UIT HET VATICAAN DERDE BLAD DE LE1DSCHE COURANT. ZATERDAG 29 JUini ivsn door PROF. ANDREAS RASETSCHNIG (Rome). Rome, 26 Juni 1920. I>e koperen zon hangt in de fel-blauwc lucht; boven de pleinen en straten der stad danst de trillende hitte. Nog enkele weken en de Romeinen gaan op vaeantie, in de bergen, of naar zee. Heb studiejaar aan de verschillende universiteiten en col leges loopt ten einde; de examens zijn in vollen gang en icderen dag hebben er nieuwe promoties plaatsIn Vaticaan- sche kringen wordt druk gesproken over het a,s. zomerverblijf van den H. Vader. Rusteloos heeft do Paus gewerkt, dag in dag uit, ja zelfs tot diep in den nacht, lederen dag staat hij gereed om zijne kin deren te ontvangen, die uit alle landen der wereld zijn gekomen naar het groote Vaderhuis, om Hem te begroeten en Zijn zegen over hunne hoofden af te smeeken. In dit Pauselijk jubeljaar zijn er duizen den en tienduizenden kinderen der Rooni- sche kerk het Vaticaan binnengegaan om den H. Vader geluk te wenschon met Zijn gouden Priesterfeest. Het is een geweldig vermoeiend en tijd- roovend werk oin voortdurend icderen dag in allerlei verschillende talen de pelgrims 'te moeten toespreken. Bovendien worden er tal van particuliere audiënties gegeven en neemt, het onderhoud met den Kardi naal Staatssecretaris iederen dag verschil lende uren in beslag. Het bestuur van de H. Roomsche kerk over de geheele wereld, hoe volmaakt organisatorisch ook alles moge geregeld zijn, vordert toch de ge heele persoonlijkheid van Z. H. den Paus, die na langdurige studie en rijp beraad de gewichtige beslissingen neemt. Als men laat na. het middernachtelijk uur nog over het Sint Pieterplein komt dan ziet men altijd nog licht branden in de studeerver trekken des Pausen, waar de H. Vader ge bogen zit over de verschillende actcstuk- ken en rapporten betreffende do meest verscheiden belangrijke kerkelijke aange legenheden. Werkelijk als er iemand ter wereld is, die vaeantie noodig heeft, dan is het de H. Vader. En nu de verzoening met. Italië een voldongen feit is, wordt ook algemeen verwacht, dat de II. Vader zijn vaeantie zal doorbrengen op het oude Pauselijk bui tengoed van Castcl-Gandolfo, ofschoon een oud kerkelijk. Prelaat, die gewoonlijk goed ingelicht is, mij verzekerde, dat de H. Vader dit jaar zijn buitenverblijf nog niet zal betrekken, omdat dit. zomerpaleis nog niet in gereedheid is gebracht. In den Sint Pieter had dezer dagen de zaligverklaring plaats van den Arnieen- schen priester Der Connidas Keumurgian die in. het jaar 1707 voor het II. Geloof den marteldood is gestorven. Uit heel Europa waren Armeer.scho priesters en leeken naar Rome gekomen om de plechtigheden van deze zaligverklaring bij te wonen waarbij ook de Kardinalen van de H. Con gregatie der Riten, talrijke Oostersche Bisschoppen en de Armeensche geestelij ken die in de Eeuwige stad verblijven, te genwoordig waren, In plechtige audiëntie werden eenige honderden pelgrims uit Noord Italië door den H. Vader ontvangen; Z. H. hield een vaderlijke toespraak tot de bedevaartgan gers die in Rome den jubilé-aflaat kwamen verdienen. Ingevolge de bepalingen van het con cordaat tusschen Italië en den II. Stoel is de beroemde kerk het „Pantheon" ofwel de kerk van Sancta Maria ad Martyres,. toegewezen aan het Koninklijk huis. De hoofdaalmoezenier van het Italiaansche leger komt aan het hoofd te staan van deze kerk waarover hij de volledige rechts macht uitoefent. De kerk zal bediend wor den door de leger-aalmoezeniers, die dooi den koning benoemd zullen worden, uit een voordracht die door den leger-aarts- bisschop wordt opgemaakt. Reeds vroeger hebben wij medegedeeld dat de H. Vader