'AME5 RUBRIEK (CeukenselieTmeri VACANTïE VAN DE JEUGD. Een lichtpunt in den vacantietijd (die meestal langer is dan den moe ders aangenaam] is toch wel het lo- geeren van de kleinen bij familie of kennissen. Dikwijls dan ook is het een verlichting voor de huisgenooten als de kleine woelwater, netjes aange kleed in den trein gezet is, meestal begeleid door een oudere broer of zus of door een hulpvaardigen oom of tante, welke zich graag deze moeite getroost. Op de plaats van bestemming weet men nog van den prins geen kwaad en staat men klaar den kleinen gast met open armen te ontvangen, op hetzelfde oogenblik dat moeder hartgrondig zucht ,,Gelukkig, opgeruimd staat netjes!" En de gastvrije tante weet toch maar niet wat haar boven 't hoofd hangt. v Sommige ouders stellen daarin een soort leedvermaak en lachen in hun vuistje, dat die argelooze oom of tante hun zoo animeerde om den kleinen deugniet te zenden. Zoo erg zou 't toch niet met hem zijn?" meende men. En de ouders waren zoo dom niet, geheel naar waarheid in te lichten. Maar anderen echter maken zich bezorgd, dat de kleine te veel last zal geven en besluiten daardoor som tijds het kind dan maar niet uit logee- ren te laten gaan. Het één zoowel als het andere is niet goed te keuren. Is het kind werkelijk een moeilijk per soontje, dan mogen we anderen zoo maar niet die last op de schouders schuiven, vooral als wij die personen van te voren niet hebben ingelicht, aangaande de gewoonten en geaard heid van het kind. Is men echter er toe overgegaan het kind het plezier- van-uit-te-mogen-gaan toe te zeggen, dan make men zich ook verder geen noodelooze zorgen, maar richt liever een aardig vertrouwelijk briefje aan uw telg, er in uit latende komen, dat men geheel op het kind vertrouwt en dat men er zeker van is, dat het zich goed weet te gedragen. Verder wijst ge het kind op het voorrecht, dat het geniet boven zoovele anderen, die niet zijn uitgevraagd. Uw briefje zal zijn doel niet missen. Zoo n intiem, stiekem briefje, spe ciaal gericht aan het kind, maakt een geweldigen indruk! Het is overbodig te zeggen, dat er een tegen-invitatie behoort te volgen, vooral wanneer er kinderen in het ge zin zijn. IRIS. ZOMËRENSEMBLE No. 381. De nieuwe zomerjaponnen, die met een jasje van de zelfde stof een ensem ble vormen, worden hoe langer hoe meer een succes der tegenwoordige mede. Ze zijn dan ook buitengewoon practischthuis beweegt men zich vrij en gemakkelijk in een losse jurk, en gaat men de deur uit, den behoeft het jasje slechts te worden aangedaan om een keurig gekleeden indruk te maken. We geven hierbij nog eens een model dezer kleeding: als stof kan aangewend worden een kleurig bedrukte shantung. De rok is rondom met stolpplooien ge- pliseerd, terwijl twee strooken de ver binding met het lijfje vormen. Voor de garneering neme men effen shantung in een der kleuren van het druk- palroon. Zo ils de teekening te zien geeft, is de kraag met strik samenge steld uit strooken der beide stoffen. SPORTCOSTUUM No. 382. Van oudsher gaven de Engelschen den toon aan in sportkleeding en hoe wel Parijs deze bezigheid langzamer hand begint over te nemen, kan toch nog altijd gezegd worden, dat Enge land een zeer eigen en aparten stijl heeft. We zien dat weer aan dit model voor een sport-mantelcostuum. Zooiets corrects kunnen de Franschen nog niet maken. Als stof diende een grijze tweed. Geen andere fantasie zien we aangebracht dan een rij van zes knoopen, een belegstukje op de zak ken en een paar plooien in het voor pand van den rok. Het' donkerblauw crepe de chine voor den sweater, af gezet met grijze biesjes, is al zeer ori gineel. TENNIS-JAPONNETJES. Nu de zomer overal jubelt en feest, is er voor de sportmeisjes en -vrouwen gelegenheid te over zich in de heer