20ste Jaargang Op bezoek bij Z.Em. Kardinaal van Rossum BUITENLAND ZATERDAG 8 JUNI 1929 No. 6199 e£eicbche(Boii^omt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal franco per postf 2.95 per kwartaal flet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en FeestdagenII Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Modedeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ton hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden 'of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 NEDERLAND EN DE KATHOLIEKE PERS. DE REDEVOERINGEN VAN MUSSOLINI. (Van een onzer redacteuren) Aan 'liet Zuideinde van de levendige i a z z a d i Spa g n a met zijn elegan te Spaansche trap en de parasols der fleu- bloemententjes een der mooiste en in teressantste pleinen van Rome verheft lich het statige paleis 'der Propaganda Fide, de ambtswoning van den Kardinaal- 'refect der Congregatie tot Voortplanting des Geloofs, onzen Nederland schen Prins ser Kerk, Kardinaal van Rossum. Vanuit dit eenvoudige, maar zeer uitge lekte paleis worden de Missie-gebieden iver de geheel aardbol bestuurd, vanuit ie raadszaal, waar de Kardinaal-Prefect retelt temidden van twintig andere Kardi- »lcn wordt de verspreiding van Christus' ïer geregeld onder de negers en de India an, onder de dwalende naties van het foorden en onder de volkeren van het 'erre Oosten en der Indien. Zoo schoon en zoo treffend, als slechts Home mogelijkheden biedt, staat voor het paleis de zuil der Onbevlekte Ontvangenis, daarop de woorden: Beataoi me dicent manes generationes, Zalig zullen mij prij- :en alle geslachten der aarde. Vanachter ie muren der „Propaganda" wordt do blij- boodschap van Christus' komst, aan Maria het eerst gebracht en uitgejubeld, loorgezonden naar alle geslachten in alle alen. Het paleis omvat, behalve een groot lantal kantoren, de particuliere vertrek ken van den Kardinaal-Prefect der mach tige congregatie. De college-zalen zijn voor een gedeelte reeds overgebracht naar het nieuwe, grootsche gebouw der Propaganda, dat aan de andere zijde der stad, op de helling van de Janiculus verrezen is. Ik had gehoopt bij Pater Prehmanns, den secretaris van den Kardiaal, een audiëntie te kunnen aanvragen. Pater Drehmaams evenwel, zoo vertelde mij de portier (een echte gemoedelijke Hollander) was niet thuis en het zou moeilijk zijn, hem aan de Propaganda te treffen. Mij geheel verlatend op het vrijgeleide en de schitte rende aanbeveling, den redacteur van J)e Leidsche Courant" verstrekt, gaf ik daarop mijn kaartje af, en zou den ande ren dag, dat is hedenmiddag om 5 uur het er maar op wagen ter audiëntie te komen. Wederom in „vol ornaat" reed ik van middag ter Propaganda, waar ik in een lift naar boven zeulde, naar de appartemen ten van den Kardinaal. Binnengelaten be vond ik mij in een reeks van vijf in elkaar loopende vertrekken, waarvan alle deuren open stonden, zoodat zij één gang vorm den. In een daarvan lag op een tafel het in leer gebonden „Annuarium" der Holland- sehe Studenten en daarnaast.een scharlakemrooden karinaalsbonnet. Hot wachten op een audiëntie in de anti-chanibre van een Kardinaal geeft een zelfde onaangename sensatie als een be zoek aan een tandarts. Men wordt in een zelfde sfeer van plechtige en afwachtende stilte gewikkeld, slechts onderbroken door het gerumoer beneden op straat. Op tafel lagen stapels, fraai gebonden, boeken over Missie en aan de muur een schilderij Tan pater Damiaan bij de mclaatschen. „De Kardinaal zal nu wel gauw ko men", verzekerde mij de gemoedelijke por-, tier, en inderdaad, na eenige minuten werd i in de receptie-salon toegelaten. In het volle licht, dat door breede ra men binnenviel, stond daar Kardinaal van Bossum, rijzig en statig, gekleed in zwarte toga met roode rand, het roodc kapje op de zilvergrijze haren. Bij het kussen van den ing, schitterde de paarse