DONDERDAG 11 JULI 1929 No. 6228 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN 20ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogsto 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 DE ELFDE DIOCESANE KATHOLIEKENDAG REDE VAN PASTOOR FILBRY. VERMANEND WOORD VAN DEN BISSCHOP. Monseigneur de Bisschop heeft gisteren wel van zijn sympathie voor den Katholie ken-dag doen blijken. Mgr. di*oeg 's morgens in onze luisterrijke Kathedraal een stille H. Mis op, des middags vereerde de Bis schop de drie sectie-vergaderingen met een bezoek, en op de slot-bijeenkomst hield mgr. een toespraak, waarin hij de beslui ten der secties met zijn warme bisschop pelijke aanbeveling bekrachtigde. Over de sectie-vergaderingen hebben wij reeds in dc courant medegedeeld, dat- zij niet overmatig druk bezocht waren. Van de gelegenheid tot debat werd echter druk gebruik gemaakt. Iu dc lecfcuur-sec- tie hield o.a. prof. Kol et uit. Warmond ©en gevat pleidooi voor de nieuwe leuze: in iedere stad een flinke Katholieke boekhan del, terwijl de heer Louis W-eterings, hoofd redacteur van de „Nieuwe Haarlemsche Courant" de verscherpte doorvoering van de oude leuze: in ieder gezin een Katho liek dagblad, verdedigde. In de sectie „De trek naar de stad" be val onze demissionaire Minister van De fensie, do heer Lambooy aan de geestelijk heid aan, om, wanneer de miliciens hun dorp verlaten en de kazerne binnengaan, dadelijk de B.-K. Militairen vereenging daarvan op de hoogte te stellen. De conclusies en de amendementen, zoo als deze reeds eerder gepubliceerd zijn, werden allen, aangenomen Om 4 uur werd in de mooie, niet dra perieën en palmen versierde, Stadsschouw burg de slotvergadering gehouden De belangstelling was vrij groot; maar wij hadden toch veel grooter aantal bezoe kers verwacht.. Het tooneel stelde bij deze bijzondere gelegenheid voor: de geestelijke upper- ten" van ons Bisdom, vereenigd rondom den Bisschop. Wij merkten, o.a. op mgr. TI. J. M. Taskin, president van- het Groot- Seminarie, de hoogeerw. kanunnikken L. A. M. Westerw-oudt, dr. Th. M. Vlaming eu M. W. A. Wijtenburg,- de kolonel-hoofd aalmoezenier van leger en vloot, mgr. F. .1. TI. Evers; Z.Exc. J. M. TI. Lambooy, Minis ter van Defensie; pater R. Welschen- O.P., professor te Am-sterdamdr. A. H. M. J. van Rooy, professor te AmsterdamW. Nol et, professor aan het Groot-'Semïnarie -bestuursleden van den Katholiekendag en van de K.S.A. te Haarlem; afgevaardigden van verschillende Katholieke vereenigin- gende Tweede Kamerleden dr. L. G. Kor- tenhorst, prof. mr. P. J. M. Aalberse, Ch. L. van de Bilt, Henri J. M. Hermans, A. J. Loerakker, Annie Meijer; den zeereerw. pater P. M. Broer sen, gardiaan van het Franciscanerklooster te Woerden; mr.J. A .G. M. van Hellenberg Hubar, directeur van het Nationaal Hanzebureauprof. dr. Alph. M. A. A. Steger, lid der Eerste Ka- Toen Mgr. Aengenent was ontvangen en binnengeleid, zong een zangkoor hem het „Ecce Sacerd-os" toe-, waarna de heer Eve- rard uit Bloemendaal. voorzitter van het uitvoerend comité, een welkomstwoord sprak. De voorzitter der Diocesane Katholie kendagen', de heer Mr. J. N. J. E. H-eerkens Thijssen sprak vervolgens het openings woord. De secretaris van het Uitvoerend Co mité, de heer P. J. M. van Tetering, deed hierna eenige mededeelingen o.a. de in de afdeelingsvergaderingen. aangenomen con clusies. Aan. Z. H. de Paus, H. M. de Ko ningin en Z.Exc. mgr. Schioppa werden, de volgende telegrammen, van hulde en eerbe toon gezonden: A an Z. H. -d en P aus. „Dé Katholieken van het Diocees Haar lem, vereenigd met hun Bisschop, hebben heden in een drietal afdeelmgsvergad-erin- gen en daarna in een plechtige algemeene vergadering besproken, overwogen en ge peild het zoo actueele en belangrijke vraag stuk: „Het behoud des Geloofs". Tenslotte zijn zij tot bepaalde practische conclusies gekomen. Zij betuigen Uwe Heiligheid: hunne kin derlijke liefde, trouwe aanhankelijkheid en vragen Uwen