JIT DE OMGEVING WEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT. VRIJDAG 7 JUNI 1929 OEGSTGEEST. GEMEENTERAAD. Een schuitenhuis. De tegels in het Oranjepark. De werktijd der gemeente-werklieden. Gisteravond kwam de Raad dezer ge- iente in openbare vergadering bijeen, jorzitter burgemeester van Griethuizen, awezig alle leden. De notulen der vorige vergadering wer- n na voorlezing onveranderd vastge- •vi. f Ingekomen stukken. Missive van Geel. aten van goedgekeurde raadsbesluiten, hrijven van den Minister van Onderwijs, over 1929 zal worden toegekend 9550. en W. deeleh voorts mede, elat zij ■opname hebben gedaan bij den ge in le-ontvanger en dat alles in orde is ronden. Het rapport van B. en W. over !S wordt na gedeeltelijke voorlezing ter lie gelegd voor de raadsleden. Van den er Hageman is verzoek ingekomen om schuitenhuis te mogen maken in ge- entewater nabij de Haarlemmertrek- B. en W. stellen voor dit verzoek te enen, waarvoor dan 350 per jaar re- gnitie moet worden betaald. Goedgc- ard. Herstemming over het voorstel- :enboogaard over het voorschrijven van els bij de trottoir-aanleg in het Ora-nje- rk, waarover in de vorige vergadering stemmen staakten. Het voorstel wordt ngenomen met 6 tegen 4 stemmen, die in de heeren den Ouden. Zandbergen, de I raaf en Paardekooper. De heer Rüben- imp hield zich buiten stemming. Het ratenplan in zijn geheel wordt daarna algemeene stemmen1 goedgekeurd. tDe rekening 1928 en begrooting 1930 van t Burg. Armbestuur wordt mei alg. si. tdgekeurd, eveneens die van het H. 1 iest Armbestuur. T Eenige comptabiliteitsbesluiten worden P :der commentaar genomen. jBij de^ begrooting der gezondheidscom- II1H1 *ie Katwijk blijkt, dat voor Oegstgeest 5SS™| r 1930 de kosten op 51.44 zijn ge- I md. Wordt goedgekeurd. I lehandeling van het verzoek der ge- sntewerklieden om wijziging in de werk- B. en W. stellen voor na overleg den gemeente-opzichter, den aan- ig van den werktijd te bepalen op 7 uur morgens, daar de vastgestelde rege- voor enkele werklieden niet goed oerbaar is. e heer Uitenboogaard wenscht niet te- te komen op een raadsbesluit, wat nog j kort geleden is vastgesteld, waarbij heeren Paardekooper en v. d. Burg zich puiten. i)e heer v. Breda spreekt zich uit voor voorstel van B.ven W.., hetwelk wordt worpen met 4 tegen 7' stemmen. De iren Breda, Rübenkamp, Nijssen en de ia f stemden vóór. lij de rondvraag vraagt de heer van Sisda maatregelen te nemen tegen het ille verkeer op het kruispunt Gevers- I tatEndegeesterla-an. )e heer Nijssen vestigt de aandacht op zakking van het trottoir tegenover de ning van den heer Rübenkamp. De voor- Ier zegt onderzoek en herstel toe. Hierna sluiting. VOORHOUT. GEMEENTERAAD. (Vervolg). In behandeling werd genomen een ver ft van den heer P. L. van der Hulst ake de open bebouwing langs de Hoofd- aat. Verzoeker vraagt toestemming om mogen bouwen met 3 meter tusschen- mte in plaats van 4 meter, welke inge- Ige de verordening moet bestaan tus- 2 woonhuizen. De gevraagde onthef- werd met algemeene stemmen ver- nd. n de orde kwam een voorstel Van B. W., om aan M. van Dam, de Wed. A. iek, L. A. Langeveld en A. Lemmers stukje grond te verkoopen van het langs aangekochte stuk grond van het iK. Armbestuur. De Voorzitter deelde mede, dat de be- ikken belanghebbenden zijn aangeschre- i of zij er prijs op stelden in het bezit komen van de gehuurde stukjes