LAND- EN TUINBOUW LUCHTVAART STADSNIEUWS Agenda Kindeffen POLITIEK DOOR DE K.R.O. De K.R.O. deelt ons mede, dat namens de Katholieke Staatspartij de volgende sprekers, op den Huizenzender, verkiezings- redevoeringen zullen houden, welke door den K.R.O. worden uitgezonden: Zaterdag 15 Juni 8.308.45 Mr. Fr. Tcu- lings. Dinsdag 18 Juni 9.4510.00 A. C. de Bruijn. Zaterdag 22 Juni 8.308.45 J. R. A. v. Schaik. Zaterdag 22 Juni 8.459.00 Mr. J. A. G. M. v. HeLlenberg liubar. Dinsdag 25 Juni 9.00—9.15 Pater H. de Greeve S.J. Zaterdag 29 Juni 8.30S.45 Mr. C. M. J. F. Goseling. Zaterdag 29 Juni 8.459.00 H. Ruijter. Zaterdag 29 Juni 10.0010.45 Kap. W. Bosch. Dinsdag 2 Juli 8.309.00 Jhr. Mr. Cli. Ruys de Beerenbrouck. Dinsdag 2 Juli 10.0010.15 Pater Borro- maeus de Greeve O.F.M. POLITIEKE MEETING. Dc Kiqsvereeniging te Voorburg, Stomp- wijk (Leidsokendam) en Veur zullen op Zon dag 23 Juni a.s. een groote politieke meeting houden op het terrein van do voetbalver- ccniging „Wilhelmus" te Voorburg. Als sprekers zullen het woord voeren de Tweede Kamerleden G. W. Kampschöer, burgemeester van Monster, A. J. Loerak ker te Schoten en Pater Proest O.P., de be kende adviseur der Rotterdamscke Propa- gandaclubs. De meeting, welke 's mi<ldags om 3 uur begint, zal voorafgegaan worden door een groote propagandaoptocht, waarvoor alle stands- en vakorganisaties met banieren zijn uitgenoodigd. Bij ongunstig weder zal de meeting ge houden worden in het R. K Voreenigings- gebouw te Voorburg of het R. K. Patro naatsgebouw te Leidschendam. De Voorburgsche annexatie voor goed van de baan. Onze lezers zullen zich herinneren, dat het nog niet lang geleden is, dat de ge meente Voorburg en mot haar zoo goed als de geheele bevolking, feest vierde omdat zij tegenover de annexatie-verlangens van 's Gravenhage de overwinning had behaald. Gezien den gestadigen groei van het aan tal inwoners een bewijs dat Voorburg als woonplaats gezocht is acht de ge meenteraad het noodzakelijk, dat tot den bouw van een groot, modern, raadhuis wordt overgegaan. Tot dat doel is in de ver gadering van 1G Mei jJ. besloten voorloopig een bedrag van 7000.uit te trekken als honorarium voor de architecten aan wie om een ontwerp gevraagd zal worden. Dit is op zich zelf een onschiddig besluit, althans voor een gemeente waar het spook van annexatie niet. steeds dreigt, zooals dit met Voorburg het geval is ('s Gravenhage heeft inmiddels wederom een voorstel tot annexatie inge-diend). Wij vernemen nu, dat het besluit om 7000.uit te trekken, door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd, wat met zich mede brengt, dat Voorburg haar gang kan gaan en een nieuw raadhuis, naar de eischen des tijds, kan gaan bouwen. Door deze beslissing is tevens komen vast te staan en dit is wel zeer opmerke lijk dat de annexatie door 's Gravenhage geen kans van slagen meer heeft en het zwaard van Damocles ais afgewend kan be schouwd worden. De beslissing van Gedeputeerden zal dus voor Voorburg een groote voldoening ge ven, alsook aan allen die zich destijds met de anti-annexatie-actie hebben bezig gehou den. Naar de Minister van Justitie in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Ka mer inzake de wetsontwerpen tot wijziging van de bezoldiging der leden van den Raad van State en van de leden der burgerlijke en militaire rechtscolleges mededeelt, is zeer binnenkort de intrekking te ver wachten van de voorstellen tot opheffing van verschillende kantongerechten. