Ned. Oost-Indië LUCHTVAART TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 15 JUNI 1929 BIJ EEN KOPEREN FEEST. Aan de R. K. Reclasseerings vereeniging zfjn, naar ruwe schatting, een duizendta\ katholieke mannen en vrouwen werk zaam, ten einde weder op te beuren, te behoeden voor iederen val hen, die on voldoende of geheel niet benutten de wa penen ter zelfverdediging. De Vereeniging werd 16 December 1916 opgericht, dank zij den vooruitzienden blik van de St. Vin- centiusvereeniging en Sobriëtas. "Wie van den aanvang der oprichting Je jaarverslagen der Vereeniging in kaar geheel heeft gelezen, zal daarin vermeld hebben gezien eene stijgende reeks van afdeclingen, welke de vereeniging rijk werd, thans een 34-tal, wat beteekent, dat nagenoeg op elke plaats waar een Recht bank gevestigd is of een strafgesticht be staat, ook eene afdeeling zetelt. Het betee kent ook, dat de Vereeniging in de 121/- jaar van haar bestaan naar globale schat ting kennis maakte met 16.000 katholiek gedoopte meerder- en minderjarige perso nen van beiderlei kunne, die wegens het plegen van een strafbaar feit in aanraking kwamen met den Officier van Justitie (derhalve niet onder dit aantal gerekend personen, die toor een kantongerecht moesten verschijnen). Wilden onder die 16.000 personen zij spreken, die met hulp en bijstand der ver eeniging, medewerkten aan eigen reclas- seering en thans weder nuttige en werk zame burgers en burgeressen zijn in de maatschappij en als goede plichtgetrouwe Katholieken leven, dan zoudt gij, lezer of lezeres, kunnen vernemen van gevallen, waarin voor goed verloren gewaande zo nen of dochters teruggekeerd zijn tot hunne ouders, ontredderde huwelijken her vormd werden in goed geregelde; perso nen, mannelijke en vrouwelijke, die lich tere en zwaardere zedenmisdrijven ge pleegd hadden, nu een voorbeeldig leven leiden, velen, die wegens diefstal of ver duistering veroordeeld werden, thans ten voorbeeld gesteld mogen worden als plichtgetrouwe, uitstekende Katholieken. De 34 afdeelingen zijn toegerust met talrijk vele hulpmiddelen, als adressen, waar werkgelegenheid is te verkrijgen, yereenigingen welke tijdens de insluiting van den veroordeelde geldelijken steun bieden ïtan de achtergeblevene vrouw en kinderen, enz. enz. Steeds is een uitge breide schaar van mannen en vrouwen ictief door het bezoek aan gevangenen, door het houden van wettelijk opgedragen oezicht over voorwaardelijk veroordeel den en voorwaardelijk in vrijheid gestel den, naast toezicht over ontslagenen, vrij willig door dezen aanvaard. "Van groote beteekenis mag heeten, dat een duizendtal Katholieke mannen en vrou wen bij voortduring aldus in de weer is, ten einde de reclasseering nuttig effect te doen hebben, uitziend naar middelen ten einde velen, die nog onvoldoende steïk zijn om in de maatschappij zich staande te houden of daarin zonder eenige overgangs periode na ontslag uit de gevangenis terug te keeren, tijdelijk onder te brengen in eene stichting, waar zij, aan geregelden arbeid zich wennende, gesterkt zullen worden voor verderen strijd in het volle leven. Uit het bovenstaande is het echter dui delijk, dat het reclasseeringswerk ook drin gende behoefte heeft aan een landkolonie. Eene landkolonie, dat is niet een rust en ontspanningsoord, waar de gestrafte op zijn gemak nog eens nadenken kan over wat hij zoo al misdeed; waar de schuldig bevondene uit logeeren gaat voor eenigen tijd", en, wanneer kost en behan deling niet bevalt, wegloopt om weder wat uit te richten en een nieuwe slag te slaan. Neen, dat is eene tegenstelling, eene kolo nie, welke beoogt gedurende eenigen tijd hem te