grond hter hun woning. Alleen de heer A. raathof is niet bereid om een stukje koopen. De andere belanghebbenden bben het aanbod van de gemeente aan- ard. De heer Langeveld heeft het voor houd gemaakt om zijn varkens aldaar mogen houden Deze voorwaarde kun- B. en W. echter niet inwilligen in het lang van de volksgezondheid. De prijs, Ike de gemeente gevraagd heeft, is lijk en bedraagt f 2.50 per M2. Het zal odanig verkocht worden, dat er een ■hte lijn verkregen wordt tot aan den er dus geen perceelen meer uit tilden zooals du. Besloten werd na eenige discussie dat aangrenzende bewoners het hun aan boden perceel grond kunnen koopen ft den prijs van f2.50 per M2. ^og was ingekomen een verzoek van heer P. van Werkhoven om het ge- ïlte grasland, hetwelk is afgepaald en legen is achrer het openbaar speelter- in (voormalige Everlastingterrein) te mo- d huren, om het gras, omdat dit ge- eito toch nier gebruikt wordt. Hiertoe ird zonder hoofdelijke stemming beslo- De huurprijs zal pl.m. f 60 bedragen. De heer van der Voet vroeg in verband ermede hoe h©t kwam dat het Patro- 't, die toch gebruik wenschte te ma- 1 van het openbaar speelterrein, er chts nog maar eenmaal is geweest, treker vraagt of er van af gezien is. De Voorzitter zegt. dat dit verband rdt et de weersgesteldheid en dat het donaat het steeds zal gebruiken wan- ir het weer het toelaat. 4 ft liïïii De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. het land, gelegen achter het gemeen tehuis, verhuurd heeft aan één persoon, n.l. aan den heer P. Lemmers, voor den tijd van 5 jaren en togen een prijs van f 1.50 per R.R. Enkel de. perceelen van N. G. de Kuiter, wiens huurcontract lan ger loopt dan 31 Augustus 1929, vallen hier buiten. De huurder heeft als voor waarde gesteld, dat het gedeelte in huur bij J. van Dijk, dezen winter moet worden uitgeveend, waartegen B. en W. geen be zwaren hebben. In verband hiermede is ingekomen een schrijven van den heer M. van Dam, die beweert, dat het R. K. Armbestuur hem heeft toegezegd, dat hij met ingang van 1 September 1929 het door hem gehuurde stukje grond opnieuw kon inhuren voor den tijd van 5 jaren tegen den prijs van f 0.90 per R.R. per jaar. Dh heer Van der Voet zegt, dat meer dere huurders beweren, dat het R. K. Armbestuur hun die toezegging heeft ge daan. Spreker -• meent evenwel, da/t bij den koop van den grond hierover niet is gesproken, zoodat de huurders deze aangelegenheid moeten uitvechten met het R. K. Armbestuur en dat de gemeente hier buiten staat. De heer Nijssen, tevens lid van het Armbestuur, zegt, dat vanwege het R. K. Armbestuur geen enkele toezegging is ge- da - inzake de continueering van de huur. Alleen is gesproken over den prijs doch niet over den huurtijd. Alleen de heeren Lemmers c.i De Ruiter hebben een pon tract tot 1934. - De Voorzitter zegt, dat bij de over dracht van den grond over de verlenging van huu-tijd niet is gesproken en dat de gemeente zich dus niet heeft te hou den aan vermeende mondelinge toezeg gingen. Zeer terecht heeft het lid van dei- Voet opgemerkt dat deze tiangelegenheid een zaak is tusschen het R. K. Armbe- bestuur en de betrokkenen. Met algemeene stemmen werd besloten aan den heer P. Lemmers het land te verhuren voor den prijs van f 1.50 per R.R., ingaande 1 September 1929, voor den tijd van 5 jaren en voorts, per jaar onder de hierboven vernielde voorwaarde. Nog deelde