H. COLIJN TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 21 JUNI 1929 Morgen viert, oud-minister H. Colijn zijn kesrigsten verjaardag. Wij geven een Levensbeschrijving" van dezen an tire v, Staatsman, die door rriend en tegenstander geëerbiedigd is om zijn groote gaven en zijn groote werk kracht. zijn groote verdiensten voor Land en V olk. Hendrikus Colijn werd don 22sten Juni 1669 te Haarlemmermeer geboren. Hij ge poot Lager Onderwijs te Uitwijk (gemeente Almkerk) en werd daarna opgeleid voor onderwijzer door een schoolhoofd in de Haarlemmermeer. In Februari 1880 trail hij in dienst als volontair bij het Instructie Bat. te Kampen, en vertrok Nov. 1880 naar een der regimenten Infanterie als korpo raal. Deed in 1S90 examen voor den Hoofd cursus te Kampen om daar te worden opge leid tot officier en werd in 1892 benoemd tot 2den luitenant bij het wapen der Infan terie van het Nederl. Indische leger. Hij nam'in 1894 deel aan de expeditie tegen Lombok, waar hij bij de bestorming van Tjakranegara den lSdcn November 1894 de Militaire Willemsorde verwierf. In het be gin van 1S95 van Lombok teruggekeerd, volgde in Mei van dat jaar zijne overplaat sing bij de troepenmacht in Atjeh, waar hij deelnam aan verschillende gevechten, dic\ het gevolg waren van ons actief optreden na het verraad van Toekoe Oemar in Maart 1896. In 1S97 maakte hij deel uit van de groep officieren, die in het half be dwongen land belast werden met het bur gerlijk bestuur over bepaalde declen van het veroverde grondgebied. Voor de als mi litair in die betrekkingen bewezen diensten werd hij in 1900 begiftigd met de ecresabcl voor betoonde dapperheid en in 1901 bij keuze bevordérd tot kapitein met gelijktij dige benoeming tot adjudant van den Ci viel en Militair Gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden, Luitenant-Generaal J. B. van Heutz. In die betrekking werd hom van tijd tot tijd het bevel over mobiele co lonnes met bepaalde opdrachten opgedra gen, voor de vervulling waarvan hem in 1903 de Militaire Willemsorde 3de klasse te beurt viel. In datzelfde jaar 1903 werd hij tevens belast met het burgerlijk ge zag over 'n deel der Noordkust van Atjeh, waar zich destijds de voornaamste hoofden der verzetspartij onder wie Panglima Po- lim, ophielden. Na deze hoofden tot onderwerping tc hebben gebracht, vertrok hij in Mei 1904- naar Europa, om, reeds begin September den nieuw benoemden Gouverneur-Gene raal van Heutz als adjudant naar Indië te vergezellen. Van October 1904 tot April 1905 was hij werkzaam als assistent-resident van de pas onderworpen Gajoe- en Alaslanden en hij werd daarna door den Gouverneur-Gene raal van Iieutsz belast met verschillende .besfcuursopdrachten naar de onderscheide ne deelen der gewesten buiten Java. Tweè jaren later verliet hij, onder gelijktijdige toekenning van den rang van Majoor, voor goed den militairen dienst, en werd be noemd als secretaris van' het Gouverne ment van Nederlandsch-Indië. Na oen jaar lang ook werkzaam geweest te zijn als adjunct-Regceringscommissaris voor de de centralisatie (de instelling van locale gc- biedsdeelen met een zekere autonomie) werd in 1908 het ambt van Adviseur voor de bestuurszaken der Buitenbezittingen in het leven geroepen, waarin hij de eerste titularis was. Bij de algemeene verkiezingen in 1909 tot lid van de Tweede Kamer gekozen, volgde den 4den Januari 1911 zijne benoeming tot Minister van Oorlog. Onder de wetten, tij dens zijn