tikeien? STADSNIEUWS Agenda r Polder-vergadering. De stemgerechtig de ingelanden van don Zoetermeerschen of Nieuw Drooggemaakten Polder onder Zoe- termeer vergaderde Woensdag 29 Mei. De rekening 1928 werd aldus vastgesteld ontvangsten 17953.22; uitgaven 15977.56 1/2, batig saldo 1975.65 1/2. De begroeting over 1929 werd in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op 19890.85 1/2. De omslug werd als volgt geregeld 19.50, 17.50 en 15.25 per H.A. Aan het bestuur werd machtiging ver leend tot het doen van de noodige rif- en overschrijvingen op de begrootingsposten. Tot leden van dp commissie voor het onderzoek der rekening werden benoemd do heeren H. Koetsier, L. Karens eu J. A. Dutnisveldtot plaatsvervangende lieden de heeren: Ant. Bos Mz., G. van Btaaldui- nen en B. Brinkers Sr. Besloten werd in voorjaar 1930 een stee- nen brug te maken ter vervanging van de bestaande over den tocht in den Brockweg. ZEGWAART. Pofdervergadermg. Woensdagmorgen 1.1. vergaderden de stemgerechtigde inge landen van den Palen steins chen Polder on der Zegwaart, t.or behandeling en vaststel ling van de rekening van ontvangsten en uitga-vcn over 1928, voorloopige vaststelling der begrooting over 1929 en het te heffen bundergeld over 1929. De rekening werd al dus vastgesteld: ontvangsten 146Ö2.3S, uitgaven 14507.55 1/2, batig saldo 184.82 1/2. De begrooting werd in ont vangsten en uitgaaf voorloopig vastgesteld op 15290.821/2. Evenals het vorige jaar wordt een omslag van 12.per H.A. ge heven. Gebote n: Bertha Maria d. v. J. Wensvecn en M. Straver. Jacob z. v. J. A. .Sonncveld en M. Molenaar. Ondertrouwd: H. Zwurteveld 25 j. en J. van Straten 22 j. C. A. van der Graaf 45 j. en P. M. van Zettten 3S j. Gehuwd: C. H. Blotkamp 24 j. .on C. van Breesch noten 25 j. Overleden: J. C. Soesterbroek 78 j., weduwn. van M. A. van Velzen. C. A. van Steenderen 33 j. echtgenoot van J. W. Vonk. ZOETER MEER—ZEG WAART. Fanatisme. Woensdagavond sprak de lijstaanvoerder der A. R. Partij, de 'lieer J. A. de Wilde, alhier. Na afloop zijner rede werden vragen gesteld door eenige Staatk. Ger. Zooals altijd werd door hen het zwaartepunt gebracht op kerkelijk terrein. Zoo ook werd ter sprake gebracht art. 36 der Ned. Herv. Geloofsbelijdenis omtrent valsche godsdiensten. De spr. vroeg den vragensteller of het zijn bedoeling was, dat Roorusch Katholieken, socialisten enz., naar Staatk. Gereformeerden opvatting valsche gcdsdienstbelijders, dan maar ge dood moesten worden. De vragensteller durfde hierop geen antwoord te geven, doch een collega-vragensteller knikte hartstochtelijk en fanatiek met het 'hoofd, en vond het zeer goed, dat die menschen maar opgeruimd worden. Men moet toch maai- durvenWaarheen anti-papis- me al niet leiden, kan. Militie. Het jaarlijksche onderzoek van verlofgangers zal dit jaar plaats heb ben op Woensdag 12 Juni e.k. in het ge bouw van de Ghr. Jongemannen Vereeni ging te Eijnacker. NOORDWIJK. Sluiting tier duinen. De Domeindui nen, welke staan onder beheer van Rijn land. en reeds over een lengte van 500 M. vanaf de Noord-Boulevard zijn afgeras terd. zullen binnenkort weer worden afge rasterd tot 2 K.M. vanaf de Noord-Boule vard tot een breedte van 150 M. Deze maatregel is getroffen om de vernieling der duinen tegen te gaan; echter valt het te betreuren, dat voor vele natuurlief hebbers onze mooie duinflora voor een groot gedeelte ontoegankelijk zal zijn. Aanbesteding. Gisteren is door B. en W. ten Raadhuize aanbesteed de verbete ring van de Molenstraat. Ingekomen zijn de volgende