UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK dracht) die van den ouden gevel en wat er verder nieuw bij moet komen, een smaakvol geheel weten te maken. Over een paar jaar is alles vergeven en ver geten. Een brand is altijd uit den booze, als het echter toch moet zijn, hopen wij dan slechts dat hij een volgend maal zijn werk zoo grondig verricht, dat er geen „kwesties" van komen kunnen. Prof. ir. M. J. Granpó Molière meent dat hier de gewone vraag aan de orde is: hoe ontstaat een kunstwerk. Dit is immers altijd mei voorhanden middelen in gegeven on tandigheden den weg zoe ken naar do beste oplossing. De vraag hoe met de overblijfselen gehandeld zal worden is geen beginselvraag en maakt dus deel uit van de som van overwegin gen, die alleen hij volledig overziet, die tot den bouw geroepen, deze dingen in hun samenhang bestudeert. Gevaar dreigt van een anderen kant, n.l. dat door vooropgezette ineeningen, kampen, twijfelingen, prae-adviezen, idee- en, prijsvragen, enz., de mogelijkheid tot een spontane bezieling bij burgerij en architect al te voren wordt gedoofd. Deze bezieling is noodig, en voorts de vaste en eensgezinde wil van het stadsbestuur, een wijze architect, die in vol vertrouwen en met de ruimste bevoegdheid, in nauwe samenwerking met het allerkleinste aan tal daartoe uit de Gemeente aangewezen personen, het nieuwe Raadhuis op histo- rischen grond ontwerpt. Do heer ir. J. Gratama vereenigt zich geheel met den wensch, dat als de oude fragmenten nog gaaf genoeg zijn om gerestaureerd te worden, ze behouden moeten worden. Wij moeten elk specimen van goede oude kunst, ook al is het maar een fragment, als het eenigszins kan, be waren. Uit dc oude kunst straalt een eigenaardige levenskracht, een sterk levensgevoel, -die, hoewel anders dan de onze, ja misschien juist daardoor, onze ■groote belangstelling, onze groote liefde heeft. Wij moeten de fragmenten van het oude Leidsche Raadhuis bewaren, maar •hoe.' Herhaaldelijk wordt de vraag ge hoord: kan een moderne nieuwbouw van het Raadhuis wel aansluiten bij die oude fragmenten? Menschen, die dit vragen zijn gewend alleen de typisch-modernc bouw kunst te zien, en zij vreezen, dat een der gelijke uiting niet bij het oude Raadhuis zal harmonieeren. Hun vrees is gegrond: inderdaad zal het z.g. ultra-moderne moei lijk samengaan mot het oude. Maar in deze richting moet de oplossing ook niet gezocht worden. Het zou beschamend zijn voor onzen tijd, wanneer wij bij een fraai brokstuk oude bouwkunst niet. meer goed konden aansluiten. Wij zouden dan niet meer kunnen wat men in vroegere tijden, en veelal met groot succes, wèl kon: een Gotische kerk met een Romaansch koor of met een Romaansch portaal; een Re naissance spits op een Gotische kerk; Barock portalen in een Gotische kerk; eenbelangrijke Barockuitbreiding aan het fijne Renaissance Raadhuis in Den Haag, enz. Wij kunnen dit ook nog wel, d.w.z. een eigen schepping goed aansluiten aan het oude, al is de keuze van de daarvoor geschikte architecten beperkt. Niet het ultra-moderne moet hier aan het woord komen. Dit is nog te onzeker, te onontwikkeld, nog te veel probleem, te excessief, te oprijp, al is het in hooge mate belangwekkend door de durf, de kracht, en het, getoonde talent. Niet de eigen vrijheid en de ikheid