bewind tot stand gekomen, moe ten in de eerste plaats genoemd worden de Militiewet, de Landstormwet en de Land- weerwet, terwijl daarnevens te vermelden zijn verschillende aangenomen voorstellen tot belangrijke uitbreiding van den munitie voorraad voor Infanterie en de Artillerie, de aanvankelijke organisatie van de lucht vaart, de aanschaffing van keukenwagens voor het veldleger, waardoor de mobiliteit der troepen verhoogd werd; een nieuwe organisatie van het leger en verbetering- van -tractementen en pensioenen van offi cieren. Eindelijk kwam onder zijn bewind een verbetering van de kustverdediging tot stand. Niet het minst tengevolge van deze maatregelen bleek het in 1914 mogelijk hel Nederlandsche leger snel te mobiliseeren. In Mei 1912 werd hij ad interim met de portefeuille van Marine, welke hij tot het aftreden van het Kabinet-Heemskerk (29 Aug. 1913) voerde, belast. Na een reis te hebben gemaakt door Chi na en naar Saigon en na Indië opnieuw te hebben bezocht, trad hij den lsten Maart 1914 als Directeur der Bataaf sche Petro- leurnmaatschappij op, cn werd den 15dcn September d.a.v. gekozen tot lid van de Eerste Kamer voor de Provincie Gelder land. In 191S werd hij door de Koningin belast met de vorming van een Kabinet, doch verzocht om die opdracht niet te behoeven aanvaarden, aangezien hij voor zijne poli tieke inzichten geen meerderheid in de Staten-Generaal (althans in de Tweede Ka mer) aanwezig achtte. In September 1918 werd hij door de Re geering als hoofd eener delegatie - naar Londen gezonden om met de Allied and Associated Governments te onderhandelen over de voorziening van Nederland met le vensmiddelen cn andere noodzakelijke be hoeften. Kort daarop vertrok hij metter woon naar Engeland om als Managing-Di rector van de Asiatic Petroleum Maat schappij op te treden. Einde 1920 werd hij aangezocht om liet ambt van Gouverneur-Generaal over Ne derlandsch-Indië te aanvaarden, doch meende daarvoor te moeten bedanken in verband met zijn eerst betrekkelijk kort te voren aanvaarde betrekking van Managing Directer van de Asiatic Petroleum Cy. In April 1922 werd hij echter geroepen om Dr. Kuyper op tc volgen als leider der A. R. Partij en als Hoofdredacteur van het partij-orgaan ..De Standaard". Aan die roepstem gaf hij gehoor. Tengevolge van het aftreden van den Mi nister van Financiën in het zittend Kabi net, aanvaardde hij in Augustus 1923 diens ambt en kwam toen tc staan voor het her stel van het financieele evenwicht in de Nederlandsche Staatsfinanciën. Na er fn den loop van 1924 in te zijn geslaagd door verschillende maatregelen het evenwicht in de begrooting te herstellen, werd hem 15 Juli 1925 door de. Kroon de vorming van een nieuw Kabinet opgedragen, welk Ka binet 4 Augustus d.a.v. optrad. Tengevolge van een votum der Tweede Kamer over hét gezantschap bij het Vaticaan, ontviel aan hel Kabinet de steun der R. K. Staatspartij cn bood het Ministerie zijn ontslag aan. In Juli 1926 werd hij opnieuw gekozen als lid van de Eerste Kamer der Stalen- Generaal. In Mei 1927 door de Nederlandsche Re geering afgevaardigd naar de Economische Wereldconferentie te Genève, vervulde de heer Colijn het presidium van de sectie voor Handelspolitieke vragen. En daarop volgde eind 19-27 de Conferentie van den Volkenbond 'tot afschaffing van In- en Uitvoerverboden, van welke conferentie hij de voorzitter was. In ,1928 werd de heer Colijn benoemd tot Vice-President 'van het Raadgevend Economisch Comité van den Volkenbond, en in het voorjaar van 1929 tot voorzitter van den Zuiderzceraad. Naast Ridder 3de klasse in de Militaire Willemsorde, is de heer Colijn ook Com mandeur in de Orde van den Nederlancl- schen Leeuw. Groot Officier van het Le gioen van Eer, Grootkruis der Orde van het Herstelde Polen en Ridder 1ste klasse van het Kruis van Verdienste van Hon garije. