustratie van dit feit. De heer H. Polak schrijft in heb „Volk": over kindertoeslagen en vermindering van belastingdruk voor groote gezinnen. De heer Polak moet daar niets van heb ben. Hij schrijft: Het zou vrijwat verstandiger zijn, van groote gezinnen een hoogere be lasting te heffen van van kleine. De heer Treub heeft er, teen hij minister van financiën was, aan gedacht, be lasting te heffen dan van kleine. De van voornamen één voornaam, vrij, idem zóóveel per jaar voor eiken voor naam meer. Er was bij den heer Treub geen eigenbelang in het spel, want Hij heeft zelf drie voornamen en zou dus voor twee hebben moeten dokken. Maar een belasting op alle kinderen boven zeg twee per gezin, zou in maatschappelijken zin heel wat aan bevelenswaardiger zijn geweest. Ontstellend is dit advies! De (A.R.) „Rotterdammer" teekent er bij aan „Gelukkig werd deze kroniek na de ver- Bezingen geplaatst, want zoo'n verschrik kelijke openhartige verklaring zou zeker niet aan de S. D. A. P. ten góede zijn gekomen. 'De redactie van het „Volk" beseft dat maar al te goed, want zij haast zich te verklaren Van maatregelen als Polak, wij ne men aan: schertsenderwijze, oppert, als belasting op groote gezinnen, zou den wij dan ook allerminst voorstan ders zijn. Veeleer gevoelen wij voor extra-verlichting van den belasting druk voor groote gezinnen, zooals ons Kamerlid J. ter Laan nog kort gele den voorgesteld heeft. Heb is mogelijk, dat Je schrijver in dit naschrift berust ter wille* van de lieve vrede; maar dat zou aan zijn reputatie niet ten goede komen. Het is trouwens een gewaagd onder nemen, om, stijl en argumentatie in aan merking genomen, hier van scherts te spreken. Intusschen blijkt er uit, dat Dr. Kuyper niet ten onrechte sprak van „paganistische facoren". Of, juister gezegd: dit is nog «rger dan heidensch." Erger dan heidensch! Dat is 'boven staand geschrijf in het „Volk" inderdaad! FRANKRIJK. De schuldenregeling met Amerika. Motie tot uitstel van ratificatie verworp en. De Fransche Kamer, haar vertrouwen in de regeering uitsprekend, verwierp gisteren met 304 tegen 239 stemmen een motie (Dubois) tot uitstel van de ratificatie van de schuldenovereenkomsten. ITALIË Koning Aman Oellah. Z ij n ve r b 1 ij f te Rome. Men schrijft uit Rome aan de „Msb.": De onttroonde koning van Afghanistan, Aman Oellah, die, gelijk bekend, hier ver blijf houdt, heeft zijn intrek genomen in een mooie villa aan de Via Nomentana. Zijn heele gezin is bij hem: zijn gemalin, de koningin-moeder en zijn S kinderen, waarvan het jongste, na zijn vlucht uit Afghanistan geboren is, terwijl het ko ninklijk echtpaar op zijn reis naar Europa te Bombay vertoefde. Een aanzienlijk gevolg en een tweetal dienaren omgeven het koningspaar. Aman Oellah wil langen tijd in Rome .blijven, daar land, bewoners en klimaat hem hier het beste bevielen en hij steeds een groot vriend van Italië is geweest. De koning en zijn gansche familie klee- den zich geheel Europeesch en weldra zal men den vorst en zijn gezelschap wel door de straten van Bome zien rijden in hun prachtige auto's. De koning bestuurt graag zijn eigen auto. CHINA. CHINA'S CONFLICT MET RUSLAND. Het antwoord aan Moskou. Op het Russische ultimat urn. De nationale regeering te Nanking heeft reeds gisterenavond geantwoord op het Russische ultimatum, en daarmee dus binnen den tijdslimiet gebleven, welke door de Sovjet-regeering is gesteld. De „zegsman" van de Nanking-regee- ring verklaarde gisterenmiddag, dat zijn regeering de afdoening der drie eischen, welke in de Sovjet-nota worden gesteld, a]«' oen eenvoudig zaak beschouwt. Zij is bereid, de Chineesch-Russische overeen komst met betrekking tot den Chinee- schen Oosterspoorweg na te komen, doch Rusland hééft dit nooit gedaan. China is eveneens bereid, de Russische gevange nen in vrijheid te stellen, wanneer Rus land overgaat tot het in vrijheid stellen der duizenden Chineezen, die thans in Rusland gevangen zitten. De nationalisti sche regeering was niet vijandig gezind jegens Rusland, zoolang dit land zich ont hield van propaganda tegen de nationale regeering. Onderhandelaar toch toegelaten. