GRATIS VACAMTIE-IIITSTAPJES. WAALS - Haarleimersfr. 130-136 SPECIALE MKUFHEIK KAAIlHBStSTIMAT 114 LAND- EN TUINBOUW UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING Agenda STADSNIEUWS INGEZONDEN MEDEDEELING. Tot 31 AUG. ontvangt U bijfUÏ betalingen bij inkoop vanaf fl. 5.den prijs van heen en Serfjgbifiet Leiden/Katwijk a/Zee fl. 7.50 den prijs vatjheen en t^öjjbiljït Leiden/Noordwijk a/Zee fl. 20.den prijsVin^heen ei>térug|iijeUSTden/ScheveRingen U ONTVANGT DUS|GEEÜ' BONftÉN. OQtjfHiE PRIJS VAN HET PLAATSBEWIJS WO|DT U ONMIDDE^fTK IN GELD UITBETAALD 16 te hoog. Daar er bioscoophouders zijn, die weigeren de wekelijksche bijdragen lo storten, heeft dc bioscoopbond deze onwil- ligen als lid geschorscht en het verhuren van films aan deze exploitanten stop gezet. De uitgestotenen zullen bijeenkomen om te beraadslagen, wat hen thans te doen staat. NIEUWE REGELING VAN DE FACHT. Het is van algemeene bekendheid, dat er in het pachtwezen misstanden zijn, welke door het eigen initiatief van de betrokke nen niet leunnen worden weggeruimd. Van daar dat de overheid zich geroepen heeft gevoeld, de helpende hand te bieden. De misstanden in ons pachtwezen vallen in het nadeel van den pachter uit. Het overvloe dig aantal gegadigden en het gobrclc aan cultuurgrond, werken samen om dc pacht prijzen hoog op te drijven. Het. opbieden bij openbare verpachtingen ontketent boven dien oogenblikkelijke hartstochten, waar van de pachter later de nadeelige gevolgen moet ondervinden. Het commercieele ele ment in de pachtverhoudingen heeft in vele gevallen de overhand gekregen, waarbij de persoonlijke band tusschen pachter en ver pachter verslapt is. Het risico van het be drijf drukt op den pachter, terwijl hem be- drijfs- en bestaans-onzekerheid steeds be dreigen. De regeering is terecht van meening, dat de wetgever in dezen niet stil mag zitten en er voor hem een taak is weggelegd om be tere verhoudingen te bevorderen. Bij het samenstellen van de ontworpen regeling heeft de regecring zooveel mogelijk contact gezocht met, de praktijk. Zeer in hel kort kan de inhoud van het ontwerp worden samengevat in het navol gende Het ontwerp regelt: 1. de vergoeding voor verbeteringen 2. het recht op remissie en dat op verhoo ging vaat den pachtprijs 3. de continuatie van pacht; 4. verschillende minder op den voorgrond tredende punten, waaronder de vormen van pacht, het schriftelijk aangaan der pacht overeenkomst, pacht als zakelijk recht, e.a. Het. onderwerp „vergoeding voor verbe teringen' behoort tot de veel besproken ontjerdeelen van het pachtvraagstuk. Een uitdrukkelijke bepaling, die den huurder recht op vergoeding toekent, ont breekt in het geldende recht. Het ontwerp nu erkent het beginsel, dat de pachter bij het einde der pachtovereen komst tegenover den verpachter een recht heeft o p een bill ij k e vergoe ding voor de door hem aangebrach te verbeteringen, tenzij de verpach ter zich duidelijk tegen, voorgenomen ver beteringen heeft verzet. Dit recht geldt uit den aard der zaak niet voor verbeteringen, waartoe de pachter krachlens overeenkomst gehouden is. Toorts is het recht op vergoeding beperkt tot verbeteringen, die in de laatst verloo- pen 10 jaar zijn aangebracht. Ten eerste heeft de pachter van verbeteringen, vóór dien termijn aangebracht, reeds gedurende een betrekkelijk -langen tijd zelf de voor deden genoten en in de tweede plaats wor den hierdoor moeilijke berekeningen en be- bezwaarlijk