LUCHTVAART RUSSISCHE TOESTANDEN. Een medewerker van heb „Hbld." schrijft: Na de overwinning op de rochtsche op positie voert Stalin zijn program (juister: het program van Trotzky) op het platte land met gestrengheid door. Van de Nep ie er op heb platteland niets overgebleven. De SovjeUorganen stellen voor elke streek vast, hoeveel hectaren bezaaid moeten wor den en met welke gewassen. De plaatselijke overheid heeft van de centrale regeering bevel gekregen er voor te zorgen, dat de boeren de voorschriften opvolgen van de „Sovjet-organen voor de leiding van het economische leven". Overal op het platte land worden commissies opgericht, die de taak hebben de regeer in gs-organen te hel pen bij het vinden van de verborgen graan voorraden. Uit angst voor de bolsjewisti sche overheid worden de graanvoorraden op alle mogelijke wijze verborgen. Het ver bergen in kuilen helpt weinig, omdat de ambtenaren deze truc kennen en de kuilen vinden. De boeren bedenken daarom tel kens nieuwe trucs. Zoo bijv. worden in de hutten, zelf (de meeste hutten hebben geen houten vloer, maar slechts gestampte aar de) kuilen gegraven, met graan gevuld en daarna opnieuw gestampt en zoo goed bij gewerkt, dat de ambtenaren het niet kun nen merken. Andere boeren graven kuilen op hun akkers, verstoppen er hun graan en zaaien er boven haver of iets anders. De ambtenaren kunnen natuurlijk niet alle ak kers omwoelen om vast te stellen of er iets onder verborgen is. De plaatselijke commis sies moeten nu de overheid op de hoogte "houden van dergelijke trucs. Dat de leden van die commissies op het platteland fel gehaat worden, is niet moeilijk te begrijpen. Hier en daar worden er „door onbekenden" vermoord. De overlieid begrijpt, dat het wraak van de boeren is. maar vaak lukt het den boeren het geheim te bewaren. Is er nog een verrader, dan worden de schul digen of de verdachten terechtgesteld. De plaatselijke overheid weet, dat de boeren ook de ambtenaren bij gelegenheid kunnen vermoorden, en zou daarom het liefst de. besluiten van de centrale regeeriug niet uitvoeren. De overheid wordt echter gecon troleerd door speciale revisors en de afdee- lingen komsomollers. aan wie de taak wordt opgedragen spionnagediensten te verrichten. Deze afdeelingen komsomollers bezoeken de dorpen, snuffelen overal en zijn een ware plaag van het platteland. Ook velen hunner worden .,door onbekenden" vermoord. Op deze wijze hoopt de Sovjet-regeering de boeren te dwingen de noodig hoeveel heid graan te zaaien. Dat is echter niet voldoende. De regeering moet ook zekerheid hebben, dat zij liet graan krijgt. Daarvoor worden de boeren geprest het graan, on middellijk nadat het gezaaid is aan de re- geerings-organen te verkoopen (de bolsje- wiki noemen dat stelsel „contractatie"). De regeering heeft aan de plaatselijke over heid bevel gegeven de boeren te dwingen hun akkers te „contracteeren". Deze „con tractatie" is in zooverre een succes gewor den, dat de overheid veel boeren wist te dwingen hun akkers te contracteeren. De plaatselijke overheid gaat nu zelfs over tot contractatie van de veeteelt: de boeren worden gedwongen zich te verplichten de huiden, wol enz. aan de regeeringsambte- naren te verkoopen. Practisch komt het neer op een hostel van de toestanden tij dens de periode van het- militaire commu nisme. toen de overheid den boeren alles ontnam en hen alleen datgene 1 et, wat zij voor eigen gebruik noodig hadden. Het eenige verschil met die periode is. dat tij dens het militaire communisme de boeren in het geheel geen vergoeding voor hun