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Chi- neesche regeering op het. laatste oogenblik toch besloten heeft het visum te verleenen aan den sovjet-ingenieur Serebriakoff, die door de sovjet-regeering belast is met het voeren der onderhandelingen met de Chi neesche regeering te Moekden. Deze tegemoetkoming van China heeft te Moskou een gunstigen indruk gemaakt. Engelsche persstemmen. De „Times" en de „Manchester Guar dian" bekijken het Russisch-Chineesche conflict van zeer verschillenden kant. Ge lijk andere conservatieve bladen is de „Ti mes" geneigd de onmiskenbare schending van China's verdrag van 1924 met Rusland te vergoelijken door de verwijzing naar de Russische kuiperijen in Ohina, blijkende uit de papieren die in 1927 binnen het' gebied van Russische gezant schap te Pe king ongetwijfeld gevonden waren. De „Times" meent ook, dat Moskou van den wettelijken en formeelen kant uit gezien tegenover China sterk staat, maar moreel in het ongelijk is ook al' moet zij toege ven, dat men in Japan de kuiperijen slechts als een voorwendsel beschouwt, waaronder China zich van zijn deelgenoot in een wélvarenden Oosterschen spoorweg ontdoen wil. Vijandelijkheden acht de „Ti mes" onwaarschijnlijk, alleen al, omdat Japan, dat noch met de uitbreiding van het communisme naar het Zuiden, noch met een door succes bekroonde schending van een contract met een buitenlandsche mogendheid sympathiseeren kan, zijn be langen in Mantsjoerije tegen aanvallen van beide kanten beveiligen zou. Ook zal de oeconomische en militaire organisatie van Rusland geen mïïitair optreden kun nen verdragen, terwijl ook de tegenstrij digheid tusschen de vermeende Russische vriendschap voor Aziatisch nationalisme en een gewapend conflict, met Azië's oudste en volkrijkste land, mitsgaders de vrees voor belemmering der hervatting van de betrekking met Groot Brittannië, Rusland van militair optreden weerhouden zal. De „Manchester Guardian" kan de Chi- neesche regeering met de wijsheid van haar optreden niet gelukwcnschen. Door een voor haar heel gunstige overeenkomst te schenden heeft de Chineesche regee ring aan de andere mogendheden, volgens dit blad, een waarschuwing gegeven, dat zij geen overeenkomst, die niet door ge weld geschraagd is, erkent. Zij heeft een uitnemend argument geleverd voor de onbepaalde handhaving van buitenland sche oorlogsschepen op den Jangtsé voor het behoud van garnizoenen in de 'haven steden en voor het uitstel, zelfs door de meest bevriende mogendheden, van elke verandering in het bes-baande systeem van extra-territorialiteit. Wat Rusland betreft, schrijft de „Manchester Guardian", dat terwi'l het Russische ministerie van buiten landsche zaken van China een bevrienden en dankbaren buurman wensohte te ma ken, de Derde Internationale er op uit was China aan de algemeene „reorgani satie" der wereld te doen meewerken. Deze doeleinden zijn onderling tegenstrijdig en de Derde Internationale is er in geslaagd, China tegen Rusland in het harnas te jagen. Daar men in China getracht heeft de verbreking van de betrekkingen tus schen Rusland en Groot-Brittannië te ge bruiken om o.ok China tot derdolijke uitersten te bewegen, gelooft het blad, dat, wanneer MacDonald aan het Britsche parlement sneller het herstel dier betrek kingen had kunnen aankondigen, de Chi neesche regeering zich wel tweemaal be