GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Ernstig r*otoror jeval. Op den Mor,sterschen weg nabij het ge sticht Bloemen daal heeft zich gistermiddag een ernstig motorongeval voorgedaan, da', bijna een menschcnlcven heeft gekost. De 22-jarige v. d. W.. uit Wassenaar, reed met een Ariël op de linkerzijde van den weg toen van de richting uit Den Haag een vrachtauto naderde. Van de W. die eerst kortelings motorrijder is maakte zich zenuwachtig, waardoor hij zijn stuur kwijt raakte en op den vrachtauto inreed. Met ernstige blessuren is hij naar het zieken huis in Den Haag overgebracht, alwaar men er na eenigen tijd in slaagde het slachtoffer weder bij kennis te brengen. Met zijn motor tegen de tram gebotst. Dinsdag is de" hoer v. d. Burg, veearts te Varsseveld, met zijn motor tegen de tram opgebotst en twintig meter meege sleurd. De heer v. d. Burg liep verschei den kwetsuren op. De motor werd vernield. Onder een automobiel. Dinsdagmiddag waren in de Hoofdstraat te Apeldoorn eenige schooljongens aan het stoeien, toen plotseling een van hen zich op den rijweg begaf, waar juist een auto passeerde. Het kind geraakte onder de auto. Ernstig gewond werd hot naar het ziekenhuis overgebracht, waar het bij aankomst reeds bleek overleden te zijn. Het ongeluk te Zwartsluis. Het derde slachtoffer. Dinsdagavond is in het R. IC. Zieken huis te Zwolle ovorleden de heer A. Ap- pelo, het derde slachtoffer van het ongeval op de scheepswerf te Zwartsluis. Verdronken. Te Vlaardingen is binnengekomen het motor-haring-loggeschip „VI. 76", waarvan een der opvarenden, de achttien-jarige Acrts uit Antwerpen, op de Noordzee overboord gevallen en verdronken is. Gistermorgen was de 70-jarige Hiarmen Visser, die lijdende is aan toevallen, te Harlingen, terwijl,hij bezig was met schil deren aan boord, van zijn schip, waarschijn lijk overvallen door een toeval, overboord geslagen. Buiten kennis werd hij uit het water gehaald. Men slaagde er niet in. de levensgeesten weder op te wekken. Tc Krimpen aan de Lek is gis Ier- avond een driejarig kind van A.. Scheer in een sloot verdronken gevonden. Dinsdag is bij Streefkerk uit de Lek opgehaald, het in staat van ontbinding ver- keerende lijk van een man. De identiteit heeft men niet kunnen vaststellen. Ernstig ongeval bij het zwemmen. Bij het zwemmen in de badinrichting de Regentes te 's-Gravenhage. is gisteravond de 20-jarige P. de V. uit de Maagdepalm straat met zijn hoofd met het perron in aanraking gekomen. Hij bekwam een vrij ernstige hersenschudding en is door den Geneesk. Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwa.l overgebracht. Een kind verbrand. Het vijfjarig zoontje van den heer Vee- ning, directeur van de zuivelfabriek te Wezep, gem. Oldenbroek, gleed in de keu ken uit en viel ruggelings in een teil met kokend water. De dienstbode trachtte te vergeefs het kind eruit te trekken. Mevr. Veening, die kwam toeloopen, haalde het kind eruit maar liet stierf kort daarna. Aan de- gevoigen overleden. De schipper W. de Koning uit Bruinisse, die Maandag jJ. op het mosselvaartuig „Bruinisse 8", varende in de Gouwe te Gouda, door een vallenden mast werd ge troffen en tengevolge daarvan een ern stige schedelbreuk bekwam, is in de Wijk verpleging aldaar overleden. De ongeluk kige laat een vrouw met een kind achter. Huiselijke twist. Dinsdagavond kwam de 36-jarige va rensgezel G. H. uit de Franciscastraat te Rotterdam in beschonken toestand thuis. Toen hij eenige aanmerkingen over het eten meende te moeten maken, is er tus sehen hem en zijn vrouw twist ontstaan, welke zoo hoog liep, dat de vrouw haar man, bijgestaan door den 15-jarigen zoon, met een strijkijzer en een hondenzweep