amethyst mij in 't oog. Zijne Eminentie wees mij een plaats op de sofa en nam zelf plaats te genover mij. „Zoo, en wat hebt u op 'b hart." Toen moest het hooge woord er uit:' „Totaal niets, Eminentie," en ik maakte mijn verontschuldiging dat ik, als ik niet een aanbeveling had gehad, nooit zoo vrij postig zou zijn geweest, om bij een Kardi aal op bezoek te gaan zonder zakelijke 'eden, Echter, zoo pleitte ik, zouden de le- zers gaarne iets van den Kardinaal verne en, en daarom was ik gekomen. Zijn Eminentie vroeg daarop naar „De teidsche Courant", naar den brand en hoe pel abonné's er waren. „Ja, zeide de Kardinaal, Holland mag gelukkig jn met zijn Katholieke pers. het reusachtige Amerika, eu hier in Italië het is niet veel. Een Katholiek dagblad van naam hebben zij niet, en dat is heel jammer." De Kardinaal wendde daarna het ge sprek op do redevoeringen door Mussolini in Kamer en Senaat uitgesproken. „Het was afschuwelijk. In Italië is er een spreekwoord: Hij was hoog geklommen maar is van de vijfde verdieping gevallen. Dat zou men haast van Mussolini zeggen." „Wat bedoelt u daarmee precies, Emi nentie?" (Feitelijk vergiste ik mij telkens met Eminentie, zei Monseigneur of een maal zelfs: ja, Kardinaal". Toen flikker den lachend de grijze oogen achter de bril- ,Door de reconciliatie met het Vati- caan", zette Zijne Eminentie uiteen, „is Mussolini in de achting van alle landen zeer gestegen; maar door zijn anti-reli gieuze redevoeringen is hij als 't ware vijf verdiepingen naar omlaag gevallen. Die re devoeringen waren vol divaling en zelfs vol ketterijen." „Is 't dan niet de gewoonte", vroeg ik, „dat vreemde regeeringen, die op vriend schappelijke voet zijn, elkaar van te voren van zulke redevoeringen op de hoogte stellen „Men heeft er niets van geweten", ver klaarde de Kardinaal, „maar bovendien handelde Mussolini geheel correct. Het verdrag is immers nog niet geratifi ceerd." „Zal dc ratificatie gauw gebeuren?" Een afwijzend „Binnenkort". „Er heeft in verschillende bladen gestaan", zeide mijn hoo'ge gastheer, „dat de onderteeke- ning in het Paleis van Venetië (een paleis in Rome) zou plaats hebben. Dat is niet waar. Er zijn nog verschillende zaken te bespreken." Dé Kardinaal kwam daarna terug op Mussolini. „Hij is tot nu toe een sfinx geweest. Het is een geniaal mensch. Hij heeft de lagere school bezocht en daarna hard gewerkt. Hij moest zich bewust zijn, zich niet op een terrein als dat van zijn jongste rede voeringen te kunnen wagen. Geschiedkundig heeft hij vreeselijke fla ters begaan en bovendien ketterijen te genover de Katholieke Kerk uitgesproken. Heem zijn bewering, dat de Kerk Katholiek (d.w.z. algemeen) geworden was door haar vestiging in Rome en anders een secte ge bleven zou zijn.. Dat is onwaar. De Kerk van Christus is Katholiek geboren; Zij werd reeds Katholiek op het - feest van Pinksteren, toen de Apostelen in allo ta len spraken. En de opvoeding der jeugd. In zijn tweede discours heeft Mussolini zelfs verklaard, dat ook de godsdien stige opvoeding der kinderen alleen door de Staat moet geschieden. Men zal moeten zien, wat het zal ge ven. Mussolini heeft vele schoono dingen tot stand gebracht. Maar, maar...." De Kardinaal wuifde afwerend met zijn hand en trok een bedenkelijk gezicht. „Men weet nog niet met zekerheid, wat men aan hem heeft. Maar een ding staat vast: De Kerk is van God. Ik ben met u tot het einde der tijden. De Kerk is gebouwd op de Rots en zal door God beschermd worden." De Kardinaal stond op. „Bent U nu te vreden „Eminentie, ik ben U zeer dankbaar." „Uw naam ken ik; uit de bloembollen streek, nietwaar? Ik ben als gewoon pater meermalen bij uw grootvader geweest." „Als mijn grootvader dat toen had kun nen denken...." „Dat zijn kleinzoon redacteur zou wor dend', interrumpeerde de Kardinaal ne derig. Ik knielde daarop neer en kuste de ring. Dc audiëntie