ALLERLEI LAWNTENNIS. De Internationale Kampioenschappen te Noordwijk. Gisteren zijn de wedstrijden te Noord- wijk voortgezet met de kwart-eindstrijden ja het heercn-enkelspel en dc halve eind strijden in liet dames-dnbbelspel, benevens verschillende partijen in de andere num mers. In het heeren-enkelspel was er geen der vier kwart-eindstrijden die meer dan drie sets vergden. In alle partijen, was 't over wicht van den overwinnaar te groot om eenige spanning te geven. Timmer won van den Zwcedschen spe ler Ramberg, die Nó. 7 van de Zweedschc lijst staat, met 60 60 63 Hunter, dien hij nu in den hal ven eind strijd tegenover zich krijgt won een zeer goed gespeelde partij tegen den Fransch- ïnam Duplaix. i Voorts wod Tilden van den Egyptenaar Grandguillot met 62 62 (52 en komt nu tegen zijn leerling Coen, die geen moei te had om den Amsterdamschen speler v. Olst met 62 61 63 te slaan. In het dames-dubbelspel wonnen mej. Bouman en mej. Rollin Couquerque met 64 64 van mej. Peitz en mej. Krahwin kel;, hoewel zij in beide sets 14 achter stonden. In den anderen halven eindstrijd won nen mej. Canters en mej. Kallmeyer van 't uitstekende Belgische damesdubbelspel ge zusters Sigart. Schitterend speelde mej. Sigart in het gemengd dubbelspel met den Egyptenaar Grandguillot tegen mej. Bouman en Til den. Voor de overige partijen in heeren-dub- 'oelspel en gemengd-dubelspel kunnen wij naar de uitslagen verwijzen. De uitslagen luiden: Heerenenkelspel, kwarteindstrijd: F. Hunter sl. E. du PÏaix 64 63 62; H. Timmer sl. H. Ramberg 660 63 W. F. Tilden sl. Grandguillot 6-^-1 61 63; W. F. Coen sl. J. van Olst 62 61 63. Heerendubbelspel, 2e ronde: I. Nielsen en H. Ramberg sl. II. Imhoff on J. W. H. Lam bach 6—2 6—3 10—12 8—6; H. Tim. mer en W. F. Coen sl. W. F. Weber G. F. Schoorel 97 86 6'4. Kwarteindstrijd: W. F. Tilden en F. Hunter sl. H. Landry en E. du Plaix'61 $—2 62; L Nielsen en H. Ramberg sl. K. von Kirchmayr en Bela Halter 61 62 6—2R. Danon en Grandguillot sl. H. Lar- sen en Panker 6—2 61 75; H. Timmer en W. F. Coen sl. G. R. Castendijk en N. Mishu 75 61 61. Damesdubbelspel, halve eindstrijd: mej. Kea Bouman en mej. M. Rollin Couquer que sl. mej. H. Krahwinkel en mej. A. Peitz 64 64mej. M. Canters en mej. L. Kallmeyer sl. mej. Josane Sigart en mej. Yvonne Sigart 64 86. Gemengd dubbelspel, 2de ronde: mej. Y. Sigart en Relecom sl. mej. N. Bakker en H. Imhoff 36 63 62; mej. E. Stöclcel en F. Larsen sl. mej. M. Staab en Bela Hal ter 64 60 mej. H. Krahwinkel en N. Mishu sl. mevr. Guyot en L. Toussaint 62 9—7. Kwarteindstrijd: mej. Josane Sigart en Grandguillot sl. mej. M. Rollin Couquerque en W. F. Coen 75 61mej. E. Stöckel en H. Larsen sl. mej. Yvonne Sigart en Re lecom 62 6-2. Halve eindstrijd: mej. Kea Bouman en W. F. Tildenmej. Josane Sigart en Grandguillot 61 57 21 (gestaakt we gens regen). De uitslagen van het troosttournooi zijn: Heerenenkelspel, le ronde: Castendijk sl. Imhoff 63 62; Grëgor w.o. tegen Larsen; Buys w.o. tegen Feith; Hoeke w.o. tegen Van Hemert; Pasteur w.o. te gen von Kirchmayr; Van den Berg w.o. te gen Relecom. 2e ronde: Jordaan sl. Lambach 6—0 46 6—2; Boon w.o. tegen Patterson; Breukel- man w.o. tegen Danon; dr. Lüttjens w.o. tegen Stomvan Berckel w.o. tegen van BlooisGrogor w.o. tegen, van Eek; Pas teur w.o. tegen Hoeke; van den Berg w.o. ModlichKorthals Atles sl. de Fremery 6—2 464; Weber sl. Lüttjens 63 6—4;Stapenhorst sl. Bela Halter 62 64. 