STADSNIEUWS UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK Burgerlijke Stand UIT DE PERS MARKTBERICHTEN GEMEENTERAAD. Dc gemeenteraad vergadert op Maandag 15 Juli 1929 ,des namiddags te twee uur, in het Stedelijk Museum (Lakenhal). Te behande .1 onderwerpen: lo. Benoeming van cene onderwijzeres aan de Centrale School voor het Te en Se leerjaar. 2o. Praeadvies op het verzoek van Mevr. C. A. RoemBock. om ontslag als lid van het Ooilege van Vrouwen-Kraamanóeders. 3o. Praeadvies op het verzoek van Mej. S. L. Kühlman, om eervol ontslag als on derwijzeres aan de Meisjes-Opleidings school voor u. 1. o. aan de Boommarkt. 4o. Voorstel tot opheffing van de betrek king van klokkenist en tot het verleenen van eervol ontslag aan den klokkenist R. H. Th. van Leeuwen. 5o. Voorstel om te besluiten lot het in dienen Ovan bezwaren tegen een aanslag in de gemeentelijke inkomstenbelasting van een andere gemeente. 60. Voorstel tot verhuring van een twee tal lokalen in het administratiegebouw van het Openbaar Slachthuis aan den Staat der Nederlanden. To. Voorstel tot verhooging van ver schillende posten van de begroeting, dienst 1928, waarvan de raming te laag is geble ken en tot toevoeging van eenige nieuwe posten aan die begrooting. 80. Voorstel: a. om medewerking te verleenen aan het bestuur van de Gereformeerde Schoolvcr- eeniging tot uitbreiding van liet schoolge bouw aan de Driftstraat hoek Javast'raat met twee leslokalen, alsmede tot hei aan schaffen van de noodige schoolmeubelcn, leer- en hulpmiddelen; b. tot- vaststelling van den desbetreffen- den begrootingsstaat. 9o. Voorstel tot overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente van eenige voor straat bestemde strooken grond, ge legen ten Noorden van de Poelwetering achter dé Kagerslraat, Sectie P Nos. 10-10, 620 en 1044 ged. lOo. Voorstel: a. tot aankoop van het perceel Lange Paradijssteeg 43 ten behoeve van den bouw van een hoogspanningsslatiou door de Electrieiteilsfa-briek; b. om goed te keuren, dat door de Elec- triciteitsfabriek ten behoeve van don sub a bedoelden aankoop, met inbegrip van de kosten van overdracht, een bedrag van 800 wordt besteed. llo. Voorstel: a. tot aankoop van «Ie pevceelen weiland aan en nabij den Lagen Morschweg, kad. bekend gemeente Leiden Sectie P. Nos. 292, 2S3, 282, 281, 24S en 2-17, tezamen groot 3.78.TO H.A.; b. tot inbreng van de ;mb a bedoelde perceel-en in hel gemeentelijk grondbedrijf; c. tot vaststelling van'de desbetreffende begrotingsstaten. 12o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden a. ten behoeve van de verbreeding van de Maresingelgracht; b. ten behoeve van de normalisatie van eet- gedeelte ran den Maresingel c. ten behoeve van de normalisatie van den Rijnsburgersingel. 13o. Praeadvies op het- verzoek van de Leidsche Schouwburgvereeniging. om cene bijdrage in de kosten van verbetering van de verwarming en de verlichting van het gebouw aan de Oude Vest. College van VrouwervKraammoeders. B. en W. geven den Raad. overeenkom stig het advies van het College van Vrou- wen-Kraammoeders, in overweging aan mevrouw C. A.. RoemBock, op haar ver zoek. eervol ontslag te verleenen als lid van dat College, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Ontslag klokkenist. Door den stadhuisbrand zijn de werk zaamheden. van. den klokkenist, aan welke functie een jaarwedde van 600 is verbon den, komen te vervallen, zoodat deze be trekking, althans voorloopig, kan worden opgeheven. Tot deze opheffing kan te eer der worden overgegaan, aangezien de te genwoordige functionaris, de heer R. H. Th. van Leeuwen, die bij Raadsbesluit van 19 December 1885 als zoodanig werd be noemd, thans