was geëindigd. En hiermede ook mijn verhaal voor heden ten einde. Dc audiëntie bij Kardinaal van Rossum is tot een zeer bijzondere gebeurtenis voor mij geworden. Ik had niet mogen verhopen, dat de Kardinaal een zoo interessant en de publieke belangstelling trekkend onder werp als Mussolini zou willen bespreken. Zijn Eminentie liet zich, zooals uit het bo venstaande blijkt, zeer beslist uit. Toen de Kardiaal begon met te spreken over Mus solini's redevoering, keek ik een beetje 'overdonderd op. Maar Zijne Eminentie INGEZONDEN MEDEDEELING herhaalde met een krachtig gebaar van zijn hand: het is afschuwelijk. Dit interview werpt wel een schril licht op de stemming aan het Vaticaan. Uitwendig is het pais en vree, maar de kerkelijke autoriteiten, die weten door do ervaring van eeuwen, dat niets wisselval liger is dan een mensch en dan zulk een flamboyant en opbruisend mensch als Mus solini zijn blijkbaar niet zoo eenstem mig in hun enthousiasme als wij, gewone menschen. die wat meer naar de opper vlakte kijken. VAN HET VATICAAN DE RATIFICATIE VAN HET LATERAANSCH VERDRAG. Een korte plechtigheid. Gelijk wij reeds gemeld hebben, was gis termorgen om 11 uur het historisch oogen- blik aangebroken, waarop dc uitwisseling der ratificatieoorkonden van het verdrag van Lateranen tusschen den kardinaal- staatssecretaris Gasparri en Mussolini in oen der appartementen van den kardinaal, de Salla della Congregazione, plaats had. Het was dc eerste keer, dat Mussolini het Vaticaan betrad, waar hij aan de Scala Nobile in den, Hof v.\rr St., Damasns met allo oer welke voor hoofden van regeeringen is voorgeschreven, werd ontvangen. Hij werd naar het vertrek van den kar dinaal-staatssecretaris geleid door verschil lende heeren van den Pauselijken hofstaat, omgeven door een escorte van Zwitsersche gardisten naast wie de Palafrenieri liepen. In de Salla della Congregazione waren de medewerkers van den staats-secretaris mgr. Pizzardo en mgr. Borgongini Duca aanwezig en daar had onmiddellijk de uit wisseling der authentieke verdragsstukken, welke do handtcekeningen van den Paus en van den koning dragen, plaats. Daarbij werd. een kort proces-verbael, dat betrek king heeft op de wederzijdscho overhan diging, voorgelezen. Terstond na uitwisseling der ratificatie oorkonden werden de Vaticaansche grenzen gesloten en de Zwitsersche gardisten be trokken him nieuwe posten aan de Arco delle Campanc, aan het St.. Pietersplein en voor de kleine kerk van St. Anna dei Palafreniere aan dc via di Porto Angelica. Tegelijkertijd verlieten de politiedienaren der Italiaansche regeering de basiliek van St. Pieter waar zij tot dusverre op wacht hadden gestaan, en in hun plaats betrok ken de Pauselijke gendarmen de wacht in de basiliek. Het merkwaardigste was het openen van de Bronzen Deur, welke 59 jaar voor de helft gesloten bleef. Voor deze historische gebeurtenis was vóór het Vaticaan een groo- to menschenmenigte bijeengekomen. Sinds gistermiddag heeft de Vaticaan sche gouverneur zijn werkzaamhedenaan gevangen, en de wetgeving van de Citta del Vaticano is van kracht geworden. De diplomatieke betrekkingen. Mgr. Borgongini Duca nuntius. De H. Vader heeft mgr. Borgongini Duca tot Apostolischen Nuntius bij het Quirinaal benoemd en verhief hem tegelijkertijd tot titulair aartsbisschop van Eraclea-. Tot raadgever dezer nuntiatuur is mgr. Testa cn tot auditeur mgr. Serena, op het oogenblik auditeur aan de nuntiatuur te Bern, benoemd. De nieuwe nuutius zal op het feest van Petrus en Paulus tot bisschop gewijd wor den en aanvaardt den eersten Juli zijn ambt. Dien dag zal hij door den' Italiaan- schen koning ter overhandiging vAn zijn ge loofsbrieven ontvangen worden. Teleurstellende houding van den koning. Naar do „Msb." mededeelt moet de hou ding van koning Victor Emanuel tegenover den Paus teleurstellend zijn. Evenals dc koning één