3. UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK KERKNIEUWS RECHTZAKEN FAILLISSEMENTEN LAND- EN TUINBOl SPORT 5e! -SRI «WE V LI HILLEGOM. GEMEENTERAAD. Het rijverkeer Beschikbaarstel ling van gelden Tegen brandge vaar in het stadhuis Aankoop grcrd Reorganisatie van de politie. Gistermiddag om twee uur vergaderdè de raad dezer gemeente. Afwezig waren de heeren Yermeeren en Van Houten. Na vaststelling van de notulen der vori ge vergadering cn lezing der ingekomen stukken komt aan de ordo punt 3 der agen da: Zekerheidsstelling Gemeente-Ontvan ger. Door den Gemeente-Ontvanger word aan B. en W. medegedeeld, dat de lago ze kerheidsstelling, 4000) dikwijls oponthoud in de afdoening van betalingen geeft. Het komt hen daarom gcwensclit voor, het bedrag vaji zekërheidssteliing van den ge meente-ontvanger, alsmede dat van den plaalsvervangcnden gemeente-ontvanger, te vörhoogen tot 8000. Na ampele bespreking wordt het voor stel aangenomen. 4. Gesloten-verklaring voor rijverkeer van eenige straten. Dit voorstel hetreft de volgende straten: a. de Hoogewcrfstraat in de richting van den Endelaan naar de Hoofdstraat: b. de Meerstraat vanaf: hoek Krocht- 8 trant naar de Hoofdstraat; c. de Meerdorpstraat vanaf: de Meer straat naar do Hoofdstraat; d. de Hofstraat vanaf: de Krochtstraat naar de Hoofdstraat. Het voorstel wordt, met uitzondering van de Hofstraat, met algemeene stemmen aangenomen., Bij punt 4-en 5 der agenda wordt goed gekeurd de beschikbaarslening van golden voor de Boazschool en voor de Juliana- school. 7. Verleening van erodiet voor aanschaf fing van schrijfmachines, ton behoeve van de Gemeente-Secretarie en het kantoor van den Gemeente-Ontvanger. Aangezien daarvoor op de begrooting voor 1920 geen gelden zijn uitgetrokken, verzoe ken B. en W. daarvoor het noodige crediet ad 528.20 wel te willen verleenem Goed gekeurd. 8. Wijziging Reglement, van orde voor de vergaderingen van den Gemeenteraad. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. dat een voorstel slechts door één lid behoeft te worden ondersteund om in stem ming tc worden gebracht en het voorstel van den heer Loerakker, dat een aange vraagde vergadering binnen 5 maal 24 uur moet worden belegd. 9. Maatregelen tegen brandgevaar in het Raadhuis. Besloten wordt tot het doen aanbrengen van een installatie voor bliksembeveiling, tegen de heeren Meskers, Klaver, en Bal vers, en tot het aanbrengen van bpandkra- nen, tegen de heer Meskers. 10. Wijziging raadsbesluit verhuur huize „Albion". Hiertoe wordt besloten. 11. Beschikbaarstelling golden voor on- kostenraming en het maken van teekeniu- gen voor restauratie gemeente-toren. Met alg. st. goedgekeurd. 12. Toestemming gebruik gemeente-toren als hoofdingang tot de kerkruimte van de Kerk der Ned. Hervormde Gemeente en tot herstellingen in verband daarmede. Goedgekeurd 13. Aankoop grond verbreeding Hillegom- merbeek. Met alg. st. aangenomen. 14. Eervol ontslag Mej. de Jonge als on derwijzeres O. L. School. Goedgekeurd. 15. Vaststelling comptabilitcitsbesluiton. Goedgekeurd. 16. Wijziging salarisregeling zwemmees ter en kassier-portier gemeentelijke zwem inrichting. Aangenomen. 