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin om bij de a.s. jubileumfeesten van do regimenten Grenadiers en Jagers eenige feestelijkheden persoonlijk bij te wonen en zich overigens te doen ver tegenwoordigen. HET VEEMARKTCONFLICT. Een compromis. Naar wij vernemen, heeft de Nederland - sche Slachtvee-verzekeringsbond het te genvoorstel van het. comité van actie aan vaard, n.l. een commissie van drie onaf hankelijke juristen, die in het rechtskundig geschil aan de hand van de bepalingen van hot Burgerlijk Wetboek zullen beslis sen. De toestand van vóór 1 Mei 1929 (uitbe taling van onderdeelen) zal dan door de fondsen worden hersteld. Thans zal de wijze van oplossing door partijen worden omschreven en vastge steld. Wanneer daaromtrent, eenstemmigheid is bereikt, zal het comité van actie de door haar genomen maatregelen opheffen. De slagers en grossiers zullen met koopen wachten, totdat het comité van actie of ficieel meedelt, dat de maatregelen zijn opgeheven. GROOTSTE VLIEGTUIG TER WERELD. Product van de Dornierfabrieken. 60 passagiers kunnen er mee. De Dornicr-fabrieken zullen binnen 6 ;i S weken op hun werf te Altenrhein in Zwitserland bij het meer van G'onstanz het (grootste vliegtuig ter wereld afleveren. De {Dorn*er-fabrieken hebben tot dusver over INGEZONDEN MEDEDEELING. de afmetingen van dit vliegtuig het groot ste stilzwijgen in acht genomen, maar niettemin zijn thans van van goed inge lichte zijde nadere inlichtingen over de machine verkregen. Het nieuwe vliegtuig, dat gebouwd is volgens de plannen van den directeur der Dornierfabrieken, Dr. Claudius Dornior, zal hoofdzakelijk gebezigd worden voor Oceaanvluchten. Naar vernomen wordt heeft zich reeds de Hapag voor dc nieuwe machine geïnteresseerd. De spanwijdte der vleugels bedraagt 48 meter, (bij de groot ste tot dusver door de Dornier fabriek ge maakte machines bedraagt deze 28 meter. De lengte is 14.8 meter; de oppervlakte der vleugels beslaat in totaal 476 M2. Het vliegtuig wordt uitgerust met 12 motoren ieder van 500 P. K., derhalve in totaal met 6000 P. K. De grootste machines beschik ten tot dusver over hoogstens 2000 P. K. terwijl het luchtschip de „Graf Zeppelin" de beschikking heeft over 2250 P.K. De nieuwe Dornier weegt 35.000 Kg.; het toe laatbare vlieggewicht bedraagt 51.000 Kg. Het is in staat een maximum snelheid van 250 K.M. per uur te bereiken. De motoren zijn paarsgewijze aan den bovenkant der vleugels aangebracht en zijn tijdens de vlucht toegankelijk voor de monteurs. In de cabine kunnen gemakkelijk 60 personen worden ondergebracht, naast de 10 koppen sterke bemanning. Een olectrische keuken en een speciaale ectfeaal is in den romp in gebouwd. De geheele machine is uit Dura- luminixun vervaardigd. In luchtvaartkringen worden de voltooiing <p de proefvluchten met spanning tegemoet gezien. „Tel." DE VERKIEZINGS-PROPAGANDA. Een goede maatregel. Naar wij vernemen heeft de Burgemees ter aan alle partijen, die op 21 Mei j.l. can- didatenlijsten voor de Kamerverkiezing hebben ingeleverd, verzocht om. ter voor koming van ontsiering van de stad, hunne reclam ©biljetten alleen te doen plakken op de gemeentelijke aanplakborden en, indien zij ook op muren en schuttingen willen aan plakken, dit niet te doen zonder toestem ming van de eigenaren en de biljetten in ieder geval terstond na afloop van tie stem ming te doen verwijderen. De Burgemeester ontving reeds van ver schillende partijen de verlangde medewer king. Wij hopen, dat allen aan dit verzoek zullen voldoen, opdat onze stad niet nog maandenlang na de verkiezing