inschrijvingen: N. v. d. Wiel Noordwijk 9750, J. Th. v. Zïjm Co. Rotterdam 90S2. A. Voor- douw Zwammerdam 11200, C. J. v. Dorst Leiden 9754, Hoonhout Brouwer Haar lem 9550. De gunning is aangehouden. W0UBRUGGE. Het Groene Kruis. De officieele feest avond ter viering van het 25-jarig bestaan dor a-fd. Woubrugge van het Groene Kruis ie uitnemend geslaagd. De voorzitter. Dr. Loth, opende, heette allen wolkom en me moreert daarna de historie vanaf het be gin der oprichting tot heden, waarbij hij hulde bracht aan do oprichters, w.o. Dr. Asman en de twee thans nog levende be stuursleden uit dien tijd, de heeren C. Kammeraad en A. D. Hussan Heenk. Daarna nam de burgemeester de edel achtbare heer J. E. Boddens Ho,sang het woord. Deze dankte namens het gemeen tebestuur, de afdeeling voor het vele goede aan kranken en lijdenden verricht en over handigde namens de gemeente aan het be stuur een mooie krans. Het dubbelmannen kwart et uit Nieuw- Vennep liet zich daarna op keurige wijze hooren. Bijzonder trok de aandacht een Sonate van Handel voor viool en piano, door den heer Fijkc van Zwieten en mevr. Tond-u. De voorzitter bracht beiden harte lijk dank en bood mevr. Tondu een bou quet. aan. Na de pauze opende het genoemde kwar tet met een solo. Het aplaus getuigde van do instemming der aanwezigen. De heer G. Windhorst gaf vervolgens de geheele historie van de afdeeling en alles werd op geluisterd met schaduwbeelden, betrekking hebbende op het Groene Kruis, terwijl de dochter van den magazijnmeester, de hoer Blom. in veï-ploegsicrcostuum een collecte in dc zaal hield, welke ruim 50 opbracht.. Met een dankwoord van den voorzitter dr. Loth aan a-llcn. die aan het welslagen luidden medegewerkt, word de feestavond ftjpsloten. INGEZONDEN MEDEDEELING. WAALS U SLAAGT (B!I HAARLEffifti^tsSTir. 130-136 GEWESTELIJKE ENCYCLIEK MEETING. Op 9 Juni te Lisse. Door het gewest Leiden van den Ned. R. K. Volksbond zal op 9 Juni te Lisse de jaarlijksche. Re rum Novarum-herden- king plaats hebben. Te 2 uur zal een kort Lof met toespraak worden gehouden, gevolgd door een op tocht. met ontplooide banieren, opgeluis terd door vier muziekkorpsen. Als sprekers zu'llen op het meeting-ter rein! het woord voeren de wcleenv. heer A. Kramer, kapelaan te Voorhout en de heer J. 'W. van den Akker. De R. K. Gemengde Zangver. ,.St. Gre- gorius" uit Lisse zal de meeting met en kele zangnummers opluisteren, terwijl de R. K. Reidansclub „Lisse" eenige reidan sen zal uitvoeren. R. K. VOLKSBOND. Ledenvergadering. In het gebouw van den R. K. Volksbond hield de afdeeling Leiden van den Ned. R. K. Volksbond gisteravond een ledenver gadering onder voorzitterschap van den hoer J. Nijhuis. In zijn openingswoord heette de voor zitter de aanwezigen welkom en herinner de aan het vertrek van den geestelijk ad viseur Pater van den Douk. Spr. deelde mede, dat er een afscheidsavond was gege ven, waarop aan den scheidenden adviseur een geschenk in geld was aangeboden, waaraan ook de Volksbond had bijgedra gen. Spr. deelde mede, dat Pater v. d. Donk hem had verzocht daarvoor zijn dank aan allen over te brengen met den wensch, dat het den bond wel moge gaan. Nadat de secretaris, de heer C. Streef- land, de notulen had gelezen, had de instal latie plaats van den niouwbenoemden geestelijk adviseur Pater M. Mulder. De voorzitter sprak hierbij den geeste lijk adviseur toe, zeggende, dat het een zware dag was geweest, toen* Pater van den Donk, die jaren lang voor de vereeniging had gewerkt, vertrekken ging. Spr. vraagt aan Pater Mulder of hij de