3e ronde: Van den Berg sl. Pasteur 63 9—7Wber sl. Korthals Altes 64 63; Stapenhorst sl. Karsten 63 64. Damesenkelspel, le ronde: mej. Lindberg w.o. tegen mevr. Menso; mevr. .Guyot w,o. tegen mevr. Wet sela ar. 2e rondemej. Josepsson sl. mej. 'Belzer 75 61 mej. Brehm w.o. tegen mej. ffeybroek; mej. Spit sl. mej. Swart 62 6—2 mej. De Josselin de Jong w.o. tegen .mevr. Furnee. CRICKET. De competitie. Eerste klas. H.C.C'. I—V.B.A.; Haarlem—H.C.C. II; P.W.—Ajax (L.); Quick—H.D.V.S.V.O.C. A.C.C.; V.V.V.—Rood en Wit, met behulp van den Poelmeer-keepers, voor de rust in vijf doelpunten wisten uit te drukken. Na de rust had Poelmeer eek .anderen doelverdediger, die het er beter afbracht, maar toch niet kon ver hinderen, dat de L.Z.C.-ers' de stand tot 70 opvoerden; aangezien Van Ham in het Leidsche dool het eenige schot, dat hij kreeg, stopte, was dit ook de eindstand. Daarna was aan de beurt de wedstrijd: L. Z. C. I (dames)—H. D. Z. II 1—2. Deze werd gespeeld voor de 2e klasse (dames)-competitie van den N. Z. B. De L.Z.C.-plocg is, vergeleken bij verleden jaar, zeer verzwakt, maar desondanks hebben zij braaf stand gehouden. De eerste aanvallen zijn voor de Amster- damsche dames en mej. v. d. Noorden moet al gauw handelend optreden. Het spel ■verplaatst zich, maar de Leidsche voor hoede komt, niet verder dan de H.D.Z.- achterhoede. Als dan, door een mislukt opzwemmen van een L.Z.C.-aehterspeelster, de Amsterclamsche midvoor een gejxeel vrije kans krijgt, wordt het 01. Direct daarop maakt dezelfde speelster er 02 van. De L.Z.C.-dames herstellen zich ech ter en er volgt een gelijk opgaand spel tot de rust. Direct na het opnieuw beginnen weer een Amstevdamsehe aanval, waarbij een •hunner zich binnen de 2 M. lijn opstelt en deswege het water uit moet. Van de numerieke meerderheid maakt L.Z.C. ge bruik om den achterstand te verkleinen door een schot van Mej. Corver, na samen spel met mej. Bruinstein (12). Een paar vinnige H.D.Z.-aanvallen worden door mej. v. d. Noorden keurig onschadelijk ge maakt; beide partijen krijgen nog een paar kansen, maar gedoelpunt wordt er niet meer en H.D.Z. II heeft verdiend met 21 gewonnen. De Zijl ID. W. R. (Haarlem) 01 As scheidsrechter Frybits beginnen blaast stellen de volgende zeventallen zich op: De Zijl: Ivraaienbrink, Horst, v. d. Mark, Leeuwen, Kramp, C. Snoeker. D.W.R.: v. d. Broek, Vreugd, Bruin, De Vries Jr., Blaab, De Vries Sr., Konings- bruggen. Als de bal in het water geplaatst wordt is De Zijl het eerst er bij, doch hij wordt spoedig door D.W.R. overgenomen, welker voorhoede ten aanval trekt, die besloten wordt door een schot, dat door Kraaien- brink op fraaie wijze wordt gehouden. Daarna trekt De Zijl ten aanval en reeds denken wij De Zijl te zien scoren als de lat redt. Steeds sneller worden de aan vallen van beide zijden met het eerste succes bij D.W.R., als de vrijliggende M. dé. Vries onhoudbaar inplaatst (0l). De Zijl, niet ontmoedigd, valt fanatiek aan, doch succes blijft uit als Van Leeuwen en Kramp herhaaldelijk tegen de paal schie ten. Spoedig daarna rusten. Na de rust is De Zijl weer in het offensief. Horst zwemt mooi-op, geeft aan