reeds aanspraak kan maken op het maximum-pensioen ingevolge de gemeentelijke pensioenverordening en bovendien binnen korten tijd den Go-jari gen leeftijd zal bereiken. B. en W. geven den Raad mitsdien in overweging te besluiten de betrekking van klokkenist met ingang van 1 Augustus 1929 op te heffen en aan den lieer R. H. Th. v. Leeuwen met ingang van dien datum als zoodanig eervol ontslag tc verleenen. De Centrale School iln verband met de toeneming van het aantal leerlingen van de Centrale School voor het Te en Se leerjaar is het noodig, dat I het onderwijzend personeel aan die school wordt uitgebreid met één onderwijzeres. Nadat gebleken was, dat geen der onder wijzeressen van de overige gemeentelijke scholen voor overplaatsing naar de Cen trale School in aanmerking wenscht te ko- meu, is door B. en W. tot oproeping van sollicitanten overgegaan. Aangezien zich onder de sollicitanten I slechts één leerkracht bevindt welke in al- I le opzichten geschikt mag worden geacht voor de Centrale School, meenen B. en W., Idat het in dit geval derhalve niet moge lijk is de Raad eene voordracht te doen van drie bevoegden als bepaald in art. 3G, 8e lid, der Lager Onderwijswet 1920. Op grond van het bovenstaande dragen I B. en W. den Raad ter benoeming tot on- I derwijzeres aan de Centrale School voor I het Te en 8e leerjaar voor: mej. G. A. de I Blaauw. hoofd eener school te Z war temeer, I gemeente Emm en. Meisjes-opleidingsschool. B. en W. geven den Raad in overweging Mej. S. L. Kühlman, op haar verzoek, met ingang van een nader door B. en W. te be palen datum, eervol ontslag tc verleenen als onderwijzeres aan de meisjes-oplei dingsschool voor u. 1. o. aan de Boom- inarkh Verhuur lokalen Slachthuis. Overeenkomstig de bepalingen van de huurovereenkomst eindigt op 30 April 1930 de ingevolge raadsbesluit van 1 Februari 1921 met het Rijk aa'ngegane huur van twee lokalen in het administratiegebouw van het Openbaar Slachthuis. Deze lokalen werden aan het Rijk tegen een jaarlijk- schen huurprijs van. -110 in gebruik gege ven ten behoeve van de Administratie der Belastingen er. wel voor de aangifte en verificatie van slachtvee en ontvangst van den accijns in het Openbaar Slachthuis. Het Rijk wenscht de huur tegen den gel denden huurprijs en, behoudens een enkele afwijking, op de bestaande voorwaarden, weder te verlengen, waartegen ncich bij de Commissie van Beheer over liet Openbaar Slachthuis, nooh bij B. en W. bezwaar be staat. Uitbreiding Gereformeerde school. Bij het door den Raad om praeadvies in handen van B. en \V. gesteld adres ver zoekt het bestuur der Gereformeerde Schoolvereeniging de benoodigde gelden beschikbaar te stellen voor uitbreiding van zijn school voor gewoon lager onder wijs aan de Driftstraat No. 4S>, met twee lokalen elk bestemd voor 42 leerlingen, alsmede voor het aanschaffen van «le voor de inriphting dier lokalen benoodigde schoolmeubelen, leer- en hulpmiddelen. Ter toelichting van het verzoek deelt het bestuur mede, dat het aantal leerlingen, hetwelk bij de opening der school op I Oc tober 192S pl.m. 130 bedroeg, op 1 Mei j.l. is gestegen tot ITT en dat als gevolg daar van de G klassen verdeeld zijn over vijf lo kalen van de klassen V cn VI. welke sa- men 46 leerlingen tellen Voorts zal voor de met 1 Mei 1930 te vormen nieuwe le klasse geen lokaal beschikbaar zijn. aange zien de leerlingen van de tegenwoordige 6e klasse de school zullen blijven bezoe ken tengevolge van de invoering van het verplichte zevende leerjaar. De kosten van de uitbreiding van het schoolgebouw met twee leslokalen, alsmede die van aanschaffing van leer- en hulp middelen worden door het bestuur ge raamd