De Strandroovers TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT. DONDERDAG 4 JULI 1929 Het stelsel der bouw kundige prijsvragen IL WIE BOUWT HET LEIDSCHE STADHUIS? Bezwaren tegen de inmenging van den B. N. A. Buiten de Bezwaren tegen het prijsvraag systeem, die in de vermelde polemiek tot uiting zijn gekomen, zijn er nog andere te voegen, die niet minder klemmend zijn. Doch aleer wij dit doen, dienen we te ko men tot een onderworp, dat ons speciaal bezig zal houden tot den wederopbouw van het Leidsclie Stadhuis, Het mag van algemeene bekendheid ge- adht worden, dat tal van prijsvragen v.oor groot© bouwwerken, tot stand kwamen on der auspiciën van den B. N. A., die daar bij fungeerde als raadgevend lichaam en officieel© vertegenwoordiger van de Ne- deriandscho architecten. We willen het feit voorbij gaan, dat tal van zeer bekwame architecten geen lid zijn van dezen bond, alhoewel daarom toch ook een bedenkelijke kant aan do erkenning als officicele ver tegenwoordiger aller architecten bestaat. Want hefc komt voor, dat bekwame voor standers van een andere architectuurrich ting, dan die in den B. N. A. domineert, zich niet wenschen te onderwerpen aan de leiders dezer vereeniging, omdat zij alsdan als richters personen zien fungeeren, dio zich in volheid kanten tegen hun architec tonisch inzicht, hetgeen inderdaad een be grijpbaar bezwaar moet worden geacht. (Hierover straks meer). Echter moet erkend worden, dat het on- algemeene karakter van den B. N. A. de zen 'bond nog niet volslagen incompetent maakt, tob het afgeven van een zuiver ad vies voor een prijsvraag. Er zijn andere, doorslaggevender redenen, die tot deze be treurenswaardige conclusie noodwendig aanleiding geven. En omdat de B. N. A. zich alreeds tot het bestuur van de gemeente Leiden ge richt heeft met een adres, waarin hij zich op ondubbelzinnig© wijze beschikbaar stelt om mede te werken tot een in tc stellen commissie van advies over de wijze van nieuwbouw, wederopbouw of nieuwbouw - •ot- behoud van den oorspronkelijken voor- vél, moeten de bezwaren tegen een der- gelijke inmenging hier eens duidelijk ge steld worden. Want naar onze vaste overtuiging, heeft dit adres tot uiteindelijk doel, dat daarna de B. N. A. in dc gelegenheid zal worden gesteld een advies voor meervoudige op dracht te kunnen afgeven, gelijk dat ge bruikelijk is geworden. Allereerst een bezwaar tegen deze pro cedure van intern-organisatorischen aard. De B. N. A. is een bond, die werkt voor de belangen der leden, pen vak-vereeniging. Deze bond geeft adviezen, a an welke architecten uifcnoodigiiigen om mede te dingen in meervoudige opdracht moet worden verleend. Daarbij gaat de bond uit van de stelling, dat do z.i. belang rijkste architecten bioeten worden aange wezen. Prachtig. Maar wat te denken van een vakvereeniging, die op deze wijze de slagingskans van enkele harer leden helpt bevorderen, tenkoste der anderen die mee contribueeren? Natuurlijk is dit ten op zichte dier „anderen" onbillijk en dat is ook vroeger reeds in soortgelijke vereeni- gingen ingezien. Zoo bestond er eertijds in den Kring van Nederlandsche Beeldhouwers een advies bureau, dat ontbonden moest worden, om dat er uit de loden ernstig verzet tegen rees. Iets dergelijks zien wij bij de Vereeni ging van Letterkundigen, die verleden na jaar een lijst uitgaf van aanbevolen boeken, met passeering van wei-ken van leden, die zij blijkbaar niet kon aanbevelen. In :,de Groene" heeft het lid Ds. H. G. Cannegie- INGEZONDEN MEDEDEELING. /iXun. -é£*T. oiLzpivo*,t ter'daar ernstig