vereeniging met raad en daad en geestelijken steun wil bijstaan. Spr. uit de hoop, dat onder de zegen van God, den voorspraak van St. Willibrord en onder de leiding van den nieuwen geestelijk adviseur de bond inner lijk moge vooruitgaan. Wij hebben, aldus spr., geestelijke leiding noodig, omdat wij ons anders te veel zou den verdiepen in het stoffelijke. Hierop omhing de voorzitter Pater Mul der met den zilveren adviseursketen. De geestelijk adviseur, hierna het w oord nemend, dankte de voorzitter voor diens hartelijke woorden en noemde het een groote eer en zware taak, die hem op de schouders was gelegd, een taak, waartegen hij zeer had opgezien, omdat al die sociale zorgen zwaar waren voor iemand, die ge durende 39 jaar in het klooster had ge leefd. De gehoorzaamheid echter, aldus spr., heeft mij hier gebracht en God zal genade gev<?h. Spr. zegt, dat het zijn taak zal zijn te zorgen voor de geestelijke belangen der le den, te zorgen, dat. de voorschriften der Kerk worden nagekomen. De vorige Bisschop van Haarlem, Mgr. Callier, noemde u zoo graag „Mijn Roorn- sche Yolksbonders". Als ge dat blijft, aldus spr., dan kunnen wij ontzettend veel goeds bereiken. Daartoe helpe ons God. Hierna installeerde de voorzitter een aantal nieuwe leden, waarbij hij den wensch uitsprak, dat zij zouden medewerken in standsorganisatie en vakafdeeling. Hierna deelde de voorzitter mede, dat twee leden waren overleden, n.l. de hee ren Gijbeis en Kamp, alsook de oud-geeste lijk adviseur, de zeereerwaarde heer Pas toor Ph. van Kessel; voor hun zielerust werd staande de vergadering gebeden. Bij het overlijden van den oud-geestelijk advi seur Pastoor Pli. van Kessel had het be stuur een condoleance gezonden, waarvoor een dankbetuiging was ingekomen. Nadat de secretaris uitvoerig verslag van de vergadering van den Centralen Raad had uitgebracht, deed de voorzitter eenige mededeelingen over de restauratie van het bondsgebouw. Vervolgens las spr. 'n schrij ven voor van het Centraal Bestuur, waarin er op werd aangedrongen, dat alle leden de Volkskrant zouden lezen, wat door den voorzitter onderstreept werd. Aangaande liet Encycliekfeest. te Lisse op 9 Juni a.s. deelde de voorzitter mede, dat allen leden verzocht werden zich voor deel name aan te melden bij den secretaris in het Bondsgebouw voor Dinsdag a-s. .Spr. spoorde allen aan mee te gaan naar Lisse eu deelde mede, dat bij voldoende deel name van een boot gebruik zou worden gemaakt, en dat men in onderhandeling was met „Perosi" om dc tocht met muziek op te luisteren. Zij, die per fiets wenschten te. gaan, werden verzocht gezamenlijk te gaan en de fiets te Lisse te stallen in het bonds gebouw. Ten slotte deelde spr. mede, dat ter ge legenheid van liet 35-jarig bestsan hel be stuur overwoog een mooien avond te orga- niseeren. Door het bestuur zou een com missie uit bestuur en leden worden samen gesteld om dezen avond voor te bereiden. Bij de rondvraag vestigde de heer van Brussel er de aandacht op, dat men de le zing van de Volkskrant niet verplichtend moest stellen, daar dit een concurrentie voor het katholieke plaatselijk dagblad zou beteekenen. De voorzitter meende, dat dit niet het geval behoefde te zijn, daar de Volkskrant gemakkelijk door 2 of meer lcdc.n geza menlijk zou kunnen worden gelezen. De heer Gordijn zeide aangenaam ge troffen te zijn door de actie die nu voor dit encycliekfeest, in tegenstelling met vorige jaren wordt gevoerd. De heer H. Lonibert vroeg den voorzitter nadere mededeelingen omtrent dc conferen tie met den Leidschen