op 1TS00. Onder mededeeling, dat het schoolbe stuur bij zijne aanvrage de wettelijke voor schriften in acht heeft genomen, geven B. en W. den Raad, overeenkomstig het ad vies van de Commissie voor liet Onderwijs in overweging, het verzoek in le willigen. Overname straat. Dé N.V. ..Castor" te Amsterdam wenscht de haar toebehoorende perceelen Sectie P Nis 1040, 620 en 1044, gelegen ten Noor den van de Poelwetering achter de Kager slraat. in exploitatie te brengen. Voorloo pig is het hare bedoeling oen aanvang te maken met do bebouwing van den- grond, gelegen langs de op de situatie in roodc kleur aangegeven straat gedeelten. Alvorens tot den bouw te kunnen over gaan. is adressante verplicht den voor straat bestemden grond kosteloos aan dc gemeente over te dragen en dc kosten van straataanleg in de gemeentekas te storten. De vennootschap is tot een een en ander bereid. B. en W. geven den Raad, overeenkom stig het gevoelen van de Commissie van Fabricage, in overweging, te besluiten dc aangegeven straatgedeeltcn zonder eenige kosten voor de gemeente in eigendom en onderhoud bij de gemeente over te nemen, nadat door de N.C. ..Castor" een bedrag van 38.500, waarop de kosten van straat- aanleg zijn geraamd, ter nadere verreke ning ten kantore van den Gemeente-Ont vanger is gestort. Aankoop perceel. Zich vereenigende met het voorstel van Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas- en Electriciteit tot aankoop van het perceel Lange Paradijssteeg 43, geven B. en W. den Raad in overweging het per ceel Lange Paradijssteeg 43, ten behoeve van den bouw van een hoogspanniegssta- tion door de Electriciteitsfabriek voor T50 aan te koopen. Aankoop grond. De gemeente heeft in openbare veiling de hand kunnen leggen op eenige percee len weiland, ter oppervlakte van 3.TS.T0 H.A., grenzende aan, of gelegen in de on middellijke nabijheid van den haar toebe hoorenden grond aan den Lagen Morsch weg, welke als woonwagenkamp wordt ge bruikt. De koopprijs bedraagt voor deze percee len, met inbegrip van de kosten van aan koop 19.250, d.i. derhalve pl.m. 0.50 per M.2 Aangezien deze prijs aannemelijk is en het bezit van dit land met het oog op zijn ligging voor dc gemeente van belang is, geven B. en W. den Raad in overweging te besluiten tot. den aankoop van de pcr- ecelen weiland aan en nabij den Lagen Morschweg, kadastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie P. Nis 292, 283, 282, 281, 248 en 247. tezamen groot 3.78.70 H.A. voor 17.756. Verbreeding Maresingelgracht. In het najaar van 1928 hebben Commis sarissen van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit B. en W. verzocht, een plan te doen uitwerken tot verbreeding van de Maresingelgracht tusschen de spoor brug en de Huigbrug bij het Prins Hen drikplein. langs -het terrein van de Fabrie ken. Deze verbreeding zou ten doel heb ben, het mogelijk te maken voor twee ge laden kolenschepen van dc tegenwoordige grootte, om naast elkaar in dit gedeelte van de Maresingelgracht te liggen, het geen in het belang van den geregelden ko- lenaanvoer der fabrieken noodzakelijk werd geacht. De kosten der verbreeding zouden voor rekening van de Lichtfabrieken komen. Ter voldoening aan dit, verzoek hebben B. en W. een plan doen uitwerken, waarbij de MaresingelgTacht, thans ter plaatse ge middeld 14.50 M. breed, gebracht wordt op een breedte, welke wisselt van 18.20 M. tot 19 V. De kosten van het verbreeden van de Maresingelgracht worden geraamd op 35.000 en komen voor rekening van de Lichtfabrieken, evenals een bedrag van 5200 hetwelk noodig is wegens verleg ging van kabels en gasbuizen. Deze bedra gen kunnen voorshands uit de aanwezige middelen