heeft bewerkt. De man kreeg een wond bij het rechteroor en wonden aan het voorhoofd en het achterhoofd. In het zie kenhuis is hij verbonden. De zaak is ten slotte in der minne geschikt.. Het drama te Beverwijk. Men meldt uit Beverwijk aan de „Msb.": De toestand van den opperman B. te Beverwijk, die Maandag j.l. zijn vrouw met een schoenmakersmes doodelijk verwondde en die daarna poogde zichzelf van het leven te berooven, is thans iets gunstiger. Zooals wij reeds berichtten wordt hij verpleegd in het Roode Kruis Ziekenhuis alhier. Hoewel alle levensgevaar nog niet geweken is, bestaat er een geringe kans hem in het leven te kunnen houden. Het lijk van de vermoorde vrouw is ge- reehtejijK geschouwd en zal in Haarlem worden begraven. Meikersen voor Prinses Juliana. Dr r'or J. Bouwman te Tiel heeft giste ren de eerste rijpe Meikersen aan Prinses Juliana ge-zonden. Hoog water. Het water der Zuiderzee steeg gisteren op Pampus tot 110 c.M. boven A.P., zoodat verschillende buitenpolders overstroomd werden. De Oostpolder bij Durgerdam, eigendom, van de Vereendging tot behoud van Natuurmonumenten, liep geheel vol, aan het grasgewas werd veel schade toege bracht, terwijl de nesten van duizenden meeuwen en andere watervogels vernietigd werden. Het zeer koude weer van Dinsdag. De weerkundige medewerker van het „Vad." schrijft: Dinsdag is de gemiddelde temperatuur van den dag 11.7 gr. C. (53 gr. F.) geweest. In verband hiermede heb ik eens nagegaan of deze temperatuur voor den tijd van het jaa.r bijzonder laag is. Hierbij bleek, dat sedeit het jaar 1911 slechts tweemaal een gemiddelde dagtemperatuur om dezen tijd is voorgekomen, die iets lager was. Den 25stcn Juni 1923 bedroeg de gemiddelde temperatuur 11.3 gr. C. (62 gr. F.) en den 26sten- Juni 1927 evenveel (of moet ik zeg gen even weinig?). Verder bedroeg op den 27en Juni 1925 de gemiddelde tempera tuur 11.9 gr. C'. (54 gr. F.). Maar zelfs den lsten Juni 1929 kwam nog een gemiddelde temperatuur van 11.3 gr. G. voor. Dinsdag is dus wel een voor den tijd vaal het jaar zeldzaam koude dag geweest, waarvan de temperatuur ongeveer 5 gra den beneden de normale was. Hierbij kan nog worden medegedeeld, dat het weer op 25 Juni 1923 overeenkwam met dat van Dinsdag. De tweede genoemde datum viel aan het einde van een driedaag- sche periode van zeer zwaren regenval bij betrokken weer en zeer lagen barometer stand. In drie dagen viel een hoeveelheid regen van 6-1 m.M. De geheele Junimaand van 1927 was .bovendien zeer regenrijlc (Ml m.M. maandsom. Eindelijk behoorde de koude 1 Juli 1919 tot een serie van 14 re gendagen, meest alle zeer koel. In verband met hetgeen gisteren over den algemeenen wepr&toestand is gezegd, kan nu nog worden medegedeeld, dat do gisteren vermelde depressie in omvang en beteckenis belangrijk is afgenomen. Ons land lag gisteren juist in het gedeelte der depressie met het slechtste weer. Een se cundaire kern had zich tussehen Maandag en Dinsdag aan de ZAV.-zijde van do hoofdkern gevormd en bracht na de opkla ring van Maandagnamiddag weer regen en betrokken lucht. De geheele depressie was in het vorige etmaal oen weinig naar het Oosten getrokken. Vormt zich geen nieuwe kern aan de Westzijde van de hoofdkern, hetgeen o.a. kan blijken uit een nieuwe daling van den barometer, dan kan spoedig eenige verbetering van het weer worden verwacht en is deze misschien bij het ver schijnen ran dit bericht reeds ingetrtden. In het algemeen echt er ziet de al gemeen c weerstoestand er niet hoopvol uit. DE MOORD OP DEN OOSTZEEDIJK TE ROTTERDAM. Het proces-verbaal van den agent Brons. De brief van Jozef K Dinsdagavond hebben de justitie en poli tie, tezamen met mr. J. H. v. d. Meer, den