Bestuurdersbond over het voortbestaan van het rechtskun dig bureau, waarop de voorzitter antwoord de, dat besloten was tot liquidatie daar van. In plaats daarvan zal voorloopig om de 14 dagen en zoo noodig eens- per week een rechtskundige van het hoofdbureau zit ting houden. Verder besprak de heer Lonibert het ant woord van den bondsvoorzitter, den heer de Bruyn, over de kwestie inzake aanslui ting bij het vakbureau. Spr. njeende dat dit niet gaat, daar de verhoudingen in de or ganisatie hierdoor niet zonden worden ver gemakkelijkt. Spr. verzoekt, dat het be stuur hierover nog eens zal confereercn. Vervolgens bepleitte spr. betere samen werking tusschen de vakver een igingen .en de plaatselijke comité's van Herwonnen Levenskracht en op aansluiting als lid en medewerking van de leden bij de R. K. Pro- pagandaclub „Dr. Schacpman". Wat dit laatste betreft, verwees spr. naar een artikel in „De Leidsche Courant" van gisteravond, waarbij de voorzitter zich tenslotte van harte aansloot. Over Herwonnen Levenskracht zegde de voorz. toe op een bestuursvergadering te zullen spreken. Nadat de heeren Streef land en Naber de verhouding tusschen de A. R. K. A. en de olksbond nader hadden toegelicht, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. HET VRAAGSTUK DER VU ILVERWIJDER ING. De meening van den Bon|;| van Overheids personeel. Op uitnoodiging van de afd. „Leiden" van den Ned. Bond van Personeel in Over heidsbedrijf, behandelde gisteravond de heer A. A. Luhrs, lid van het hoofdbestuur van' genoemden Bond en lid van den ge meenteraad te Rotterdam in een openbare vergadering in. het Leidsche Volkshuis het voorstel van B. en W. inzake dc vuilverw ij- dering. De vergadering was slechts matig •bezocht. De. wethouder van Fabricage, de heer Splinter en enkele raadsleden waren aanwezig, benevens <d© directeur der ge meente-reiniging, de heer De Koning en ■eenige ambtenaren en werklieden van dien dienst. De voorzitter der Leidsche afdeeling van- genoemden bond, de heer J. H. Schüller, sprak een kort inleidend woord, waarna de heer Luhrs aanving met er op te wijzen, dat dit het onderwerp der vuilverwijdering hoewel niet nieuw thans weer actueel is geworden en waar bij dit bedrijf niet min der dan 2000 leden van den bond van Over heidspersoneel betrokken zijn, meende in dertijd het hoofdbestuur een commissie van onderzofk te moeten instellen naar de beste wijze van vuilverwijdering in de eer ste plaats met betrekking tot de belangen van het personeel. De commissie, waarvan spr. ook deel uitmaakte heeft haar onder zoek ook tot het buitenland uitgestrekt en zich niet beperkt tot het personeelvraag- st-uk alleen. Spr. wilde eerst het vraagstuk in het algemeen bespreken om daarna te komen tot het voorstel van B. en W. van Leiden. Vooraf wraakte hij het dat het rapport der commissie dat in uitwerking verschilt met het voorstel van B. en W. niet is ge publiceerd. De burgerij heeft het recht van een zoo gewichtig vraagstuk ook vooraf te kunnen oordeelen. Hij merkte vervolgens op dat er. nog •twee richtingen zijn op dit gebied, waar van de een het beste systeem van vuilver wijdering verbranding acht en de andere zweert bij de leuze: het vuil naar den ak ker. Voor de gemeenten, die het aangaat geldt echter alleen de vuilverwijdering als zoodanig en daarbij gelden voornamelijk twee factoren: de bedrijfszekerheid en de kosten on deze zijn voor elke gemeente verschillend. Ongetwijfeld geeft verbranding d.e meeste bedrijfszekerheid. Komende tot het. Leidsche voorstel dringt spr. er op