onttrekken aan de omgeving, waar in hij verkeerde en waarin hij geheel ten onder dreigde te gaan, godsdienstig en maatschappelijk. Het is eene kolonie, welke de gelegenheid biedt, onder dege lijke katholieke leiding zich te herstellen door een korter of langer verblijf ter plaatse, waar hij niet benaderd wordt door verleiders en verleidsters, en zich sterken kan om straks in het volle maatschappe- lijke leven terug te keeren. Het zou te ver voeren, in den breede hier uiteen te zetten, wat al in zulk een kolonie kan ondernomen worden: land- ontginning, land- tuinbouwbedrijf, vee teelt, bebossching enz. Geen luilekkerland is Jt derhalve, doch eene plaats, waar onder deskundige toe wij dings volle leiding aangepakt wordt en werken geleerd. Het was dan ook zeer juist gezien van de eerste bestuurders der vereeniging, toen zij bij de oprichting aannamen een niet onbelangrijk geldsbedrag, geschonken met de uitdrukkelijke voorwaarde, dat het dienen zou voor eene in de niet te ver ver wijderde toekomst op te richten land kolonie. Onder die bestuurders mag men zeer zeker twee namen noemen, waarvan de dragers den waarborg gaven, dat zij met hunne medewerkers ernstig er naar zou den streven dit plan zoo spoedig mogelijk te verwezenlijken. De bescheiden Ruys zal het niet euvel duiden, hem in dit ver band te noeihen als eersten voorzitter van het Hoofdbestuur der R.K. Reclasseerings- vereeniging. En naast hem stond de helaas reeds overleden Rector Simonis als eerste secretaris, tevens Directeur van het Cen traal Bureau van Sobriëtas. De beide hier genoemden waren dank baar die som met het bepaalde doel te mogen aannemen, al waren zij ervan over tuigd, dat er in de allernaaste toekomst van hei, stichten eener landkolonie be zwaren zouden komen. Er was immers eerst zorg te dragen voor een sierke landelijke organisatie, die hot reclassee ringswerk ter hand nam. Eenmaal die organisatie sterk gemaakt, kon aan het tot stand brengen eener landkolonie ge dacht werden. En bestaat er nu wel geijkter moment, te herhalen wat anderen deden en te zor gen, dat de hierboven aangeduide niet on belangrijke som bij het koperen feest der Vereeniging verdubbeld wordt? In het jaar 1920,- ter gelegenheid der A.M.A. (Algcmeene Missietentoonstelling Amsterdam) riep den laatsten avond dier tentoonstelling in de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt een stentorstem in diverse toonaarden, hoog boven de hoofden der saamgepakte bezoekers: „de ton moet vol, vol moet de ton". Bij welk in alle hoeken der zaal verstaanbaar ge roep onder do bezoekende menigte werd rondgerold een groote bierton, door wel ker spongat men de gelegenheid kreeg een penningske te offeren. De luidruchtige onderneming had succes, groot succes. Als men de bierton genaderd was, moest men lachen om de origineele gedachte en offerde met gulle hand. Och, had schrijver dezes de kracht van dien tonroller en diens stentorstem. Hij ware in staat het land met zoo'n bierton door te rollen en met een stem met groot volume de ton vol te bedelen. Enhet kapitaal voor den bescheiden aanvang eener R. K. Landkolonie zou er dan spoe dig wezen. Maar is het wel n9odig, die moeite te doen? De ledige ton staat te Amsterdam 'bij de Incassobank, Bijkantoor Damrak, met het opschrift „Landkolonie der R. K. Reclasseeringsvereeniging". Vul deze met XJiwe gaven en meldt het den heer J. J. A. Dankelman aan hetzelfde adres: Incassobank Bijkantoor Damrak, Amsterdams Hij zal er wel zorg voor dra gen, dat de ton, eenmaal vol, geledigd wordt en dc inhoud aangeboden aan het Hoofdbestuur der R.K. Reclasseeringsver eeniging voor hare