BINNENLAND UIT DE RIJNSTREEK Aeenda In Tan de groote vriendschap, welke tusschen Rikie en het Leidsche Studentencorps be staat? Om de oorzaak te kunnen nagaan moeten we teruggaan tot de tachtiger ja ren. Rikie en haar moeder, door de studenten in den omgang ..Moeke" genaamd, woon den in oen nederig huisje, in het Vrouwen kerkhof 4. Hier oefenden Moeke en haar dochter omstreeks dien tijd het bedrijf van water en vuurvrouw uit. Dit huisje, waar Rikie tot aan haar opneming in het St.- Elisabcthsgesticht gewoond heeft, bevatte slechts een klein voorhuisje, nu een woon kamer, waarin een bedstede. Destijds stond in deze kamer een haard, die met turf werd gestookt. Boven deze haard hing een grootc ketel, waarin het water heet werd gestookt, dat 'dan aan de klanten in de buurt werd verkocht, tegen den prijs van 1/2 cent of één cent, al naar gelang van de hoeveelheid. Volgens de overlevering nu is er in de tachtiger jaren in het Vrouwenklooster, een buurt achter de Haarlemmerstraat, eens een hevige ruzie ontstaan tusschen studen ten en daar wonende burgers. De ruzie ontaardde ten slotte in een ernstige vecht partij. Een student, die ernstig werd be dreigd, zou toen zijn toevlucht hebben ge vonden bij Moeke en Rika Nieuwenhuis aldus luidt haar familienaam die hem tegen de menigte in beschermfhg hebben genomen en hem bij zich in huis hebben ge houden, tot de menigte was afgedropen. Dit is de reden geweest, dat er tus schen Moeke en haar dochter de va der was reeds overleden en de leden vaa hot Leidsch Studentencorps een hech te vriendschap is ontstaan, zoodat het ge woonte werd dat de studenten des nachts, als zij van de studentensociëteit - kwamen, daar koffie kwamen drinken, waarbij dan apennootjes als extrakje werden gegeven. Van dien tijd af kwam de naam „koffie- vrouwlje" in zwang. De toeloop van stu denten want hun dankbaarheid jegens Moeke en Rikie voor de verleende hulp was bijzonder groot nam dermate toe, dat het bedrijf van water- en vuurvrouw er aan gegeven werd en moeder en dochter dit verwisselden voor een „koffieschenke- rij": echter alleen voor studenten. Langza merhand werd het gewoonte, dat verschil lende provinciale en plaatselijke studenten gezelschappen, zooals het Friesche gezel schap Frisia, het Zeeuwsche gezelschap ..Non Sordent in Uindis" e.a. daar op hun feestdagen heentrokken. Ook de groenen werden daar geïnaugureerd. Zij moesten daar dan een grooten pokel, d.i. een tinnen waterschep, leegdrinken. Zoodra er bevo len werd: „Sla. om", moest de groen den pokel achter elkaar uitdrinken. Degeen, die dit het eerst moest doen, was de „po kel snijder". Langzamerhand kwam er ook een offi- cieele verhouding tusschen moeder en dochter en het Studentcorps. Aan moe der en dochter werd vergunning verleend het Corpswapen, Vijf pijlen in goud te voeren, dat nog steeds op het raampje bo ven de deur prijkt, en ook kwam telken jare, bij het verschijnen van de Corps-al manak, de almanak-redactie haar op offi- cieelc wijze, namelijk in met bepluimde paarden bespannen landauers, een exem- plaats van den almanak aanbieden. Steeds nauwer en nauwer werd de band lusschen Moek en Rikie en het Leidsch Studentencorps. Bij feestelijke gelegenhe den waren zij vrijwel' steeds op de socië teit. Bij optochten, zooals maskeraden enz. mochten zij dan vlak voor het raam plaats nemen om zoo den stoet te kunnen zien voorbijtrekken. Want Riek en haar moeder waren slechts kleine mensehen", en Rikie liep van haar jeugd af zeer gebrekkig. tn 1014 stierf Moeke. 