Apostolische® Zegen. (w.g.) HEERKENS THIJSSEN, V oorzitter." A a n Z. E x c M g r S c li i o p p a. „De leden van den Katholiekendag in het Diocees Haarlem in plechtige slotver gadering bijeen hebben, iu een drietal af deelingsvergaderingen het zeer actueele, belangrijke onderwerp behandeld: „Het be houd des Geloofs". Daarna is men -tot be paalde en practische conclusies gekomen, welke nader in deze slotvergadering wer den uitgewerkt en toegelicht. De vergadering betuigt den officieelen vertegenwoordiger van den H. Stoel bij ons Koninklijk Hof hare hulde en opnieuw hare volmaakte gehoorzaamheid en lei-d- zaamheid aan den H. Vader. (w.g.) HEEBKENS THIJSSEN, Voorzitter.-' Aan H. M. de Koningin. „De Katholieken uit het Diocees Haar lem, reikend van Vlieland tot aan Zeeuwsch Vlaandereu, zijn heden met hun Bisschop in plechtige slotvergadering bijeen, nadat in drie afdeelingsvergaderingen op dezen Katholiekendag het belangrijke onderwerp „Het behoud des Geloofs" is behandeld. Dit geloof sterkt ons bij voortduring in onze onwankelbare liefde jegens Uwe Ma jesteit en Haar Koninklijk Huis en tevens in onze hechte trouw aan Uw Koninklijk gezag, waarvan wij' heden wederom dc plechtige verzekering geven. (w.g.) HEERKENS THIJSSEN, Voorzitter." De voorzitter van het Uitvoerend Comité deelde mede, dat het le dental van den Katholiekendag ge stegen was van 923 tot 1102, welke kennis geving met applaus werd begroet. De zeereerw. heer F. B. J. M. Filbry, pastoor te Amsterdam, hield daarna de feestrede. Rede Pastoor Filbry. Vaai oordeel, dat voor het aan de Katho lieken van liet bisdom Haarlem op dezen dag afgenomen examen een groot percen tage is te licht bevonden en tot een her examen behoort te worden aangespoord, zeide spr., dat de oorzaak daarvan dient gezocht in het feit, dat in het huisgezin maar al te veel vacantie wordt gegeven in het vak: godsdienstkennis. De lectuur welke die geloofskennis moet voeden, is in haar geheel als een al te weinig gelezen, nog minder bestudeerd, voor velen zelfs een vaak gesloten boek, dat bestoft en niet opengesneden tot later inzage wordt weg geschoven onder neutrale bladen en luch tige romannetjes.ja zelfs al te dikwijls opgeruimd wordt als oud-papier, wanneer do verhuiswagen heb zuinig inboedeltje van het plattelandsgezin ïmar de kazernestad rijdt! Wat een jeremiade hoort u hier na den blijden jubel op den Haagschen Katholie ken Dag! De roep der Historie van ons eigen land deed onzen vergaderden Katho lieken goed, en zette clen Roomschen adel in het zade-l, die zonder vrees of blaam, het kruis, gehamerd in het wapenschild, hooghoudt als teekeji van Boomsche cul tuur, door christendom ons vaderland ge schonken. Maar, vergeten wij het niet, wij worden enkel geduld om ons gegroeid ge tal, en in eigen kring worden 't Boomsche erfgoed d.i. 't-H. Geloof en onze traditie verwaarloosd door de fatale berusting van duizenden iu een cultuur zonder God. Wij worden wel geprezen door den H. Vader om het georganiseerd katholiek leven in Nederland; dat is een hulde aan het Ne- derl. Episcopaat allereerst maar het Leven der Katholieken, draagt lidteekenen en wonden, welke niet alleen God aanschouwt, maar ook allen, die het Evangelie aanvaar den als de gezondheidsleer van den Hei land der wereld, zien. Klagen evenwel baat geen zier, als het heilig verlangen niet opwelt uit onze ziel tob een vurige actie voor behoud van ons Geloofsleven door middelen, welke succes beloven. Kennis van Geloof is noodzakelijk voor behoud van Geloof: Wie twijfelt aan deze waarheid? Gepaste kennis der waarheden door God geopenbaard en door de H. Kerk te gelooven voorgesteld, is een der nood zakelijke voorwaarden tot behoud van de deugd des Geloofs, tot belijdenis van ons Geloof, tot bloei van een Geloofsleven on der ons Katholieken. Ziedaar het leerprogram der Kerk in Naam en met de kracht van Jesus Chris tus uitgevoerd en voorgehouden allen vol keren der aarde: Daardoor is het aan schijn