17. Met algemeene stemmén wordt aan genomen het voorstel 190.000 te leenen van de Rijkspostspaarbank pari tegen 4.75 pet. per jaar. 18. Reorganisatie van de politie. Voorge steld wordt het politiecorps uit te breiden met een inspecteur en een hoofdagent, voor den dagdienst en een voor de recherche. Dó heer Vooren wijzigt dit voorstel. Wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen Na eenige medeelingen en rondvraag wordt de vergadering gesloten. KAAG. Oranje-vereeniging. Donderdagavond vergaderde de Oranje-vereeniging „Ons Genoegen" in café Tromp. Te ongeveer 8 uur opende de voorzitter, de heer O. de Breuk, de vergadering en heette de aan wezigen welkom. Als eerste punt kwam aan de orde verkiezing 2 bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren J. Cle mens en G. TJittenboogaard. Na stemming werden beiden herkozen en namen hun be noeming weer aan. Nu kwam hot grootste punt ter tafel: viering Oranjefeest ter eere van H. M. onze geëerbiedigde koningin. Evenals vorig jaar, zei de voorz., willen wij ook dit jaar wederom een, ons plaatsje waardig, Koninginnefcest vieren. De voorz. lichtte een en ander toe en vraagt de mee ning der vergadering of ook dit jaar weer een voorafgaand avondfeest zal gehouden worden. Het meerendeel "dor vorgadering was voor een vóóravond en wel in dien zin, dat op dezen avond het. sluitingsuur niet zoo vroeg zou zijn als vorig jaar. Na eenige overweging werd besloten het feest dit jaar te doen plaats hebben op 31 Juli en den vóóravond, zoo dezen doorgang vindt-, Op Dinsdag 30 Juli. Zooals vorig jaar zullen wij ook weer een vuurwerk hebben en op den feestdag zelve de verschillende attrac ties, welke het feest het- vorig jaar zoo schit terend deden slagen. Gegadigden uit de Kaag, welke met eon of andere vermake lijkheid willen staan, kunnen zich vanaf heden melden bij het bestuur. Besloten werd nu om eerst te trachten vergunning te verkrijgen voor den vóór avond, zoodat het bestuur kan beslissen of de/en gehou den wordt. Verder zal het bestuur alle slappen doen die noodig zijn om een waar dig volksfeest met diverse vermakelijkhe den te organiseeren. Binnen korten tijd zal worden aangevangen met het innon der con tributie, terwijl tevens gedrukte statuten en reglement worden aangeboden, welke te gen geringen prijs verkrijgbaar zijn. Na af loop had nog een verloting plaats van een drietal keurige prijsjes, lo ongeveer 10 uur sloot de voorzitter dozc vergadering. Scheepsbouw. Van de scheepswerf der firma Akerboom en Van Lent alhier is Donderdag te water gelaten een luxe-mo torboot. bestemd voor Baronesse van Lyn- den te Wassenaar. De proeftocht dezer boot, zal worden gehouden naar Frankrijk. De boot. genaamd „Wielingen" bevat een 4 cyl. motor „Redwing" en. is 17 M. lang bij een breedte van 3.80 M. De verlichting ge schiedt door een 32-volt-installatie (apart). Voorts is de boot voorzien van salon, eet kamer, slaapkamer, keuken, badkamer en koelinrichting. Thans ligt bij dezelfde fir ma een zelfde soort boot in aanbouw be stemd voor Ned. Oost-Indië. NOORDWIJK. R. K. Patronaat St. Jeroen. Behoeven de Patronaatsheeren met aan het hoofd hun directeur, Kap. C. J. Hesp, nimmer te klagen over hef bezoek der jongens aan het patronaat, gisterenavond ontbrak er natuurlijk niet één op de feestelijke bijeen komst in het Juvenaatsgebouw, waarbij te vens meerdere ouders, door hun aanwezig heid blijk gaven van medeleven en waar deering voor het zeer omvangrijke werk van het patronaat. Deze bijeenkomst was hoofdzakelijk belegd om de jongens te be- loonen voor het trouwe bezoek aan het patronaat en voor de deelname aan de verschillende georganiseerde wedstrijden. Op het podium stonden dan ook een hecle rij tafels opgesteld, beladen met prachtige prijzen waar ieder jongenshart naar be geert, als horloges, portefeuilles, portemon- naies, zakmessen, mondharmonica's en niet te vergeten-het rookmateriaal enz. De eerw. directeur, die deze bijeenkomst opende, sprak allereerst zijn vreugde er over uit dat zoovele ouders op dezen avond tegenwoordig waren, in het kort besprak Z.eerw. de werkzaamheden in het afgeloo- pen jaar. Tot zijn spijt was dezen winter van