met. verkie- zings-biljetten beplakt zij wat niet altijd de schoonheid verhoogt, integendeel. VOOR DE VERKIEZINGEN. Nog 'n enkele herinnering aan de collec te bij den uitgang der kerken voor de pro paganda bij de a.s. verkiezingen, opdat daarbij de Katholieken mogen erlangen de hun toekomende getalsterkte in de Tweede Kamer en aldus den hun toekomenden in vloed. De collecte wordt, gehouden in de Har- tebrugkerk Volgende week; aan de andere kerken morgen. GOUDEN DOCTORAAT PROF. DR. P. J. BLOK. Vrijdag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de grootmeester onzer vaderlandsche geschiedenis, prof. dr. P. J. Blok aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de de letteren en wijsbegeerte. Naar wij vernemen hebben talrijken in den lande zich tot een commissie gevormd, om hem Vrijdag a.s. ter gelegenheid van zijn gouden doctoraal te huldigen. MATHESIS SC IENTI ARUM GENITRIX 145ste algemeene vergadering. Gisteravond hield het Reken-. Wis Tee- keiv, Waterbouw-, Natuur- Werktuigkun dig en Electrotechnisch Genootschap, on der de zinspreuk „Mathesis Scienfiarum Genitrix" in den Foyer der .Stadsgehoor zaal zijn 145ste algemeene vergadering. Bij ontstentenis van den voorzitter, prof. dr. W. van der Woud©, wegons werk zaamheden als lid der commissie voor het eindexamen der gymnasia, werd de verga dering geleid door den vice-voorzitter Ir. A. M. Touw, die met hartelijk welkom tot de aanwezigen de bijeenkomst te ruim 8 uur opende. Behalve de meeste leden van het be stuur, directeur en leeraren^ waren *iog aanwezig leden van verdienste en gewone leden, de heeren Ir. J. van der Kamp en Ir. J. Botermans. gedelegeerden van het Kon. Instituut van Ingenieurs bij de gehouden electrotechnische examens, mr. J. Baeh, inspecteur van het L. O. en de heer G. E. E. Kuyntjes, directeur der Ambachtsschool. De notulen der vorige algemeene ver gadering werden door den secretaris mr. H. A. Sypkens voorgelezen en gaven geen aanleiding tot het maken van opmerkin gen. De commissie belasi met het nazien der rekening en boeken vaA den penningmees ter bracht bij monde van den heer L. van der Laan een loffelijk verslag uit waarna de rekening word goedgekeurd en den penningmeester décharge werd verleend. De voorzitter stelde daarna aa-n de orde de verkiezing van bestuursleden in de va catures ontstaan door het aftreden van dr. S. T. Holst Weber, J. Heringa, J. Zitman on Ir. G. A. van Klinkenberg, waarvan de drie eerstgenoemden niet herkiesbaar waren. In hun plaats werden met bijna- al gemeen© stemmen benoemd de liecren prof. dr. W. H. Keesom, Ir. W. J. Modder man en P. M. van Oerle. De heer van Klinkenberg werd herko zen. Dc huishoudelijke werkzaamheden wa ren hiermede afgeloopen, waarop de leer lingen werden binnengeroepen. Het jaarverslag. De secretaris mr. Sypkens hield daarna in de plaats van prof. van der Woude de gebruikelijke rede, waarin een overzicht over het afgeloopen jaar wordt gegeven. Hieraan is het volgende ontleend: Het verslag vangt aan met de herinne ring aan het overlijden van het oud-be stuurslid den heer M. van Wamelen. Met dankbaarheid moge hier herdacht worden hetgeen hij voor „Mathesis" geweest is. In 1905 tot- lid van het bestuur en tot secretaris gekozen als opvolger van wijlen den heer J. Wuyster, bleef hij dit tot 1912, toen hij meende met het oog op de belan gen van zijn gezin en zijn betrekking, to moeten bedanken. Dat de werkzaamheden van den heer van Wamelen gedurende dit 7-jarige tijdperk vele zijn geweest, blijkt uit de talloozc ontvangen