vóórop, maar het piëteit-vol behouden van he; oude, dc groote liefde en bewon dering voor dc oude schoonheid. Deze liefde moet het talent van den ontwerper doen bloeien, en hieruit zal zijn schep ping naar voren komen. Natuurlijk moet. hij de oude vermen niet imiteeren. De architect zal dienend moeten ontwerpen, cn toch niet moeten zijn een gewone die naar; al dienende zal zijn persoonlijkheid overal moeten doorschemeren. De keuze van de architecten, die z.i. aangewezen zijn om de oude fragmenten •goed op te nemen in den bouw van het nieuwe Raadhuis, is beperkt. Vele der talentvollen zijn „modern" en geven daar om vaak sterk, maar exclusief en veelal onrijp, d.w.z. onschoon werk; de anderen hebben meestal geen talent genoeg, om een bouwwerk „levend" te maken. Toch zijn er wel enkelen tc vinden, die een fraai Raadhuis in harmonie met de oude fragmenten zouden kunnen ontwerpen. Dezen zouden in staat gesteld moeten worden, door middel van een prijsvraag, hun krachten te wijden aan dit hoogst-bc- langrijke onderwerp. Prof. R. N. Roland Holst ver eenigt. zich volkomen met het juiste ad vies der Rijks Monumenten Commissie, dat niet aesthetisch veroordeeld is, omdat weinige architected bij machte zullen zijn het op te lossen. De architect, die daar toe wel bij machte is moet, naast zijn architectonische kennis en gaven, ook nog het dieper besef hebben, dat het bij bou wen er niet altijd om gaat in de eerste plaats eigen aesthetische illusies en in zichten te realiseercn, maar dat liet in sommige gevallen en zeer zeker in dit geval een nog schooner opgave voor den kunstenaar kan zijn, aan het eerlijk verlangen van een gemeenschap te vol doen, ook al zouden zijn persoonlijke wen- schen daarvoor moeten terugtreden. De hoer H. v. d. Kloot M e y b u r g meent, dat of dc oude gevel op 'n juiste wijze met het tc stichten Raadhuis, zoo die ter plaatse wordt herbouwd, in aap sluiting kan worden gebracht, zich zonder een grondige studie van het vraagstuk iu al zijn onderdeden, niet laat bepalen. In 't algemeen zal een architectonische compositie van de ruimte-ontwikkeling uit gaan en de uitwendige begrenzing daar aan ondergeschikt, maken. Doch in het onderhavige geval behoort een ander standpunt te worden ingenomen cn ge tracht achter den bestaanden gevel met zijn regelmatige raamreeksen, vertrekken te projecteeren die daarmede in overeen stemming zijn. Het is z.i. niet uitgesloten, dat ter plaatse oen goed modern Raadhuis kan worden gebouwd met behoud van den ouden gevel. De kepr Albert Otten betoogt, dat B. en W. den durf moeten hebben zich een adviescommissie te assumeeren, zooals b.v. 's-Gravenhage door twee architecten voorontwerpen heeft doen maken en aldus gedocumenteerd gemakkelijker tot een decisie zal komen. Prof. dr. ir. D. F. Slothouwer, die hel gevoelen va-n de overgroote meer derheid der Commissie deelt, betreurt de onnoodige omverhaling van de topge vels, doch meent, na onderzoek ter plaat se, dat, mits er voldoende fragmenten van gevonden werden, restauratie zeer wel mo gelijk zou zijn. Ze waren bovendien reeds gerestaureerd en hij refereert zich gaarne aan het oordeel der Rijkscommissie, waar bij hij persoonlijk zich zou willen houden aan de Wenschelijkheid, indertijd uitge- sprpki door den Oudheidkundigen Bond, om