goederen kregen en nu wel. De vergoeding, die door de overheid vastgesteld wordt, is echter gering en ver beneden de werkelijke waarde. SPORT LAWNTENNIS. Tienjarig bestaan der Noordwijksche Sportvereeniging. De Noordwijksche Sportvereeniging, èen vereeniging die in het bijzonder de beoefe ning van het tennisspel behartigt, die op dit punt een geheel eigen plaats in ons land inneemt, viert vandaag haar tienjarig bestaan. Het bestuur en de Raad van Be heer houden hedenmiddag reoeptie in het clubhuis der vereeniging, het bekende Ca sino, te Noordwijk aan Zee. De Noordwijksche Sportvereeniging heeft ten. doel gehad om in Noordwijk aan Zee de gelegenheid te scheppen (en te behou den!) tot het beoefenen vooral van de tennissport, tevens om door middel van het clubhuis een centraal punt. te stichten, waar de Noordwijksche badgasten buiten hun hotels om, elkaar konden treffen, eeni ge afleiding konden vinden in het stille, soms zéér stille verblijf aan zee. Reeds lang voor 1913 had Noordwijk zijn bekende tennistournooiem We herinneren ons, schrijft de „Msb.", nog heel goed de gravel banen, die na een uur regen in den ochtend voor den geheelen dag onbespeel baar bicven, een gewoon verschijnsel in die dagen! Doch niet zoodra was de oorlog geëindigd of het toenmalig bestuurslid, de heer Punt, zag verdere perspectieven. Hij zag ze niet alleen, hij greep de middelen aan om ze te bereiken. Een dier eerste middelen was het oprichten van de Noord wijksche Sportvereeniging; beter banen, beter accomodatie voor het publiek, groot modern, comfortabel clubhuis. En reeds een jaar daarna werd het eerste interna tionaal tenniscontact na den oorlog ver kregen: niemand minder dan de sterkste Duitschers Froitzheim, Kreuzer, Rahe, Kleinschroth Uhr, kwamen naar ons land. En nauwelijks een jaar daarna werd in Noordwijk de interland-wedstrijd tegen Engeland gespeeld. Een officieele bonds wedstrijd, die echter niet mogelijk gewoest zou zijn wanneer er niet een terrein als dat van de Noordwijksche Sportvereeni ging geweest was. Weer een jaar daarna was Noordwijk de eerste groote vereeniging die een trai ner in dienst was, waarmee vooral een groot aantal van de „gewone" leden gebaat was. Zoo heeft de Noordwijksche Sportver eeniging altijd pionierswerk gedaan. En er is wel geen andere vereeniging die na den oorlog zooveel activiteit ten opzichte van het internationale wedstrijdwezen ont wikkeld heeft als de Noordwijksche! Twee figuren zijn één met. de Noordwijk sche: mr. Punt en A. Dros. Zij zijn de groote stuwkracht, de leidei-s, de menschen van het initiatief niet alleen, doch ook van het uitvoeren. Stellig zullen vooral deze twee op het. tienjarig bestaan worden gehuldigd en zij vei-dienen het. Het- is te hopen, dat zulk een herdenking als deze nog geen aanlei ding geeft, dat zij de leiding aan anderen overdragen. Niet. alleen kan Noordwijk, doch ook het Nedcrlandsche tennispubliek hen niet missen! WATERSPORT. GLIJBOOT-WEDSTRIJDEN OP RIJN EN GALGEWATER. Morgen zullen van 11 uur v.m. tot 16 uur n.m. op het Galgcwater en den Rijn vanaf „De Oude Vink" tot bij de Haagsche Schouw wedstrijden en demonstraties met Glijbooteu gegeven worden. Het aantal in geschreven booten overtreft, -elk soortgelijk tot heden in Holland gehouden evenement. Het programma omvat, wedstrijden voor de B- en G-klassen en een „Free-for-All". Bo vendien een terugroep-jedstrijd met. geslo ten start en gesloten finish, een Estafette- vaart en demonstraties met een „Hots- plank". Voor toeschouwers zoowel als deel nemers een afwisselingsrijk en aantrekke lijk programma. Vanaf „De Vink" zal men zoo goed als de geheele baan kunnen over zien. WATERPOLO. Dames: L.Z.C.