Mgr. Agostino Zampini benoemd heeft tot Vicaris-Generaal van den Paus en van de Vaticaansche stad. Dit ambt zal ook bij het overlijden van den Paus en gedurende den tijd dat de Pau selijke troon vacant is door den Vicarius worden waargenomen. Zijn rechtsmacht strekt zich uit, niet meer zooals vroeger over Rome, maar uitsluitend over do Vati caansche Stad en over het Paleis van La- teranen en 't zomerverblijf des Pausen te Castel-Gandolfo. Gelijk vroeger zullen dc Vicarius en de zielzorgers van de Vaticaansche Stad UIT HET LAND VAN HEÏLOO ONZE LIEVE VROUW TER NOOD. Haar gloriedag in dit jaar. Toen wij verleden jaar het jaarverslag over de Devotie tot O.L.V. ter Nood in 1927 uitbrachten en daarin vermeldden dat het getal Bedevaartgangers, onder geestelijke leiding, „die God's Heylge Moe der weert" in haar geliefd!© Bedevaarts plaats te Heiloo waren komen groeten in dat jaar, iets minder groot wis geweest dan in: het jaar daaraan, voorafgaande, lie ten wij daar onmiddellijk opvolgen, dat. dit niet moest worden toegeschreven aan eene vermindering dezer schoone devotie, maar dat uitsluitend hei regen-recordjaar, dat wij toen doorgemaakt hadden, van invloed was geweest op deze iets mindere opkomst, dat daarentegen alle teekenen er op we zen, hoe lief zij ons volk is geworden de zoete Moeder, die na vele eeuwen weder was teruggekeerd naar haar stille woning in het vredige Kiennemerland, waar onze steeds benoemd worden uit de orde der Augustijnen. Alleen de Basiliek van Sint Pieter en de woningen der Kanunniken vallen buiten de rechtsmacht van don Vi carius. Ook voor het Ethiopisch College is een uitzondering gemaakt, wijl dit af hankelijk blijft van den Kardinaal-Secre taris der Oostersche Congregatie. Als Pa rochiekerk van de stad van het. Vaticaan is Sl. Anna aangewezen. Bij deze kerk zullen ook de bureaux van de parochie alsmede der archieven van het Vicariaat gevestigd worden. Iedereen die in Rome komt word; over al herhaaldelijk gewaarschuwd tegen zak kenrollers die hier, zooals over elders waar veel menschen" samen komen, een uitge strekt arbeidsveld vinden. Zoo werd dezer dagen door de gendar men in den Sint Pieter een man gearres teerd die aan een dame een taschje met inhoud had weten te ontfutselen. Dit was d,c eerste arrestatie die door de Pauselijke gendarmen in de Stad van het Vaticaan werd gedaan. Krachtens de overeenkomst met Italië werd deze zakkenroller ter be schikking gesteld van de Italiaansche justitie die hem zijn gerechte straf zal doen oudergaan. In tegenwoordigheid van verschillende Prelaten en familiegraf had op 't groote Ron.oinsclie kerkhof de opgraving plaats van het stoffelijk overschot van Kardinaal Rampolla, die in de grafkapel van de Ka nunniken van Sint Pieter begraven lag. Reeds Benedictus XV had besloten om voor z-in meest inticmcn vriend, den laat- sten Staats-secretaris van Leo XIII, Kar dinaal Markies Mariano Rampolla del Ti- daroj in zijn Titelkerk, de Basiliek van Santa Caecilia. in Transtovere een waardig grafmonument te laten oprichten. De beeldhouwer Quatrini werd hiervoor opdracht gegeven, terwijl liem een afzon derlijk atelier in de Vaticaansche tuinen ter beschikking werd gesteld. Dit had Be nedictus XV gedaan om den kunstenaar met raad en daad te kunnen bijstaan. Doch de Paus mocht- de voltooiing van dit kunst werk riet meer beleven. Na het overlijden van Benedictue XV heeft het werk langen tijd stil gelegen, totdat Kardinaal Ceretti op energieke wijze heeft weten te bewer ken dat het monument voltooid werd. Thans heeft de plechtige overbrenging van beo stoffelijk overschot van Kardinaal Rampolla plaats gehad van het kerkhof al Verano naar de kerk van de