Landkolonie! GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Motor-ongeluk. Donderdagavond is de motorrijder v. d. E., uit Arnhem, in volle vaart op een krui wagen gereden, die door B., te Doetinchem op den Terburgschen weg werd voortge duwd. Beiden werden met een hersenschud ding opgenomen. Speciaal v. d. E. werd zwaar gewond en is in hoogst, ernstigen toestand in het ziekenhuis te Doetinchem opgenomen. Een botsing. Donderdagmiddag is op den Amsteldijk te Nieuwer Amstel een 13-jarige jongen, doordat hij met zijn rijwiel allerlei vreem de capriolen uithaalde, in aanraking ge komen met een motorrijwiel dat van een tegenovergestelde richting naderde. De jongen zoowel als de motorrijder kwamen te vallen. Laatstgenoemde kwam er met eenige lichte kwetsuren af. Met den jongen was het echter anders-gesteld; deze bleek ernstige inwendige kneuzingen bekomen te hebben, zoodat hij op medisch advies naar een ziekeninrichting te Amsterdam werd overgebracht. Aangereden. Te Sittard is Woensdagavond een logeer gast uit een logement aan den Rijksweg be wusteloos langs den weg gevonden. De man toonde duidelijk sporen van een aanrijding. Niet lang daarna is hij in het ziekenhuis overleden. De politie onderzoekt de zaak. AUTO DOOR AFSLUITB00MEN GEREDEN. De trein stopte tijdig. Donderdagvond elf uur reed een auto uit Haaksbergen bij den spoorwegover gang bij Warken door de afslnitboomen, die gesloten waren heen, waardoor de auto geheel vernield op de spoorbaan terecht kwam. De b.aanwachter wist den naderen den trein nog tijdig tot stilstand te bren gen, doch kon niet verhinderen, dat de vernielde auto nog door den trein gegre pen werd. Van de inzittenden werden een vrouw en een meisje ernstig gewond. Aan de gevolgen overleden. Dezer dagen werd de wed. J. te Cuyk door haar broer, die niet wist, dat het ge laden was. met een geweer in het. been ge schoten. Thans is de vrouw, moeder van 7 kinderen, aan 4e gevolgen overleden. Wij hebben gisteren melding gemaakt van de ernstige vechtpartij Donderdag ochtend op de Pr. Hendrikkade te Am sterdam tusschen een man en 'zijn vrouw. Laatstgenoemde bracht haar echtgenoot ernstige steekwonden toe. Aan de gevqlgen is de man thans in een der gasthuizen ge storven. Verdronken. Gistermiddag is uit een der vaarten tus schen de houtloodsen der firma W. Pont aan de Prins Hendrikkade te Zaandam op gehaald liet lijkje van den 7-jarïgc P. B., dat daar drijvende werd gevonden. Ver moedelijk is de knaap spelende te water geraakt. Pogingen om de levensgeesten op te wekken mochten niet baten. Het lijkje werd naar de ouderlijke wo ning vervoerd. Te Papendreoht was gistermiddag te ongeveer vijf uur de achttienjarige H. Bou- man bezig met herstellingswerk aan een schip, liggende voor de scheepswerf der N.V. de Groot en v. Vliet. De jongeman deed zijn werk, staande op een vlet. Ter wijl men boven hem met een anker bezig was, raakte dit los en kwam op de vlet terecht, waardoor deze omsloeg en zonk. Bouman raakte te water en verdween in de diepte. Een mede-arbeider sprong hem na, doch vermocht den drenkeling niet te red den. Eenigen tijd later werd het lijk opge haald. Woest rijders De 17-jarige knecht van den veehouder Ruwiel aan den Amstelveenschenweg had Donderdagavond voor zijn baas een boe^ renwagen gehaald. In woeste vaart ging het over den weg, tot hij bij de Karselaan van den wagen viel. Hij kwam met. het hoofd op de steenen neer en kreeg boven dien den wagen over zich heen. Bewuste loos en hevig bloedend werd hij een nabij gelegen woning binnengedragen. Zijn toe stand is levensgevaarlijk. Ontploffing. In dc Centrale Werkplaats van de Ncd. Spoorwegen te Zwolle, had men