alleen die declen die door geometri sche vormen en vlakken nauwkeurig zijn te bepalen, in ouden vorm te herstellen en het bcelhouwwerk van de enkele her menfiguren alleen in omsch rij venden ru wen vorm aan te geven. Juist hier lijkt de mogelijkheid geboden tot een schepping te geraken in totaal die niet een mode of strooming van een op zichzelf vrij onbelangrijk tijds deel 14 at zien, maar die, juist door het samengroeien met een prachtig voorbeeld' van 'zoo echt Nederlandschen geest, tot een warmbloedig geheel kan leiden. In weerwil van alle beweringen, dat wij in een periode zijn aangeland, waarbij alle banden met het verleden zijn ver broken en een eigen weg zijn ingeslagen, Waar wij* geen gebruikte vormen meer wenschcn te erkennen, in weerwil van deze oppervlakkige ijdelheden gelooft hij, dat een volksaard zich nooit geheel ver loochent en dat het mogelijk moet zijn in hel werk van een architect van dezen tijd terug te vinden den geest van onze bouwkunst, van omstreeks. 1600. Want 'in dien tijd juist sprak het Nederlandsche karakter zich zeer sterk uit. Naar zijn mecning is hier een zeer bijzondere mogelijkheid geboden om in de sfeer van dit naieve, typisch Nederland sche grootsche bouwwerk, een geheel tot. stand te brengen, dat, hoe verschillend <le perioden mogen zijn, de eeuwige waar den van alle werkelijke schoonheid duide lijk doet voelen. Een dankbare opgave, omdat hier reeds atmosfeer aanwezig is en dat zelfs niet alleen aan dc Brecstraat, maar ook aan de Vischmarkt. De lieer J. F. Staal meent, dat liet van zelf spreekt dat de gerestaureerde gevel dienst kan doen vcor een bruik baar bouwwerk', dat misschien een onder deel van een nieuw stadhuis zou kunnen vormen. Maar hel lijkt hem bedenkelijk, alvorens een goed situatieplan en een goede plan-indeeling van hel nieuwe stad huis vaststaat, den architect, met de res tauratie voor den voorgevel voor te schrij ven dien te benutten in de functie, welke Bij ten opzichte van het' verbrande stad huis had. Want daarmede is de kans groot, dat liet plan voor het nieuwe stad huis bekneld zou worden tussehen niet meer geldende eischen en hedendaagsche eischen aan een raadhuis te stellen. Do B.N.A. moet z.i. het gemeentebe stuur van Leiden adviseeren, bij opdracht tot het maken van nieuwe raadhuisplan nen, den architect vrij te laten in het ge bruik dat hij van den te restaureeren ge vel en hot dak zal maken, in verband met zijn bouwplannen. Ver. R. K. Dilettanten. Door gemelde verecniging is wederom een stuk in studie genomen, onder leiding van den heer F. H. M. Kok, welk stuk in het a.s. seizoen zal worden opgevoerd. Het is getiteld: „Mijnheer de Senator", blijspel in 3 'bedrijven met veel gezonde humor. De repetities zullen gehouden worden, eiken Woensdagavond van S.13 tot 10.30 uur in het gebouw van den R. K. Volksbond aan liet Steenschuur, waar tevens gelegenheid zal zijn. zich op te geven als lid. Het a.s. winterprogram belooft heel wat. Zij, die nog ge^u donateur(lrice) dezer vereeniging zijn, kunnen zich schriftelijk opgeven aan het secretariaat. Grqenoordsfraat 27. Hulde aan Gunther. Mol den trein Rotterdam—Amsterdam, die om-7.39 uur aan het stathui alhier arri veert, kwam de Hollandsche Sculler Bert Gunther mede, die in Engeland de Dia mond Tropheè veroverde, en