lijke sport van tennissen te verlusti gen. Wie het eenmaal heeft gedaan, wil het méér doen en wie het spel kent, weet niet van uitscheiden! We dragen van die echt gezellige tennisjurkjes, die fleurig en kleurig mogen zijn als velerlei bloemen tus- schen het gras! Zijde en katoen, dun flanel en slan- tung, al deze stoffen zijn geschikt voor de sport. Het model moet eenvoudig zijn, het rokje ruim, de taille sober zonder veel garneering. De kleuren der stoffen levendig; grijs of bruin kieze men nooit; wit, rood, blauw of groen daarentegen zijn als aangewe zen. Kleur-combinaties in zeer sterke tegenstellingen doen het ook goed. De geheele garneering bestaat soms slechts in een ceintuurtje, een paar zakjes of een bies langs hals en mouwtjes. Het tennisjurkje met korten mouw vindt meer aanhangsters in den mid- zomertijd, dan dit met lange mouwen. ANGeLE. ONZE KLEINE GASTEN. Als we in ons huis een kleine gast hebben ondergebracht, een vriendje of vriendinnetje onzer kinderen, moeten we heel voorzichtig zijn, die kleine dreumissen niet verkeerd te behande len. Wal we bij „groote" gasten behoo- ren te doen, en waartoe de gewone wellevendheid ons dadelijk brengt, het inwilligen en voorkomen van iedere wensck, daar mogen we bij de „kleine gast niet al te grif toe overgaan. We moeten veel voor ze over heb ben en veel van ze kunnen verdragen, maar we mogen niet méér voor ze over hebben en niet méér van ze kun nen velen, dan van onze eigen kinde ren. We behandelen ze eenvoudig op dezelfde wijze als onze kinderen, want uit angst de logéetjes niet te kort te doen of achter te stellen bij hun eigen kleinen, gaan sommigen zoover, dat ze de logeetje steeds voortrekken! En niets is er wat het kinderhart zoo grieft als onredelijkheid. Eigen kinderen moeten dan altijd maar toegeven, omdat het logéetje ge spaard moet worden. Voor gezamen lijke ondeugendheden wordt alleen het eigen kind gestraft en dat verbittert, maakt jaloersch en doet de kleintjes gelooven, dat vader en moeder meer van het vreemde kind houden, dan van hen. Waar we bij volwassenen een plicht van beleefdheid hebben in acht te ne men, welke ons soms dwingt tot niet geheele oprechtheid, daar die oprecht heid soms kan kwetsen, behoeven we bij kinderen niet te veinzen. Strikte rechtvaardigheid vóór alles, dat kan het kind verdragen, zelfs al moet. het een flinke straf ondergaan. Maar dan ook een verdiende straf en niet de straf, die evenzeer bestemd was voor een ander, maar die haar dood-een- voudig ontloopt, alleen omdat men „vreemde" kinderen schijnt te sparen! IRIS. In de nieuwe collecties heeft het groen een belangrijke plaats. Dikwijls wordt hel echter gecombineerd met grijs. Zoo zien we bijvoorbeeld ensem bles, waarvan de grijze mantel gevoerd is met bedrukt bleek groen. JAPON No. 383. 's Zomers is een gebloemde japon na tuurlijk wel erg modieus, maar wie zich van dat modieuse niets aantrekt en meer gesteld is op iets origineels, de originaliteit binnen het kader der zal niet bedrogen uitkomen, zoolang mode blijft. Men zie bijvoorbeeld deze zomerjapon: zij is geheel van licht groene toile de soie en slechts gegar neerd met 'n wit biesje langs de schulp- randen, die de verschillende zoomen vormen. Een eenvoudige witte stroo- hoed met groene veergarneering com pleteert dit aardige model op deugde lijke wijze; wat wil men eigenlijk nog meer van een goede japon? SPORTHANDSCHOENEN. Er zijn vrouwen, die dol zijn op honden, andere houden één of meer katten of vermaken zich met een pop. „Madame ne veut plus d'enfants". En weer andere houden er een auto op na, waarmee ze den heelen dag in de weer zijn, waar men ze op de meest ongelegen tijden onder kan vinden, om het ding met behulp van Engelsche sleutels en schroevendraaiers een grondige ingewand-operatie