20ste Jaargang WOENSDAG 12 JUNI 1929 No. 62UZ DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND De overval op Curacao BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal franco per postf 2.95 per kwartaal flet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij fooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen Drie punten. In het kort willen wij de aandacht van alle Katholieke Kiezers on Kiezeressen vragen voor drie punten. I. De datum, waarop gestemd moet worden voor de Tweede Kamer, is WOENSDAG o JULI. Deze datum moet allen voor den geest blijven staan, opdat zij hem niet vergeten! Allen katholieken kiezers wordt nog maals er op gewezen, dat zij voor zoo zij op den stemdag 3 Juli a.s. niet in plaats hunner inwoning vertoeven, [óch hunne stem kunnen uitbrengen. Daartoe is noodig, dat zij veertien da len vóór den stemdag, dus voor ditmaal ióór 19 Juni avS. op zijn laatst dus op Knsdag 18 Juni, zich in persoon ter se- jetarie van hunne woonplaats begeven. Daar moeten zij opgeven, in welke ge- aeente zij op 3 Juli willen stemmen, en adres in die gemeente, waarheen dan juine oproeping wordt verzonden.- Zij innen dan stemmen op 3 Juli in de door opgegeven gemeente. II. De lijst, waarop zij als Katholiek aesgerechtigden him stem zullen uitbren- ;en, draagt HET NUMMER 8 Ka inlevering van de oproepingskaart ■p het stembureau ontvangt de kiezer van len voorzitter een stembiljet, dichtgevou- ven naar de zijde, waarop de namen van Ie candidaten zijn gesteld. De kiezer gaat net. dit stembiljet onverwijld naar een essenaar, zoekt aldaar op lijst 8 en op ijst 8 staan in den Leidschen Kieskring de rolgende namen: 1. v. Vuurer», 2. Loerak- ;er, 3. Kampschöer, 4. Keestra, 5. v. Welie, Bulten. Hij stemt dan door met potlood ood te maken één wit stipje, geplaatst a het stemvak voor den naam van den sandidaat zijner keuze op lijst 8. III. In de drie weken, die ons nog van stemming scheiden, is DE PROPAGANDA dlernoodzakelijkst. Daarom is het aller plicht, daaraan zoo- reel mogelijk mede te werken. Zij, die i! een arbeidstaak op zich hebben geno- moeten zich daarvan nu ook gewe- ensvol kwijten; dat^spreekt vanzelf. En j, die tot nu toe nog werkloos hebben oegekeken zij mogen zich ernstig be ienken, of ook van hen niet iets mag rorden gecischt in het groote belang der ;athclieke gemeenschap, dat bij de a.s. ferkiezingen is betrokken. En zij, die geen arbeid kunnen geven, teunen de propaganda door den zoo nood- akelijken zenuw daarvan te versterken, loor geldelijke bijdragen! Wat de stad Leiden betreft, is het idres van aanmelding voor actieve pro- laganda: H. Lombert Stationsweg 8a, en oor het zenden van geldelijke bijdragen Berge Henegouwen, Nieuwe Bees- enmarkt 32. Dat geen Katholiek onverschillig ij voor de beteekenis der verkiezingen )p o Juli a.s. Dat ieder Katholiek het als 'n zaak van er en van plicht moge beschouwen, dat op dien dag gekozen worde een zoo iroot mogelijk aantal Katholieke afgevaar- Kgden Woensdag 3 Juli moet weer worden ledemonstreerd de getalsterkte der Ka- holieken in Nederland, En op deze getalsterkte kan worden 'erkregen een rechtmatig toekomende in- VOLKENBOND DE VOLKENBONDSRAAD TE MADRID. Het Minderhedenvraagstuk. Meeniags venschi'llLeta. De raad van den Volkenbond te Madrid heeft de resoluties aangenomen, die het rapport van Adatsji over de minderheden besluiten. Over het rapport zelf heeft ieder zich het recht voorbehouden in de openbare zitting verklaringen en reserves te formuleeren, hetgeen wil zeggen, dat het meeningsverschil tusschen Stresemann en ongeveer alle andere leden, van den Raad over de grondbeginselen van het rapport blijft bestaan. De zaai komt Donderdag in de open bare vergadering. Stresemann