verdediger van v. O., de man, die als ver dacht van den moord op den heer P. C. Lans, den directeur van de N.V. Adr. de Haas Handelsmaatschappij, sedert 8 De cember 1928 gedetineerd zit, een onderzoek ingesteld op de Admiraliteitskade, naar de vraag of wat de agent van politie Brons in zijn proces-verbaal van 16 Juni (dat de reden is geweest tot uitstel van de behan deling der zaak) gezegd heeft, juist kan zijn. Bij dat onderzoek, dat geruimen tijd geduurd heeft, en waarbij nu eens do rech- ter-commissaris, dan weer de officier van justitie de fiets besteeg om precies van dezelfde plaats, die Brons zou hebben in genomen, naar het bewuste raam te zien, waarachter, de man in hemdsmouwen zich bewogen zou hebben, moet gebleken zijn, dat inderdaad van die plaats af, goed kon worden waargenomen, wat iemand, in het verlichte kantoor bezig zijnde, uitvoerde. Met dat al staat daarom nog lang niet vast, dat wat Brons op 16 Juni heeft neer geschreven, maar voetstoots moet worden aangenomen. Het rapport, dat Brons op 30 November heeft ingediend, rept van den man in overhemdsmouwen achter het open geschoven gordijn in 't geheel niet. Dit rap port spreekt alleen van een man, die op 27 November twee dagen vóór den moord over de Admiraliteitskade had geloo- pen en naar het hek op het dak van de firma de Haas had gekeken. Die man was gekleed in ratiné overjas-, streepbroek, zwarte schoenen,, droeg een harden hoed, was 1.65 a 1.70 M. lang, had een bleek, rond gezicht en vluggen tred. Brons was dien man, dien hij volgens zijn rapport verdacht vond, gevolgd en hem bij de Infirmerie straat kwijt geraakt. Verder wordt in dit rapport gesproken van de roode vlekken, die Brons op den avond van 29 November bij het eerste politie-onderzoek na den moord op de handen van v. O. zou hebben gezien, loopende van het tweede lid van den wijsvinger, tot nabij den duim, vlekken, die er uit zagen of ze door schuren of wrij ven waren veroorzaakt. Toen Brons zijn collega Korres den volgenden dag gevraagd zou hebben of hij die vlekken ook had gezien, had deze dat ontkend. Maar wel had Korres beweerd een krabbel in den nek van v. O. te hebben gezien. Korres, daarnaar gevraagd, ontkent ten stelligste ooit over dien krabbel te hebben gesproken of dien te hebben gezien. De chefs van B. hebben, zooals op de zitting van 16 Juni is gebleken, aan dit rapport niet veel waarde gehecht. Men kan het begrijpen, als men hoort, hoe over het algemeen in-het politiecorps over dezen agent wordt gedacht. Het eerste feit uit dit rapport geeft geen énkele aanwijzing van beteekenis. Maar niemand heeft ooit v. O. met een harden hoed gezien. Hoe men om kwart over 5 's avonds in den winter bij de Infirmeriestraat een verdachte kan kwijtraken, als men hem niet kwijt wil raken of hii slechts in de verbeelding van dien agent bestaat is velen een raad sel Maar de vlekken, die Brons zou gezien INGEZONDEN MEDEDEELING. hebben op de handen van v. O., heeft nie mand anders waargenomen.' En dat hoewel de rechter-commissaris, do officier van ju stitie, de politic-autoriteiten, de recher cheurs hem den heelen avond na een uur of half negen, negen uur, toen hij uit Den Haag was gearriveerd, letterlijk op de handen hebben gekeken, terwijl hij boeken uit de brandkast haalde en gehurkt, daar voor zat, en op de tafel geld heeft geteld. Hoe is dat proces-verbaal van dezen agent nu den 16en Juni zoo plotseling op gedoken? Brons heeft op dien dag mr. de Visser persoonlijk opgebeld, nadat hij volgens zijn beweren, maar tevergeefs, getracht had zijn chef, den commissaris Dijkstra, te bereiken. En nadat volgens zijn beweren, mr. de Jong, de wethouder, hem geraden had, zich tot den