20ste Jaargang DINSDAG 16 JULI 1929 No. 6232 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN Het nieuwe feuilleton BUITENLAND BINNENLAND S)e£cidicli^6oii^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: (gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen In de feuilletons, die wij achtereenvol gens -geven, willen wij afwisseling leggen. Na de laatste roman met de fijne karak teriseering van personen en dc boeiende verwikkelingen nu weer iets heel anders. Er was eris een jongen, die griezelen wil de leerenen, zooals die jongen in dat sprookje, willen eigenlijk velen op hun tijd watgezonde griezel hebben. Het le ven is zoo afgepast, dat ook wij er nu en dan willen tusschen-uitbreken en op avon tuur gaan als geharnaste middeleeuwsche ridders zij 't dan gezeten in een „mak kelijke stoel'' onder het genot van koffie met koek. Een uur lang rillen wij van angst, wanneer wij met den held. van de roman ons in. onderaardsche kerkers bege ven, kasteelen hestonnen of door roovers worden kaalgeplunderd. Wanneer wij ge noeg gerild hebben en onze haren niet hoo- ger te berge kunnen rijzen, klappen wij het boek toe en zijn held en kérke'r verge ten. Dat is het pleizierige van onze mo derne lust naar avonturenmen kan er een eind aan maken, wanneer men 't. verkiest. Een dergelijke avontuurlijke roman is het nieuwe feuilleton: „De dolende Rid der". Het is een verhaal, dat, wanneer men er aan begonnen is, aan één stuk wordt, uitgelezen. De lezers en lezeressen van de irant wien bij kleine beetjes het grieze len geleerd zal worden - - zullen lederen dag met spanning het vervolg lezen van de stoute waagstukken en .geheimzinnige toch ten, door den held van het feuilleton An thony Marston, ondernomen. Het verhaal speelt in den Spaanschen Successie-oorlog (omstreeks 't jaar 1700), •toen heel Europa in strijd was over de vraag, wie op den troon van Spanje zou gaan zitten. Nederlanders hebben daarbij een groote rol gespeeld, hoewel, zooals den lezer blijken zal, niet steeds op eervolle wijze. Onze ridderlijke vriend Anthony Mars ton, weet in dezen oorlog een belangrijke taak te vervullen. Ndet alleen ontmaskert hij ettelijke schavuiten en spionnen en be straft hij op ongenadige wijze dc rocver3 en moordenaars waarvan het in die da gen blijkbaar krioelde.... maar hij weet het bovendien tot legeraanvoerder te brengen en tot slot hoe was het slot anders denkbaar een zeer schoone jonk vrouw te huwen. Hét is een verhaal, spannend van begin tot eind, dat zeker in den smaak van de le zers vallen zal. BELGIE Liquidatie Duitsch bezit in België. Een D uits c h-B e 1 g i s c h e overeenkomst. Naar het W. B. meldt, is Zaterdag tus schen Duitschland en België een overeen komst gesloten, waarbij de Belgische re geering met ingang van 7 Juni 1929, den dag der onderteekening van het plan- Young, o.a. afziet van de liquidatie en in- bezithouding der nog niet geliquideerde of in eigendom van den staat overgegane Duitsche vermogens, verder van de verdere inlevering van Duitsche waardepapieren, alsmede van den nog onverdeelden koop prijs van goederen, die door Duitsche eige naars door aankoop zijn terugver.worven. Over hetgeen zal geschieden met de op brengst der reeds geliquideerde Duitsche eigendommen alsook omtrent eenige ver wante kwesties zal later, na de inwerking treding van het plan-Young, worden on derhandeld. De overeenkomst zal gelijktij dig met het plan-Young worden geratifi ceerd en in werking treden. DUITSCHLAND Duitschland en Polen. Nieuw incident. Uit Kattowitz wordt gemeld, dat vol- tësns de Poolsche bladen de wojwode van Silezië weer een bevel tot uitzetting heeft uitgevaardigd tegen den directeur-generaal van de^ Bismarck-huette, den heer Kallen- k^gr. Kallenberg is aangezgd, dat hij uiter lijk 21 Juli Polen moet verlaten. Kallen berg is Duitsch onderdaan. De Poolsche bladen wijzen er op, dat te gen hem reeds herhaaldelijk een dergelijk bevel is uitgevaardigd, doch dat dit steeds weer is ingetrokken naar aanleiding xan het ingrijpen van den Duitsche