zal het Duitsche standpunt uiteenzetten en Briand zal antwoorden. ENGELAND DE 8-UREN CONVENTIE. Spoedige ratificatie. Een verklaring van de Labourregeering. De Britsche regeering heeft op de In ternat. Arbeidsconferentie te Genève doen mededeelen, dat de Labourregeering on middellijk zal overgaan tot het treffen van voorbereidingen, welke zullen leiden tot de ratificatie van de achturenconventie van Washington. De Rijnlandontruiming. Naar verluidt, heeft het Engelsche ka binet gisteren ook beraadslaagd over het vraagstuk der ontmijning en zou het be sloten hebben de Engelsche troepen terug te trekken zonder er acht op te slaan of Frankrijk en België bereid zijn hun con tingent térug te trekken. In deze kwestie zouden de socialisten niet alleen den steun van de liberalen doch ook van verschillende conservatieven heb ben. Wat het ontwa-peningsvraagstuk betreft is het onwaarschijnlijk, dat de Engelsche gedelegeerde voor de ontwapeningsconfe rentie de concessies zal handhaven, welke lord Cushendun heeft gedaan ten opzichte van de kwestie der geoefende reserve. POLEN Rumoerige toestanden. Naar een der bladen uit Lemberg ver neemt, -hebben gisterenavond in de ge meente Zaleszetyk in het Zuid-Oosten van Galizië ongeveer 50 Poolsche recruten van Oekrainsche nationaliteit verschillende winkels in de stad overvallen en geplun derd. De voorbijgangers kwamen den winke liers te hulp, zoodat spoedig een bloedig gevecht ontstond, waarbij enkele Oekrai- ners werden gedood. De politie was te zwak om de orde te herstellen en eerst een compagnie van de grenswacht gelukte het den toestand mees ter te worden; 16 personen werden ge wond. LITAUEN. Naspel van den aanslag op Woldemaras. De boschwachter, die Wosyiius, den stu dent, die bij den aanslag op Woldemaras betrokken was, in het bosch gevonden en aan de politie overgeleverd heeft, is, waar schijnlijk als wraakneming daarvoor, door onbekenden doodgeschoten. RUSLAND. Geen Zondag meer in Rusland? Groepsgewijs vrij op den zesden dag. De strijd tegen den godsdienst in Rus land wordt dit jaar ook nog op een ander front gevoerd: de Zondag als alge- meene rustdag moet 't ontgelden. Tegelijk speurt men daarin de mogelijkheid, het arbeidsproces tot hooger productiviteit op te voeren. Men wil nJ. de arbeidsmarkt niet meer door een algemeenen rustdag onderbreken, maar den arbeiders ploegsgewijs een dag vrijaf geven, zoodat het werk ononderbro ken door kan gaan. Van alle kanten leest men den laatsten tijd bereidverklaringen van fabriekspersoneel tot de invoering van dezen maatregel mee te werken. Te Petersburg zal hij nu zeer binnenkort ook ongevoerd worden: het eerst zijn aan de beurt do bouwmaterialen-industrie, de turf- verwerkingsfabrieken en het bouwbedrijf. De bedoeling is den arbeid zoo in te rich ten dat elke zesde dag rustdag wordt, waardoor het aantal gewone rustdagen dus reeds van 52 in een jaar tot 60 of 61 wordt uitgebreid. MAROKKO Nieuwe gevechten. Naar uit Tanger wordt gemeld, hebben de vooruitgeschoven Fransche troepenaf- deelingen in Marokko een nederlaag ge leden. Onverwachts werd een aanval op hen gedaan met het gevolg dat twee com pagnieën infanterie en een detachement cavalerie uit elkander werd geslagen. De commandant en 7 officieren werden ge dood, de manschappen zijn verstrooid. AFGHANISTAN. De toestand in Afghanistan. Engeland als bemiddelaar. Habib Oellah en Nadir Klian, de twee tegenstanders van het oogenblik, hebben zich beiden tot de Engelsche regeering gewend om bemiddeling. MEXICO. Rebellen-leider in Mexico gedood. Met 49 van zijn aanhangers. „El Universal" meldt uit Aguas Calien- tes, dat de leider der opstandelingen An tonio Ramirez met 49 van zijn aanhan gers is gedood tijdens een