de voorzitter mede, dat de perceelen gelegen langs de Hoofdstraat nabij de onderwijzers woning, eveneens ver huurd zullen werden, in 3 groote percee len. Het perceel van den heer P. A. van Werkhoven is nog verhuurd tot 31 Augustus 1936, zoodat dit perceel reeds •verhuurd is. Het perceel in huur bij de fa. W. van der Laan is verhuurd tot 31 Augustus 1929. Dit perceel zal evenwel verhuurd worden aan de tegenwóordigo huurster, die zich hiertoe bereid heeft verklaard. Het overblijvende perceel, het welk bij verschillende personen in huur is, zal ingaande 1 September 1929 eveneens verhuurd worden aan een persoon. De te genwoordige huurder, de heer L. van der Geer, die heo grootste deel in huur heeft, wil de -huur niet meer continueeren, zoo- dat gegadigden zich kunnen vervoegen bij het gemeentebestuur. Bij den rondvraag zegt de heer Witte- man, da/t. het hem ter oore is gekomen, dat een gierbak 3 dagen heeft gestaan in de Boekhorstlaan. Spreker vindt dit zeer onhygiënisch en vraagt waarom er geen maatregelen zijn genomen om dit euvel te verhelpen en zulks temeer nog, daar een bewoner van die laan, de heer A. van der Vlugt, persoonlijk bij het hoofd van de Politie is wezen klagen. De Voorzitter zegt, dat hij dit voor het eerst hoort. Spreker heeft Van der Vlugt nooit bij hem gehad voor deze klacht en twijfelt aan de juistheid van dit ge zegde. De heer Nijssen informeert naar hot bouwen van de Landarbeidswetplaatsjes en vraagt of B. en W. de eisch van uit- veening gesteld hebben. De Voorzitter zegt, dat B. en W. in het geheel geen eischen hebben gesteld. Er waren 2 aanvragen binnengekomen, welke behandeld zijn. Toen evenwel de stukken in orde waren gebracht en gereed lagen om den raad te worden aangeboden, trok een der aanvragers zich terug. Spreker zegt dat de menschen steeds alle mede werking zullen ondervinden bij de aan vrage voor een landarbeiderswetplaatsje van de zijde van B. en W. Het voor dit doel bestemde land zal zeer zeker tot zijn recht komen. Vervolgens wijst de heer Nijssen op een gat in den weg nabij het pas gebouwde woonhuis van den heer Van Leeuwen. De voorzitter zegt, dat dit veroorzaakt is door de Stedelijke Lichtfabrieken bij het maken van een aansluiting. B. en W. hadden een schrijven klaar om de Stede lijke Lichtfabrieken op deze aangelegen heid te wijzen, toen een schrijven van de Directie binnenkwam, waar zij op deze aangelegenheid wezen en verklaarde dff gemaakte kosten voor herstel te zullen dragen. Spreker brengt dank aan de Lichtfabrieken voor deze wijze van han delen. De heer Van der Voet klaagt over het Openbaar speelterrein. Op bet terrein zelve kan spreker niets schelen wat er voorvalt, doch vraagt of er buiten het terrein niet op gelet kan worden. Her haaldelijk komen de moe gevoetbalde jongens zich laven aan de noodpomp be stemd voor de bewoners. Ook vernielen zij daar een aangelegd plantsoentje, het geen zij gebruiken als urinoir. Spreker bedankt er voor om langer te blijven spelen voor politieman en zal in den ver volge proces-verbaal laten opmaken. Waar schuwingen van de omwonende menschen helpen hier niet. De voorzitter zal een en ander onder zoeken. Spreker zegt nogmaals, dat wan neer men een openbaar speelterrein heeft, er geen of weinig gebruik van wordt ge maakt en heeft men er geen, dan vraagt men er om. De klachten van den heer Van der Voet zal hij trachten uit den weg te