en verzonden brieven en uit de notulen der bestuursver gaderingen. In de totstandkoming van het nieuwe pensioenreglemcnt van „Mathe sis" heeft hij een zeer werkzaam aandeel gehad, zoodat hij zich in deze materie had ingewerkt. In 1913 stelde hij zich, tot blijdschap van het bestuur, herkiesbaar als lid, hetgeen hij bleef tot 1919, toen hij volgens den rooster moest aftreden. In 1921 andermaal herko zen, zag het bestuur hem tot 1927 in zijn midden. De hoop, dat de heer van Wamelen te zijner tijd weder zitting in he bestuur zou nemen is helaas niet in vervulling gegaan. Den 22sten April van dit jaar is hij, na een langdurig ziekbed, aan de zijnen en aan zijn belangrijken en nuttigen werkkring in de maatschappij ontrukt. Ook in onzen kring zal de herinnering aan zijn aang'ename en evenwichtige per soonlijkheid bewaard blijven. Met betrekking tot de geschiedenis van het Genootschap over het afgeloopen jaar valt in de eerste plaats het belangwekken de feit te vermelden <iat „Mathesis" in een proces gewikkeld is. Aanleiding hiertoe was het feit, dat het departement van onderwijs, na eerst de over 1927 uit te keeren salarissen aan de leeraren van Mathesis goed te keuren, la ter berichtte, dat bij de controle gebleken was, dat de eerste vaststelling niet deugde. Hierdoor moest een nieuwe verrekening plaats hebben. Een der leeraren heeft ge meend het bestuur te moeten dagvaarden tot het uitbetalen van salaris, dat inge houden was, omdat hij aan den eisch van den minister tot nadere verrekening geen gevolg wenschte te geven. De uitspraak van den kantonrechter te Leiden, bij wien deze zaak aanhangig is gemaakt-, is nog niet ge vallen. Vrij zeker is het, aldus het verslag, dat, hoe die uitspraak ook moge luiden, hooger beroep zal worden aangeteekend. Eigenlijk raakt- het genootschap dit proces niet eens rechtstreeks, want over de hoofden van de bestuursleden gaat het tu-sschen den minister en den leeraar. Hierna deed de secretaris dc volgende mededeelingen: de minister heeft niet goed gekeurd de voorgestelde plannen tot uit breiding van de avondschool, ten einde de leerlingen in staat te stellen, nu de dag school is opgeheven, zich 's avonds verder te bekwamen Het bestuur overweegt thans of het niet mogelijk is op een uitbreiding van geringeren omvang, die dan het gebied der werktuigbouwkunde zou bestrijken, de noodige toestemming te verkrijgen. Evenmin kon de minister zich vereenigen met- het verzoek om toe te staan, dat de jongens van de ambachtsschool 's avonds de school van Mathesis zouden bezoeken. Het Genootschap telt thans 6 leden van verdienste, 3 buitengewone en 302 gewone leden (v. j. 4, 3 en 304). De inrichting der bibliotheek is thans in hoofdzaak gereed. Een systematische indeeling en een weten schappelijke catalogi see ring wachten nog op afdoening. Het corps leeraren verloor een voortreffelijk lid in ir. D. de Miranda, aan wien, op zijn verzoek, met ingang van 15 April van dit jaar eervol ontslag werd verleend. Tot zijn opvolger werd benoemd, tijdelijk voor een jaar en behoudens de goedkeuring van den minister, de heer J. Voogd, docts. in de wis- en natuurkunde, assistent aan het Natuurkundig Laborato rium te Leiden. Op 1 Januari 1929 bedroeg het aantal leerlingen 380 (v. j. 387). Aan h<jt eindexa men 5de klasse namen 44 candidaten deel. Van hen trokken zich twee gedurende het examen terug, 18 moesten worden afgewe zen; aan de overige 24 kon het diploma worden uitgereikt. Het eindexamen van den electrotcchni- schen cursus had plaats ten overstaan