dacht zou hebben voor zij tot zulke stap pen overging. Japan en China. De Chineesche gezant in Tokio heeft den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, baron Sjidehara, officieel een vriendschapsverdrag tusschen Japan en China voorgelegd. De Nanking-regeering hecht groote waarde aan een spoedige on- derteekening van dit verdrag, zelfs wan neer de andere economische en politieke kwesties tusschen beide landen nog niet mochten zijn opgelost. AMERIKA Canadeesch schip door Amerikaanschen torpedojager opgebracht. Wegens smokkelarij van sterken drank. De Times verneemt uit New York, dat de vorige week bij Kaap Cod het Cana- deesche schip Mareuil Dendole door een Amerikaanschen torpedojager is opge bracht, nadat 1200 kisten sterke drank aan boord waren gevonden. Het schip ligt thans onder bewaking in de haven van Boston. De Ainerikaansche autoriteiten beweren, dat <le Mareuil Dendole 10 mijl buiten de kust is aangehouden, terwijl de gearresteer de kapitein van het schip, Wagner, en de geheele bemanning volhouden, dat het schip zich 20 mij] buiten de kust bevond, zoodat het zich niet aan een strafbaar feit schuldig maakte. De gearresteerden zijn onder borgstelling in vrijheid gesteld; 22 Juli a.s. zal hun zaak voor de rechtbank komen. Inmiddels is echter reeds een pe titie ingediend om het schip en zijn lading verbeurd te verklaren. De Mareuil Dendole was een voormalige duikboo ten jager en kon een" zóó groote snel heid ontwikkelen, dat slechts een torpedo jager bij machte was haar te achterhalen. De drankwet ambtenaren verklaren, dat het schip reeds geruimen tijd als rumrunner optrad. MEXICO. De godsdienstvrede in Mexico. Oproep aan de rebellen. De Mexicaansche liga voor de verdedi ging van den godsdienst heeft een verkla ring gepubliceerd, onderteekend door den secretaris Jose Tello, waarin al die leden van de liga, die hebben deelgenomen aan den opstand worden aangespoord, hun wa pens neer te leggen en hun krachten in te spannen in dienst van de Kerk. door, onder beroep op president Partes Gil's belofte, liet congres te verzoeken, de wetten tegen den godsdienst af te schaffen, of te her zien. In de verklaring wordt ook lof gebracht aan de katholieke vrouwen, die „leeuwinnen en adelaars werden" bij de verdediging van de rechten der Kerk. R. K. BOND VOOR BOUWPATROONS. Congres te Nijmegen. Goede verstandhouding tusschen werkgevers en werknemers. In de ..Yereeniging", te Nijmegen, wordt de elfde jaarvergadering gehouden van den Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons. Maandag zijn hoofdbestuur en afdeelings- bestuur ten stadhuize ontvangen en na mens B. en W. verwelkomd door den heer G. Busse, wethouder. De heer W. Fransen Jzn. lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal, bonds voorzitter. dankte voor de hartelijke ont vangst. De Bond, aldus spr„ heeft steeds leven dige belangstelling voor de sociale aange legenheden en wenscht goede samenwer king met de werknemersorganisaties en met de overheid, welke de leden der orga nisatie belast mét openbare werken. De bondsleden maakten vervolgens een autotocht naar de Hatertscho vennen en vereenigden zich 's avonds aan een maal tijd in het Oranjehotel. Dinsdag werd in de St. Dominicusierk een plechtige H. Mis opgedragen door den bonds adviseur, den zeerecrw. heer Th. L. de Vries, kapelaan te Tilburg. Tijdens de H. Mis werd de opdracht aan het H. Hart vernieuwd. Om half elf werd het congres geopend in de „Vereeniging". De heer W. Fransen dankte de afd. Nij megen voor de hartelijke ontvangst en sprak vervolgens zijn congresrede uit. Een vruchtbaar jaar voor onzen Bond meent spr. het te mogen noemen, dat be treft het winnen van leden en het is wel een eigenaardig verschijnsel dat een der gelijke