te controleeren kostenramingen voorkomen. De regeering acht het rationeel, vergoe ding voor verbetering bij éénjaarlijksche en seizoenverpaehtingen uit te sluiten. Mochten daarbij inderdaad verbeteringen aangebracht worden, dan zal de pachter wel zoo scherp rekenen, alvorens deze aan te brengen, dat hij inderdaad eruit komt. De pachter kan zijn recht uitoefenen, op gelijke wijze als bij elk ander recht op scha deloosstelling. "Wel kan worden toegegeven, dat verwezenlijking van het vergoedings recht somtijds op processueele bezwaren zal afstuiten. Evenwel behoudt de formu leering van dit recht iii de wet steeds dit tweeledig voordeel: le. voor een geregelde boekhouding in 't boerenbedrijf wordt een krachtige prikkel gegeven 2e. het beginsel van het recht op vergoe ding wordt verder uitgedragen en zal in het vrije contractueele verkeer meer invloed er langen. Het onderwerp, welke de meeningen het meest verdeeld houdt is wel de regeling van een recht op continuatie. Ook in den practischen landbouw worden met betrekking tot de wenschelijfcheid van instelling van een recht op continuatie uit- eenloopende meeningen aangehangen. De Staatscommissie voor het pachtvraag stuk heeft' breede beschouwingen over dit belangrijke onderwerp gegeven. Na de voor- en nadeelen te hebben opge somd, luidt de conclusie der Commissie: ..De bezwaren, aan een wettelijk continua- ..tierechl verbonden, hebben de Commis- ..sie in haar meerderheid weerhouden een dergelijk recht in het ontwerp op te ne- ,.men". De Commissie heeft blijkbaar een ver gaand continuatierecht op het oog gehad en bij afweging van de voor- en nadeelen van zoodanig continuatierecht doet de meer derheid der Commissie de nadeelen het zwaarste wegen. De regecring nu acht een tusschenstelsel mogelijk, waardoor de verschillen minder groot worden. Als tusschenstelsel biedt zich aan een beperkt continuatierecht. Aldus het stelsel van het ontwerp. Dc voorgestelde regeling komt op het volgende neei-rHet recht tandt toepassing bij hoeven en bij los land slechts, wanneer dit van dien aard is, dat 's pachters bedrijf in belang rijke mate of zelfs geheel en al met- het al of .niet voortduren der pachtovereenkomst gebroeid is. Tevens is het recht voorbehou den om bij alge m e enen maatregel van be stuur voor streken, waar het bestaan der pachters afhangt van verpachtingen van gronden van geringe oppervlakte of iegen lager prijs dan van 300, het recht op con- i iu na tie re doen gelden. Voorts komen al leen opzeggingen, welke onredelijk zijn, voor opheffing door den rechter in aanmerking. Eet vrije verkeer in onroerende goederen. dat op rationeelen grondslag berust, wordt dus niet belemmex'd. De beperking in tijds duur komt uit o.a. doordieu dezelfde over eenkomst nooit meer da-n tweemaal door den rechter mag worden verlengd en hl het geheel nimmer voor langer dan tien jaar. Ook deze beperking draagt er toe bij om de dikwijls gevreesde verstarring van het economisch leven ten plat t eland e te voor komen. Den zittenden pachter wordt inder daad een zekere voorrang gegeven, doch In geen geval een blijvende. Aldus zal het ook andoren mogelijk blijven, tot den rang van pachter op te klimmen of van pachtobject te veranderen, wordt dus deze loffelijke eerzucht of dit verlangen naar verandering niet den weg versperd, gelijk men van ecu onbeperkt continuatierecht vreest.. Dat de ontduiking in ernstige mate om zich heen zal grijpen, is niet