Ml A Ai ft WpMlfflEI!?! UIT DE RIJNSTREEK iffjY V SyfftGT BiJ WAALS «WK Hi ®»^^Af^jpCER8IFif!£RSTR. I30-I3Ë STADSNIEUWS RECHTZAKEN KERKNIEUWS ALLERLEI VOORSCHOTEN. Coöperatieve Boerenleenbank. Bij ver hindering van den voor/.ittcr van den Baad van Toezicht, den lieer E. Vernède, verga derden onder'voorzitterschap van den heer P. Hooymans Sr. in Hotel Deurloo de le den der Ooöp. Boerenleenbank. De lieer J. M. de Ruyter las de notulen en gal' daarna als kassier liet jaarverslag over 't boekjaar 1928. Op 1 Januari 1928 was in de Spaarbank ingelegd een bedrag van -135.710. Gedu rende liet afgeloopen jaar werd ingelegd en aan intrest bijgeschreven ƒ591.808.35, terwijl werd terugbetaald 506.48S.34, zoo dat op 31 December 192S aan spaarpennin gen ingelegd was ƒ521.030.01. Deze inleg was verdeeld over 5-11 boekjes. Aan rente werd betaald 15.397.19. Op 1 Januari 192S waren aan 22 leden voorschot ten verstrekt tot een gezamenlijk bedrag- van 42.745. In 1928 werd daarbij ver strekt 17.500, terwijl werd terugbetaald 11.050. zoodat op 31 December aan voor schotten tc vorderen was 48.595. Aan ren te werd daarvan gekweekt ƒ3217.51. Op 1 Januari 1928 had de Centrale Bank te Utrecht in Loopeude Rekening een schuld van 22^.254.90. Gedurende het jaar 1928 werd naar Utrecht verzonden 477.412.93 en van Utrecht ontvangen 4^1.935.29, zoodat het credit-saldo bij de Centrale Bank op 31 December 1928 25.731.54 bedroeg. Aan intrest word van de Centrale Bank ontvan gen f 1899.21 en aan die Bank betaald -107.39. Aan de leden was 1 Januari 192S verstrekt 539.S57 en hadden deze te vor deren 1353.49. In 1928 werd daarbij ge geven 303.598.42 en terugontvangen 219.903.78, zoodat op 31 December 1928 aan do leden verstrekt was een bedrag van 440.110.-1S en deze te vorderen hadden 3981.33. Aan intrest, provisie- en kosten werd daarover genoten een bedrag van 20.310.61. Uitgegeven werd aan rente 101. De totaal omzet bedroeg 3.548.511.10. Hot reservefonds bedraagt thans ƒ31.467.21. Herkozen werd de- heer P. Hooymans Sr., als Bestuurslid, die zijne benoeming aan nam, tefwijl in de vacature door het bedan ken van den heer C. Grundeken, als lid van den Raad van Toezicht, in verband met art. 15 van bet- Huishoudelijk Reglement der Bank, nog niet werd voorzien. De commissie voor het nazien der reke ning en balans, adviseerde bij monde van den heer M. de Graaf, tot goedkeuring. Na. rondvraag sloot de voorzitter de vorgade- ring. ZO ETER MEER—ZEGWA ART. Mond- en klauwzeer. Successievelijk breidt het mond- cn klauwzeer zicht uit. Voor den betrokkene is hot gelukkig, dat de ziekte tot nu toe niet kwaadaardig is. Meestentijds blijft ze beperkt tot ecnige stuks vee. Bluschmiddelen. Door het bestuur, adviseur en directeur van de drinkwater leiding. De proeven mogen goed geslaagd Woensdag proeven genomen met brand- bluschmateriaa], aangesloten op de water- eliding. De proeven mogen goed geslaagd heeten. Er werd gespoten met gewone en opgevoerde druk. ZOETERMEER. Schouw. De schouw, vanwege den Meerpolder onder de gemeenten Stomp- wjjk en Zootermeer over tochten, bruggen zen zal op 29 Mei»a.s. gedreven worden. Polderbestuur. Op 29 Mei a.s. des morgens 10 uur vergaderen Ingelanden van den Zoetermeerschen of Nieuw droogge- maakten polder bij A. van Well, ter be handeling van de volgende agenda: Vast stelling rekening, dienst 1928; vaststelling begrooting, dienst 1929 machtiging tot het doen of en van overschrijvingenbenoe ming van leden voor de commissie van onderzoekmachtiging van