winst van leden bij de patroonsor ganisatie bijna zeker medebrengt een was van de leden bij de werknemersorganisatie, steeds valt bij beide groepen eenzelfde verschijnsel te constateeren. Het koait zeer dikwijls voor, dat de pa troons in verschillende plaatsen eerst over behoorlijke organisatie gaan denkon als de arbeiders zich krachtig gaan organiseeron cn daardoor aan hunne eischen meer kracht bij zetten. Zit er, vraagt spr., voordeel in voor de patroons, als de arbeidersorganisaties in groei toenemen? Ongetwijfeld, mits wij ons zelf ook goed gaan organiseeren. De ordelijke organisaties streven met ons hetzelfde doel na; goede regeling van de bedrijfsverhoudingen met uitschakeling van derden. Zijn de organisaties van werk nemers, zoowel als van werkgevers zwak. dan mislukken veelal de pogingen om de toestanden te verbeteren. Men moet, neen. mpn mag geen billijke verlangens van ordelijke organisaties zon der meer afwijzen, want dat zal zich toch eens wreken. Spr. herinnerde behalve aan de gewone werkzaamheden aan de hernieuwing van het landelijk contract voor het bouwbedrijf, de regeling en uitvoering voor betaling van vacantie- en Christelijke feestdagen en niet het minst voor de actie, doorvoering van de bindende besluiten, afschaffing borgstelling en arbitrage van alle verschil len bij de overheidslichamen. Een belangrijk besluit, besloot spr., is „het lidmaatschap van onzen Bond onver- eenigbaar te verklaren met alle vereenigin- gen die geheel of gedeeltelijk hetzelfde doel ibeoogen als onze Bond". Aan de tweeslachtigheid heeft men een eind willen maken. Wanneer men zich Ka tholiek organiseert kan men toch moeilijk op hetzelfde terrein zich neutraal organi seeren. De heer Berger besprak de Bredasche 'kwestie, waar de Katholieke aannemers zich aansloten bij- de diocesane Hanze. Spr. verwacht binnenkort wel een nuttige op lossing van deze kwestie en acht een na tionale organisatie voor de Katholieke aannemers het aangewezen lichaam. De begrooting voor 1929 van den bond, sluitende in inkomsten en uitgaven met 23.239 werd goedgekeurd. Na de gemeenschappelijke lunch opende de voorzitter omstreeks half drie weder de vergadering. Aan de orde kwam de bestuursverkie zing. De heer W. Fransen Jzn. werd als voorzitter herkozen. Aftredend waren de niet-herkiesbare bestuursleden P. van Haaren voor het bisdom Haarlem en A. H. van Rijsinga voor het bisdom Den Bosch. Voor de functie van commissaris voor het Bisdom Haarlem werd gekozen de heer J. A. Dessing te Rotterdam; voor het, bis dom Roermond de heer Th. 'Spreeuwehbcrg, uit Venlo ,die beiden hun benoeming aan namen. Het bondsbestuur stelde voor om in sa menwerking met, de met den bond gecon tracteerde arbeidersorganisaties een be drijf svereeniging te stichten, als bedoeld in art. 90 der Ziektewet. Het bestuur werd met op een na alge meene stemmen gemachtigd alle mogelijke maatregelen te treffen om te kunnen ko men tot de oprichting van de bcdrijfsver- eeniging. De voorzitter sloot vervolgens het con gres tot Woensdag. De lieeren maakten nog een autotocht door Nijmegens omgeving en gebruikten dc thee op Berg en Dal. Des avonds werd een feestmaaltijd gehouden in de Vereeniging waar ongeveer driehonderd leden aanzaten. Tob slot, werd een cabaretavond aangebo den door de afdeeling Nijmegen. DE MOEILIJKHEDEN IN DE C. H.-UNIE. Buitengewone vergadering van het hoofdbestuur. Naar de „Nederlander" meldt, is het hoofdbestuur van de Chr. Hist. Unie ter buitengewone vergadering bijeengeroepen op Woensdag 24 Juli, des middags om 1 uur te Ut,recht. Eenig punt van de agenda is de hou ding van het bestuur der Rotterdamsche Kamerkring-Vere-eniging ten aanzien van de Kamerverkiezing van dit jaar. De zetel van prof. Lohman in gevaar. Dezer dagen is gewezen op de wrijving in het Chr. Hist, kamp, waar de richting de Vos v. Steenwijk-Dr. de Visser is be gonnen met de oprichting van een eigen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. China heeft geantwoord op het Russische ultimatum. Chileensch troepentransportschip ver gaan. 39 man verdronken. (Telegrammen). BINNENLAND. Vergadering van den R.