H. Caecilia, waaraan kardinaal Rampolla heel zijn ontzaggelijk fortuin besteed heeft, om deze kerk te restaureeren, de crypta in haar oorspronkelijken vorm te herstellen en belangrijke opgravingen te laten doen. Verder liet deze kardinaal, tegen wien Oostenrijk tijdens heb Conclaaf voor de Pauskeuze haar veto uitsprak, zoodat hij niet tot Paus gekozen werd, de kerk van de H. Caecilia met kostbaar marmer en heerlijke inozaiken versieren. Zoodra de overbrenging had plaats ge had, werd er een plechtige H. Mis van Re quiem opgedragen, waarbij talrijke bis schoppen, prelaten, familieleden, vriei*- den en vereerders van dezen grooton ge malen man tegenwoordig waren. Bij de onthulling van het monument, dat thans, dank zij de milde bijdragen van Paus Pius XI, is voltooid, zagen wij de kardinalen die in Rome verblijf houden en kardinaal Hlond, de Vorst-Aartsbisschop van Gnesen-Posen, talrijke Aartsbisschop pen, Bisschoppen en Prelaten, de diploma ten die bij den H. Stoel geaccrediteerd zijrr, de ambtenaren Ier Staatsseeretarie, de bevelhebbers der Pauselijke lijfwacht, den Romemschen adel en leden van de Katholieke Actie in Italië. Nadat enkele zangnummers door de pauselijke zangers onder leiding van Mgr. Rella ten gehoore waren gebracht, hield Kardinaal Ceretti een schitterende rede waarin hij verhaalde hoe Benedictus XV in Kardinaal Rampolla zijn meester zag. In groote lijnen toekende hij de ge weldige figuur van dezen grooten diplo maat, staatsman en een heilig priester. Hij herinnerde er aan hoe heel het le ven van dezen kardinaal verbitterd .werd door de leugen en laster die er over hem werd verspreid. Spreker memoreerde de ontroering wekkende woorden die de ster vende Leo XIII tegen Rampolla sprak, zeggende: „wij hebben samen veel ge werkt!" Na de redevoering van Kardinaal Ceretti werd het monument onthuld en gingen de aanwezigen het beeldhouwwerk van Quatrini bezichtigen. vaderen zoo gaarne hulp en -troost zochten en ondervonden, bij Haar „de vlekkelooze Roze in Hollands tuin". En schitterend is het dan ook wederr in het afgeloopen jaar gebleken, dat onze lieve Vrouw van ..Capelle soet" ndet door haar volk vergeten wordt, want ongeveer 22000 pelgrims vinden wij in het Pelgrims- boek door de geestelijke leiders ingeschre ven en girooter dan in andere jaren, w as on>- getwijfeldi het getal dier velen, die op eigen gelegenheid naar Oesdoxn trokken, om d'aar de H. Maagd' te eeren en troost te vinden bij Haar. „Die ieder troosten wil in moederlijk erbarmen. Die ieder troosten kan, omdat Zij op haar armen Haar God5lijk Kindje draagt." In dat jaarverslag maakten wij ook mel ding van allerlei plannen welke de devotie ten goede zouden komen, o.a. om weer ver beteringen aan Ie brongen in de Bee vaart kerk. waarvan dc pelgrims reeds het gemak mogen ondervinden, het verfraaien van plantsoen enz. plannen die alle uitge voerd werden. Reeds lang hadden wij al dit blijde nieuws willen mede deel en. maar wij heb ben cr mede gewacht, omdat ij vertrouw den dat wij. bij het vermeldenvan de ze gening in liet vorig jaar ondervonden, te vens melding, zouden kunnen maken van bari verheugend nieuws in dit jaar. Het is niet. hooggestemde blijdschap dat wij nu kunnen medcdcclen, dat wij in dat vertrouwen riet beschaamd zijn geworden. Wij wisten n.l. dat Monseigneur in dit jaar, ter gelegenheid van zijn eerste be zoek aan Rome na zijne bisschopswijding, namens dc Bisschoppelijke Commissie aan den H. Vader een gouden medaille van O. L. V. ter Nood zou aanbieden cn, verha lend van den opbloei dezer schoone. eeuwenoude devotie, - er. geestelijk en stof felijk geschenk voor hel ons zoo dierbare ..Capelle" zou vragen. Dit nu is geschied. Met