LAND- EN TUINBOUW VRAGENBUS beid geen hand kwa- MEEZENVOLKJE. Humoresko door Max Dürr. Het. was vroeg in den morgen en bitter koud. De weiden waren met bloemen be dekt en de appel- en pereboomen waren met heerlijke bloesems beladen... De klei ne zwartkop, zcrker een der vroolijkste mee- zen van de lieele omgeving was reeds lang wakker en wachtte ongeduldig tot het ven ster van het landhuis geopend werd en het ochtendvoer op het brecde vensterkozijn zou gestrooid worden... Af en toe vloog zij op als waarschuwde zij met haar helder, zilveren stemmetje om tot meer spoed aan te manen; dan keerde zij weer langzaam terug, want. Zwartbeen, haar man, was vandaag zeer slecht ge luimd... dat was hij trouwens altijd wan neer hij honger had... „Het is gewoon een schandaal", zei Zwartbeen, „zoo lang als dc mcnschcn sla pen. Het is werkelijk haast niet te geloo- ven. De koeien in den.stal zijn zelfs af wakker. Alleen de menschcn niet... die hebben nu eenmaal alle voorrechten. Ik heb veel zin om er naar toe te vliegen en met mijn snavel tegen de ruiten te pikken De kleine zwartkop blies zich op, zoodat de vecren op gingen staan, zij trok dc poot jes vlak bij elkander., want zij had een beetje bloedarmoede en had last van kou, ofschoon zij toch een heerlijk warm veder kleed droeg.... „Wees toch niet altijd zoo ontevreden" zei ze tamelijk barsch. „Ge ziet toch wel, dat we allemaal moeten wachten." Zwartbeen was nu werkelijk boos en dacht er over, of hij niet rechtstreeks naar de kersenlaan of naar het bosch zou vlie gen op dan pas tegen het middageten terug te komen. Maar hij begreep, dat hij dan zich zelf het eerst zou te pakken heb ben, want dan had hij geen ontbijt en bij dit hondenweer was er buiten zeker geen enkel insect te vinden, laat staan een vette worm of rijpe zaadjes. Hij bleef dus maar liever hier, ging slechtgeluimd op een der korte takken zit ten en liet van louter koppigheid geen enkel geluid hooren. Langzamerhand^ kwa- men er hoe langer hoe meer op hel gewone ontbijt wachtten Zwartkop een echte babbelkous spon zich al heel gauw een zeer gesprek. Er werd vooral, zooals trouwens bijna iederen dag, veel over het weer ge sproken. Er was ook een nichtje van Zwartkop nl. vrouw Blauwrok, uit de groote zijlinie der blauwe meezeil en eigenlijk vond ons kleine zwartkopje, die verwantschap nu juist niet zoo aangenaam; maar de jalou- zie speelde hier wel eenigszins een rol in, want de fijngevorm.de blauwrok was een opvallende schoonheid enZwartbeen- tje hield er geen erge vaste beginselen op na „Waar brengt u ofschoon ze met. elkander verwant waren, zeiden ze toch „u" tot elkander waar brengt u dit jaar den zomer door?" vroeg Blauwrokje zonder eenige bijgedachten, alleen maar om iets te zeggen. Maar zwartkopje zocht er direct, wat achter, zij liet echter niets merken en ant woordde koel: „Och, daar hebben wij fei telijk heelemaal nog niet over gesproken." Dat verbaasde Zwartbeen. „Wij hebben toch eergisteren besloten, dat wij dezen zomer in „Hagenbeuk" zullen gaan wonen mengde hij zich in het gesprek. Daar zijn muggen in overvloed, dat. verzeker ik u cn nog wel van de lekkerste soorten." „Nu ja, we hebben er wel over gespro ken", onderbrak de kleine Zwartkop een beetje boos, „maar er is toch nog geen sprake van, dat het doorgaat. Misschien trekken wij wel naar het lorkenboschje ginds tegen den berg. Daar zullen we een veel betere woning kunnen vinden." „Maar ik ben er ook nog! Of niet?" zei Zwartbeen kwaad. Duidu, een