van een wagon den gashouder gevuld. Een defect in de gasleiding in een der coupe's was oorzaak, dat het gas ontsnapte en een cou pé geheel vulde. Toen een beambte den dagbrander van dezen coupé wilde ontste ken, had onmiddellijk na de opening van het portier een ontploffing plaats. De be ambte werd deerlijk verbrand aan gezicht en armen. Per rijtuig is hij naar zijn woning vervoerd. In een ketting verward. Toen de werkman V., die met een vrachtauto uit Helmond van zijn werk huis- waai'ts keerde, bij zijn woning te Mierlo- Hout van de auto stapte, raakte hij met zijn been in een ketting verward, waardoor hij kwam te vallen. De chauffeur, die niets van den val had bemerkt, zette zijn wagen weer aan en reed V. over beide beencn. •Ernstig gewond werd V. in zijn woning bin nengedragen, waar een geneesheer de eer ste hulp verrichtte. INBRAKEN. Onveiligheid op de Veluwc Een der inbrekers gearresteerd. Reeds geruimen tijd wordt de Veluwc •onveilig gemaakt door een aantal inbre kers, die Putten, Hcerde, Dieren en andere plaatsen geregeld met een bezoek vereeren De drie gebroeders Arentsen uit Putten werden hiervan ernstig verdacht. Deze week kreeg de politie aanwijzing, dat een of meer van deze heeren zich weer in- dc omgeving ophielden. Met ruim dertig man trok zij er op uit; alle bosschen werden af gezet. Gistermorgen in de vroegte mocht het gelukken een der verdachten, onder vrij ernstig verzet, te arresteeren. Hij was ge wapend met een revolver oud model. Per auto is hij naar Lutten gebracht. De politie handhaaft de afzetting der bosschen en hoopt nu ook spoedig de an dere verdachten te kunnen arresteeren. Inbraak in een kerk. Gisternacht is ingebroken in de Ger. Kerk te Berkel. De deur was geforceerd en de brandkast opengebroken. De opbrengst van een collecte werd buitgemaakt. Ook de vorige week was ingebroken, doch toen hadden de dieven geen succes gehad. Een tweetal personen zijn reeds aange houden. Ladelichter gearresteerd. De politie van Eygelshoven heeft de hand gelegd op een jeugdigen dief, die in den laatsten tijd in tal van plaatsen der mijnstreek zijn slag' heeft geslagen. Voor diefstallen uit de winkellade had hij een bijzondere voorkeur, meldt de „Tel.": Na bij een winkelier te Eygelshoven de lade gelicht te hebben, werd liij bij zijn vlucht uit den winkel ontdekt. De politie ging op onderzoek uit en wist hem tenslot te te arresteeren. De aangehoudene beweer de P. Kriiger te heeten, doch tijdens het verhoor bleek men te doen te hebben met den twintigjarigen P. B., afkomstig uit Heerlen. Hij is van Duitsche nationaliteit en was in het bezit van valsche papieren. Spoedig legde hij een volledige bekentenis a* waarbij tevens aan het lioht kwam, dat hij in vele Limburgsche gemeenten, o. m. te Meersen, Sittard, Spanbeek, Schim op Geul, Wahlwyler en Beek diefstallen had gepleegd. Hij was bij zijn aanhouding in gezelschap van den 20-jarigen Z. wonen de te Oberhausen. Deze gaf toe eenigen tijd in gezelschap van P. B. te hebben ver toefd, doch hij had zich niet aan diefstal schiddig gemaakt. De politie gaf hem daar om zijn vrijheid terug. Helaas heeft het jongmensch daarvan een verkeerd gebruik gemaakt, want nauwelijks eenige uren na zijn vertrek uit Eygelshoven pleegde hij gistermorgen diefstal in een winkel aan do Nieuwstraat te Kerkrade, waarna hij zich op Duitsch grondgebied in veiligheid heeft gebracht. P. B., die ook reeds negen maanden 'ge vangenisstraf wegens diefstal achter den rug heeft, is gisteren naar Maastricht over- gebraoht. Hij heeft nog verklaard voor zijn veelvuldige winkeldiefstallen steeds een oogenblik uit te kiezen dat zich niemand in of