tegen geprotesteerd. Bren gen, vroeg deze. de niebuitverkoren leden contributie op, om andere leden aan een officieel voorrangdiploma te helpen? De grief loopt parallel, men ziet het. Noch tans is dit meer een quaestie, die dc leden va-n den B. N. A. zelve moeten uitzoeken, al zal het openbaar gezag zich dienen te onthouden van het aanvaarden van een ad vies, dat indruischt tegen de tc betrachten billijkheid in het raam eencr vereeniging. Een ander bezwaar tegen de adviezen van den B. N. A., dat echter veel zwaar der weegt, is gelegen in de lessen die de geschiedenis der prijsvragen ons biedt. Af gescheiden nog van het feit, dat we aan prijsvragen in het algemeen de twee mon stra, het Botterdamsch Stadhuis en het Vredespaleis danken (we bepalen ons tot deze twee gevallen, omdat hierbij de er kenning, dat er een vergissing heeft plaats gevonden in de primeering, welhaast alge meen is en nog hand over hand toeneemt) leert ons de prijsvraaggeschiedenis van het laatste tiental jaren, dat de inmenging van den B. N. A. aanleiding was tot een schro melijke onbillijkheid. Er zijn n.l. in ons land, gelijk hierboven reeds gezegd is, tal van architectuur-richtingen en het advies van den B. N. A. heeft, tot nog toe syste matisch één dezer richtingen volstrekt'ge boycot en een andere richting sterk ge pousseerd. Hier dringt dus de B. N. A. Ne derland een inzicht op en dit kan nooit- een gezonde ontwikkeling van de geheele ar chitectuur ten goede komen, kan voorts niet het doel zijn van een vakverbond en mag door ons niet langer als een objectief advies worden aanvaard. Wij zijn ons volkomen bewust van den ernst van deze beschuldiging en zetten ons dus direct-, deze waar te maken. Als wij in 't wilde weg een greep doen uit de prijs vragen der laatste jaren, waarin de B. N. A. rechtstreeks^ of zijdelings was bétrok ken, dan zien we een sterke bevordering van de zoo-geheeten Amsterdanische school dit tot uiting komt- in de personen der aangewezen uitgenoodigden en (of) in de- keuze van de jury. Weliswaar worden somtijds ook architecten van andere rich ting toegelaten, maar hefc merkwaardig ver schijnsel doet zich hierbij voor, dat dan zel den of nooit een voorman van die andere richting werd gekozen. En zoo dit laatste eens geschiedde, b.v. met Oud, dan was de samenstelling der jury toch weer zoo, dat deze al een zeer minimale bekroningskans maakte. Zoo heeft de B. N. A. tot op heden uit al zijn prijsvragen met hardnekkigheid o.a. den voórnaamsten representant van de tradïtioneel-fnnct-ioneclc richting A. J. Kropholler, geweerd. Ook professor Gran- pré Molière heeft als mededinger geen kan sen gekregen; ook hij zal daarvoor te wei nig fantastisch zijn. Deze passeering klemt des te pijnlijker, omdat dc vernieuwing van- de vaderlandsche architectuur, die begon nen is door den zuiveringswil van Dr. Cuy- pers, voortgezet werd door Dr. Berlage cn voltooiing vond in Kropholler, {gelijk wij poogden aan te tooncn in een artikel in ..dc Dletsche Warande"), hiermede döor dén B. N. A. als témpspassé wordt terzijde ge sehoven. En in tegenstelling met dit klaarblijkelijk vonnis van den B. N. A. aan hefc adres van het traditionecl-functionalis- me en het stelling nemen voor het Amster danische aestheticisme, heeft onder de lei dende kunstbeoordcelaars buiten de archi tectuur, de richting van Kropholler een sterke sympathie gewekt. De B. N. A'. als vakgroep, staat hier dus in menig opzicht tegenover heb inzicht van de aestheten bui ten het vak en dus is er reden to.t voor zichtigheid niet- zijn advies