bonte specht, die zeer hoog in aanzien stond, vloog juist voorbij fn hoorde het gezegde van Zwartbeen. „Zoo gedraagt men zich niet tegenover een dame", zeide hij afkeurend. De toestand dreigde zeer onaangenaam te wordentoen plotseling de kleine Rütti-Rütti met luide stem sjirpte„Let op, het. venster gaat open, geloof ik!" En zij had goed gezien, het raam werd geopend en men strooide het voer buiten op de vensterbank. De geelgevlekte Matte liet een kreet van verrassing hooren: „Ik geloof, dat we' vandaag graankorrels krijgen!" In een oogenblik kwetterde cn schetter de, tjilpte en sjilpte alles vroolijk door elkaar: meczen, blauwe meesjes, vinken en musschen. Vóór het venster nauwelijks weer gesloten was, zat alles op de venster bank. Mi (te had goed gezien, het waren wer kelijk gestampte maiskorreltjes. De kleine Zwartkop at zeer gulzig, sa men met een van haar vriendinnen. „Bru tale rakker, die bonte specht! Kijk, kijk nu toch eens, hoe hij alleen de grootste stuk ken uitzoekt!" „Ja, er zijn echt. akelige schepsels onder de vogels!" Plotseling vertoonde zich een groote, zwarte schaduw, die allen verschrikt uit elkaar deed stuiven.... zij zochten oen goed heenkomen. „Anna geelsnavel, do merel! wat wil die hier? Neen, dat moest verboden zijn! Deze reuzendame zal alles voor onze neus wegpikkenZij moest zich schamen Tenslotte verwijderde de geelsnavel zich zonder een woord i e spreken. .Het gezel schap was haar blijkbaar niet goed ge noeg en haar vertrok werd met een vroo lijk gesjilp begroetdaarop gingen al len weer naar het raamkozijn. Maar nu kregen Zwartbeen en Mitte twist met elkaar. „Dat ligt aan mijn kant", zei Zwartbeen. ,J>at kun jc begrijpen", antwoordde Mitte en pakte tegelijkertijd een groot stuk van een maiskorrel naar zich toe. ..Laat liggen of.." dreigde Zwartbeen. Hij zette zijn kopveertjes overeind en spreidde z'n zwarte vleugeltjes uit, zoodat hij er werkelijk uitzag om bang van te worden. Maar Mitte was niet bang. „Geloof toch niet, dat ik bang voor je ben!" En tege lijk zette hij zijn veeren even goed over eind als Zwartbeen. In het volgende oogen blik hadden ze elkaar al te pakken.... ze vlogen op.... botsten op elkander in en fladderden rond, zoodat de korrels van het kozijn vielen. Daarbij scholden ze elkaar uit voor al wat leelijk was en maakten 'n helsch. spektakel. Aan den anderen kant van het kozijn waren ook de kleine Zwartkop en vrouw Blauwrok met elkander aan het twisten gegaan. Jammerend vloog vrouw Blauw rok weg. Ze heeft me in den kop gepikt, dat gemeene schepsel! Dc kleine Zwartkop was blij over hare overwinning en pikte nog heel triomfante lijk eenige korreltjes op. Maar hare vreug de was niet van langen duur. Blauwrok kwam terug met haar man, baas Blauw kop. Blauwkop was een driftkop en lang niet. gemakkelijk al was hij ook nog zoo klein. „Wie heeft het gedaan?" vroeg hij met luide, doordringende stem, voor hij ook maar het, kleinste korreltje pikte. „Die *daa-r", jammerde de mooie vrouw Blauwrok, „Zwartkop". Ze ziet er uit, of ze den kop in den inkt gedoopt heeft!" Zwartbeen, dat moet tot zijn eer ge zegd worden kwam direct aangcloopcn om te helpen, en nam do partij op voor zijn vrouw tegen Blauwkop. Maar de dap pere Blauwkop kwam met gesperden sna vel en woest rollende oogen op hem af! Zwartbeen gaf hem echter ook zijn part- De anderen trachtten zich te verdedigen en er ontstond een algemeen gevecht. Gesjilp, getjilp, gepiep, geschreeuw kortom, het was me een