consul-ge neraal te Kattowitz. Het nieuwe bevel moet verband hou- •den met het ontslag van 400 arbeiders bij de Bismarck-huette, die volgens de bladen uitsluitend Poolsch gezind waren. ENGELAND De verhouding tot Rusland. Onderhandelingen tot hervatting der betrekkingen te wachten. Henderson heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat hij door bemiddeling der Noorsche regeering een uitnoodiging aan Moskpu heeft gezonden om vertegenwoor digers te zenden, teneinde de hervatting der betrekkingen te bespreken. ITALIË De Paus als alpinist gehuldigd. Gedenkfeest op 31 Juli. Men schrijft uit Rome aan de „Msb.": In de villa Anzasca te Biella heeft zich een comité van Katholieke Alpinisten ge vormd, dat den 40-jariger/ gedenkdag dei- bestijging van de Dufourspits in het Monte Rosagebied door mgr. Achilles Ratti wil vieren. De Dufourspits is 4.638 meter hoog en do gedenkwaardige bestijging ervan is door den H. Vader in zijn mooi Alpenboek prachtig beschreven. Reeds in het jaar 1922, onmiddellijk na de troonsbestijging van Pius XI, heeft dc Italiaansche Alpinistenclub een gedenk steen met opschrift ter herinnering aan de zen gedenkwaardigen Alpentocht van don nieuwen Pans aan den buitenmuur der kerk in het Alpendorp in bedoelde streek, in Macugnaga, doen aanbrengen. De gedenkdag wordt op 31 Juli in Ma cugnaga, aan den Oostvoet van den Monte Rosa, plechtig gevierd en op het feest werd door het comité vooral ook de geestelijk heid der betrokken Alpenstreek uitgenoo- digd. Ook overigens wordt een groote deelne ming aan dit schoone en zinrijke feest ver wacht. RUSLAND. Anti-Chineesche demonstratie in Rusland. Uit Moskou wordt gemeld, dat naar aan leiding van de gebeurtenissen bij den Oost- chipeeschen spoorweg in Tsjita een anti- Chineesche betooging heeft plaats gehad. De Russische en Chineesche bevolking verzamelde zich voor het Chineesche con sulaat, waarbij tegen China gerichte rede voeringen werden gehouden en met steenen naar het gebouw werd geworpen. De betoo- gers verspreidden zich naderhand weer or delijk. Ook te Moskou en te Leningrad zijn betoogingen gehouden voor het Chineesche consulaat-generaal. Beide consulaten wor den door de politieke politie bewaakt. CHINA. HET RUSSISCHE ULTIMATUM. Geen militaire maatregelen. Toelichting van S o v j e t-z ij d e. Te. Moskou wordt van officieele zijde verklaard, dat in de* Russische nota aan China, in tegenstelling met de berichten in sommige "West-Europeesche bladen, geen dreigementen met militaire maatregelen voorkomen. In het ergste geval zou Sovjet- Rusland, wanneer geen overeenstemming bereikt kon worden, den Chineeschen zaak gelastigde uit Rusland uitwijzen, de Chi- neesch-Russische grens tusschen Pogranits- jnaja en Mandsjoeria sluiten en den boycot van Chineesche waren afkondigen. Voorts zou de Sovjet-regeering in dit geval de re geering van Nanking niet langer als de centrale regeering van China erkennen. Volgens een bericht uit Peking vreest men daar. dat ook Mongolië in het conflict betrokken kan worden, daar de Mongool- sche regeering krachtens een bestaande overeenkomst verplicht is, Sovjet-Rusland militairen steun te verleenen. Naar verluidt zou de Mongoolsche regeering aan den Rus- sischen gezant te Oerga hebben doen we ten, dat zij het Russische standpunt in het huidige conflict met China deelt. Uit Tokio wordt gemeld, dat in de ha ven van Sjanghai twee kanonneerbooten worden gereed gemaakt om direct naar Tsjifoe te vertrekken, om de haven tegen een eventueelen Russi'schen overval te be schermen. De bemanning dezer booten be staat voor een groot deel uit wit-ga-rdisti- scho officieren. Troepenconcentraties. Voorts wordt uit Tokio gemeld, dat Ja- pansche passagiers, die met den Siberi- schen spoorweg zijn aangekomen, melden, dat tusschen het Baikalmeer en Mandsjoeli op de grens tusschen Rusland en Mands- joerije verscheidene Russische troepentrei- nen in Oostelijke richting rijden. Generaal Moeraoka. de voormalige bevelvoerder over de Japansche troepen in Mandsjoerijc, ver klaart, dat de