86 jaar oud. Haar stoffelijk overschot rust op het thans afge sloten Marekerkhof. Groot was de belang stelling van de zijde der Leidsche studen ten bij haar begrafenis, en groot was de droefenis onder de leden van het L. S. C. over haar heengaan. Want, zoo zeide ons een oud-student, bij haar aan huis heersch- to er steeds een aangename toon en. mocht deze soms een enkele maal dreigen te wor den verstoord, dan wisten Moeke en haar dochter door verstandige en geestige op merkingen den goede toon steeds te doen terugkeeren. Na moeders dood zette Rilde het bedrijf van koffievrouwtje alleen voort. Toen ech ter Rikie ouder werd en zij door rheuma- tiek verhinderd werd 's nachts op te staan, verdween de toeloop van studenten langza merhand. Doch studenten en oud-studen ten vergaten haar niet. Haar besten vrienden stuurt ze op hun verjaardag nog immer een zakje apenootjes. Ook aan Prinses Juliana heeft ze onlangs op haar verjaardag een zakte apennootjes gezon den, waarvoor zij in een hartelijk schrijven van <len kamerheer den dank der Prinses ontving. Ondanks haar-hoogen leeftijd is zij nog zeer helder van geest, hetgeen hieruit blijkt, dat, als een oud-student haar komt bezoeken wat nog menigmaal gebeurt zij dadelijk weet te zeggen, met wien zij te doen heeft. Het Leidsch Studentencorps geeft haar geregeld een jaarlijksche toelage en als op den Ssten Februari, den verjaardag der Leidsche Hoogeschoo], de oud-leden in hun resp. woonplaatsen, zooals Rotterdam. Den Haag. Haarlem enz. samenkomen, wordt er voor haar nog steeds een som ge ld s b ij een geb ra ch t Herhaaldelijk zijn in den loop der jaren in studenten-almanakken, lustrumnummers enz., tcekeningen en portretten van Riek en haar moeder opgenomen. Bij den penningmeester der Yereeniging tot Bestrijding der Tuberculose alhier is ingekomen een bedrag van 9.05 1/2 door de billardvereeniging „Aurora" alhier ter gelegenheid van haar twee-jarig bepslaan, opgehaakt. De bloempjesverkoop, ten bate van de Zita-vereeniging, afd. Bescherming van Meisjes, gisteren gehouden, heeft opge- bracht de som. van 456.69. HET EUCHARISTISCH ZIEKEN- TRIDUUM. Er wordt met toegewijden ijver gearbeid aan de voorbereiding van het Eucharis tisch Ziekentriduum op 10, 11'en 12 Juli. Wij leven in een tijd, dat er veel krach ten worden gevraagd voor de sociale en voor de politieke actie. Vooral voor de politieke actie in déze maand. Wij zouden allen, wien geschikt heid voor de propaganda eigen is en die èènigcn vrijen tijd over hebben, met aan drang willen vragen, zich voor de politieke actie beschikbaar te stellen, 't Is zoo noo- dig! Verheugend is 't. als cr doov Katholieke leeken óók nog krachten kunnen gegeven worden voor een zuiver-godsdienstige ac tie. als dio voor het Eucharistisch Zieken triduum een Kerkelijke plechtigheid, die het vorig jaar aan zoovele zieken 'n dank baar gewaardeerd geestelijk genot heeft geschonken! En erkentelijk moeten wij zijn al dengenen, die 't door hun arbeid, door hun offers mogelijk maken, dat dit jaar voor de tweede maal een Ziekentri duum in de St. Josephkerk te Leiden wordt gehouden. Men heeft ons verzocht, mede te dee Ion, dat de zieken, die aan het Triduum wen- schen deel te nemen, zich, zoo eenigszins mogelijk, voor 15 Juni opgeven hetzij bij een der Wijkzusters (in Leiden en in de dorpen) hetzij bij Mej. Th. L. Elshof, Hoo- gewoerd 16a, Leiden. Electrisch lasschen gedemonstreerd en toegelicht. Op uitnoodiging van heb bestuur der afdeeliug Leiden van den Bond van Sme den-patroons in Nederland, werd Zater dagnamiddag in het gebouw van de Am bachtsschool aan het Noordeinae alhier een demonstratie gegeven in het Elec trisch lasschen. uitgaande van' het ver koopkantoor te Rotterdam van de N.V. „Heemaf". Er was voor deze demonstratie, welke blijkbaar door bovengenoemde afdeeling intensief voorbereid was geworden, bui tengewone belangstelling, hoofdzakelijk van