belangstelling heef; de H. Vader ge luisterd naar hetgeen Monseigneur over het hem dierbaren Gen au-:-noord van O. L. Vrouw ter Nood mededeelde en welwil lend gevolg gegeven aan diens verzoek om ons een geschenk voor O.L. Vrouw 1e go- ven, en wel een prachligen. zilveren rozen krans, w.aa-rvan de H. Vader verhaalde, dat deze had toebehoord aan cenc heilige, „wel geen gecanoniseerde heilige" voegde %,H. er aan loc. ..maar.... aan eene in derdaad zee-r heilige ziel". Met groote vreugde heeft Monseigneur dit schitterend bewijs van dc liefde van den H. Vader voor onze Lieve Vrouw aan vaard voor onze gezegende Bedevaart plaats en ons zijn voornemen kenbaar ge maakt oni persoonlijk dit kostbaar ge schenk van Z.H. aan het beeld van O. L. Vrouw te komen bevestigen, waarvoor Monseigneur den heerlijken fces-tdag van Onze Lieve Vrouw Bezoek heeft bestemd, het Titelfeest der Heilo'er devotie. Zoo zal dan die plechtigheid Dinsdag a.s. geschieden Na in dc Beevaar-tkerk om 9 uur do H. Mis pont ifica-li ter te hebben opgedragen, zal Monseigneur ongeveer half twaalf zich naar dc Genaden-kapel bege ven en de pauselijke exvoto aan dc H. Maagd gaan aanbieden. Wed mogen wij dien dag noemen: Onze Lieve Vrouw ter Noodi's Glo-riedag. Het is dan een kwarteeuw geleden, dat in- de harten van meerderen een verlan gen ontwaakt is. om het bijna- onbekende stukje boschgrond, waar eens de kapel van O. L. Vrouw ter Nood had gestaan, als het kapelleboschjc bekend, weer in eerc te herstellen; hoe dit moest geschieden wist men niet, er was slecht een onbestemd verlangen ontwaakt naar opwekking der devotie, dc Heer zou zorgenin het daar op volgend jaar werd daar ter plaatse de oude Runxput hervonden, duizenden gingen ter beevaart op naar hc-l oude ..Capelle"; Onze Lieve Vrouw kwam haar volk weer bezoeken. En nu in het jaar waarin wij de eerste kwarteeuw dier zoo onverwachte herleving der devotie tot Onze Lieve Vrouw ter Nood op het gezegende „Ga/pel" gaan af sluiten, op den zelfden grond waar vijf en twintig jaren geleden een armzalig eiken- boschje slechts vage herinneringen )>e- w:aarde aan een schoon verleden, tiaar vin den wij nu dat verleden herleefd, en in haar kapel zullen wij met onzen bisschop getuigen zijn, hoe de plaatsbckleeder van Christus, door Z.D.H., ..Gods Heylge Moe der weert" huldigt en van dankbaarheid vervuld over alles wat ons daar geschonken is, de woorden van de H. Elisabeth tot do onzen maken en uitroep e-it: „Van waar ge- schicdlb mij dit) dat dc Moeder des Hoeren tot ons is gekomen!" Ja, 2 Juli zal zijn: Onze Lieve Vrouw ter Noodi's Gloriedag. Dat zal ons ook verhalen, het kostbaar kleinood dat dc H. Vader ons schonk. Want al kunnen wij nog niet volledig de juiste beteekenis van liet eigenaardig rozen kransje verklaren dat wij H. danken, een der vele vormen van geestelijke kransjes Maria ter eere gevlochten, wij voelen al reeds dat men er zeker mede eeren wil de twaalf sterren, waarmede de H. Joannes de Onbevlekte Moedermaagd, in het bock der Openbaring gekroond zag: „een Vrouw, om kleed met de zon en de maan, en op haar hoofd een kroon van twaalf sterren', want de Generaal der Karthuizers P. Joannes Mi chael (16e eeuw) geeft dertien verschillende xozenkranzen aan. waaronder een van drie maal twaalf kralen, ..omdat Joannes Maria met twaalf sterren gezien heeft", voegt hij daaraan toe. DE ZALIGVERKLARING VAN BROEDER FRANCISCU-S v. CAMP0R0SS0 O.M. CAP. Een held van naastenliefde. Op Zondag 30 Juni heeft te Rome de plechtige Zaligverklaring plaats van Broe der Franciscus van Ca mpo rosso, lecke- broeder uit de Capucijnenorde. Geboren te Camporosso in het aartsbis dom van Genua op 27 December 1804, toonde