en grondige re den om het voor en heb tegen van dit ad vies rustig te overwegen. Want- de dood doener, dat alleen architecten over archi tectuur zouden kunnen oordeelen, is een gevaarlijke stelling. Het waren b.v. ook leidende architecten, die den monstrueuzen 19de-ccuwsche villa-bouw bevorderden, die voor de z.g. Waterstaat-architectuur warm liepen en zoowaar heerlijk-geleerde hoo rnen hebben opgezet over dat senielste aller seniele bouwsels: de Koninklijke stallen in den Haag. Kom toch; architecten bouwen voor niet-architecten, „leeken" heeten zij schamper, en dezen moeten wèl in het bouwwerk wonen en werken, doch zij hau- teereri zelf den passer niet-. En daarom zou hun oordeel nietig zijn? •'t Is belachelijk. De architectuur is er dus voor de leeken. FEUILLETON. Vrij bewerkt naar een oud Duitsch verhaal door P. G. HOCKS. (Nadruk verboden). „Niet zoo haastig, beste man, Sta me -toe, dat ik eerst nog een paar vragen tot je richt. Had je niet een broer, die Daniël heette en een schoonzuster Kate, die, zoo als verteld werd, beiden zijn verdronken?" „En wat zou dat?" vroeg Baffles op ru wen toon-. •■Wat dat zou? Wel, die namen komen al- lebei in dezen brief voor cn daarom dacht mijnheer Twist ..Geef hem hieronderbrak Baffles hem gejaagd. „Goed. Miaar ik moet hem dadelijk van je terug hebben. Als er navraag naar kwam kon Twist er leelijk mee inloopen." „Je^ krijgt 'nr terug. Laat '111 mij maar lezen." Toen volgde een lange pauze. Met klop pend hart- had Maggy tot 1111 toe het ge sprek gevolgd. Wat stond er in dien brief en welk geheim kon er bestaan tusschen I rank's vader, haar oom Dan en ha-a-r tan te Kate? Een stoel werd achteruit geschoven eu L.aggy hoorde haar vader niet schorre, op gewonden stem zeggen: „Laat mij dien brief een poos houden. Ik moet er mee naar Zeke Konks." ,,'fc Zal niet gaan, goeie man. In geen geval." „Eén uurtje maar. Ik breng '111 dadelijk weer mee terug." „Neen. neen. Hij mocht eens weg raken en Twist moet voorzichtig wezen, dat snap je zeker wel? Ik weet wat anders. Geef hem hier. dan zal ik er "t voornaamste uit overschrijven en dan kan je daarmee naar Zeke Konks gaan. Dat is toch precies het zelfde." „Goed hier heb je ni. Maak dan een beetje voort, alsjeblieft." Weer een lange pauze. Buiten huilde de storm, ratelde de donder en viel de regen bij stroomen neer, zoodat Maggy niet meer hooren kon, wat er gesproken werd. Daar werd de herbergdeur met een harden bons dichtgeslagen. Haar vader was zeker weg gegaan met het afschrift van den brief. En den brief zelf had de mooie Bob in zijn bezit. Hoe zou zij taanleggen 0111 ook te weten te komen, welk belangrijk nieuws hij bevatte voor Frank? Ze dacht even 11a en nam toen een ras besluit. Eerst ging zo even naar grootmoeder kijken on boog zich over haar heen. I11 weerwil van 't zware onweer sliep ze vast. zoodat ze haar hulp niet zoo spoedig 1100- dig zou hebben en toen ging ze de gelag kamer binnen. Vader was weg en alleen Bob vond ze cr. die juist bezig was zich opnieuw een glas brandewijn in te schen ken.' „Ha. lieve MaggyI" riep hij, „ik ben zeer verheugd u te zien Hij roerde tie suiker door den brandewijn niet voor de architecten. En het is een zeer belangrijke zaak, of de leeken al of niet mee-a-rbeiden, door de uitwisseling van hun cischen en inzichten, die stellig bijdragen tot de evolutie der bouwtechnieken cn bouwkunst. Het wegcijferen ran den op drachtgever, van den „Leek", van den ge bruiker ini hefc algemeen, is weer zoo'n ech te uiting van het aestheticisme, dat het fraaie resultaat stelt