20ste Jaargang WOENSDAG 10 JULI No. 6227 Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN HET EUCHARISTISCH ZIEKENTRIDUUM IN DE ST. JOSEPHKERK BUITENLAND A DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMEN i'SPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mcdcdcelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 V Propaganda na de verkiezing In ieder Katholiek gezin het Katholieke dagblad. Een oratio pro domo, wat beteo- kent: een pleidooi voor eigen zaak, en toch niet een pleidooi voor eigen zaak. Niet, omdat wij ook zoo zouden den ken, en, als 't te pas kwam. zoo zoudpn spreken en schrijven, indien wij niet het voorrecht hadden, onze bescheiden krach ten dagelijksch te mogen in dienst stellen van een Katholiek dagblad. Wil men kennen het middel, om ons stemmen-cijfer bij de verkiezingen nog héél ver hooger op te voeren het- zekere middel, durven wij zeggen. Zorgt, dat in ieder Katholiek gezin d e courant is een Katholiek dagblad Nu wij ons over den uitslag van de stem ming van j.l. Woensdag verheugen, wordt misschien wel 'ns vergeten, hieraan voor de toekomst te denken. Ook de politieke pro paganda zal allereerst- moeten gericht zijn op de propageering van het Katholieke dagblad Wij willen hier citeeren xiit een ^artikel in de Anti-Rev. „Rotterdammer". ..Indien de pas gehouden verkiezing iets heeft geleerd dan is het wel, dat aan de pers nooit genoeg aandacht kan worden geschonken. Over het algemeen wordt dit te weinig ingezien. Men klaagt over lauwheid en ver baast- zich over plaatselijke verrassingen, doch tot één der voornaamste oorzaken dringt men niet door. Hoe kunnen de meest gevierde sprekers toch denken dat de enkele vergaderingen, welke zij, ontegenzeggelijk met gloed, toe spreken, het volk in de juiste richting zul len drijven. Reken uit, welk klein percen tage van de kiezers onder hèt gehoor komt-, en de balans kon opgemaakt. Of wel, hoe zou men kunnen verwach ten, dat de paar verkiezÏDgskrantjes of strooibiljetten, in de laatste maand vóór de verkiezingen verspreid, voldoend nuttig ef fect kunnen sorteerem? De invloed wordt meestal geheel geneutraliseerd door wat de tegenpartijen op precies dezelfde wijze aan bieden. En wie de sterkste kas heeft, is een ander altijd nog weer de baas. Het middel, dat minstens negentig pro cent van het werk kan doen, wordt vaak nauwelijks genoemd. Om het met een slag woord uit te drukken: als de kiesvereni gingen slapen, als er geen stembus in zicht is, als de sprekers tot hun gewonen dage- lijkschen arbeid zijn teruggekeerd, doet de dagbladpers haar werk, ten goede of ten- kwade. Men moest eigenlijk verwachten, dat elke partij, of beter, elke geestesstroming, zich haasten zou, op dit zonder onderbreking werkend middel de hand te leggen. Dat des Zondags in het gebed de Christelijke pers, als een groote bondgenoot naast de kerk, zou worden opgedragen; dat in het staatkundig en maatschappelijk leven de geestverwanten nooit moede zouden wor den, op haar versterking aan te dringen dat men met man en macht de vijandige pers uit eigen gezin ging weren. In de practijk is dit lang niet het geval. Ieder weet dat, als hij rondom zich ziet, en wij wijden er dus verder geen woord aan, doch leggen het gewoon voor ieders con sciëntie neer. Dankbaar voor wat velen wèl doen inza ke propageering van het Christelijk dag blad, zijn er nog te velen, die het bij cri- tielc laten, maar zich dan ook haa-sten deze te laten spreken. Dagbladmenschen zijn precies even onvolmaakt als hun geestver wanten. En zoo valt wel een zinsnede te le zen, waarop iets aan te merken valt en zoo zal op de advertentie-pagina- wel eens wat verschijnen, hetwelk sommigen vast had den geschrapt. Nu, als dit gebeurt, zorgen van de lezers altijd voldoende vrienden, dat de fout onder onze oogen komt. Maar of men wel de gevolgen inziet- van het niet met man en macht aldoor vooruit brengen der Christelijke pers, betwijfelen wij sterk." Wij willen gaarne wat onze Anti-Rev, collega zegt ook tot onze meening maken TE LE8S3EPI Voor de tweede maal wordt dit jaar in de St.