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. ONTPLOFFING IN DE ARTILLtRIE- INRICHTING AAN DE HEMBRUG. Een arbeider zwaar gewond. In de vuurwerkerij van de Artillerie-In richting aan de Hembrug heeft gistermid dag halfdrie door een tot nu toe onbekende oorzaak een hevige ontploffing plaats ge- hacjj tengevolge waarvan een arbeider zwaar gewond is. Aan het gebouw, waarvan door den he- vigen luchtdruk het dak werd afgerukt, is veel materieele schade aangericht. Met den eigen auto van het bedrijf is de gewonde naar het Binnengasthuis te Am sterdam overgebracht. Auto tegen een boom. Woensdagmiddag is op den Rijksweg van Vorden naar Zutphen baronesse v. Heccke- Ten'-vanKeil' van Rhederoord mei haar auto' tegen één boom- gereden, doordat do voorruit, ,los waaide eri hierdoor haar hand beklemd raakte. Zij verloor den macht over haar stuur. De drie inzittende dames wor den uit den auto geslingerd, doch niet ern stig gewond, terwijl de auto nagenoeg ge heel vernield werd. Dood tengevolge van een val. De 17-jarige opperman Hendrik de Kruik van Hinderdam, gem. Nedcrhorst den Berg, werkzaam aan de Vèslbrug te Weesp, viel met zijn hoofd op een steen, waardoor hij zoodanige verwondingen kreeg, dat hij spoedig daarna stierf. Hij laat een vrouw met zes kinderen na. Bedrijfsongeval. Woensdagmiddag is een cylinder van de ophaalmachine van de nieuwe schacht der Dominale Mijn te Kerkrade gesprongen. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Hoe lang het zal duren eer het ver voer in de schacht weer normaal kan plaats hebben, kon nog niet met zekerheid gezegd wórden. De schade is vrij belangrijk. Verdronken. Te Bargercompascuum is de 14-jarige zoon van den schipper Hadders .verdron ken. De 11-jarige S. uit Beek is Woensdag middag bij het baden in de Maas tusschcn Elsloé en Gcule verdronken. Gisteravond om acht uur waren twee jongens in de Maashaven te Rotterdam, met een roeiboot aan het spelevaren. Plot seling sloeg de acht-jarige A. M. Krook, wonende aan de Goede Hoopstraal 20 over boord, en verdween direct in de diepte. De politie, die terstond met het geval in ken nis werd gesteld, heeft na twee uur dreg gen het lijkje opgehaald. Het werd per lijk wagen naar het ouderlijk huis vervoerd. Brandstichting? Te Beverwijk is verdacht van brandstich ting aangehouden de schoenmaker J. J. S. S., die een schoenmakerij te Beverwijk drijft. Hij heeft verleden jaar een filiaal te IJmuiden geopend, welk perceel des nachts onbewoond is. Reeds eenmaal is er brand geweest. Kort geleden had er een inbraak plaats, waarbij een partij leder is ont vreemd. Dinsdagnacht is weer brand uitgebroken in de schoenmakerij. De brandweer had den brand spoedig gebluscht. Gebleken is, dat de brand was aangestoken, daar men stuk ken hout, in petroleum gedrenkt, heeft ge vonden. S. is daarop gearresteerd. De poli tie vermoedt, dat ook de inbraak gefin geerd is. Boschbrand. In de bosschen langs de spoorlijn Deur- neHelmond heeft bij de Rakt een brand gewoed. Ongeveer 15 H.A. werd een prooi der vlammen. INGEZONDEN MEDEDEELING. Brand aan den