ruimen. WASSENAAR. GEMEENTERAAD. (Vervolg). Warrelcijfers. Modernisatie stratenplan. Uitbreiding sccre- tariepersoneel. Verbreeding Schouwweg. In behandeling komt vervolgens het adres van het Comité van Actie uit de alhier be staande vcreenigingen van Parkbewoners en de Middenstandsvereenigingcn. Döor B. en. W. is een overzicht toegezonden betref fende de tarieven van verschillende bedrij ven in den lande, waaruit blijkt, dat in Wassenaar noch liet hoogste noch het. laag ste tarief geldt en waarin wordt geconclu deerd dat er geen reden voor verandering aanwezig is. Omtrent de overige verzoeken in het adres vermeld, n.l. verlenging van den termijn voor gratis-aansluiting met 6 maan den en het gratis leggen van dienstleidin gen tot 25 Meter, aclviseeren B. en W. af wijzend. De heer van Leeuwen houdt een lang be toog, waarin hij erop wijst, dat hij zich met de wijze van werken der Waterlcidingcom- missie niet kan vereenigen. Aan haar wor den binnen tweemaal 24 uur beslissingen gevraagd over onderwerpen, voor welker behandeling het gemeentebestuur drie maanden heeft noodig gehad. Hij heeft verder ongeveer drie maanden geleden om verschillende cijfers gevraagd, w elke hem niet. zijn gegeven. Thans is van B. en W. een overzicht verschenen met een tabel. Spreker beeft echter naar verschillende cij fers een onderzoek ingesteld en heeft den indruk gekregen, dat de cijfers misleidend zijn. Hij zegt dit niet enkel, maar kan het ook bewijzen. Verschillende cijfers in de tabel zijn 100 pet. t.e hoog. Sprier haalt daarvoor voorbeelden aan. De heer Drop (wethouder) komt er tegen op, dat hier van misleiding wordt gespro ken. Voordat dit gebeurt, moet eerst de directeur worden gehoord. De voorz. zegt, dat. de groote fout hierin zit Men kiest een tarief, dan komt er een comité, dat. verandering wenscht en later weer een, dat het anders wil. Het is wel goed, dat op dergelijke verzoeken niet se rieus wordt, ingegaan. Hij vindt het een fout van den heer van Leeuwen dergelijke Co- raité's in de hand te hebben gewerkt. Als het zoo voortgaat zal de Raad een aan fluiting voor de geheele gemeente worden. De heer van Leeuwen antwoordt, dat hij heeft geconstateerd, dat de cijfers mislei dend, geenszins dat de directeur misleid:. Hij weet toch niet, wie de cijfers heeft ver strekt. Hij gelooft wel, dat de heer Hui- bers hiervan geen schuld draagt. Hij geeft in overweging de door hem gegeven cijfers te doen controleeren. De heer Wouters zou het op prijs stel len de door den heer van Leeuwen gegeven cijfers ook op schrift te zien. Hij stelt der halve voor het adres weder in handen van de Commissie te stellen. De heer Boender heeft ook een onder zoek ingesteld en is het col: niet eens mot de conclusie van het rapport van B. en W. De vooi'z. geeft de heeren van Leeuwen en Boender in overweging, een ander tarief voor te stellen, mits een voor het bedrijf rendabel tarief, maar wil het. adres wat. is ingediend van de hand wijzen. De lieer Boender zegt, dat de Raad zich niet be hoeft neer te leggen bij een rapport van B. en W. Het gaat hier niet om' het adres, maar om de gegeven cijfersook hij acht ze onjuist. Hij vraagt aen Raad verschil lende cijfers omtrent het tarief voor te leg gen en verlangt een nader advies: De voorz. wijst erop, dat het tarief een gevolg is van de hooge lasten van het be drijf en allerlei omstandigheden, als nict- verplichte