het. bestuur voor het maken van een ste-enen Innig, ter vervanging van de bestaande in den Broekvveg. Wat verder ten berde zal wor den gebracht. ALPHEN AAN DEN RIJN. Eerste Plechtige H. Mis. Zondag a.s. zal de Weleerw. Heer J. Rutten, zoon dez.cr parochie, om 10 uur in de parochie kerk zijn plechtige eerste H. Mis opdragen. /Zaterdagmiddag te 13.52 ujir arriveert de neomist van Haarlem per trein te Lei den. waar hij per auto door den hoogecrw. Deken en twee commissieleden wordt af gehaald. Vandaar wordt per auto gereden naar de grens der gemeente (Bonte paal) bij Hazerswoude. waar de jonge priester wordt opgewacht, door de commissieleden met'de beide weleerw. heeren kapelaans der Parochie. In drie landauers bespannen niet 2 paarden wordt daarna naar de ouderlijke woning gereden. Hier zal een Kinderkoor den neomist een welkomstlied toezingen. De commissie bestaat uit de Geestelijkheid, Deken en eerw. kapelaans, benevens de heeren F. van Hofwegen, J. O. Scheerder, O. Y. Ponsioon en A. D. van Vliet. De parochianen worden namens de feestcommissie, die zich hcofl gevormd, verzocht, door het uitsteken der vlaggen van hun belangstelling te doen blijken. Z0ETERW0UDE. De propagandafilm. Maandagavond werd vanwege de R. K. Kiesvereeniging ,,Ons Roomsehe Vaandel" een voorstelling gegeven met de propagandafilm „Het Heldendicht van de Roomsehe daad", in het Pntronaatsgebouw aan den Hooge Rijndijk. Omstreeks acht uur sprak de voorzitter de heer J. Schouten een woord van wel kom, in 't bijzonder tot de Zeereerw. Hee- ren Pastoor Meijer en Rector Van Baa- ren. Spr. dankte pastoor Meijer voor de keurige ontvangst in deze zaal, waaraan veel zorg was besteed om haar als film zaal bij dag te kunnen gebruiken. Dc film heeft zeker, dank zij dc toelich ting van den heer Zwart, dc verwachtingen verre overtroffen. Onder de pauze sprak INGEZONDEN MEDEDEELING. Pastoor Meijer een opwekkend woord voor de R. K. Kiesvereeniging, vooral ter be strijding van de groote kosten, waardoor de gehouden collecte een goed resultaat opleverde. Met een dankwoord van den voorzitter en met een aansporing, 3 Juli a.s. allen te stommen op dc Roomsehe lijst, werd deze welgeslaagde avond besloten. Gisterenavond wen. in hot Patronaat aan den Schenkelweg de film wederom afgedraaid. ZES GENERATIES VAN GOOCHELAARS. De familie Bamberg. Er is wel geen beroemder familie van goochelaars dan de familie Bamberg, die nu reeds meer dan een eeuw een wereld bc- diicgt, die cr geld voor over heeft om be drogen tc worden. En zoo groot is het suc ces van deze goochelaars geweest, dat Da vid Loendert Bamberg tot „Hofmcchanicus des Konings" werd benoemd. Hoe dit geschiedde? Op een keer, dat hij weer eens dc eer genoot voor den Koning op te treden, goo chelde hij in een en hetzelfde fleschje alle denkbare kleuren inkt. Hij verzocht den Ko ning eigenhandig de pen op te willen nomen en te schrijven. Maar wat?" vroeg Zijne Majesteit met de pen in dc hand. „Sire", zeidc David Leendert, „als het TT behagen moge, schrijft U dan: David Leen dert Bamberg is van heden af hofmechani- cus", en de Koning doopte in, schreef „Da vid", doopte andermaal en schreef „Leen dert" enz. en toen stond zijn aanstelling in net zooveel kleuren als er woorden waren zwart, blauw, groen, rood enz. op wit. En zoo werd papa Bamberg's grootvader oftewel dc betovergrootvader van den jong- sten goochclenden Bamberg „Hofmcchani cus des Konings". Hij was het bijna weer afgeraakt ook. 