gevecht, dat te Geronimo met de federale troepen werd geleverd. DE BANDIETEN VERSLAGEN. Uit Caracas seint Reuter, dat de revolu tionaire Venezolaansche bandieten, die Zaterdag 1.1. een aanval deden op Willem stad en daarna de wijk namen naar Vene- zolaansch gebied. Zondag een aanval de den op de stad Corn;', de hoofdstad van Falcon. Zij werden échter versla-een en teruggeworpen na een gevecht, dat ver scheiden uren duurde. Aan waarschuwingen ontbrak het niet. De vraag is gerezen door 't gebeurde op Cu rasao of er op onze onvoorbereidheid en weerloosheid niet reeds de aandacht was gevestigd. „Onze Vloot", het orgaan van de gelijk namige Kon. Ned. Vereenieing, geeft daar omtrent uitsluitsel. De aflevering van November 1927 bevat een ingezonden stuk van den lieer Menk- man, oud-hoofdagent- van den Kon. West- Ind. Maildienst op Curasao, naar aanlei ding van een artikel in. de October-afleve- ring, waarin reeds gepleit werd voor een krachtiger Marinebeleid, in het bijzonder met het oog op Curasao. Hij wees op de ontstemming onder de bevolking, dat, in zijn tijd, de reorganisatie van het politie wezen nog steeds een punt van overweging uitmaakte, al tien jaar lang; op Curasao rekende men voor gevallen van ernstige ongeregeldheden niet meer op de hulp van Nederland, maar slechts op die van een vreemde mogendheid. De aflevering van October 1928 maakt melding van een bericht van de Amigoe de Curasao van 11 Augustus, dat op de dui delijkste wijze doet zien hoe dringend noodzakelijk het is, dat Nederland zich zijn onmacht, om een schip naar Curasao te zenden bewust worde. Dit bericht meldt de mislukte revolutie in Venezuela en deelt mede, dat te Aruba een Venezolaansch schip uit Coro aam kwam met 11 vluchtelingen aan boord, waaronder twee kopstuken der revolutio naire partij, waarop de gezaghebber aan den gouverneur van Curasao vroeg wat er mede te doen. Onder deze twee kopstukken was, naar blijkt, uit een mededeeling van den Vene>- zolaanschen zaakgelastigde in Den Haag, dezelfde Urbina, die ons nu de kool te Wil lemstad gestoofd heeft. Het andere kop stuks was Fossi, met wien Urbina het - douanebureau te La Vela had aangeval len. Toen, in Augustus 1928, werd den gezag hebber van Aruba verzocht de Venezolanen naar Curasao te zenden, waar ze beter be waakt konden worden. Dat verzoek kon wel gedaan maar, bij gebrek aan schip en militaire macht, niet opgevolgd worden. En, zegt de Amigoe, „onmiddellijk was de C.P.I.M. (Curas-aosche Petroleum Indus trie Maatschappij) bereid een schip ter be schikking van het bestuur te stellen en Zondagavond (4 Aug.) vertrok dc cam- son" naar Aruba." „Onze Vloot" zegt dan verder: „Aan boord van dat stoomschip van een particuliere maatschappij, dat (let- wel le zer) onder Venezolaansche vlag vaart, ter wijl een groot deel der bemanning uib Ve nezolanen bestaat, werd een Nederland- sche luitenant met 15 politie-agenten ge plaatst, die de vluchtelingen zonder moeite naar Curasao brachten. Het is niet onbe grijpelijk, dat die revolutionaire Venezola nen een zucht- van verlichting slaakten, toen zij op Curasao aankwamen. Die een voudige menschen verkeerdon toch, toen ze wel wetende dat Venezuela geen maritie me macht- bezit, op een particulier schip met de Venezolaansche vlag in top en met landgenooten aan dek, in de meening, dat zij naar Venezuela gebracht werden. Het was voor hen vermoedlijk absoluut onbe grijpelijk waarom zij met een dergelijk Venezolaansch schip van het eene Neder landsche eiland naar het andere werden gebracht. En al moge 't Nederlandsche Gouverne ment der C.P.I.M. hartgrondig erkentelijk zijn voor de welwillend geboden hulp, de schande van de maritieme onmacht van Nederland zal gelukkig niet tot die Vene zolanen