van de heeren ing. J. Botermans en A. C. Pijl als gedelegeerden van het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs, afd. electrotechniek. Aan 18 van de 20 candidaten kon het diplo ma electrotechniek worden uitgereikt-. Aan de gedelegeerden van genoemd instituut is verzocht ook in den loop van den cursus aan het onderwijs in dc electrotechniek hun aandacht te schenken. De bijzondere aandacht- van het bestuur trok dit jaar de bovenmate slechte uitslag van het eindexamen bouwkunde. Van de 16 leerlingen trokken zich twee terug, 11 wer den afgewezen, terwijl slechts drie slaag den. Het is gebleken, dat de geest in de betrokken klasse slecht was, zoodat het ge drag als de vorderingen zeer voel te wen- sc-hen overlieten, hetgeen nader uitvoerig wordt uiteengezet. In het vervolg zal nog strenger dan dit den laat-sten tijd het geval was, het absen teïsme worden tegengegaan. In het afgeloopen jaar werden verschil lende excursies gehouden, o.a. ook naar Frankfort a. de Main, waar o.a. prof. dr. Epstein speciaal voor het- Leidsche gezel schap een voordracht hield. Tal van schenkingen werden ontvangen, waarvan in het- verslag een overzicht wordt gegeven. Het verslag besluit met een hulde aan den directeur, dc leeraren en loeraressen voor do wijze, waarop zij hun taak hebben vervuld en met een woord van opwekking tot oud-leden en loerlingen van het genoot schap Uitreiking der diploma's en toe spraken. Hierna reikte do voorzitter, geassisteerd door den directeur, de diploma's aan dc go- slaagde leerlingen van wie de namen reeds vroeger door ons werden vermeld, uit en wenschte hun daarmede geluk, him 4>p ge moedelijke wijze, zooals de heer Touw dit kan, hun woorden van bemoediging en van raad mee gevend op den weg in de maat schappij, welke zij straks zullen ingaan. La ten zij zich onder alle. omstandigheden goe de kweekelingen toonen van M. S. G. (ap plaus). De heer Knot-nerus bracht vervolgens het bestuur van het Genootschap mede namens den heer Verhuist dank voor de groote on derscheiding hun te beurt gevallen en ver klaarde bij deze gelegenheid nogmaals hoe hij zijn hart aan M. S G. heeft- verpand. Een der oud-leerlingen, G. H. Schouten, uit Rotterdam, dankte mede voor de andere geslaagden voor de ontvangen lessen. Hierna werd de vergadering gesloten en verklaarde de voorzitter de tentoonstelling van teekeningen en werkstukken der leer lingen in den afgeloopen cursus, die in do Groote St-adszaal is aangericht, voor ge opend, die daarop door de aanwezigen werd bezichtigd. Deze tentoonstelling, die op verrassende wijze demonstreert -wat de school van M. S. G. beteekent en voor vakman en leek de moeite van het bezichtigen loonen zal, is heden geopend en kosteloos t-oegankelijk van 2 tot 4 en van 6 tot uur en Zondag van 2 tot 5 uur. Wij wekken^ gaarne tot een bezoek op. De bibliotheek van prof. Kan. Prof. dr. P. Th. Kan, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier, heeft zijn biblio theek ten geschenke aangeboden aan den Staat, met dien verstande, dat aan de boe ken eene plaats wordt gegeven in de kli niek voor keel-, neus- en oorheelkunde van het Nieuw Academisch Ziekenhuis alhier. Aan den schenker is voor deze gewaar deerde schenking de bijzondere dank der regeering betuigd. Een zilveren jubilaris. Woensdag zal het- 25 jaar geleden zijn, dat de heer P. J. Colla lid werd van het College Collectanten der Hartebrugskerk. 