Ned. Oost-Indië J1T DE OMGEVING LUCHTVAART De geschiedenis der naaimachine [■1 wel 'ang orasi dn dfc Noodlottige auto-ongelukken. Aneta seint uit Soekabocmi: De heer L, Ensink, oud-administrateur der land- ouwmij. Radjamandala (Directie Tiede- hori Dan en Van Kerchem) tengevolge van m auto-ongeluk overleden. Kader wordt gemeld: De heer Ensink, >d-adlpiJ-' "ateu van Toegoe, in plan- srskringen /.eer bekend, begaf zich per i-auto van Batavia naar Soekabocmi. wagen maakte.nabij Tjibadak een bocht [et zoo woeste vaart, dat hij slipte en !gen twee boomen terecht kwam. De heer werd uit de auto geslingerd en naar ifc hospitaal te Soekaboemi vervoerd, aar o^11 schedelbreuk geconstateerd werd. jbloravond is hij na hevige pijnen over men. De chauffeur liep geen kwetsuren I. Hij is door de politie gearresteerd. Aneta seint uit Soevabaja: Tusschen jembor en Kali Baroe is een auto, waarin heer Lobato, vertegenwoordiger van Sun Life Insurance Oy. van Canada te Di jember gezeten was, geslipt en over den ikeiK ip geslagen. De inlandsche chauffeur liep ,vam ikele schrammen op; de heer Lobato v eft een hersenschudding en een schedel- af] euk opgeloopen, alsmede een beenbreuk, tigi ij is opgenomen in de kliniek te Djember verkeert in levensgevaar. HILLEGOM. GEMEENTERAAD. De „Hoedendoos" in eeuwigdu- rende erfpacht aan den Burge- on(ie meester. De raad dezer gemeente hield Vrijdag Mei te 4 uur een openbare vergadering. Afwezig wegens ongesteldheid met ken- ''Jsgeving de heer Vermeer. - De Voorz. opent de vergadering door lorlezing van het gebed. b eenige punt van de agenda luidt: en van Ged. (Staten van Zuid-Hol- inzake ingebruikgeving Roeden- voorzitter licht dit punt nader als Igt toe [Het besluit van den Raad, met alg. imen genomen, behelsde, dat mij het tkje genaamd „de Hoedendoos" in ffligdurende erfpacht werd gegeven te- canon van 1 per jaar. Ged. Sta- schreven bij missive van 22 April, dat wijziging in dit besluit wenschen. lou een bepaling in worden aangc- 'oor den canon volgens een waar- i,door een deskundige aan den grond fiend als bouwgrond, voor het geval tegenwoordige Burgemeester daar niet eer metterwoon zou zijn 'gevestigd. Hier Igt uit, dat dit bedrag nu reeds zou neten worden vastgesteld. De wethouders meenden, dat het toc ht van Ged. Staten op het finantieel eid der gemeente te ver werd doorge- !rd. De erfgenamen der erflaatster heb- den Burgemeester privé toestem- ïg gegeven om te bouwen. Het is zeer eilijk een bepaalde waarde aan dit te geven als park, indien er daar gebouw mag worden. Het gevolg zou als de gevraagde wijziging werd aan- iracht, de gemeente als eigenaresse In ij n verlaten van de woning eventueel b.v. 'Jooo ad 1200 als canon per jaar zou p heffen. Logisch volgt daaruit, dat de ge meente dus bij de gevraagde wijziging niet achteruit zou gaan. Ged. Staten zeggen de Burgemeester behoeft geen geschenk van de gemeente te hebben. Ma-ar dat is ook mijne bedoe ling niet; ik wil niets aan de gemeente verdienen. Maar door hetgeen Ged. Staten willen wordt het zoo: eventueel voordeel voor de gemeente en het risico alleen voor mij. Bij schrijven van Ged. Staten d.d. 30 April en 6 Mei persistceren deze bij het vorige. Totdat antwoord ouzerszijds is ontvangen zal men de beslissing aanhou den. B. en W. nu adviseeren den raad niet terug te komen op het genomen besluit. Ik betreur deze stagnatie zelf in hooge mate. Van dc beslissing indien deze door Ged. Staten gehandhaafd wordt staat be roep open bij de Kroon, maar het vestigen van mij en mijn gezin hier wordt er nood wendig door vertraagd. Het voorstel van B. en W. is dus het besluit van den raad te handhaven. Na uitvoerige bespreking komt het voorstel van B. en W. in