20ste/Jaargang MAANDAG 15 JULI 1929 No. 6231 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN AAN DE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKE KIEZERS EN KIEZERESSEN BUITENLAND BINNENLAND KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING 3)e£cki6clve0oii^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Set Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon. en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Nu de strijd voor de verkiezingen van 3 Juli j.l. is vo-lstreden, de 'gunstige uit slag voor onze partij gevierd en met vreugde herdacht, voelt het Dagelijksch Bestuur der R. K. Staatspartij zich ge drongen een kort woord tot u te richten. In de manifesten der partijleiding van 11 Mei en 25 Juni werdt gij allen opge roepen tot den strijd, werd Uw steun en Uw stem gevraagd. Thans zijn wij zoo gelukkig te mogen erkennen en vaststellen dat aan dien op roep op schitterende wijze is gehoor ge geven. Thans voelen wij den plicht aan deze erk. .ning toe te voegen een woortt van oprecht en innig gevoelden dank. Dank aan U allen, katholieke kiezers en kiezeressen, voor den trouw betoond aan het vaandel der li. K. Staatspartij, door de stem op hare lijsten uitgebracht. Dank voor Uw trouw, dank voor Uw eenheid, de eenheid van meer dan een millioen katholieke mannen en vrouwen, welke eenheid naast haar staatkundig gevtdg, tevens een machtigen indruk vestigt van waarlijk apostolische katholieke beteeke- nis. Dank aan alle werkers en zwoegers! Want ja, er is gewerkt en gezwoegd bij dag en nacht. Gods zegen op ons werk is niet enkel afgebeden, maar door den toegewijden arbeid onzer propagandisten zijn wij dien onmisbarenzegen waardig geworden. Veel, ontzettend veel werk is verricht, dat in vergetelheid thans wegtrekt, klein en onaanzienlijk, doch onmisbaar werk. Het is verricht om de goede ka tholieke zaak te dienen. Propagandisten, wij kunnen U niet er voor loonen. De vreugde over den goeden uitslag en de zekerheid, dat alle goede werk eeuwige waarde heeft, dit zij Uw belooning. Dank aan de katholieke vrouwen, die met offerende blijheid hun eohtgenooten voor de propaganda voor de katholieke zaak afstonden. Dank aan de huisbezoekers, de plakkers, de strooiers, de organisators van verga deringen en meetings. Dank aan de sprekers voor de talrijke vergaderingen, aan de schrijvers van pak kende vlugschriften en propaganda-bla-ad- jes. Dank aan de makers en verzorgers van onze propagandafilm. Dank aan de leiders en bestuurderen van kieskringorganisaties, plaatselijke kiesvereenigingen en propagandaclubs. Hun onvermoeid vóórgaan deed alle medewer kers onvermoeid volgen. Zij droegen hun groo'io leidersveranfcwoordelijkheid met eere! Dank aan de wakkere mannen van de katholieke pers, die over de geheele linie, dag in, dag uit, de idealen der R. K. Staatspartij hebben verkondigd, het vaan del verdedigd, de aanvallen afgeslagen. Dank aan het geheele katholieke volk van Nederland; dat van jong tot oud, in een bruisenden geestdrift de R. K. Staatspartij heeft gediend, haar heeft er kend als zijn staatkundig „tehuis" waar al 1 e n hun staatkundige belangen als ka tholieken en als staal «burgers veilig we ten. Dank aan God, die het werk zoo zicht baar zegende en ons de heerlijke voldoe ning schonk van de vreugde over den goe den uitslag. Katholieken van Nederland, laten wij dien zegen waardig blijven! Hun, wien gij Uw vertrouwen sohonkt, is thans de zware taak. de staatkunde van Nederland naar best vermogen te be ïnvloeden in katholieken geest. Hun is de taak om