-Josephkerk een ziekentriduum ge houden. De niet te schatten weelde.- die het tri duüm verleden jaar aan zoovele zieken heeft gebracht, de rijkdom der Eucharis tie, zoolang soms in haar volheid ontbeerd wordt dezer dagen wederom ineens weer uitgestort over zooveel zielen, die hunke ren naar den rijkdom van het Eucharisti sche leven. Er zijn er, die reeds jaren aan het ziek bed gekluisterd liggen, en die met smach tend verlangen hebben uitgezien naar deze dagen van geheimnisvolle genaden, nu zij den Goddelijken Meester in de Eucharistie zoo dicht om en bij zich voelen en de ver langende ziel zooveel gemakkelijker aan 't kranke lichaam voor een oogenblik kan ont stijgen om in extase op te gaan naar haar Goddelijken Meester, vergetend nu ziekte, pijn en smarten om daarna op het ziek bed deze door de hier geschonken genaden gemakkelijker te kunnen dragen. Wij, die gezond zijn en die dagelijks kunnen genie ten van de genademiddelen der H. Kerk, het is menschelijk, dat wij den rijkdom van die weelde soms niet' meer op haar volle waarde schatten, maar zij hebben dit alles maanden, zelfs jaren moeten ontberen en dan. ja dan voelt men des te heviger 't ver lies van hetgeen men vroeger dagelijks grijpen kon. Daarom is het zulk een verheugenis, dat nu wederom aan talrijke zieken de gelegen heid geboden wordt om gedurende drie da gen hun zieleleven op zulk een treffende wijze te versterken. Daarom is het zoo vreugdevol dat nu we derom gehoor werd gegeven aan de roep stem van den Goddelijken Meester: Ga spoedig uit in de straten en stegen der stad en breng de armen en gebrekkigen en kreupelen hier binnen. Hedenmorgen vroeg reden do auto's met de wapperende Pauselijke vlaggen weder om door de stad en van buiten naar. de stad om de talrijke zieken naar de St. Jo- sephkerk te vervoeren. Voor en naast de kerk stond een lange file van auto's. Op draag- of ligstoelen verden de zie ken dan de kerk binnengedragen en op de daar gereed staande bedden of ligstoelen neergelegd. Daar waren weer de verpleeg sters. lecken en religieusen, die haar hulp verleenden bij dit moeilijke werk iedere zieke zijn plaats te geven. Steeds brachten de dragers door de zij-ingang -nieuwe zie ken in het kerkgebouw. Vooraan stonden de talrijke bedden en daarachter de stoelen, waarin de minder ernstige patiënten konden plaats nemen. Aan de arm van deze liefde-engelen strompelde een oud moedertje binnen, voet je voor voetje, gevolgd door oen draag baar, waarop een nog jeugdig lichaam, sinds jaren krank misschien, lag uitge strekt. Maar niemand zal er op dat oogenbl-ik nog gedacht hebben aan ziekte of pijn, toen hij of zij de kerk werd binnengeleid om van dat oogenblik af gedurende drie da gen te worden gelaafd met het nabij zijn van Christus in Zijn H. Sacrament-. De versiering der kerk was van een on gekende schoonheid. Het priesterkoor was in een lusthof van bloemen en planten her schapen. waartusschen de verlichting met talrijke electrisché lampjes boven het al taar en langs' de kapiteelen een prachtigen indruk gaf. Langs de zijkanten van het priesterkoor en op de Communiebanken wa-s een schat van bloemen en groen aangebracht even als op de pilaren door de geheele kerk heen. Bedrijvig en ijverig liepen de helpsters, verpleegsters en zusters, tusschen de bed den der zieken door om haar diensten te verrichten en de zieken bij te staan. Zoo was het nu, als in de