lawaai, dat hoo ren en zien verging. „Het is afschuwelijk", klaagde de wedu we Ivortsnavel in een hoekje tot. haar buurman Geelsnavel, die weggedoken in een hoekje zat, omdat hij niet van vechten hield en haast nog niet ontbeten had. „Alle dagen dezelfde plagerijen! En ik ben zoo alleen en heb geen hulp van een man. Plotseling klonk er een doordringenden schreeuw. Hot was Maty, de boschvink. Een oogenblik was het stil. „De kat! de kat! schreeuwde met een stem, die al heesch was van het krijschen. Een paar valsche, booze oogen, zoo groot bijna als wagenwielen, fonkelden omhoog. Hoei.. Hoei..! Een sterk wiekgeruisch in de lucht., de vensterbank was leeg.. Al leen een paar korreltjes bleven achter op den kouden steen.... Intusschen was de lucht zwaar en grijs gewordende eer ste sneeuwvlokken dwarrelden dansend naar beneden., de grond werd wit en in minder dan een half uur lagen tuinen, veld en weide onder een dik sneeuwdek bedol- Rijkstuinbouwschool te Boskoop. Het einddiploma met aanteekening voor handelscorrespondentie in de achter hun namen aangegeven talen behaalden: J. J, v. d. Berg (D. en E.), W. M. Brand (F.. D. cn E.), J. Dijkhuis (F., D. en E.), A. Mes man (F.. D. en E.). L. M. Meijer (E.), P. v. Nes (F., D. en E.), A. J. Radder (F., D. en E.), A. G. de Ruijter (D. en E.), S. AA'. Schortinghuis (F„ D. en E.) allen te Bos koop; A. N. Costerus (F. en E.), J. H. Du- rieux (D. en E.), L. J. Frcquin (E.), AV. Voüte (F., D. en E.), R. J. AVoesthoff (D.) te Den Haag, H. Hartlieb (F., D. en E.), J. C. F. Heijstek (F., D. en E.), J. Schadde- lee (E.), te Rotterdam, C. Haafkcus (F., D. en E.). C. J. Linschoten (F.. D. en E.) te Amsterdam, G. J. Bongaardt, F. T. van \roorst (F„ D. en E.) te Bussum, A. Panne- bakker (F.. D. en E.), P. A. AVezelcnburg (F.. D. en E.) te Hazerswoude, P. Boer (F.. D. en E.) te Gouda, AV. H. van Bekkum (F., D. en E.) te Leiderdorp, G. C. Bosscha te Utrecht, AA'. Gall (F., D. en E.), E. W. v. d. Linde te Rijswijk Z.-H.. G. Gerlach (F., D. en E.) te Schiedam, P. Thielman (F„ D. en E.) te Sommelsdijk. G. H. AA'. A'ink (F„ D. eii E.) te Leiden, J. van AA'ijk (F., D. en E.) te Alphen aan den Rijn. 5 leer lingen werden afgewezen. Y raag: Hoe kan ik het beste doperw ten in glazen steriliseeren? Antwoord: De erwtjes doppen, was- sehen en 2- a 3 minuten voorkoken, daarna laten uitlekken. De flesschen aanvullen met water zonder zout; bij 100 gr. C. eerst gedurende 60 minuten steriliseeren, dan na 24 uur nogmaals 30 minuten. Men kan aan de erwtjes een weinig suiker toevoe gen. A'raag: AVelke is de weg per fiets van Leiden naar Hilversum Hoeveel K.M? Antwoord: Leiden, AVoubrugge, Ter Aar, Mijdrecht, Loenen. Oud-Loosdrecht, Hilversum. Afstand 68 K.M. Vraag: AVelke is de kortste weg per auto van Nootdorp naar Baarn? Hoeveel K.M? Antwoord: Nootdorp. Zoetermeer, Moerkapclle, AVaddinxvecn. keeuwijk. Bo degraven, AVoerdcn, Harmeien, De Meern, Oudenrijn. Utrecht, de Bildt, Baarn. Af stand 70 K.M. Vraag: Is er een school voor schrif telijke cursus tot politie? AA'at is het adres? Antwoord: Een dergelijke school bestaat er niet. AVel wordt er door som mige personen schriftelijk onderwijs gege ven, doch of zulks goed en afdoende is kunnen wij niet beoordcelen. AVend u eens om inlichtingen tot den heer Rulkens. hoofdinspecteur van politie te 's-Hertogen- bosc'h. Deze zal u wel nadere gegevens kunnen verstrekken. AFDEEUNG LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de viertien dagen. Brieven, vragen