officier te wenden. Zooals ter zit ting al gebleken is, kwam de heer Dijkstra er tegen op, dat Brons hem niet thuis zou hebben getroffen. Dit alles is echter bij- zaak, en hoogste kan het een wat vreemd soortig licht werpen op de betrouwbaarheid van dezen agent. In hpt proces-verbaal van 16 Juni nu is plotseling do bukkende man1 in hemdsmouwen voor het opengeschoven gordijn opgedoken. Brons zou dien te kwart over zes gezien hebben. Neemt men aan, dat dr. Mees, die na een vluchtig onderzoek, geconstateerd heeft, te kwart over acht on geveer, dat de heer Lans al een paar uur dood was, gelijk heeft gehad, dan zou de moord op dat moment juist, gebeurd zijn. Zou de man in het overhemd dan rustig het gordijntje hebben opengeschoven? In het andere geval, aangenomen dat de man in de hemdsmouwen de dader is geweest, moet deze daar bezig zijn geweest, met het plan tot de daad in het hoofd. Zou deze zich aan de kans hebben willen bloot stellen nog gezien te worden van buiten af? Maar is deze man in hemdsmouwen niet een product van de fantasie van den agent Brons? Zijn chefs ontkennen pertinent, naar men weet, dat Brons zich ooit monde ling tegenover hen over dezen plotseling op 16 Juni uit do lucht gevallen man in het overhemd heeft uitgelaten. De agent Brons heeft nog onlangs een raar akkevietje aan de hand gehad, waarbij zijn chefs hem in het ongelijk hebben ge steld en disciplinair gestraft. Op 26 April, dus lang na den 29en November en gerui men tijd vóór den 16en Juni, buiten eeni ge samenhang met rapport en verbaal dus, heeft hij een verbaal opgemaaktwegens belemmering en verzet, dat volgens ver klaring van een vijftal te goeder naam en faam bekend staande burgers, in strijd was met de waarheid. Op dien dag deed hij dienst in de Polanenstraat in burger, hij zag daar een fiets onbeheerd staan en bleef even wachten om te zien aan wien de fiets behoorde. Die fiets stolid voor het pand van v. S„ den bekenden fotohandel. Na een oögenblik kwam een magazijnbe diende van den overkant aanloopen en Brons vroeg wien die fiets toebehoorde. Met kwam een loopjongen naar buiten, die zich als de eigenaar van de fiets aanmeld de Tegelijk kwam uit een garage in die buurt zekere T. te voorschijn, die den loop jongen toevoegde: Wat verdien je? Ik zal de boete wel betalen. Brons verdween daar na, na T. te hebben toegevoegd: Bemoei je met je eigen zaken! Een der hoeren v. S. liep echter Brons na en vroeg hem zich t$ legjthneereou Brons weigerde dat, waar op v. S. met den loopjongen terug kwam: Maar tegenover hem zal je dit wel moeten doen, iedereen kan wel zeggen, dat hij van de politie is. Daarop volgde een woorden wisseling en volgens Brons liep de discus sie zoo hoog, dat v. S. hem beet pakte en tegen een schutting duwde. S. ontkent dat ten stelligste en vier getuigen eveneens. Wel staat vast, dat Brons plotseling zijn revolver trok en in de lucht, schoot., waarop v. S., niet gebrand op een kogel voor een zoo luttele affaire, de boenen nam. Brons is daarna in de zaak van v. S. nog wat drukte wezen maken, en een broer van v. S. zegde toe, dat v. 8. zelf zich zou komen aanmel den op het bureau. Zoo gesohiïdde ook in derdaad, maar vóór het bureau pakte Brons v. S. in den kraag, met de woordenje bent mijn arrestant! Voor deze affaire in het vre dige Kralingen, die lijkt op het optreden van de Amerikaansche drankweerpolitie, i9 Brons gestraft. En wel om zijn onjuiste verklaring over de discussie met v. S. Inderdaad, afgezien van dfc humoristische noot, die er in zit, een zaak, waarvoor de straf wel heel licht lijkt. Begrijpelijk evenwel, dat de verklaring van Brons in de zaak v. O. met. de noodige reserve wordt aanvaard, al zal men