Chineezen troepen hebben geconcentreerd langs de Siberisch-Mands- joerijsche grens. De Oessoeri-spoorweg is, naar gemeld wordt, voor het verkeer ge sloten. Volgens onbévëstigde geruchten uit Moekden zou de regeering te Nanking be vel hebben gegeven aan Tsjang Tsu-liang, maatregelen te treffen voor het vervoer van 100.000 man binnen 48 uur naar de grens, wanneer dit door de regeering op een later te houden bijeenkomst noodzakelijk zal worden geacht. Russische nota te Nanking ontvangen. Uit Nanking wordt gemeld dat de nota van Sovjet-Rusland daar Zondagavond werd ontvangen. In officieele Chineesche kringen wordt verklaard, dat de nota in geheel China groote verstoordheid heeft gewekt en dat men alleen reeds den toon als provoceerend beschouwt. Het Chinee sche Departement van Buitenlandsche Za ken staat op het standpunt, dat de Nanking regeering niet in staat is Rusland binnen drie dagen te antwoorden. Ook zonder toe stemming van Sovjet-Rusland zal de Chi neesche regeering den antwoordtermijn ver lengen, aangezien men zich te Nanking eerst in verbinding met Moskou wil stellen. De Nankingregeering heeft een tele gram van maarschalk Tsjang Hsu-liang ontvangen, volgens hetwelk de Sovjet-Unie troepen aan de Russisch-Chineesche grens samentrekt. AMERIKA Bestraffing der Mexicaansche opstandigen Confiscatie ran een mij-n. De rechtbank te Chihuahua heeft order gegeven, beslag te leggen op de mijn „Nu- eva Florencia", bet eigendom van generaal Marcelo Caraveo en andere rebellenleiders De regeering heeft aan het personeel der mijn het voorrecht gegund, om de mijn op een coöperatieve basis te doen functi- onnecren en de winst onder elkaar te ver- deelen. Vcnezcianen vallen 'n stad in Columiba aan De bevolking vlucht. Volgens officieele telegrammen doen der tig Venezolanen onder bevel van Hcriber- to Florez een aanval op de Columbiaan- sche stad Orocue nabij de grens van Ve nezuela. De bevolking neemt de vlucht. R. K. STAATSPARTIJ. Vergadering van het bestuur. Op Zaterdag 13 Juli j.l. vergaderde het bestuur der R.-K. Staatspartij te Utrecht, onder voorzitterschap van Jhr. Ruys de Beerenbrouck. Afwezig waren de heeren van Hout (Dag. Best.), Gouverneur (Leiden) en Meijer (Gel derland), allen met kennisgeving. Bjj de opening der vergadering bracht de voorzitter den goeden uitslag der verkie zingen van 3 Juli in herinnering, cn sprak ouder instemming der vergadering een woord van harte lij ken dank aan allen, die aan dezen gunstigen uitslag hebben mede gewerkt. Na goedkeuring der notulen van de vergadering van 11 Mei, werden eenige in gekomen stukken behandeld. Hierna werden de werkzaamheden be sproken voor het tweede halfjaar 1929, met name de bij art. 14 lid 3 Partijreglemcnt voorgeschreven periodieke verkiezingen voor de stemgerechtigde afgevaardigden naar den Partijraad, en de Partijraadsver gadering in November, welke zal behande len het militaire vraagstuk. Op deze ver gadering worden ook het Dagelijksch Be stuur en de voorzitter van het Partijbe stuur voor vier jaren wederom aangewe zen. Bij de besprekingen van den verkiezings uitslag kwam algemeen groote voldoening tot uiting over de verkiezingsactie. Goedgekeurd werd het voornemen van het Dagelijksch Bestuur om deze gevoe lens in een manifest aan de Nederland- sche Katholieke Kiezers en Kiezeressen neer te leggen. Besloten werd de actie voor het Dr. Schaepmanfonds na de zomermaanden krachtig voort te zetten. Het partijsecrètariaat werd opgedragen een enquête te houden over de propagan- da-actie der verschillende* partijrinstanties, om zich zoodoende van de gevoerde actie een leerzaam overzicht te kunnen voTmen, dat bij den gedecentraliseerden opzet on zer propaganda anders niet te verkrij gen is. Hierna werd langdurig beraadslaagd over de gerezen moeilijkheid bij de candi- daatstelling voor de Eerste Kamer in Noord-Holland. Getracht zal worden deze aangelegenheid alsnog in goede banen te leiden. Eene commissie uit het Partijbe stuur werd aangewezen om daartoe stap pen te zetten. Na gehouden rondvraag werd