op reis was naar Amsterdam, waar hij op grootsehe wijze gehuldigd zou worden en ook gehul digd is. Op het station hadden zich de leden va-n Njord en Die Ley the verzameld, die den kampioen een luide ovatie brachten. Na mens die Leythe werd aan Gunther een krans overhandigd. Dit gèheele programma moest in één minuut worden afgewerkt en toen de trein het station weer uitreed, stond een menigte enthousiasten den overwinnaar met den kreet: „Leve Bertus" hem hulde toe te zwaaien. Uitslaande brand. Hedenmorgen om 6 uur brak door onbe kende oorzaak brand uit in perceel Hoo- gewoerd 181, dat beneden in gebruik is als bergplaats voor de firma Wouterlood en boven bewoond wordt door de Wed. E. Christiaanse l'Ecluse, haar dochter en twee zoons. De brand ontstond op dc tweede etage en breidde zich weldra uit naar de daar boven gelegen zolderverdieping, die spoe dig uitbrandde. Een antiek trapgeveltje dal dit huis sierde, bekwam hierbij schade. Het eerst werd water gegeven door de politie, doch de brandweer kwam vlug ter plaatse, die den brand flink aantastte en dezen spoedig wist te blusschen. Om half acht was het vuur reeds geheel bedwon gen. Behalve de zolderverdieping brandden twee slaapkamers uit. De benedenverdie ping, alsmede het woonhuis op de eerste etage kregen veel waterschade. De alhier tot arts bevorderde semi-art- sen A. de Mooij cn F. W. Thorbecke zijn be stemd tot reserve-officier van gezondheid 2e kL bij de landmacht. R. K. Vakschool voor Meisjes. Voor het practische gedeelte voor het leeraresexamen acte N VII. Huishoudkun de cn Waschbehandeling. slaagden de da mes: J. M. Baijer uit Leiden. M. A. Busé uit Haarlem, A. J. Hen sen uit Rotterdam. Handelsregister K. v. K. Wijziging: .N.V. Bouw- en Handelmaat schappij ..Marcus Pollio", Warmond, Hce- renweg A. 41. Uitt-r. Dir.: A. Tegelaar, te Warmond. Het kantoor is verplaatst naar Amsterdam. Keizersgracht 407. Wed. G. van Leeuwen, Leiden, Noordeinde 37, sla gerij. Uittr. E.Wed. E. W. van Leeuwen- Zwetsloot, d.d. 31 Mei 10*29. Opheffing: Berger's Manufacturenhandcl Leiden. Morschweg 26. Gisteravond vervoegde zich ten politie bureau "dei Duitscher L. G. om nachtver blijf. Hedenmorgen is dc man op transport naar Venlo gesteld om over de grens* te worden gebracht. Gistermiddag werd mej. J. M. D. uit Rijnsburg, die per fiets op de Brecstraat reed, uit baldadigheid door een fietsend jcngmensch aangereden. Zij kwam daarbij te vallen en werd bloedend aan de knie ver wond. Hedenmiddag te 12 uur werd door den garnizoenscommandant ten garnizoensbu- reele aanbesteed: de levering van aardappelen ten behoe ve van het garnizoen Leiden, gedurende October. Ingeschreven was als volgt: N. v. d. Ylist f 4.34, W. den Heeten f 3.38, Th. Fontein f 4.98, P. Kempeneers f 3.95, alles per 100 K.G. KATWIJK. Het bedanken van wethouder Kruit. Behandeling voor Ged. Staten. In de gisteren gehouden vergadering van Ged. Staten van Zuid-Holland is behan deld het bezwaarschrift van J. Hue ting eri J. Eikelenboom, leden van den raad dezer gemeente, tegen de toelating van den heer L. v. d. Zwan als lid van den raad. Rapporteur was gedeputeerde van Boeijerf, die o.m. mededeelde, dat B. en W. van Katwijk, over deze zaak gehoord, van oordeel zijn, dat in deze volkomen re gelmatig is gehandeld. De heer Eikelenboom