—Thetis 0—2. Voor de rust waren de L.Z.C.-dames door tactisch beter spel het meest in den aanval, maar de geringe balteehniek be lette hen dit overwicht in doelpunten uit te drukken. Een van de weinige aanvallen van Thetis veroorzaakte een strubbeling voor het L.Z.C.-doel, waaruit mejuffrouw Bakker doelpuntte (01). Na de rust was Thetis voortdurend ster ker, maar door energiek verdedigen van de L.Z.C.-dames, wist Thetis het niet ver der te brengen dan één enkel doelpunt, waardoor de eindstand 02 werd. Heeren: res. 1e klasse L.Z.C. II— Dolfijn II 4—0. In een meer enthousiast dan goed ge speelden wedstrijd is L.Z.C. II er in ge slaagd het afdeelingskampioensohap van de afdeeling te veroveren. Ondanks het feit, dat Dolfijn het meest in den aanval was, gelukte het L.Z.C. door snelle uitvallen reeds voor de rust een vei lige 2O-voorsprong te veroveren. Het eer ste doelpunt ontstond na een lange scrim mage voor doel, waarbij Planjer een keu rig schot loste, dab onhoudbaar in den bo venhoek verdween. Kort daarna plaatst Munting keurig op de hand van "Walen kamp, die dan geen fout maakt (0—2). ïsa de rust wordt Dolfijn II blijkbaar wat vermoeid, terwijl van vermoeidheid bij L. Z.C. niets is te bespeuren. Vooral Smink en Munting beginnen nu profijt van hun snelheid te krijgen en spoedig weet laatst genoemde dan ook aan zijn. man te ont snappen en het derde doelpunt langs den keeper te knallen. Nadat Hofsteenge eeni ge malen tevergeefs is opgezwommen en Fleerkamp nog een hard schot, keurig ge keerd heeft, weet Muntïng da.n het laat ste doelpunt van dezen vluggen wedstrijd te maken. VOETBAL. FINALE DISTRICTWEDSTRIJDEN D. H. V. B. Morgen zal op het Sportpark te Noord wijk de wedstrijd gespeeld worden tusschen het. Haagsche District Elftal en het Noord- Holla-ndsche District Elftal. Waar vele goede en bekende spelers in deze elftallen uit zullen komen, verwachten wij een zeer spannenden wedstrijd, hetwelk velen ook van buiten zal nopen een reisje naar Noord wijk te maken. Aanvang van den wedstrijd te 2.30 uur. R.C.L.Robbers 5 min. 34 sec. Roman 5 min. 35 sec. U.V.S.: de Lange 4 min. 54 sec.; Was sen burg 4 min. 59 sec.; Donar I: Kaay 4 min. 56 2/5 sec., J. C. Janssen 5 min. 1 2/5 sec. Donar II: Hemerik 4 min. 48 1/5 sec., Verhoog 4 min. 46 1/5 sec. Donar III: Hoexum 4 min. 42 sec.; Hop 5 min. 19 sec. 400 M. harclloopen: R.C.L.Brussée 64 1/5 sec.; Eichhorn 59 4/5 sec. U.V.S.: Annokkee 57 2/5 sec.; Arbouw 57 4/5 sec.; Donar I: P. Jansen 581/5, Kaav 56 4/5 sec.; Donar II: Bonte 58 seo.; Hemerik 59 1/5 sec.; Donar III: Hoogendaal 61 sec.; Graven- daal 59 1/5 sec. Kogelstoot en: R.C.L.: Tuininga 8.66 M.; Hoogkamer 7.63 M.; U.V.S.: Arbouw 7.96 M.: Aniiokkee 7.25 M.; Donar I: Boot 9.12 M.Huizinga 9.34 M. Donar II: Buttler 8.88 M.Bonte 7.60 M.; Donar III: Hop 8 M.Gravendeel 9.39 M. Hoogspringen met aanloop: R.C.L.: Brussel 1.49 M„ Roman 1.29 M. U.V.S.: Wassenburg 1.33 M„ Annokkee 1.40 M.; Donar I: Kaay 1.33 M., Boot 1.57 M.; Donar II: Bonte 1.40 M., Buttelr 1.29 M.; Donar III: Rooaendaal 1.33 M„ Graven- daal 1.49 M. De totaale uitslag van beide avonden wordt 1. Donar I: 11, 0.72, 64 p. 2. Donar II: 10, 379, 06 p. 3. Donar III: 98, 38 98 p. 4. U.V.S. 9, 149, 26 p. 5. R.C.L. 7, 458, 69 p. 6. A.S.C. 4, 668, 16 p. Het Bestuur za;l eenige deelnemers uit- noodigen om in training te gaan. voor de vertegenwoordiging van Leiden op den 3- stecbenwedstrijd (Delft, Gouda, Leiden) op 18 Aug. te