Stationsweg te Rotterdam. Gisteravond omstreeks kwart over acht is brand uitgebroken in het woninginrich- tingmagazijn Modern aan dén Stationsweg Ié Rotterdam. Toenrds brand uitbrak be vond zich niemand in het gebouw, zoodat ■de brandweer dc straatdeur moest open breken. Het bleek dat het vuur woedde in drie toonkamers, welke gelegen zijn achter op de belétage. Twee van deze kamers zijn geheel, éérf is grootendeels uitgebrand. Dank zij het snelle ingrijpen van dc brand weer is hel gelukt het vuur tot deze drie kamers te beperken. In de andere vertrek ken is veel waterschade veroorzaakt. Met twee stralen, welke voorlangs en een straal, die achterom was uitgelegd is de brand ge bluscht. DE M00PD OP DEN OOSTZEEDIJK TE ROTTERDAM. Brons' proces-verbaal. Menigeen zal zicli ongetwijfeld de vraag gesteld hebben, waarom de agent Brons niet eerder met het proces-verbaal betref fende den moord op den heer Lans te Rot terdam voor defi dag is gekomen. De ,,Voorw." vernam daaromtrent: Zooals iedereen, had ook Brons met belangstel ling het verslag van de terechtzitting ge volgd. Steeds had hij gedacht dat zijn rap port wel ter sprake zou komen, maar tot zijn groote verwondering bemerkte hij, dat dit niet het geval was. Hij sprak er met kennissen en collega's over 6n deze raadden hem aan, het er niet bij te laten zitten. Zondag stelde Brons zich daarom in verbinding met den waar nemend hoofdcommissaris, die hem naar commissaris Dijkstra verwees. Commissa ris Dijkstra .werd opgebeld", doch Brons kreeg geen gehoor. Brons besloot er boen de allerhoogste politieautoriteit in te ken nen, n.l. den burgéuiéestcr. Maar ook deze was niet''in dc; stad, zoodat hij genoodzaakt was, zich tob den loco-burgemeester, mr. A. de Jong te wenden. Deze adviseerde Brons zich zoo spoedig mogelijk met den officier van justitie, mr. de Visser, in verbinding te stellen en deze clroeg Brons van zijn bevindingen proces-verbaal op te makon. Het blad vernam verder nog, dat Brons Maandag onmiddellijk na de terechtzitting op het hoofdbureau is ontboden, waar hij in het bijzijn van commissaris Dijkstra door commissaris Caspers is gehoord. De heer Dijkstra zegt, dat het onmoge lijk is, dat Brons hem Zondag heeft opge beld hij is dien dag niet uit geweest. Brons 'heeft echter den naam genoemd van de juf frouw bij wie hij getelefoneerd heeft, zoo dat dit uitgezocht kan worden. Commissaris Dijkstra en inspecteur Her mans ontkennen voorts, dat Brons hun mondeling zijn waarnemingen in 't kantoor van den heer Lans, zou hebben medege deeld. De diefstal in den juwelierswinkel te Den Haag. Wat er gestolen is. In verband met den belangrijken dief stal van gouden sieraden en juweelen in den juwelierswinkel van de firma Rodbart- Yisser in de Spuistraat tc Den Haag, deelt de commissaris van politie, afdeeling B al daar in het Alg. Politieblad mede, dat ge- stelen zijn: 292 gladde gouden ringen, zegelringen en ringen met gekleurde steenen: 44 gouden ringen met brillant en diamant; 30 gouden ringen met kleursteen 11 ringen mei bril jant en diamant 1 platina-ring met drie wisselbare steenen, w.o. een olijfgroene steen en oen wit met blauw-grocne steen: 1 platina ring met drie wisselbare steenen, w.o. een paarse steen en een bruine steen; 1 paar briljanten oorknoppon, 3.47 karaat; een groot aantal gouden en platina oor knoppen met diamant en brillanteonigc paren frontknoopen (goud); een gouden broche, met diamantjes, 5 parel dasspel den (goud); 5 