lichtte het be zwaarschrift toe, en merkte op, dat wethou der Kruit artikel 24 der Gemeentewet had overtreden, door middellijk aan de gemeen te bouwmaterialen te leveren voor den bouw van ©cn muziektcir. Nadat adressan ten den burgemeester hiervan op de hoog te hadden gesteld heeft wethouder Kruit daarop als raadslid ontslag genomen. In plaats van nu overeenkomstig art. 179 een voorstel op de agenda te plaatsen om wethouder Kruit als raadslid te schor sen, hebben B. en W. op de agenda ge plaatst het onderzoek van de geloofsbrie ven van den opvolger, den heer v. d. Zwan. terwijl een bespreking van de handelingen van wethouder Kruit werd belet. Daarna zijn de geloofsbrieven van dcri heer v. cl. Zwan met algemeene stemmen in orde be vonden, maar adressanten zijn van oordeel, dat daarmede v. d. Zwan nog geen raads lid is, aangezien niet alle voorgeschreven handelingen zijn verricht en wethouder Kruit nog steeds verantwoordelijk is voor de door hem gepleegde overtreding van art. 24 der Gemeentewet. Door eenvoudig als raadslid tc bedanken kan hij zich daar aan niet onttrekken. Adressanten dringen daarom aan op vernietiging van het raads besluit. De beslissing volgt later. NOOROWIJKERHOUT Noodlottige aanrijding. Mejuffrouw Obdam-Verlaan uit Haar lem stapte aan de Driesprong bij het. Ja gershuis uit een bus van den dienst Haar lem— Noordwijk a. Zee. Zij stak den weg vlak achter le bus over, met gevolg dat zij werd aangereden door een motorrijder. Deze zelf kwam nagenoeg met den schrik vrij. Zijn .duo-rijdster werd eenige meters meegesleurd en bekwam pijnlijke ontvellin gen. Mej. O. was er erger aan' toe. Zij werd zwaar gekneusd bij de bewoners aid Aar binnengedragen en in zorgelijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd. ALKEMADE. Geboren: Pet-ronella Catharina d. van G. J. Bakker en A. C'. A. Huigsïoot Hendricus Petrus z. van J. Th. Opdam en J. M. Verduin Raymundus Petrus-Maria d. van J. Gies Broesterhuizen en M. J. Wesselman Apolonia Theresia d. van G. F. Koot en J. M. Borst Geertruida Ja cob» Maria d. van R. G. Straathof en C. C. van Loon. Gehuwd: Petrus Adrianus Dobben .jm. 27 j. en Anna Martina Zoet jd. 25 j. Overleden: Willemijntje van Klink, echtg. van M. Akerboom, 75 j. Cornelis Lems 23 j. LISSE. Geboren: Maria Hendrika d. van Th. J. Wassenaar en J. M. Heerens Johanna Maria d. van J. C. Hartveld en J. van Alkmaar Gerrit z. van A. van Bruggen en T. v. Werkhoven Helena Theodora d. van G. A. de Kuijper en D. O. van Rooijen Catharina d. van M. M. Eigen- brood en M. J. Kool Gerardus z. van J. van Teefelen cn J. Brusselaars. Ondertrouwd: M. Buurman en M. van 't Wout. Overleden: Theodora de -Tong, echtg. van J. J. de Jeu, 57 j. Hendricus Evert v. d. Laan 18 j. Johannes van Voorst, echtg. van C. Moolenaar. 78 j. WARMOND. Personalia. Aan de kweekschool St. Lucia te Rotterdam is geslaagd voor het examen Nuttige Handwerken mej. A. Stijnman. NOORDWIJK. Verkoo'ping. De uitslag van de ge houden verkoopins van eenige huizen en landerijen onder Noord wijk en Noordwij- kerhout ten overstaan van notaris G. ten Bruggencate te Sassenheim is als volgt: Huis, tuin en erf aan de Wilhelmina-straat 13 te Noordwij!: in bod op 7400, werd niet gemijnd. Twee woonhuizen aan de 's-Gra- ventdamsche weg te Noordwijkerhout ieder in bod