aan, d'at de gemeente Leiden het bedrijf in eigen beheer houdt tot aan de plaats van bestemming \an het vuil, niet enkel uit het oogpunt van' het belang van het personeel, maar ook om stagnatie te voorkomen bij staking enz. De bepalin gen door B. en W. in de overeenkomst ge maakt kunnen daarin niet behoorlijk voor zien. Ook vreest spr. moeilijkheden in verband met de Hinderwet van gemeentebesturen en particulieren in gemeenten waardoor het vuil wordt vervoerd, daarbij wijzende op Rotterdam. Na een uitweiding over het onhygiëni sche sortceren van het' vuil zooals dat in Buchheem bij Munchen geschiedt, kwam spr. tot de conclusie dat men in Leiden met het oog op de bedrijfszekerheid goed zal doen de vuilverbranding in reserve te houden, wanneer men tot het voorstel van B. en W. besluit. Hij raadt echter aan de zaak uit te stel len en een commissie van deskundigen te benoemen, die het vraagstuk nog eens aan een nieuw onderzoek onderwerpt. Op de al te gerekte rede volgde applaus. Aan de discussie werd deelgenomen dooi den heer C. D. Wesseling. oud-raadslid te 7s-Gravenhagc, die met. den spreker ver schilde inzake de appreciatie van de vuil verbranding. maar cok hei vervoeren naar Nieuwkoop afkeurde. Er zijn betere plaat sen voor Leiden aan te wijzen om het vuil weg te brengen in verband met het nauwe vaarwater en met- het oog op verschillende omstandigheden met betrekking tot de ge meente Nieuwkoop zelf. Ook hij sloot zich aan bij het denkbeeld van den heer Luhrs om het voorstel nog aan het oordeel van een commissie van des kundigen te onderwerpen. De vergadering word te elf uur door den heer Schüller gesloten. ACTIE TEGEN DE TABAKSWET. Een protestvergadering. Gisteravond werd in het gebouw Patri monium een openbare vergadering gehou den, belegd door den eersten Ned. Bond van Klein-fabrikanten in do Sigaren- industrie. Er waren slechts 14 belangstellenden op gekomen. Na een welkomstwoord van den voor zitter, den heer S. van Kleef, secretaris van het hoofdbestuur van den bond, was het woord aan den heer K. R. Staal uit Gouda, Kamercandidaat der S. D. A. P. Deze betoogde gekomen te zijn, omdat zijn partij tegen allo indirecte belastingen is, welke in de eerste plaats den kleinen man treffen. Men denke aan de belasting op suiker, waar een belasting' opzit van 12 et. per pond. Deze belasting treft den arbeider veel zwaarder dan dc kapitalist, aangezien beiden evenveel betalen. Spr. kan daarom ook de 'tabaksbelasting in. den tegenwoordigen vorm niet goedkeuren. Hij gaat nog verder en wil clcze heele in directe belasting afschaffen, hetgeen best kan. Zij is toch een crisis!)elasting en als extra- onbillijk had zij allang moeten ver dwijnen. Dc begrooling van verleden jaar gaf een overschot van 62 millioen. Dat geld had besteed moeten worden voor de afschaffing van de Tabaksbelasting. Haar systeem is bitter en verbitterd en het geeft aanleiding tot zwendel. Men dwingt de fabrikanten als 'b ware, om het pu bliek te bedriegen. De bepaling van de banderolle is zwendel. Men banderolleert 12 ct. voor een sigaar van 8 cent en ver koopt dien voor 10 ct. Spr. toont een kistje, gebanderolleerd op 10 ets. sigaar, dat hij kocht voor 15 ets. Een kennis van spr. betaalde voor dienzelfden sigaar 14 ets. Het publiek wordt cr dc dupe van. Voor de kleine fabrikanten is het systeem het ergst, hetgeen spr. met eenige treffende staaltje aantoont, ontleend aan de brochure van den lieer Goubitz. Spr. vertelt van een man, die langen tijd moest procedeeren, zijn zaakje sloot, kellner werd en die in laatste