en me- dedeelingen te richten aan Mejuffrouw JO VAN DER LAAN, Rijnsburgerweg 20. LUSTRUM DIOC. R- K. VROUWEN BOND. Namiddag-vergadering. Haarlem 23 Mei 1929. Om 4 uur vergaderden de afgevaardigden tot. feestelijke herdonking van het derde lustrum van den Dioc. R. K. A'rouwenbond. Onder het zingen van het lied Roomsche Blijdschap schreed Monseigneur Aengenent binnengeleid door Z. D. H.'s Secretaris, Pater v. d. Tempel O.P. en de Presidenten van den Dioc. Bond en de afdeeling Haar lem. Na eindiging van liet lied begroette Mej. Peeters den Doorluchtigcn Kerkvorst, en de bijeenkomst namens de afd. Haar lem. Daarna verwelkomde Mej. Post Mon seigneur in de diocesane vergadering en uiting gevende aan de dankbare gevoelens die het bezoek van den beminden Herder bij de leden opwekten. Zij gaf een over zicht wat tot lieden in het Diocees Haar lem door den Vrouwenbond is verricht en tot stand gekomen. Monseigneur Aengenent nam liet woqrd er aan herinnerend, dat Z. D. H. tegen woordig was bij de viering van het eerste, lustrum als spreker, bij het tweede als be langstellend vriend en thans bij het derde lustrum als geestelijke A'ader. Monseigneur bedankte den Benei voor het vele en nut tige werk in de afgeloopen vijftien jaren voor Zijn diocesanen verricht. Een arbeid die niet altijd door de massa gezien wordt, doch wiens vruchten daarom toch niet min der door velen genoten worden. Het verwonderde Monseigneur, dat on danks de Herderlijke aansporing en wen- schen nog zoo ve'len zich afkeerig toonen van den Bond en hun steun, op verschillen de wijzen te schenken, onttrokken. Z. D. H. teekende duidelijk, dat h.et werken in den Bond op de eerste plaats eigen gees telijke verheffing brengt, 2e. veel nut sticht in het gezin, daar hij Katholieke Moeders vormt, die mannen kweeken, nuttig voor Godsdienst en Maatschappij en op de der de plaats, dat het werken van den A'rou wenbond ten goede kpmt aan geheel de maatschappij. Monseigneur eindigde met den wensch, dat de Bond in bloei moge toenemen on der Gods onmisbaren zegen, in. het voor uitzicht stellend, dat ook volgende lustra kunnen verwachten Z. D. H. tegenwoordig te zien. De feestelijke stemming werd verhoogd door het mooie pianospel van Mejuffrouw Suzc Proot en de zang van het welbeken de koortje van Mejuffrouw Loots. Beiden oogstten dankbare bijvalsbetuigingen in en droegen op waardige wijze bij tot het wol- slagen van dezen herinneringsdag. Telegrammen kwamen in van Mej. D. Coebergh, oud-secretaresse en Mej. Koks- hGorn, presidente van den Mariabond in het Bisdom Haarlem. Mej. Peeters en Mej. Post dankten bei den Mgr. Aengenent voor zijn komst. Mej. Post dankte verder allen die tot het welslagen van dezen middag hadden mee gewerkt, op de eerste plaats Pater v. d. Tempel O.P., in al'die jaren onze voorstan der en steun. Met den Bisschoppclijken zegen werd de vergadering gesloten. L. Heere n, secr. CURSUS JEUGD-LEIDSTERS. Aran 27 Juli tot en met 29 Juli a.s. zal onder leiding van de Diocesane Commissie voor R. K. Jonge vrouwenbonden in het Aartsbisdom in Arnhem een cursus gege ven worden voor Jeugdleidsters en andere sociale werksters. Het algemeen onderwerp van dezen cur sus zal zijn: „Li dienst der H. Kerk". Een doorloopende kaart voor den geheelen curSus met volledig pension in „Sacré Coeur" komt op 11.voor leden'van den R. K. Arrouwenbond en op 12.50 voor niet- leden. Er zullen ook dagkaarten beschik baar gesteld worden. Allen, die nü, op welke manier ook, de leiding