aansluiting, aanwezigheid van goed drinkwater, eigen installaties enz. Bij nieuwbouw wordt niet aangesloten, omdat men weet dat er kwesties zijn. Hij vindt het beter eenigen tijd te wachten en zou Alle anderen, die zich met de tarieven willen be moeien, willen toeroepen: „Non ta-li auxi- lio". De heer van Leeuwen beschouwt de tarie- venkwestie los van het adres. Hij komt nog maals op tegen de tflanier van behandeling van Raad en Commissie. Met den voorzitter is hij van oordeel, dat dergelijke bespre kingen het bedrijf schaden. Maar waarom, vraagt spreker, dan den Raad onthouden, waarop hij recht heeft? Waarom geen cij fers gegeven? Spreker stelt voor de cijfers te doen controleeren door twee terzake be voegde mannen als Ir. Hardus van de Haag- sche en Graaf van Randwijck van de Haar- lemsche Waterleiding. De voorz. is niet tegen onderzoek, maar acht het beter, dat de cijfers in de water- leidingscommissie worden onderzocht. Na eenige discussie wordt met alge meene stemmen besloten afwijzend op het adres te beschikken en aan de Commissie opdracht verstrekt om twee onpartijdige deskundigen te raadplegen. Vervolgens komt ter tafel een adres uit den Middenstand, houdende aanbod van afstand van verschillende boomen, stoepen enz. ten einde te kunnen komen tot moder niseering van de straten in het dorp. De voorz. wijst erop, dat de oplossing van deze kwestie niet zoo eenvoudig is als ze wel lijkt. Verschillende moeielijkheden zul len moeten worden overwonnen. Hij stelt derhalve voor het adres in handen van B. en W. te stellen voor praeadvies. De heer Versteeg wil op de behandeling niet vooruit loopen. Toch vindt hij het noo dig, dat tegelijkertijd aandacht wordt ge schonken aan verbetering van de Berkhei- straat. Deze straat is te smal voor het hui dige verkeer en een oplossing is heel goed mogelijk. De voorz. wijst erop, dat het groot-ver keer binnen afzienbaren tijd om het dorp zal worden geleid. De heer Versteeg ant woordt, dat het dorp toch ook een druk verkeer zal behouden. Nadat op spoed is aangedrongen, wordt het voorstel van den voorz. aangenomen. Ten aanzien van een 5-tal reclames te gen aanslagen in het vergunningsrecht wordt besloten restitutie te vcrleenen, een aantal andere reclames wordt afgewezen. Besloten wordt de kweekelinge aan de Openbare lagere school No. 1, C. W. Dirk- se, te cloen vervangen door een tijdelijke on derwijskracht. De voorz. zegt, dat het in de bedoeling van B. en W. ligt mej. Dirksc als zoodanig aan te stellen. Tot onderwijzer aan de openbare school voor U.L.O. wordt bij acclamatie benoemd No. 1 van de voordracht, de lieer A. W. ten Ra a te Eindhoven. Wordt besloten ter belegging van ver schillende kapitalen, gestort voor verlich ting cn onderhoud van wegen, tot een ge zamenlijk bedrag van 27.365.37 aan le koo pen een inschrijving op het grootboek der 2 pet. N. W. Sch. Hot voorstel van B. cn W. tot uitbreiding van het Seeretariopersoncol met een klerk en een typiste cn tot,aanstelling van een technisch ambtenaar 2è klasse bij gemeen tewerken, wordt met algemeene stemmen aangenomen. De begrooting van uitgaven voor 1928 wordt verhoogd niet 57.159.71 1/2 gewone dienst en 108.729.98 1/2 kapitaaldienst, die van inkomsten met 57.159.71 1/2 voor den gewoiien en 169.198.S1 1/2 voor den kapi taaldienst, de begrooling van uitgaven voor 1929 met 8540.74 gewone dienst- en 296.536. 