Van Leeuwen, deze schiet, doch de pecliduivel is met De Zijl. Als scheidsrechter Frybits einde fluit heeft De Zijl onverdiend verloren. Over den scheidsrechter niets dan lof. ATHLETIEK. R. K. Athletiek- en Sportvereeniging „Rood Wit". Zondag 16 Juni le „Rood-Wit"-Sporfcdag, bestaande uit onderlinge wedstrijden voor Juniores en Seniores. Aanvang 2 uur precies. Chronologisch overzicht: Juniores: 22.35 Hoogspringen met aan loop, 2.353 Series 80 M., 33.30 Kogel- stooten, 3.303.45 Demi-finale 80 M., 3.45 4.10 Speerwerpen, 4.104.50 Verspringen zonder aanloop, 4.505 Finale 80 M. Seniores: 22.20 Series 100 M., 2.20— 2.40 Speerwerpen, 2.403.15 Hoogspringen zonder aanloop, 3.153.30 Demi-finale 100 M., 3.304 Kogelstooten, 44.20 Versprin gen met aanloop, 4.204.50 Polsstok hoog springen, 4.505 Finale 100 M. Eenige juryleden uit Den Haag waren zoo welwillend belangeloos hun assistentie te verleenen, zoodat een vlot en prettig verloop van deze wedstrijden reeds ge waarborgd is. De beste prestaties in deze wedstrijden kunnen in aanmerking komen voor het clubkampioenschap. Voor den besten junior is beschikbaar gesteld een zilveren medaille, als extra prijs voor den junior beneden 15 jaar een verzilverde medaille. Voor de seniores is er de G. P.- wisselbeker, geschonken door den heer G. Pollman, welke 3 maal achter elkaar of 5 maal in het geheel moet gewonnen' worden om eigendom te worden. Behalve deze zijn voor de meeste num mers le en 2e prijzen beschikbaar. SCHIETEN. 'Interacademiale wedstrijden. Leiden overal" winnaar. Tweede klas C. Ajax (L) II—L.C.C.; Sparta—V.O.C. II; Phoenix II—H.D.V.S. Ajax II—L. C. C. Voor ons Leidenaars trekt de wedstrijd Ajax IIL.C.C. telkenjare de bijzondere aandacht. Beide clubs zijn het seizoen goed begonnen. Jammer echter, dat zoo wel Ajax II als L.C.C. met invallers zal moeten spelen. Zoo zal Ajax het zonder de gebrs. A. en H. de Vrind moeten doen, en L. C. C. zonder Eichhorn en Segaar, de laatstgenoemde spelers zullen slechts zelden meer voor hun clubs uitkomen, hun plaatsen zullen worden ingenomen door Burggraaf en Kaapaan. Door deze bijzon dere omstandigheden zal het hoogstwaar schijnlijk een wedstrijd met lage totalen worden. Intusschen vertrouwen we op een interessante wedstrijd. WATERPOLO. In de zweminrichting aan den Hooge Rijndijk is gisterenavond gespeeld voor de competitie van den Haagschen Zwem- I bond: L. Z. C. IV—Poelmeer I 7—0. Den geheelen wedstrijd zijn de L.Z.C.-ers in de meerderheid geweest, wat zij, mede De deelname voor de interacademiale schietwedstrijden, welke gisteren op de ba nen te Katwijk werden gehouden, was niet bijzonder groot te noemen. Utrecht had aan den vooravond nog afgezegd, zoodat Leiden en Amsterdam nog overbleven. De uitslagen luiden: Korpswedstrijdle prijs (wisselbeker) Leiden met 193 fmnten, 2e prijs Amsterdam met 161 punten. Personeele wedstrijd: 1. F. Deikers, 2. G. C. de Ruyter de Bilt, 3e Bichon van IJssel- monde, allen Leiden. Vrije baan: le prijs Wijtema, 2e prijs C. G. de Ruyter de Bilt, 3e prijs Bichon van IJsselmonde, allen Leiden. WIELRENNEN. L. R. en T. V. „Swift". Zondag a.s. de laatste wedstrijd om den Wassink-beker over een afstand van 70 k 80 K.M. Voor de B. klasse 20 K.M., ook voor niet-leden. In ons vorig verslag stond vermeld, dat J. Saneel 