dagen, toen Jezus op aarde rondwandelde en toen de "kranken op draagstoelen tot Hem werden gebracht- van allen kant. Want ook nu kwamen zij van allen kant naar Jezus in Zijn H. Sa crament, uit Leiden cn wijde omgeving om troost in lijden, geduld in smarten of zoo mogelijk genezing van Hem af te smee- ken. Er waren er uit Leiden meer dan hon derd. 22 uit Wassenaar, 21 uit Roelof- arendsveen. verder uit Sassenheim, Stomp- wijk, Lissc. Zoeterwoudr, Hazerswoude, Ocgstgeest. Katwijk, Voorhout. Leimuiden. Alphen, Noordwijkerhout en Noordwijk. En ook een priester was er onder hen, de wel eerwaarde Father Meijer van de Congre gatie van Mill-Hill, reeds gedurende vele jaren lijdende. Eu de priesters als Jezus' Apostelen, stónden-gereed om lien in Zijn plaats te ontvangen. En, terwijl het zang koor op plechtige wijze begeleid door de volle orgelklanken het „Veni Creator" in zette. baden de priesters, staande voor de zieken den zegen van den H. Geest o-ver hen af met de woorden der zegening. Daarna werd het- H. Sacrament uitge steld en de plechtige H. Mis opgedragen. Deze H. Mis werd opgedragen door den zeereerwaarden heer Pastoor Th. Beukers, met assistentie van de weleerwaarde hee- ren Cl. Berkemeijer als diaken en J. Ver- kleij. kapelaan te Stompwijk als subdiaken. Op liet altaar hadden plaats genomen de weleerwaarde heeren W. Hessin'g, kape laan aan de Mon-Père en N. van Schaik, kapelaan te Oegstgeest. Na het evangelie trad de celebrant tot voor de zieken om een toespraak tot hen te houden. De gewijde redenaar vergeleek het lijden der menschen met het lijden van Christus, ct' op wijzend, dat Christus juist door Zijn lijden grooter en verhevener was gewor den. Als menschen lijden, dan denken wij aan het lijde*n van Christus, aan Diens goedheid en verhevenheid; dan denken wij aan het lijden van Zijn goede Moeder en wij zouden dan welhaast zeggen: wel zalig gij, die zoo van nabij Christus in uw lijden kunt volgen. Als gij uw lijden straks aan den Zaligmaker aanbiedt, dan voelt gij u één met Hem. Want het lijden is in de wereld gekomen om de zonden der men schen en niet altijd, is dat lijden een uit boeten van eigen fouten en zonden, maar dikwijls van de fouten en zonden van an deren. Men vroeg eens aan Christus: Heer, wie heeft er gezondigd, dat hij blind gebo ren is, hij of zijne ouders. En Christus ant woordde: Noch hij, noch zijne ouders. Als gij aldus uw lijden opdraagt voor de zonden van anderen, dan biedt gij Jezus een zoenoffer aan voor de zonden der men schen en gij zult daardoor uw eigen '/.iel heiligen. Maar toch ook moogt gij bidden om ge nezing en aanstonds zal het H. Misoffer daarvoor worden opgedragen. Met een uiteenzetting van dcu zesden Psalm eindigde tenslotte de gewijde rede naar. Daarna werd het H. Misoffer voortgezet en treffend was het oogenblik, toen na de consecratie, aan de zieken die daar lagen op ziekbed of ruststoel, de H. Communie werd uitgereikt. Na het Tantum Ergo werd plechtig, de zegen met het Allerheiligste gegeven en een danklied gezongen. Nadat de zieken hierna door de goede zorgen van het comité en de liefdevolle zorgen dor dames met spijs en drank wa ren verkwikt, had om twaalf uur de plech tigheid der handoplegging plaats. De gebeden, die hieraan voorafgaan, werden verricht door den zeereerwaarden heer Tli. Beukers en devoot antwoordden de talrijke zieken. Door liet zangkoor werd intusschen het „Pangc Lingua" gezongen. Op het altaar hadden, omkleed met super- plis en stola oen aantal geestelijken plaats gen-omen, die straks de plechtigheid der handoplegging zouden, verrichten. Dan begaven de priesters zich tusschen de zieken en de rechterhand uitstrekkend naar het hoofd van iederen zieke baden zij: De Heer Jezus Christus zij