het huisbezoek niets gekomen, hetgeen vooral met het oog op het sparen door de jongens van zoo grooten invloed is. De Tuinbouwcursus had een zeer gunstig ver loop, doch de avondschool, gezien de resul taten van het vorig jaar, had wel iets be ter kunnen zijn. Ook is er dezen winter een tentoonstelling gehouden van liuisbroei van bolgewassen, welke voor het eerst reeds een schitterend resultaat opleverde en voor de toekomst nog Veel belooft. De eerw. directeurdeelde mede, dat de prijsuitreiking op dezen avond drieledig zou zijn en wel voor den damwedstrijd, waaraan 20 jongens deelnamen, die in to taal 369 partijen speelden, tweedens voor den kaartwedstrijd, waarvoor 100 deelne mers waren, en derdens voor het trouwe bezoek. Van de 120 jongens werden voor trouw bezoek aan 72 een len prijs .en aan 35 een 2en prijB toegekend en aan meer dere nog een troostprijsje. De prijsuitrei king, welke nu volgde, deed de jongens glunderen van genoegen en triumphante- lijlc staken zij hun buit omhoog om deze aar vader of moeder, die in de zaal aanwe zig waren, te toonen. Vervolgens werd aan hen, die het patronaat geen enkele keer hadden verzuimd een premie van 1 en aan hen, die slechts éénmaal hadden ver zuimd een premie van 0.50 toegekend, welke premies tot een bedrag van 48, op do spaarboekjes der winners zullen worden bijgeschreven. De beheerder der spaarbank, de heer F. de Lincel, bracht hierna ver slag uit dezer instelling, waaruit bleek, dat iu het. afgeloopen jaar is gespaard 4831.24 en 103.29 rente werd bijgeschreven; uit betaald werd 2825.07, zoodat er een saldo aan gespaard geld was van ƒ2109.46,; het saldo 1927 bedroeg 3218.36, hetgeen een totaal vormde van 5327.82. De eerw. directeur bracht de heer de Lincel dank voor zijn ijverig en veeleischend beheer, vervolgens riep Zijneerwaarde de medewerking in der ouders, dat alle jon gens volgende week Vrijdag de kerkelijke oefening zouden bijwonen, en allen zich mochten abonneeren op „De Jonge Wacht". Hierna kwam het vermakelijke gedeelte van dezen avond aan de beurt, hetwelk be stond uit tractaties en eenige zeer mooie en vermakelijke films, waarvan de span nende film der cow-boys, met aan het hoofd Tom Parker bij den jongens wel het meest insloeg. Den film-operateur, de heer P. P. van Remundt uit Leiden, komt dan ook ze ker een woord van lof toe. Precies 11 uur sloot de eerw. directeur deze bijeenkomst en gingen allen welvoldaan huiswaarts. R0EL0FARENDSVEEN. Wonirgbouwvereeniging. Vrijdagmid dag had in café van der Geest alhier een ledenvergadering plaats van do woning bouwvereniging Alkema-de. Na een kort openingswoord van den voorzitter werden de notulen van de vorige ledenvergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Ver volgens bracht do penningmeester verslag uit van den finantieelen toestand der ver- eeniging. De balans-, winst- en verliesreke ning bood op blok A een winst aau van 546.30. terwijl op blok B een verlies was van 3000.12 1/2. Het saldo verlies terrein Rijpwetering was groot 86.20. Het onder- goudsfonds leverde een verlies op van 1269.72. Het ongedekte verlies op het ge heel e woningcomplex bedroeg 1656.40. In bespreking kwamen vervolgens de bouwplan nen. Het bestuur deelde mede, dat het voornemens is over te gaan tot den bouw van een 12-tal arbeidswoningen te Roe- lofarendsveen en wel op een terrein gele gen aan den Langeweg. De bouwplannen werden goedgekeurd en besloten werd bij den Raad der gemeente de benoodigde gel den hiervoor aan te vragen. Aan de beurt van aftreding was de heer G. van der Meer Bzn. die met algemeene stemmen werd herkozen. Genoemde heer nam de benoe ming onder dank aan. «Bij de rondvraag