moeten toestemmen, dat de rechtbank na de voor lezing van het proces-verbaal van den agent, het verzoek van den verdediger in willigde, die klaagde, dat de zaak niet. meer te overzien was na deze nieuwe verklaring. Nader wordt bekend, dat met psychia trisch onderzoek van verdachte v. O. be last zijn dr. Scholtens van de strafgevange nis te Scheveilingen en dr. van Woerkom van Amsterdam. De publieke opinie blijft in deze zaak be lang stellen. Nog gisteren vestigde men de aandacht er op, dat er van het Hofplein geen trein te 7.02 naar Den Haag vertrekt. Men weet, dat in bet verhoor telkens van dien trein is sprake geweest. Maar v. O. heeft ook niet beweerd, dat hij dien trein van het Hof plein wilde halen. Hij heeft alleen gezegd, dat teen hij 's avonds in de buurt van het Hofplein kwam, hij bemerkte, dat hij den trein van 7.02 (van D.P.) niet meer kon ha len. Daarom had hij gewacht op 7.15 van het Hofplein. Een andere vraag, die men Ons gesteld heeft, is deze: Waarom is de brief van Jo zef K. niet gereproduceerd en op uitgebrei de schaal verspreid? Maar deze brief, die op 26 December in het huis van bewaring arriveerde, behelsde den raad aan v. O om vóór 1 Dcc. te be kennen, anders zouden aan de justitie uit voerige aanwijzingen worden gegeven. Men heeft op den Noordsingel natuurlijk den fatalen termijn afgewacht, doch Jozef K. heeft nooit meer van zich laten hooren. Er is toen aan gedacht don brief te versprei den. Maar welk resultaat had dit kunnen opleveren? Dat men den schrijveor, die blijk baar niets te vertéllen had, zou ontdekt hebben. Meer niet. Men heeft inmiddels bij do spoorwegen geïnformeerd, wat er te informeoren viel, zonder succes evenwel. Men houdt het er voor, dat Jozef K., die een vrij goede hand schrijft, maar die toch door b.v. te schrijven: weilaan inplaats van welaan; door het veronachtzamen van alle interpunctie en door zich te teekenen: me dereiziger van de elexbrische, toont niet bijster geletterd te zijn, moet ingedeeld worden bij de vele anonymi, die van een geschiedenis als deze gebruik maken, den een of ander eens „een genoegen" te doen. Velerlei aanduidingen zijn er op deze ma nier binnengekomen tijdens het onderzoek, die tot huiszoekingen hebben geleid bij raensohen bij wie althans niet betrekking tot de zaak-v. O., niets verdachts te vinden was, evenals aanbiedingen.van helderzien den en spiritisten, die hun geheime krach ten 'in dienst der politie en justitie wilden stellen. Hot zal waarschijnlijk geruimen tijd du ren voor de zaak van den moord op den Oostzeedijk weer in openbare zitting zal komen. Men rekent er voorloopig op, dat de heropende instructie pas na de vacanties zal gesloten kunnen worden. „N. R. Crt." BÜITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. In een mijn verdwaald. Drie dooden. Uit Oberliausen wordt gemeld": Aan het eind van den arbeid van de ochtendploeg vonden vier mijnwerkers in de mijn Hugo te Sterkrade op 615 m. diepte den weg naar de schacht door afvallend gesteente versperd. Zij trachtten langs een anderen weg de schacht te bereiken doch verdwaal den hierbij en geraakten in een gedeelte waar niet meer gewerkt wordt. Hier zijn zij waarschijnlijk door de slechte lucht be dwelmd geraakt en bewusteloos blijven liggen. De dadelijk uitgerukte reddingsbri gade slaagde er in een hunner weder bij te brengen, de andere drie waren echter reeds overleden. Onder het puin. Gistermiddag is te Berlijn een koetsier van een vuilniswagen bij het verlaten van een binnenplaats van een schoolgebouw, tegen een pilaar van de poort gereden, ten gevolge waarvan de poort instortte. De koetsier werd onder het puin. bedolven. Hij is op weg naar het ziekenhuis overle