STADSNIEUWS Agenda I DE KAMERVERKIEZINGEN. 37 deelnemende partijen met 644 candidaten. De 37 a-an do Kaïn er verkiezing dcelno- mendc partijen komen in totaal met 644 candidaten bij hun strijd om de honderd zetels op het Binnenhof uit. Het aantal candidaten, waarmede elke partij of groep uitkomt, wordt hieronder vermeld R.-K. Staatspartij 61 candidaten Soc. Dem. Arb. Partij 77 Aart.-Rev. Partij 90 Chr. Hist. Unie 20 Lib. Staatspr. ..Vrijheidsb." 47 n Vrij. Dem. Bond 50 Staalk. Geref. Partij 13 Herv. Geref. Staatspartij 9 Plattelandersbond (Braat) 31 B. K. Volkspartij 14 Comm. Partij (Do Visser) 40 Comm. Partij (Wijnkoop) 12 Nat. Boeren- en Tuindersb. 9 Bev. Soc. Partij 36 IDemocratische Partij 22 Middenp. v. Stad en Land 6 Federatief Verb. (Ter Hall) 14 Partij v. d. KI. HaindeJdr. en Ind. Middenst. 20 Ohr. Demoer. Unie 11 Verb, van Nationalisten 9 [Soc. Dem. Volkspartij R jA'lg. Welvaartspartij 8 'Soc. Econ. Volkspartij 5 'Ned. Chr. Arbeiderspartij 7 R.-K. Boerenpartij 2 Alnti-Stemdw.p. (v. d. Horst) 2 Neutr. Volksp. (Gysen) 3 Int. Volksp. (Braam) 1 Volkspartij Hoofd- en Hand arbeiders 6 Groep van Nunen 2 Lijst Siedenburg 1 Vrije Chr. Partij (Van Es) 1 Lijst VeTwey 3 'Alg. Belang (Lijst Heyde-nrijk) 1 Volkspartij (Lijst den Haag) 2 Tnvalidenp.( Lijst Wassenberg) 2 Lijst Seuymour 1 EEN GEVAL UIT DE PRACTIJK. Moderne opvatting van het huwelijk. Op den politieker) landdag te Bemmel in Gelderland vertelde mr. Van Schaik een geval uit zijn practijk, n.l dat een client, voor wien de stukkdn voor het huwelijk in orde gemaakt moesten worden, gelijktijdig verzocht voor hem bij voorbaat de stuk ken klaar te maken, die hij noodig zou hebben, als hij weer zou willen scheiden. Het geval wekte nogal hilariteit, maar het 'heeft een diep tragischer ondergrond. Hoe ver 't met de zedelijke ontaarding gekomen is blijkt, volgens spr., mede daaruit, dat in Den Haag vaak 40 a 50 nieuwe echt scheidingen per week worden uitgespro ken. Deze cijfers spreken voor zichzelf. „Tijd." NED. R. K. GRAFISCHE BOND. Jaarvergadering. Dinsdagmorgen werd, na- een gezongen H. Mis in de St. Antoniuskerk aan den Groestweg, waaronder velen communiceer den. te tien uur de vergadering in „Unitas" voortgezet. Aan de orde wordt gesteld de wijzigin gen Ziekenfonds-Reglement, ingevolge de voorstellen en amendementen der afdeelin- Sen- - - Geen ingrijpendo wijzigingen zullen wor den ingevoerd. Door den voorzitter worden éenige voor de leden gunstige bepalingen ten opzichte van het eventueel te stichten Pensioenfonds voorgesteld, mede in verband met het na tionale Steunfonds. Een voorstel-Den Haag e.a. dat de con tribueering van 't Nat. Steunfonds vanaf 1 Juli a.s. zal worden stopgezet, en vervol gens gedurende twee jaar de thans recht hebbende leden hun recht behouden op event, steun uit liet Fonds en dat daarna het H.B. met. een voorstel komt in zake de overblijvende gelden, wordt aangenomen. Wat de kwestie der bestemming betreft, stelde de voorzitter voor, flat nog tot 1 Januari a.s. de gewone uitkeeringen zullen geschieden en daarna, voorzoover mogelijk, dc 65-jarigen. die nict-pensioengerechtigi zijn, een pensioentje te verleenen. Tegen dit voorstel was een nog al sterke oppositie; de vergadering bleek meer te gevoelen voor een bestemming, zooals door de afd. Arnhem was voorgesteld, n.l. aan de rechthebbenden, die werkloos worden en uitgetrokken