boven het doel. Nu spreken wij nog slechts van leeken, in den ziii van den man in de straat; maar wat tc zeggen als ook zij, wier levensfunctie het is zich diep tc beraden over de schoonheid van het menschelijke kunstproduct, worden weggedrongen als beoordeelaren van bouw kunst? Daarvan moet gezegd worden, dat' de architecten, aldus doende, zich veren gen in een zelfwaan, die een gezonde uit wisseling van denkbeelden tusschen kun stenaar en compel en ten beoordeclaar ern stig moet schaden op den duur. Het is echter een merkwaardige eigen schap van het traditioneel-functionalisme, dat het juist altijd prijs gesteld heeft op deze vruchtdragende inmenging van den ,.leek" met zijn reëele cischen, omdat dc beoefenaren dezer gezonde richting goed wistebj'dat zij bouwden voor menschelijke behoeften, niet voor academische aest-he- tiek- idee's. Niet alleen dat er aldus in ons land een architectuurrichting tot bloei kwam, die door haar fantastischen opzet een terugval is in den redeloozen barok (hetgeen na Berlage een diepe blamage is voor de toen tertijd zoo zwaar bckaihpte overwinning op de ledige pompa- en de bizarre schijnen) maar die bloei van de Amsterdanische school, aldus bevorderd door hefc fiuiest- ccnzijdig prijsvraagwezen, ging niet- paral lel met dc culturecle tijdverschijnselen. Er ontstond een tweeledige breuk: een breuk tusschen de ernstige kunst-beoordeelarcn en de architectuur en een breuk tusschen volk en bouwkunst. 'Want het volk was geenszins gediend van. de verticale buik- wandige enuitbollende burchtgevels met dc maltentige ramen in de ongemotiveer de vormen, het volk vond het dwaas, dat dakpannen rechtstandig tegen scliijndaken werden geplakt-, dat door inspringen, uit springen en op-den-ka-nt-zetting van bak steen spelerige grapjes in gevels werden uitgehaald, die va-n vorm cn aard per sei zoen veranderden, gelijk een dameshoed dat pleegt te doenen het volk had ge lijk. Want deze ongemotiveerde grilligheden stempelen deze architect uur tot- een rechte fantasterij, die alleen maar schijnbaar ver schilt van de weeë fantasterij voor vóór Berlage. Het verschil is slechts schijnbaar, werd hier gezegd. Inderdaad: want het doet aan het eigenlijke van de fantasterij niets af, of de malligheden een sierlijk of een wanstaltig voorkomen hebben; of het Moorsche torentje van 1S60 of sjeuige ge- velondul'aties van 1920 betreft. Deze, „sier lijkheid van het zotte" is natuurlijk slechts een schijnbare schoonheid, want aan waar lijk schoone architectuur moet primair de eisch gesteld kunnen w-orden, dat de ver siering logisch uit den bouwvorm voort kwam. Wie de fantasterij van 1920 dus wel en die van 1860 ïiiefc-schoon vindt, of omge keerd, is een incompetent beoordeelaa-r van sclioonc bouwkunst, want hij is door het modieuze, hefc gangbare, zoozeer beïn vloed, dat hij schijn voor wezen accepteert, theaterdecor instede van reëelen bouwvorm. En nu is hefc een der ernstige grieven, die wij „leeken" tegen de. officieelc verte genwoordiging der architecten hebben,, dat deze B. N. A. blijkbaar voortdurend onder den directen invloed van heb toevallig mo dieuze heeft gestaan. Althans, dit blijkt uit- de in den loop der jaren afgegeven ad viezen. Hoeveel zuiverder hadden hier be hoedzame en wel onderlegde kunst-beoor deelaars kumien raden. Althans neem ik te voren reeds aan, dat personen als Just Ha- velaar. dr. Pit-, Plasschaerts, Bremmer, Dr. van Gelder, Dr. van O-vervoorde. Prof. Corn. Vefcli en Dr. Huslinghuis. om maar enkelen 'te noemen, niet zoo verbijsterend snel en veelvuldig, als