3de was, maar daar hij met Jaspers een gelijk aantal punten behaald had, zijn ze ,2de geplaatst. De beker wordt na afloop van den wed strijd in café „Cronestein" (van den heer Leeflang) aan den winnaar uitgereikt. Bij eenkomst voor den wedstrijd 9 uur H. B. S. Start 9.15 uur. Financiën en Economie DE KON. PETROLEUM IN 1928. Verschenen is het jaarverslag der N. V. Ebn. Nederlandsche' Maatschappij tot Ex ploitatie van Petrolpumbronneix in Neder- landsch-Indië. Wij on tl oenen daaraan hét volgende De Wereld-overproductie. Nog steeds beweegt zich de wereldpro ductie van ruwe olie in stijgende lijn. Stelt men de productie van het afgeloopen jaar naast die van het jaar 1927, dan blijkt dat in 1928 ruim 187 millioen Kg. tonnen wer den voortgebracht tegen ruim 178 millioen in 1927, wat een vermeerdering boteekent van 5.41 pet. Het eerste kwartaal van 1929 geeft een nog grootere stijging-te zien. De gemiddelde dagproductie in de Ver- eenigde Staten, welke in 1928 2.460.000 bar rels bedroeg, is gedurende de eerste drie maanden van 1929 gestegen tot 2.655.000 barrels. Nu behoeven dergelijke cijfers vol strekt niet dadelijk tot ernstige ongerust heid aanleiding to geven, Al moge er over productie zijn, zij is niet zoo groot als pessimisten het wel eens willen voorstellen. Bovendien is er meer dan één reden te ver- wachton, dat ook de consumptie voortdu rend in beduidende mate zal toenemen. Op het oogenbik, bijvoorbeeld, behoort Rus land tot de olie-exporteerende staten, maar deze export is kunstmatig. Als in Rusland eindelijk weer normale toestanden zullen heersehen, zullen niet. alleen dc thans door dit land op de markten buiten Rusland aangebeden hoeveelheden petroleum en stookolie (tezamen niet minder dan 1.548.713 Kg. tón) verdwijnen, maar zullen belangrijke hoeveelheden van deze produc ten aan Rusland moeten worden geleverd. Dit dient men Wel in het oog te houden als men op heb oogqnblik van overproduc tie spreekt. Dit alles neemt echter niet weg, dat dit vraagstuk van groote beteekenis voor onze industrie is geworden. De stijging van de wereldproductie is niet het gevolg van een toevalligheid, doch het logische resultaat van een aantal fac toren, die wij kort willen aanstippen. Was vroeger het mijnbedrijf in het alge meen eit het aliebedrijf zeer speciaal voor een groot deel een kwestie van goed geluk, thans is de wetenschap zoo ver gevorderd, dat van goed geluk in veel mindere mate kan worden gesproken. Aldus is' gebleken, dat de totale olievoorraad van de wereld veel gróoter is dan vroeger werd verwacht. Maar vooral de boortechniek heeft belang rijke schreden voorwaarts gedaan. Waar vroeger een put van 100 meter een jaar of meer nam om geboord te worden en een groot technisch probleem was, daar wordt nu een put van 2500 M. in niet meer dan drie maanden geboord. De overproductie zou een betrekkelijk langdurig verschijnsel kunnen worden, in dien men er niet toe over ging de olie industrie behoorlijk te organiseeren. Naar rationeele productie! Het spréékt- vanzelf, dat waar bij dit- vraagstuk zoovele belanghebbenden zijn betrokken, het proces tot saneering der in dustrie zich slechts betrekkelijk langzaam kon voltrekken. De toestand liet zich ech ter in. het begin van 1929 zoodanig aanzien, dat men begreep, dat ter