den. Noodweer boven Berlijn. De bliksem in het gebouw van den Pruisisch en. Landdag. Gistermiddag heeft zich boven Berlijn oen zwaar onweer ontlast, dat gepaard ging met een wolkbreuk, die overal groole schade heeft aangericht. Urenlang gutste de regen onafgebroken neer. Uit alle dee- len van de stad komen berichten over over stroomingen; in sommige stadswijken zijn de kelders van heele huizenblokken volge- loopen. Nadat het onweer oen uur lang met onverminderde heftigheid had gewoed sloeg omstreeks zes uur de bliksem in het gebouw van den Pruisischen Landdag. Juist zaten de soc.-dem. en nat.-soc. elkan der in de haren, toen plotseling een gewel dige slag het geheele gebouw op zijn grondvesten deed schudden. Het stemmen- rumoer in de zittingzaal verstomde en de woorden bestierven den soc.-dem. spreker op de lippen. Aan den wand achter den zetel van den president werd een vuUr- slang zichtbaar die van boven naar bene den flitste, een gat in liet tapijt brandde, maar verder geen schado aanrichtte. Noodweer in Meran. Het sanatorium Tivoli geteisterd. Iu den loop van gisterennacht en heden ochtend woedde een hevig onweer boven Meran, waardoor aanzienlijke schade werd aangericht. Het sanatorium Tivoli werd door een aardverschuiving gedeeltelijk verwoest. De patiënten snelden door een paniek bevan gen de trappen af, waarvan een gedeelte reeds met stukken aarde en water was bedekt. In de algemeene verwarring vielen eenigen op den grond en liepen lichte ver wondingen op. De gelijkstraatsche verdie ping en twee verdiepingen werden zwaar beschadigd. Een slag tussehen dorpsbewoners. 30 gewonden. Uit Warschau wordt gemeld: In een dorp bij Bromberg is Dinsdag een formeel gevecht geleverd tussehen de dorpsbewoners, waarbij ongeveer 30 perso nen gewond zijn. De aanleiding hiertoe was een twist tus sehen de beide boeren Kwiatkowski en Markowski, die reeds sedert geruimen tijd met elkaar overhoop lagen wegens een geschil over de grensscheiding van hun boerderijen. Beiden wilden van een advocaat niets weten, daar zij de kosten schuwden en ga ven er de voorkeur aan, deze kwestie per soonlijk uit te vechten. Markowski overviel zijn buurman en sloeg met een spa op hem' los. Kwiatkows ki van zijn kant nam een jachtgeweer en schoot daarmede zijn aanvaller in het been. Het geheele dorp kwam op de been en koos partij, zoodat de twee partijen elkaar spoedig te lijf gingen en een gere geld gevecht ontstond. Na afloop van het gevecht moesten bijna alle deelnemers geneeskundige hulp inroe pen. zoodat niet de advocaat, doch de dokter een voordeeligen dag had. Expeditie naar het Franz Joseph-land. Oprichting vari het noorde lijkste mctereologische station. Naar de Moskousche „Izwestya" meldt is mon te Leningrad en Archangel druk bezig met de voorbereidingen voor de ex peditie naar het Franz Joseph-land, dat, zooals men weet, onlangs tot Russisch ge bied is verklaard. Tc Archangel wordt de ijsbreker „Sjedof" in gereedheid gebracht, aan boord waarvan het noodige materiaal wordt ingeladen voor de .oprichting van hot noordelijkste meteorologische station. Het ontworpen radiostation en hydro-me- teorologische station is er op berekend om regelmatig de vereisehtc mededeelingen te doen, die zulk een belangrijke rol spelen bij het samenstellen van de weersverwach tingen. Behalve de ijsbreker „Sjedof" zal ook een vliegtuig deel van de expeditie uitmaken, ten einde de ijsgesteldheid te onderzoeken. De kolonisten op het Franz Joseph-land zal men voorts voor drie jaren lang van levensmiddelen voorzien. Als des kundige, zal o.a. prof. Wize den tocht van de „Sjedof" meemaken. De grootste boogbrug van de wereld. Nadert te Sydny haar voltooiing. De brug