Gouda, waarna de /ploeg defi nitief zal worden samengesteld. „Untin Bowler" licht beschadigd. Door het ijs in de Hudson-baai. Volgens de „Chicago Tribune" is de romp van het vliegtuig „Untin Bowler" licht be schadigd door het ijs, waardoor het vlieg tuig te Port Burwell aan de Hudson-Baai werd vastgehouden. In verband met de' verbeterde weersomstandigheden hopen de vliegers echter hedenmorgen te kunnen starten naar Groenland en aldus hun vlucht van Chicago naar Berlijn te hervat ten. De machine is negen dagen geleden van Michigan Lake vertrokken en wordt zooals men weet, bestuurd door de vliegers Parker Cramer en Gast. 250 uur in de lucht. De „A n g e 1 i n o" vlot geland. Gisteravond laat bevond het vliegtuig ..Angelino" waarmede een dnurvlucht werd ondernomen, onder bijvulling met benzine tijdens het vliegen, zich 250 uur in de lucht, waarna de vliegers een vlotte landing uit voerden. Er is in totaal ongeveer 33.000 K.M. afgelegd. Uit een vliegtuig gevallen. De piloot van een in Sevilla opgestegen vliegmachine, bemerkte tijdens zijn vlucht plotseling, dat zijn beide inzittenden, twee Spaansche officieren, verdwenen waren. De terstond ingestelde nasporingen naar hun lot, hebben tot dusverre nog geen re- oultaait opgeleverd. INGEZONDEN MEDEDEELING. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tablis3ten 60 ct Lax^idh-T Jlefitel 60 cf Zen^v-mbl|j^n ,^>95 ct Stafel-T^blettg^n^. 90 ct Maag-T^Jjrf?tten 75 ct 4 Bij Apotli. en Drogisten De eerste vluchten van de DO X. Goed geslaagde startproev e n J Uit Friedrichshafen wordt gemeld: Gis termorgen om 20 minuten voor 10 heeft del eerste start van het nieuwe reusachtige Dorniervliegtuig Do X plaats gehad. Onder het alles overstemmeud geluid I van de 12 motoren scheerde het' vliegtuig, hooge golven voor den boog opwerpend, over het water en verhief zich in den ver rassend snellen tijd van 30 seconden onder het gejubel van de aan den oever staan-1 de toeschouwers een stuk in de luoht, om dan na korten tijd weer vlot op het water te dalen. Binnen enkele minuten hadden daarop nog een tweede en een derde start plaats, telkens met hetzelfde gunstige resultaat. Op nadrukkelijken last van Dr. Dornier blijvende proefuemingen voorloopig slechts tot het starten beperkt om na te gaan, of het vliegtuig zich gemakkelijk van het water losmaakt. De eigenlijke proefvluch ten zullen eerst later plaats hebben, als de motoren ingeloopen zijn en de verschil lende deelen van de stuurinrichting enz. niet meer zoo stroef zijn. Na afloop van de px-oeven werd de Do X door een motorboot naar dc haven van de werf Altenrhein gesleept. Bij het binnen komen in de haven steeg een ontzaglijk gejubel op onder de duizenden toeschou wers, die intusschen aan den oever van liet meer waren bijeengekomen, waarmede de opvarenden van de motorbooten, die op het meer waren en het vliegtuig escorteer den, instemden. RECHTZAKEN Een verschrikkelijk misdrijf. Een verschrikkelijk misdrijf noemde de president, van de Vacantiekamer. der Rechtbank te Amsterdam het delict, waar voor een 18-jarige loopjongen zich te ver antwoorden had. De jongen was door zijn blxas, een siga renhandelaar uitgestuurd, om eenige kwi tanties te innen. Intusschen waren de siga renhandelaar en zijn vrouw uitgegaan en was de 78-jarige schoonmoeder in de wo ning op de tweede verdieping van eer. per ceel op de Mauritskade alleen achtsergeble- ven. De knecht van den sigarenhandelaar wist dit en drong, het gelaat met een doek bedekt houdende, de woning van de oude vrouw binnen. Hij bond haar den doek om het hoofd en