stemming, dat met algemeenc stommen wordt aangeno men. Hierna komt in, stemming oen voorstel van den hoor Mes-kers, gesteund door den heer Jansen en andoren om bij weigering dopr Ged. Staten in beroep te gaan bij dc Kroon. Ook dit wordt aangenomen mot alg. stemmen. Na rondvraag sluiting der vergadering. Bouwen. Aan do firma K. Vermey en Zn., aannemers alhier, is opgedragen bij onderhandsche aanbesteding het bou wen van 14 woonhuizen aan den Vennep- perweg, Hillegommcrdijk (Haarlemmer meer) voor rekening van Gebrs. van Ben- tuin te Amsterdam. Zweminrichting. A.s. Woensdag wordt de zweminrichting voor het publiek open gesteld. Gebouwen, beplanting etc., alles ziet er welverzorgd uit. Men houde er re kening mee, dat de toegang moet geschie den vanuit de Meerstraat en niet zoo als voorheen vanuit dc Prins Hendrik straat. Geboren: z. van A. M. Zuiderduin Getz d. van C. H. Suijkerlandv. d. Aardwegh d. van J. M. NoppenKlomp d. van A. M. S-teenvoordenv. d. Weij- den. Ondertrouwd: F. W. Hoogveld en E. W. van der Hulst G. Bleijenberg en J. Zijlstra W. A. J. Maas en A. L. A. Straathof A. G. van Huet en D. P. Hoo- gerhuis. Overleden: R. O. van der Kolk Noort vr. 29 j. ALKEMADE. Geboren: Nicolaas Johannes z. van J. Neijman en P. M. Verhaar Joseph Corneiis z. van Th. van Ruiten en H. Hoo- genboom Maria Wilhelmina d. van Jac. van der Meer en H. C. Disseldorp. Ondertrouwd: Johannes Petrus Kennis jm. 24 j. en Helena Johanna van der Zwet jd. 21 j. Gerardus Huigsloot jm. 32 j. en Wilhelmina Maria do Jong jd. 21 j. Nico Bakker jm. 31 j. en Ottilie Wilhelmine Schafer 29 j. Overleden: Maria Schakenbos wed. F. van Scggelen, 85 j. C'ornelis Hubert us Remmerswaal 15 j. KATWIJK. Een gevaarlijke draai. In „de Pan" geraakte een auto bij een kromming in den weg in de sloot. De inzittenden kwamen er goed af, doch de auto was aan den voor kant geheel defect, waardoor veel inate- rieele schade veroorzaakt was. Het blijkt daar een gevaarlijk punt te zijn. want meermalen komt daar een auto in de sloot terecht. NIEUWE-WETERING. Bekroning. Ons plaatselijk muziek corps, de fapfare „Door Gunst Verkregen" heeft te Nieuwkoop in dc 4de afdeeling den eersten prijs behaald met 315 punten. Wij wei schen het corps en haar directeur den heer C. de Haas van harte geluk met dit succes. Moge het voor de leden een aanspo ring zijn om op den ingeslagen weg voort tc gaan en voor de inwoners om den on- misburen fiuantieclen steun in stijgende mate te blijven vcrleenen. OEGSTGEEST. Het Heldendicht van de Roomsche daad. Dc R.-K. Kiesvereeniging hield Vrijdag avond in „St. Willibrord" een propaganda- vergadering in verband met de a.s. verkie zingen op 3 Juli. De hoofdschotel was de vertooning der z.g. Dr. Schacpmanfihn, terwijl de harmonie „Triumph" hare be- langlooze medewerking verleende. Wij hadden verwacht een volle zaal, doch hoe bitter werden we teleurgesteld, toen we bij ons binnentreden zoo talrijk onbezette stoe len zagen. Do verschillende uitnoodigingon tot bijwoning heeft den doorsnee-paro chiaan heinas, wat men noemt, do koude kleeren niet geraakt. Te acht uur opende do voorzitter, de heer L. J. van Douveren, de bijeenkomst on ver welkomde do aanwezigen. Spr. zeide, dat het bestuur meende goed tc doen, door het organiseeren van dezen avond, allen in de gelegenheid to stellen to genieten van hot mooio filmwerk ..Het heldendicht van do Roomsche daad", dat samengesteld is door Pater H. Hermans en te aanschouwen geeft een gedeelte van hetgeen in de laat ste tijden door Kath. Nederland werd ge wrocht op t gebied van kerkelijk leven, Kath. onderwijs, charitatieve en socialo actie. De thuisblijvers hebben groot ongelijk gehad. Deze film heeft ten doel een lcijkjo tc geven, hoe in