de verga dering gesloten. R. K. TEXTIELARBEIDERSBOND „ST. LAMBERTUS". Tweedaagsche Bondsvergadering. Deze bond kwam Zaterdag en Zondag in algemeene vergadering in Den Haag bijeen. Vertegenwoordigd waren 72 plaat selijke afdeelingen. De vergadering werd bijgewoond door den heer J. Th. Nijkamp namens het R. K. Werkliedenverbond. Aan den penningmeester, den heer Ter Hcurne uit Utrecht, die ziek is, werden telegrafische groeten en bloemen gezonden. Dc bondsvoorzitter, de heer Alb. van der Meijs, uit Utrecht, wees in zijn ope ningsrede op den grooten groei der ge- heele katholieke arbeidersbeweging cn de stevige positie welke zij inneemt. Ook St. Lambevtus deelt in die stevige positie, het bondsledental van den bond ging in 19271928 met. 1504 leden vooruit en de financieele toestand is schitterend en overtreft die van alle andere jaren. Het weerstandsvermogen van den bond is zoo danig, dat van het kapitaal alleen spoedig f 20.000 rente per jaar kan worden ge kweekt. In de werkloozenkas is in de laatste twee jaren een bedrag overge houden van f 232.112. De bond heeft in tie 12 jaren reeds uit gekeerd f2.R94.712, waarvan f 1.863.546 bij werkloosheid en f 831.165 bij staking of uitsluiting. De voorzitter teekende dan de geest in den bond als uitstekend. Vooral dient met kracht gewaakt voor de gecentraliseerde organisatie-vorm die machtigste en hechte steunpilaar is i.i den strijd tegen kwaad willige, machtige en bovendien goed -geor ganiseerde en gecentraliseerde werkgevers. De samenwerking met den Prot. Christ. Bond en de Intern. Federatie van hr. Tex- tielarbeidersbonden is vriendschappelijk; de Eendracht valt na de door haar ge vraagde en verkregen samenwerking onze leden lastig met aldus de heer Van der Meijs praatjes die men na dc groot spraak van vroeger toch eigenlijk bij zich moest houden. Hoe het zij, gezamenlijk wordt thans in Twente de actie gevoerd tot verwezen lijking van betaalde vacantiedagen, zooals die nagenoeg in de geheele textiel-industrie reeds bestaan. Wat het daarmee zal wor den is momenteel nog niet te zeggen. De Twentsche werkgevers zijn thans zoover, da t zij 4 volle dagen vacant ie willen geven met vergoeding van het wer kelijk gederfde loon, mits 34 uren. per jaar kan worden overgewerkt. Het karakter rail overwerk wordt dui delijk gedemonstreerd door het feit, dat de we/kgevers voor elk uur overwerk extra overgeld wenschen te betalen. Deze zaak is echter vertroebeld, en de arbei ders staan er niet meer objectief tegen over. Daaraan dragen schuld de- Twentsche werkgevers, die steeds den indruk hebben gevestigd, dat 'het hun meer te doen was om normalen werktijd te verlengen dan om een behoorlijke overwerkregeling in het leven te roepen, maar niet minder ook be paalde organisaties, wien,-.het meer om de agitatie dan om het doen van zaken, de belangen der arbeiders beoogende te doen Tengevolge hiervan zijn in de meeste althans voornaamste afdeelingen van den modernen bond, de voorstellen, die door het hoofdbestuur verdedigd werden, ver worpen. Wat er in de huidige situatie ook van terecht moge komen, ik acht het zoo vervolgde de heer Van der Meijs een gelukkig verschijnsel, dat in onze organi satie althans, een meerderheid van leden was die zooveel nuchteren werkelijkheids zin blijken te bezitten, dat zij, ondanks de agitatie van de laatste dagen het be- stuursadvies hebben opgevolgd. Op een enkele uitzondering na zijn in al onze afdeelingen de vacantievoorstellen. aanvaard. Als de Twentsohe textiel-arbei- ders dezen zomer nog niet van een be taalde vacantie genieten zal dat in ieder geval niet aan onze organisatie zijn te wijten. De voorzitter belichtte dan nog de groote voordeelen in het Zuiden verkre gen. Verwacht mag worden in de toekomst ook een flinke toename van jeugdige en vrouwelijke leden. Ten slotte dankte de voorzitter voor de hartelijke gelukwenschen, hem gewor den bij gelegenheid van zijn ^/a-jarig ju bileum als gesalarieerd bestuurder, waar van 10 jaar voorzitter en zijn verkiezing tot lid der Tweede Kamer. Bij de