der aarde 'veranderd. De missieprak tijk bouwde daarom school naast kerk. Missicarbeid, zeggen duizenden, o dat is een prachtig werk, onze gave wel waard en zij denken aan de vreemde landen en stoeren missionarisarbeid, aan ontberin gen en helden en Heiligen, aan Apostelén en Martelaren, maar is er dan geen nood zakelijker toepassing op de eigen geloofs verkondiging, welke in huisgezin, kerk en school door den christclijkcn familiegeest, lectuyr en behoedzame voorlichting moet worden versterkt tob een paraatheid in de eigen moeilijkheden van stand en vak en omgeving? Ons Geloof moet, bij gebruik van gezond verstand, de geheele Gods-openbaring door de H. Kerk voorgesteld, standvastig aan vaarden met een vaste overtuiging, wil het geloofsleven daaruit kunnen voortko men. Gelet op dc veelzijdige werkmethoden der H. Kerk in haar door God gewilde en bevolen predikatie mag ieder Katholiek het zich gezegd weten, dat niet de Kerk een verwijt treft, indien duizenden in den stroom van het moderne leven de gewich tigste waarheden niet meer weten en tot 'n cynische onverschilligheid overgaan, wcvlke niet alleen verkillende verbazing, maar ook meewarige bezorgdheid wekt om de on metelijke zielenellende Schetsend hoe de Kerk alle mogelijke middelen aanwendt, bracht spr. zijn hoor ders onder het oog, dat alleen door dc me dewerking van de geloovigen afdoende re sultaten kunnen worden verkregen. Onze tijd vraagt bij monde van Paus en Bisschop medewerking van leeken in een oprecht Apostolaat! Het kerkelijk ge zag stelde de missio canonica dat is de verantwoorde toestemming aan leeken om catechismuslessen te geven. Maar gebeden unies allereerst. 't Leekenapostolaat in ons Bisdom is in wording! De verwachtingen zullen bevre digend worden op deze ééne voorwaarde, dab heb leekenapostolaat in zijn breeden zin worde opgevat, als een veelzijdig, maar al lereerst geestelijk werk van barmhartig heid in den dienst van Christus en zijn H. Kerk De leerende Kerk heeft haar plicht in ons Bisdom vervuld, niet om thans te eindi gen, maar om thans ok aan allen van goe den wil gelegenheid te geven, de winst der talenten van den werkzameu dienaar te be halen Gebeden en gewerkt in oprechten trots een kind der Moederkerk te mogen zijn! Dat is plicht. Weg met alle benepenheid en kleingees tigheden: de Groote H. Geest moet ons Credo bezielen: het Credo van den arbei der, van den middensander, den werkge ver, den jurist, den politicus, den socio loog, den kunstenaar, den onderwijzer en den leeraar. Dc H. Geest beziele ook het Credo van die menigten, welke 't moderne leven als een last bevoelen en niet-onwillig toeli twijfelen, of zij Christus- wel trouw kunnen blijven. Het Credo beziele ook ons allen, die ze ker vandaag het leven willen ingaan om Christus' Woord te begrijpen en te doen verstaan door anderen. De vraag beantwoordend: „Waarin zul len wij ons moeten verbeteren tot betere' kennis van ons Geloof, opdat dit strekke tot behoud van ons Geloofsleven?" zeide spr. Ieder B. K. huisgezin veroorlove zich de weelde van een boekenplank, waarop een catechismusboek, een Bijbelsche Ge schiedenis, een handboekje voor Liturgie plaats zullen vinden naast gebedenboeken. Iu het Kath. gezin een katholiek dagblad te- eisehen is zoo logisch, dat zelfs zij, die het niet lezen, daarom een uitvlucht zoe ken voor hun gedrag. In halfslachtige gezinnen waar neutrale bladen worden gelezen, diene „Het Schild" of „de Bazuin" bezorgd. Iedere parochie trachte alleen of in ver- oeniging met andere parochies een paro chieblaadje gratis te doen verspreiden bij alle parochianen, zonder de locale pers concurrentie aan te doen. Blijft ons nog de zorg voor geloofsken nis ter voorlichting van niet-Katholieken in onze omgeving. Zich tenslotte richtend tot mgr. Aengenent zei spr. In dezen groo- ten tijd, richten alle Katholieken zich met scherper aandacht naar den Blaatsbcklee- der van Christus. Van dien H. Vader Pius XI is Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid de Aposto lische Zoon en Broeder daarom: Uw beider woord geldt voor ons als een Pmk- sterpreek als een woord van den H. Geest zelf! Moge Uw Bisdom, door het H. Vormsel gesterkt en krachtig in bloei Uw glorie worden bij God om geloofsbehoud en belij denis. Monseigneur, aanvaard van deze verga dering, de plechige belofte om volgens bet Apostelwoord het Geloof te bewaren en Uw Doorluchtig werk te bevordereD. Maak ons daarom Uw Bisschoppelijken Zegen deelachtig, welke het kruis teekent boven onze hoofden, om ons in den strijd tegen een schijnbaar overmachtigen vijand het bemoedigend Constantijnsche voorbeeld gedachtig, 'toe te spreken: „In hoc Sïgno Vinces". In dit teeken des Kruises van het heilbrengend geloof, zult gij overwinnen. Na het applaus op deze met geestdrift uitgesproken rede, nam Z. D. H. Mgr. Aen genent het woord. Toespraak van den Bisschop. Dierbare Diocosanen. Het is voor de eerste maal, dat ik als Herder van dit Diocees tot U spreek en ik geef u de verzekering, dat ik bij geen enkel van de toespraken, die ik het laatste jaar op verschillende vergaderingen gehou den heb, vervuld ben geweest met zooveel vreugde als op dit oogenblik. En waarom? Bij al die vergaderingen waren allen aanwezig als loden van een bepaalde sociale organisatie. En^hoo hoog ik het vercenigingslcven ook stel (gij weet dat allen), hoe noodzakelijk ik het lidmaat schap van een organisatie ook acht, toch is het mij thans veel dierbaarder, nu gij gekomen zijt niet als leden van een orga nisatie, die het doel voor oogen houdt van een bepaalden stand of klasse, maar een voudig zonder verschil van rang en stand, maar als gelijke kinderen van onze ééne Moederkerk. Gij zijt gekomen naar de woonplaats van uw geestelijken Vader in Christus, en gij weet, dat ik dat op prijs stel en ben u daar dankbaar voor. Gij zijt gekomen om te overwegen hoe een dam op te werpen tegen de stroom van ongeloof, die voortrolt door onze groote steden vooral in Ons Bisdom gelegen en wel met zoo'n sterkte, dat duizenden en tienduizenden worden meegesleept en meegesleurd. Het onderwerp van dezen Katholieken dag is geen stof, waar wij bij konden juichen, maar actueel, omdat do groote steden juist in dit Bisdom voorkomen. Gij hebt overwogen en conclusies aange nomen, die mij uit het hart' gesneden zijn. Ik zou enkele conclusies willen noemen, waarvan de uitvoering mij bizonder na aan het hart ligt. Dc slotconclusie van dc eerste sectie-ver gadering luidt: „In het gezin van Katho lieken moet zijn een Katholieke sfeer". Daar moet in het Katholiek geziu hangen een atmosfeer van Roomsch-zijn, waaraan" de kinderen moeten wennen, zoodat ze op later leeftijd er niet meer buiten kunnen. Ik wil slechte enkele eenvoudige ideeën geven om die sfeer te bereiken. Er moet geen Katholiek gezin in ons bisdom zijn, in welks huiskamer niet hangt een kruisbeeld of is geplaatst een beeld van het TI. Hart. Er moet geen Katholiek gezin zijn, waar niet des avonds gezamelijk het avondge bed wordt gebeden. Er moet in ieder Kaholiok gezin dooi de ouders aan de kinderen de cathechis- mus worden overhoord. De leden van een gezin, die daarvoor iu aanmerking komen, moeten lid zijn van een Katholieke organisatie, want dan spreekt men in dat geziu over het Boom sche leven, dat naar buiten uitslaat, ter wijl, wanneer men lid van een neutrale or ganisatie wordt, er een koud Christendom in een huisgezin is en het sprankelende Boomsche leven niet wordt aangevoeld. Dit zijn enkele eenvoudige middelen, waardoor de Katholieke sfeer in het huis gezin behouden blijft. Uit de conclusies der 2e Sectie-vergade- ring beveel ik in uw aandacht: „Uit de lectuur kunnen zeer bizondcre gevaren voortvlooien voor het behoud des geloofs". Ook met die stelling ben ik liet bizonder Allereerst is noodzakelijk het verschaf fen van goede Boomsche lectuur. In ieder Kath. gezin moet zijn een Kath. courant en uit iedere huiskamer moet worden ge weerd liet