ingenieurs, bedrijfsleiders, smeden, electriciens, chauffeurs, en anderen, niet alleen uit Leiden zelf, maar ook uit den omtrek, tot en met Den Haag toe. Onder de aanwezigen werd ook opgemei'kt de voorzitter van den Bond van smeden-pa troons, de heer D. Rosenschoon. De bijeenkomst werd geopend met een inleidend woord van den voorzitter der Leidsche afdeeling van den Bond van smeden-patroons, den heer M. O. Schou ten, machinefabrikant alhier, die zijn ge noegen betuigde met de talrijke opkomst en in het bijzonder den Bondsvoorzitter, den heer Rosenschoon, begroette. Het electrisch lasschen staat thans in het middelpunt der belangstelling, omdat in breede kringen zich de overtuiging ves tigt, dat deze methode de voorkeur ver dient boven het autogeen-lasscherr. Aan de hand van een aantal lichtbeel den zette daarna de heer Terkuylen, inge nieur bij de „Hee-maf", de voordeelen van goed electrisch laschwerk uiteen boven autogeen lasschen, gaf verschillende me- thpden aan, die bij onderscheidene werk stukken aangewend behooren te worden, om tenslotte de deugdelijkheid dezer me thode bij een goede toepassing aan te toonen. Er werden door een aantal aanwe zigen vragen gedaan, opmerkingen ge maakt en zelfs enkele bezwaren geop perd, welke door Ir, Terkuylen nader wer den besproken en waarbij hij blijkbaar allen bevredigde. Na afloop van deze meer theoretische behandeling werden in een der beneden lokalen met laschmachines werkstukken uitgevoerd en besproken. De heer Schouten sloot deze goed ge slaagde demonstratie met een woord van dank aan de N.V. „Heemaf" en aan den directeur der Ambachtsschool, die daar voor de noodige localiteiten en werktuigen welwillend had afgestaan, cn sprak de verwachting uit, dat mecsten daardoor hun kennis weder zullen hebben ver rijkt. INGEZONDEN MEDEDEELING. 1.60 - WO - 1.25 -1.09 - 94^69 Voor.éfke schoen een passende kleur. Locaal Rijkste lef con net Leiden. Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand Mei 1929. No. 1669 J. Ballego, Oldenbarneveld- s tra at 36. No. 1960 Batteljee en Terpstra, Oude Rijn 23. No. 1660 Best. Ver. Hulp in de Huishou ding, Rijn- en Schiekade 59. No. 2641 M. J. Dool, Garenmarkt 23a. No. 1681 J. L. Goemans, Emnialaan 3, Ocgstgeest. No. 968 J. J. C. Groot, Rector Duin zicht, Bhijngeesterstraatweg 10, Oegst- geest. No. 2550 Huize Duinzicht, Rhijngeester straatweg 10, Ocgstgeest. No. 1084 H. G. Kan, Regentesselaan 63, Oegstgeest. No. 2324 Leidsche Tennispark, Hooge Morschweg 114. No. 1039 Dr. C. de Lint van Wijngaarden Z. W. Singel 63. No. 25*78 A. Middelink, Ridderstraat S. No. 1984 P. C. Muijzert, Hooge Rijndijk 110. Leiden. No. 791 P. G. Roodhuizen, Burg. v. d. Valk Boumanweg 41, Leiderdorp. No. 1229 J. W. van der Sluijs, Hooge Rijndijk 63. No. 2662 A. van Soest, Nieuwe Rijn 29. No. 2230 Mevr. W. des Tombev. Oordt, Hugo de Grootstraat 13. No. 1874 H. de Vogel, Hoogewoerd 159. No. 1363 P. de Wolf, Rijn- en Schieka de 117. No. 2619 Mr. J. van Zwct, Plantsoen 93. Klein Artis. De vorige week hebben wij in ons blad een opwekking geplaatst betreffende het interessante schip „Klein Artis", hetwelk aan de Blauwpoortsbrug ligplaats heeft. Het verheugt ons, dat het bestuur der ver. „Natura Artis", door wie het schip met medewerking van een aantal andere zustervereenigingen is ingericht, hier ter stede zooveel belangstelling heeft. Men heeft besloten, nog een week te blijven, zoodat er nog een mooie gelegen heid is voor hen, die verzuimd hebben een bezoek te brengen of te herhalen. Wij vestigen er de aandacht op, dat bij bezoek met scholen onder geleide der on derwijzeressen) een zeer leerzame verkla ring wordt gegeven. Eenige onzer jongens scholen hebben reeds een bezoek gebracht. Gezien de netheid der inrichting, zoomede