hij zich vanaf zijn prilste jeugd voor een deugdzaam en godsdienstig le ven bizonder ontvankelijk. De jaren, waarin hij als herdersknaap de kudde moest weiden -in Gods vrije natuur, waren voor hem een tijd van bijna onafgebroken gebed en vertrouwelijk verkeer met God, een natuurlijke voorbereiding tot het kloosterleven. Gehoor gevend aan Gods roepstem trad hij in de Orde der Conventueelen, doch ging kort daarna uit zucht naar groote gestrengheid tot de Capucijncrorde over, waar hij op 17 December 1825 het kloos- sterkleed ontving. Al zeer spoedig onder scheidde hij zich door zijn zeldzamen deug- denrijkdom, en welk werk hem ook door zijn Oversten werd opgelegd, steeds gaf hij er zich aan, geheel cn al, met diepen ootmoed en blijde offervaardigheid. Te recht meende men dan ook aan niemand beter dan aan Broeder Franciscus hel moeilijke en verantwoordelijk auibt van tcrmijnbróedër te kunnen toevertrouwen. Zoo zagen dc inwoners van Genua vanaf Juni 1832.tot September 1866 den heiligen broeder door hun straten gaan om van deur tot deur aalmoezen in te zamelen, maar moor nog, naar het scheenr om an deren met evangelische naastenliefde van zijn overvloed mee te deelon en zijn wel doeners met geestelijke gunsten en gaven te overladen. Overal wist hij hulp te bren gen, door raadgevingen allen bij te staan cn troost te verschaffen in kruis cn tegen spoed. Zelfs liet hij niet- na- dc zondaars ernstig le vermanen en tot boetvaardig heid aan te sporen. Vooral dc sjouwers, de zeelui en matrozen iu. het havenkwar tier, wier geestelijke nood den lichamelij- ken nog ver overtrof, waren zijn beste vrienden. Onder hen hield hij zich het liefst op cn door zijn beminnelijken cn arni- calen omgang verkreeg hij op hen een wonderbaren invloed, welke hem in staat stelde hen langzamerhand te brengen tot verbetering* van leven. Zoo was dc dagclijk sche bedclgang van Broeder Franciscus een heerlijk apostolaat geworden van christe lijke charitas, want overal ging hij naar 's Meesters voorbeeld weldoende rond, zoodat weldra dc naam „il Padre santo" (de heilige Pater) op ieders lippen la-g. Bij de faam zijner deugden voegde zich ook zeer spoedig de algemeciie roep over zijn bovenaardschc wondermacht. Vooral de gave van voorzegging en genezing scheen hem door God geschonken om zoo nog meer goed tc kunnen doen onder de mensehen. En ofschoon de nederige broe der zich mot voorliefde ophield onder dc lagere volksklassen, stond hij om zijn be- middelijken eenvoud cn opofferende naas tenliefde ook bij rijken cn voornamen in hoog aanzien en gaven Bisschoppen en Prelaten veelvuldig blijk van hun eerbied cn hoogachting. Zelfs beroemde er Paus Benedictus XV z.g. zich met trots op, van dezen sbapelen Capucijn een bizorjdere vriend te zijn geweest. Zoo sprak deze ongeletterde leekebroe- der bijna 10 jaar lang de welsprekende taal van zelfverloochening en offervaardig heid en toen hij alles gegeven had, wat hij bezat, gaf hij voor liet Gcnueesche volk nog zijn leven. Toen de stad in 1866 door een ver schrikkelijke cholera-epidomie geteisterd v/erd en de angst en noodtoestand der bevolking hemelhoog gestegen was, bood Broeder Franciscus zich aan God aan als slachtoffer voor het volk, dat hem dier baar was. Zijn heldhaftig offer werd door den liemel aanvaard, want kort nadien werd ook hij door dc cholera aangetast en uit het leven weggerukt. Het- was 17 September 1866. Onder overweldigende belangstelling had zijn uitvaart en begrafenis plaats. De dankbare liefde en vcrecring van heb Gc- rtueesohe volk richtte voor zijn edelen wel doener op het wereldberoemd Campo Santo een marmeren standbeeld op, en nu de H. Kerk hem plechtig de eer der alta