van de fabrieken gevonden "wor den. De kosten van het normalisccren van den Maresingel worden geraamd op 19.500, welk bedrag met voortzetting van de ge dragslijn, gevolgd ten aanzien van den Rijnsburgersingel (raadsbesluit van 1 Oc tober 1928) uit het Fonds voor Stadsverbo- tering enz. kan worden geput. Tevens zou den B. en W. van deze gelegenheid ge bruik willen maken, om het crediet a 19.500 bij laatstgenoemd raadsbesluit toegestaan, thans op de begrooting to re gelen en dit crediet tevens te verhoogen met ƒ5400, ten einde oen sterkere dek laag te kunnen maken en den weg aldus voor een zwaarder verkeer geschikt tc ma ken, dan aanvankelijk in de bedoeling lag. PROF. DR. J. DE ZWAAN. Prof. dr. J. de Zwaan, benoemd tot hoogleeraar in de uitlegging van het Nieuwe Testament aan de rijksuniversiteit alhier als opvolger van prof. dr. H. Win- disch, werd 26 Juni 1883 geboren en te Leiden als student in dc theologie inge schreven in 1901. Reeds als student be werkte hij dc grammatica van het Nieuwe Testament van prof. dr. E. D. Burton. Hij promoveerde in 1909 tot doctor in de the ologie op een proefschrift getiteld: Petrus cn Judas, tekstuitgaaf met inleidende stu diën en textueele commentaar". Van 1912 tot 1914 was hij buitengewoon hoogleeraar hier ter stede, welk ambt hij aanvaardde met een rede over de be teekenis v:m de historische studie van het Oostcrsch Chris tendom. In 1914 werd hij benoemd tot ge woon hoogleeraar te Groningen. Hij aan vaardde dit ambt 22 Januari van dal jaar met een rede over Christendom en Oriën- talisme. Prof. Dc Zwaan is de ethisch-orthodoxc richting toegedaan en is aangesloten bij dc Christ. Hist. Unie. Onderwijzersexamen. Aan de Gem. Kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen zijn geslaagd dc dames L. Dirkse, Tr. Duyvetter, C. Hoo- pe, I. Koolhaas alhier, en A. van Eguiond te Rijnsburg. Afgewezen 1. De Minister van Onderwijs Kunsten cn Wetenschappen heeft benoemd tot plaatsvervangend lid der commissie, aan welke in 1929 is opgedragen het afnemen der akte-examens in de exacte wetenschap pen, dr. C. J. van der Klaauw, cousevva- tor aan het'zoölogisch laboratorium alhier. Op 10 Juli 1929 waren bij do Gem. Ar beidsbeurs ingeschreven 255 wcrkloozen, tegen 46S op 11 Juli van het vorig jaar. HILLEG0M. Opbrengst collecte. De alhier gehou den collecte voor den gewapenden dienst heeft opgebracht 88.32. Posthouder Zilk. Tot kantoorhouder te Zilk is benoemd de heer C. van der Vossen, Sigarenmagazijn ,.De Zilk", Regen- vliet weg, hoek Beeklaan. Waar dc ligging van dit pand voor de Zilkers bijzomler gunstig is, zal er o. i. op dc vastgestelde uren een druk gebruik van worden ge maakt. Het is ter elfder ure nog een schitterende oplossing, daar anders het hulpkantoor was opgeheven. LISSE. H. Kirdsheid. Vanwege het Genoot schap der H. Kindsheid werd gistermid dag onder begunstiging van mooi zomer weer de jaarlijksche optocht, gehouden. In den stoet werden ook een paar praalwa gens meegevoerd. Behalve het dorp, werd ook een bezoek in den omtrek gebracht- en gecollecteerd voor de Missie. Alles stond onder leiding van lteeren onderwij zers en dames-onderwijzeressen en had een prachtig verloop! OEGSTGEEST. Personalia. Geslaagd voor het examen Mulo B., M. v. d. Putten, alhier. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De aanvoer blijft, in vergelijking met andere jaren, voor dezen tijd maar matig. Nog steeds- als gevolg van de vorst waardoor het kwantum van enkele soorten vaste planten klein blijft. En niettegenstaande deze matige aanvoer zijn dc prijzen toch laag. Betaald wordt voor Korenbloemen 1420 et., Ranonkels 1-415 ct.. Irissen 0.801.00, 'Scabiosa 6575 ct.. Alstremeria 2.202.40, Gladio lussen Halley 2.102.60, Gips per 100 bos 24, Stroobloemen 44.50. Statiec 1625 ct.. Margrieten wit 4045 ct., Ju- liaantjes 1215 ct.. Anjers rood 3010 ct., idem wit 25—35 ct., C'entoria 3040 ct.. Asters 34 per 100 bos, Margrieten geel 23 per 100 bos. Pioenen 58.40, per 100 stuks. Personalia. In de plaats van den heer J. Vreeswijk, hoofd der Koningin Wilhel- minaschool die tegen 1 Jan. a.s. ontslag heeft aangevraagd wegens pensioenaan vrage, is benoemd de heer J. Vooys, thans hoofd der Herv. school I alhier. ALPHEN AAN DEN RIJN. Jubileum. Gisteren herdacht de heer W. Vcrmeul den dag, dat hij 25 jaar werk zaam was als kantoorknecht-incasseerder bij de gemeentelijke water- en lichtbcdrij- ven. De heer Vcrmeul en zijn echtgenoote werden per auto van hun woning gehaald en naar het- kantoor der bedrijven ge bracht, waar hij bij afwezigheid van den Directeur werd toegesproken door den boekhouder. Onder de stoffelijke blijken van belangstelling welke den jubilaris wer den aangeboden, behoorden een gouden horloge namens B. en IV. der gemeente. Ook het personeel deed van haar medele ven blijken door de aanbieding van een ruststoel en een fraaie theekast, terwijl Mej. Vermeid een bloemstuk werd aange boden. Bazar. Gisteravond om 8 uur werd in het Patronaatsgebouw de bazar geopend, georganiseerd door de R. K. Harmonie- vereen. Leo XIII. Aan deze bazar zijn ver schillende attracties verbonden, waarmede dc bezoekers zich kunnen vermaken. Den eersten avond was er reeds zeer veel be langstelling. Dc bazar is geopend lieden Donderdag en Vrijdag van 8 tot 11 uur «.les avonds en wordt opgeluisterd door muziek. Daar het doel dezer bazar is, het verster ken van geldmiddelen ter instandhouding onzer R. K. Harmonie, mogen we een be zoek wel ten zeerste aanbevelen. Verkoopirjg. Ten overstaan van nota ris J'hr. Stoop werd gisteren bij afslag verkocht het heerenhuis aan de Raadhuis straat voorheen bewoond door den heer de Waal. Het perceel vorige week in bod go- bracht op 7200 werd op 200 afgemij ui door C. van den Bijl. Het perceel werd niet gegund. NIEUWKOOP. Groer.ter.wagen in de s'oot. De groen teboer B. van Aarlanderveen zette zijn paard cn kar bij het huis van S. alhier. Het paard schuurde zich tegen een ven sterblind cn tilde bet zoodoende uit dc hangen. Het. dier kreeg het op den kop, schrok hiervan en liep achtevuit te wa ter. Met man en macht werd het. gerij op het droge gebracht. Aardbeien en kersen bleven in het water drijven, wat een mee valler was voor dc schooljeugd Z0ETERV/0UDE. Personalia. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de lieer J. Segaar. geboren te Zoeterwoude (Z.-H.), op proef schrift: ,Uber die Funktion der nervösen Zcntren bei Krustazeen; zugleich ein Bci- trag zur Theorie zentraler Hemmung". Personalia. Aan den heer C. Berg is op diens verzoek mei ingang van 1 Octo ber a.s. door B. cn W. eervol ontslag ver leend als asehophaler in deze gemeente. Gedurende ruim 26 jaren hcefl de lieer Berg die functie tot volle tevredenheid der gemeente en van het publick vervuld zoo dat hem van. harte een welverdiende rust wordt toe ge wenscht, Electr. polderbemaüng. Naar we ver nemen hoeft het b'éstuur van don "Knot ter- polder besloten om over tc gaan tot het bouwen van een eleetrischo beinalingsin- richting. Thuisblijvers. Wegens hei niet vol doen aan den stemplicht bij de j I. gehou den Kamerverkiezing zijn door den burge meester een 12 personen ter verantwoor ding geroepen. Mond- en klauwzeer. Bij de Wed. v.wi der P- aan den Vliet alhier is een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. Arbeidsbeurs. Gedurende de afgeloo- pen maand werden bij