de advies-verstrek kers uit den B. N. A., vaii architectonisch mode-inzicht waren versprongen. Hoe het daarmee gegaan is, zullen wij nog uiteenzetten in een slot-artikcl. HERMAN DE MAX. en nam een flinke teug. Aan zijn roode kleur was tc zien, dat hij reeds niet goed nuchter meer was. „Ik heb vader weg hooren gaan", begon ze een beetje aarzelend, „en nu kwam ik eens kijken, of je misschien nog wat noodig hebt." Mooie Bob keek verrast bij die vraag. Maggy scheen een vriendelijke bui te heb ben, heel wat vriendelijker da-n den laat- sfcen keer. „U zoudt me een groote gunst- bewij zen door in- -deze leeg© flesch een nieuwen voorraad brandewijn te gieten ©11 mijn glas dan nog eens voor 111c te vullen." „Heel graag." „U is een engel van goedheid, juffrouw Maggy. Dat heb ik al reeds meermalen ge zegd/' „K0111, Bob, dat meen- je niet." „Of ik ;t meen! Ha heb je daar weer een volle flesch? Schenk dan maar eens in... Op je gezondheid, lieve Maggy I' ..Waarom beu je eigen-lijk door dit vrcc- selijkc weer hier naar toe gekomen, Bob?" „Och, ik had een kleinigheid met je va-dcr te bespreken, maar hoofdzaak was, dat ik u nog eens wilde zien. Kijk eens, hoe ik geroeid heb." Hij liet zijn handen kijken, die vol bla zen zaten. „Geloof je nou nog niet, dal ik. „Ja, als ik dat zie, dan moefc ik het ge- •looven. En toch wat kan jij, zoo'n fijne mijnheer, aa.11 een gewoon- dorpsmeisje vin den, zooals ik ben? Neen, Bob, je maakt me niks wijs. jongen. Je bent zeker wel voor iets gewichtigs gekomen ook. want an ders zou vader niet weggegaan zijn door BINNENLAND VERDEELING DER OMROEP- GOLFLENGTEN. Huizen behoudt zijn golflengte. Hilversum overdag 298 M., 's avonds 1071 Meter. I11 afwachting van den datum van 1 Ja nuari 1930, waarop het Badiotelegraafver drag van Washington voor zooveel de lange golf-omroep betreft en dientengevolge ook de nadere definitieve verdeeling der omroepgolven in Nederland in werking zal treden, is het in verband met de beslui ten, welke op de conferentie te Praag zijn genomen, noodzakelijk, dat zoo spoedig mogelijk een tijdelijke regeling wordt tot stand gebracht, die zich reeds thans zoo veel mogelijk aanpast aan die, welke 11a 1 Januari 1930 in werking zal moeten tre den. Derhalve is de hierna volgende tijde lijke regeling welke niet vooruitloopt op de uiteindelijk definitieve regeling van de omroepgolven, getroffen 1. Aan den zender te Hilversum wordt hefc gebruik toegewezen van de golf van 298 M.; 2. De zender te Huizen zal gebruik maken van de golf van 1S75 M.; 3. De Rijkszender te Scheveningen (zakelijke omroep) zal werken op dé" golf van 1071 M.; 4. Teneinde zooveel mogelijk rekening te houden met dc belangen van de omroep organisaties wordt den zender te Hilver sum toegestaan na 18 uur de 1071 M. golf te gebruiken; 5. De gebruikers van de beide omrocp- zenders Hilversum en Huizen wisselen drie maandelijks van station. Deze regeling treedt ia werking op 15 Juli a.s.; tot dat tijdstip geschieden de uit zendingen als tot dusver, m. d. v. dat heb station Huizen 11a 30 Juni 's avonds werkt- 01» dc 1S75 M. golf, welke golflengte gedu rende hefc tijdvak van 30 Juni tot en met 14 Juli tot 18 uur eveneens door den zakelij- ken omroepzender zal worden gebruikt. Tenslotte is door loting bepaald, dat de omroepvercenigingen,die tot dusver door middel van het omrocpsfcation te Hilver sum haar uitzendingen verrichten, gedu rende de eerstvolgende drie maanden (van 15 Juli 1929 tot cimet 5 October 1929) op den zender te Huizen zullen werken en de organisaties van Huizen op dien te