de aanbevelingen van Geestelijkheid en hoofden der R. K. Scholen, kunnen wij de aanbeveling om met do scholen een bezoek te brengen herhalen. Maar ook het publiek zal geen spijt heb ben van liet onnoozele dubbeltje, dat als entree wordt geheven. Zaterdag was de 27-jarige Th. H. B. in de hoefsmederij van den heer P. aan de Haven bezig een paard le beslaan, terwijl hij ecu incs in de hand hield noodig voor het bijsnijden der hoeven. Doordat het paard wat schichtig werd, ging het mes in den pols van B.. waardoor deze een diepe snede opliep. Hij werd in liet Acad. Zie kenhuis verbonden. Gehouden Verkooping in het Notaris huis alhier op Vrijdag 7 Juni 1929, ten overstaan van B. H. Stumpel notaris al hier: Middelweg 20 en 22, kooper Ph. v. d. Drift q.q., voor f3160; Groenesteeg 94 en Oranjogracht 54 en 56 niet gegund. HET BEZOEK VAN H.M. DE KONINGIN MOEDER AAN AMSTERDAM. Koninklijk Kerkbezoek. Het Koninklijk gezin heeft Zondagmor gen in de Westerkerk den dienst bijge woond onder gehoor van Ds. P. J. Jong, die een predicate hield naar aanleiding van Handelingen 126a en 10 b. De dienst had een gewoon verloop. De rijtoer van Zondagmiddag. I Gistermiddag zijn de Koningin-Moeder, j de Koningin, Prinses Juliana en Prins j Hendrik met groot gevolg uitgereden voor j het maken van een grooten rijtoer, waarbij l van open rijtuigen werd gebruik gemaakt, i Te twee uur precies liad het vertrek plaat-s. De Koninklijke Familie bracht een be- j roek aan de tentoonstelling „Hellas en Rome". Na afloop der bezichtiging werd door een zestal jongedames thee aangebo den. Bij de Synagoge was opgesteld het koor van de „Joodsche Stem" onder leiding van Jacob Hamel, welk koor was aangevuld met kinderen van alle Joodsche scholen en weeshuizen tc Amsterdam. Forsch en zui ver klonk het geluid der honderden stem men, die het lied „Van 'n gouden Konin- ginne" ten gehoore brachten, waarvan de woorden en muziek, resp. geschreven zijn door den rabbijn dr. M. de Hond en Ja cob Hamel. Na dit lied, dat op de vorste lijke personen een diepen indruw maakte, werd de eerste strofe van het „Wilhelmus" gezongen. Het geheel was bedoeld als een hulde aan het Vorstelijk gezin, spe ciaal aan de Koningin-Moeder ter gelegen heid van haar 50-jarig stausburgerschap. Het was half vijf, toen het Koninklijk rijtuig voor den ingang van het Paleis stil hield. Voor het Koninklijk Gezin zich te rugtrok. had het van dc duizendkoppige' menigte, welke het geheel e Damplein vulde, een ovatie in ontvangst te nemen. Plechtige gedachtenisviering in de Nieuwe Kerk. Tn de Nieuwe Kerk had hedenmorgen de Plechtige Gedachtenisviering plaats van het feit, dat Koningin Emma vóór een halve eeuw in ons vaderland kwam. Tegen elf uur zijn reeds een groot deel der plaatsen door de genoodigden bezet. Het zijn zij, die bijgedragen hebben aan het „huldeblijk" dat in den namiddag aan Koningin Emma zal worden aangeboden. Langzamerhand werden ook de zetels be stemd voor de officieele personen ingeno men. Hiervoor waren genoodigd de minis ters van staal, leden van Ged. Staten van Noord Holland, de burgemeesters van de groote steden, de voorzitters van de Eer ste en Tweede Kamer, de leden van het corps consulairs, de leden van den algc- meenen kerkeraad en van de kerkelijke commissies. Om half twaalf werd de Koninklijke Fa milie welkom geheeten door de Commissie voor de Gedachtenisviering. Als de Koninklijke Familie naar hare plaatsen wandelt (H. M. de Koningin-Moe der ditmaal als eerste) praeludeert het or gel het Wilhelmus en is ieder opgestaan. Zoodra de vorstelijke personen hun zetels hebben bereikt, vallen orkest en zangers onder leiding van Dr. Willem Mengelberg in met het Wilhelmus van Valerius, be werkt door