te duchten; immers tegen een redelijke opzegging kan niet worden opgekomen. Van dit eontinua- tierecht, beperkt als het is, vreest de regec ring evenmin een waardevermindering van verpacht land. Dat de verhouding tusschen pachter en verpachter bij verlenging tegen 's verpachters zin wel eens minder goed kan worden, zij toegegeven. Dit verschijnsel is echter algemeen en doet zich voor bij bijna elk gebruik van een recht door de ééne par tij tegen de andere. Dat deze minder goede verhouding van invloed zou kunnen zijn op de productie, is, gezien de waarborgen, waarmede de toepassing van het recht op continuatie omkleed is. en, als gevolg daar van. de beperkte mate, waarin liet toepas sing zal vinden, niet te verwachten. Verwacht mag worden, dat de ontworpen regeling, zonder meer dan strikt noodzake lijk is in te grijpen in de vrijheid van par tijen. de ontwikkeling van het pachtwezen zóó zal kunnen leiden, dat de bezwaren, die daaraan kleven, zooveel doenlijk weggeno men kunnen worden. Amersfoort. A. OVER. EEN EXCURSIE. Naar de kaliproefvelden van den Bommelerwaard. Als de kersenbongerds in vollen bloei staan en elke boom gelijkt op een reusach tig bruidsbouquet, dan staat Zuid-Gelder land in het middelpunt van de belangstel ling. dan wijden de groote dagbladen 'n ar tikel aan de overweldigende schoonheid van de Betuwe, dan is er geen enkel ge west te vergelijken met deze vruchtbare polders treek en duizenden bezoekers ko men om daar de sensatie te ondergaan van uren te rijden langs bloeiende kersenboo- men zonder tal. Maar niet zoodra is den bloeitijd voor bij of deze streek heeft voor de meestfe toe risten haar aantrekkelijkheid verloren, de belangstelling verdwijnt wanneer oolc de bloesem verdwijnt. Dat wil niet zeggen, als men oog heeft voor natuurschoon en vooral tijd heeft om heb op te nemen, dat er geen liefelijke rivier- en landgezichten zijn te genieten op haar hooge dijken, dat er geen vriendelijke partijen, zijn bij haar bloeiende dorpen, dat er geen sehoone we gen door haar afwisselende boulanden slingeren. Het is dan ook een bijzonder sehoone tocht geweest toen wij dezer dagen op uit- noodiging vair de Vereenigde Kali-Mij een excursie mochten meemaken naar haar centrale demonstratie-velden in den Bom melerwaard. Uit de geschiedenis weten we, dat toen de Batavieren en later de Romeinen bij het begon van onze jaartelling de bewoners waren van ons land, reed's in.de gaten had den, dat de streek tusschen Maas en Rijn een zeer vruchtbaren grond bevatte die de moeite loonde hem te bebouwen. Als vrij zeker wordt a-angenomen, dat de Romeinen de kers. appel en peer van uit verre lauden hadden medegevoerd en naar ons land overgebracht, zoodat het geen toe val schijnt te zijn geweest dat dc fruit- cultuur zich het eerst in de Betuwe heeft ontwikkeld. Hoewel de Maas- en Rijnkleipolders vele eeuwen de boomgaardvruchten hebben ge leverd voor ons land, bleek toch in latere jaren, dat heel veel andere streken voor deze cultuur minstens even geschikt waren, doch tevens en dat is pas de laatste 20 jaar is het bekend dat de Beluwsche grond voor den groententeeelt bijzondere waarde is. Reeds nu worden de uitgestrekte weilan den steeds kleiner en kleiner en vooral in het Oostelijk deel is de vooruitgang van den tuinbouw in alles merkbaar. Zeker het is thans wel voor ieder dui delijk, dat deze vruchtbare polder streek niet alleen voor fruitteelt en weidebouw behoeft te worden