Hilver sum. Op 6 October wordt door de betrokken organisaties van zender gewisseld en zulks voor hefc tijdvak 6 October t/m. 31 Decem ber 1929. Do redenen, die tot deze beslissing geleid hebben zijn: a. Krachtens het bij het internationaal Radio-tclograafverdrag van Washington behoorende reglement zijn voor den alge- mcenen oproep aangewezen de golfbanden van 200 M. tob 5-15 M. (korte golven) en van 1340 M. tob 1875 M. (lange golven). b. Dc te Praag gehouden golflengten-con ferentie stelden voor om voor den omroep aan Nederland toe te kennen de in de on der a. bedoelde golfbanden vallende golf lengten van 298 M. en 1S75 M. c. De aan Nederland toegewezen lange omrocp-golf van 1-S75 M. wordt- gedurende den gcheclen zendtijd voor dc"n a-lgemee- nen omroep in beslag genomen, welke in beslagneming, met hefc oog op de uiteinde lijke regeling, voor Nederland van veel be lang moet worden geacht. d. Dc zakelijke omroep zal dadelijk wer ken op een golf (1071 M.), die krachtens de besluiten van. de Nederland bindende con ferentie te Washington na 1 Jan. 1930 niet meer in aanmerking komt voor toewijzing ten behoeve va-n den algemeenen omroep. e. De regeling past zich het meest aan zoowel aan de besluiten van de conferen tie te Washington als aan de conclusies van Praag en is iii de gegeven omstandigheden, ook uit een technisch oogpunt bezien, als de besto oplossing te beschouwen. De kosten aan de regeling verbonden, zijn betrekkelijk gering, omdat voor de inrichting van den Hilversumschen zender op de 298 M. golf gebruik gemaakt kan worden van dc in. bruikleen te verkrijgen apparaten, die voor de tijdelijke inrichting van den zender te Huizen voor de korte golf- aldaar, aanwezig zijn, terwijl de ver anderingen van Scheveningen-Haven yan zoo n weer. Kom. je moet nog eens drin ken. Je drinkt niet. naar je geld hebt. Of ■smaakt hefc je niet „Nou. wat best." „Wacht, ik zal je wel even helpen." Maggy schonk nog eens in. „En ben je nou echt alleen om mij kier gekomen vroeg ze vleiend. „De waarheid zeggen hoor. of anders ga ik weg." „Ik had.ik had ook nog een brief „Zie je_ wel, dat je zit te liegen!" riep Miaggy, zich boos houdende. „Ik ga weg. Ik laat je alleen." „NeenMaggy.niet weggaan brabbelde hij met dubbelgeslagen tong. „Misschien heb je niet eens een brief. Misschien lieg je dafc ook." „Neen. lieve Maggy, ik lieg niet. Kijk hier is ic," „En hij haalde den brief uit zijn binnen zak. „Hier is ic", zei hij nog eens. terwijl hij hem op tafel gooide. „O, neem me niet kwalijk, Bob. dal ik zoo'n slechte gedachte van je heb gehad." „O, lieve Maggyikik houd zooveel van je cn jc ziet. dat ik niet lieg. „Ik geloof best, dat- je van me houdt. Dat merk ik 1111 wel eri daarom mag ik zeker wel eens kijken, wat er in dien brief staat." „Ja, maar ik moet jn terug hebben." „Daar kan jc vast op aan. Ik moet even naar grootmoeder gaan kijken. Bob. Grootmoeder is ziek. Ik kom dadelijk weer 'bij jc terug." Ze ging naar 't aangrenzende vertrek, waar zc bevond, dat grootmoeder nog rus: tig sliep en zette zich naast- heL bed r.eer besluiteloos wal zc zou doen, den brief UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 5 Juli. Huizon, 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. 11.0011.30 N.C.R.V. Korte Ziekendienst. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje K. R.O. 12.151.15 Concert door het K.R.O.-Trio. 4.005.00 N.C.R.V. Gramofoonplatencon- cert. 5.000.45 N.C.R.V. Solisfcenconcerfc. 7.007.25 Iv.R.0. Tuinbouwhalfuurtje. 7.35 V.P.R.O.