zijn, dan nog minstens 15 we ken een uitkeering wordt verstrekt (liet bedrag door het H.B. te bepalen), totdat de kas geheel is uitgeput. Bij stemming bleek, dat op enkele afdee- lingen na, de vergadering aan dozo bestem ming de voorkeur gaf boven de door het H.B. voorgestelde bestemming. Na eene bespreking over het bondsor gaan wordt besloten den Bond te stellen onder het beschermheerschap van St. Joan- aies, den Evangelist. Naar aanleiding van een voorstel-Utrecht ■wordt door het H.B. krachtig aangespoord tot bevordering van het patronaatsleven en de jeugdorganisatie krachtig te steunen, opdat we in de toekomst bekwame en be ginselvaste werklieden, ook in de grafische bedrijven, verkrijgen, tevens in 't belang der standsorganisatie: deze laatste aange legenheid wordt door den voorzitter aan de afdelingsbesturen sterk aanbevolen, inge volge den wil van het Episcopaat. Aan voorlichting der jeugd bij de oplei ding voor typograaf, ook door middel van 6choolkaarten, zul rloor het H.B. de aan dacht worden gewijd. De heer De Bruijn, voorzitter van 't R. K. Werkl. Verbond, constateert, getuige deze belangrijke Jaarvergadering, dat 't werk van 't Verbond in 't. belang der R. K. ■werkliedenbeweging vruchtbaar is. Spr. is er van overtuigd, dat de R. K. Staatspartij al het mogelijke zal doen, om van Regee- ringswege straks de invoering van de pu bliekrechtelijke medezeggenschap te ver krijgen voor alle bedrijven. Spr. rekent hier bij op de medewerking van den Ned. R. K. Grafis-chen Bond. De afdceliugsadviseur, kapelaan Van Herpt, spreekt eenige sympathieke woor den .voor de uitnoodiging en knoopt INGEZONDEN MEDEDEELING hier eenige nuttige wenken aan vast. De voorzitter van den Christ. Prot. Gra- fischen Bond spreekt zijn dank uit voor de uitnoodiging en spoort aan geheel in den geest dor R. K. tot bevordering der sociale en vaktechnische opleiding der jeugdige typo's. Spr. dankt voorts voor de vriendschappelijke samenwerking met den R Iv. Bond. Tenslotte voert dc vertegenwoordiger van 't Grafisch Zentral-Verband te Keulen het woord. Spr. hoopt op uw voortdurende goe de internationale samenwerking en spoort aan in de steeds gevolgde goede richting voort te gaan. NEDERL. SLAGERSB0ND. Jaarvergadering. Gisteren is te 's-Gravenhage het congres van den Nederl. Slagershond begonnen, on der voorzitterschap van den heer W. Schaab, die een ojieningswoord sprak, waarin hij herinnerde aan het beëindigen van den strijd tegen de veefondsen, welken strijd de slagers niet hebben gewild, doch dien zij hebben aanvaard en in solidariteit hob ben gestreden. Spr. heette den inspecteur van de volks gezondheid, dr. Zwart, welkom en don heer Scholtens, vertegenwoordiger van de orga nisatie der R. K. Slagerspatroons. Jaarverslag en Ned. Beenderen- centrale. Het jaarverslag en de rekening werden goedgekeurd; de laatste sluit met een sal do van 6095. Het voorstel van het bondsbestuur om 1411. zijnde 50 pet. der over 1928 voor den Ned. Slagershond door do Ned. Beenderen- centrale beschikbaar gestelde gelden, te verdeelen onder de bondsafdeelingen, wier leden over het tijdvak van 1 x^ugustus t.m. 31 October 1928 bons inleverden en daarbij do aantallen kilogrammen, op die bons ver meld, als maatstaf to doen dienen, werd zonder discussie aangenomen. Overgegaan werd tot behandeling van het voorstel der Zaandamsche Slagersver- eenigïng omJ te beproeven, een