bestemd, doch dal er evengoed komkommers, boonen. allerlei an dere groenten en vooral aardbeien kunnen wedijveren met de tuinbouwcentra van veel oudere datiun. Maar er is ook nog iets anders geble ken. althans het begint lot de tuinders en landbouwers meer en beter door tc drin gen n.l. dat hun van nature zoo vruchtba ren bodem per slot van rekening niet on uitputtelijk is. Steeds maar vertrouwend op de natuur lijken rijkdom van den grond en voorname lijk acht gevend op dc oogsten uit, het ver leden, meende de „Betoese" boer, dat'een meer oordeelkundige bemesting voor zijn grond overbodig was. Die tijd ligt nu eenige jaren achter ons; sinds dc proefvelden met kunstmeststoffen de ware behoeften der gronden aan het licht brachten, sinds de boeren eenige ja ren achtereen van den weg af de enorme verschillen met eigen oogen aanschouw den, sinds verscheidene groentenkweekers zich daar kwamen vestigen die tot veler verwondering met een volledige bemesting producten wisten te kweeken waar een Westlander zich niet voor behoefde te ge- neeren. sinds vooral de land- en tuinbouw- consulenlen met taaie volharding en na herhaalde vergeefsche pogingen er ten slot- ie in zijn geslaagd vertrouwen voor hun deskundige voorlichting te winnen, sinds dien is er heel wat verbeterd niet alleen maar is er tevens vast komen te staan, dat deze gronden een groote behoefte hebben aan opneembare kali. Het punt van samenkomst van de excur sie was Zalt-Boninicl van waaruit een groot gezelschap van wetenschappelijk en prac- lisch ontwikkelde landbouwkundigen, on der leiding van de heer Lindeman de tocht begon naar de proefvelden te Hedel en Ammerzoden. Zalt-Bommel met haar hoogoprijzende toren van de 81.-Maartenskerk, met, ha-a: merkavaardige 'woonhuizen en sierlijke ge vels, met haai' roemrijk en welvarend ver leden, is thans het marktcentrum van den Bommelerwaard en heeft sedert eenige ja ren een bloeiende fruit- en groenten veiling die veel belangstelling trekt. Bruchem en Kerkwijk zijn slille landbouwende polder dorpjes die wij rechts,van den weg voorbij gaan. Te Hedel komen wij aan het eerste centrale proefveld. De grond bestaat daar voornamelijk uit lichte Maasklei. Het ter rein, is in drie langsoploopende even groo te akkers verdeeld en is zoo aangelegd en zoodanig bewerkt dat het verschil van, di verse gewassen met, en zonder kali duide lijk in het oog loopt. Zooals bekend hebben al onze cultuur planten een noodzakelijke behoefte aan voornamelijk vier elementaire voedingszou- ten n.l. Stikstof Fosfor Kalk en Kali, wan neer een van deze stoffen aan de voeding ontbreekt is een normale groei uitgesloten. Om dus de groote waarde van een van die stoffen aan het licht te brengen is het noodig dat de proef zoo wordt ingericht dat die bepaalde stof op een perceel wordt weggelaten tegenover een- perceel met vol ledige bemesting. Alle pereeelen van het proefveld dat wij zagen waren dus voor elk gewas afzonderlijk natuurlijk op ge lijke wijze bewerkt en bemost uitgenomen de gift kalideze was voor het deel wat de linkerakker had bekomen zwaar, op de rechterakker licht, terwijl de kali op de middenakker bij alle gewassen was wegge laten. Het geheele proefveld is verder dwars over de akker in 16 pereeelen verdeeld, zoo dat 16 verschillende gewassen aan een drievoudige proef werden onderworpen. De bezichtiging van het proefveld was bijzon der belangwekkend, temeer omdat aan alle gewassen de beste cultuurzorgen