zijn doorgedrongen. Wij vertrouwen, dat het onhoudbare van een dergelijken toestand toch niet aan de aandacht van de Volksvertegenwoordiging zal ontgaan en dat op onmiddellijke uitzen ding en stationeering van een oorlogsschip zal worde aangedrongen. En de dringende noodzakelijkheid daar van springt nog te meer in het oog, als men weet, dat op de terreinen van de Kon. Pe troleum Mij. te Curasao, de z.g. Isla, waar ook grootendeels Venezolaansche arbei ders werken, een groot deel daarvan in een zooa-ls de Amigoe het noemt pacifieke staking is gegaan, die alleen ten doel had om van het bestuur te Curasao te verkrij gen, dat de vluchtelingen niet zouden uit geleverd worden. Wij laten nu daar, dat die Venezolanen zich zoodoende op pacifieke wijze één ver klaarden met de revolutionairen in Vene zuela, maar wij gelooven toch, dat als een behoorlijk oorlogsschip ter plaatse ware geweest, die Venezolanen zich nog wel eens bedacht zouden hebben vóór te trach ten door een pacifieke staking drang op de regeering van het eiland uit te oefenen. Mocht er in het najaar een, torpedoboot- jager heengaan uit het bericht van het Ministerie van Defensie weet men, dat de Kortenaer 7 Februari weer uit Paramaribo naar Nederland is teruggekeerd „aange zien de aanwezigheid van dien bodem in de West-Indische wateren niet meer nood zakelijk geoordeeld werd en aan dat schip bepaalde diensten hier te lande moesten worden opgedragen" dan zou de redac tie van „Onze Vloot" willen zeggen, dat dit geen stationeering zal worden van een schip, dat zoo noodig een landingsdivisie aan wal kan zetten. Een dergelijk schip zou de Heemskcrck zijn, maar dat is bij ge brek aan personeel ónmogelijk en daarom zou naar de uitgekomen verwachting van dc redactie een torpedobootjager gezon den worden, die eigenlijk naar Indië moest vertrekken. Een Engelsche persstem. Naar aanleiding van den overval in Cu rasao door een Venezolaansche bende merkt de „Daily Chronicle" op, dat Ne derland de laatste mogendheid in: de we reld is, welke men agressieve bedoelingen zou kunuen toeschrijven. De meest hard nekkige aanhanger van de Monroe-leer in de Vereenigde Staten kan er niet het min ste bezwaar tegen maken, dat Nederland bij de Venezolaansche regeering op ge noegdoening aandringt. Misschien is het goed, dat dit juist Nederland overkomen is, dat geen enkele blaam kan treffen. De burgeroorlogen en revoluties van de Midden-Amerikaansche Staten zijn een telkens terugkeerend gevaar en het is van belang, dat er maatregelen getroffen wor den om te verhinderen, dat men in Euto- peesche Staten binnenvalt. Het is eveneens voor geen tegenspraak vatbaar, dat de be drijvers van den overval gestraft moeten worden. Op het oogenblik kan die raid hun niets dan voldoening geven. Ze hebben toch een groote hoeveelheid wapenen en munitie buit gemaakt en zijn er verder zonder kleerscheuren afgekomen. Zo mo gen niet in die stemming van zelfvoldaan heid gelaten worden. We hopen, dat de Vereenigde Staten ten volle tot die genoegdoening van Nederland zullen medewerken. N. Z. H. T. M. Een driemaandelijksche conferentie met dc Vakorganisatie. Op den daarvoor overeengekomen da tum had Dinsdagmorgen j.l. de driemaan- delijksche conferentie met de Vakorgani saties ten hoofdkantore te Haarlem aan den Jansweg plaats. Buiten beschouwing latende de punten van meer persoonlijken en van minder be langrijken aard hadden de besprekingen betrekking op de navolgende onderwer pen. In ed vorige conferentie was overeenge komen, dat de vakorganisaties zich nader VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Venezolaansche bende, die dezer da gen Willemstad overviel, is bij Coro in Venezuela verslagen. De Engelsche regeering zal zoo