van de jeugd in handen hebben, o.a. leerarcssen, onderwijzeressen, leidsters van club-avonden etc., zou 'b bestuur drin gend willen aanraden dezen cursus te vol gen. Behalve dc interessante conferenties zult ge met leidsters uit alle deelen van 't- land kennis maken, ieder zal over haar on dervindingen spreken, waaruit óók veel te leeren valt. Dan nog: 'n paar heerlijke vacantiedagen in en om Arnhem doorbrengen is toc-h ook de reis al waard. Daarom nogmaals: jeugd-leidsters, neemt zoovéél mogelijk aan dezen cursus deel. 't- Zal zeer interessant worden. Zou 't ook niet iets zijn voor U, moeders, die toch op de allereerste plaats de opvoeding van de jeugd in handen hebt? De dames, die een programma wenschen te ontvangen, willen zich wel zoo spoedig mogelijk opgeven bij Mevrouw J. Manders- Vermeulen, Oegstgeesterlaan 12. AVilt u deze cursus volgen, geeft u zich dan voor 20 Juli op aan 't zelfde adres. Drie deelneemsters gullen in de gele genheid gesteld worden dezen cursus te volgen met ƒ5 vergoeding. ST. MELANIA-WERK. AA'ij tellen hier in Leiden 80 leden. AA'e betalen 1.in liet jaar, sommigen 1.50, heel enkele 2.50, nu ja, omdat we weten dat het 'n goed werk is, maar veel meer weten we niet. Erg jammer, want er wordt toch zulk mooi werk geleverd, er wordt zoo veel geleden en gestreden en geofferd voor bet St. Melania-werk. Do opheffing en vorming van Inllandsclie vrouwen. Ik ga er hier in onze rubriek telkens wat van ver tellen, meest aanhalingen uit het. St. Me- lania Blad, wat 10 maal in het jaar ver schijnt en ons geregeld op de hoogte houdt van het streven en beleven van onze werk sters in Indië. Dit schetsje is van Zr. Fischer, 'n leoken verpleegster, die door het St. Molania Werk is uitgezonden, haar liefdewerk uit te oefenen bij de Inlandsche A'rouwen in Djocja. Zij werkt samen met 'n Katholieke in landsche vroedvrouw. „Oh zuster, komt U mij eens even helpen, mijn vrouw moet bevallen! Ik zag U net langs ons huis fietsen en ik heb aan mijn vrouw beloofd, dat ik U zal roepen om haar te helpen". AV ij. waren op weg naar een kraamvrouw in de Kampong cn werden bij die gelegen heid door een man achterna gefietst, die onze hulp inriep. AVij waren blij nog iemand van dienst te kunnen zijn en binnen eenige uren hadden wij de vrouw verlost van alle pijn en was er' een zoon ter wereld geko men. De gelukkige ouders waren dankbaar dat- wij niet alle mogelijke, poespas er bij uit oefenden, „want", zoo vertelde de man, „voordat we Uw hulp inriepen was hier eën doekoen, die mijn vrouw aanraadde.om onder haar bed te kruipen, wat de beval ling zou bespoedigen". Nog niet zoo kwaad(Arme menschcn). „Ik had medelijden met mijn vrouw, die zcoiets doen moest, toen TT juist voorbij kwam, en ik besloot Uw hulp in te roe pen." Deze week zullen U, leden van het St. Melania AA'erk, de quitanties gepresen teerd worden. Andere jaren komt het be stuur persoonlijk dit doen, maar aangezien het bestuur niet voltallig is wegens ver trek van ecnigen uit Leiden, hebben wij den heer Ste.ijns gevraagd dit voor ons te doen. Misschien wilt u wel zoo vriendelijk zijn het geld klaar te leggen, zoodab er niet voor terug gekomen moet worden. J o v a li der Laan. 