greep haar bij de keel, om haar ten slotte, nadat de vrouw gepoogd had. zich te verweren en zelfs nog om hulp had geschreeuwd, in een alcoof half be wusteloos neer te smijten. De doek propte hij haar in den mond, om het schreeuwen te beletten. De jongen nam uit de kast een geld- trommeltje, waaruit hij een bedrag van ƒ104 haalde, dat hij thuis op don zolder ver borg. Het kostte der politie weinig moeite den dader van dezen schandelijken overval op te sporen. Als verdachte terecht staande bekende INGEZONDEN MEDEDEELING ATHLETIEK. 2e Competitiedag L. A. K. Begunstigd door het fraaiste zomerweer hield de L. A. K. gisteravond den 2en com- j petitie-dag, die wederom zeer geslaagd mag heeten. Deelgenomen werd door U.V. S„ R.C.L. en drie ploegen van Donar. De uitslagen van dezen 2en avond lui den: 1500 M. hardloopen: FEUILLETON. Uit Amsierdanisch Indïë 29 Zomermaand 1929. Nee. stellen beleef je „U bedoelt Dat je in n stad als Amsterdam, en vooral in 'n groote buitenwijk, als kape laan ontmoetingen beleeft, waarvan je de handen in elkaar slaat en welke men in liet dagelijksch leven pleegt aan te duiden met het woord „stellen". Ter in-leiding eerst het volgende. In elke parochie met twee of meer ka pelaans bestaat het instituut: „heer van do week", wat hierop neerkomt, dat de geestelijke, die de weekbeurt heeft en deswege „heer van de week" genoemd wordt, 'n heele reeks belangen te beharti gen krijgt opgrond hiervan, dat hij de beurt heeft gedurende zeven dagen der gelijke dingen te doen. In 'n buitenparochie heeft dat nu niet zoo veel om het lijf, maar in 'n groote stad, vooral in 'n parochie, waarin Vijf priesters en zeg maar tienduizend geloovigen zijn, heeft dat vaak heel veel te beteekenen. Laten we eens opnoemen, wat zulk 'n „beer van de week" zooal te doen krijgt: Doopen; kelkdoekjes wasschen; Lof doen; de late H. Mis lezen; beelden, kruisen, medaljes, huizen en winkels wijden; in- tronisaties verrichten;—»H.H. Oliën halen (in de Goede Wepp-fhuwelijken sluiten; preekbeurten vervullenBedieningen doeD en de H. Communie brongen bij zie ken, die geen bepaalden biechtvader heb ben en derhalve om ,,'n" geestelijke vragen; informaties inwinnen omtrent gevallen, waarover met andere parochies gecorres pondeerd is en welke loopen over ziekte, armoede, gemengde verkeeringon, konlcu- binaten, kennismaking met den godsdienst en over allerhande grieven en moeilijkhe den. Voeg hierbij, dat de heer van de week de „wacht2*'moet houden, d.w.z. zóó dicht in den omtrek blijven, dat hij voor 'n nood geval spoedig bereikt kan worden, dan be grijpt de lezer wel, dat het instituut „heer van de week" geen „halve maatregel" is, want je gewone werk gaat natuurlijk óók door. Maar dit is nog niet alles. Eén be langrijke falctor komt nog: de spreekkamer. Nu kan 'n spreekkamer druk loopen, ook al heb je de week niet, want iederen parochiaan staat het vrij, z'n belangen aan 'n bepaalden geestelijke toe te ver trouwen; maar als je „de week" hebt, loopt het menigmaal de spuigaten uit. In dat geval word je geroepen voor iedereen, die ,,'n" geestelijke vraagt. Dat komt ongeveer hierop neer: doopbewijzen schrijven; briefjes teekenen voor de H. Catharina van Senen of Hulp in de Huis houding; verloven tot kerkelijke begrafe nis klaar maken; aanbevelingen schrijven voor de R. K. Arbeidsbeurs en allerhande betrekkingen; te woord staan: armen, rei zigers in sigaren, wijn, postpapier en zeep; nieuwe parochianen, die zich komen mel den; menschen, die komen vragen of de ka pelaan geen goed kosthuis weet of 'n net dienstmeisje