ren waardig keurt, heeft Genua zich opge maakt tot een grandiose hulde en schit terende feestviering. Steden van meer clan één millioen inwoners De nieuwe „Worlds Almanak" geeft 34 steden met meer dan 1 millioen inwoners. De cijfers van de Amerikaansche steden zijn van 1927 en 1928, die van de Europee- sche meestaai van 1927 en die va-n de Aziatische van nog ouderen datum, behalve de Japansche. Absoluut juist zijn ze dus niet. Ook hangt het er veel van af, welke voorsteden wel, welke niet tot de stad worden gerekend. Dat kan reusachtig sche len. Het. lijstje ziet er als volgt uit (cijfers in millioenen): Europa 12: Londen 7.8, Berlijn 4.1, Parijs 3.1, Moskou 2.1, Weenen 1.8, St. Petersburg 1.6, Boedapest 1.2, Glasgow 1.1, Hamburg 1.1, Warschau 1.08, Napels 1.05, Birmingham 1.02. Amerika 10: $ew York 6.1, Chicago 3.2, Philadelphia 2.1, Detroit 1.4, Los Angeles 1.2, Cleveland 1.1, Boston 1.1, St. Louis 1.1, Buenos Aires 2.1, Rio de Janeiro 1.7, met voorsteden. Azië 9: Asaka 2.2, Tokio 1.5, Shanghai 1.5, Haivkou l.-l, Calcutta 1.3, Bombay 1.2, Peking 1.2, Kanton 1.1, Hang-tsjou 1. Australië 2: Sydney 1.2, Melbourne 1.1. Afrika 1: Kairo 1.05. Milaan is do eenige stad boven de 900.000 inwoners maar daarna volgen (in duizendtallen) Liverpool 850, Madrid en Barcelona 810, Rome en Amsterdam 780 en Manchester 750. Eenige Chineesche steden hebben voorts nog onbetrouwbare getallen van 3/4 bot 1 millioen. Cijfers die te derken geven. De Amerikaansche componist Clay Smith heeft een zeldzame statistiek samengesteld waarmede hij de rust van de vredelieven de bewoners van de Amerikaansche hoofd stad danig heeft verstoord. Hij heeft, verklaard, dat er geregeld iede re 40 seconden in de Vereenigde Staten een Saxophoon vervaardigd wordt. Wan neer' men daarbij een rekensommetje maakt dan krijgt men de volgende cijfers: 3 Saxophonon in 2 minuten, 90 per uur, 2160 per dag en 788.100 per jaar en 79 milHoen in honderd jaar. Waar zal men al deze vrceselijke mu ziekinstrumenten brengen die toch een voortdurende marteling zijn van het men- schelijk geslacht? Vraag dat maar eens aan de ongelukkige bewoners der moderne Amerikaansche zenuwlijdcrsgestichten. Zij zullen u ten antwoord geven, dat zij het menschdoni naar dezelfde plaats zullen brengen, waar zij thans reeds wonen. KALENDER DER WEEK N.B. Als niet anders wordt aangegeven Gloria cn Credo. Do Prefatie v. d. Aposte len. ZONDAG, 30 Juni. Zesde Zondag na Pinksteren. Mis: Dominus. gebed v. cL H. Paulus; Mn v. d. H. Petrus; le v. li. octaaf v. d. H. Joannes. Prefatie v. d. Al- lerh. Drieëenheid. Kleur: Groen. Bij ons heilig Doopsel is in ons gestor ven de oude zondige, mcnsch, d.w.z. de toe stand van zondo hield op in ons; wij ont vingen een nieuw leven, n.l. hel leven der heiligmakende genade, wij werden kinde ren van God. Dc gevolgtrekking i-: Dan ook als kinderen van God leven voor God in gemeenschap niet Jezus Christus onzen Heer (Epistel). Leven voor God is: Mei al onze vermogens en krachten Zijne heilige geboden onderhouden. Dat kust moeite, dikwijls zware offers. Want wel ontvingen wij bij ons heilig Doopsel do heiligmaken de genade terug, doch niet de voorrechten van don eersten geluksstaat; onze wil blijft ten kwade geneigd. Doch do Heer is onze kracht en onze toevlucht. Daarom roepen wij Lot Hem om liefde in onzo har ten cn om volharding in den dienst van God. Hij mogo ons helpen legen onze vij anden. (Introïtus; Gebed; Graduale; Alle luja-vers). Evenals aan de menigte, die Hem te voet volgde, geeft Jcsus ook ons, die Ilom zoo graag willen volgen in Zijne levenswijze, in Zijne kinderlijke gehoorzaam lie id aan den wil van Zijnen en onzen Vader, ecu voedsel, n.l. Zijn eigen Vleesch on Blood,in hot Allerheiligste Sacrament des altaars (Evangelie) .Dal maakt ons krachtig cn sterk om voortdurend voort le gaan op do wegen des Hoeren, d.w.z. oni steeds Zijno geboden le onderhouden (Offertori um; Postcommunio). Hot. Allerheiligst >Sa- crament als ons offer en onze spijze zal ons met Christus verefcnigen voor altijd in den hemel, om daar een eeuwig danklied te zingen voor den Hoer. (Communio). MAANDAG 1 Juli. Feest van het kost baar Bloed onzes Hceren. Mis: Redemisti. 