Willem Mengelberg. Twee coupletten worden gezongen. Wanneer de laatste woorden van het laatste couplet zijn verklonken, heeft Ds. van Hoogen- huyze den kansel beklommen, waar Klj bidt. om Gods beste zegen voor het Ko ninklijk Huis. Wanneer dan weer het koor gezongen heeft, heeft de burgemeester van Amsterdam, dc heer V. de Vlugt het spreekgestoelte betreden, dat opgericht is links van de Koninklijke Familie tot. het uitspreken van de gedachtenisrede, als tolk van de burgerij van de hoofdstad. In deze rede zegt dc heer de Vlugt, dat Amster dam het als een heerlijk voorrecht be schouwt, in dezen tijd van herdenking te huldigen en van haar dankbare toegene genheid te doen blijken. Na de indrukwekkende rede hief Wil lem Mengelberg weer de dirigeerstok op en klonk door het ruime kerkgebouw de sopraanstem van mevrouw Jo van User Vincent, die de aria uit Handel's Samson zong, begeleid door het orkest. Het was daarna wederom ds. van Hoogenhuys, die een dankgebed uitsprak. Men naderde nu het einde van dezen plechtigen stond. Nog eenmaal was liet woord aan orkest en zangers om overschoon het „Halleluja" van Handel te vertolken. Onmiddelijk daarop zette het orkest in het Wilhelmus en zongen allen: Mijn schilt en de betrou wen Syt gij o God, mijn Heer. Onder de tonen van het orgel verliet daarop d<? Ko ninklijke Familie het Kerkgebouw. Z0ETERW0UDE. DERDE EEUWFEEST VAN DE PAROCHIE ST. JOANNES ONTHOOFDING. De geschiedenis der parochie. De f e e st v i e r i n g. Ter gelegenheid van het derde eeuw feest ontleenen wij eenige geschiedkundige feiten over de parochie aan de eertijds door den heer C. P. Paardekooper te Oegst geest gehouden voordracht: „Een en ander uit de geschiedenis van Zoeterwoude". Na de Hervorming zien we, dat de eens zoo bloeiende Parochie in verdrukking is gekomen. De kerk in vreemde handen, de vrije uitoefening van don Katholieken Godsdienst in Holland verboden door den Prins van Oranje. In de eerste jaren der 17e eeuw, van 1600 tot 1629 wordt hier van geen enkelen Priester zelfs gesproken. De geloovigen zullen dus wellicht in het naburige Leiden gekerkt hebben of in het geheim bezocht zijn geworden door een of anderen' Priester teneinde alzoo de H.H. Geheimen tc vieren of de H.H. Sacramen ten te ontvangen. De eerste Pastoor van wien we lezen is Martinus van der Velden 16271639. Hij werd te Leiden uit aanzienlijke ouders ge boren. In 1621 te Antwerpen tot Priester gewijd, behaalde hij in datzelfde jaar den graad van bacelier in de Godgeleerdheid en werd terzelfder tijd ingeschreven als oratoriaan te Mogchelen. Dan werd hij voor 1630 als Pastoor ge zonden naar Sluipwijk, Wilsveen, Stomp- wijk, Segwaard, Soetermeer, Soeterwoude, Weijdepoort, Randenburg en Middelburg (bij Gouda). Dat was een zware taak, want al was de storm der vervolging bedaard, de haat. te gen de Katholieken bleef nog in veler har ten leven. Wellicht is de vaardigheid, waarmede Martinus' twistgesprekken, die destijds aan de orde van den dag waren, oorsaak ge weest, dat velen vijandig jegens hem ge zind werden. Op Vastenavond, Zondag 6 Maart 1632, toen hij in de kapel te Middel burg het IJ. Misoffer even begonnen was, trad Nicolaus Vermeijde aan het hoofd van een bende geweldenaars onverwacht het Heiligdom binnen en gaf den niets ver moedenden Priester zulk een geweldigen slag op het hoofd, dat binnen weinige oogenblikken zijn albe door het bloed ge kleurd was. Terstond werd hij met woest geweld over den dijk naar Gouda gesleurd. Den volgen den dag door den landdrost met vier zijner dienaren over het water naar den Haag gevoerd, werd hij dien eigen avond om streeks 6 uur gevangen gezet. Het werd verboden iemand zijner vrien den bij hem toe te laten. Zijn hoofdwond, welke