de uitvoering te bevorderen van ons partijprogram. Te toonen metter daad, dat een vruchtbaar beginsel, ook staatkundig, ons leidt. En aan U allen is het, den goeden geest van toewijding, van onderling ver trouwen, van onderlinge liefde te bewaren, in hechte eenheid. Blijft één! De aanvallen op onze eenheid zijn even zoovele waarschuwingen om haar aller- krachtdadigst te bewaren. Vermijdt daar om alle kleinmenschelijk getwist, erkent ten volle en immer het ware volkskarak ter onzer partij en handelt hiernaar. Tenslotte: verlies den heerlijken geest drift niet voor het werk onzer partij- organisatie. Het verkiezingswerk is nu verricht. Nu niet het vuur der belangstelling dooven Het werk, dat thans voor ons volgt, worde U nu reeds aangekondigd: de af bouw van het Dr. Schaepmanfonds, de op bouw van het Partijbureau. Blijft paraat! Na de zomermaanden wordt wederom „verzamelen" geblazen. Weest allen dan op 't appel! Zóó zullen wij de vruchten van den verkiezingsstrijd van' 3 Juli weten te b? waren en te vermeerderen. Door het ernstige en zware werk onzer afgevaardigden in het Parlement. Door het ononderbroken werk voor de innerlijke versteviging onzer katholieke .partij-organisatie. Dit staatkundig katholieke werk zegene de goede God! HET DAGEL. BESTUUR DER R. K. STAATSPARTIJ. VOLKENBOND De a.s. Volkerrborrdsvertjadering. Belangrijke verklaringen van Mac Donald. De Engelsche minister Henderson heeft I tegenover een afvaardiging van. de Volken- I bondsuni^ verklaard; dat Mac Donald op I de vergadering van. den Volkenbond ver- klaringen zal afleggen, die voor Engeland en geheel Europa van het grootste gewicht zullen zijn. DUITSCHLAND DE MARKENKWESTIE. Een overeenkomst getroffen. De onderhandelingen, tusschen den Bel gischen en den Duitschen vertegenwoordi ger, Gutt en Ritter, over de markenkwes- tie hebben, Zaterdagochtend geleid tot de onderteekening van een overeenkomst. Dit accoord heeft den volgenden inhoud Duitschland verbindt zich, aan België de volgende 37 a©mriteiten uit te betalen. 1 Sept. 1929 tot 31 Maart 1930: 138.769.200 Belgische francs. Daarna volgen drie termijnen van 184.168.000 frs., acht van 222.716.000 frs., acht van 172.176.600 frs. De zeventien laat ste termijnen zullen 79.663.800 frs. bedra gen. Deze annuïteiten zullen denzelfden vorm hebben als de jaarlijksche betalingen; voor zien in het Youngplan. De verbintenis, door Duitschland aan gegaan. is onvoorwaardelijk, dat wil zeg gen, dat het zal voortgaan, de door het ac coord van heden vastgestelde annuiteiten te betalen, zelfs ingeval een overdrachts moratorium of een betalingsmoratorium zou toegestaan worden voor de in het Youngplan vastgestelde annuiteiten. Doch Duitschland houdt zich het recht voor, in dit laatste geval deze verplichting uit te voeren in den vorm van leveranties in natura. Gutt had tevoren te Berlijn met een vertegenwoordiger van den Duitschen mi nister van financiën de basis besproken van een overeenkomst betreffende de te ruggave van do gesekwestreerde Duitsche eigendommen, die nog niet geliquideerd zijn. Daar de vertegenwoordiger van den Duit schen minister van financiën te Berlijn afwezig was werd de definitieve overeen komst dienaangaande heden te Berlijn ge- teekend door Marx en Fuchs voor Duitsch land en Duytschaever voor België. Deze overeenkomst is opgemaakt over eenkomstig de principes van het Young plan, dat het stopzetten der liquidaties en de teruggave der niet-geliquideerde goede ren voorziet. FRANKRIJK. Kransch succes in Marokko. De Fransche troepen in Marokko moe ten een groot