kwam ter sprake het onderhoud der wonin gen. Besloten werd de woningen van bui ten te doen verven. Het verfwerk zal wor den aanbesteed. Voorts kwam ter sprake de huurachterstand. Besloten werd de huur ders aan te schrijven de huurachterstand ten spoedigste in te halen, binnen een te stellen termijn. Bij meebetaling zal het bestuur zich genoodzaakt zien tot andere maatregelen over te gaan. Na een dank woord werd de vergadering gesloten. ST0MPWIJK. Kiesvereeniging. Zondag 5 Mei a.s. zal de stemming worden gehouden voor de groslijst, der R. K. Staatspartij van candi- daat-leden en plaatsvervangers voor de Tweede Kamerverkiezingen. Alle leden der R. K. Kiesvereeniging worden er aan herinnerd vooral a.s. Zon dag er aan te denken hun stemkaart mede te brengen, wanneer men naar de H. Mis gaat, opdat niemand achterwege blijve. De uren van stemming staan op de kaart aangegeven. Doe allen uw plicht. WASSENAAR. Vaststelling gesprekkentarief. Bij Kon. besluit (Stbl. 174) is thans het volgende bepaald: Voor een aansluiting aan het Rijkstele foonnet Wassenaar/de Kievit is verschul digd een jaarlijksch bedrag van onderschei denlijk 42, 36, 30 en 36. Voor gesprekken aangevraagd en tot stand gekomen in het Rijkstelefoonnot Was senaar/de Kievit is ongeacht den duur van het gesprek verschuldigd: a. voor gesprek ken met aangeslotenen op dit net 0.025 per gesprek, b. voor gesprokken met aangeslo tenen op het net 's-Gravenliage 0.10. De hiervoren genoemde, per gesprek ver schuldigde bedragen, kunnen voor zooveel z:j de botaling zijn voor aangevraagde en tot stand gekomen gesprekken boven een zeker, door den Minister van Waterstaat te bepalen aantal, gedurende ten hoogste vijf jaren worden verlaagd volgens regelen, door den Minister van Waterstaat to stel len, den Postraad gehoord. Internationale of dringende interlocale gesprekken, of interlocale gesprekken, voor welke meer dan 0.10 per gesprekseenheid verschuldigd is en voor de 1 totstandbren ging waarvan de tusschenkomst van meer dan twee interlocale telefooncentra noodig is, hebben voorrang boven gesprekken als voren bedoeld, zoodat voor het voeren van gesprekken als de eerstbedoelde zoo noodig gesprekken als bedoeld in het vorige arti kel ambtshalve verbroken worden. Dit besluit is iu werking getreden op 1 Mei, met uitzondering van die bepalingen, voor welker inwerkingtreding door den Mi nister een later tijdstip wordt vastgesteld. Pauselijke onderscheiding. Gisteren was het 40 jaren geleden, dat mej. H. Win kelman als huishoudster in dienst trad bij de familie Daniels te Wassenaar. Te dezer gelegenheid is haar door Z. H. den Paus de gouden medaille „Bene Merenti" ge schonken, welke onderscheiding aan de ju- bilaresse gisterenmiddag ten huize van ge noemde familie is overhandigd. Vijf jaren gëleden mocht mej. Winkelman een onder scheiding van H. M. de Koningin ontvan gen. Jubileum. Op 1 Mei herdacht de heer A. P. Slats, alhier, het feit, dat hij vóór 3.0 jaren werd aangesteld als opziener bij het Kroondomein. Ter gelegenheid van dat feit kwam Z. K. H, de Prins den jubilaris complimenteeren en hem mededeelen, dat het H. M. de Koningin had behaagd hem te verleenen de zilveren medaille in de Huisorde van Oranje Nassau. Van hunne belangstelling deden verder o. m. blijken de Jagermeester van H. M. de Koningin W. A. A- J- Baron Schimmelpenninck van der Oije en de heer P. J. van der Krogt, voorzitter der Wassenaarsche Politie- 8chietvereeniging, die den jubilaris een veldkijker offreerde. Gemeenteraad. In het Raadsverslag van Woensdag jl. is een onjuistheid inge- sloopen. Bij de mededeeling nl. van den Voorzitter omtrent de goedkeuring van den aankoop van