R. K. BAKKERSPATROONSBOND. Algemeene vergadering. Op 23 Juni des namiddags 5 uur werd deze schitterend geslaagde bondsvergade ring geopend Onder aanbieding van een prachtige 'bloemenmand, door de dames van de af- deeling Hilversum, cn een schitterende rede van den eerevoorzitter der afdeeling Hil- vers' den heer v. 't Klooster, en onder aanbieding van den eerewijn werd het congres geopend. Dc voorzitter van den bond, de heer P. Hcndrix uit 's-Hertogenbosch, leidde met een belangrijke rede de bondsvergadering in waarin hij den groei en den bloei van het laatste jaar releveerde en aantoonde. Van 6G.30 uur werd een belangrijk deol van hel congres langs radiografischen weg uitgezonden in welken tijdsduur vijf en twintig sprekers het woord voerden en hoogst belangrijke vraagstukken voor het bakkersbedrijf werden behandeld. De secretaris van den Ned. Chris lel ijken Bakkerspatroonsbond hield een. schitteren de begroclinvsrede. Een groote hoeveelheid telegrammen van gelukwenst-hen en van verhindering de ver gadering bij te wonen waren binnengeko men o.a. van den Belgischen Bakkersbond, van de directie van de Meelfabrieken der Ned. Bakkerij en van andere zeer belang rijke instituten. Notulen, jaarverslagen en rekening van hef dienstjaar werden goedgekeurd. De begrooting sloot met een inkomsten en uitgaven van 8.200. In de vergadering van den 26 Juni wer den zeer belangrijke inleidingen gehouden: o.a. door de heeren J. v. d. Berg. Amster dam en Jac. v. Oosterom. Botterdam over het- beginuur van 5, voor hen die het nog niet hebben. Met algemeene stemmen werden de na volgende resoluties aangenomen. De groote Bondsvergadering van den Nederl. R. K. Bakkerspatroonsbond gehou den op 23 en 26 Juni 1920 in het hotel Gooi land te Hilversum besluit te trachten alle organisaties uit hel Nederlandsche bak kersbedrijf te bewegen om 'van de regee ring gedaan te krijgen, dat ook het aan- vangsuur van 5 van den arbeid in bakke rijen worde gegeven aan die bedrijven welke het nog niet hebben. Zij draagt het hoofdbestuur op, hetzij in samenwerking hetzij zelfstandig alle geoorloofde middelen uit te putten om tob het wegnemen van het- bestaande onrechtvaardige euvel te komen en gaat over tot de orde van den dag. Daarna werd het rapport over het vak onderwijs behandeld waarop de navolgende resolutie werd aangenomen. De groote Bondsvergadering van don Nederl. Bakkerspat-roonsboftd. gehouden op 25 en 26 Juni 1929 in het hotel Gooi land te Hilversum besluit waardeering uit te spreken voor en aan de ontwerpers van het rapport over het vakonderwijs en er kent dat dit een goede grondslag is om de vakkundige positie van het bedrijf op te voeren. Is van meening: dat de cursussen gede centraliseerd moeten worden opgericht en geleid en dat. het bestaande instituut ver krijging van Rijks- of gemeeniesubsidie kan bevorderen. Blijft van meejiing dat de beschikking en vergeving van deze subsi dies zal moeten blijven behooren bij het orgaan van de overheid hetwelk de subsi die verleent. Hierna leidde wethouder M. Krijgsman uit 's-Hertogenbosch, sociaal adviseur van den bond de verhouding van de N. V. Meelfabrieken der Ned. Bakkerij tegen over den Ned. R. K. Bakkersbond. waarop door de vergadering met algemeene stem men de navolgende resolutie werd aange nomen. De groote Bondsvergadering van den Nederl. Bakkerspatroonsbond, gehouden op 25 en 26 Juni 1929 in het hotel Gooiland te Hilversum besluit, dat de N. V. Nederland sche Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij con hoogst, waardevol instituut', is van dé Nederl. Bakkerij cn dat uit alle overwegingen dit instituut den steun ver dient van iederen bakker; dat zij betreurt dat in het commissariaat, in tegenstelling met de