waren be steed. Wij moeten ons echter niet voorstel len, dat wanneer een of ander gewas een goede bewerking en ook een, goede bemes ting (uitgenomen dan de kali) krijgt dat de planten dan zoowat op sterven na dood zijn. dat is geenszins het geval, ja bij som mige gewassen was op het proefveld bij een oppervlakkige waarneming geen ver schil merkbaar. Daarentegen waren er ook vakjes, die verbazend verschilde met het volledig bemeste perceel Over het alge meen vertoonen gewassen, die nergens an ders behoefte aan hebben als aan kali een of ander gebrek waardoor zij een ziekelijk voorkomen krijgen, wat in de practijk meestal wordt toegeschreven aan slecht weer of aan wat anders, doch nooit aan kali-gebrek. Het grootst waren wel de verschillen bij de gewassen die wij ook onder de tuin bouwproducten zouden kunnen rangschik ken, zooals aardbeien, vroege aardappelen, boonen en uien. Het uienperceel gaf op het proefvak zonder kali geen half gewas, de meeste plantjes waren reeds voor drie kwart dood, terwijl ze op het perceel met kali zwaar en florissant er op stonden, aardbeien (eenjarige planten) waren ver achter zonder kali, terwijl de boonen een zoodanig armelijk voorkomen hadden als of zij niets dan van wind en koude hadden geleden, het perceel er naast met kali wees natuurlijk duidelijk uit dat het niet het geval was geweest. Katuurlijk kan op het eindresultaat van deze, naar het ons toeschijnt voor den land- en tuinbouw zeer belangrijke proeven, niet vooruit worden geloopen, maar dat staat al wel vast, dat verschijnselen vaji kaligebrek bij diverse gewassen in de practijk veel meer voorko men dan door de kweekers cn boeren wordt vermoed. Een tweede proefveld gelegen te Am merzoden ingericht en bewerkt op dezelf de wijze doch gelegen op de zware klei, werd daarna nog met even groote belang stelling bezichtigd. De verschillen op de zware klei gaven een zelfde beeld als op de lichte. Eigenaardig en tot nog toe on verklaarbaar is, dat een bepaald gewas in 't eene jaar zijn kaligebrek duidelijker laat zien dan in het andere, vandaar dat het regelmatig demonstreeren van dergelijke proeven voor den land- en tuinbouw van groote bet eekenis'moet worden geacht. M. ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer G. W. de Jong, slaagde te Rotterdam voor het examen vereenigingsleider gym nastiek en athletiek, afgenomen door het K. V. G. V. Voor het examen van den leider cursus der 'Kon. Nederl. Gymnast,iek- Vereeniging is geslaagd de heer G. W. de Jong. Botsing. Xabij de Hoornstraat werd gisteren een motorrijder uit Xieuw Beier land, door-dat de -motorrijder plotsoling moest stoppen, door een auto, die niet zoo vlug kon stoppen, aangereden, waardoor beide voertuigen werden beschadigd. Voorts werd een M. O. D. A. wagen aan gereden door een auto van de Velo Mij., waardoor eerstgenoemde auto werd be schadigd. In beide gevallen werd de scha de onderling geregeld. Aanrijding met gevolgen. Door een auto-bestuurder werd gisteravond in de Van Mandersloostraat een handwagen aangereden, waardoor deze bij de firma P. een ruit verbrijzelde. Volkstuintje vernield. In een volks tuintje gelegen bij het Hazeveldplantsoen, werd door een onbekende op laffe wijze huisgehouden. De politie stelt naar de be drijver van deze heldendaad een onder zoek in. Hergelwedstrijd. De Hengelaarsvev- eeniging „Ons Genoegen" hield Zondag op den Rijn (nabij Goudsche Rijpad een prijs* wedstrijd, waarvan de uitslag was als volgt: 1. A. C. v. d. Hoek met G stuks, 2. Rademaker 5 stuks, 3. J. van Wageningen 5-stuks, 4. J. v. d. Bom 5 stuks, 5. C. Gans 5 stuks, C. RaveVisbergen 4 stuks, 7e prijs C. de Wit 4 stuks. Troolsprijs J. v. d. Ben met 3 stuks. Het aantal deelnemers aan dezen geanimeer- den wedstrijd bedroeg 34. AARLANDERVEEN. Gunning. De levering van kunstmest- sloffen- voor de vereeniging „Samenwer king'' alhier, is bij inschrijving gegund aan de N.V. Ilandelsraad. De benoocligde hoe veelheid is pl.m.