06 1/2 kapitaaldienst en die van inkomsten mot 66.696.07 gewone dienst en 293.036.06 1/2 kapitaaldienst. De begrooting van het gasbedrijf wordt verlaagd met 110.in inkomsten en uit- gaven voor den gewonen dienst en ver- j hoogd met 19.596.32 in inkomsten en uit- j gaven van den kapitaaldienst. Op enkele verzoeken om ontheffing van voorschriften der bouwverordening wordt gunstig beschikt. Ten aanzien van een verzoek van Th. Strik, om het voormalige raadhuis te nio- gen verbouwen tot twee werkplaatsen met bovenwoningen, brengen B. cn W. afwijzend advies, omdat naar hun oordeel in een win kelstraat als de Langstraat geen werk plaatsen moeten worden opgericht. Conform wordt besloten. Vervolgens komt weder (er tafel hot ver zoek van de N.V. Expl. Mij „Duinrell" om vergunning tot het bouwen van een garage voor 22 automobielen ter lengte van CO Meier. Ten aanzien van dit verzoek luidt het advies van B. en W. eveneens afwijzend, op grond, dat het oprichten van een garage als deze, tegenover het Park Rijksdorp, een mistoestand zou scheppen cn de eigenaars van kostbare eigendommen zou schaden. De heer Versteeg wil liet verzoek inwil ligen. Hij vindt de op te richten garage geen ontsiering. Als' met het verbieden van zandvervoer zou ophouden, was de zaak anders. Nu gaat het lijken op plagerij. De heer Drop zegt, dat de Raad te kwa der ure heeft besloten tot afgraving van duinen en vervoer van zand met wagens. Dit besluit dient royaal te worden uitge voerd. Daarom is het niet noodig nog ver der te gaan. Bovendien dit terrein is be stemd voor villabouw cn niet voor garage. Na eenige discussie wordt het verzoek af gewezen niet S tegen 3 stemmen. Tegen do heeren van Tol. Versteeg cn Boender. Ver volgens is aan de orde een voorstel van B. en W. tot wijziging van do besteksbepalin gen ton aanzien van werken voor de ge meente of met gemeentesteun uitgevoerd. De heer van Tol kan zich met het voor stel wel vereenigen.. Alleen vindt hij dc belooningen voor jongmaatjes, die nog niets kennen, alzoo voor jongens van 14 en 15 jaar te hoog. Besloten wordt de loongren zen voor deze categorie te schrappen. Verder heeft de heer van Tol bezwaren tegen de bepaling dat doorbetaling van loon moet plaats vinden op dagen, welke voor den arbeider overeenkomstig zijn godsdiens tige gezindte als rustdagen worden aange merkt, zooals de beide Katholieke feestda gen. Het gevolg zal zijn, dat allen dan vrij nemen, terwijl nu enkele Katholieken blij ven werken. De heer Drop zegt dat de Raad nu eenmaal heeft besloten, voor derge lijke dagen te doen doorbetalen, Deze dagen zijn geboden feestdagen voor de Katho lieken en daaraan wil hij niet tornen. De heer Boender wijst erop, dat de S.D.A. P.-ers gaarne den 1 Mei-dag als rustdag zouden zien aangemerkt. De voorz. wijst naar de redactie van het artikel, waar gesproken wordt van rust dagen overeenkomstig de godsdienstige ge zindte. De heer van Barneveld zegt dat alleen de Zondagen voor liep als rustdagen gel den. Hij kan zich dus met de bepalingen niet vereenigen. Met de stem van den heer van Barneveld tegen wordt de bepaling aangenomen. De heer van Leeuwen bfengt hulde aan B. en W. voor dit voorstel cn speciaal aan den heer Drop voor de verdediging van de belangen der Katholieken. Eén passage in het voorstel is echter niet op haar plaats, n.l. de zinsnede, waar gezegd wordt, dat de Iconen door deze 'maatregelen zullen stij gen. Hem is