positie van den Nederl. Bakkers bond, een door haar organisatie gewilde man niet vertegenwoordigd is en verzoekt de directie, commissarissen en aandeel houders deze te helpen zoo spoedig moge lijk wijziging te krijgen. De heeren v. Heumen. Arnhem en A. Slallen. Roosendaal werden als hoofdbe stuurslid herkozen, terwijl op unaniem voorstel van het hoofdbestuur en de veiv gadering <le heer P. Hendrix uit 's-Her togenbosch bij acclamatie werd herkozen. Door den geestelijken adviseur dr. v. Beurden werd een toelichting gegeven op de bed rij fs verzekeringen die krachtens de ziektewet mogelijk zijn. Bij deze gelegen heid werd dr. v. Beurilen gehuldigd als nieuw 'benoemd geestelijk adviseur. Door de vergadering werd &an het bondsbestuur opgedragen stappen te doen art. 25 van het broodbesluir. hetwelk don patroon strafbaar stelt voor daden van zijn personeel tegen zijn zin en opdracht verricht, gewijzigd te krijgen. Aan het slot der vergadering werd wet houder Krijgsman en zijn cchtgenootc op grootsche wijze gehuldigd voor het vele in het belang van den bond door hem ver richt. De vergadering werd besloten met oen groolen autotocht, in groote autocars, door het Gooi en een bezoek aan den zen der te Huizen. Tijdens de vergadering werden telegram men verzonden aan den Aartsbisschop en aan H. M. de Koningin. Goedkoope trein. Op de Woensdagen 10, 17, 21 en 31 Juli, 7, 14, 21 cn 28 Augustus en 4 September, zal weer een goedkoope trein, 2e en 3e kl., loopen van de stations Den Haag S.S., Voorburg, ZoetcrmeerZegwaard, Zeven huizenMoerkapelle, Leidon H. S. M., Zoe te nvoud e, Hazers woud eKoud eke r k, 'Alphen aan den Rijn, Zwammerdam, Bode graven en Waarder naar Ede, Arnhem, Oosterbeek Laag en Nijmegen en terug. 1 tk R.K. BOND VAN HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN „ST. FRANCISCUS VAN ASSISIE". Bondsraadsvergadering. Maandag hield bovengenoemde bond een bondsraadvergadering in een der zalen van ,.De Roódc Leeuw" te Amsterdam, on der, voorzitterschap van den heer A. v. Hamersveld. Na do opening werden ecnige belang rijke niededeelingen gedaan over een in gekomen schrijven van den accountant. Met den inhoud hiervan ging de vergadering accoord. Do herbenoeming van een lid in de con trolecommissie voor 1929 kon de goedkeu ring van de vergadering wegdragen. Wegens bedanken van het bondsraadslid. den heer A. F. van Rooy uit Utrecht, zal een tusschentijdschc verkiezing ter voor ziening in deze vacature worden uitge schreven. Bij de bespreking over oen vertegen woordiging op de aanstaande Internationa le congressen gaf een der aanwezigen Ie kennen, dat met het oog op de bondsfinan- eiën hot niet gewenscht is hieraan deel te nemen. De vergadering besloot echter de voorgestelde afvaardigingen naar het In ternationaal Congres voor het Handeis- onderwiu hei Congres van Lof Interna tionaal Verhond van Christelijke bedien denorganisaties te Münch-en goed te keu ren. Do bondsraad vereenigde zich met 'het voorstel van het bestuur om in het orgaan een oproep te doen tot de leden om aan dit congres deel te nemen. Eveneens werd goedgekeurd de afvaardiging naar het congres van het Internationaal Christelijk Vakverbond. Uitvoerige mededeelingen werden ge daan over eeti ingekomen aanvrage voor eon buitengewone bondsvergadering en wat hiermede in verband staat. Na schriftelijk overleg met do onderteekenaars zal ze worden gecombineerd met de aanstaande reglementaire bondsvergadering, welke in- plaats van einde October in begin October zal worden gehouden. Aan het bondsbe stuur werd liet bepalen van de plaats over gelaten. Na een bespreking over het gecombi neerd optreden van een aantal afdeelingen in zake bondsaangelegenheden, werd door den voorzitter medegedeeld, dal