- 25 wagons. LEIDERDORP. Personalia. Aan de Middelbare Tech nische School te Haarlem, verwierf het einddiploma in de afd. Weg- en Water bouwkunde de heer P. de Hen. NIEUWVEEN. Gemeenteraad. In de op 13 Juli j.l. gehouden raadsvergadering werd na de mededeeling van diverse ingekomen stuk ken, welke voor kennisgeving werden aan genomen, o.m. besloten aan de Chr. H.B.S. tc Alphen a. d. Rijn, de helft van de ge vraagde subsidie te verleenen, zijnde 50. Daarna volgden eenige besluiten tot wij ziging en tot af- en overschrijving op de begrooting, en ten slotte werd de nieuwe secretaris beëedigd. Toerisme. Door de A. X. W. B. en de K. X. A. C. zijn de bekende blauwe emaille naamplaatborden in deze gemeente ge plaatst, daar waar de bebouwde kom be gint. Voor het toerisme van groot ge mak. NOORDEN. „St. Deus Dedit". Zaterdag j.l. werd een vergadering gehouden om een afdee- iing van St. Deus Dedit op te richten. De heer Kuiper van het hoofdbestuur, was aanwezig en zette in korte woorden nog eens uiteen het belang van zich te organi- seeren en hoe dit ook noodig is voor Noor- den. Veertien leden werden opgenomen. Als de drukte van den hooibouw voorbij is, zal er een bestuur worden gekozen. In dien tusschentijd nog eens flink propagan da gemaakt om toch te trachten een goede afdeeling tc krijgen. ZEVENHOVEN. Groene Kruis. Op de vergadering van de vereeninging „Het Groene Kruis" is Vrijdagavond besloten tot aanschaffing van een Hoogtezon. N00RDWIJKERH0UT. Luchtfoto's Mariagesticht. Gistermid dag circa half drie cirkelde in langzaam tempo een groote K.L.M.-Fokker, dc P H A G' J boven en om het Mariagesticht, teneinde foto's van de gebouwen-complexen te maken. Van het hoogste van den toren der kapel, waarop sinds enkele dagen het kruis is geplaatst, wapperde de vlag. Het prachtige weer met de stralende zon bleven niet in gebreke mede te werken tot het slagen van het experiment. Het statig zwevende vliegtuig trok veel bekijks. Gemeentelijke Aankondigingen AFSLUITING UITERSTEGRACHTBRUG Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter/algrtneene kennis dat de Uiterstegrachthryg,fcu verband met het verrichten van I herfteilingswerken, vanaf heden tol nadirc Jffnkondiging voor het rijverkeer zal zmn afgesloten. A. VAX IJl-: SANDE BAKHUYZEX, Burgemeester. VAX 8TRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Juli 1929. Hinderwet. B. en W. van Leiden brengen ter alge meene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van G. Ruis om vergunning tot het oprichten vaifc een meubelmakers- werkplaats iu het pclced^feerengracht no. 2, is verdaagd. jj f B. en W. Van LeicïBn iren gen ter alge meene kennis, dat dr|J>r Irbn vergunning is verleend aan de N.V® Automobiel- en Mo torhandel „Het Motorhuis" en rechtver krijgenden tot het uitbreiden van de be waarplaats voor benzine in en op het per ceel Morschsingel no. la. LEIDEN. Woensdag, Concert Orpheus, tuin van Zo- merzorg, S.15 