briljanten dasspelden (goud), 14 gouden dasspelden met diamant onge veer 100 gouden colliers; 20 platina en wil gouden colliers; 16 gouden heeron horlo ges, 2 gouden dameshorloges, 1 gouden da meshorloge niet milanese armband, onge veer 12 gouden damesarmbandhorlogos, 1 witgouden of platina damesarmbandhorlo- gr met brillant; 12 paar gouden nuinchel- knoopen; ongeveer 15 gouden broches; I gouden naaigarnituur, 1 gouden collier met parelhangcr, 3 gouden kettingbroches, 10 gouden armbanden, ongeveer 8 gouden spel den, ongeveer 24 gouden brochettes (spel den) met diamant, en brillant; 2 paar fan tasie-parels met gouden klemmen (oorbel len), 3 gouden Eversharp heercnpollooden, 3 gouden Eversharp damespotlooden, 12 gouden h^crcnschuifpotlooden, ongeveer 40 gouden horlogekettingen, 11 gouden vin gerhoeden, 1 gouden damestaseh, 3 gouden beursjes, 4 gouden lange halskettingen, 2 witgouden of platina hangers, 1 amethyst 2.46 karaat, 1 amethyst 2.35 karaat, 1 ame thyst 8.65 karaat, 1 amethyst 4.S0 karaat, een chrysoliet 7.80 karaat, 2 parelsnoeren (echt). Men is druk bezig met inventarissen en eerst over eenige dagen zal men zoover ge vorderd zijn, dat een volledige opgave van hel gestolene gegeven kan worden. De onbewaakte overweg bij Rilland-Bath. Men schrijft uit Rilland-Bath aan de N. R. Crt.": Het ernstige ongeval, dat hier onlangs plaat-s had, heeft de directie van de spoor wegen ertoe gebracht om enkele wijzigingen ter plaatse aan te brengen. De waarschu wingsborden, die tot heden naar het gewo ne model in zwart en wit waren gemaakt, zijn overeenkomstig de aanwijzing van de commissie voor onbewaakte overwegen met rood afgezet, zoodat ze meer opvallen. Het moet. in het voornemen liggen dc overige onbewaakte overwegen in de toekomst van hetzelfde kenteeken te voorzien. erder heeft de bewoner van wachtpost 20A aanzegging gekregen, om zoo spoedig mogelijk zijn woning te verlaten, daar deze wachtpost zal worden afgebroken. Wel wordt het uitzicht daardoor vrijer, maar te vens mag hieruit worden afgeleid dat van bewaking van den overweg niets zal komen Woer terecht. Men méldt uit Nijmegen aan de „Msbd.": De beide Nijmeegsche H. B. S.-scholieren die na een reprimande te hebben gekregen, vermist werden en wier opsporing verzocht was, zijn te Brussel aangehouden. De meis jes zijn thans weer in de ouderlijke wonin gen teruggekeerd. Berooving in den trein. Een reiziger, die met den trein van 23.20 uur gisteravond van Amsterdam naar Haar lom was vertrokken, heeft bij zijn aankomst aan laatstgenoemd station medegedeeld, dal hem in den trein door opensnijden van zijn vestzak een bedrag van 7000 is ont stolen. De Haarlcmsche recherche stelt een uitgebreid onderzoek in. Industrie en grono'speculatie. In don laatsten tijd wordt te Best een 'opmerkelijk levendige handel gedreven in pcrceelen heidegronden, welke een zeer graag object vormen van speculanten, die het oog hebben gericht op de bouwplannen dei N.V. Philip s fabrieken onder deze ge meente. Mooral de perceelen langs den pas vernieuwden Boschdijk en in de omgeving van het Wilhelminakanaal, zijn in den laat st en lijd zeer in waarde gestegen. De „B. Cvernam van perceelen heidegronden, welke voor kort nog slechts een waarde vertegenwoordigen van 200 en nu reeds verkocht worden voor 3500. De teerkalkerij tc Amsterdam. Naar aanleiding van de arrestatie van enkele personen, die de verkiezingsreclame en het-gebouw van „Het. Volk" te Amster dam met