of 'n betrekking voor 'n jon gen, die pas de school verlaten heeft, of 'n woning met drie slaapkamers, want „als je huishouden grooter wordt, weet u, eerw., dan is twee slaapkamers te weinig"; men schen, die komen informeeren, waar de Roomsche school staat, en hoe oud 'n kind moet zijn, om naar de bewaarschool te mo gen gaan, en of „hier ook 'n naaischool is, zooals bij ons in Meppel, waar ik van daan kom, ziet u, eerw." Dan willen er sommigen weten, hoe laat Zondags de H.H. Diensten zijn en of er vóór de Hoogmis wordt biechtgehoord. Anderen komen kla gen over huil Roomsche buren („ik.ben maar protestant, eerw.") en of de Eerw. daar nu niets aan doen en kan. Dan krijg je weer menschen, die aandringen op het stichten van 'n bepaalde organisatie bijv. Eerbied in Gods Huis en die meenen, dat de tijd gekomen is, om op het Ambonplein een H. Hartrnonument te plaatsen; men schen, die komen hooren, waar ze moeten stemmen, voor de Tweede Kamer, die hulp vragen voor 'n zieke, die inlichtingen wen- schen omtrent den Katholieken godsdienst, die komen aanteekenen, die iets komen brengen (zelden), die iets komen halen (dikwijls) Vriend-lezer, ik zou zoo nog 'n kolom kunnen voortgaan, gelooft u niet? Maar genoeg, om u het besef bij te brengen wat de „week" 'beteekent in 'n parochie met vijf geestelijken en eenige duizendtallen kommunikanten en hoe gelukkig het is, als je „heer van de week" bent. Dierbare lezer, dit alles was slechts een in-leiding Op 'n goeïen dag, dat ik behalve koning der schepping ook .nog „heer van de week' was, gebeurde het, dat driftig 8e huiste lefoon ging. Rrrrt. Hallo? „Meneer, daar is iemand namens B. en w.:..* Namens B. en W.? Dat had ik nog nooit beleefd! Het heele kollege van wethou ders met den Burgervader aan het hoofd, mitsgaders de gemeente-sekretaris, gewa pend met akten tasch, trok langs mijn gees tesoog. Zou iemand in huis z'n belasting niet betaald o£ *'n proces-verbaal opgeloo- pen hebben? Ging het over de kerk, over 'n school, het lidmaatschap van 'n feest- kemmissie, over de Burgerwacht, de Kom- munisten, verkiezingen, over diep-treurig, heel-ernstige of zeer prettige zaken? „Meneer, wat moet ik zeggen?" Honk het aan het andere eind van de draad. „Oh eB. en W.? Ja, 't is goed, ik kom". Wij naar beneden, naar „namens B. en W." Nu is het beste, als je naar de spreek kamer gaat en van te voren niet weet, waarover het gaan zal, dat je wat we zou den willen noemen: den „neutralen ge zichtsstand" aanneemt, d.w.z. dat je niet bizonder ernstig, maar ook niet bizonder vroolijk kijkt. Je weet immers niet, of ze wat leelijks of iets moois, over iets onaan genaams of aangenaams gaat. In 't eerste geval past een ernstig gezicht, in "t twee de meer 'n opgeruimd. M!aar omdat je dat niet weet, doe je beter met in de neutrale zóne te blijven, zoodat je even makkelijk beide kanten uitkunt. Want als je lachend binnenkomt en 't gaat ik zal maar zeggen overhalen, dan is 't moeilijk ineens den ernstigen plooi te pakken en vice ver sa, voelt u wel, lezer? Enfin, u begrijpt me al lang. Diïs: den neutralen gezichtsstand. Zoo gestemd daalden we af naar de spreekkamer. Zit me daar 'n reus van 'n man, mager als 'n lat en met leeren beenkappen aan, aan de tafel, bezig op die tafel 'n heele verzameling beduimelde briefjes uit te spreiden. „Zoo...." zeg ik met 'n lichten hoofd knik. Dat woordje „zoo" is kostelijk, vast uit gevonden door 'n „heer van de week". In dio drie letters kun je nu eenvoudig alle gevoelens neerleggen: droefheid, vreugde, emst, verbazing, onverschilligheid, belang