te Gouda achteloos behandeld was, werd hier opnieuw en niet zonder pijnen behandeld. Zijn gevangenschap duurde acht dagen. Toen gelukten het zijn ouders, door voorspraak van invloedrijke personen en betaling van 1300 Carolus guldens, hern weder op vrije voeten te krijgen. Maar nau welijks genoot hij in de ouderlijke woning een goede verzorging, of hem werd door den Magistraat aangezegd zijn vaderland te verlaten. Gelukkig was de ballingschap niet van langen duur; weldra werd de Ma gistraat op de hoogte van de zaak gesteld en mocht Martinus in zijn vaderlijk huis terugkeeren. Liefdevolle verzorging zou niet meer baten, de wonde bleek doodclijk. En zoo stierf Martinus een maand na hot droe vig voorval den 6en April 1639. Zijn lijk werd onder grooten toeloop naar de St. Pieters kerk gebracht, dc hoofdkerk van Leiden. En. zoozeer v as men verhit en met haat vervuld, dat bij het grafwaarts dragen met steenen naar de lijkbaar geworpen werd. Zoo stierf de eerste Pastoor van Zoeter- wc-ude. Zijn graf is niet meer te onderschei den. Een groot deel der zerken is opge ruimd, waaronder die van Martinus van der Velden. Zijn opvolger werd Pastoor Christianus Vermeulen. Van dezen Pastoor worden vele groote en goede eigenschap pen genoemd, waardoor hij een groote ach ting en liefde der gemeente voor zich won. Door de verscherpte bepalingen, was er slechts door een voorwendsel gelegenheid om den Pastoor te treffen; in 1655 werd h»j verbannen. Toen hij het noodig oordeelde, kwam hij in' het geheim bij zijn kudde te rug en begon hij weer in stilte de geloo vigen te bedienen in de hoop, dat zijn von nis mettertijd verzacht zou worden. Hij werd echter verraden, gevangen genomen, voor een hoog losgeld vrijgekocht en op nieuw verbannen. Nu bestond cr voor Pas toor Vermeulen geen mogelijkheid meer om terug te komen. Hij vertrok naar Kleef, sloot zich aan bij de Oratorianen en werd Pastoor van Rees in Rijnland. In 166S is hij Woensdag ..Sursuin Corda". Pietersker) 8 uur. De avond1-, nacht- en Zondagdienst dei apotheken wordt van Maandag 10 tol en met Zonda-g 16 Juni waargenomen door de apotheek van den heer M. Boek- w ij t, Vischmarkt 8 t e 1 f. 552. INGEZONDEN MEDEDEELING. Op veelyïift% vèrzoek en gröote belangstel ling za| de DRIJVENDE DIERGAARDE au de BLAUWPOORTSBRUG, de geheele weel nog te bezichtigen zijn. 1578b Scholen volledige explicatie. De entrée blijft bepaald op slechts 10 cent als Kanunnik en Pastoor overleden. In 105! ^ee kreeg Zoeterwoudc weer een eigen Pastoor, In de geschiedenis van Pastoor Vermculei zien we nog den treurigen staat der Ka- tholieken, ook na den vrede van Munster, Misschien kunnen deze troebele tijdei als verzachtende omstandigheden pleitei voor zijn opvolger te Zoeterwoude, VVilien Ypclaar, die, helaas, zijn Geloof en kudd» verliet en Calvinist werd. Hij schijnt 166S te zijn afgevallen en verliet de Pa. rocliie. Deze afval is een der treurigste fej. ten uit de geschiedenis van do parochie, In die dagen (1700) zien we de vooruit, gang van het H. Geloof in ons land. De betrekkelijk gunstigen toestand der Kerj werd vooral toegeschreven aan het heilij leven der geestelijkheid. Onder die brave Priesters mag zeker noemd worden Johan de Vos, die in 15 hier Pastoor werd. Hij bleef maar kort dag 1670, toen hij rector werd te Huissen. L IRn- ter is Rector de Vos naar Italië gogai waar hij Karthuizer Pater werd. Johaim Dobbius (16701676) was oorspronkelj Calvinist. Op 20-jarigen leeftijd werd door Pastoor Caesarius in den Haag to IU.SSC hel ware geloof gebracht. Deze Pastoor liet den bekeerling to Priester opleiden. Dobbius werd eerst kï pelaan in den Haag en kwam in 1670 Pastoor in Zoeterwoude. Na zes jaar werd hij Pastoor in de parochie „Het Kachel- tje" te Leiden. Een zuster van dezen Pa* toor, Engelberta geheeten, was getrouw! 