's Avonds te zeven uur zou hij in het pa leis to 's Gravenliage een soiree geven en om acht uur wachtten de Koning en zijn hovelingen nog steeds en zoo geschiedde liet, dat, toen de hofmechapiicus eindelijk kwartier over acht binnen trad, de Koning boos hem vroeg: „Mijnheer Bamberg, waarom zoo laat?" En 's Konings boosheid werd er niet min der om, toen Bamberg met een onschuldig en verbaasd gezicht antwoordde: „Ik laat, Sire? Uwe Majesteit boude heb mij ten goede...: Uwe Majesteit vergist zich, het is pas zes uur en als hot Uwe Majesteit behagen moge op Zijner Maje- steit's horloge te kijkenZijner Maje- steit's horloge wees zes uur aan en de ho velingen koken op hun horloges en werden bleek, want hun horloges wezen zes uur aan en met sloeg de paleisklok: een, twee, drie, vier, vijf, zesen sloeg niet meer. Toen sprak de Koning tot den zegevierend rond zich zienden hofmechanicus: „Bam berg, jij bent de grootste toovenaar, die ooit geboren is: een Koning in je vak. Een tweede Josua De huidige afstammeling van dit be roemde geslacht is Emile Bamberg, die de zesde generatie vormt van dit geslacht. En misschien zou men denken dat het met de familie Bamberg gegaan is zooals met vele families, die van vader op zoon en van zoon op kleinzoon dokterden, apo- thekerden of handel dreven in koloniale waren. Toch is het aldus met de familie Bam berg niet gegaan,.want verschillende af stammelingen van dit geslacht deden po gingen om op andere wijze aan den kost te komen, wat blijkt uit de wanhopige po gingen van Papa Bamberg eerst om als eerbaar kapper, daarna om als tooneelspe- ler cn voordrachtkunstenaar door hei leven te gaan. Emile Bamberg werd opgeleid voor dc muziek, maar eveneens tevergeefs. Niet omdat Emile geen goed muzikant of Papa een minderwaardige haarkunstenaar oi' slechte tooneelist werd, maar de Bam- bergs waren „geboren misdadigers", aarts bedriegers in de wereld van den schijn, die het nu eenmaal niet laten konden ook in het dagelijksche leven.steeds iemand bij den neus te nemen. Zoo zijn er geweest Eleazar Bamberg, uit muntend in vingervlugheid en een specia liteit op 't gebied der „metamorphoses", die de „automata" invoerde en de beroem de exemplaren van Ope wist te bemachti gen, die nu nog in het bezit zijn van Emile. David Leendert, de „hofmechanicus des Konings" die in 1809 stierf en van wien wij reeds vertelden. Tobias, de jongere, die in 1800 als gooche laar debuteerde, die krampachtige pogin gen aanwendde om een ander beroep uit tc oefenen, maar ondanks alles toch gooche laar werd. Dan was er Davidje, die als zestienjarige knaap coiffeur werd in den Stadsschouw burg onder directie van Tjasink en Roobol. Drie jaar lang beoefende de kap- en de.... voordrachtkunst, deze laatste als ijverig rederijker. Toen trad hij meer dan een jaar, en naar verluidt, niet zonder suc ces op als coupletzanger te Rotterdam bij W. Koster cn in Tivoli. Vervolgens verzeilde hij in' Antwerpen en hier nam hij voor het eerst het goochelen als beroep op. Hij liet het echter weder varen om als acteur op de planken te verschijnen bij het gezel schap van Jan Grader in „de Schans" in de Plantage. In 1866 debuteerde hij als be oefenaar der hooge „tooverkunsf" te Rot terdam; reeds toen ontpopte hij zich als de onovertroffen kaartentruqueur, die hij later werd, zoodat hij menigmaal een zuive re „kaarten-soiree" gaf. Meer dan twee uren hield Papa Bamberg dan zijn toeschouwers geboeid. De twee laatste afstammelingen zijn Okito en Emile. Van den eersten, die in Australië is, is bekend de geschiedenis van „de bretels van