bespreking van de verslagen VOORNAAMSTE NIEUWS De Paus als alpinist gehuldigd. Het Russische ultimatum aan China. Reeds worden troepen-concentraties ge meld. Venezolanen hebben een stad in Co lumbia overvallen. BINNENLAND. Een vergadering van het bestuur der R.K. Staatspartij (1ste blad). Verschillende verkeersongevallen en ge vallen van verdrinking. (Gem. Berichten, 2do blad). over 1927 en 1928 gepubliceerd in het Hoog Ambacht werd van vele zijden hulde gebracht voor dc wijze waarop het. hoofdbestuur zijn taak verricht; met enthousiasme werd het hoofdbestuur ge prezen om zijn stelling nemen tegen de groep-ïssinkh'of. De verslagen, balans en begrooting wer den goedgekeurd. Het bestuur kreeg vrij heid in verband met den bouw van het nieuwe sanatorium bijzondere steun te ver leenen aan Herwonnen Levenskracht. Tot. bestuursleden werden herkozen: de dames H. Goorkatc, Enschedé; J. Grobbe, Almelo; en dc heeren: A. van Asten, Tilburg; C. van Boxtel, Goirle; .T. Elfe rink, Oldenzaal: A. van Kraay, Helmond; A. van Lieshout, Geldrop; H. van Rijsin gen, Eindhoven; en H. J. Snuverink, En schedé; gekozen werd de heer W. van Koelen uit Amersfoort. De heer Van der Meys werd met al gemeene stemmen als voorzitter herkozen, dooh op zijn eigen voorstel in vorband met zijn benoeming tot Kamerlid als niet- gesalarieerd bestuurder. De heer J. Th. Nijkamp uit Utrecht uitte namens het R. K. Werkliedenver bond sympathie en dc beste wenschen voor St. Lambertus, waarvan hij vroeger voorzitter was. In de Zondag gehouden vergadering werden de door het bestuur voorgestelde wijzigingen van de statuten en reglemen ten goedgekeurd. Verschillende der be sprekingen houden verband met in het conflict-Hengelo aan den dag getreden leemten. De kindertoeslag bij staking en uitslui ting werd van f 0.75 verhoogd tot f 1. Met waa'rdeering nam de vergadering kennis van een danktelegrani, gezonden door den bondspcnuingmeestcr. Goedgekeurd werden pensioen-voorstel len voor de tegenwoordige cn toekomstige gesalarieerde bestuurders. Ten aanzien van het aanvaarden van neven (politieke) functies zal heb hoofd bestuur het standpunt blijven innemen als neergelegd in de regeling der rechts positie van de bestuurders. Toestemming wordt dus verleend wanneer aanvaarding het bondsbelang niet schaadt. Het hoofdbestuur verklaarde zich be reid cursussen voor dc eigen afdelings bestuurders te organiseeren. Het hoofdbestuur vereenigrle zich met een voorstel Hilversum in dien zin, dat jaarlijks tien procent van het voordeclig saldo gereserveerd wordt in een algemeen reservefonds; wanneer hot arbeidersbelang zulks vordert, kan te gelegener tijd uil dat fonds ook geput worden voor het deel nemen of oprichten van textielonderne mingen. Aan het slot der vergadering werd een hartelijk afscheidswoord gesproken door den heer Kamp uit Hengelo, die van den beginne af een leidende functie in de textielbeweging in Twente heeft gehad. Voorzitter Van der Meys dankte den heer Kamp voor al hetgeen hij sinds dc vestiging der Katholieke arbeidersbewe ging voor de werklieden heeft verricht. Met een krachtige opwekking om op den ingeslagen weg voort te gaan sloot de voorzitter de tweedaagsche tweejaar- lijksche bondsvergadering: „Ctr." Het bioscoopconflict in het Zuiden. Men meldt ons uit Roosendaal: Naar het dagblad „Dc Grondwet" uit betrokken kring verneemt, gaan verschil lende bioscoophouders, inzonderheid ex ploitanten van kleine bioscopen, niet ac- coord met de maatregelen, welke dc bios coopbond tengevolge van het bekende bioscoopconflict in het Zuiden, zijn ldweu oplegt. Inzonderheid zijn verschillende bioscoop houders ontstemd over het bedrag, dat zij wekelijks tot steun van hun collega's, wier zaken gesloten zijn, moeten opbrengen, welk bedrag, naar werd medegedeeld, va rieert tusschen 15 en 40 per week cn per lid. De kleine bioscoophouders vinden het bedrag van 15 per week in vergelij king met de bijdragen die als maximum van de groote theaters worde-' -'"Mgd,

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1