op ƒ6000 eveneens niet' gemijnd. Een perceel Bloembollenland in den Hoo- gcvecnschepolder groot 1.20.50 H A. in bod op ƒ7100 en gemijnd op ƒ20. een perceel bloembollenland naast vorig perceel groot 1.34.60 H.A. in bod op ƒ8000, afgemijnd op 7, geen der pcrceelen zijn gegund. Geboren: Cornelia Adrian a d. van C. J. Caspers en N. Noppe. Wilhelmus Hendricus z. van W. v. d. Graas en A. G. M. v. Siein, Johannes Matt heus z. van M. J. v. Westdorp en C. v. Enden. Adrianus Johannes z. van II. v. Rhijn en J. M. v. Eeden. Maria Pet-ronella d. van W. J. Vink en A. A. M. Augustinus. Piet Wil lem z. van W. v. d. Hulst, en J. A. v. No- belen. Maria Theodora d. van J. C. Jan- son en Th. H. v. Santen. Nicolaas Corne lis z. van C. P. v. Zeist en A. Meeuwen- oord. Ondertrouwd: Nicolaas v. d. Me ij 27 j. tc Oegstgeest en Johanna Hendrika den Ruyter 28 j. Bartholomeus Lange- vcld 26 j. te Voorhout en Cornelia An-tho- nia Jacoba Rijken 25 j. Getrouwd: A. de Bes 25 j. en J. v. d. Wilden 24 j. Overleden: Geertruida Maria The resia- Berkhout 2 j. Maria Catharina Knapschneider 7S j. Johanna- v. d. Niet GS j. wed. van D. Hoek, gehuwd met A. Duindam. HAARLEMMERMEER. Geboren: Marie Theresia d. van Th. C. Smakman en H. van Kampen Daniël z. van C. Robijn en M. P. Korthals Stijntje d. van C. Molenaar en J. van Wie- ringen Corry d. van M. Griffioen cn C. G. Verkaik Marie Eugenie Hendrina d. van J. C. Pompe en A. M. B. van Well Theodorus Johannes z. van H. van Alphen en L. C. van Wanrooij Hendrikus van H. Dekker en J. Voogt Godefridus Ge rardus van M. Hendriks en J. P. Willem- se Simon Gerrit z. van C. Verbeek en D. E. B. v. d. Me ijden Theodorus Ber nard us z. van J. Goes en C. G. Zwart Jacob z. van L. van der Oord en C. v. d. Kwast. Adrianus Johannes Franciscus z. van P. L. Luijben en M. E. v. d. Wiel Willem Christiaan z. van Th. Ji Jansen en M. C. J. Reep. Ondertrouwd: G. J. Nijsson 29 j. en M. G. Baars 25 j. G. Boer 25 j. en J. Overbeek 24 j. J. W. Tulen 31 j. cn J. van Leer,'.::; 2S j. C. A. Houweling 29 j. ,en J. M. Marcus 21 j. J. Goemaat 21 j. en M. G. G. van Benten 20 j. G c hu w clC. Koolhaas 24 j. en 'E. Dek ker 19 j. W. van Oosten 29 j. en E. Berk hout 33 j. Th. ,van Diggelen 41 j. en N. Grisnich 34 j. Overleden: Carolina Harretje Gesï- na de Ruijter, 44 j. WASSENAAR. Geboren: Jacoba Gerard a d. van A. A'. dc Smit en C. P. van der Togt Wil lem Jan z. van J. G. van Egmond en E. Koopman. O n d e r t r o u w d: J. C. van Raaij en W. Groen G. A. Knijr.cnburg en C. P. Buckstceg J. P. van Éijk en Ch. P. van Veen F. de Vries en G. Bijkerk G. Versteeg en J. Schipper J. J. van ftprons- sen en J. M. van der Kwartel H. J. Baar slag en C. E. G. Harms J. A. de Zwart en J. M. van Zwieten D. H. Buurman en D. C. M. van der Zalm H. C. Valkoma Blouw en S. Oosterbaan. Overleden: Johannes Noorbergen im. 22 j. Cornelia Smit wed. van L. Baas, 48 j. Jantje Mulder 2 mnd. ALPHEN AAN DEN RIJN. Zilveren jubjlé St.-Josephvereoiiging. liet 25-jarig bestaan der Sr. Josephvereeni- ging werd alhier op feestelijke wijze her dacht.' Dc feestviering werd voorafgegaan door een driedaagsch triduum voor de le den in de parochie-kerk waarbij de predi cate wérd gehouden door dén weleerw. pater H. Pensioen. Zondagmorgen werd oen II. Mis opgedragen voor de levende en overleden leden der verecniging. waaron der algemeene H. Communie der leden, 's Avonds had een plechtig Lof plaats met predicatie, waaroi; Ier de opdracht van bijna 60 nieuwe leden. Na deze kerkelijke feestviering werd gisteravond© den leden 'n feestavond aangeboden in de St.