het correspondent schap der arbeidsbemiddeling 5 personen als werkzoekend ingeschreven. Op liet ein de der maand stonden nog slechts 2 per sonen als zoodanig te boek. ZEVENHOVEN. Hoogtezon. Alhier heeft zich een co mité gevormd tot het aanschaffen van een hoogtezon. LEIDEN. Geboren: Marinu» Jacobus, z. van J. Laurier en J. J. van Tiel. Margaretha Maria, d. van G. Filippo en II. Teljeur. Cornelia, d. van L. Siebert en D. Vlieland. Johanna Cornelia Sijke, d. van A. J. Ro- mijn en J. J. Sjollema. Johannes Jaco bus, z. van P. M. M. Pont en M. J. H. Ver leg. Elisabeth Johanna, d. van A. du Prie en E. J. Rietbergen. Annie, <1. van B. D. Kuenen en A. C. Kattouw. Marga retha Aartje, cl. van J. H. V. d. Blij en A. H Hjardin. Margaretha Catharina, cl. van G. Brussee en C. J. van der Linden. Picter, z. van J. Keijzer en W. van der Leek. Geertruida Maria, d. van J. A. Vink en W. v. d. Ploeg. Matthijx, z. van M. Vermond en M. Bavclaar. Cath. Hel. Maria Geertr., d. van C. M. Klein cn M. J. ïgberts. Barend, z. van J. Landman en M. J. Tijsen. Meubeltje, d. van M. van. Nood cn S. de Jong. Paulus Tiino- theus, z. van P. T. Mizee en M. Honxbcek. Johanna, d. van L. J. v. Haastrecht en A. M. Bijleveld. Willem, z. van W. Mieog en S. Steinhous. Johannes Gcrardus, z. van J. Teslce en T. Overdijk.. Gerrigje, d. van R. Ruiter en H. Zuid erna, Grietje, d van C. Deegenaars en G. Rossen. Atje, d. van C. M. Doornik en M. van der Bosch. Jan Gerardus, z. van Reijken en F. v. d. Burg. Johanna Wilhelmina, d. van F. J. Siebert en A J. Optcndrees. Charles Sophie, z. van C. S. Weyermans en P. E. Verbeek. Geertruida Martha, «1. van M. T. v. d. Hoorn en M. H. Langebuwi. Jan, z. van M. van Hemert en L. van Wil ligen. Petronella Johanna, d van O. v. d. Hoorn en P. J. l'Ami. Maria Ther. Wil helmina, d. van S. J. J. H. Tlieclen en K. J. Thoren. Maria Theodora, d. van C. van der Veer en G. M. Looving. Johan- WIE BRENGT MR. B0MANS TOT REDE? Onder den titel: „Wie brengt ze tot Rede?" bevat De Volkskrant een hoofdartikel, waarin het blad terug komt op „het Xoord-Hollaudsch geval" en schrijft „Men kent de geschiedenis. Verv acht werd, en met reden, dat de Noord-Holland- sclic Eerste-Kamerzetcl, reeds eenmaal door een arbeider bezet, aan een arbeider zou worden hergeven. Dit werd vergemak kelijkt door liet. open komen van een zetel in «le combinatie Noorcl-HollandFries land. Aanvankelijk heeft de Xoord-Hollaiulsche katholieke Statenfractie zich bereid ge toond, met den billijken wensch der arbei dersbeweging wensch door de besten buiten deze beweging erkend rekening te houden. Tc kwader uur herzag zij haar eerste besluit en maakte de maat vol door nog een werkgever als candidaat voor te dingen. Daartegen is van vele zijden ver zet gerezen. Het bestuur van den Rijks- kieskring Amsterdam heeft dc Statenfrac tie dringend om herziening van haar besluit verzocht. Groepen kiezers uit Amsterdam en lal van andere gemeenten in Noord- Holland hebben van hun ontstemming doen blijken. Arbeiders-plaatsvervangers voor dc Xoord-Hollandsche candidal «ml ijst waren begrijpelijkerwijs niet te vinden. Noord-Hollandsclie Statenleden hebben ge tracht, het bureau der fractie te bewegen tot hot houden van een clubvergadering ter bespreking van - den toestand. Die pogin gen zijn op een vastberaden, zelfs onlieu- sche weigering afgestuit. Wat wil men nu; tot hoever zal men zijn koppigheid, om den katholieken arbeider uil de Eerste Kamer te weren, drijven? Hoeft, men rekening gehouden met de mo gelijkheid van een uiterste middel van ver weer «loor die katholieke Statenleden, wel- ke zich bij het on-politieke besluit dor Xoord-Hollandsche meerderheid niet kun