uniforme uitvoering te verkrijgen van de bepalingen der vleesch- keuringswet, door die uitvoering enkel te doen geschie den vanwege het Rijk en niet door tus- schenkomst van de gemeentebesturen. De voorzitter merkte op, dat de bezwa ren. bij de tegenwoordige uitvoering ge voeld. door een regeling als Zaandam wil, niet zullen worden ontgaan. De oorzaak van het gebrek aan uniformiteit ligt ten deele in de uitvoering door ambtenaren, die tevens praktizeerende dierenartsen zijn. Daarom is het bondsbestuur van oordeel, dat het bestaande stelsel onjuist is en dat althans de uitvoering geheel wordt opge dragen aan volledige ambtenaren. Op dit terrein is het bondsbestuur reeds actief, tevens om te bereiken, dat een eind worde gemaakt aan andere misstanden, met name op het gebied der huisslaehtingen. Tegelijk met het Zaansche voorstel werd aan de orde gesteld een voorstel van de Amsterdamsche Vleeschhouwersvereeniging „De Voorzorg", het bondsbestuur uitnoodi- gende, er bij de regeering op aan te drin gen, dat de Vleeschkeuringswet worde her zien. inzonderheid wat betreft een betere regeling der z.g. huisslachtingen en het brengen van meer uniformiteit in het keu ringsregulatief. Namens de voorstellende vereeniging werd er op gewezen, dat gedurende het jaar 1926-1927 niet minder dan bijna 300.000 huisslaehtingen zijn verricht hetgeen een gevaar is voor de volksgezondheid en een ernstig nadeel voor de bonafide slagers. Dr. Ten Sande, inspecteur van de volks gezondheid merkte op. dat de inspectie het in het belang eener uniforme uitvoering de-r Vleerschkeuriugswet acht, dat zij zoo veel mogelijk in handen is van volledige ambtenaren, die geen nevenbetrekkingen mogen vervullen. Jn die richting is de in spectie voortdurend bezig. Op voorstel van den heer De Visser te Vlissingen werd besloten, dat het bestuur een motie zal opstellen, waarin de geuite wenschen tot uitdrukking komen en die aan de Regeering zal worden gezonden. Aan de orde was een voorstel van de vereeniging ..Vereenigde Rotterdamsche Slagers" om het bondsbestuur op te dragen er 'bij den minister van Arbeid op aan te dringen om het gebruik van kleurstoffen in worstsoorten weder toe te staan. De heer v. d. Veer betoogde, namens de commissie van overleg, dat deze zaak in voorbereiding is, waarom hij het onge- wenseht achtte, dat de vergadering dien aangaande een besluit nam. Door enkele afgevaardigden werd op aanneming van het voorstel aangedrongen, daar men deze zaak bij het bondsbestuur beter thuis achtte dan bij de oommissie van overleg en spoedige opheffing van het verbod uit een oogpunt van billijkheid jegens de sla gers zeer noodzakelijk vond. Tegen misbruik van kleurstof teneinde aan minderwaardig vlecsch een goed uiter lijk te geven, kan de keuringsdienst wa- ken. Besloten werd. de afwikkeling van de quaestie aan de commissie van overleg over te laten. Een voorstel der Utrechtsche Slagers- patroonsvereeniging om een actie te be ginnen ter verkrijging van opheffing van den toestand, dat de onkosten, voort vloeiende uit de abattoirtarieven alleen door den slager gedragen worden, werd afgewezen na de mededeeling van den voorzitter, dat materiaal verzameld wordt om te kunnen ageeren tegen de groo- te winsten, die de gemeenten met haar openbare slachthuizen maken. Naar aanleiding van voorstellen der Amsterdamsche Vleeschhouwersvereen. „V. A. S." en