-Joseph- zaa-1, welke bij deze gelegenheid in een fleurig kleed van groen en palmen was ge stoken. terwijl boven het podium prijkten de jaartallen 190-11929. Even half acht nam de eerw. directeur het woord, om namens het. Bestuur der vereeniging de vrij talrijke aanwezigen een hartelijk welkom toe te roepen. In het bijzonder verwelkomde spr. den heer de Roos uit Utrecht onder de aanwe zigen, omdat hij mede met Deken Loots voor 25 jaar een der oprichters was der vereeniging. Een woord van weedom wijd de spr. aan don heer Vlasman (wegens ongesteldheid niet aanwezig) die geduren de 25 jaar in het bestuur zitting had en door zijn stoere arbeid en ijver ontzaglijk vee-1 tot den bloei der S;t.-Josephvereeni- ging heeft bijgedragen. Spr. wenscht de leden geluk met het feest, dat zij hebben gevierd, met hel tri duum en de opdracht va-n bijna 60 nieuwe leden. Het bestuur heeft gemeend, na deze ker kelijke feestviering, ook op andere wijze dit feest te moeten herdenken, waarvoor zij de leden deze twee avonden aanbiedt. Na het doel der St. Joseph vereeniging nog nader uiteengezet te hebben, besloot spr. met den aanwezigen toe te wensehen een genoeglijken avond. Namens het bestuur nam dc heer Pon- sioen nog even het woord om mede te dee- Gemeenteüjke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing jfpt het verzoek van H. Gnsm/n Jr, Joxm vfrgunning tot het oprichtèsJijin abriek in het perceel DwarK Bolw«fcsn*aat. nis. 1 en 3, kadastraal bekend fenieci&S Leiden, Sec tie D. nis. 235 en 2364-j^verdaagd. Leiden, 9 Juli 1929. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Juli waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. len, dat besloten was tot de restauratie van de portretten in olieverf van de vo rige directeuren, doch tevens dat het be stuur gemeend heeft het hierbij niet te moeten laten. Daarom was besloten tot het laten vervaardigen van een fraai por tret van den tegenwoordige;) directeur, den zeereerw. heer J. M. Hellegers, uit dankbaarheid voor het vele wat deze di recteur o.m door de wekelijksche confe renties voor de St. Joseph vereeniging heeft gedaan. Spr. besloot met den wensch, dat deze avonden er toe zuilen bijdragen, dat in het vervolg meerdere deze conferenties komen bijwonen. Hierna kwam aan het woord de decla mator en voordrachtkunstenaar Jan Boerer die voor de pauze eenige gedichten van Guido Gezel le en anderen op verdienste lijke wijze vertolkte. Tijdens de pauze wer den de aanwezigen onthaalde op versnape ringen. Het overige deel van den avond was meer gewijd aan humoristische schet sen, welke er bij de aanwezigen de rechte stemming wisten in te brengen. Het bestuur kan met genoegen op deze geslaagde feest-, viering weerzien. Rijwielplaatjes. Belanghebbenden wij zen wij er op, dat voor het aanvragen van een kosteloos rij wiel merk voor he-n, die zich niet op de gewone kantooruren kunnen aanmelden, gelegenheid bestaat vanaf 15 Juli tot 1 Augustus iederen Dinsdag en Donderdagavond van 7 tot 9 uur. Geboren; Symen z. van H. Hagen en