bescherming van de toekomst met krachtig ingrijpen niet langer mocht worden getalmd. Vandaar dat in het begin van April van dit jaar eene conferentie van alle belang hebbenden in New York werd belegd, die, naar mag worden vertrouwd, tenslotte zal leiden tot een rationeele, gestabiliseerde en economische productie in de voornaamste landen over de geheele wereld. Onveranderd standpunt ten op zichte van Rusland. Men heeft het voorgesteld alsof wij het standpunt, dat wij tegenover Sovjet-olie steeds hebben ingenomen, zouden hebben verlaten. Toen eene overeenkomst met de Russen zou worden gesloten voor den aan koop van zekere hoeveelheden olie f. o. b., hebben wij als voorwaarde gesteld, dat uit den koopprijs een deel zou worden gere serveerd voor hen, aan wie indertijd de terreinen, waarvan deze olie afkomstig is, zonder eenige vergoeding waren ontnomen. Toen de Sovjet-regeei'ing tegen deze voor waarden. principieelo bedenkingexi opperde, hebben wij ons doel bereikt door een koop prijs te bedingen beneden den wereld-in koopsprijs. Deze korting, door ons en de andere bij dezen koop betrokken maat schappijen bedongen, wordt thans gereser veerd en is, wat van don aanvang der on derhandelingen af der Sovjet-regecring be kend was, bestemd voor de wettige eigena ren der betrokken terreinen. Wie hierin nu eexi verandering van standpunt ziet, kijkt alleen naar de woorden van een coix- tract en niet naar zijn strekking. Wij vol staan met hem te antwoorden, dat wij ho pen: dat spoedig alle koopers van Sovjet- producten, als resultaat van. hunne over eenkomsten een schadevergoeding voor de rechtmatige eigenaren zullen reserveeren. Dc productie der Koninklijke groep. Over wat speciaal onze eigen groep be treft, kan het volgende worden medege deeld. De productie bedroeg volgens onze laat ste gegevens 1928 1927 K.G. ton K.G. ton Nederla-ndsch Indxë 3.971.045 3.448.116 Serawak 751.092 711.756 Egypte 268.461 183.284 Roemenië 705.854 593.828 Coruna 528.979 594.753 Mexico Aguila 893.681 987.528 Venuzuela 7.125.339 4.197.713 Trinidad 65.187 65.841 Vereenigde Staten (Shell Petroleum Corporation, vroeger Roxana Petrol. Corporation) 3.890.767 2.694.312 Idem (Shell Oil Company, vroeger Shell Co. of California) 3.S12.233 3.203.719 Argentinië 50.773 17.70L 22.064.411 16.99S.551 Met uitzondering van Mexico en Trini dad wijzen deze cijfers op eene toeneming over de geheele linie. Het vorig jaar vermeldden wij reeds een samexxwerking tusschen de Burmalx Oil Company, de Anglo-Persian en dc Bataaf- sche Petroleum Maatschappij op dc Britsch Indische markt in den vornx van eene ge meenschappelijke verkoopsvereeniging. Sinds dien richtte onze groep met de Anglo-Persian eene gemeenschap pelijke verkoopsorganisatie op voor de dis- tribxitie van potroleumproducten in een gedeelte van Azic en dc Oostkust van Afri ka,-welke maatschappij de bestaande ver koopsorganisaties daar ter plaatse in zich opnam. Niet alleen is er eene regelmatige toe neming in het verbruik van petroleumpro- ducten, maar ook worden telkens nieuwe toepassingen voor het gebruik van zulke producten gevonden. Zoo is het, wat stook olie on dieselolie betreft, teekenend, dat deze producten, die xxatuurlijk in steeds stei'ker mate door de scheepvaartmaat schappijen wordt gevraagd, ook hoe