nen neerleggen: het indienen van eon oigon candidatenlijst naast de „officiccle"? I) e T ij «1 schrijft hierbij o.ni.: „De mogelijkheid van „het uiterst o ver weermiddel", waarop „De Volkskrant" hier zinspeelt, is thans, helaas, werkelijkheid geworden. In dc provincie Noord-Holland werd nog een tweede katholieke lijst inge diend door «le Prov. Statenleden L. H. van Rooijcn en J. Vulik. Op deze lijst staat als nummer een vermeld dc heer P. J. F. Kcr- rarens tc Biltlioven, en als nummer twee. dc lieer J. C. Evers te Amsterdam. Hot is dus thans zoover gekomen, dat door hot drijven van mix J. Boioarts do oenheid werd verbroken en de strijd open lijk in de Katholieke Statenfractie is uit gebarsten. Do „Volkskrant" vraagt, of or geen middol is to vinden, om „de Xoord-Hol landsche heoren nog tot rede 011 tot een juist bosof van den toestand to brongen?" Wij bctv ijfelen liet, na do mislukte po gingen, welke zijn aangewend cn die „op eon vastberaden, zelfs ouheuscho weige ring zijn afgestuit". Men weet; dat «le auctor intellectualis van „hot Noord-Hollamlsche geval" do lieer nir. J. Romans is, die tor beveiliging van zijn zetel in liet. College van Gedepu teerden het initiatief nam, 0111 op zooge naamde gevoelsargumenten zijn collega, den heer nir. J. N. Hendrix naar de Eerste Kamer over lo loodwu. Dat-de initiatief nemer voor dit geval do democratische ge zindheid moest afleggen, van welke hij in kiezersvergaderingen hoog pleegt op to ge ven. gaf hem klaarblijkelijk niet do minste moeite. Zelfs wisten zijn suggestieve ge voelsargument en de meerderheid en on der «loze enkele arbeiders voor zijn plan I" winnen. En dit zonder dat tijdig do aan dacht. word gevestigd op de eigenlijke be weegredenen van hetgeen plotseling naar voren werd geschoven ter motiveering van een werkgevers-candidatuur. jegens welke noch dc Eerste Kamerfractie noch de katholieke openbare meening ook maar eenige behoefte had geuit. nu <1. van A. T. van Schooien en M. Kukler. Johanna, d. van W. Verboon en R. K. B. Wcvering. - - Lena, d. van E. A. P. de Graaf en C. Molenaar. Andries, z. van I. Linschootcn en E. Del-neer. Antonius Joseph, z. van R. L. Kallenberg cn J. P. v. d. Boni. Rebecca, d. van J. «Ie Roode én A. de Wit. - Jacobus, z. van T. van Kaïn pen en J. Neuteboom. Maria, <1. van .T. F. Dreef cn M. Sommeling. Hortoncia Vinccntia, rl. van J. van Öcventer en H. V. v. d. Berg. Antonie, z. van M. Kloots en A. D. de Vink. Gehuwd: F. A. Menalda jm. cn A. T. v. d. Hoeven jd. A. dc Keizer jm. en G. M. Flanderhijn jd. I. .7. Klaver jm. en M. v. Steenbergen jd. H. E. Schreuder jm. en J. Labordus jd A. Verhagen jm. cn G. Gerritsen jd. Overleden: J. Koroman dr. 64 j. M. E. Lulius van Goor dr. 62 j. D J. J. de Koster zn. 55 j. P. Sehopliuizen wed. 91 j. II. Filemon-Marjee .ved 78 j. P. M, Pijnakker zn. 19 j. H. J. v. Daalcn zn. 17 d. J. M. Heuzen-Kouwenberg vr. 78 j. P. Cuperus dr. 19 j. L. Wit.venburg wed. 74 j. P. do Wilde wod. 04 j. j. v. Balen dr. 55 j. A. II. Hermans wed. 73 j. J. Th. Oskam we 1. 68 j. J. Kik- kert-Verbcek vr. 71-j. W. F. Lam an man 69 j. L. H. F. Visboek gosoh. 28 j. A. Groot Enzerink-dc Leur vr. 53 j. LOOSDUINEN, 10 Juli. Groentenveiling. Bloemkool le soort 1525, 2c soort 1 13.10, kaskomkommers le soort 7.10—^.80 2e soort 4.00—6.00, rijenkomkommers le soort, 7.8010.20, 2c soort 4.507.20, gele komkommers lc soort "f 9.009.10, per ziken le soort 1028, alles per 100 stuks; stamprincessen 4869, komkommerstek 1.00—3.30, per 100 kg.; tomaten A 19.70 21.30, B 11.30—17.10, O 18.90—20.10, CC 1416.60, bonken 1213.10 per 50 Kg., druiven le sport 1.001.12 per kg. 3—2

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7