Okito en diens Chineeschen knecht", terwijl Emile na een verblijf in Amerika weer in Amsterdam is aangeland. Zondag a.s. zal deze laatste in Café Restaurant „Zomerlust" een avond geven in het rijk der wonderen. In den mooi ver lichten tuin zal dan een enkele buitenge wone familievoorstelling worden gegeven, waartoe personen van iederen leeftijd toe gang hebben. Het staat vast, dat velen de wonderen dezer zesde generatie zullen willen zien. Leidsche Reddingsbrigade. Gevaren b ij het baden en z wemmen in ze e. Door de Lcidsehe Reddingsbrigade is te gen Maandagavond a.s. een vergadering uitgeschreven in hotel „Den Burcht", al waar door den heer J. van der Niet, boots man van de Noordwijksche Reddingsboot een bespreking zal worden gehouden van de gevaren bij het baden en zwemmen in De toegang lot deze vergadering, waar toe in het bijzonder zijn uitgenoodigd ver- oenigingen, die in nauw contact staan met de jeugd, is voor alle belangstellen den vrij. Een hooglceraarsambt voor dr. Woltjer. Naar wij vernemen komt dr. H. R. Woltjer, conservator aan het Natuurkun dig Laboratorium en lector in de natuur kunde aan de Universiteit alhier, ernstig in aanmerking .voor de benoeming tot hoog leeraar aan de universiteit te Bandoeng, in de plaats van prof. dr. J. Clay, die be noemd werd tc A'dam. Gedurende het één-jarig verlof van prof. Clay het vorig jaar, heeft dr. Woltjer het ambt van prof. Clay reeds tijdelijk waar genomen. Handelsregister K. v. K. Wijziging. Gebr. van Leeken, /Viphen aan den Rijn, Schoolstraat 8. Schoenhandcl en schoenmakerij. Vest. Fil.': Bodegraven, Kerkstraat 102, onder den naam: Gebrs. van Leeken v. d. H. de Graaf. Wijziging. Steenfabriek „Ouderzorg", Leiderdorp, Dorpstraat 9. Uittr. Comm.: G. F. Difdok van Heel, Amsterdam, d.d. 17 Mei 1929. Nieuwe inschrijving. „Het Sportlvuis", A. A. Stramrood (F.). Noordwijk aan Zee, Hoofdstraat 133a, Hoofdz.: Utrecht. Win kel in sportartikelen en sportkleeding. E.: A. A. S ram rood, Utrecht (H. V.). Wijziging. N. V. Margarinefabrielc en Vetsmelterij v. h. Gebrs. van Dam, Alphen a. d. Rijn, Lindenhovcstraat 1. CJittr. LIq.: J. dc Windt, Amsterdam. Met ingang van 1 Jan. 1929 zijn bevor derd tot bibliotheekbeambte bij de Rijks- universiteitsbibliotheek de heeren H. Cor net Si-, en J. C. Vallentgoed, tot 'dusver De eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad zal plaats hébben op Maan dag 3 Juni a.s. in do benedent-entoonslel- lingszaal van het Stedelijk Museum „De Lakenhal". Wegens het groote succes, dat de verecni- I ging „Pulchri Studio" heeft behaald op i liet concours te Rotterdam heeft het be- i stuur besloten n.s. Vrijdagavond den di- rccteur. den heer A. L. v. Niekerk te hul- ligen. Daarom hoopt liet bestuur dat alle lames en heeren op tijd present zullen zijn. De Commissaris van Politie alhier brengt ter kennis van hot publiek, dat hen den kaatsten tijd klachten bereiken over fotografen, die op de openbare straal opname voor foto's van voorbijgangers maken en zich vooruit laten betalen en dan gepn levering van de foto volgt. De wijze waarop de fotografen dc op name doen, is niet in strijd met wet of verordening, zoodat de politie omtrent de soliditeit van de fotografen niets be kend is. In verband hiermede geeft de Commis saris van Poliiie liet publiek in overwe ging om eerst bij levering van de foto's te betalen en niet eerder. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Uitspraken. J. M. Overteding der invaliditeitswet, geen strafC. H. Alphen. Overtreding der vet openbare vervoermiddelen 10 of 5 d. H. B. Overtreding der leerplichtwet f 5 of 3 d.; I. N. Idem 3 of 2 d.N. B. vr. C. W. Idem 3 of 2 d.; A. B. vr. B. K. Idem 5 of 3 d.P. B. vr. H. B. Idem Z 5 of 3 d.; J. F. vr. C. v. R. Idem 1 of 1 d.H. A. H. vr. A. D. Idem 1 of 1 d.; C. M. K. vr. P. N. Idem 2 maai 2 of 2 maal 1 d.; S. C. H. vr W. J. de R. Tdem geen straT; J. M. vr. E. G. Idem 1 of 1 d; A. v. O. vr. W. H. Idem 6 of 3 d.M. T. vr. G. D. Idem 6 of 3 d.W. V. vr. D. W. Idem 5 of 3 d.C. W. vr. W. de W. Idem geen strafJ. v. W. vr. W. J. B. M. Idem 2 of 1 d.D. J. M. Wassenaar. Met een autp rijden zonder rood achterlicht 5 of 3 d.; M, C. P. Wassenaar. Met con auto rijden zonder verlicht nummer met letter en geen rijbewijs vertoonen 2 maal 4 of 2 maal 2 d.; G. v. d. B. 's-Gravenhage. Met een auto rijden zonder verlicht nummer met letter 4 of 2 d.J. H. v. L. Idem 4 of 2 d.H. W. v. d. IT. Alkemade. Oud Ade. Fietsen zonder licht 3 of 2 d.G. de M. Rijnsburg. Fietsen zonder reflector, 3 of 2 d.B. Z. Noordwijkerhout. Geen rijbe wijs vertoonen 8 of 2 d.N We M. Noord wijkerhout. Mei een auto rijder zonder verlicht nummer niet letter 1 of 2 <1.; TI. A. Den Haag. Met een auto rijden zonder verlicht nummer niet lettor f 4 of 2 <1.; -T. A. v. L. Met een auto rijden zonder ver licht nummer met letter en zonder rood achterlicht 2 maal,/" 4 of 2 maal 2 d.C'. IT. v. d. Y. Idem 2 maal 4 of 2 maal 2 d. A. S. Noordwijk. Fietsen op een voetpad 2 of 1 d.G. O. Katwijk. Idem 2 of 1 d.A. v. H. Openbare dronkenschap 5 of 3 d.J. K. Haarlemmermeer. Met een auto rijden zonder verlicht nummer 'met letter en geen rijbewijs vertoonen 2 maal 4 of 2 maal 2 d.; Th. P. G. Vogelenzang. Met een auto rijden zonder verlicht' num mer met1 letter en zonder rood achterlicht 2 maal 4 of 2 maal 2 d.; M. v. d. B. Bar- neveld. Met een auto rijden zonder spiegel 5 of 3 d. D. T. Het bevel van een ver keersagent niet opvolgen 3 of 2 d.J. v. d. B. Fietsen zonder licht 3 of 2 d.J. K. Idem 3 of 2d.; M. H. H. J. v. N. Idem 3 of 2 d.A. de B. Haarlem Idem .3 of 2 d.; W. Z. Fietsen zonder bel 2 of 1 d.; G. P. D. Hazerswoude. Fietsen op de Vischbrug 2 of 1 d.H. B. Zoeterwoude. Fietsen door de L. P. K. Koorsteeg 2 of 1 d.A. M. W. Noordwijkerhout. Met een auto rijden door de Watcrstceg 3 of 2 d. J. N. Overtreding verotd. Leiden op dc straatpolitic, 1 of 1 cl.J. v. d. L. Voor schoten. Overtreding der IJkwet 1 of 1. d. met verb, verkl. gewicht P. J. T. Noord wijkerhout. Fietsen zonder licht 3 of 2 d.; L. D. Voorhout. Varen zonder vergun ning 10 of 5 d.; P. L. V. Hillcgom Idem 10 of 5 d.P. J. T. Noordwijkerhout. Op oen hondenkar zitten 2 of ld.; C. P. v. W. Voorhout. Tegen een muur leunen 2 of ld.; C. Z. Noordwijkerhout. Fietsen op een trottoir 2 of 1 d.0. W. Noordwij kerhout. Tegen een muur leunen 2 of 1 cl. B. P. Sassenheim. Per rijwiel een last ver voeren op verboden wijze 2 of ld.; J. D. Overtreding pol. verord. gem. Voorhout 2 maal 1 of 2 maal ld.; J. v. E. Katwiik Loopen op verboden grond 3 of 2 d.; E. M. S. Met een auto rijden zonder verlicht nummer met letter en zonder rood achter licht 2 maal 4 of 2 maal 2 d.J. v. d. G. 's-Bravenhagc. Met een auto rijden zonder verlicht nummer met letter en zonder rood achterlicht 2 maal 4 of 2 maal 2 d.J. J. 