langer hoe meer wordeix aangewend in dieselmo toren op locomotieven, in talrijke fabrie ken vaix den meest uitecnloopenden aai-d en dat elke werkelijk moderne centrale ver warming van deze, voor dat doel ideale, brandstof, gebruik maakt. Bij asphalt, en de talrijke daaruit te ver vaardigen producten, zien wij hetzelfde verschijnsel. Behalve voor het modernisee- ren van wegen neemt de vraag naar asphaltproducten voor industrieelo doelein den steeds toe en de mogelijkheden zijn ook hier slechts in het- eerste stadium van ont wikkeling. Teneinde op dit gebied zoo pa raat mogelijk te zijn, hebben wij met de Fliixtkote Company te Boston, eene sedert jaren bestaande maatschappij tot berei ding en verkoop vaix asphalt, eene belan gengemeenschap aangegaan. Intusschen gaat onze technische staf rus- teloos* voort de winning en verwerking der ruwe olie op de meest moderne en economi sche wijze te doen geschieden en producten van geringe waarde tot producten van lxoo- gere waarde onx te werken. De oxxderzoekiixgen in onze laboratoria en proeffabrieken zijn er ook op gericht dé bijproducten van de peti'olcumindustrie laxxgs chemischen weg om te zetten in pro ducten, die bij het landbouwbedrijf en in dc chemische industrie gei'eede toepassing vinden. Een eerste stap in deze nieuw ingesla gen richting is de oprichting van een kuxxst mestfabriek te Velzexx, voor welk doel de N.V. Maatschappij tot Exploitatie vaxx Kooksovengassen (Mekog) tot stand is ge komen. De bedoeling is samen met dc me deoprichtster van deze maatschappij, dc Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrièken, met behulp der kooksoven gassen van het hoogovenbrdrijf verschillen de meststoffen te vervaardigen exx de erva ring in -8.it bedrijf opgedaan, te benutten in soortgelijke fabrieken, die wij ons voorstel len, eventueel in samenwerking met andei'e maatschappijen, in verschillende dcclen van de wereld in dc nabijheid van onze pe troleum velden op te richten. Optimistische verwachtingen. De uitkomsten van ons bedrijf gaven ook in het afgeloopen jaar reden tot voldoening In Januari jl. werd een interim-dividend van 10 pet. beschikbaar gesteld en thans kan worden medegedeeld, dat de netto- winst over het jaar 1928 103.367.780 (v. j. 101.978.637) heeft bedragen, welke toelaat, na betaling van 4 pet. op de preferente- en 4.5 pot. op de prioriteits-aandeelen, alsnog een dividend van 14 pet. over het overige in de winst van 1928 deelgerechtigde kapi taal uit te keeren. De aandeelhouders zullen uit den aaxxl der zaak gaarne willen weten, wat wij om trent do toekomst van de olie-industrie in het algeméén en van onze maatsolxappij in het bijzonder verwachten. Olie is een zoo waardevol product exx de technische ont wikkeling van het economische leven is zóó zeer gebaseerd op het gébruik van oliepro ducten, dat onze verwachtingen omtrent de olie-industrie in het algemeen slechts opti mistisch kxuxnen zijn. Wat onze eigen maat schappij betreft, zijn wij ervan overtuigd, dat zij, onafhankelijk van het resultaat der besprekingen die zich ten doel stellen meer orde te brengen iix het oliebedrijf zoo wel op het gebied der productie als op dat der distributie, eene mooie toekomst voor zich heeft. Parlementaire redebloesempjes. Op glibberige paden. Het overkomt