stelling, zorg, angst't Ligt er natuur lijk maar aan, hoe je 't uitspreekt. „Zoo De reus stond op, zoodat de kamer er donker van werd. „Mijn naam is de Bruin, Eerwaarde". „Zoo", zeide we weer, gaven hem 'n hand. dat is onze vaste gewoonte en vroegen: „En wat is er van uw verlangen, de Bruin?" „Eerw. ik ben tuberkeloos en nu mag ik niet meer werken en daarom „Ik dacht, dat u namens B. en W. kwam". „Ja, kijk, Eerw., dat zal ik u zeggen. Ziet u hier die briefjes allemaal? Die zijn afkomstig van Burgemeester en Wethou ders van de gemeenten Vleuten, Zuilen, Haarzuilen, Maarsen, Maarseveen, Harme ien, Breukelen, Wilnis, Waverveen, Nieu- wersluis, Abkoudekortom van de heele Vechtstreek". „En wat wil dat nu zeggen, de Bruin?" vroegen we, al voelend, dat onze positie in de neutrale zóne onhoudbaar ging wor den. „Op die briefjes, Eerw." ging de Bruin voort, „heb ik van al die Burgemeesters verlof gekregen, om in hun gemeentes te leuren met zeep Hoe vindt u Tu lezer? Was dat nu geen geniale, was dat nu geen mees-ter-lij-ke zet, om in een pastorie acces te verkrijgen? Word nu eens kwaad op zoo'n man! „En wat wou u nu van mij, de Bruin?" vroegen wij lachende. „Dat u van mij wat zeep kocht. Ik heb in de Vechtstreek goeie zaken gemaakt. En „Maar, man, als je nu ginds zulke goeie zaken gemaakt hebt, waarom ben je er dan niet gebleven?" „Ja, Eerw., dat is eigenlijk zoo, maar mijn vrouw wou met alle geweld naar Am sterdam toe, omdat ze van hier afkomstig is. En u gebruikt toch ook wel eens zeep....? Ik heb vroeger hier ook gehan deld en aan „wat nu de Deken van Am sterdam is" menig stukje verkocht „Hoor eens, de Bruin, van zeep koopen heb ik geen verstand, dat doen anderen voor mij. En bovendien, wie zegt mij, dat U de Bruin heet en vertrouwen verdient. U is misschien de beste man van de we reld. Ik heb er alleen maar geen bewijzen voor. Groote verbazing bij de Bruin! „Maar, Eerw., 't staat hier toch zwart op wit, kijk u maar". „De Bruin, laten we elkaar nu niets wijs maken. Wij, geestelijken, worden zoo dik wijls gefopt. Je kunt die briefjes wel ge leend hebben van een kameraad in het logement". Neg grootere verbazing bij de Bruin! „Ja, ik heb evenmin bewijzen voor uw eerlijkheid als voor uw oneerlijkheid. En aangezien er genoeg armen zijn, die wij kennen als rechtschapen, gaan die natuur lijk vóór „Dus, de Eerw. wil niets koopen?" „Neen, de Bruin, heusch niet, pak maa-r gerust weer in". „Zooals de Eerw. wil", zei de reus gela ten. Alle briefjes verdwenen weer in de por tefeuille. „Namens B. en W." pakte zijn zeepkoffer op en volgde mij naar portaal en voor deur, welke wij beleefd voor hem openden. „Dag, de Bruin", zeiden we, trachtend niet-onvriendelijk te zijn. De reus antwoordde niets, tikte met z'n rechter wijsvinger tegen z'n pet en stapte de straat op, waar wij hem zagen grijpen naar 'n fiets. „De Bruin', riepen wij hem na. „Ja, Eerw." „Je hebt me verteld, dat je „tuberkeloos" bent; je mag wel eens aan den dokter vra gen, of fietsen goed voor je is met dit gure weer. Dag de -Bruin". De Bruin tikte weer zwijgend tegen zijn pet. „Namens B. en W." ai. Hiermee is dit verhaal uit. Sindien ver namen wij niets meer van De Bruin. Maar nog menigmaal later, als we gas ten hadden en 's avonds in gezelligen kout bijeen zaten, om eikaars gevoelens en er varingen uit te wisselen, gebeurde het, dat een der huisgenooten mij een knipoogje gaf en toefluisterde: Vertel nog eens van „namens B. en W." Het succes was dan altijd verzekerd. H. ULLEMAN, Pr. 2—8

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6