's-Gravenhage. Mot een auto rijden over een gesloten weg 1 of 1 d.E. M. A. •Voorburg. Idem 1 of 1 d.E, M. Sassen heim. Openbare-dronkenschap 5 of 3 cl. A. v. d. K. Zoeterwoude. Varen zonder ver gunning 10 of 5 d.; A. v. D. Katwijk. Op verboden wijze mest vervoeren 2 of 1 d. J. J. de M. Riinsbnrg. Fietsen zonder bel 3 of 2 d.M. J. v. d. V. Voorhout. Fiet sen zonder licht 3 of 2 d.M. N. B. Met een auto rijden zonder verlicht- nummer met letter 4 of 2 d.A. G. G. Amsterdam Idem 4 of. 2 d.A. J. v. B. Rotterdam. Autorijdc-n zonder rood achterlicht 5 of 3 d.A. R. Delft. Met een auto rijden zon der spiegel f 5 of 3 d.J. D. Th. P. Rijs wijk. Te snel autorijden 5 of-3 cl.; A. A. v. d. V. Voorschoten. Tc snel autorijden 5 of 3 d.TI M. Noordwijkerhout. Fiet sen zonder licht 3 of 2 cl.A. S. Rotter dam. Met een voertuig rijden zonder licht 3 of 2 d.; J. J. V. Fietsen zonder licht 3 of 2 d.A. S, Rotterdam. Openbare dronkenschap 5 of 3 d.L. de B. Am sterdam. Idem 5 of 3 d.; F. D. Th. U. Fietsen zonder bel 3 of 2 d.; J. >S. Open bare dronkenschap 5 of 3 d.H. V. Idem 5 of 3 d.J. V. Noordwijk. Fietsen op verboden grond 3 of 2 d.TI. J. J. L. 's-Gravenhage. Met een auto rijden zonder rood achterlicht 3 of 2 cl.G. L. B Naaldwijk. Met een auto rijden zonder verlicht nummer met letter en zonder rood achterlicht 2 maal f 4 of 2 maal 2 d. Waar geen woonplaats vermeld, is deze te Leiden. Amice Revereiide. „Toen uw stukjes zoo om de tachtig kwamen, kreeg ik een godvruchtige ge dachte, om namelijk bij ieder stukje dat er kwam, het aantal in centen op te zen den om zoo stilletjes aan ten minste ook wat te -doen. i En misschien navolgers te hebben, want dan eerst zouden die centen gaan oploopen. „Maar het plan bleef het plan. „Doch nunu ik gezien heb hoe -al les er staat, nii zou ik kunnen zeggen als zoo velen: hij is toch klaar. „Nu ik alles gezien heb. weet ik beter, en begrijp wat een zware zorg gij nu moet hebben. En daarom zend ik nu gulden en ik hoop dat meerderen ook eens gaan nadenken en.... van hun nadenken blij ken geven. ..TT leunt voor mijn part dit stuk in de krant U'NDER NAAM. veel groeten X. X. Pastoor. Leuk zco'n biief. En liet is van een Pastoor die het weten kan, want hij heeft zelfs ook gesjouwd cn gotqbt om zijn nieu we kerk gebouwd te krijgen. O, zooveel te mooier dat hij nu nog wat voor dit Mis siehuis weet af te zonderen. Ik wed dat er nu nog meer Pastoors voor den dag zullen komen. Er zijn er al meerderen Stichter, maar er is nog ruimte in over vloed op de lijst. Ik heb al meerdere aanvragen gekregen om zoo'n gratis boekje dat ik aan de_ Moeders beloofd had. Ik wacht nog even Gemeentelijke Aankondigin Verkiezing Tweede Kamer. De Voor/.iüo in kieskring VII (I. dat in cene openbs op Zaterdag 25 te 12 uur, in 1 burg 2), zal w digheid van de lijsten van can' having van dc candidaten v den van de T- Generaal. De A. v. d. Leiden, 23 Mei "192iL het hoof cis! embur, jp) maakt heks .ting, te houd i des namiddj btehuis (Rap, stover de in gel ever over de hai ten yaprkomet. au de -v Stat LEIDEN. Dc avond-, nacht- en Zondagsdienst apotheken wordt van Dinsdag 21 toten: Zondag 26 Mei a.s. waargenomen door apotheken van de heeren: G. H. Blank Hooge woercl 176, telef. 502, en D. J, Driesum, Mare 76, telef. 406. met afzenden dan stuur ik ze allenii tegelijk. Ik heb ook weer een zeer it ressante brief van een Moeder gehad, gelegenheid zal ik hem eens afdrukken. Missiehuis. Hoorn FATHER LEFEBl J) Postrek. 