der hoofdtegen standers van een toenadering der rcgcering tot het Vaticaan geweest is, evenzoo was hij er op uit, moeilijkheden bij de ratifica tie der Lateraanscho verdragen te maken en wel wat betreft het. bezoek, dat hij en dc koningin aan den H. Vader zullen hehoo- ren te brengen. Ten Vaticane is men met recht van mee ning, dat het eerste plechtige bezoek van het Italiaansche koningspaar aan den Paus na de ratificatie, welke een zoo droevig hoofdstuk in dc geschiedenis van Italië af sluit, met alle plechtigheid moet geschie den. Men had zich het ceremonieel van het bezoek voorgesteld, gelijk aan dat, hetwelk bij de ontvangst der Katholieke koningen van Spanje en België ten Vaticane wordt toegepast.. Koning Victor Emanuel zou aanvanke lijk echter van zulk een officieel bezoek niets willen weten. Hij zou gezegd hebben, dat het hem niet naar den zin was, „in het Consistorie ontvangen te worden". "VVant bij een officieele ontvangst door den Paus van het Italiaansche koningspaar zou natuur lijk ook het heelc college der kardinalen aanwezig zijn. De koning zou gaarne zien, dat Paus Pius XI hem en de koningin ontving in zijn. particuliere bibliotheek. Er is zelfs gesproken van het bezoek van een legaat des konings, een voorstel, waar op men echter van de zijde van het Vati caan wel moeilijk zou kunnen ingaan. Een lichtzijde is intusschen do omstan digheid, dat koningin Elena van levendi- gen godsdienstzin blijk geeft, evenals kroonprins Umberto, terwijl ook de beide jongste dochters van het Italiaansche ko ningspaar in dit opzicht een goeden invloed kunnen uitoefenen. De koningin heeft zich beslist uitgespro ken voor een bezoek aan den Paus, dat aan alle eischen der ware etiquette beant woordt. DE HERSTELKWESTIE. HET EINDRAPPORT. Gistermiddag onderteekend. De conferentie geëindigd.' De Par ij sche conferentie van deskundi gen is gisteren geëindigd. Het eindrapport, werd om zes uur on derteekend. Kort voor do onderteekening ontstond in dc zittingszaal een kleine brand, daar zijden gordijnen bij ©en lamp van een film toestel brand vatten. Het brandje werd echter spoedig gebluscht. Het. exemplaar van het. rapport, dat on- derteekend werd, droeg alle sporen van do bewerkingen van de laatste dagen. Het is een dikke bundel vellen papier, met de schrijfmachine beschreven. Voor de onderteekening hield Owen Young een korte toespraak, waarin hij een kort overzicht gaf van de 16 weken, welke de conferentio heeft geduurd. Hij noemde het bereikte resultaat een compromis tus schen de cisclien van de schuldeischerssta- ten en de levensnood zakelijkheid van den schuldenaarsstaat. Moreau, de gouverneur van de Bank van Frankrijk, bracht uit naam van de overige gedelegeerden Owen Young dank voor zijn werk als bemiddelaar, dat tot dit gelukkige resultaat heeft geleid. DUITSCHLAND DE RIJNLAND-ONTRUIMING. Gunstig verloop der diplomatieke onderhandelingen. De ontruiming van het Rijnland tegen den herfst wordt, thans in Londensclio po litieke kringen als vrij zeker beschouwd. Volgens de „Daily Expres" werd giste ren te Londen bekend, dat het kamp van Catterick in gereedheid is gebracht voor de Engelsche troepen, die uit het Rijnland zullen terugkeeren. Naar Sanerwein in de „Matin" meedeelt, zijn de diplomatieke onderhandelingen over do vorming van. een commissie van toezicht en arbitrage voor het Rijnland reeds zoover gevorderd, dat men met ze kerheid kan aannemen, dat binnenkort overeenstemming bereikt zal zijn. Do Fransche regeering wil zooveel mo gelijk spoed betrachten met de ontruiming van het Rijnland, om Frankrijk niet on- noodig aan een waarschuwing van de En gelsche arbeidersregeering bloot te stellen. ENGELAND DE NIEUWE REGEERING. Het kabinet gevormd. Officieel wordt bekend gemaakt, dat do Arbeiders-regeering als volgt is samenge steld: Premier: Ramsay MacDonald. Kanselier van de Schatkist: Pil. Siuw- den. Buitenland sche Zaken: Arthur Hen derson. Dominions: Sydney Webb. Indië: Wedgwood Beun. Grootzegelbewaarder: J. H. Tliomar Bimienlandsche Zaken: J. R. Olynes. Oorlog: Tom Shaw. Volksgezondheid: Greenwood. Arbeid: Miss Bond field. Landbouw: Noel Buxton. Onderwijs: Sir C. Trevelyan. Board of Trade: William Granham. Lord van d© Admiraliteit: A. V Alexander. Luchtvaart: Lord Thomson. Dit nummer bestaat uit vijf bladen, waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De ratificatie der Lateraanverdragen. Het eindrapport van de financieele des kundigen onderteekend. De nieuwe arbeidersregeering in Enge land gevormd. Reeds overeenstemming in Mexico be reikt? Het ontwapeningsvraagstuk. Verschillend© berichten bevestigen dat MacDonald ©en nieuw voorstel voor de ont wapening van de vloot voorbereidt, dat binnen, enkele dagen aan do regeering der Vereenigdo Staten zal worden voorgelegd. Het voorstel der vlootcommissio van het Amerikaansche Huis van afgevaardigden verklaard© in verband hiermede, dat door de vorming van een arbeiderskabinet in Engeland het bijeenroepen van een nieuwe vlootout.wapeningsconferentio een tastbare mogelijkheid is geworden. Indien Engeland en dc Vereenigde Sta ten zich wederzijds als vrienden en niet als tegenstandors beschouwen, kan men het. succes der conferentie bij voorbaat als ver zekerd beschouwen. JOEGO-SLAVIE. De moordenaar Ratsjitsj. Tot 20 jaar kerker straf veroordeeld. In het proces tegen den moordenaar Ratsjitsj, die in de skoeptsjina den aan slag op de gebroeders Raditsj pleegde, werden gisteren dc vonnissen geveld. Pu- nisa Ratsjitsj werd veroordeeld tot 20 jaar kerkerstraf, terwijl zijn mede-beklaagde Popowitsj werd vrijgesproken. MEXICO. KERK EN STAAT IN MEXICO. Reeds overeenstemming bereikt? Naar do Associated Press uit Mexico verneemt, verwacht men daar, dab de for- meelo onderhandelingen over een regeling van liet conflict tusschen dc Kerk en dc regeoring Maandag a.g. zullen, beginnen. Voor de Kerk zullen do onderhandelin gen gevoerd worden door mgr. Ruy y Flo- res, aartsbisschop van Michoacan en mgr. Diaz van Tobasco. In vele kringen is men van mccning, dat een overeenkomst over dc aanhangige strijdkwestic reeds bereikt is en de komen de onderhandelingen vooral zullen dienen om de getroffen overeenstemming te rati- ficceren. BINNENLAND HET BEZOEK VAN H. M. DE KONINGIN MOEDER AAN AMSTERDAM. In dc eerstvolgendo dagen zal in do hoofdstad des Rijks herdacht worden, dat H. M. de Koningin-Moedor voor een hal ve eeuw geleden in ons land kwam. Een aantal feestelijkheden zullen dan plaats hebben. De stad is niet in feestdos gesto ken, alleen, langs den korten intochtsweg en op den Dam zijn liooge masten ge plaatst met oranje vanen en vlaggen. In. den loop van den morgen zijn H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana per auto ten pa- leize gearriveerd. Er heerschte toen rccd> eenigo drukte op den Dam en omge ving, want de politie-agenten in groot te nue met den helm op in grooter getale dar. anders aanwezig, hadden dc kleine steen tjes vóór het Paleis vrijgehouden. Allerwegen in den omtrek waren de vlaggen uitgestoken, zoodat Dam en Dam rak een fleurigen. fcestelijken indruk maakten. Reeds vroeg begon dc politic ruimte te makon op het Damrak om aan dc ongeveer 200 vcreenigingen met hun vaandels gele genheid te geven zich op te stellen langs den rand van. het trottoir. Om ongeveer twee uur vertrok de Ko ninklijke Familie niet groot gevolg naar het Centraal Station om Haar Koninklijke Moeder en Grootmoeder aan het station te verwelkomen. Op het perron waren daar ook aanwezig de burgemeester en dc wethouders, de waarnemend Commisards der Koningin van Noord-Holland, vertegenwoordigers van Land- en Zeemacht, benevens dc le den van dc commissie uit d© burgerij voor den intocht.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1