een gedeelte van Duinzicht, moet het navolgende worden gelezen: „Naar aanleiding hiervan deelt do Voorz, mede, dat bij den gehouden afslag van een ander gedeelte van Duinveld, de koop niet aan de gemeente is toegewezen, alhoewel do heer Rooijakkers, zij het na eenig wei felen, het geheel had gemijnd. Aanbesteding. Gisterenmorgen werd door het Gemeentebestuur aanbesteed het maken van een verzamelput met overstort, het bouwen van een maehinegebouw, het maken van een diepgelegen riool en een grondduiker ten behoeve van de rioleerings werken. Ingeschreven werd als volgt: N.V. Werninks Beton Mij. Leiden, massa 37400.N.V. Bredasche Beton M!j„ Breda, beton 12650.massa 39275. Nationale Betonbouw, Den Haag, beton 10200.massa f 36900.N.V. Visser en Smits, Aann. Mij. Papendrecht, beton 13200.massa 40500.De gunning werd aangehouden. Ondertrouwd: J. N. Krispijn en C. M. van der Burg G. J. Schut en M. Mullem. Geboren Jan Willem, zoon van T. Brak en M. van Dam Gerardus Johan nes Jacobus, zoon van G. J. Th. van Gent en M. Parlevliet Catharina Maria Pau lina, dochter van L. A. Homan en A. M. W. J. van der Meer. Overleden Maria Teunissen, wed. L. A. Randoe, 76 jaar. WARMOND. De Candldaatsverkiezing. Het bestuur der R. K. Kiesvereeniging maakt bekend, dat morgen bij de verkiezing van candida- ten voor de groslijst der R. K. Staatspartij desverlangd aan de leden hulp zal worden verleend. Vreemdelingenverkeer. Zooals reeds medegedeeld had gisteravond ten Raad- huize een bijeenkomst plaats van ingezete nen dezer gemeente om plannen te bera men tot het bevorderen van het vreemde lingen-bezoek aan deze gemeente, welke bijeenkomst stond onder leiding van B. en W., terwijl als spreker optrad de heer W. F. P. van Deventer, Directeur Alg. Ned. Verg. voor Vreemdelingenverkeer. Staande de vergadering werd voor een bedrag van 400.als bijdrage geteekend. Wij komen op deze vergadering nog nader terug. BODEGRAVEN. Kiesvereeniging. Donderdagavond sprak in het patronaatsgebouw de heer mr. J. Q. A. M. van Hellenberg Hübar voor de leden der kiesvereenigingen Bodegraven en Zwammerdam. Nadat de voorzitter, de heer A. de Vos, de talrijk aanwezigen had welkom geheeten, gaf spreker een over zicht over den huidigen politieleen toestand in ons land. Spreker schetste de voordec- len van een coalitie-Kabinet en daar tegen over een samengaan met dc S. D. A. P. Spreker behandelde uitvoerig de achter stelling van den Middenstand bij vertegen woordiging in de Kamer. Alle standen zijn vertegenwoordigd, behalve de Midden stand. Na de pauze behandelde spreker dat gedeelte van het R. K. Staatsprogram, wat handelt over de Sociale economie. Spreker doet duidelijk uitkomen, dat de industrie beschermd moet worden door in voerrechten op buitcnlarxlscli fabrikaat, wettelijke bepalingen moeten komen voor den verkoop met cadeaux en het afbeta- lings-systeem, bij den landbouw bepalingen over liet pacht con tract, en bij arbeid wet telijke regeling van het arbeidscontract, bepaling over het verrichten van arbeid door arbeiders in rusttijd voor rekening van derden, enz. Van de gelegenheid tot het. stellen van vragen maakte de Kapelaan en de heer H. J. v. d. Poll gebruik. •Met een woord van dank aan den spre ker, dezen aanduidend als do eoiiige mid- denstandscandidaat op de lijst, sloot de voorz. de vergadering met den Chr. groet. KOUDEKERK. Een leege kas. De muziekvereeniging alhier, hield deze week 's avonds door de gemeente een paar muzikale wandelingen, teneinde gelden te verzamelen ter ver sterking der kas. Het opgehaalde schijnt bevredigend te zijn. ZOETERWOUDE. Geboren: Helena Maria, d. van N. de Jong en A. M. Velder. Cornelia Ma ria, d. van