5P met den Zoeterwoudschen landman Henri- cus .van der Salm. Haar dochters Petronelli en Bertha hebben beiden den sluier aange nomen. Toen Pastoor Pelt (16761720) de pa rochie Zoeterwoude bestuui-de, dreigde hel gevaar van Jansenisme. De grootste ver- dienste van dezen Pastoor is, dat hij liet gevaar van het Jansenisme inzag en het weerde. Zoodra men hier van het JanseaJan ni.rine hoorde, stelde hij met 22 geestelij Sew lijken, meest allen uit de buurt, een brie op, dien hij naar Rome zond. Als bewij hoe groot het gevaar was, diene dat soj#1" mige Pastoors uit den omtrek hun hand fceckening niet onder den brief plaatsteL omdat zij door de dwaalleer aangetast w; T5r'£ ren. Dc brief hielp, want Codde, de Vici rius van Holland, werd door Paus ClemeE XI afgezet. Een tweede maal, in 1718, deed Pas too Pelt zich kennen als een schild des gelooft "'1 Hij voelde den ouden dag na-deren cn dee< daarom zijn uiterste best om Antoniu Dierhout, Pastoor te Noordwijkerhout, al zijn opvolger benoemd te krijgen. Dat dee hij, om zekerheid te hebben, dat zijn kudd niet zou geweid worden door een herdei die niet zuiver in de leer was. De ruim geldmiddelen, waarover hij beschikte, ge bruikte hij om de houten gebouwen, die al kerk en pastorie dienst deden op te ruime en daarvoor een pastorie en fraaie kerk bouwen. Pastoor Dierhout bleek een goede ei trouwe dienaar, evenals van hem ver wacl werd. Philippus Jacobus Otgens (1731174(1 staat beschreven als een eerbiedwaardig man, die nogal ivispelturig en ongestadi was. Hij dacht- voortdurend aan verhuize Op den onrustigen Otgens volgde de alles zins rustige Henricus de Meyer (17461771) Dertig volle jaren bracht hij door in still werkzaamheid oncler het eenvoudig lalt volk. Er waren toen in 1758 302 communies: ten. In 1770 was hun aantal echter gekloi men tot 511. Van de Pastoors Leonardus Reynt 17771791 en van Cornelis Bakker (17 1801) is weinig bekend. Ter Secretarie zijn nog stukken te den, waaruit blijkt, dat de Katholieken den Franschen tijd gepoogd hebben de ke op het dorp weer in 't bezit te krijgen, een der stukken, o.a. onderteekend dot Pastoor Hermanus de Kelder en Govei van der Poel wordt recht gevraagd v<3 do 1103 Boomschen, die Zoeterwoude tofl telde. Bedoeld zal zijn de burgelijke g meente, want de parochie die in 1770 slecht 511 communicanten telde zal in dien ti;i niet zoo zijn aangegroeid. Het is bekend dat deze pogingen geen succes hebben g' - had. Van 18071840 was hier Paslod Aartspriester Joannus van Banning, i was voor zijn dagen een belangwekkend guur. Voor de parochie is zijn groote vei dienste hierin gelegen, dat hij zijn streng' godsdienstzin gedurende de vele ja zijn verblijf alhier aan zijn geloovigen heeft weten in te prenten. Everardus Stephanas van der Hagel kwam in 1840. Voor dien tijd was hij toor te Loosduinen. Aan de parochie LoM duinen was hij gehecht en bleef hij gehech tot zijn dood. Een der grootste redenei dezer gehechtheid was zijn kinderlijke liefd voor de H. Moedermaagd. Want zij vrt dc Beschermheilige der gemeente Loosdui nen en het was altijd den wensch zijns lf vens geweest, een gemeente te mogen be sturen, die aan haar hoede was toever trouwd. Hij bouwde een nieuwe kerk zonder sub' sidie en zonder dat de gemeentenaren ge buitengewone bijdragen schonken, 2-» Ooit Ai der 1 toris den Ec Zoet Mi wilsl de ti In feest huis brac' wens ge ja bank den Bi rend Katl nood moei te ps dit v gen i maai i n Bi kend na ge erk ïnnei God. Gi bere: Lof Paro tien gedr, Ee dan men door weel der prac' reed; rechl degi mom gehe len 1 eerw

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2