gebleken dat door de aanne mers lioogere loonen worden betaald dan in het voorstel worden bedongen. Met algemeene stemmen wordt daarop het voorstel goedgekeurd. Met algemeene stemmen wordt besloten aan B. cn W. een «redict toe te staan van 30.000.voor het nemen van een proef volgens het z.g. koude systeem voor liet herstel van enkele wegen. Daarna is aan de orde een voorstel van B. cn W. tot verbrecding van een gedeelte van den Schouwweg. B. en W. willen n.l. een trottoir maken langs de Oostzijde. Daarom zal het noodig zijn dat de eigenaren gedeelten van hun voortuintjes moeten mis sen. Enkelen zijn hiertoe bereid, anderen verzetten zich en weer anderen vragen een" hoogen prijs. Het gevolg zal dus wel zijn dat bij aanneming tot onteigening zal moe ten worden besloten. De lieer Vogels vindt dc gegeven oplos sing niet gelukkig en niet afdoende. Hij vindt het niet noodig een gedeelte van de voortuintjes af le nemen. Boter zou hij het vinden als aan de Westzijde een nieuwe ver keersweg naast de bestaande werd gomaakt j van de drie Papegaaien af tot de Kerk- I straat toe. Een portierswoning en een ga- rage zouden dan slechts moeten worden j achteruitgezet. De voorz. is van meening, dat er nog geen aanleiding is om een nieuwen weg naast den bestaande te makQii. Als1 eventueel de groote verbindingsweg van Groot Haese- broek naar den Katwijkschen weg door de zanderij tot stand komt wordt het verkeer zeer ontlast. De heer van Barneveld wil de oplossing ook aan dc Westzijde zoeken. Dc voorz. wijst erop, dat dan groote ver- k» ersmoeilijkkeden worden geschapen. Hot voorstel volgt den lijn, gegeven door den bcstaanden toestand. De heer Wouters merkt op, dat in de Commissie voor Openbare werken ook over verbrecding is gesproken. Het gevolg daar van zou echter zijn, dat alle boomen zou den móeten vallen. Dit zou zoor te betreu ren zijn, aangezien de Schouwweg een clou mooiste wegen in ou/e gemeente is. Hij acht het beter, om behalve liet trottoir aan dc Oostzijde, ook te trachten naar verbrec ding aan de Westzijdo. De heer van Leeuwen wil dit voorstel aanhouden tot na de infunctietreding van den nieuwen Burgemeester. De heer Drop verzet zich daartegen. Dc heer Versteeg wil ook doorzetten. Hij zou cr niet tegenop zien de boomen te vel len om tot verbreeding te komen. De voorz. wijst cr den heer van Leeuwen op. dat liet voorstel niet zoo heel belang rijk is, zoodat daarmede zou moeten wor den gewacht. Het is in het belang van het verkeer, al geeft hij toe, dat het voor de bewoners niet aangpnnam is de tuintjes voor een deel te moeten missen. Het voor stel geeft een goede verbetering. Met alge meene stemmen wordt liet daarop aan vaardt. Ten slotte komt ter tafel een voorstel van B. en W., om te besluiten tot onteige ning van perceelen grond, noodig tot het maken van een verbindingsweg tussclicn den Schouwweg cn den Katwijkschen weg. De voorz. ligt toe, dat deze weg, welk© op het uitbreidingsplan is geprojecteerd, in de naast© toekomst moet worden gelegd ter ontlasting van het verkeer door het dorp. Het voorstel houdt in onteigening par zóne, omdat, het niet, billijk wordt ge acht, dat. de grond, welke aan den weg komt te liggen en thans als teclland wordt gebruikt, door het leggen van don weg in eens als le klasse bouwgrond zou worden aangewezen. Een oppervlakte van pl.m. 6 II.A. zal volgens het voorstel moeten wor den onteigend. De