H. D. Berg en J. J. M. v. d. Akker. Cornelius Antonius Gerardus, z. van W. A. de Jong en M. M. Belt. Ondertrouwd: C. W. v. d. Lans en G. H. Reeuwijk. Getrouwd: Karremans en C. E. v d. Berg. Overleden: P. Hoogewoning 46 j. D. Jansen 68 j. Jubileum. Daar de eigenlijke herdenkingsdag in den Vastentijd is. is het zilveren priester feest van Pater Honorattis Caminada, di recteur van het Missie-college „Sint Fran- ciscus Solanus" te Sittaid officieel gevierd op 1 Mei. Na 'n Hoogmis van dankzegging in de collegekapel en na een matinee cm 11 uur in intiemen kring van leeraren en leer lingen, werd aan de inwonenden der school en aan de genoodigden uit de stad e>en soiree aangeboden, des avonds om 7 uur De studenten voerden Galdéron's „De Ge heimen der H. Mis" op. Onder leiding van P. C. Peters O.F.M. werd het koorwerk „Die Himmeln erzahlen" uit „Die Schöpfung" van Haydn ten gehoore gebracht. Ook het orkest van het college voerde enkele goed geslaagde muzieknummers uit. De heeren M. Tijssens (viool) en K. Haaok (cello), beiden leeraren aan het muzieklyceum te Maastricht, voer den enkele solo's uit. „Msbd." Verduistering bij de Boerenleenbank te Barendrecht. Voor de Dordtsche rechtbank hebben gisteren terecht gestaan: le. J. H. C. v. G., huisvrouw van H. W., oud 28 jaar. kassierster; 2e H. W., boekhouder, oud 33 jaar. vroe ger beiden als zoodanig in betrekking bij de Boerenleenbank te Barendrecht, beiden thans in voorloopige verzekerde bewaring te Dordrecht. Bij dagvaarding was hen ten laste ge legd aan J. H. C. v. G. dat zij op ver schillende tijdstippen gedurende de jaren 1926, 1927 en 1928 te Barendrecht, telkens opzettelijk verschillende bedragen aan geld en wel tot een gezamenlijk bedrag van on geveer 62.000 toebehoorende aan de Boerenleenbank te Barendrecht, welke gelden zij als kassierster in dienst bij ge noemde bankinstelling onder zich had, zich wederrechtelijk, en aan H. W., dat hij op verschillende tijdstippen gedurende de jaren 1926. 1927 en 1928 te Barendrecht versch'llende bedragen tot een gezamen lijk bedrag van ongeveer 62.000, welke door verduistering verkregen waren heeft aangenomen, althans uit winstbejag heeft vervoerd. Na uitvoerig verhoor werd geëischt te gen de eerste verdachte een jaar en zes maanden met aftrek van den tijd, in pre ventieve rechtenis doorgebracht en tegen den tweeden verdachte drie jaar zonder dien aftrek. De roofoverval le Lierop. Het O.M. bij de arr. rechtbank te Roer mond eischte tegen de vier verdachten van den in den nicht van 7 op 8 Januari j.l. op de boerderij „Herstel" onder Lierop ge- pleegden roofoverval zes jaar gevangenas- straf. Uitgesproken: A. van Egmond, koopman, te O e g s t- geest. Cur. mr. W. Hugenholtz, Leiden. ALLERLEI. Wat üog nimmer is voorgekonie dezer dagen geschied, toen de prijs aardbeien het gouden tientje per naderde. Wel brengen de aardbeien! Meimaand steeds hooge prijzen op, deze is abnormaal. Vermeldingswaai tevens, dat op genoemde dag de prijs druiven natuurlijk de helft bereikten, De uitvoer van poot van aardappelen bedroeg Maart driemaal zooveel als in dezj maand van het vorig jaar nJ. 3886 toi gen 1210 ton. De prijzen waren echter den lagen kant. Voorts werden in LI 47146 ton voor een waarde van 1.90 uitgevoerd. Dezer dagen werden de eerste n| we aardappelen en asperges oj Westlandsche veilingen aangevoerd; een 14 dagen later dan het vorig jaar. Met ingang van 15 Maart a.s. tri ook voor den export van k e r s e n t Duitschland nieuwe bepalingen in weri Deze bepalingen hebben ten doel eve de Engelsche tot wering der kersenv Voor zoover bekend hebben wij hier last van dit insect, het komt hier niet Engelsch