spoedig mogelijk de 8-urcnconventie van Washing ton ratificeeren. BINNENLAND. Het Koninklijk hezo^ aan Amsterdam. (2de blad). De nummering der lijsten voor de Twee de Kamerverkiezing. Een Nederlandsche lezing te Brussel over de verhouding NederlandBelgië. (2de blad). De moord aan den Oostzeedijk te Rot terdam. (Rechtzaken, 2de blad). De jaarvergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde. (1ste blad) zouden uitspreken over verbeteringen, die de Directie zich voorstelde in de pen sioenregeling te brengen. Daaraan was gevolg gegeven, nadat inmiddels rapport uitgebracht was door den wiskundigen ad viseur. De Directeur gaf te kennen, dat hij verwachtte in dc eerstvolgende conferen tie daarover nadere mededeelingen te kunnen doen. Gevraagd werd om het toonverschil tus schen de functie vein Commies-titulair en die van Commies geringer te doen zijn door verhooging van dc bezoldiging van de eerstgenoemdo functie. De Directeur kon aan dat verzoek niet voldoen, omdat indertijd dit verschil vrij belangrijk was gemaakt, juist om in do loonregeling goed te doen uitkomen, dat het aantal commie zen tot enkelen beperkt moet blijven. Niet temin was de Directie bereid, om bij eene algemeene herziening van de toonregeling het te dezer zake verder te berde ge brachte nader te overwegen. Van de zijde der Directie werd niet juist geacht de bewering van het betrokken personeel, dat de extra kosten, welke het moet maken voor werk gedurende tfén nacht, naar verhouding hooger zijn dan die voor werk gedurende meerdere, achtereen volgende nachten. Wel kon zj^zich voor stellen, dat het eerste eenigermate min der aangenaam werd gevonden dan het tweede en daarom was zij niet bereid, om de bestaande vergoeding te verhoogen, doch wel om do vastlegging van een schaal in de vergoeding te overwegen. In geval de aanstaande aandeelhouders vergadering wederom mocht goedkeuren, dat een bedrag ter beschikking van het personeel wegens de uitkomsten van het bedrijf zal worden gesteld, dan zal de ver deeling daarvan geschieden conform die van het vorige jaar. Wegens de sedert vorkregen afname van het aantal ziektegevallen kon dc Direc teur niet besluiten, om af te schaffen de toepassing van den carcnzdag vanaf het derde ziektegeval en te minder omdat de ziektecoëfficient in vergelijking met an dere ondernemingen nog hoog is te noe men. Overgegaan zal worden tot eene rege ling, waarbij op den Nieuwjaarsdag en de beide Kerstdagen, voor zoover een dezer niet samenvalt met den Zondag, de dienst van het onderhoudspersoneel gelijk zal zijn aan dien op Zondagen; gelijke toezegging kon niet gedaan worden ten opzichte van den tweeden Paaschdag, Hemelvaartsdag en tweeden Pinksterdag. Eene uitvoerige bespreking ontlokte het systeem eenmanswagen, alsmede de te werkstelling van de z. g. n. opstap-wagen- voerders van lijn 1 en de inrichting van het 10-ccntsbiljet to Haarlem. Dc Direc teur wees er mot nadruk op, dat dc te genwoordige uitkomsten van het bedrijf dc opheffing van den eenmanswagen nog al lerminst wettigden; daar, waar het rci- zigersvorvoer zulks noodig maakte, was liet systeem uit den aard der zaak pri> gegeven. Bij do verwezenlijking van do a.s. exploitaticwijzigingen zal zoo- mogelijk re kening gehouden worden met dc te berde gebrachte ziensbewijzen. Dc Directie had bezwaar, om de be noeming van hulppersoneclleden tot remi sebeambte te doen geschieden volgens an ciënniteit en om de hulppersoneelleden van elk der complexen bij een evcntuecle bevordering als vorenbedoeld als één ca tegorie te beschouwen, dit laat-ste voor namelijk omdat dc beoordeeling van de ge schiktheid doqr twee verschillende ambte naren geschiedt.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1