's Morgens om 7.45 uur zal een gezongen H. Mis worden opgedragen ter kerkelijke viering van het jubileum van den zoo ge- waardeerden secretaris van genoemd col lectanten-college. Mej. Dr. C, M. L. Popta. t Op 69-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden mej. dr. C. M. L. Popta, tot April 192S verbonden als conservatrice aan hét- Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie al hier, waar ze de afdeeling visschen, reptie len enz. beheerde. Mej. Popta, die te Breda werd geboren, werd dc 33-jarigen leeftijd aan de Univer siteit alhier als student in de wis- en na tuurkunde ingeschreven. Ze promoveerde te Bern in 1898. Verschillende publicaties van haar hand zijn in tijdschriften versche nen. Ook verscheen van haar een boek over het ontstaan der O. I. Archipel. Bezoek Zweedsche geleerden. Sedert eenige dagen vertoeft hier ter stede prof. Borelius uit Stockholm, die in sa-menwerking met prof. Keesom zijn on derzoekingen in het .Cryogeen laboratorium voortzet. Prof. Borelius is vergezeld van twee Zweedsche geleerden. De Leidsche Winkelstand. Gisteravond is in perceel Hoogewoerd 159 geopend de fruit-, groenten- cn aa-rd- appelenhandel „Jaffa" van den heer H. do Vogel. Het perceel is daartoe geheel ver bouwd1, hetgeen onder leiding van den lieer D, Stigter op bekwame wijze is geschied. De winkel ziet er frisch uit, hetgeen aan het artikel, dat hier tc verkrijgen is, voor al de groenten, zeker ten goede komt. Naast fruit, groenten en aardappelen zijn voorts diverse conserven, limonades cn chocolade verkrijgbaar, zoodat velen uit do omgeving hier flinke inkoopen kunnen doen. De electrische verlichting geschiedde door den heer Lagendijk en het schilder werk door den heer Polanen. Den ondernemers wenschcn we veel De Wel houder van Onderwijs, mr. Tcpe, is Woensdagmiddag verhinderd spreekuur te houden. De promotie van den heer ir. J. N. J. Perquin tot doctor in de technische weten schappen. aan dc Technische Hoogcschool te Delft, die wij Donderdag vermeldde, is, naar wij nader vernemen, geschied „cum la-ude". Hedenmorgen om elf uur had op den hoek HeerengrachtGroenesteeg een aan rijding plaats tusschen een auto en een motorrijwiel. Een vrachtauto beladen met meel reed in de Groenesteeg in de richting Heerengracht. Juist toen de kop van de Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet Burgemeester en Wethouders van Leiden gezien het verzoek van Gcbrs, C. J. en P. van der Loo om vergu tot het uit breiden van de \\%scltt#Pfchting in het wqg No. 32. gelet op dek Hinderwet, geven gik,\at genoemd ver- rop le SccroArie de- ic :r'llegd^#r alsmede 29 Junj^k. des voor- ïreo^m het perceel i^an Geiueentewer- perceel Haarlèmnv de artikelen 6 en kennis aan het pu zoek met dc bijla zer gemeente ter dat op Zaterdag, di middags te half el Breestraat 125 (Bure; ken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Donderdag. R. Jv. Bond van Transport arbeiders „St. Bonifacius", Bonds- gebouw, 8 uur. Do Zondagsdienst, der huisartsen zal wor den waargenomen door de doktoren Ho. vens Gróve, Kors, Seret en Simons. De geneeskundige Zondagsdienst der huisartsén te O c g s t g e e s t wordt waar genomen door dr. Yarekamp, tel. 1916. De avond--, nacht- en Zondagdielist der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Juni waargenomen door de apotheek van den heer M. Boek- wijt, Vise h markt 8 telf. 552. INGEZONDEN MEDEDEELING. vallen en bezèerai^m\\ dikwijls, en het wiegekind heeft last van roode of ge smette huid. Dit vnzachten geneest men met Doos 30, Tube 80 et. FUROL IJ 718 auto de Heerengra-cht bereikte kwam de motorrijder B., wonende op de Zui<jsinj