teer hebben besmeurd, schrijft „Hot Volk" o.m. het volgende: Er zijn n.l., naar gebleken is, in meer gegoede kringen dan waartoe al déze ar restanten, die m eerend eels tot de minder gesitueerde arbeiders beliooren, enkele lie den, die deze personen als hun huurlingen gebruiken. Er zijn in den laatsten tijd en de secretaris van de Bezenigroep B wordt daarbij als de tussch en persoon ge bruikt zoowel in Utrecht als in Amster dam, herhaaldelijk besprekingen gevoerd omtrent te voeren acties, voornamelijk te gen de moderne arbeidersbeweging gericht, waarbij de theoretische leiding in handen moet zijn van een zekeren heer Labouchè- re, die te Utrecht zou wonen, alsmede van een zekeren Sinclair de Rocheniont. te Lei den woonachtig. Laatstgenoemde noemt zich de hoofdlei der der Nederlandsche Fascisten, cn is ook vroeger o.a. bij de Werkspooractie, r.iaar nok bij tal van andere gelegenheden, op den voorgrond getreden. D.w.z. voor wat bel reft het voorbereiden van acties en ge welddadigheden, want zelfs in fascistische kringen heeft men het dezen „leider" reeds kwalijk genomen, de onlangs overleden kunstschilder-fascist Erich Wichmann heeft zich in dien geest meermalen openlijk uit gelaten dal hij in den regel buiten schot blijft. Verkiezingsdrama. De „N. R. Crt." schrijft: Als er niet zoo druk met de kalkpot werd gewerkt, dan zou men niet zoo duidelijk merken, dat er verkiezingen op til zijn. En nu het kalken is toegestaan lijkt het er voel op dat ook van dit onderdeel van den stem busstrijd de aardigheid af is. Zoo zagen wij vannacht nog een groepje, dat was uitge zonden, om de verhoogde voetstraten te- sieren met het nummer van oen bepaalde lijst, welk groepje volijverig arbeidde in de onmiddellijke nabijheid van een politic bureau, waar agenten uit- en inliepen. Een van 'het groepje was dc artist en schilderde met vaardige hand. Zoodra hij klaar was, plaatste hij zijn kwast in de kalkpot en veegde zijn handen af, het aan dc anderen overlatende het materiaal op een handwa gen te plaatsen en naar een volgende plek te kruien. Bij deze ritten hield de kunste naar zich wat afzijdig, als wilde hij liever niet bij zoo'n 'ordinairen handwagen worden gezien Intusschen gaal het niet altijd zoo vre dig toe. Dat heeft gisteravond een bewo ner van de Bloemkweekerstraat alhier on dervonden. Een kalker besmeurde de stoep van zijn woning met sneeuw blanke letters en cijfers, zeer lot misnoegen van den be woner, die zich dafi ook haastte de sporen van dezen arbeid zoo snel mogelijk weer uit te wisschen. Maar de schilder werd boos en keerde zijn kalkpot pardoes over. den verbolgen bewoner om. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. BLIJF THUIS. Van de dames, die het Internatio nale Vrouwencongres te Berlijn dingen bijwonen, is er op den heenreis een zoek geraakt, n.l. Mrs. Buckingham. Later werd zij in een ziekenhuis gevonden. (Courantenbericht). Wat las mijn spiedend oogenpaar Daar in het avondlicht? Men ziel was tot het diepst ontroerd Bij zoo'n alarmbericht. De wereldbond voor Vrouwen-,.recht", Dus voor de slanke lijn, Verloor een, dame op de reis Van Londen naar Berlijn. De Wereldbond der slanke lijn Of voor de „rechte" vrouw, Zat met een dergelijk geval Waarschijnlijk zeer in 't nauw. Mij dunkt, het comité heeft toen Eerst in bcraa-d gestaan, En na een paar uur óverleg Het volgende gedaan: Eerst gingen zij de kappers af, Die waren gepasseerd 1 Misschien moest de verloren schat Worden geonduleerd En toen zij niet gevonden word, Toen kwam er in dc krant: Er is er eentje zoek geraakt Uit Henley, Engeland". De dames zijn toen zonder haar Maar naar Berlijn gereisd. Omdat er van haar krachten daar Het hoogste werd geëischtü Daar wachtte haar een zware taak, 't- Congres voor vrouwenrecht, En och. die Mrs. Buckingham, Die komt wel weer terecht. 