een betrekkelijk kort tijds bestek een geweldigen omkeer tot stancl kwam ten gunste van ons, Katholieken. Hoe wij van verdrukten ons hebben opgewerkt tot gelijk gerechtigden. Wat is niet tot stand gekomen op kerkelijk gebied al dus spreker. Kwamen wij riet van de oude schuurkerken tot onze prachtige ka thedraal. Is het aantal nieuwe kerken door Mgr. Gallier ingewijd niet om en om de zestig. Verbonden met onze oud-coali- tie-genooten verwierven wij cle gelijkheid van liet onderwijs en er verrezen tal van scholen, waar het Katholieke kind Katho liek onderwijs ontvangt. Hoeveel instellin gen van liefdadigheid zijn wij van liever lede niet rijk geworden, waarom eerlijke andersdenkenden ons prijzen en benijden. Vele vereenigingen en bonden op Kath. grondslag, spaarkassen en leenbanken ge tuigen van Kath. organisatie, die er zijn mag. Al die bewijzen van Kath. emancipa tie worden ons. al is 't slechts in korte trek ken, in beeld gebracht. Zouden wij dan niet zoo vervolgde dc spreker dankbaar gestemd zijn niet alleen jegens God, den Gever van alle goeds, maar ook jegens de groote mannen, die ons dat hielpen bevechten. En clan don ken we, naast zoovele anderen, aan den grooten emancipator, dr. Schacpman (ap plaus). Toonen wij onze dankbaarheid door ieder naar zijn vermogen bij te dragon, niet alleen om te behouden wat wij verkregen hebben, maar ook door inede te werken lot den verderen oubouw. Dat kunnen wij doen door ons gebed, door een Kath. leven, INGEZONDEN MEDEDEELÏNG maar ook door in de politiek onzen plicht tc vervullen. Mot een krachtige aanspo ring om op 3 Juli te stemmen op den Roomsehen lijst besloot de voorz. zijn aan dachtig gevolgde openingsrede. Mot bege leiding der harmonie, werd door allen „Roomsche Blijdschap" gezongen, waarna do vertooning der film aanving. Tusschen dc verschillende aeten gaf „Triumph" eenige nummers ten beste. Bij het einde dankte de voorz. de aanwe zigen voorde belangstelling en dc harmonie voor hare medewerking. Het deed spreker genoegen te mogen constatecren, dat de harmonie met rasse schreden vooruit gaal. „Triumph" zette daarna „Aan U o Ku ning der Eeuwen" in dat door allen spon taan werd medegezongen, waarna men on der het spelen van oen vroolijkc marsch de zaal verliet. RIJNSBURG. Op hol. Twee paarden, bespannen voor don wagen van den bloemkweekcr Joh. Z. sloegen midden in liet dorp op hol. Zij holden met de wagen achter het dorp door naar de Oegslgeesterdijk en werden daar tob staan gebracht. Wonder boven wonder gebeurden geen ongelukken. TER-AAR. Bekroning. De muziokverecniging „Arti et Religioni", dir. O. v. Dam. be haalde op den muziek wed strijd te Voer hout gisteren een le prijs in clc 4e afd. met 301 punten. Een succes voor leden en directeur! WARMOND. Gouden bruiloft. Zooals reeds in ons blad is medegedeeld vierde het echtpaar P. van VclssenBak ker gisteren zijn gouden huwelijksfeest. Des morgens om half tien werden de gouden bruidegom en gouden bruid door een met vlaggen en bloemen versierde auto van hun woning gehaald on naar de kerk gebracht, waar om 10 uur*eon plech tige. Hoogmis werd opgedragen voor brui degom en' bruid. De kerk was overvol; het jubilee rónde echtpaar had voorin de kerk plaats genomen met de familieleden. Na afloop dezer plechtigheid werden zij wederom met dc auto van de kerk ge haald en gebracht naar hotel „Do Zon" waar alle familieleden en vele kennissen hun opwachting maakten om het echtpaar hunne gelukwenschen te kunnen aanbieden. Hot feest bereikte zijn hoogtepunt, toen om 12 uur do muziekvereeniging „St. Ma- thias" een aubade kwam brengen, vooraf gegaan door het volledig bestuur der vèr- eeniging en gevolgd door een drom van monschen. Mede waren in hotel