120937 Directeur. De naam: Het Sint-Bonifacius-Miss huis te Hoorn, blijft nog altijd een sieia voor uw testament. Het Missiehuis he sgl1 rechtspersoonlijkheid. U fhi Heifc schijnt tegenwoordig een soort q af mode te zijn, dat vele huizen moeten jjf branden. Een warenhuis ging pas in PL vlammen op: bet stadhuis van L<j een groot ziekenhuis, het Palcis Volksvlijt, en zoo moer. Eerst zou denken, dat dit aan den. winter lag, t de menschcn veel kachels moeten st< vooral omdat we zoo'n kquden winjp had hebben; maar nu de lente dig komt opdagen en bijna zonder da het verwachten mochten, zomcrsche res aannemen gaat. blijkt dat ook ali een foutieve veronderstelling. Want branden gaan tot nog toe heel door. 'Waaraan ligt dit? Och, laten we dl over geen diepzinnige zaken probeem zeggen. Dat is meer het werk van gel Jo elen. Misschien kunnen we als antwg^ volstaan met de gissing, dat men een je slordiger is met vuur dan cenigen terug. Wc kunnen ons derhalve afvraj ID of we niets tegen die branden kuffl doen. En, het is duidelijk, dat kunnen Ten opzichte van de electriciteit zijn maatregelen reeds voldoende getrofl 111 Men heeft de zekeringen die'het elect/®*, iritsverbruik vrijwel ongevaarlijk m Met het gas is het wat anders: dit steeds gevaar opleveren, niet alleen verstikking maar ook voor ontplofl115 en dientengevolge voor brand. Het is dat men zich d"at eens in het geheugen rugroept: het zou eigenlijk heel dier rs' zijn een briefje bij zijn gascomfoor te gen, waarop men een doodskopje schil voor een geopende kraan, of iets act dat hetzelfde effect heeftof woordei deze: het vergif schuilt in mijn gas „sluit- de gaskraan" enz. Dan levert lenvuur of houtvuur nog het meestebri gevaar op! Ge zult zeggen, hoe kan dat 'ei Het vuur ligt vast en stil en de kache u dicht Daarenboven staat hij op een Ie .plaats en meestal op een plaat. Maar dit alles is niet geheel waar. Ons en het vuur brandt en verbrandt, slof teert en gas ontwikkelt, heeft het al bron van beweeglijkheid in zich. Zoé dat U het merkt, is uw kolenvuur in bi ging. Er vallen vonkjes door het roostei uw kamer. Soms als de wind op uw scb lE°ei steen staat, heeft 't vuur neiging om buiten te komen. We moeten dus kachels voldoende afschermen en algemeen brandbare voorwerpen uit buurt houden. Als we onze positie tegenover het gevaar nuchter bezien, dan moeten toegeven, dat we het iets kunnen ven deren. We kunnen de recente veroveri tocht van het grillige vuur een boeiji genhouden: en barricaden opwerpen zijn overrompelingen. En men kan dat we daartoe min of meer verplicht Op de eerste plaats tegenover onze hu nooten: heeft niet de brand .in Clevel oen ontzettend aantal dooden gel Zelfs argelooze toeschouwers kwamen door vergiftiging van hun longen. Op manier wordt het derhalve ook plicht tegenover gemeenschap iets liet brandgevaar ie doen. Natuurlijk dit niet anders dan nuchter en bed4ce')r geschieden, zonder gevaren te .zien ze niet zijn. Maar de voorzichtigheids® regelen die we nemen kunnen, mogen toch niet verwaarloozen. Ongetwj eischy dat ook ons maicrieele eigenbei ;rt want, zelfs al zouden we ons verzd hebben, door 'n plotselinge brand, ga: toch immer veel te loor, wat we op enkele wijze kunnen tcrugbekomen: gen, waaraan we veel hebben om de of andere herinnering, andere die wc op bijzondere wijze bearbeid hadden, o! 'der juist zoo geschikt passen in ons werk of bij onze toekomstplannen. Als we allemaal wat doen legen brandgevaar, och, dan zullen op den de branden ook wel wat verminder®, kan niet anders. Veel vruchten zien wel niet van onze zorg, zooals meeste preventieve maatregelen, maar weten toch dal die werkelijk groeiden den boom van onze voorzichtigheid. JAN CREIGBT i.:, dii 4f"] l, b; ken mier EN ikin iter irpp h oo ;r di Toei

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2