-uitzending. Hil.versum, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.152.00 Concert door het A.V.R.O.- Kwiptet. 2.052.45 Uitzending voor scholen. Spre ker: S. Boon over „Uit het vogelleven". 2.454.00 Gra-mofoonmuziek. 4.001.30 Lezing door Mevr. Wentholt- Boogaard over: Dc Criniincele vrouw. 4.305.00 Lezing door H. J. D. tan Hoorn over: Het geldwezen van Nederland. 5.307.15 Concert door het A.V.R.O.- Kwintet.. 7.157.45 Spreekuur van den Radio dokter. 8.01S.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Aansl. van hefc Kurhaus te Scheve ningen. Symphonic Concert door het Resi dentie-Orkest. Na afloop: Persber. Daarna Dansmuziek. 12.00 Sluiting. Daveatr y, 1562 M. .10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonaten voor viool en piano. 12.50 Orgelconcert-, I.202.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Vocaal concert voor mezzo sopraan. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsb. 7.05 Dc Wireless Singers' (Madrigalen). 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. 9.20 Nieuwsb. 9.35 Lezing. 9.55 „Bctfcy in Mayfair", hoorspel van Hastings Turner. II.20 Een verrassing. 11.35 Dansmuziek. „Radio P.ar i s", 1-744 M. 12.20 Orkestconcert. 12.502.10 Gramofoonmuziek. 4.055.05 Gramofoonmuziek. 6.557.20 Gramofoonmuziek. 8.55 Symphonicconcert. Met inedew van solisten. L a n'-g c n 1) e r g, 462.2 M. 7.50S.50 Orkestconcerfc. 10.35 Gramofoonmuziek. 12.351.10 Ergens in Wesfc-Düitschland 1.252.50 Orkestconcerfc. 5.556.50 Haydu-concert. Werag-strijk- kwarfcet. S.20 Concert. Westfalia Orkest. 9.20 Dramatische scènes cn radio-tooneel. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. (I. d. pauzes uïtz. v. d. wielerwedstrijden Duitschland— Frankrijk). Zees om, 16"51 M. 10.2010.45 Lezing. 12.201.15 Gramofoonmuziek. 12.455.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.20S.05 Lezingen. 8.20 Concert. 8.50 Orkestconcerfc m. m. v. solisten. Hamburg, 391.7 M. 4.*35 Orkestconcerfc. 6.15 Concert. 8.20 Orkestconcert-, zang en declamatie. 9.20 „Hein Ruku". H.05 Dansmuziek. Brussel, 511.9 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonmuziek. S.35 Orke-yteoncert. 925 Vervolg concert. lezen of niet lezen, want nu kwam in haar eerlijk hart de vraag op, of ze het wel mocht doen. Gesteld evenwol dat Frank den brief niet kreeg, dan wist hij van den inhoud niets en als zij hem nu even door las. dan kon zc hem den inhoud mededec- len. Deze laatste overweging gaf den door slag. Mefc koortsachtige haast vouwde ze het papier open en begon te lezen. Haar ge zicht werd doodsbleek en de inhoud ont roerde haar zoo lievig, dat ze zacht begon Daar bewoog dc zieke zich. Maggy", zei zc met zwakke stem, „ben je daar?" „Ja grootmoeder. Wat is T2" vroeg zc, onderwijl den brief in haar zak stekend. „Kom eons bij me, kind." „Ik sla hier vlak bij je., grootmóeder". ..Dan is 't goed. Tk ben zeker al heel lang_ziek geweest? is 't niet?" „Niet lang grootmoeder, pas van giste ren af." „Neen, neen. Het moet veel langer zijn. Maar nu ben ik weer gezond en weet weer alles. Zog. Maggy", fluisterde ze „Dan is al lang dood. niet waar en in den Hemel. Daar zal ik hem terugzien. O. ik weet nou alles weer, als was 't gisteren gebeurd. Dan is met de Marianna niet teruggekomen en die andere kan Dan nici zijn. want Dan moet veel ouder wezen. Ik heb locli gelijk, dat het Dan niet is?" ..Neen grootmoeder", antwoordde Mag gy met tranen in de oogen. ..neen groot moeder, 't is Dan niet, maar het is de zoon van Dan. Ik weet het- uit '11 brief, dien ik pas gelezen heb." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5