uur. Vrijdag. Bond voor Groote Gezinnen. ..Den Burcht", 8.15 uur. De avond, nacht en Zondagdienst dei- tot en met Zondag 21 Juli a.s. waar genomen door de apotheek van den heer: P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. apotheken wordt van Maandag 15 INGEZONDEN MEDEDEELING. WoensdagyETAl/gES BEZICHTIGEN en eenjnMERJkoopen in onzen GroötliH^ohpt'-üitverkQop WISSRUdfi Lliïtei Naai'i.str. I1G-120 62 Dr. H. R. Woltjer. Dr. H. R. Woltjer, conservator aan het Natuurkundig Laboratorium en lector in de natuurkunde aan de Rijksuniversiteit alhier die, zooals wij onlangs hebben ge meld, ernstig in aanmerking kwam om te worden benoemd tot hoogleeraar in de na tuurkunde aan de technische Hoogeschool te Bandoeng als opvolger van prof. dr. J. Clay, is thans door het curatorium dezer hoogeschool als eenig aanhevolene op de voordracht geplaatst. Dr. H. R. Woltjer werd 16 Februari 1SS7 te Amsterdam geboren en studeerde in de wis- en natuurkunde aan de gemeentelijke universiteit aldaar, waar hij een der beste leerlingen was van prof. dr. P. Zeeman. On der diens leiding promoveerde hij aldaar in 1914 tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift, getiteld: „Magnetische splitsing en temperaturen". In 1915 werd hij benoemd als assistent van prof. Karaer- lingh Onnes aan het. Natuurkundig Labo ratorium alhier. In 1917 werd hij benoemd tot conservator. Gedurende vele jaren heeft hij met prof. Kamerlingh Onnes samenge werkt bij diens onderzoekingen op magne tisch gebied. Het vorig jaar werd hij benoemd tot lec tor in de natuurkunde aan de Leidsche universiteit. Ook heeft hij het vorig jaar tijdens het eenjarig verlof van prof. Clay diens colleges aan do Technische Hooge school te Bandoeng waargenomen. Verschillende belangwekkende publica ties zijn van zijn hand verschenen. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 1S67. Visscherij Maatschappij „Noordster", Katwijk a. Zee, Zuidstraat 65. X. Comm. F. A. Buskop, Wassenaar en L Z. Lagemat, Katwijk a. d. Rijn. 605. Snelpersdrukkerij „Patria", Leiden, Breestraat 156. Iloofdz.: Amersfoort, Wil- helminastraat 21, De statuten zijn gewij zigd. Aan de Middelbare Technische. School te Haarlem verwierven het einddiploma: voor bouwkunde A. van Weizen; voor werktuigbouwkunde W. B. Perquin; voor electrotechniek S. K. Joustra en P. O. de Rooy, allen alhier. Aan de Chr. Kweekschool voor Onder wijzers en Onderwijzeressen zijn geslaagd 4 candidaten, de dames K. Bol, Hazerswou- de, K. A. van 't Hooft, s Gravenhage; G. T. Jansen, Voorschoten cn J. M. Knotter, alhier. Voor het examen leidercursus van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond is te Rot terdam geslaagd de heer P Nievaart, al hier. Geslaagd bij L. I. T. E. H. voor het di ploma Engelsche Handelscorrespondentie de dames A. v. d. Berg en A. Engels, bei den alhier en leerlingen van mej. M. P. Zaalberg, alhier. Geslaagd is voor het examen Ned. Han- delscorr. Mej. Rie v. d. Broek, leerlinge van de Barbara-school. De tweede groep Amerikaansche meis jesstudenten, die een toer door ons land maakt, heeft vandaag een bezoek gebracht aan onze stad. Zij waren de gasten van de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten, die in het gebouw aan het Rapenburg een noenmaal aanbood. Verschillende beziens waardigheden der stad werden bezichtigd, terwijl vervolgens een gemeenschappelijke maaltijd plaats had. 2—1

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2