nabij den winkel bevond. Hij opende dan de deur op een kier tn maakte dan met een stokje de bel onbruikbaar. Te Meerssen wist hij op die wijze in een winkel 130 buit te maken. Zonderling bezoek. Donderdagmorgen werd een te Buitenvel dert woonachtige familie plotseling opge schrikt door het geluid van brekend glas. Dadelijk werd dit geluid gevolgd door zware stappen op den grond en het omval len van meubelen. Daar slechts de vrou- welijke leden der familie thuis waren, ren de men in angst naar buiten en riep aldaar de hulp in van enkele voorbijgangers. Deze ontdekten al spoedig dateen koe, via de serre in de achterkamer was binnenge komen. Het beest was uit een naburig wei land losgebroken. Brand. Te Alphen (Geld.) zijn door onbekende oorzaak afgebrand de woningen van Brou wer en Van Son. Van den inboedel kon weinig gered worden. Verzekering dekt de schade. Dure liefhebberij. De deelnemers aan den voetbalwedstrijd op „Duivenstein" te Hilligersberg ontdek ten na afloop van den wedstrijd dat hunne jassen in de kleedkamers van him porte- monnaies waren ontdaan. Een duur voet- balpartijtje! BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. Treinbotsing te Munchen. Gistervoormiddag is op het centraalsta tion te Munchen een rangeertrein met een personentrein in botsing gekomen. Een aantal reizigers is gewond. Groote branden. Te Kunitz a. d. Oder zijn gisternacht het raadhuis en zes aangrenzende gebou wen verbrand. Na verscheidene uren blus- schingswerk, waaraan ook de brandweren der omliggende plaatsen deelnamen, slaag de men er ten slotte in het vuur meester te worden. Veel klein vee is bij den brand omgekomen. Gistervoormiddag brak brand uit in do wasscherij van Ostburg u. Franke te Ber lijn. Bij het blusschen liep een persoon ernstige brandwonden op. Met veel moeite slaagde men er ten slotte in, den brand te blusschen. De materieele schade is aan zienlijk. Hittegolf te Rome. ^Sedert eenige dagen heerscht er volgens het B. T. A. een hittegolf te Rome. Gister stond de {hermometer er 36 gr. U. (bijna 97 gr. F.). Een oude sjeik overleden. Hij zou 120 jaar geweest zijn. Naar Reuter heden uit Bagdad seint, is volgens een blad in Mosoel een honderd- twintigjarige sjeik overleden die vier we duwen en meer dan honderd kinderen en kleinkinderen heeft achtergelaten. De man had tot eenige jaren geleden zijn vermogens behouden on men beweert dal zijn jongste kind nog maar tien jaar is. Wetenschappelijk gestaafde gevallen van ïftenschen die ouder dan 110 jaar zijn ge worden ontbreken tot nog toe. Bomaanslag? Gisternacht heeft een ontploffing plaats gehad bij het gebouw van de Vorschuss- Vereinbank in de Kanaalstraat te Hanno ver, welke klaarblijkelijk door de ontplof fing van een bom is veroorzaakt. Een gat van ongeveer 15 c.M. breedte in de muur werd geslagen terwijl talrijke rui ten ook van de huizen in de buurt vernield werden. Verscheidene personen die in een nabu rig restaurant zaten, schoten terstond toe, doch hebben geen daders gezien. Men ver moedt dat men een aanslag op de bank heeft willen plegen. Twee dagen geleden had een caféhouder van de Engelbosteler Damm aan de politic kennis gegeven, dat een onbekende een kist met ontplofbare stoffen bij hem in bewa ring had gegeven, die afgehaald zou wor den door iemand die het wachtwoord ,,Rote Hilfe" zou opgeven. Deze kist, waar in zich werkelijk ontplofbare stoffen bevon den is door de politie terstond in beslag genomen. Of tusschen beide gebeurtenissen verband bestaat is nog niet gebleken. Blijkens een nadere mededeeling van dc politie is de aangifte, dat in een restau rant te Hannover een kist met ontplofbare stoffen