hierover een tweede circulaire aan de afdeelingen zal worden gezonden. Een gedaehienwisseling werd gehouden over een ingekomen schrijven van den bondsseeretaris. den heer H/ B. Haver, in zake zijn benoeming tot gesalarieerd be stuurder van ..Herwonnen Levenskracht" en het indienen van zijn ontslag. De heer Haver gaf een motiveering over de oorzaak en reden van zijn ontslagname. De vergadering kon zich volkomen ver eenigen met de wijze van voorbereiding tot het benoemen van zijn opvolger. Aan de afdeelingen zal hiervan kennis worden ge geven. Een voorstel van een der bondsraadsle den om voor dergelijke aangelegenheden andere regelingen te' treffen als tot op lie den geldend, werd in handen gesteld van het bondsbestuur, om l. z. t. hierover zijn bevinding aan den bondsraad mede te dee- len. Over de te honden aanstaande bonds vergadering en bestuursverkiezing werd onder de aandacht van den bondsraad ge bracht. dat vier bestuursleden periodiek aftreden, en dat een andere samenstelling van het bestuur wenschelijk is, zoodat meer dan tot"op heden uit verschillende deelen van het land bondsleden in 'het be stuur zitting dienen te nemen. Als voor beeld werd genoemd, dat uit .het diocees Breda geen der bondsleden deelt uitmaakt van dit college. Medegedeeld werd dat het bondsbestuur aan de candidecring richting en leiding zal geven, zonder de afdeelingen in hun vrijheid fc belemmeren. Tot afgevaardigde in de Federatie van Handels- en kantoorbediendenvereenigin- gen in Nederland werd benoemd de heer D. J. Waldendorp uit Alkmaar. Goedgekeurd werd het voorstel van het bondsbestuur, om, evenals vorige jaren een actie te ontvouwen ten gunste van de win kelsluiting op der Katholieke feestdagen to vieren als Zondag, zijnde 15 Augustus en 1 November. Een uitvoerig verslag werd gedaan over de conferentie, welke het bondsbestuur met de commissie van het concern van Vroom en Dreesmann heeft gehad. De bondsraad vereenigde zich met de tactiek en leiding van het bondsbestuur in deze actie. Eveneens werd goedgekeurd het pro- pagandaplan voor de jeugdige bedienden en de andere propaganda, welke van bui tengewone beteckenis moet worden ge acht. Wat betreft do balans van don accoun tant. over 192,8, werd het rapport, vooral wat de algemeene beschouwingen betreft, lor kennis van de vergadering gebracht. Enkele vragen werd eh hierover gesteld welke ten genoege werden beantwoord. Eenigc punten van de agenda bleven onafgewerkt. Van de rondvraag werd een bescheiden gebruik .gemaakt. De vergadering had een goed verloop. De voorzitter constateerde tot zijn genoe gen. dat de discussies zeer zakelijk en aan genaam zijn gevoerd, waarvoor hij dank bracht. Deensche kinderen naar ons land. Van 23 tot 20 Juli zullen oen 60 Deen sche kinderen van 14 tot 18 jaar, een be zoek brengen aan ons land. Leider van de excursie is de heer S. Jacobsen, advocaat te Kopenhagen. Bezocht zullen worden: Dordrecht, Rot terdam. Delft. Den Haag. Leiden. Gouda. Haarlem, Amsterdam, Volendam en Mar ken. Een der dames van de Algemeene Ne derlandsche Veroeniging voor Vreemde lingenverkeer, alsmede ecnige Nederland sche meisjes en jongens, zullen aan de ex cursie dteelnemen als gezelschap van de jonge gasten.z De gemeentebesturen van Den Haag en Amsterdam verleenen hun medewerking door het beschikbaar stellen van scholen voor naelrtlogies. De geheele regeling van dr excursie is voorbereid door de Algem. Nederl. Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer. WELDOENERS DER MENSCHHEID. Men schrijft ons uit. een plattelandsge in eon te: Huis aan huis werd liier dezer dagen een nette enveloppe in dc bus gestopt, be vattende een sierlijk gedrukte kaart rood en zwart vermeldend „10 Nuttige Wenken ter voorkoming van tuberculose", zooals: „Sluit zoo min mogelijk de zon. buiten"; „Wees voorzichtig met stof opja gen": „Bedekt uw mond als- gc hoest of niest" enz. Eronder stond: „Gelieve deze raadgever op een zichtbare plaats in uw woonkamer op te hangen". Dat zag er bepaald weldoenerig uit, zoo dat men wel eenig. vertrouwen schonk aan wat de enveloppe buitcnop vermeldde: „Mevrouw. Hopende dat U wilt medewer ken aan de instandhouding dezer propa ganda, zoo wordt U beleefd verzocht bij gaande 10 nuttige, wenken te koop en, voor den prijs aan uw eigen beleefdheid overgelaten". Nu, wie gevoelt tegenwoordig niet veel voor de bestrijding der tuberculose! Men is gewoonweg niet „bij", als men daaraan niet meedoet. Menig kaartje werd dan ook gekocht, als dé enveloppe werd terugge haald. Wie dc „wenken" niet houden wilde en de enveloppe teruggaf, hoorde zich be leefd vragen, of men dan. niets over ha l voor het goede doel; dc tuberculose was tochenz. Goedgeloovigen gaven dan wel wat, maar wie wantrouwend was en vroeg, van welke vcrecniging die propa ganda uitging, kreeg een ontwijkend ant woord, want.de nobele tuberculose-be- strijder» werkten voor eigen rekening. Inderdaad slimier., weldoeners der monschheid, want zij weten door de in kleeding van dezen nieuwen voriu van „koophandel" want meer is het niet alle voetangels en klemmen te vermijden. Wie zoo'n enveloppe in de bus vindt, weet het nu. Opheffing van den tol te Ubbergen. Maandagmiddag werden in Ubbergen feestelijkheden gehouden ter gelegenheid van de opheffing van den tol in den weg NijmegenBeek. Een optocht van luxe- en vrachtauto's en van motorrijwielen werd georganiseerd, waaraan een honderdvijftigtal wagens deel- namen. Een 'bescheiden huldiging had plaats van den burgemeester van Ubbergen— Beek mr. baron van Voorst tot Voorst-, die namens dc commissie van ingezetenen, waardecrend werd toegesproken door der- heer v. d. Mortel jr. die hem namens dc in gezetenen, uit dank voor diens groote be moeiingen om den tol, opgeheven te krij gen een zilveren dienblad aanbood. Dan trok de lange stoet- door den tol en namen de Nijmeegsche studenten op hun feestwagen een der waarschuwingsborden mede. Op het raadhuis werden burgemeester en raad gehuldigd namens de V. V. y. Ubber genBeek door den heer C. Tesser, na mens de middenstandsvereeniging door den heer Th. v. cl. Bogaard, namens het dis trict Gelderland-Zuid door den heer Weve, namens dc Rijulandsche in het bijzonder de Klecfsche weggebruikers door Dr. Stoppe uit Kleef; namens de Nijmeegsche IJsclub door den heec G. J. Bakker. De burgemeester dankte voor al deze eerbetuigingen en hoopte, dat nu ook spoe dig vrijer grensverkeer tusschen Nederland en Duitschland tot stand zou mogen ko- Namens de N. IJ. C. werd den burge meester een krans aangeboden. Vervolgens werd een demonstratie-op tocht. gehouden naar den nog géhandhaaf- den tol op Berg en Dal welke geëxploiteerd werd door de gemeente Nijmegen. De staking in het houtbedrijf. Men meldt uit Zaandam aan de N. R. Cl.: In antwoord op de brief van burgemees- tor K. ter Laan van 28 Juni j.l., waarin deze zijn bemiddeling aanbood tot verkrijging van' een oplossing van het conflict hebben de vier samenwerkende organisaties van de werknemers een brief aan den burge meester gericht. Na zich te hebben verweerd tegen een bewering van werkgeverszijde, als zouden de arbeiders den strijd op leven en dood willen voortzetten, met afwijzing van iedere bemiddeling, doelen zij mede, volkomen toegankelijk tc zijn voor iedere bemidde ling, die er op gericht is, om met in acht neming van de redelijke verlangens, dit conflict tot een bevredigende oplossing te brengen. Zij wijzen er echter op. dat dc werkge vers 'tot dusver een