succes hebben behaald. Vol gens te Parijs ontvangen berichten heeft een stam, die ongeveer 15.000 leden telt, zich aan de Franschen onderworpen. RUSLAND. De oppositie geeft zich over. Uit Moskou woTdt gemeld, dat de Sov jet-bladen een verklaring van Radek, Preobrasjenski en Smilga publicceren, waarin deze mededeelen. dat zij zich aan sluiten bij dc Leninistische politiek en dat zij breken met de rechtsche oppositie (van Trotski). Verder verklaren zij zich accoord met het industrialisatie-programma voor 5 jaar en met de tegen de groote boeren gerichte maatregelen. De pogingen der regeering de arme en kleine boeren te vereenigen tot collectieve landbouv-ge- meerschappen beschouwen zij als den grondslag voor den socialistischen. opbouw. Ten slotte verzoeken de genoemde opposi tieleiders, weder tot de Partij toegelaten te worden. Een groot aantal tot de opposi tie behoorende arbeiders heetf zich bij deze verklaring aangesloten. BULGARIJE. Dc spanning op den Balkan. Een wending ten goede. Volgens de te Belgrado verschijnende bladen is een ontspanning ingetreden in de betrekkingen tusschen Jocgo-Slavië en Bulgarije, die den laatsten tijd door de verschillende grens-incidenten een ernstig karakter hadden aangenomen. De Joego-Savisohe gezant te Sofia had gisteren een 'bespreking met. den Bulgaar- schen minister-president, welk onderhoud veel tot verbetering der betrekkingen heeft bijgedragen. Een normale ontwikkeling en regeling van alle nog hangende vraag stukken wordt thans mogelijk geacht, CHINA. DE RUSSISCH—CHINEESCHE SPANNING. Een ultimatum van Rusland. De Sovjet-regeering 'heeft aan den, Chi- neeschen zaakgelastigde nota's overhan digd, bestemd voor de regeeringen te Moekden en Nanking, welke gemakkelijk het begin zouden kunnen zijn van ver strekkende gebeurtenissen in het Verre Oosten. Met verwijzing naar de 'bezetting van de Oost-Ohineesche spoorweg- en telegraaf lijnen door de Chineesche autoriteiten, en naar het sluiten van het Sovjet-consu laat te Charbin, de massa-arrestaties van Sovjet-ambtenaren en -burgers, zulks in strijd met de verdragen betreffende den Oost-Chinoeschen spoorweg, constateert de Sovjet-regeering, dat de Chineesche gene raals klaarblijkelijk in de tot dusver doode Sovjet-Unie aan den da-g gelegde lank moedigheid tegenover alle provocaties, en in het Russische streven naar handhaving van den vrede, verkeerdelijk teekenen van zwakte hebben gezien. De Sovjet-regeering teekent scherp pro test tegen de voorvallen te Charbin, doch wil ook thans nog vasthouden aan haar politiek van vriendschappelijke en vrede lievende regeling der geschilpunten, met eerbiediging van de souvereine rechten van China. Zij maakt de Chineesche re geeringen er evenwel opmerkzaam op, dat zij ook over voldoende middelen beschikt, om haar rechten tegen gewelddaden te beschermen. De nota's stellen dan voor, over te gaan tot de onverwijlde bijeenroeping van een ChineeschRussische conferentie tot regeling van allo geschilpunten betreffende den Oost-Chineeschen spoorweg. Voor waarde voor het 'bijeenroepen dezer con ferentie dient echter te zijn de onmiddel lijke vrijlating van alle gearresteerde Sovjet-onderdanen en de directe opheffing van alle maatregelen der Chincesohe auto riteiten tegen de Sovje.