der Varkensslachtersvereen. „Am sterdam", betreffende de uitwerking der conclusie in het rapport -van de commissie tot oöderzoek naar het vleeschverbruik en de middelen om dit te bevorderen, neer gelegd, deelde het bestuur mee. dat- het de zaak reeds ter hand heeft genomen en dat verzamelde adviezen e.d. weldra gepubli ceerd zullen kunnen worden. De voorstel lers namen met deze mededeeling genoe gen. Meegedeeld werd, dat van de commissa rissen in liet dagelijksch bestuur zijn be noemd de heeren A. 8. Poppe (Overijsel)" en Bille (Amsterdam). Do vergadering werd verdaagd tot he denochtend. „H'bld." NEDERL.' AANNEMERSBOND. Jaarvergadering. Gisteren is te Deventer de jaarlijksche algemeene vergadering van den Nederl. Aannemersbond begonnen. De' heer Berends, afdeelings-voorzitter, sprak een welkomstwoord, waarna de bondsvoorzitter, ir. Thijssen (Amsterdam), verklaarde, dat. het afgeloopen vereeni- gingsjaar voor den Bond veelbewogen is geweest. Al is veel bereikt, toch is, ter zake van borgstelling en arbitrage, niet alles afgewikkeld. Spr. schetste het. ver loop van de actie bij Rijk en openbare lichamen over borgsteliing en arbitrage. Alle leden hebben op voorbeeldige wijze den Bond gesteund. De minister ver klaarde, naar overeenstemming met den Bond te willen streven. Het verbod van inschrijving is daapop opgeheven. Prac- tisch is de borgstelling van de baan over de geheele linie. Spr. besprak het concept, door den mi nister voor arbitrage in geschillen ge geven. Dit concept was onaannemelijk, wegens verschillende gebreken. Het arbi trage-lichaam zou eenzijdig door den mi nister worden benoemd en ook is liet fout, dat een jurist als voorzifter zoii worden .benoemd, omdat een jurist tenslotte tech nische kennis zal ontbreken. Omtrent het te verwachten verloop der zaak is spr. niet. optimistisch, omdat nog moeilijke beslissingen worden tegemoet gezien. Spr. wees op het besluit van den R.K. Aannemersbond, dat zijn leden geen lid mogen zijn van een anderen bond in het vak. De N.A.B. heeft, bevorderd, da/t hij zich zou beperken tot economische belan gen. Spr. betreurde de houding van den R.K. bond en verklaarde, dat. de N.A.B. zeker niet, zooals de R.K. bond meent, het eigenbelang der leden op het oog heeft gehad. Hij verwees daarvoor o.a. naar de oprichting van de Middelb. Tech nische School. De rede van den voorzitter werd met applaus ontvangen. Medegedeeld werd, dat de volgende jaarvergadering te Maastricht zal worden gehouden. Zwolle heeft de jaarvergade ring voor 1931 genoodigd. Jaarverslagen enz. Het jaarverslag Juni 19281929 vermeld om. aangaande de Risico-Vereeniging voor de Ongevallen-verzekering dat in 1928 3262 ongevallen voorkwamen, tegen 33S6 in 1927. Het verzekeringsplichtig loon der in 1928 aangesloten leden heeft bedragen f 20.430.JI62 tegen f 22.636.819 in 1927. Het ledental der Ziekte-Risico-Vereeni- 'ging bedroeg op 1 Jan. 1928 267, en op 31 December 1928 269. Uit de balans en de winst- en verlies rekening blijkt, dat het winstsaldo bedroeg op 31 Dec. 1927 f 32.461.491/2. Over 1928 waren de ontvangsten meer dan de uit gaven, f 4.777.02, zoodat het winstsaldo op 31 December 1928 f 37.238.51*/* bedroeg. De Weerstandskas (Waarborgfonds) sluit met een saldo-verlies van f 2.298.85, het Steunfonds met een saldo-winst van f 592.86, het M. C. Roestfonds met een saldo-verlies van f 15.730.10, het Fonds