bij u om u te verdedigen; in u om u te bewaren: voor u om u ie behoeden; boven u om u te ze genen Die met den Vader en den H. Geest leeft, en heerscht in de eeuwen der eeuwen. Amen. Do zegen van <len Almachtigcn God, den Vader en den Zoon en den H. Geest dale over u en blijve altijd bij u. Zoo werden de harten en zielen der zie ken verkwikt door deze treffende plechtig heid. die door negens priesters werd ver richt en zeer diepen indruk ma-akte. Om twee uur had het plechtig Lof en de zegening der zieken plaats, waaronder pre dicate en processie, waarna tot slot van dezen schoenen dag plechtig de zegen niet het Allerheiligste gegeven werd. Op deze indrukwekkende plechtigheden komen wij morgen uitvoeriger terug. Heden- en morgenavond is de St. Joseph- kerk te bezichtigen tusschen 7.30 en 9 uur. Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Pruisische Landdag heeft hot con cordaat met den H. Stoei goedgekeurd. Een officiecte mededeeling over het ont dekte complot in Roemenië. De „Pajdvinder" is te Santander geland na volbrachte Oceaanvlucht. (Luchtv., 2e blad). BINNENLAND. Bij Huisduinen is een Nederlanc.'sch mili tair vliegtuig in zee gevallen. Twee inzit tenden zijn omgekomen. (Luchtvaart, 2e blad). De Diocesane Katholiekendag in het Bisdom Haarlem is vandaag te Haarlem gehouden. (2de blad). De oprichting van een nieuw Sanatorium te Bilthoven. (1ste blad). De brandstichter te Rotterdam. Aan houding van een zonderling mensch. 1 Berichten, 2de blad). De eerste dag van het Eucharistisch Ziekentriduum. (1ste blad). Het advies van „Monumentenzorg" in zake ,den herbouw van net Lcidsch Stad huis. (2de bind). Wij hebben bijzondere redenen om Ie herinneren aan het voorschrift, dal elk jaar in de kerken wordt afgekondigd: De geloovigcn worden gewaarschuwd, geen aalmoezen te geven aan vreemdelin gen ook al zijn dezen geestelijke perso nen als zo niet voorzien zijn van een schriftelijk verlof van den B i s- schop. P. L. DESSEXS. Doken, BELGIE De Belgische socialisten. lioodc kapitalisten. De Antwerpscho correspondent, van de Maasbode schrijft: Het congres der socialistische arbeiders partij van België is dit jaar vooral interes sant geweest, omdat er nogal harde waar heden aan liet adres van sommige ..kame raden" werden gezegd. Zoo heeft Vandervelde moeten proti s- tceren tegen de houding van een socialis tisch staatsminister, wijl deze een anti semitische campagne had gevoerd tegen een liberaal senator. Maandag deed zich een ander incident voor, dat ren nog schriller daglicht werpt op de houding van sommige roode hoeren. Daar was n.l. een kamerlid, de heer Gelders, die protesteerde omdat socialis ten met bourgeois in den raad van beheer zetelden van banken en andere instellin gen, waarin gewerkt wordt met kapitalis tische procédés, en ook omdat zij zelf ka pitalistische koloniale ondernemingen ex ploit ecreii. Dit gaf aanleiding tot heel wat sensatie en Anseelc, de roode kapitalist bij uitne mendheid, kon niet nalaten Gelders eens flink de huid vol ic schelden. Reeds tv.ee jaar geleden riep Gelders uit. heb ik dezen toestand besproken, maar er werd niets gedaan? Het congres voelende dat Gelders een zeer gevoelige plek had aangeraakt, besloot deze kwestie op de dagorde tp brengen. De tunnel onder de Schelde. Aanvang der werken binnen De intercommunale en inlcrprovinci tic maatschappij voor do tunnel onder de Schelde te Antwerpen heeft de conclusies der commissie van Grooter-Anlwerpen, in zake dc bebouwing van den linkeroever, aanvaard. Zoo is o.m. overeengekomen, dat het nieuwe kanaal Antwerpen—Gent niet uitmonden zal in dc Schelde te Buret bezuiden Antwerpen, maar wel tegenover dc bocht van Aust-ruweel.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1