in bewaring was gegeven, gedaan door den communistischen landdag-afge vaardigde Abel. In het gebouw waar het café zich bevindt, zijn nl. ook de bureau's van de „Rote Hilfe" gevestigd en de waard had zich tot de redactie van dc „Robe Hil fe" gewend om te vragen wat hij raefc de last zou doen. Zoo kwam de zaak ter kon nis van den afgevaardigde. Een gift van 10 millioen. Senator James Couzeno heeft een fonds gesticht, dat groote verbazing heeft ver wekt in binnen- en buitenland, niet alleen omdat het fonds zoo buitengewoon groot is, maar ook om 't eigenaardige doel dat de stichter zich gesteld heeft. Het „Kinderfonds van Michigan" be draagt 10 millioen dollar en volgens be schikking van den schenker moeten kapi taal en rente binnen 25 jaar ten bate van de kinderen van den staat Michigan be steed worden. Hij wilde niet dat het geld uitgezet zou worden. Hij wilde niet dat het geld uitgezet zou worden of dat er slechts een1 gedeelte van gebruikt werd, zoodat hot voortdurend zou aangroeien en blijven be staan. Integendeel hij wenschte, dat er niet karig mee omgesprongen zou worden, cn persoonlijk wilde hij meehelpen om het geld zoo nuttig mogelijk te besteden tot welzijn der kinderen. Dan zou hij er ook nog resultaten van zien! Volgens mededeeling van dr. Hugo A. Freund, wil men dit enorm bedrag op alle mogelijke manieren dienstig maken voor het welzijn van heel de Amerikaanschc jeugd. Senator Oouzeno heeft altijd bijzonder veel belang gesteld in het levensleed cn lij den der kinderen. Men wil nu kindertehui zen en kinderhospitalen oprichten en ex- ploiteeren, verder z'n aandacht schenken aan verschillende kwesties op gebied van onderwijs en opvoeding. Men zal vacantic kolonies voor stadskinderen inrichten op het platteland; dc kwestie omtrent gezond heid en voedingsleer tot oplossing trachten te brengen. Senator James Couzeno kreeg in het jaar 1919 30 millioen dollar uitbetaald als aan deelhouder in de Ford Motor-Compagnie. Daarvan heeft hij ongeveer 17 millioen dollar voor weldadige doeleinden besteed, zoodoende kreeg het „Kinderfonds van Mi- chinan" een gift van 10 milliooen. Door de spanning haar geheugen verloren. Te Boedapest heeft zich een heel merk waardig geval voorgedaan van een dame, die absoluut vergeten was, wie zij was, hoe zij heette en waar zij woonde. Een agent zag een elegant gckleedc dame zeer opge wonden voortdurend langs den oever van den Donau loopen. Hij slapte op haar af, want hij dacht, dat. /ij van plan was zelf moord te plegen cn op alle vragen kreeg hij slechts zeer verwarde antwoorden. Hij nam haar dus mee naar het hoofdcourmis- sariaat en ook daar sprak ze slechts war taal. Zij kon niet opgeven, wie /.ij was en waar zij woonde. Het éénige, ,dat men te weten kwam, was, dat zij een zoon hqd.'dic juist dien dag eindexamen moest doen. Men wist niet, wat men met baar zou aanvan gen, men liet haar dus op het bureau over nachten en droeg ecu arts op haar voort durend te observecren. Toen zij den volgen den morgen wakker word verklaarde zij naar huis te willen. Zij begreep hcelerüaal niet, hoe zij op het bureau was gekomen. Zij zeide de weduwe van een hooggeplaatst ambtenaar in ëen der ministeries te zijn-en- kon opeens weer opgdven hoe zij heette en waar zij woonde. Men bracht haar naar de woning welke zij als haar adres had aan gegeven en hier bleek het dat zij dc waar heid had gesproken. Waarschijnlijk had de spanning van liet resultaat van het eind examen van haar zoon, die in de provincie op een gymnasium ging, haar zoo van streek gebracht, dat zij korten tijd haar geheugen had verloren. BATOERADJA DOOR BRAND GETEISTERD. Negen toko's en zes huizen vernield. Aneta seint uit Palombang. Te Batoe- radja Palembangschc Bovenlanden zijn negen toko's en zes woonhuizen afge brand. De schade beloopt 100.000. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. DE GELE VOGEL GELAND. BIJ SANTANDER IX SPANJE. Een verstekeling aan boord. Gisterochtend om zeven uur werd door de mailboot „Rocliambeau" gemeld, dat het schip een draadloos bericht van het vlieg tuig „Oiseau Jaune" had opgevaugen, dat de aviateurs van richting waren veranderd' en thans via dc Azorcn koers zeilen naar de kust van Portugal. Op het oogenblik, dat de „Rochambeau" hel, bericht, opving, be vond de „Gele Vogel" zich naar schatting op een afstand van 2550 K.M. ten Oostcft van de Amerikaanschc kust. Alle vliegvelden in Frankrijk, Spanje cn Portugal hadden instructie ontvangen ge durende den nacht do lichten te lat.cn bran den, opdat de aviateurs bij het bereiken, van liet Europeescho vasteland in staat zonden zijn zich te oriëntcercn. De verandering in koers was veroor zaakt, doordat een veel grooterc hoeveel heid benzine is verbruikt, clan mon had be rekend. Dit overmatige benzineverbruik moet een gevolg zijn van de omstandigheid dat zich aan boord van het vliegtuig een verstekeling zou bevinden. Indien dit in derdaad waar blijkt te zijn, zou het totale gewicht bij den start van Old Orchard uiteraard veel grootcr zijn geweest, dan of ficieel bekend was, met als noodzakelijk uitvloeisel een groote stijging in do hoe veelheid verbruikte motorbrandstof. De vraag of liet bericht omtrent den. ver stekeling juist is, zal natuurlijk pas na de daling definitief beantwoord kunnen wor den. Merkwaardig is echter, dat men een jongmensch uit Portlgnd, een zekeren Ar thur Schreiber, die in een brief aan zijn moeder mededeelde, dat hij voornemens was den Atlantischen Oceaan over te ste ken, sinds het vertrek van dc Oiseau Jau ne" niet meer heeft gezien. Voorts werd gistermiddag omstreeks 12 uur door het s.s. „Laconia" geseind, dal men de motoren van de „Oiseau Jaune' had hooren ronken. De positie van dc „La conia" was op dat oog'-nblik 48 gr. 56 m. N.Br. en 2-4 gr. 30 m. W.L. d.w.z. dat liet schip zich op een afstand van omstreeks 1300 K.M. ten Westen van de kust van Frankrijk bevond. Gisteravond om kwart over acht zomer tijd van Greenwich ontving de „Internatio nal Telephone and Telegraph Co." te New York het bericht, dat, liet vliegtuig zich op e>en afstand van 320 K.M. ten Westen van de Portugeesche kust bevond. Do vliegers waren van plan, in Portugal een tusscheu- landing te verrichten voor hot innemen van benzine en dan heden dc vlucht naar Pa rijs voort te zetten. „Tel." In Spanje geland. Naar nader wordt geseind, is de „Oiseau Jaune" gisteravond om 8 uur te Contilla bij Santander aan de Noordkust van Spanje geland. Voor eventuccle nadere berichten zie men onder Telegrammen. Vóór 10 jaar de eerste vliegtocht over den Oceaan. Gisteren was het juist 10 jaar geleder, dat thans wijlen sir John Alcock en ir A Whitten Brown met hun Vickors-Vimy ma chine voor den eersten vliegtocht, die z.ou slagen, over den Atlantischen Oceaan op Newfoundland zijn opgestegen. Dc vlie gers landden, 15 uur en 57 min. na hun ver trek, te Clifden in Ierland. Noodlanding van een klein Duitsch luchtschip. Uit Stolp wordt gemeld: Het kleine luchtschip D.P.X. 28 moest tijdens een proefvluclu een noodlanding maken wegens een defect aan de stuurin richting. Aangezien ter plaat her-tel niet mogelijk was, werd het luchtschip over ccn afstand van 6 K.M. naar de werf terugge sleept. Persoonlijke ongevallen zijn niet voorgekomen.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5