tot steunverleening aan nagelaten betrekkin- gen van overleden bondsleden met een sal do-winst van f 942.64. De 'begrooting van de N.A.B. voor 1930 sluit in ontwerp met bedragen van ont vangsten en uitgaven van f 35.700, en een voordeelig saldo van f 150. De rekeningen werden goedgekeurd evenals de begrooting voor 1930 en het jaarverslag. Een buitengewoon onverantwoordelijke daad. Een rede van Dr. Mol Ier. Dr. Moller heeft een politieke rede ge houden te Tilburg. Aan het verslag van het Hgz. ontleenen wij de volgende passages: Spr. waarschuwt er tegen om nooit een katholiek man of een groep katholieken die over den uitleg van de katholiek-staat kundige beginselen een andere meening aanhangen, als minder goede katholieken te kwalificeeren. Maar toch hebben wij den plicht dip oordeelen te bestrijden, in het gelang van onzen staatkundigen invloed. Er zijn nu verschillende katholieke par tijtjes, maar spr. zal 't over de R. K. Volks partij hebben, waar dit dc eenige van die nevenpartijen is, die tenminste met een pro gram uitkomt. Voorop stelt spr. dat hij de reden van de afscheiding niet kan vatten, want als ka tholiek kan hij 'b program der R. K. Volks partij ten volle onderschrijven. Spr. wijst dan met grooten nadruk op de geweldige verantwoordelijkheid, die op zich laden zij, die door het stichten van een andere partij de eenheid van de katholie ke Staatspartij trachten te verbrokkelen. Dat is onverantwoordelijk, vooral ook ge zien den tegenwoordige» invloed van de katholieken jn Nederland gezien ook de historie. Verbrokkeling werkt verder het- vormen van een parlementaire regeering tegen, on nu is 't wel eigenaardig, dat de R. K. Volkspartij wil heensturen naar een parlementaire regeering! Spr. kan eerlijk verklaren, dat hij nooit van geen enkelen R. K. Volkspartijer een steekhoudende rede heeft gehoorcV voor de buitengewone onverantwoordelijke daad, die zij stellen door hun afscheiding. Goedkoope trein. Op Donderdag 4 Juli 1929 zal een goed koope trein 2e en 3e klasse loopen van de stations Den Haag S.S., Voorburg, Zoeter- mecr-Zeg waard, Zcvenhuizeii-Moerkapelle, Leiden H.S.M., Zoeterwoude, Hazerswoude- Koudekerk, Alphen a.d. Rijn, Zwammer- dam, Bodegraven en Waarder naar Ede, Arnhem, Oosterbeek Laag en Nijmegen en terug. Prijzen voor heen en terug: Van de stations Den Haag S.S., Voorburg, Zoeter- meer-Zegwaard, Zevenhuizen-Moerkapelle, Leiden, Zoeterwoude, Hazerswoude-Koude- kerk, Alphen a.d. Rijn: 2c klasse f3.85, 3e klasse f2.75; van de stations Zwammer- dam, Bodegraven, Waarder: 2e kla'sse f 3, 3e klasse f 2.15. 10— 25.— VERKIEZ1NGSF0NQS. Ontvangen: Van een Weldoener Verschil van meening Met dank, P. VAN BERGEN HENEGOUWEN, Beestenmarkt 32. Wie volgt? Er is nog zooveel te kort oor de noodzakelijke propaganda! ONZE PR0PAGANDA-0PT0CHT. Van vele kaarten worde», ons inlichtingen verzocht omtrent de samenstelling en den weg welke gevolgd zal worden enz. Op al deze vragen zal de „Leidsche Cou rant" vaai 29 dezer uitvoerige inlichtingen geven. Dan zal alles, wat de deelnemers moeten weten, worden gepubliceerd. Wij kunnen nu al wel verklappen, dat, indien het weer medewerkt. 