aanrijden, die de Groenesteeg wilde p: seeren. Daarbij kwam het tot een aam- ding, waarbij de motorrijder gewond werdi Hij werd een nabij gelegen café binnen gedragen, waar de E. H. D. spoedig de eerste hulp verleende. Waarschijnlijk heeft de man een beenfractuur bekomen. Het bestuur van de medische faculteit der Leidsche Studenten heeft zich voor het jaar 19291930 als volgt samengesteld: J. Kamerling, p ra es es; Mej. A. Leenmans, ab- actis; E. H. H. M. Janssen, quaestor; W. A. de Bijle Nachemius, assessor I; J. J. Strijkman, idem II; Jkvr. L. C. E. de Brauw, idem III; ^T. W. de Groot, idem IV. Gisterenavond omstreeks half acht- is de 12-jarige C. M. M„ wonend in de ICore- vaarstraat, bij het hoepelen op de Hoo gewoerd nabij de Bolwerkstraat tegen een paBseerend-en motor aangeloopen, bestuurd; door J. G. uit Boskoop. Het ventje brak een voet en liep verschillende ontvellin gen op. Na in perceel 122 te zijn binnen gedragen werd -hij aldaar voorloopig ver bonden en vervolgens naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Aan de Politie-bureau, afd. Gevonden Voorwerpen, alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent een pak dekens en een pak gordijnen. BIOSCOPEN. Luxo. Een uitgebreid journaal en een komische teekenfilm vormen d,e inleiding tot- het flin ke programma dat de directie van het Luxor-theater haar publiek deze week voorzet. Voor de pauze krijgen we vervol gens te zien „Het intieme leven van He lena van Troje'', een parodie op de operette „Die schone Helena". Deze film, bewerkt- door Carey Wilson, is van uitmuntende re gie en schoonheid, speciaal door de wijze waarop het oude Sparta en Trojc op het doek zijn gebracht-. Het gegeven van deze film mag bekend worden verondersteld. Het behandelt een stuk geschiedenis van Sparta, een stadje aan de Aegeische Zee, alwaar Koning Menelaus zijn koningschap uitoefent op een wijze, die voldoende doet zien, dat hijliever uit visschen gaat Men moet nl. goed begrijpen, dat de film een parodie is. Van dat visschen komt ech ter niets door de vele verplichtingen, die het- Koningschap met- zich mede brengt, ook niet als de gemalin des konings, de schoon© Helena geschaakt is door Paris, den prins van Troje. De generaals van Me nelaus wensc-hen echer oorlog en dan krij gen we een beeld van het beroemd© Tro- jaansche paard, -dat binnen Sparta's muren is gehaald. Alles komt tenslotte natuurlijk weer op zijn pootjes terecht en een nieuwe geschiedenis met een anderen prins zou zijn begonnen, indien er niet tijdig een einde aan gemaakt zou zijn. Op het tooneel krijgen we wondere din gen te zien van iemand die zich Hervier noemt en die een boemelnacht in beeld brengt, We zullen er niet meer van ver klappen. Na de pauze gaat een aangrijpende film „Zonon van één Moeder" met- Richard Bar- helmews in de hoofdrol, waar in beeld gebracht wordt hoe twee zoons van één moeder ©en geheel verschillend leven lei den en de een tenslotte door den ander voor de rechtbank onschuldig wordt ren kl aard van een moord. Trianon. Dat dc directie van het Trianon-theater steeds voor grootsteedsche programma's waarin het beste van de filmmarkt ge ge-' ven wordt, zorgt, is voldoende bekend. En tot het groote succes dat mag wel eens gezegd worden draagt, niet weinig bij het schitterende orkest dat onder lei ding van den kapelmeester, den heer Gre- goire steeds voor een illustratie zorgt, die men in verschillende theaters in groote ste den tevergeefs zou zoeken. 2—1

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2