over de haven van Sydney die in aanbouw is en snel haar voltooiing na dert, wordt als een triomf van do Britsche ingenieurskunst beschouwd. Het denkbeeld om een brug over de haven van Sydney te slaan, dagteekent reeds van 1814 en het plan is zelfs een twistpunt bij plaatselijke verkiezingen geweest. Er zijn verkiezingen over gewonnen en verloren. Maar het plan dat zoo vaak is .bespot, is nu de trots van ieu w-Zuid-Wales. De brug over de haven van Sydney •wordt de grootste boogbrug ter wereld. In ide lengte van haar spanning zal zij de Hèll Gate-brug te New-York kloppen. De voornaamste spanning is 550 M. lang; met de tien andere spanningen mee wordt de geheele lengte ongeveer 1260 M. De hoog te van den middelsten boog zal ruim 135 M. bedragen, de breedte van don vloer 53 1/3 M., het totale gewicht van hetstaal- werk 35 millioen Kg. De bouwkosten zijn op 60 millioen gulden geraamd. Do nieuwe brug verbindt Milsom's Point met Dawes Point. Behalve voor den bouw van de brug, worden ook groote sommen besteed voor den aanleg van nieuwe toegangswegen die de twee deelen van de stad verbinden. In lengte wordt de nieuwe brug alleen over troffen door die over de Forth en de brug van Quebec, maar deze bruggen zijn geen boogbruggen, maar van een ander type. Roofovervallen. In het „Kurort" Ba-deriweiler (Zwarte Woud) werden twee dames uit Berlijn op een eenzamen weg door twee roovers over vallen, die haar met een geladen revolver dreigden en poogden haar uit te schud den. Toevallig kwam er een Kurgast aan loopen, waarop de roovers de vlucht na men. Zij werden later gearresteerd en bij con frontatie door de dames herkend. Gistermorgen werd de kaslooper van het „Rentamt" bij het verlaten van het rijksbankfiliaal te Gotha door twee onbe-, kende personen overvallen, met een knup pel ne'ergoslagen en van zijn acte-tasch Iseroofd, waarin zich 400 Mark aan baar geld en een cheque ten bedrage van meer dan 6000 Mark bevond. De roovers sprongen na de daad in een gereedstaande auto, en ontkwamen^ zon der te zijn herkend. Jeugdige brandstichters. In het voorjaar braken in het Westen van Berlijn talrijke branden op onver klaarbare wijze uit. Naar de Lokal Anzei- ger meldt, is het de politie thans gelukt-, een verrassende ontdekking te doen. Twee der brandstichters zijn nl. gevangen ge nomen. Het zijn. leden van een misdadigers bende van jongelui van 17 tot 19 jaar, die onder leiding stond van een zekeren Kun- ze. Terwijl de meeste leden dezer bende tijdens den brand poogden hun slag te slaan en iets van hun gading te stelen, heeft deze Kunze uit puur pleizier in de sensatie de branden gesticht. Zeven bran den zijn Kunze en zijnen kornuiten zoo goed als bewezen. Daar echter nog niet alle getuigen a charge gehoord konden worden, is het mogelijk, dat hun nog meer gevallen ten laste zullen worden gelegd. Verder worden deze jonge misdadigers nog van talrijke diefstallen beschuldigd. Kunze was gewoon, na een brand te hebben gesticht, zelf de brandweer te alar meeren. Aan een vriend heeft hij verklaard dat hij goede maatjes met de brandweer was en dat hij zeker eens hoofdman bij de brandweer zou worden. Merkwaardig is het, dat hij zonder medeweten van zijn moeder, die weduwe is, een volledig offi- ciers-Wiform had laten maken en er zich ook mee heeft laten fotografeeren. Wat hiervan de bedoeling is geweest, blijft nog een raadsel. Op hem zijn ook verscheidene valsche stempels gevonden. Op een er van stond „Reichswehr kommando", op een ander ..Kriminalpolizei, Berlin". Met val sche legimitatiepapieren heeft hij bij he lers. zich voordoende als politieambtenaar, goederen in beslag genomen.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6