-K. Bor.d van Bouwpatroons (1ste blad). Verduisteringen bij het Landstormver- band te Leiden. (Rechtzaken, 2de blad).. Christ.-Hist. weekblad als een tegenhan ger van de „Zuid-Hollander", het orgaan van de richting Snoeck Henkcmans. Tot de nieuwe richting behoort ook het Eerste Kamerlid prof. B. C. d'e Savornin Lohman, die als nummer 1 werd geplaatst op de Christ.-Hist. candidate,nlijs't in de groep Utrecht, Zeeland, Noord-Brabant ei Limburg. In dc partij komt nu, naar we in de „Res. Bode" lezen, een ontstemming tot uiting tegen Jhr. de Savornin Lohman en men tracht hem zelfs te verdringen van de ver kiesbare plaats op de Christ.-Hist. lijst. Het Christ.-Hist. Statenlid voor Zeeland, dc heer v. d. Wart, doet daartoe een poging in het Christ.-Hist. weekblad „Hot, Protcs- tantschc Zuiden", waarin hij o.m. het vol gende. schrijft: „Waren deze feiten bekend geweest voor de vergadering van Statenleden, te Breda gehouden, dan zou ongetwijfeld .de candi- datuur van prof. Lohman aan ernstige cri- tiek onderworpen zijn geweest. Want zijn geheele houding schijnt ons afwijzend te staan tegenover den geest die in dc Unie leeft en zich geopenbaard heeft in de can-, didatenlijst. voor de Tweede Kamerverkie zingen. Inmiddels zijn de lijsten voor dc verkie zing van leden voor de Eerste Kamer in gediend. Een nieuwe vergadering uit te schrijven is niet meer mogelijk. Vandaar dat ook deze zaak in het openbaar moet behandeld worden. En dan wil het ons voorkomen, dat voor hen die zich kunnen vcreenigen niet het organisatorisch optreden van het Hoofdbe stuur, die zioh ook, in dc groote lijn al thans, kunnen vereenigen met de geest die do Unie kenschetst zoowel in leiding als door samenstelling van de candidatcnlijst voor leden van dc Tweede Kamer, het thans Jiict, aangaat prof. Lohman weder oen man daat voor de Eerste Kamer te geven, cn dat namens- de Chr. Hist. Unie. Adviseeren wie dan wel gekozen moet worden doen wij niet. Vijf namen staan op de ingediende lijst. Er is dus keuze. En wij willen allerminst vervallen in ccn euvel dat veel' kwaad bloed kan zetLcn. Dus propa geer en wij niemand. Maar komt er geen licht in dc houding van prof. Lohman, dan ligt liet, niet op den weg van de Christ. Hist. Unie Statenleden hom tot lid der Eerste Kamer te herkie- H. COLIJN GEEN TWEEDE KAMERLID Naar verluidt, moet het niet in de be doeling van den leider der A. R. partij den heer H. Col ij n, liggen, om in de Twee de Kamer, waarin hij op dc Fricsche lijst gekozen is .zitting te nemen, maar lid te blijven van de Eerste Kamer. Als zijn op volger zou in de Tweede Kamer zitting nemen de heer H. Amelink te Utrecht, secretaris van Christ. Nationaal Vakver bond. boek prof. dr. Veraart. Bij den uitgever S. W. Melehior te Amersfoort zal verschijnen: Opstellen over Politiek, door prof. dr.' J. A. Veraart. NAAR DE MISSIE. Broeders van Voorhout naar een industrieschool in Zuid-Chira. Wij vernemen, dat een drietal Eerw. Broeders van de Congregatie van O. L. Vrouw van VII Smarten, Moederhuis te Voorhout, op 31 Augustus a.s. mot de „Zesma" naar Shangai (China) zullen ver trekken. Zooals men weet bestuurt deze Congregatie een groote Industrieschool te Tangshan, Vicariaat Yungpingfu, Noord- China. De namen dezer Broeders zijn: Broedor Christoforus, Broeder Frumentius, Broe der Vjncentius.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1