heer van Leeuwen uit er zijn verwon dering over. dat de heer Wouters met dit voorstel is gekomen. De voorz. en wethou der Drop inlerruuipeeren, dat dit niet het geval is. De heer van Leeuwen vindt het niet juist, dat te voren geen overleg is gepleegd met do eigenaars. Hij vindt het verder mis plaatst dat deze zaak nu ter hand wordt genomen, vooral, omdat cr groote sommen mede gemoeid zullen zijn. De voorz. legt uit, dat in het belang der gemoente deze zaak zoo snel mogelijk moet aangepakt. Liever had hij gezien, dat zijn opvolger het had kunnen ter hand nemen. l)at B. en W. nu met liet voorstel komen is het gevolg van de omstandigheden. De aankoop van den grond is tengevolge van bijzondere omstandigheden mislukt. Stelt de gemeente op het bezit prijs, dan is ter voorkoming van schade voor de gemeente, onmiddellijk ingrijpen geboden. Do heer van Leeuwen vraagt, waarom niet met de eigenaars ia gesproken. Dc voorz. antwoordt, dat dit vanzelf aan de orde komt, als het besluit genomen is. De heer van Leeuwen vraagt naar den koopprijs. De voorz. zegt, dat die voorhands niet kunnen worden gegeven. B. en W. staan oj het standpunt dat de kosten, welke de ge moente moet maken, door verkoop naast liggende terreinen, moet worden goedge maakt. Het is geenszins dc bedoeling er iets aan te verdienen. Zoo spoedig mogelijk zal een kostenberekening worden gemaakt. De heer Drop wijst erop, dat hij enkele maanden geleden er al op heeft gewezen, dat de eigenaars van Duinrell rekening moesten houden met eventueele onteige ning. De nieuwe eigenaars konden dit ook weten. Zij zijn dus niet overvallen en zul len ook geen verlies lijden. De heer van Leeuwen kan de gevolgen niet overzien en dus geen oordeel uitspre ken. De heer Vogels vraagt of geen andere oplossing mogelijk is. De voorz. antwoordt ontkennend. Dc heer Wouters acht zich te hoog, om op de insinuatie door den heer van Leeu wen te zijnen aanzien opgeworpen, in to gaan. Hij ziet alleen heil in onteigening. Met 10 tegen 2 stemmen wordt daarop besloten stappen tot onteigening te doen. Tegen stemden dc heeren van Leeuwen cn Vogels. Hierna sluiting. N00RDWIJK. Diefstal. Gisterennamiddag werd ton nacleele van den winkelier W. alhier geld uit de winkellade ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Verpleegsters-examens. De uitslag van de in den afgeloopen maand gehouden exa mens voor het personeel der Dr. Mr. Wil lem van den Bergh-sticliting te Noordwijk luiden als volgt: Bevorderd werden tot leerling-verpleegster le jaar, de zusters P. O. Kraak. J. Last, G. E. Schalk, N. S. Vreugdenhil, Tt. de Vries. Afgewezen 1. Be- verdere! tot leerling-verpleegster 2e jaar do zusters: S. C. Broomans, M. Santoroos, M. (J. Wcsdijk. Het diploma der vereeniging met insigne werd uitgereikt aan de zusters: W. Brak, Olir. de Pree, J. J. Vis, N. P. Vonk. De examens werden gehouden ten overstaan ecner commissie uit do vereeni ging. Als gedelegeerde van den Bond voor Stichtingen van Barmhartigheid was tegen woordig Ds. G. Elshove. Gevonden voorwerpen. Een rijwielbe- j lastingmerk, een ring met sleutels, een zil- I veren broche inhoud blond haar en een gouden broche of speldje. Inlichtiugen over bovenstaande voorwerpen worden uitslui tend verstrekt des Woensdags en des Za terdags van 12 tot 1 uur namiddag ten po- litiebureele te Noordwijk-Binnen.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5