Voetbalnieuws. ..i* n i n 1872 v o e t ba 1 s p e ol^jl! j De eerste cup final werd 57 jaar 4 den op de Kennington Oval gespeeldt!" Schen de Wanderers en de Royal i neers. Eerstgenoemden waren ong< van het gehalte der latere Corinthians wijl de tegenstanders een zeer goed eieren-team vormden. Volgens het eerste cup-regie ment, lezen we in de „Tel.", werd de bekei vaste eigendom van de club, die hem maal achtereen zou winnen. Toen eve de Wanderers op deze wijze de enj eigendom verkregen hadden, gaven zij a-an den bond terug onder voorwa echter, dat zij altijd wisselprijs ven. Nadat van de 15 ingeschreven clui 1872 de twee bovengenoemde waren ov bloven, brak de groote dag voor de f .aan. Een zeer mondain publiek vulde straten van Kennington nadat het n telende koetsen was binnengebi Meestal waren dat voertuigen met paarden bespannen en binnenin met sen stroo belegd om de voeten warn houden. Cabs en coaches met de vier braken natuurlijk ook niet en de la meldden zich uit de verte reeds door h geschal. De eerste bijverdienste van de ners van Kennington werd opgestreken dens het uitstappen der dames, want pe handen zorgden er dan voor, dat uitstaande rokken voor vuil worden gc: waard bleven. Wel duizend toeschöüi stonden om het veld geschaard, toen scheidsrechter en beide doelrechters de ploegen het terrein betraden. De d< rechters konden in dien tijd niet ges worden, omdat de goalnetten nog niet gevonden en de palen door een lint bonden waren. De spelers verschenen in cricketi 4an|e tuum met lange witte broeken, waarvan leidin; uiteinden door sommigen in de sokken Cemei stopt werden. De voetbalschoenen wa B9t donkerbruin met zeer lange scherpe pun onder de zool. Met deze „moord werk gen" kon zeer snel geloopen worden en was dan ook naast ^swerve" en „drib het voornaamste onderdeel van het Degene, die den bal te pakken kreeg, de uit alle macht in de richting van doel der tegenpartij, want passeeren toentertijd niet in de mode. Raakte hij bal kwijt, dan begon een ander hetze spelletje: een combinatie van soloren dus. De opstelling was ook nog anders de tegenwoordige, n.l. één doelverdedi één achterspeler, één middenspeler en voorhoedespelers. Er werd van weersl ten nogal hartelijk geduwd en gespi gen, zoodat één der Engineers zijn slël been brak, wat voor dezen officer geen Ictsgl was, om den goheelen speeltijd in veld te blijven. Jammer genoeg werd opoffering niet beloond met een over ning, want de Wanderers scoorden eenige doelpunt van de match. Op laatste fluitsignaal van.den arbiter volg machtige cheers en beide ploegen trok met roem en modder belaan naar de s terug, om nog eens flink feest te viel Zoo verliep de eerste Cup final. Hoe m 3306 Loc WIELRENNEN. Leidscho Ren- en Toerist-vereen. „Stffl Morgen zal de „Klokjesrit" gehoni worden, waarvoor zeer veel belangstel! is van de zijde der dames- en hceren-t risten. Vele inschrijvingen zijn binnenga men uit den Haag, R'dam en A'dam, wijl Zondagmorgen zich ongetwijfeld velen aanmelden zullen aan den start De samenkomst der deelnemers is 9 aan het Haagsche Schouw, terwijl de van de eerste om 10.01 uur zal geschift! Voor de start zal de persfotograaf „Sport in Beeld" een opname doen, 3u9' de heeren controleurs moeten vroegti? aanwezig zijn. De jongste deelnemer, die tot heden' lie eft ingeschreven, is de 10-jarige Janï nen, dus ook de jeugd is vertegenwoonfc Voor dezen wedstrijd zijn bijna een den tal prijzen disponibel gesteld. Zij, die nog willen inschrijven, zich voor 9.45 uur in het café Haaffl Schouw aanmelden, voor hedenavond bij den heer G. Hulst, Donkersteeg ft 13278 Gom; Strij fcisl

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6