de Zon aanwezig pastoor en do kapelaan, terwijl ook de Burgemeester en Wethouder Oudshoorn, namens het gemeentebestuur hun geluk wenschen kwamen aanbieden. Na eenige muzieknummers gespeeld te hebben nam dc voorzitter der vereeniging, dc heer Zwetsloot het woord om in een kernachtig speech je het jubileerende echtpaar te com- plimentoeren. Een „lang zullen zij leven", spontaan medegezongen door de honder den aanwezigen en belangstellenden, be sloot. deze aubade. De oudjes waren zicht baar onder den indruk. Ook wij hopen dat het aan het echtpaar met Gods zegen gegeven moge zijn hun diamanten huwelijksfeest in de beste ge zondheid en onder dezelfde omstandighe den te vieren. WASSENAAR. Santos. Dc collecte met het Santos- blocmpjo bracht niet minder dan 817 op. Geboren: Birgit Renate, d. van K. G. E. Kretzschmar en I. M. Lindeman». Arie, z. van H. Wentink en A. Versteeg. Maria Adriaua Cornelia, d. van M. A. Brc- edrode en W. F. dc Mooij. Martinus, z. van H. J. van den Vlckkert en J. Nuijen. Rudolf, z. van H. Ligt voet en E. J. M. J. Lempers. Ondertrouwd: A. Blankospoor en M. van der Does. C. Wielders en M. A« Kr o.vso. Overleden: F. J. E. Horstmaan, man v. F. J. M. Barbier dc Montehenu, 52 j. A H. Dicke, man v. C'. B. Wolff, 66 j. H. Weiland, vrouw v. C. Va rkcvisser, 14 j. Th. M. G. Keulemans ongeh. 76 j. VLIEGBOOTEN TE COCHIN AANGEKOMEN. De tocht der Dornier Wal's naar IndicT" Bij hef Departement van Defensie is be licht ingekomen, dat de beide Dornier- Wal-vliegbooter. Zaterdag te 1.30 uur in Cochin zijn aangekomen. OP ZOEK NAAR DEENSCHE WATERVLIEGTUIGEN EN DE GEVOLGEN.... Zaterdag werden te De Mok drie Deen sche watervliegtuigen verwacht. Toen het wachten lang duurde gingen twee Neder- landschc watervliegtuigen op onderzoek uit. Zij vonden een Decnsch watervliegtuig in dc Moep, onder Texel, dat zij van ben zine voorzagen, waarna het vliegtuig op steeg. Vervolgens vonden zij hot tweed© Vliegtuig bij de leust van Ziirich, dat toen met dc Nederlandscho vliegtuigen naar het derde Deensche vliegtuig ging zoeken. Het derde vliegtuig bevond zich op do kust van Oost-Wierum en had lichtseinen gegeven. De bemanning der reddingsboot „Brandaris", die dc/.o seinen had gezien, koos onmiddellijk daarop zee. Bij de Schenk echter voor de „Brandaris" aan den grond. Men riep toen de assistentie in van het loodswezen te Harlingen, die de loodsboot „Vliestroom" uitstuurde. Na dat de „Brandaris" was vlotgebracht ver trok de „Vliestroom" naar Oost-Wierum. Toen de Nederlandsche watervliegtui gen bij Oost Wierum wilden neerstrijken, kwam oen van hen in botsing met het al daar liggende Deensche vliegtuig. Do toe stellen werden cenigszins beschadigd, doch er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Dc beschadiging was echter van dien aard, dat de vliegtuigen niet meer konden worden gebruikt. Gisterenmorgen om 10 uur is do „Vlie stroom" mot het Nederlandsche vliegtuig op het dek on hot Deensche vliegtuig op sleeptouw naar Nieuwcdiep vertrokken, waar zij 's middags om 4 uur werden verwacht. lezer dagen kregen wij een dagblad in iden, waarvan de foto-pagina een drie foto's bevatte: een oude naaimachine, moderne, en daartusschen het portret den Franschman Thimonnier. Het on- iohrift luidde: „Wist u dat het dit jaar eeuw geleden was, dat de Fransche pnieur Thimonnier de eerste naaima- ne bouwde?" Wat ons betreft, wij wis- het niet, doch vonden het feit belang- genoeg om de oorsprong na te gaan leen zoo alom verspreid instrument, dat opzen tijd zeker het praedioaat -rj 1132 elde lat icrsli ar mag voeren. En onze moeité werd mschoots beloond, ware het slechts om kunnen vaststellen, dat de naaimachine '1 ouder is dan honderd jaar en claar- ist, dat