instantie is veroor- deeld tot 1400 boete of 140 dagen hech tenis. Spr. heeft een verzoek om gratie bij de Koningin ingediend. Een wet, die zooiets mogelijk maakt, kan niet gehandhaafd blijven. Spr. is te gen elke andere oplossing, (dus ook be lasting van de bron) dan afschaffing. Na mens zijn Partij verzekert spr. dat zij de tabaksbelasting zal bestrijden tot dat deze bezweken is. Voor het sluitend maken eener Begrooting, haar oorsprong, is zij niet meer noodig. Vervolgens sprak nog de heer W. Gou bitz, voorzitter van bovengenoemden bond, die zeide,,dat deze vergadering is be doeld als een protest tegen liet systeem van 1922, een protest, dat al oud is, want de vervolgingen in de Tabakswet zijn niet van de lucht, en ze betreffen meest den kleinen fabrikant en den winkelier, maai de overtreders vallen door eenvoudig niet na te komen verplichtingen. Daartegen over staan ambtenaren, die voor een con trole op het lijf niet terugdeinzen, het geen spr. voor het vrije Nederland ten eenenmale onbehoorlijk vindt. De straffen zijn zwaar: minimum 100 boete of tien dagen hechtenis. De Bond zal geen gelegenheid voorbij laten gaan, om tegen dat ellendig systeem te protesteeren. Te meer, waar een belas ting volgens de gewichtswaardo dezelfde baten voor de Schatkist zou opleveren. Alle vakgroepen moeten daarvoor opko men en dan zal veel ellende uit dc wereld zijn. Tenslotte werd de volgende motie aan genomen De openbare vergadering, bijeen op Woensdag 29 Mei, in het gebouw Patrimo nium te Leiden, uitgeschreven door den Eersten Ned. Bond v. Kleinfabrikanten i. d. Sigarenindustric, gehoord de bespre kingen in zake bet feit, dat duizenden on dernemers in het tabak en sigarenbedrijf, bij gerechtelijk vonnis hooge boete, subsi- dair hechtenis wordt opgelegd: onder het oog ziende, dat de bepalingen, in de huidige tabakswet vervat, van dien aard zijn, dat er in de toekomst geen on dernemer meer zal zijn welke niet een of meerdere malen als misdadiger zal zijn gebrandmerkt protesteert tegen de Regeering, die, trots zij weet, dat er zulke misstanden, als het gevolg van het banderollesysteem be staan, clit weigert te herzien; en doet een krachtig beroep op het Ne- derlandsehe volk, van de nieuwe Tweede Kamer te eischen het huidig systeem te doen vervangen door een beter (milder) stelsel en besluit deze motie tc publiceeren in de pers. De vergadering werd daarop gesloten. 3 0CT0BER-VEREENIGING. Het feestplan voor a.s. 3 October. Gisteravond werd in een der zalen van hotel den Burcht de jaarlijksche Mei-ver gadering der 3 Octobervereeniging gehou den onder voorzitterschap van den heer W. van der Laan. De vergadering was slechts heel matig bezocht, waarover de voorz. zijn spijt uit drukte, omdat het zoo'n belangrijke ver gadering was, waarover het bestuur al maanden lang zorg had gehad, wijl het ging over de plannen voor het middagfeest op 3 October a.s. De notulen der vorige vergadering, door den heer W. G. Spaargaren gelezen, wor den onveranderd vastgesteld. Aangezien er goen bijzondere ingekomen Gemeentelijke Aankondigingen! Burgemeester en Wethoudjj van den brengen ter algcmeene^ cennis, door hen vergunning firma J. J. Krantz ed 5 genden tot. het uitby-idi briek in de perceel 88, 90, 92, 102, 10lj No. 18 en Langeg kadastraal beken; tie 2569, A. VAN DE SANDE BAKHUYZE Burgemeosfc VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 Mei 1929. LEIDEN. Vrijdag. Handelsreizigers-Vereeniging Christoffel". Lezing J. H. Hol .huis uit Apeldoorn. Den Buret te 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst apotheken wordt van Maandag 27 Mei en met Zondag 2 Juni waargenomen do de apotheek van den heer C. B. Duysti Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. INGEZONDEN MEDEDEELING stukken waren, werd hierna overgegaan verkiezing van drie leden van de ka-sc missie voor dit jaar. Benoemd werden heeren E. J. Kelder, mr. A. J. Romijn C. Mulder. Vervolgens was aan de orde de vastai ling van het feestplan voor 3 October. De afwijking van het programma dezen dag, waarmede vorig jaar begoni werd, zal ook dit jaar plaats hebben, wil n.l. weer een muziekavond geven de Stadsgehoorzaal op Dinsdag 1 Octoh ir Deze muziekavond, waarbij een zangfl iu eeniging zal optreden, zal per radio word uitgezonden. Het programma zal wai schijnlijk bestaan uit Oud-Hollandsche deren. Het programma voor 3 October luidt volgt: 7 uur: Reveille door hot politiemuzi nc korps (de plaats zal nader worden uitge zen) 8 uur: Koraalmuziek in het van Werffpark. Hieraan zullen dit jaar g< n kinderen deelnemen 810 uur: Uitdeeling van haring en tebrood. Het avondfeest zal weer bes-taan uit gezellige avond in de Gehoorzaal. Naar aanleiding van het door den lit v. Lith ingediende plan tot opvoering de opera „Leiden's Beleg", deelt do v<xiV( mede, dat aan de uitvoering daarvan t kosten zijn verbonden, terwijl mon voo zich moet wenden of tot bcroeps-zange le spelers of tot amateurs. Het bestuur i dit plan echter nog niet opgegeven en overwegen, hoe aan dit idee een oploss kan worden gegeven. Wat betreft het middagfeest, zegt voorz., dat het bestuur heeft ovenvq in beeld te brengen de Rijn, die z-jn o sprong vindt in Zwitserland, om ten sic „g (vroeger althans1) te eindigen te Katv ,rjj aan Zee. De heer Jan de Quack, dc ontwerper van dezen optocht, geeft hierna een ileo het plan. Spr. zegt in zijn inleiding ile toe, dat de optocht van 3 October moet ven iets, dat Leiden raakt. De Rijn wordt als persoon voorgesteld, omdat ten eenenmale onmogelijk is, hem als vier voor te stellen. Spr. gaat zijn oorspvo na als baby in Zwitserland, daarna als geling, waarbij in beeld gebracht won eenige episoden uit. 9e en verdere eeuw als van Karei den Groote, omringd d Mooren, als van dc Roofridders enz. do Hollandsche grens wordt Vader E dan verwelkomd door de Hollandsche p vinciën. Hij trekt van Lobith naar Pi nerden, door de mooiste stroken van G dorland. Beginnend bij den 9e. eeuw, va 9r]! in de Noormannen hun invallen' deden ons land, worden verschillende tafereel der geschiedenis van Holland in beeld bracht, totdat Vader Rijn wordt binm DI gehaald in de Minerva-stad, om ten in zee te worden te ruste gelegd. Een en ander zal weder worden uil beeld door middel van groepen, waai ac] vier praalwagens, die zullen uitmunten d| lni( de nieuwste nieuwigheden, foenev kleinere sierwagens en tien kleinere vo tuigen. De geheele stoet zal bestaan uit groepen van gezamenlijk omstreeks 380 p jjjj soneii, met 124 rij- en trekpaarden. Naar aanleiding hiervan werden door kele aanwezigen nadere inlichtingen er vraagd, waarbij de heer de Quack allen W ]|ei wensch beantwoordde. De voorz. dankte den heer de Qm ey, voor zijn schitterend jilan en zeide, dat zelden zulk een onderwerp zal uitgewei zijn. Het plan werd daarna vastgesteld. De voorz. sprak vervolgens een vod van opwekking om toch te zorgen, dat genoegzame deelname en steun komt r leden en vereenigingen. Dan alleen is goed succes te bereiken. Na een korte rondvraag volgde sluita der vergadering. 'Jg cte Dc eid.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2