1 Juli 1929 een historische dag voor Katholiek Leiden zal worden. Vele vaandels, die nog nooit buiten onze kerkmuren zijn ontplooid, zullen langs de straten worden gedragen. Bijna alle Katholieke vereenigingen, con gregaties, Derde Orde, enz. enz. zullen aan Leiden's bevolking tooncn de eenheid en kracht van onzen Godsdienst. Hoevele Katholieken, die nog alleen als zoodanig in de bevolkingsregisters te boek staan, zullen bij het zien van deze zuiver Katholieke betooging terugdenken aan hun' vroegeren tijd Katholiek Leiden, voor U is het Maan dag een mooie dag. Vele malen is ons toe geroepen, dat wij ingeslapen waren,wij waren uit den tijdwij durfden niet naar buitenwij waren dompers en nog veel meer van dat fraais. Welnu, onze tegenstanders krijgen Maan- dagvond antwoord op een wijze, die niet alleen zal spreken tot Leiden, maar ook daarbuiten. De Optocht-commissie. Gemeentelijke Aankondigingen De autotocht voor ouden van dagen. De.groote boeloop Het comité „Autotocht voor Ouden van Dagen" maakt bekend, dat de inschrijving voor ouden vau dagen gesloten is, daar er zich reeds te veel opgaven. Aanbiedingen van auto's zijn echter welkom. Voorstelling Leidsche Manege. Gisterenavond werd in de Leidsche Mancgh aan de-Kaiserstraab een voorstel ling op rijkunstig gebied gegeven dooi de leerlingen der Manege, onder leiding van den directeur, den heer J. Ebbiidt. Deze voorstelling, waartoe verschillende persoonlijke uitnoodigingen warën gezon den, mag goed geslaagd hecten. De manege zag er keurig uit en een helderwit „welkom" in groote witte let ters op den groncl gaf den bezoekers(sters) reeds aanstonds een gevoel van thuis-zijn. De heer Ebbink sprak voor den aan vang der voorstelling een openingswoord, waarin hij het welkom toeriep' aan alle aanwezigen, tf.o. wij b.v. opmerkten den rector magnificus der Universiteit, prof. jhr. Van Eysinga en den secretaris van het College van Curatoren, mr. Idenburg. De heer Ebbink zeide, dat cleze voor etelling er geen zou wezen zooals men die ziet in maneges en circussen, het moest min of meer een openbare les zijn. De drukte in de manege liet n.l. niet toe, dab men zich langen tijd bezig hield met al lerlei kunstoefeningen. Spr. gaf daarna een nadere uitlegging van hetgeen onder paardrijkunst moet worden verstaan. Het is niet de kunst van springen en hardrijden, maar het geven van een rustigen gang aan het paard. De paardensport, zooals zij tegenwoor dig ontaardt, is een jacht naar zooveel mogelijk prijzen behalen, dat-de paarden kapot maakt en spr. zegt in zijn kring zooveel mogelijk de kunst van het rijden i te zullen bevorderen. Door deze voor- Uitoefer.ing kiesrecht door personen, die in .dienstbetrekking zijn. De Burgemeester van Leiden herinnert personen bij wie, en bestuurders van bij zondere ondernemingen en instellingen waarbij, personen die den leeftijd van vijf cn twintig jaren hebben bereikt, in dienst betrekking zijn: dat zij, volgens art. 55 der Kieswet, ver plicht zijn tc zorgen, voor zoover niet bij algemeencn maatregel van bestuur vrij stelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot .een te houden stem ming mede ie werken, gedurende ten min ste twee achtereenvolgende uren, tusschen aclvt uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde; dat zij, volgens art. 56 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in liet arbeidslokaal en, zoo or meerdere arbeid slokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór, en op di'n tot slcmaiing bepaalden tijd op een zifhtbare wij/.