iedereen wel eens in het vuur van een rede, dat een gebruikt beeld als een bananenschil ligt op het pad van het logisch vei'band. Zelfs een Demos thenes kan het misschien overkomen zijn; maar xxiet om de geachte afgevaardigden, die 'het woord hadden, bespottelijk te ma ken, maar om der vermakelijkheid wille strooit een medewerker van „De Tijd" eenige paxdementaire redebloesemen uit: De oogst in het afgeloopen jaar was niet zoo groot. Uit de „Handelingen" zijn zo niet te halen. In het stenogram wordt geweldig gecorrigeerd. De grootè mond der sociaal-democraten, de heer Duys, vcidtlaarde bij het debat over schadevergoeding aan de Naarder kweekei's: „Wanneer de minister twee meter onder water- zit en je biedt aan, hem drie kwart meter op te heffen, dan zal hij wel ver zuchten: laat me maar zitten". En hij vervolgde: „Ook op het ministerie zal men wel weten, dat men van een kikker geen veer tjes kan plukken. Hier hebben we te doexx, niet met kwakers, maar met kweekers". En bij een ander debat zeide deze veel- prater: „De heer Duymaer van Twist heeft van de visclxvangst geen kaas gegeten". Van den heer Duymaer van Twist ge sproken. Deze verklaarde eenmaal „Ik citeer niet uit mijn duim, meneer do voorzitter." Do afgezaagde heer Staalman, van den Vrijheidsbond, had? veel met amusementen en amusementskunsten op. Hij sprak eens van „een componist in het land, waar hij zijn nationaliteit heeft". En over muzick- ï-cchten: „Dio gelden worden ten dcelo besteed voor philantropisehc doeleinden, •bij voorbeeld voor het begraven van den componist". De sombere roode heer J. ter La$n konxt altijd warm voor ambtenaarsbelan- geu op. Hij drukt zich een bcctjo onwen nig uit „De minister moet deze positie der amb tenaren dadelijk ter hand nemen." De heer Van Dijk (A.ll.) vei'klaarde bij een klacht over een conclusie: „De trom pet, die geblazen werd, moest haar geluid spoedig beëindigen." Do lieer Dc Gijselaar, senator, oreerde eens ontroerend over „do billijke belasting van den blooten eigenaar" eix de heer Knottenbelt vei'klaarde hartvox'heffend „Hij wil op het Janusgezicht der regoe- ring de gx-oote stroomingen der geschie denis lezen." En bij een der vele ont wapeningsdebatten verklaarde de oer-geus, dominee Lingbeck: „Dan zal blijken, dat de oorlog zijn huid niet verandert." De heer Braat van de Plattelandspartij zegt dikwijls sclxoone dingen. Bijvoorbeeld: „Het zou buitengewoon onpasselijk (be doeld: ongepast) ziju..". Of hij wordt ondeugend: „Ik kan wel Kamerleden, die op diet einde der zittingsperiode blut zijn. Waarom dan den kleinen pachters kwalijk genomen, dat zij aan .het einde van de pa/cht hun geld niet kunnen betalen!" De lieer Braat had het ook bij een of andere gelegenheid over den 29en Februari, waar op hij iets wilde doen gebeuren. Minister Kan antwooixldo lakoniek: „Tot mijn leedwezen kan'ik dep geaclxton- afgevaar digde niet aan dien datum helpen. Deze ontbreekt dit jaar". De heer Braat ondex'brak eens den heer Nolens, die een uitgebreid Fransch citaat ten beste gaf, met de booze opmerking, dat hij, geen Fransch kennende, er niets van begreep. Waarop de heer Oud hem toeriep: „In het Hollandsch begrijp jo het ook niet!" Boer Braat ging naar zijn bank en gromde luid„Straks praat die meneer Nolens nog Italiaansch." Dc