te doen ondergaan. Ze kennen beter de tee kenen van motorvermoeidheid dan die van een menschenkind en schroeven er zonder gewetensbezwaar de meest geheimzinnige onderdeelen van los. Zulke vrouwen, vies van een gebruik te luier, schromen volstrekt niet hun handen vuil tc maken aan allerlei kwalijk riekend motorvuil, maar gaan ze daarentegen voor haar genoegen uit rijden, dan zorgen ze toch in het bezit te zijn van een paar practischc handschoenen, die eenerzijds vrijwa ren om met vuil in aanraking te ko men, anderzijds zeer van nutte zijn om onverwacht vuil gemaakte handen aan het oog der wereld te onttrekken. Uiteraard moeten zulke handschoe nen een sportief karakter hebben. De meeste modellen sluiten dan ook met een riempje inplaats van op knoopen, terwijl een wijde kap over den pols valt. Twee kleuren staat erg aardig als combinatie van beige en bruin. Zwart en wit ziet men ook, maar dat is chiquer en daarvoor behoort men geheel in stijl gekleed te zijn. ZEN HEERLIJKE ZOMER- SCHOTEL. Met warme dagen kan een koude schotel verrukkelijk zijn. Men pro- beere eens de combinatie van gebak ken aardappelen met koude ham en salade met béchamelsaus. De ham wordt in groote, niet al te dunne plak ken op een schotel gerangschikt en gegarneerd met stukjes augurk. De salade kan men op de gewone wijze aanmaken, liefst met een in stukjes gesneden hard gekookt ei en desge- wenscht gemengd met dunne schijfjes rauwe komkommer. De béchamelsaus wordt over de sla gegeven. ....Zilveren bracelets zijn op 't oogenblik zeer in de mode te Parijs. Men draagt ze bij voorkeur bij het ge woon wollen stadscostuum. Ze zijn nu eens heel breed, dan weer uiterst fijn en smal, maar meestal draagt men eenige tegelijk van afv/isselende breedte SLAAPKAMERKLEEDING. No. 384—385. Zomer. De dagen zijn warm en de nachten brengen vaak geen verkoe ling. Als we opstaan 's morgens vinden we de temperatuur al zoel, zoodat we het eigenlijk jammer vinden ons te kieeden voor den dag. Hoe heerlijk is dan een dressinggown of een kimono te bezitten, waarin we de eerste uren van den ochtend nog kunnen doorbrengen als we althans geen bezigheden bui tenshuis hebben. Er is tegenwoordig groote keuze, zoowel in model als kleur, in deze kleeding Voor de kos ten behoeft men niet meer terug te schrikken, want in eenvoudige effen oi gebloemde stof heeft men voor enkele guldens reeds een heel aardig mode! Iets duurdere soorten hebben een ge borduurd bloemdessin, eenigzins op Japansche of Chineesche voorbeelden geïnspireerd. In crêpe de chine en georgette ziet men kostbare model len, rijkelijk van handborduursel, in zachte kleuren of geheel goud, voor zien. Ze hebben natuurlijk een moei lijke coupe en door puntvormige pan den vaak veel weg van de een chique avondjapon. De mouwen zijn wijd en vaak zoo geknipt, dat de einden met een punt bijna den grond raken. Maar het spreekt vanzelf, dat zulke modellen alleen voor iuxe vrouwen bestemd kunnen zijn. De meer eenvoudige zijn recht en met een groot overslaand voorpand, dat met een knoop en lus of door middel van een ceintuur wordt opgehouden. Van de zomerkimono's en dressinggowns worden alleen die van doorschijnende sloffen, ais bijvoorbeeld georgette, gevoerd. Dc mode tot het creëeren van com binaties heeft ook op dit terrein haar vorderingen gemaakt. Zoo kwam men er toe den kamerjas te combinecren met een pijama, wat in vele gevallen een aardig effect oplevert. Model No. 385 geeft er een voorbeeld van Meesiai Iaat men den pyama mouw loos en ziet men het jasje vervangen door een geheel gesloten sweater, om dat twee jassen over elkaar niet mooi zou staan. De meeste dezer combim: tie's ziet men in zijden stoffen en voorzien van gebloemd borduursel.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8