Thimonnier, die wij slechts als ermakcr en niet als ingenieur kennen, liswaav een groot aandeel heiiffc gehad ontwikkeling van deze machine, doch iszins op den titel „uitvinder" recht doen gelden. Wij zullen trachten in kort bestek zoo ledig mogelijk de „geschiedenis" der iimachine weer te geven. )e pionniers, d.w.z. zij die haar werke- hebben moeten uitvinden en ze daarna publiek moesten demonstreeren, hebben teer weinig aanmoediging ondervonden, afzondering mot veel inspanning en ials het meer gaat in groote armoede 5ben zij hun taak verricht en geheel of 0 iSeltelijk volbracht. De naaimachine is n van de' meest belangrijke vindingen, •crl lke tot doel hadden het vermoeiende van handenarbeid weg te nemen, die taak hem over te nemen en tenslotte hem van de vele voordeelen te laten profi- iren. Ook hier constateeren wij een lang en groei, dus geen plotselinge inspira- welke iets daarstelt, wat voorheen nog ..bekend was. Als voorbeeld van meeha- che bekwaamheid staat de naaimachine Mzeker in de berst e rij der uitvindingen eerste poging, welke voor zoover be id, gedaan werd is reeds bijna twee eeu- II oud. Op 24 Juli 1755 vroeg zekere iarlos Weissenthal, wiens naam op Gcr- wnschen oorsprong wijst, doch toen in inden woonachtig was, patent aan op een l°r hem uitgedachte naaimachine. Deze fdhnc was gedacht met een naald met 'ee punten en een oog in het midden der ■kt ui dat rijt lengte. Blijkbaar is het bij een poging ge bleven, want het is niet bekend, dat ze ooit in den handel is geweest. Ook bestaat er geen afbeelding van. Op 17 Juni 1790, dus na precies 35 jaar, trachtte zekere Thomas Saint, een Londensch meubelmaker, de wereld met een naaimachine te verrijken. Deze schijnt een opmerkenswaardig helder inzicht te hebben gehad in de voornaamste kenmerkende eigenschappen van dc uitvin ding, zonder evenwel zijn denkbeeld tc kunnen verwezenlijken. Zijn machine had een horizontale stofplaat, een overhangen de arm, aan welks einde een naald verti» caal werkte, en een transporteering, welke automatisch tusschen het maken van twee steken werkte. Men zou zich dus een mo derne machine kunnen denken, doch zoover is Thomas Saint nooit gekomen. Wel zijn diens denkbeelden overgenomen en tot op heden met succes toegepast. De naaldstang bevatte zoowel een els als een naald, de laatste zonder oog en zonder punt, maar aan de onderzijde voorzien van een inker ving, bestemd om de draad door de stof te drukken door een gat, daarin tevoren door de els geboord. In 187-4 werden nog machi nes naar dit patent vervaardigd. In 1804 werd door een zekeren Duncan, een En- gelsehman, oen kettiugsteek-machinc ver vaardigd, waaraan geen verdere aandacht werd geschonken. In Amerika hield een geestelijke, dc Eerw. Heer John Dodge, van Monkton, zich eveneens onledig met het doen van uitvindingen. In 1818 vervaardig de hij met behulp van een mecanicien een naaimachine. Deze uitvinding stuitte op grooten tegenstand van velen, die met de naald het brood moesten verdienen. Verde re pogingen om de machine tc volmaken werden clan ook niet door Dodge onderno men. Het eerste patent, in Amerika- afge geven, dateert van 1828, dus veel later dan in Engeland. Het is niet- bekend, dat ooit machines naar dit ontwerp vervaardigd werden. Eerder is aan te nemen, dat bij een brand in 1836 alles, wat op deze ma chine betrekking had, verloren is gegaan. In 1S30 heeft Barthlemy Thimonnier, een Fransch kleermaker, oen machine uitge vonden, welke veel overeenkomst vertoon de met die van Thomas Saint, doch op som mige punten beduidend afweek. Dc naalcl van deze machine vertoonde de vorm van een haaknaald. Neergaande door de stof haalde zij een onderdraad op en legde een serie lussen