tegenovergesteld stand- puilt ingenomen 'hebben, waarvan zij liet laatst in hun brief aan den rijksbemidde laar van 15 Mei hebben blijk gegeven. De werkgevers verklaren wel een bespre king te willen na eerst verzekerd tc heb ben", dat er op goen enkel punt iels toege geven wordt. Indien dit alsnog het standpunt van de werkgevers is. kan naar het oordeel van de stakingleiding een bespreking als door don burgemeester bedoeld, niet alleen geen enkel resultaat hebben, maar valt integen deel te vreezen, dat in plaats van toenade ring te brengen, een verwijdering van par tijen fr het gevolg van zal zijn. Zij geven op dien grond, aan burgemeester ter Laan in 'overweging om zich van een en ander wel te vergewissen, alvorens partijen bij- c<m te brengen. Centrale van Hoogere Rijksambtenaren. De vereenigingsraad der centrale van hoogere rijksambtenaren heeft te Amster dam vergaderd onder voorzitterschap van mr. J. Draayer. Er bleek groote ontstemming te bestaan, over de vertraging, welke dc behandeling van het wetsontwerp op den rechtstoestand telkens weer ondervindt. Mot algemeene stemmen nam de vergadering een motie aan, waarin uiting aan de teleurstelling wordt gegeven en aangedrongen wordt op spoedige afhandeling. In de plaats van het afgetreden bestuurs lid, den heer A. H. Thesingh, werd. geko zen de heer A. F. Boersema. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. F.rnstige auto-aanrijeüng op den 'ageningsbhen berg. Een dame gedood. Gistermiddag is op den Wagcningsohen berg de 30-jarige mwr. A. H. v. Eek Uiten- bogaart, die met haar kinderwagen op het rijwielpad reed, door den auto, bestuurd door mevr. Jhr. Rücll uit Renkum, aange reden. Zij werd zóó ernstig gewond, dat zij spoedig overleed. De kinderwagen werd geheel vernield. Het kind werd er uit ge slingerd, doch bleef ongedeerd. Het ongeluk ontstond, doordat de kin deren, die mevr. Rüell in haar auto had, haar aan haar hood trokken, zoodal haar aandacht een oogenblik werd afgeleid en zij dientengevolge den auto het rijwielpad opstuurde. Ernstig motor-ongeluk. Gis-leravond heeft op den Amstel bij den Achtergracht te Amsterdam een ernstig- mctdr-ongeluk plaats gehad. Twee motor rijwielen, waarvan een met een passagier op don duo, kwamen in snelle vaart bij den Achtergracht den brug oprijden, toen plot seling ccn auto de Achtergracht afkwam. De motorrijders konden niet meer uit den weg en botsten tegen den auto. Alle drie personen werden van de motoren afgeslin- genl. Een van hen, een zekere H. Wonende aan don Rechtbooms'loot, kwam in een kel der terecht. Hij word in bewiisteloozen toestand opgenomen en door den G. D. die met twee ziekenauto's ter plaatse was ge komen naar het Israëlietische Ziekenhuis vervoerd. Daar constateerde men een sche delbreuk. Zijn toestand is hoogst ernstig. De beide anderen werden door dc tweede ziekenauto naar hel Binnengasthuis ver voerd. Hun toestand is niet ernstig. Zij werden na verbonden .tc zijn naar huis ge bracht. Botsing op het station D. P. te R'dam. Veel mate rieele schade. Gisteravond om oven voor half zeven werd trein no. 3177, welke om 7.38 van het station P. te R'dam naar Nijmegen ver trekt op spoor 39 klaar gezet. Op dit spoor, dat doodloopt achter een gebouwtje van de posterijen, stond reeds een. goederen wagen voor liet stootblok. De machinist van den trein heeft waarschijnlijk iets te hard gereden en daardoor is de trein met kracht gestooten op den goederenwagen, welke over het stootblok heen schoot en met groote kracht tegen den gevel van het gebouwtje werd aangedrukt. Het gedeelte- van het gebouwtje, waarin de kostkamer was gevestigd, werd grootendeels vernield. Do steenen sprongen uit de voegen en plinten en kozijnen cn het houten boven