2c gebed v. d. Octaafdag v. d. H. Joannes den Dooper. Prefatie v. h. Kruis. Kleur: Rood. Wandelt in don korten polgrimstocht uws levens in do vreeze Gods, wetend, dat gij niet met een vcrgankclijkcn prijs, voor goud of zilver vrijgekocht zijt, maar met hot kostbaar Bloed van hel onbevlekte Lam, Jesus Christus. DINSDAG, 2 Juli. Feest van Maria's be zoek aan Hare nicht Elisabeth. Mis: Salve 2e gebed v. d. H.H. Processus en Marti nianus, Martelaren (alleen in siflle II.H. Missen). Prefatie v. d. Allcrh. Maagd (in vullen: En U om de bezoeking). Kleur: Wit. „Wees gegroet Maria! Gij zijt gezegend onder do vrouwen en gezegend is do vrucht, uws lichaams Jesus". (Woorden van Eli sabeth tot Maria). WOENSDAG, 3 Juli. Mis v. d. H. Leo II, Paus en Belijder: Sacerdotes tui. 2c gebed v. h. octaaf v. d. H.H. Apostelen Petrus en Paulus; 3e Concede (ter cere van Maria). Laatste Evangelie v. d. Apos telen (uit de eigen Mis op 3 Juli). Kleur: Wit. Slechts negen maanden en zeventien da gen is de H. Leo Paus geweest. Ervaren als hij was in do muziek hoeft hij een be tere zangwij zo gegeven aan de, psalmen en lofzangen der II. Kerk. Hij was ook een ij veraar voor de kerkelijke oorodiónst (li turgie). Een voeler was hij ook voor dc ar men, weduwen etj woezen, dio hij hielp niet alleen door geld, maar ook door daden, ar beid cn goeden raad. DONDERDAG, 1 Juli. Mis v. d. 6den cJag onder het octaaf v. d. H.H. Apostelen Petrus en Paulus: Mihi autem. 2c gebed Concede; 3e voor Kerk of Paus. Kleur: Rood. VRIJDAG, 5 Juli. Mis v. d. H. Antonius Maria Zaccaria, Belijder: Sermo. 2c gebed v. h. octaaf. Kleur: Wit. De heilige van dezen dag werd uit een aanzienlijk geslacht in Italië geboren. Tc Padua ging Antonius studcorcu voor dok ter, maar al lieel spoedig wijdde hij zich aan het onderricht- der jeugd, ziekenbe zoek en andere, goede werken. Hij voelde zieli tot liet If. Priesterschap geroepen. Priester geworden stichtte hij een orde van reguliere geestelijken, welke hij in zijn groote godsvrucht to; den II. Paulus den naam gaf „van den H. Paulus". An tonius is een groot bevorderaar geweest van do veelvuldige H. Communie. Na een zeer verdienstelijk apostolisch leven stierf hij in 1539, 37 jaren oud. N.B. Wegens den eersten Vrijdag is ge oorloofd een votiefmis van het H. Hart van Jesus. Mis: Cogitationes. Prefatie v. h. H. Hart. Kleur: Wit. ZATERDAG, 6 Juli. Octaafdag v. d. H.H Apostelen Petrus en Paulus. Mis: Sapien- tiam. 2e gebed voor den Paus. Kleur: Rood. Deze zijn dc mannen, .die bij hun leven dc Kerk hebben geplant in hun bloed. Den kelk des Hceren hebben zij gedronken en vrienden van God zijn zij geworden. Deze zijn de mannen, die den Heer in onge veinsde liefde heeft uitgekozen, eeuwige glorie heeft Hij him -gegeven. De Kerk schittert door hunne (van Christus ont vangen) Leer, gelijk dc maan door do zon. Over geheel de aarde is hun stem uitge gaan en tob de grenzen der aarde hunne woorden. (Kerkelijke getijden). IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRAN CISCANEN; DONDERDAG. Mis v. d. Z. Raymundus Lullus, Martelaar: In virtute. 2c gebed v. h. octaaf. 3e Concede. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9