aan de bovenzij de, hetgeen bij Saint omgekeerd was. Deze machines waren van hout vervaardigd. -Er zouden op eon oogenblik in Parijs een 80- tal in gebruik zijn geweest, hoofdzakelijk ter vervaardiging van militaire kleeding, clooh hoewel in Frankrijk in 184S en in Amerika hierop patent werd verkregen, heeft zij niet veel practische waarde gehad en werd spoedig weer torzijde gesteld. Ei- bestaat nog' een model dezer machine in het South Kensington Museum te Londen. Daar deze machine geen transporteer-me- chanisme bezat stelde zij te hooge cischen aan de stikstor. Thimonnier heeft het lot van vele uitvinders moeten doelen. Zijn werkplaats werd verwoest door mensohen, die zich benadeeld achtten; zijn vrienden, die hem langen tijd financierden, verlieten hem, en arm en gebroken naar den geest overleed hij in 1859. Hoewel zijn werk niet erkend werd, heeft de wereld toch veel aan dezen onvermoeid en zwoeger te danken. Eindelijk begon het na vele vruchtelooze pogingen ook voor de naaimachine te da gen. In 1S41 gelukte het Elias Howe, in Massachusetts (A.) met vlijt en volharding een machine te construeeren, waaruit na. eenige jaren een bruikbare naaimachine zou groeien. Hij was slechts 22 jaar oud, toon hij met dien arbeid aanving. Dc fa briek was ondergebracht irf een schamel zolderkamertje. Op 10 September 1846 ver kreeg hij daarop patent. Hiermede was <le grens van het practisch bruikbare bereikt. Deze machine maakte een stiksteek cn is in verschillende opzichten verwant aan de hcdendaagschc. Builen twijfel heeft Howc gebruik gemaakt van ideeën, welke het geestelijk eigendom van anderen waren. Korten tijd nadien stoncl Howe zijn patent af aan een Engelschman, zekeren Thomas, voor een vrij onbeduidend bedrag. Deze verkreeg op 1 December 1846 patent op de uitvinding voor Engeland. Spoedig daarop kwam Howe zelf naar Engeland. Heel erg voor dén wind ging 't- hem blijkbaar niet, want wij zien hem in 1849 op kosten van ecu vriend als iusschcndekpassagier weer naar Amerika terugkecren. Daar wachtte hem een nieuwe teleurstelling, welke achteraf een voordeel bleek te zijn. Zijn patent was daar namelijk geschonden en toen hij in 1850 daartegen ging protesteeren, stelde de rechtbank hem in het gelijk. Gedurende 21 jaar genoot hij het monopolie en al dien tijd ontving hij zijn aandeel van iedere naaimachine, welke in de Vereenigde Sta ten werd vervaardigd. Gedurende vele ja ren overschreed daardoor zijn inkomen dc som van 600.000.Na hem komen Allan "Wilson, Morey en Johnson, waarvan dc eerste bekend is door zijn connectie met de Wheeler Wilson. Company, welke la ter in de Singer Maatschappij werd opge nomen. Er waren reeds honderden naaima chines gebouwd, doch tot 1S50 bestond er geen, welke aan één stuk kon werken. In September 1850 zien wij Mr. Isaac M. Sin ger werken aan de verbeteringen van een ontwerp van zekeren Hunt. Bij contract word overeengekomen, dat Singer de ver beterde machine in den handel zou bren gen voor den prijs van 40 dollars. Hij slaagde er in binnen 12 dagen een machine tegen dien prijs tc vervaardigen. Terstond werd patent aangevraagd, de verkoop kon beginnen en begon dan ook inderdaad. Sedert dien is men onafgebroken mot hot vervaardigen van naaimachines doorgegaan en wij gelooven niet, dat een onzer de fa bricatie van de laatste zal beleven. De eer ste werkelijke Singer Naaimachine, welke thans een zoo vooraanstaande plaats in de wereld inneemt, dateert van 1851. Zij was geen salonmeubel zooals dc hedcndangscho en geruischloos was zij ook niet. Het ge luid was ongeveer gelijk aan dat van ecu kleinö betonmolen. Als een kostbaar klein- nood wordt deze eerste Singer-Naaimachi- ne op het kantoor te Londen bewaard. Ook