stuk werden versplinterd. Overigens is het geheele gebouwtje ontzet- en vrijwel alle ruiten zijn gesprongen. Gélukkig bevond zich op dat oogenblik niemand in de ver trokken, zoodat hier evenmin als in den trein persoonlijke ongelukken voorkwamen. Dc goederenwagen werd zwaar bescha digd. Een van de assen werd totaal onder den wagen vandaan gerukt. De buffers braken op het stootblok af en aan de zijde, waar de trein tegen den' wagen is opgere den, is een remmershuisje gedeeltelijk ver splinterd. De wagen zelf was leeg. Het oerste compartiment van den laat- sten wagen van den trein, een derdc-klasse- com par timent, is geheel ingedrukt. Dc. wa gen is op de rails blijven staan. Men is on middellijk met het opruimingswerk begon nen en daardoor is het mogelijk geweest, dat dc trein naar Nijmegen precies op tijd is vertrokken. Het ongeval heeft geen stagnatie in het verkeer teweeg gebracht. Verdronken. Maandag "geraakte in Wilsum bij Kam pen het tweejarig zoontje van den heer H. van de Kamp onder het spelen te wa ter. Hoewel het lrind spoedig op het droge werd gebracht en langdurig de kunstmatige ademhaling toegepast, moest de dokter den dóód constateeren. Hand verpletterd. De looiersleerling v. G. te TorheijÜen geraakte met zijn hand tusschen ccn ma chine, mei het gevolg dat meerdere vin gers werden verpletterd. Van een wagen gevallen. Do. vier-en-zestigjarige ongehuwde land- arbeider Chr. Bierboom, werkzaam bij den landbouwer Chr. v. Akkeren, te Oud-Gas tel, is toen hij bezig was een bespannen kar te laden met- klaver, vermoedelijk door een plotselingen ruk door het paard aan den wagen, van den kar gevallen met liet ge volg dat de man kort daarna aan hersen schudding is overleden. Lijk gevonden. Gisteren is door grasmaaiers in een ko renveld onder Eist, het lijk van een zeke ren v. d. K., gepensionneerd O.-I. militair, gevonden. Naar schatting heeft het lijk 1-4 dagen in het veld gelegen. Vechtpartij. Maandag heeft onder de gemeen Ie Vlij men een ernstige vechtpartij plaats ge had. De wegwerker Musch werd door den 22-jarigen C. E. Jr., die met diens vader C. E. »Sr. en J. K. in beschonken toestand was, met een flesch op het hoofd geslagen en hevig gewond. De veldwachter Roosen was verplicht om heb publiek, dat opdrong, tegen te houden, en den woesteling in be scherming willende nemen, gaf deze, een bekend bokser, hem een zoodanigen slag met de vuist, dat hij neersloeg. De veld wachter trok, hoewel hevig bloedend, zijn revolver, waarop de man vluchtte. De da der is gearresteerd. De moord op den OostzeecHjK te Rotterdam. Hel hernieuwde onderzoek in de zaak- Lans te Rotterdam is jl. Zaterdag weer met kracht aangepakt. Den geheelen mid dag is onder leiding van inspecteur Her mans een aantal politicmenschen in het gebouw der firma De Haas aan den Oost zeedijk aan liet speuren geweest. Daarbij waren ook tegenwoordig de- inspecteur van den fotografischen dienst dc heer Tas en de scheikundige dr. Gerhard. Met behulp van vergrootglazen werden verschillende voorwerpen onderzocht. Dat dit nu, na twee maanden nog veel resul taat- kan opleveren, moet toch wel zeer be twijfeld worden. Ten slotte is het paneel van de deur naast- de trap, waarop de door de politie vergeten bloedvlekken zijn waar genomen, uitgezaagd en voor het. verdere onderzoek ter beschikking van de justitie gesteld. Do scheikundige, dr. Gerhard, zal het paneel verder onderzoeken. Morgen zal de werkster, niej. Kroon, die de bloedvlekken heeft schoongemaakt, nog aan een verhoor onderworpen worden. De nieuwe deskundige, dr. Hesselink, is thans door den rechter-commissaris be- eedigd. Terstond is hij met het onderzoek begonnen. „Het Volk". Volgens een bericht in „Voorwaarts" lieefl de politie thans in