't Congres is nu alweer fini, Elk heeft daar wat gezegd. En lees maar, de verloren schat Is ook al weer terecht. Men vond haar eenzaam en alleen In een groot ziekenhuis.... Och, dames, als je Moeder bent, Blijf dan maar liever thuis! TROUBADOUR. Het landgoed Ampsen. Bij den dezer dagen te Lochum gehouden verkoop van een gedeelte van het landgoed Ampsen van wijlen mr. A. J. baron van Na- gell v. Ampsen werd verkocht -10 H.A. met, 28 boerderijen voor ruim 1 millioen gulden. Verschillende boeren hadden een combina tie gemaakt en een massa voor ruim 700.000 werd door deze combinatie ge kocht, zoodat de meeste boeren op hun oude plaats kunnen blijven wonen, zij het dan ook duurder dan tot nu toe. „N. R. Crt." Het weer is in vastheid verminderd. Do weerkundige medewerker van het „Yad." schrijft: Het gebied van hoogen druk, waaraan wij het prachtige weer te danken hebben, was Dinsdag z.g. centraal geworden, d.w.z. de kern bevond zich toen boven Noord- west-Duitschland en het strekte zich uit naar het Westen en Noordwesten tot oyet de Britserhe eilanden, naar het Zuidwesten tot ver in den Oceaan, doch een secun daire, zeer ondiepe depressie, aanhangsel van een grootere ten Zuiden van IJsland, lag als een wig tusschen het hoofdgebied en dezen uitlooper. Overigens beheerschte het gebied van hoogen druk den weerst-oe- stand in geheel Centraal-Europa en het was de laatste dagen zeer in beteekenis loegenomen. Eén zeer geringe daling van den barometer toont aan, dat de depressie in het Noordwesten zich in onze richting uitbreidde. Van meer belang dan dc hoofddepressie in het Noordwesten kan de secundaire ten Z.W. van Ierland worden. Er schijnt zich n.l. boven Z.W.-Europa en wel boven Frankrijk een gebied van groote warmte l,o ontwikkelen. Het is niet onwaarschijn lijk dat zich aan dc Westzijde van dat warme gebied, dus over de Golf van Bis- kaye, een ondiepe depressie zou ontwikke len, (welke daar feitelijk in eersten aanleg reeds aanwezig is), die dan later tot ver storingen van den wcerstoestand in dc om geving van het Engclsche Kanaal en on- woders aanleiding zou geven. Dit is tenmin ste een kans, die in het oog gehouden dient te worden. Wanneer een dergelijke depressie zich ontwikkelt, zijn bij ons de eerste voortee kenen daarvan groote warmte over dag, het verschijnen van een sluiervormig wolken dek in het Zuiden, het langzaam "overdrij ven van wolkenvelden uit Zuidoostelijke richting, vorming van cumuli en vooral het langzaam en zeer onregelmatig dalen van den barometer. Tot gisterenavond, toen deze beschouwing geschrovcn werd, was daarvan nog niet veel te bemerken. Intusschen kunnen wij ons in hel, uitge- zochtste zomerweer verheugen en stellig verkeeren wij onder veel gunstiger weers omstandigheden dan onze medemcnschen aan de overzijde van de groote plas, in de Oostelijke Staten van Amerika, waar een hittegolf in optima forma het leven daar tot een hel maakt, zooals de Amerikaan- sehc correspondent van het Vaderland eenige dagen geleden zoo duidelijk in het licht heeft gesteld.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5