® is opgehangen een door henlof van. hun«?ntwcge onder- teekende lijsts de twfe aAtereenvolgende uren, bovenbfdoeld, finngwlende, voor elk afzonderlijk if aroe/sgewite of voor allen gezamenlijk;5 l}- dat, volge 151 d eil Kies wet, treding vane bovenstaand» voors^jpritten wordt gestrafctr met hecht'eni^^an ten hoogste veertien dagen of j^ffboete van ten hoogste vijf en zevent^^iüden. Do algemeene maate^fel van bestuur, bovengenoemd, is gafl^en bij Koninklijk besluit van 24 Njtr 1901 (Staatsblad no. 109) en luidt al^volgt: Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in artikel 57 (thans 54) der Kies wet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrek king zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voor komen. Artikel 2. \Vrijstelling als omschreven in het voorjAaïwt artikel wordt voorts verleend geneeskundigen en apothe kers ten aanzien\yan bij hen in dienst betrekking zijnde personen, alsmede aan personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers. De Burgemeester voornoemd, A. v. d. SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 27 Juni 1929. Vrijdag. Openbare Vergadering E.-K. Kies- ver., Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Juni waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Ra penburg 12, telefoon 594. stelling hoopte hij den aanwezigen dan ook eenig idee te zullen bijbrengen van wat paardrijkunst is, terwijl hij tenslotte den wen.soh uitte, dat de aanwezigen een goeden indruk van de Leidsche Manege zullen mogen ontvangen. Namens de leden werd den heer Eb bink hierop een fraai bouquet bloemen aangeboden, waarna het programma een aanvang nam. Begonnen werd mei gesloten oefenin gen te paard door 6 dames en 6 heeren, die al aanstonds deden zien, dat de ma nege over goede paarden beschikt, maar ook, dat men hier onder leiding van den heer Ebbink inderdaad een goede oplei ding ontvangt: Wel was natuurlijk niet alles even vol maakt maar niet uit het oog verloren mag worden, dat men bier geen circusmen- schen bezig zag. Het paardrijden in woord en beeld was zeer leerzaam. De heer Ebbink gaf hier een uiteenzet ting van de eerste beginselen der paard- rijkunde en de ruiter, die. het paard be reed bracht in beeld, hoe het paard op de geringste beweging, hetzij met den teugel of door de boenen van den ruiter, reageert en doet wat van 'hem verlangd wordt. Vele van de aanwezigen, die niet de paardrijkunst machtig zijn, hebben hier door een indruk kunnen opdoen .van wat deze kunst eigenlijk is. Ook bij de volgende nummers was zulks ■het geval. De dressuur-oefeningen waren op den duur wat te lang gerekt, maar veel werd weer vergoed door do manoeu vre a la flêche, gereden door 2 dames en 2 heeren, en het nummer caroussel, door 4 dames op het Faustballet uitge voerd. De spring-oefeningen door dames en heeren werden met heel veel belangstel ling gevolgd, ook ql waren enkele paarden niet, altijd even gewillig. Het geheel was een goed geslaagde voorstelling; waarin ruiters zoowel als di recteur veel bijval oogstten. Er waren veel bloemen en kransen, hetgeen de voorstelling een fleurig cachet Eindexamen Sted. Gymnasium. Voor het eindexamen Sted. Gymnasium zijn geslaagd voor A: J. de Graaf, W. F- Jongbloed, W. B. Kranenburg, G. P. H. Locher, A. van Oven, S. Riemens, Emmy Roëll, Lies Stevncn, P. D. Walbeehm, Ma- rijtje Wilbrink, Tineke Zaayer, allen alhier en P. K. Huibregtse, te Wassenaar.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2