'N OPWEKKING! Er wacht u 'n verrassing! Eind Septem ber wil ;t bestuur der Missienaaikrans weer 'n heerlijke tentoonstelling organisee- ren! Al de jurkjes en andere kleeding- stukken, in liet afgeloopen jaar door de leden der Missienaaikrans vervaardigd zullen weer bewonderd kunnen worden. U zult zien hoé hard er genaaid is. Véél goed is er aangekocht, véél klceclingstuk- ken zijn er gemaakt. Maar dit heeft ook véél geld gekost ende „Missiepot" raakt leeg! Zou 't nu niet jammer zijn, dit prachtige missiewerk gedeeltelijk te moeten staken alleen omdat er geen geld meer is? Telkens en telkens onvangt dc secreta resse aanvragen van Missionarissen voor kleedingstukkcn.Die smeekende. brie ven kunnen onmogelijk weigerend beant woord worden Binnenkort komen er loten in omloop. Schrik niet! Zeg nu niet: „Alweer! AA'e hebben pas 'n loterij gehad!"'t Is waar, maar als u geld over hebt voor al lerlei mooie doeleinden, dan heeft u 't toch zeker over voor 't mooiste doelverbrei ding van Jezus' Rijk op aarde! Daarom! koop de lotenZe vallen onder ieders bereik25 cent. Offer allen uw steentje voor 't mooie doel: de kleeding der hcidensche kindertjes. Mag ik bij alle dames, die prijzen toe zegden voor dc loterij even *'n herinnerings- klopje op de deur geven? Sommigen be loofden twee fijne handwerken en mocht daar geen tijd meer voor zijn, om deze te makenmisschien mag 't bestuur dan op 'n ander cadeautje, rekenen.... Over de tentoonstelling zelf mag ik nog niets verklappen, maar 't belooft iets bui tengewoons te worden. Misschien mag 'k ovpr 'n tijdje hier meer van vertellon. Graag, maar dan hoop ik gelijk als ver rassing te kunnen meedcelen, dat alle loten uitverkocht zijn! Lies. DE BLOEMEN IN ONZEN TUIN. Hoeveel zuchten zullen er dezen zomer geslaakt zijn over het slechte weer, de kou, de wind en nog zooveel meer, waar ons lieve landje mee geplaagd is vanaf Ja nuari. Maar nu voel ik dat het zomer wordt, vandaag de eerste warme dag. De bloe men lijken dubbel zoo kleurig, nu ze knip- oogen tegen de zon, die zoo lang afwezig was. Een tuintje, hoe klein ook, met wat kleu rige bloemen, maakt een gansche omgeving anders. En wat is het gelukkig, dat dit genot onder het bereik van iedereen valt. Met de kleurig uitziende pakjes zaad van 10 cent kan men wonderen doen. Ik pro beerde het dezen zomer voor het eerst, be- goTt iü Maart het. zaad te doen in Hei kistjes, waarover een stuk glas gele werd, en zette de kistjes buiten op een zt nïg plekje. Na eenige weken kwamen groene puntjes boven en al heel gauw wj ren de -plantjes groot genoeg, om uitgi plant te worden. Dan volgden weken van stilstaan, wai ten, tot plotseling in Juni de knoppen opc sprongen en zich bloemen vertoonden allerlei vorm en kleur. AA'at een voor die paar dubbeltjes. Natuurlijk deei ik allerlei ondervindingen op, die ik graa aan anderen wil medecleelen. Iedereen dj dan over dit onderwerp iets te vragc heeft, kan dit doen; de antwoorden zulll in heb eerstvolgende nummer van onze ri briek worden bekend gemaakt. J. van den A b e e 1 e n, AV. dc Zwijgerl. 25, Oegstgecst :.R 1. er' r|cini 2. Dut VRAGENRUBRIEK. de 24 Juli duurt nog lang, dus hebben w nog allen tijd om die vragen te beantwoof den. Dat hebt ge natuurlijk gedacht, maa hebt ge ook gedacht aan: Uitstel geeft af stel Dat moet nu hiervoor eens niet gebeu ren. Daarom zullen wij U er aan herinnc ren en de vragen nog eens plaatsen. Aan zien doet gedenken. Ge hebt erover gedacht, gc hebt erovei gesproken en nu ge de vragen weer ziet komen nieuwe ideeën bij u boven. 1. Schikt u over het algemeen de avoni het. best voor een ledenvergadering? 2. Als er 's middags 'n lezing wordt gf geven over 'n belangrijk onderwerp, kom! ge dan? 3. AA'at vindt ge het. belangrijkst en boei u het meest: over opvoeding, godsdienst liturgie, literatuur, muziek, sociale toe. standen, missie, huishouden, of tuinieren? 