communist L. de Visser,overigens een geboren redenaar, kan ook wel eens oolijk voor den dag komen. Een voox'beeld: „Men houdt den arbeider den mooien socialen appel voor en als hij er in bijten wil, is lxot een leege schil." Voorts is hij bedreven in germanismen: „Nederland aan zich", „Hij sprak zich uit", „uitnutten" en zoo voorts Do heer van der Sluis (S.D.) klaagde oons jammerlijk over „de sombere wolken aan den bietenhemel", waarop Braat ver- klaai'de: „Wij hebben op dit gebied eon minister noodig met haar onder z'n nous". En in diezelfde rede oreerde hij: „Do koeien moeten voor die ziekte een paarde- middel hebben." Dc heer Van Boetzelaer wilde eens „de tram de hand boven het hoofd houden". En zijn partijgenoot Bakker verklaarde bij die gelegenheid: „Dc eleotrificatie steekt nog in do kinderschoenen en lijdt nog aan kinderziekten." Dc heer van Braambeek (S.D.) was eens boos op het hoofd van Waterstaat: „En dan gaat de minister van Waterstaat weer naar zijn departement mot con goed humeur voor honderd jaar en snui-kt zalig verder". Een schoone slaper! Ook de ministers komen wel eens aardig uit den hoek. Minister Donner verklaarde gelaten: „Aan den anderen kant kan ik niet zien". Minister Lambooy glibberde eens: „Dc geachte afgevaardigde liet een ballon op in den vorm van een schip". En de minis- ter-president, de hoer De Geer, verklaarde eens met gloed: „Hier wox-dt do harmonica uitgeschakeld.31" NAAR ONBEKENDE STREKEN! Dezen zomer zullen er 4 of 5 weten schappelijke expedities ondernomen wor den, naar totaal onbekende atreken. De eerste expeditie gaat naar Acquato- riaal Afrika, onder leiding van professor Ivan Bronian van de Universiteit van Lund. Doel der expeditie is in de eerste plaats: het verzamelen van apen-embryo- nen in de kloven van den Elgon (Oost- Af ri ka). De tweede expeditie onder leiding van de professoren Birgcr Nermann en Sven Linde-r uit Upsala gaat naar Palestina, waar vooral opgravingen gedaan zullen worden, in verband met de cultuur van het prae-Israölitische tijdperk. Een derde ex peditie, met den meteoroloog en hydograaf Sands trom aan het hoofd, wil speciaal den Golfstroom bestudoeren. om op clezc wijze voldoende feitenmateriaal voor hot bepalen van de weersgesteldheid in Europa le le veren, tengevolge van de invloeden van dezen golfstroom. Professor Exmond van de Universiteit (e Lund en de Xoorweegschc onderzoeker Björn Heiland Hansen willen een speciale studie maken van de zeestroomingen tus schen Lissabon en de Kaap Verdische eilanden. De subsidie van 250.000 kronen, die de Zweedsche regeering ter beschikking van Sven Hedin gesteld heeft, gebruikt deze voor dc voortzetting zijner onderzoekingen in Midden-Azië. Een andere Zweed, dr. Arnc. zal een studiereis door Turkest an maken, waar li ij dc oudé handelswegen, die in de Oude Tij den en de Middeleeuwen verkeerswegen vormden tusschen Europa en het Chince sche rijk, weer hoopt te ontdekken. Een Italiaansche expeditie, onder lei ding van den hertog van Spolcto en den hertog der Abruzzen, heeft den Karako- roem in Midden-Azic bereikt. Dc gletscher Baltor is de basis van waaruit dc onder zoekingstochten worden ondernomen. De expeditie wordt door de stad Milaan ge subsidieerd. 3—1

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 15