T. van Leeuwen Willem z. van W. v. d. Schee ©n A. van Ofwegen Maria Metha d. van A. van Eijk en L. A. J; Lesman Sophia Petroneïla d. van J. Nagtegaal en W. Rijksen Johanna Maria d. van A. Burggraaf en H. v. d. Wcensel Theodora d. van H. Verheul en M. Verbeek Leo nard Petrus z. van J. A. van den Berk en A. M. de Smet Jacob z. van B. J. Ilek- kerna en P. Gortzak Johanna Gijsbertha d. van H. C. Enthoven en G. van Gap el. Ondertrouwd: W. van Driel, te Rot terdam, en A. H. Boer C. Koel-ewijn en J. Zondag. Gehuwd: Johannes Cornelis Marinus van Leeuwen 25 j. en Wilhelmina Hendrika Fenders 23 j. Petrus Johannes Kooyman 31 j. en Maria Johanna Verhoef 28 j. Ca- tharinus van den Boom 25 j. en Aatje Hes- seling 20 j. Overleden: Wilhelmina van den Bosch, wed. van C. Voorsluis, 81 j. NOORDEN. Coöperatieve Boerenleenbank. Zater dag hield de Coöp. Boerenleenbank haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer Th. Mourits, opende de vergadering met een korte toespraak. Dc notulen werden gele zen en vastgesteld. De penningmeester bracht verslag uit van de balans en reke ning 192S. De ontvangsten bedroegen: inhoud der kas 31 Dec. 1928 17677.36, ont vangen spaargelden 137S7G.63, terugbe taalde voorschotten 30795.van de me de-leden ƒ73128.82, van de Centrale bank 54370,83, op reserve gebrachte winst 40.20, van voorschotten 7555.72, in loopcn- de rekening 5776.61, diverse ontvangsten 40.91. Totaal ontvangsten 327626.08. Uitgaven. Terugbetaalde spaargelden 115251.19, gegeven voorschotten ƒ24951.95, aan mede-leden ƒ43958.88, aan de Centrale bank ƒ118383.11, aan spaargelden ƒ8524.46, Rente aan de Centrale bank 2789.31, Bij dragen Centrale bank '38.50, salaris van den kassier 1020. Diverse uitgaven 596.99. Óp reserve .gebrachte winst 40.20. Inhoud der kas op 31 Dec. 1928 ƒ11913.49. Uitgaven totaal ƒ327262.08. Bezittingen: inhoud der kas op 31 Deo. ƒ11913.49, voorschotten borgstelling enz. 156461.95, rekeninghouders f 98732.03, aan- deelen Centr. bank 150, Meubilair f 1. Nog te vorderen rente van voorschotten f 694.26. Bezittingen totaal 267952.72. Schulden: spaargelden 236182.55, schuld loopend© rekening: a. rekeninghouders 1366, b. Centrale bank 517b'.-7. c. reser vefonds 11085.32, de kweekers crediet 13380.Saldo winst 763.98. Totaal 267952.72. De financieele commissie bracht verslag uit en rapporteerde alles in orde bevonden te hebben. Bij de verkiezing werden de aftredende leden, Jac. Groenendijk, als lid van het be stuur, en Th. Maurits, als lid van den Raad van Toezicht- herkozen. De rente werd op dezelfde voet vastge steld als verleden jaar. Van de rondvraag werd weinig gebruik gemaakt, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. NIEUWVEEN. Belastingen. Naar men ons mededeelt zal den heer ontvanger der Directe Belas tingen te Nieuwkoop vanaf Dinsdag 15 de zer eiken Dinsdag- en Donderdagavond ge durende drie weken van 79 uur (N. T.) te zijnen kantore zitting houden voor het doen van aanvrage ter verkrijging van kos- telooze rijwielbela-stingmerken voor inwo ners van Nieuwveen en Zevenhoven. Deze avondzittingen worden uitsluitend gehouden voor personen die op de gewohc kantooruren niet kunnen komen. Denkt 1 Augustus a.s. aan de nieuwe rij- wielbelastingmerken. 2—1

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2