Isaac Singer ging liet in den aanvang niet voor den wind. Hij was zelf arm, had to strijden tegen meer dan een vooroordeel, moest vroegere mislukkingen voor zijn re kening nemen, enz. Hij had slechts 60 dol- lir ter zijner beschikking, misschien niet- eens zijn eigendom en ondervond dat in dien tijd het publick het begrip uitvinder met dat van bedrieger vereenzelvigde. Maar stap voor stap ging hij op den moei lijken weg voort. Intusschen kwam Howe hem aanzeggen, dat hij de keus had tus schen betaling van 25000 dollar als schade vergoeding voor vermeende inbreuk op zijn rechten of dc fabricatie stop te zetten. Een oogenblik dreigde hij ten onder le gaan, doch hij vond een raadsman, wiens talent en organisatie-vermogen hem over de moeilijkheden heen hielpen en spoe dig daarna als deelgenoot in de onderne ming trad. Hiermede was de firma Singer Co. opgerioht. In 1S56 werden de produc ten rechtstreeks aan dc afnemers geleverd. Hoewel de machine bruikbaar was, viel er nog heel wat aan te verbeteren. Veel dankt dc Singer machine .aan A. B. "Wilson van de Wheel Wilson C.v. In 1S56 kwam een twoede machine aan de markt onder den naam Standaard No. 3 meer bestemd voor zwaarder werk. Do trapipachine werd al spoedig populair. Ze werd onder aandui ding A verkocht. In 1911 vertelde eert oude dame, dat zij sedert 1860 een dergelijke machine in gebruik had en die niet wilde missen. De New Family machine ver schoon in 1866. Hiervan werden voor liet eerst groote kwantums vervaardigd en iu 1882 dus na 17 jaar, bedroeg de omzet vier millioen. Sedert dien zijn verschillende ty pen vervaardigd. Met de innerlijke con structie ging ook een verfraaiing van het aanzien gepaard, zoodat wij thans in me nig huisgezin een machine aantreffen, wel ke een sieraad voor huiskamer en zelfs sa lon kan genoemd worden. Het gebruik van den electro-motor heeft het werk wederom zeer vereenvoudigd. Gelukte het voorheen een vlugge handnaaister 50 stoken per mi nuut te maken, do moderne uauiinachino bereikt het veertigvoud, nl. 2000. En nog steeds gaan wij qp dit gebied in voort gaande richting. Men koopt geen naaima chine om daarop een klcodingstuk Le ver stellen. Bovendien heeft men behalve dc gewone naaimachine nog de knoopsgat- machine, de knoop-aanzet machine, de meernaakl-machinc, do zigzagnviehine, dc ajourmachine, dc festonueer-machine om niet te vergeten de borduurmachinos, waar op werkelijke kunststukken kunnen worclcn vervaardigd. De bediening dezer laatste vereisehb eenige handigheid, welke echter spoedig verkregen kan worden. Het aantal variëteiten is thans /.eer uitgebreid, om dat men behalve voor huiselijk gebruik ook voor de industrieën naaimachines is gaan vervaardigen. Wij kennen o.a. een machine welke, in staal is gevulde zakken dicht te naaien. De naaimachine verwerkt thans van de fijnste zijde tot het grofste katoen cn tricot. Het fijnste, leer van do dames schoen en de polderlaarzen van den pol derwerker passeoren de naaimachine. Het klinkt haast ongelooflijk, doch het is een feit, dat alvorens onze moderne klceder- dracht en schoeisel gereed is, daaraan lueer dan honderd verschillende naaima chines te pas zijn gekomen. Wanneer men zich op deze wijze een denkbeeld heeft'gevormd van de plaats, welke de moderne naaimachine thans iu onze samenleving inneemt, dan past daar naast een eerbiedig gedenken van het zwa re en ondankbare werk der eerste zwoe gers, die geen enkel voordeel van hun ja renlange inspanning genoten. Men heeft thans verschillende groote naaimachine-fa brieken, doch nog steeds staat de Singcr- Maatschappij met achtduizend filialen over de gansche wereld verspreid aan de spits.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9