neutrale dagblad. Het is altijd mijn overtuiging geweest, dat er onder de Katholieken, ook de goede Katholieken, veel te veel gelezen wordt, en veel te gauw gedacht wordt, dat het door hen wel gelezen kan worden, „omdat zij toch volwassen zijn". Maar laten wij eerlijk zijn. Al zijn wij volwassenen, wij blijven allen in zekeren zin kinderen, onvolwassenen. Want na den val van Adam zijn' wij bij allen goeden toe leg zwak van wil. Wij blijven onvolwassen in zeker opzicht. Niet alleen bedoel ik thans lectuur, die positief slecht is het spreekt van zelf, dat die niet gelezen wordt maar ook Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLANI Het schijnt thans vast te staan, dat cIc Paus op 25 Juli het Vaticaan zal verlaten. Nederlandsch protest tegen dc nieuwe Amerikaansche invoerrechten. Het nieuwe groote Dornicr-vliegtuig. (Luchtv., 2e blad). zinneprïkkelende lecuur, of waarin levens verhoudingen worden beschreven, die eigen lijk onder Katholieken, zooals St. Paivlus zegt, niet genoemd mogen worden. En wat was St. Paulus, een voorbeeld van kracht, niet overtuigd van eigen zwak heid, zooals blijkt uit zijn eigen woorden: „Het goede dat ik wil, doe ik niet, en het kwade dat ik niet wil, doe ik wel". En zijn wij sterker dan St. Paulus en kunnen wij ons meer volwassen voelen dan hij? In de conclusies van do 3o afdeeling lees ik: „Zielzorgers en invloedrijke lee ken zullen geen middel onbeproefd mogen laten om den plattelander bij zijn trek naar de stad tc bewaren voor afval van den godsdienst". Mag ik ook deze stelling in uw bizondcre aandacht aanbevelen? Wij weten het allen, dat juist zoo velen, die van het platteland naar do steden ko men, worden weggerukt uit dc Kerk. Een middel daartegen is noodzakelijk: liet lidmaatschap cencr sociale organisa tie. Mijns inziens is dit een der allersterk ste middelen om het geloof te behouden. Een hechte Katholiokc. vakvereoniging van landarbeiders en daarnaast dc Christ!ijkc bond, met wie wij federatief samenwerken, is noodzakelijk. Dc Katholieke vakbewe ging is het cement voor liet bestaan der orde in de Maatschappij. Daarom moeten zij, die de leiding hebben op 't platteland de vakbeweging niet tegengaan maar pro- pageoren. Dat is- een plicht, niet alleen van rechtvaardigheid en naastenliefde, maar ook om de orde op den duur te bewaren. Ook in de steden moeten krachtige vak- vercenigingon zijn, die te gemakkelijker do trekkende plattelanders kunnen opvangen. Wanneer wij al die Kath. arbeiders opvan gen in sociale organisaties, zal er van afval geen sprake zijn. Ziedaar, wat ik u op het hart wilde drukken. Ik weet het, gij zijt bezield met de beste bedoelingen. Want ik ken uw hei* ligen ijver en uw groot geloof, en ik heb ondervonden hoe aanhankelijk aan uw Bisschop gij zijt. Ik weet, gij zijt bereid te doen, wat ik vraag. Dn vorige wcelc, toen ik was tc Hciloo om het geschenk van den H. Vader aan Maria aan to bieden, bob ik het behoud des geloofs gesteld onder de bescherming van O. L. Vrouw van Heiloo. Ik hoop, dat, wanneer gij 'daarheen gaat, gij altijd voor hot behoud des- geloofs zult bidden. Daarom verheugt het mij en hoop ik, dat door dat geschenk van Z. H. den Paus de oude micl- dclecuwsche godsvrucht zal gaan opbloeien. Want Maria heeft liet Geloof steeds tegen aanvallen bewaard. Door middel van Tiaar komen wij dichter bij Jezus. En daarom heb ik deze aangelegenheid gesteld onder Haar bescherming, -ppdat zij met machtige arm de afval van het Gelóóf moge lteercu en terugdringen en velen tot Jezus, Haar Zoon, mogen gebracht worden! Na de rede van den Bisschop, zong liet kcor het „Laudate Dominum". De hoer Hcerkens Thijssen, algemeen voorzitter, sloot vervolgens dc bijeenkomst met een kort dankwoord. Vele deelnemers begaven zich naar „De Kroon" om aan te zitten aan den offi cieelen maaltijd, waar druk gespeecht en waar de „Roomschc Blijdschap" in lied en vieugdo hoogtij vierde.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1