(^vertegenwoordi gingen en spoorwegambtenaren. De Sovjet-nota's wijzen er den regee ringen te Nanking en Moekden op, dat de verwerping van het Russische voorstel tot het. houden van genoemde conferentie ernstige gevolgen zou kunnen hebben, en verklaren in den trant van een ultimatujn, dat het Chineesche antwoord binnen drie dagen verwacht wordt. Uitdrukkelijk wordt hieraan de waarschuwing vastgeknoopt, dat de Sovjet-Unie, in geval een onbe vredigend antwoord ontvangen mocht wor den, genoodzaakt zou zijn, andere midde len ter verdediging van haar rechten aan te wenden. J ap i.n zal alleen zijn eigen zóne beschermen. Volgens berichten uit, Tokio beschouwt men in bevoegde kringen aldaar de ge beurtenissen als het hoogtepunt van een reeds eenige jaren gevolgde, tegen de Sovjef-Unie gerichte politiek. In Japan- sche regeeringskringen koestert men groo te bezorgdheid voor de verdere ontwikke ling der gebeurtenissen. De regcoring heeft nog niet beslist, welke houding zij zal aannemen. Indien Rusand een aanval zou doen op Mandsjoerije, wat incn op het oogenblik te Tokio zeer onwaarschijnlijk acht, dan zou, volgens een bericht in de „Times", de Japansche regeering een neu- traliteitsvcrklaring afkondigen en verkla ren, dat Japan zich zou beperken tot de bescherming van zijn eigen belang. Alhoe wel de Japansche zone van den Zuid- Mandsjoerijschen spoorweg te Tsjantsjoen, tweehonderd kilometer ten Westen van Kirim eindigt, hebben tal van Japansche onderdanen uitgestrekte bezittingen in Charbin. Japan zou daarom misschien gedwongen kunnen zijn, troepen te zenden voor de bescherming van zijn eigen onder danen, zooals indertijd ook het geval was te Tsinanfoe. Door het optreden van China wordt, een precedent geschapen, waar Japan zijn aandacht aan zal moeten wijden. Het conflict te Zaandam. bespreking met Rijks- bemiddelaar. Bij de besturen der samenwerkende or ganisaties in het houtbedrijf is Zaterdag morgen, een verzoek binnengekomen van den waarnemend rijksbemiddelaar den heer H. A. van IJsselstein, om met enkele afge vaardigden van de organisaties Donderdag 18 Juli a.s. ten gemeentehuize te Zaandam een bespreking tc houden in zake het con flict in dc Zaanschc houtindustrie. „Tel." Overleden is de heei P. J. M. Mast- baan, directeur van de N.V. Vaderland- sche Hypotheekbank voor Belas-te Vaar den. Overleden is de heer dr. J. A. Schut- tcr, bekend oogarts te Groningen. PRIESTERWIJDING. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft Zondagmorgen 1.1. in de kapel van St. Joannes dc Deo, te Haarlem, de H. Pries terwijding toegediend aan de E.E. heeren J. Kraakman, C. Lautenschiitz en W. Wes terhoven. PASTOOR HAMERS, t De ijveraar voor het volkslied. Tc Oosterhout is, 58 jaar oud, overleden emeritus-pastoor Adriaan P. Hamers. Adriaan P. Hamers was leerling van en kreeg zijn muzikale opleiding bij A. H. Amory te Arnhem. Hamers' groote liefde voor de muziek deed hem in 't bijzonder dit. ééne ideaal nastreven: de verheffing van het. volks lied. Niet door het oude liod tc doen ver dwijnen, maar door aan het volk nieuwe en frissche gezangen te geven. De toon kunstenaar Hamers is zijn leven lang een zeer actief man geweest. Op de eerste plaats, door het houden van talrijke voor drachten en lezingen over het volkslied. Maar vooral door het componeoren van ontelbare geestelijke zoowel als wereld lijke liederen. Wc denken hier dan vóór alles aan zijn „Psalterke", dat vele uitgaven en herdruk ken heeft mogen beleven, steeds aangevuld en verbeterd is, en in welke bundels tal 'van muzikale juweeltjes voor het geheele kerkelijke jaar. In zijn wereldlijke liederen heeft de ma- kei- over het algemeen don volkstoon goed getroffen, heeft, hij een fijne intuïtie voor den muzikalcn volkssmaak geopenbaard. Congregatie der fraters van Tilburg. Deze Congregatie telde einde 1928 in Nederland 25 huizen, in Wcst-Indië 6 hui zen en in Oost-Indië 4 huizen met respec tievelijk 710, 85 en 32 geprofeste leden; totaal 827 fraters en 52 novicen. In Nederland werd aan 15.128, in Wesfc- Indië aan 3391 en in Oost-Indië aan 1623 leerlingen onderwijs gegeven. „St. J.K1." Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Overeenkomst getroffen tusschen België en Duitschland inzake de Markenkwestie. Sovjet-Rusland heeft een ultimatum ge zonden aan China. De beide van parijs u't ondernomen Oceaanvuchten mislukt. De Polen zijn ver ongelukt, de Franschen zijn teruggekeerd. (Luchtv. 2de blad). BINNENLAND. Overleden is pastoor Hamers, de beken de ijveraar voor het volkslied (Kerkn., 1ste blad). Een auto-ongeluk onder de gemeente Dubbeldam, waarvan drie dooden zijn te betreuren (Gem. Berichten, 2de blad). Groote Boschbrand in' de Vcluwe (Gcm. Berichten, 2de blad). Zeilwedstrijden op het Brasemermeer (Sport, 2de blad). Een eerste plechtige H. Mis te Hazcrs- woude (Groenendijk) (2de blad). Pastoor J. Hoorneman. t Te Zevenaar is, 68 jaar oud, na voorzien tc zijn van dc II.H. Sacramenten der Ster venden, overleden de zeercerw. heer .1. L. M. Hoorneman emeritus-pastoor van Grocs- AALSMEER. De 8000ste. Door den burgemeester werd den 8000sten bewoner namens de ge meente een spaarbankboekje van 100 uitgereikt. VOORHOUT. Ernstig motorongeluk. Zaterdagmiddag reed dc motorrijder H. Plomp met op de duo gezeten Ohr. Langc- veld, in de Heerenlaan alhier. Op het ein de van deze laan kwa.m hij in hel mulle zand terecht'kon zijn motor niet meer hou den en viel. De heer Chr. Langevcld kwam met zijn voet tusschen de wielen, met het gevolg, dat eenige iconen werden afgerukt. Dr. Bots, alsmede de wijkzuster, waren spoedig ter plaatse en legden een nood\er- band aan. Langevekl werd daarna per zie kenauto overgebracht naar de Mariastich- ting te Haarlem. De bestuurder bekwam* geen lichamelijk letsel. Gemeenteraad. Dc raad dezer ge meente is in openbare vergadering bijen geroepen, op Dinsdag. 16 Juli a.s. des avonds ora 8 uur. tor behandeling van do navolgende punten: Notulen. Ingekomen stukken en mededeelingen. Aanbeveling voor de benoeming van een lid der Schat- tingscomraissie. Wijziging raadsbesluit vun 5 Juni 19-29. strekkende tot verpachting van een gedeelte Everlasting!ern-in aan P. C. van Werkhoven. Voorstel tot onder hands verpachten van grasgewas aan den van den Berg van Heemstedeweg. Voorstel van Ged. Staten tot hoogcre classificatie der gemeente, in verhand mei dc jaarwed den van den Burgemeester, den Secretaris, den Ontvanger en de Wethouders. Voorstel van B. en W. tot vernieuwing der si raat verlichting in de Hoofdstraat en Jacoba van Beierenweg (gedeeltelijk). Rekening 1928 en begrooting 1930 van de Gezond heidscommissie te Al'phen a. <1. Rijn. Voor stel van B. en W. tot reorganisatie van de administratieve diensten der gemeente. Bezwaarschriften schoolgelden en woon belasting. Geboren: Catharina Clotilda d. van Th. van der Ploeg cn C'. M. Stecnkame: - Cecilia Wilhelmina Theresia van A. Augustinus en C. H. van der Me ij ,\n- thonic z. van A. Janszc en H. Ci. W. van Klaveren. Ondertrouwd: Wilhelmus 0\ ormcer 27 j.. te Noordwijk, en Adriana Theodora van der Zijden 26 j. te Voorhout. Gevestigd: J. J. Heideman van Am sterdam A. M. Rooyakkers van Heem stede. Vertrokken: P. M. Zeestraten naar Lisse P. J. Opdam naar Lcimtiiden C. M. Tiramors en gezin naar Lisse F. Berndes naar den Haag A. A. Bulten naar Eijgelshoven M. C. van Xoort naar Leiden.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1