de fabriek van de firma de Haas, in een verborgen hoek je, een met bloed bevlekt stuk ijzer gevon den, waarmede vermoedelijk de moord op den lieer Lans gepleegd zou zijn. Een vreemde ontdekking na zeven maanden! Moord te Hoogezand. Wegens moord te Hoogezand op B. Bos- gra-af gepleegd, is Zaterdag J. S„ 19 jaar, gehuwd, naar het- huis van bewaring te Winschoten overgebracht. Een offerbloklichter gesnapt. De rector van de R. K. Kerk aan den Maagdenberg te Venlo bemerkte gisteren, dat iemand bezig was de offerblokken open te breken. Onmiddellijk greep hij den da der en leverde hem aan de politie over. Heb bleek een Duitsche slotenmaker te zijn, genaamd J. S., woonachtig te Duseel- derp. Hij bekende ook in een andere kerk de offerblokken te hebben gelicht. Op hem werden beitels en sleutels gevonden. Hij is naar Roeimond overgebracht. Verdachte aangehouden. Als verdacht van verduistering van gel den ten nadeele van zijn patroon, den heer P. D. S. 'is de. e'lectricien G. v. d. W. te Wie- ringen door de politie gearresteerd, over gebracht en ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Alkmaar. Een oneerlijke besteller. Gister is een 25-jarige brievenbesteller te Bussum gevankelijk naar Amsterdam vervoerd wegens verduistering. De man had quitanties geind voor den post ten bedrage van ongeveer 50.en de op brengst ten eigen bate aangewend, onder het voorgeven de quitanties' te hebben verloren. Oranje Boven! Leve Wilhelmien! Maandagavond te ongeveer S uur werd Heemstede opgeschrikt door het lawaai van een auto, een grooten Duitschen wa gen. Voorop den auto een groote luid spreker. Bij nader onderzoek bleken het S. D. A. P.'ers te zijn. De auto sloeg zijn bivak op in de Berkenlaan, Eiken- en Lin- denlaan, en weldra klonk er opgewekte muziek. Jammer genoeg voor de men- sohen waren ze in een speciaal Roomsch- ICatholieke buurt verzeild geraakt. Haast alle huizen zijn daar bewoond door arbei ders met flinke gezinnen. Het was een uitkomst voor de jeugd en op het hooren van muzjek waren er direct een goede honderd kinderen uit die huishoudens op straat- en omgaven de auto. Tijdens do muziek bleef alles kalm, doch niet zoodra begon een der inzittenden te spreken en bemerkte men met de S. D. A. P. te doen te hebben, of het. was lclaar. Alsof 't afge sproken was, zette geheel de jeugd het op een zingen en klonk het- tot ver in den om- irek: Oranje boven, leve Wilhelmien. En de jeugd hield dapper vol. Den heeren was het aan te zien, dat ze hier een strop hadden, zo verhuisden van de een® naar de andere straat, doch dit had enkel tengevolge, dat de jeugdmassa steeds aangroeide, en het „Oranje Boven" nog harder klonk. De inwoners, die dit schouwspel gadesloegen, hadden reuzen- schik in dit kindervermaak en menigeen zal gedacht hebben: „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst". Wat dit groepje S. D. A. P.'ers dacht is niet bekend, maar, wel, dat ze het op moesten geven tegen de Heemsfceedsche jeugd. Zij zijn er dan ook maar vlug van door gegaan. Onder luid gejuich der jeugd klonk het: „Leve v. d. Bilt.". '>De Tijd" BUITENL. BERICHTEN GESCHENK VAN TSJ.-SLOWAKIE'S KATHOLIEKEN AAN DEN PAUS. Men meldt uit Rome aan de „Msb.": De Katholieken ran Tsjecho-Slowakije hebben den H. Vader ter gelegenheid van zijn gouden priesterfeest een bijzonder ge schenk gezonden. Het bestaat uit- een vaas ran het fijnste Bohecmsche kristal, die 7 Kg. weegt en zonder voet 60 c.M. hoog is. Do vaas heeft, een cylinderachligén vorm en draagt afbeeldingen van de ver schillende groote gebeurtenissen uit het leven van den heiligen Boheemsehen ko ning Wenceslaus. Het geschenk i«' zeer kostbaar en iets eenigs in zijn soort.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6