4. Zijt ge wel eens bezorgd wat uw kind leest? 5. Zoudt ge iets over boeken voor kinde ren en groote mcnschen willen weten? 7. AA'aarvan houdt ge het meest, van ro mans of van historische verha'len? Ge weet toc-h allen dat er in Leiden scheidene uitgebreide neutrale bibliothe ken zijn. Die bibliotheken bergen massa' absoluut verboden boeken. Dan wordt gezegd: in de Roomsche bibliotheken zijn alle goede boeken altijd uit. en rlaar in dt neutrale bibliotheek heb ik altijd te ku: en te keur, en het is veel goedkooper. Ja waarom? Omdat die gesteund worden door onze bijdragen! AVaar is onze verantwoording? Dacht niet dat als wij vrouwen, moeders en leid sters va-n opgroeiende, kindoren oi langstelling, onze blijvende belangstelling toonen, dat er hier in Leiden dan niet 'n R. K. Openbare. Leeszaal zou kunnen bestaan? AA'e zijn er allen van overtuigd, maar willen er niets voor doen wat ons moeite kost. O we zijn allen zoo enthousiast in de huiskamer met onze Rand op de beurs! Nu we willen profiteeren van enthousiasme in de huiskamer. Beantwoordt! onze vragen. Ge zult zien, dat het u pro feit zal bezorgen. AA'e hebben het zwaartepunt gelegd op do lectuur, ja dat is ook de groote nood' Maar laten wij eens wat anders bekijken Kinderen worden groot en moeten naar scliooi, dus flinke aardige s-ohooljurken en pakken staan op heb werkprogram Aioeder. Maar hoe die te maken? Het. goed is makkelijk gekocht, maar patronen het maken? In uw kennissenkring zijn meerderen die van die kunst niets verstaan. Klop dan. aan bij het bestuur van uw A'rou wenbond, en wat is liet dan niet gemakke lijk om in 'n korte cursus daarvan, op de hoogte te komen. Ge hebt 'n tuin met rozen of peren te gen de muur geleid. Dc tuin onderhoudt ge zelf, maar er moet gesnoeid worden, 'n Cursus in snoeien en tuinonderhoud helpt u 'n eind vooruit-. Nu wenscli ik u veel energie, en hoop ik u allen op de een of andere cursus, maar vooral op de eerste ledenvergadering te rug te zien. U weetonder degenen, die ge noeg belangstelling voor onzen bond heeft om alle vragen te bostudceren en allen zoo goed mogelijk te beantwoorden, wordt op de eerste ledenvergadering een boek ver loot. Antwoord verwachten wij vóór AVoensdag 24 Juli. Uw naam en adreè duidelijk ver melden s.v.pl. GEBED TOT DEN H. ENGEL- BEWAARDER als men belet is zelf de H. Mis bij te wonen Dierbare Engel, 'k smeek er om, Ga. voor mij naar 't heiligdom, AA'oon de H. Mis daar bij. Loof, dank smeek er God voor mij. g, bij de Offerand, mijn hart Jesus op in vreugd en smart; Ziel en lichaam, ziekte en dood. Alles leg ik in Gods schoot. Als op 't priesterwoord, in schijn Aran een luttel brood en wijn, God zich tegenwoordig stelt, Van een englenstoet verzeld. O. aanbid Hem, vroom van zin! Bid voor allen, die 'k bemin; Voor de zondaars, dat zij weer Zich^bekeeren tot den Heer, A'oor die sterven vraag gen&, Eer hun laatste stonde sla: A'oor de dwalenden om 't licht. Dat hun pad ten hemel richt: Bid voor die gestorven zijn Om verlossing nit hun pijn, Als met Jesus' vleesch en bloed Zich de priester heeft gevoed, Smeek dan Jesus, dat een straal Uit Zijn Hart in ;t mijne daal! En ik niet Hem heel den dag Hart aan Harte leven mag. Bid, dat alle zegening Uit dit offer mild ontspring Breng, na 's priester laatste bêe, Ook voor mij Zijn zegen mee.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 10