WAALS V IHMMIHHIHM Dames lejArtikelen? STADSNIEUWS Agenda /0< ACADEMÏENIEUWS UIT DE OMGEVING 4sdp stelsel die gisteren in behandeling zijn gekomen waarvan de voornaamste zijn: de uitbreiding der voorwaardelijke veroor deeling, de oprichting van jeugdgevange nissen; eenige beperking van het eelstelsel en de bevoegdheid voor den rechter om beroeps- en gewoonte-misdadigers voor be paalden tijd (5 tot 10 jaar) na het onder gaan van hun straf tc „bewaren", dat wil zeggen te interneeren in huizen van bewa ring. Zelf is de Minister nog niet aan 't woord gekomen. DZ NATIONALE BEDEVAART NAAR ROME. De eerste steenlegging van het Nederlandsch-Priesterconvict Donderdag had de plechtige eerste steenlegging plaats van het Nederlandsche pricsterconvict te Rome. Bij deze voor de Nederlandsche pelgrims zeer indrukwek kende plechtigheid waren de kardinalen hunne eminenties: Vannutelli, Frühwirth, Sca pi nette, Bisleti, Sincero tegenwoordig. Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering, aartsbis schop van Utrecht, verrichtte de plechtig heden. Na de wijding van den steen werd het perkament met de verschillende hand- teekeningen verzegeld. Daarna werden het perkament en medailles, welke door den £1. Yader geschonken zijn in de fundamenten afgelaten. Hierna trok men onder het zin gen van het „Veni Creator" in processie rondom het terrein. Toen deze plechtigheden geëindigd wa ren hield de aartsbisschop een rede, waarin hij dank bracht aan God, den Paus, en de kardinalen en hulde aan H. M. de Ko ningin. Tot slot werd het „Wien Neerlandsch Bloed" en het „Wilhelmus" ingezet. Behalve bovengenoemde kardinalen werd de plechtigheid mee opgeluisterd door Z. Exc. Jhr. vap der Goes, Nederlandsch ge zant bij het Quirinaal en dr. Hoogerwerff, directeur van het Nederlandsch historisch instituut te Rome. De Nederlandsche stu denten assisteerden bij de plechtigheden. Donderdagmorgen werd mr, A. Baron van Wijnbergen door Z. H. den Paus in particuliere audiëntie ontvangen. NEDERLAND EN BELGIS. Het antwoord op de Belgische nota. Naar de „Tijd" verneemt is het antwoord der Nederlandsche regeering op de Belgi sche nota, welke in de eerste helft van Januari tot haar is gericht, thans gereed en vermoedelijk reeds naar Brussel ver zonden. Deze nota zal hier te lande niet worden gepubliceerd. Men mag echter aannemen, dat zij geen bepaalde voorstellen omtrent de waterwegen bevat, daar het Minister Beelaerts in dit stadium alleen is te doen, een grondslag te leggen, waarop de onder handelingen tu8schen de kabinetten, die na de a.s. verkiezingen in België en hier zullen optredon* verder kunnen gevoerd worden. Tot dien grondslag behoort de herhaal de verklaring van onze regeering, dat men hier te lande algemeen een goede verstand houding met, België op hoogen prijs stélt en in verband daarmede bereid is met ge bleken economische behoeften van België rekening te houden, een bereidheid van Nederlandsche zijde, die alleen kan voortkomen uit vrijen wil, wijl onze Re geering met beslistheid de stelling ver werpt, dat België aan de scheidingsrege ling van 1830 aanspraak zou kunnen ont- leenen op politieke en economische con cessies te koste van Nederland. Mocht in verband met uitlatingen van den jongst en tijd van Belgische zijde aan de juistheid van deze juridisch onaantast bare stelling door de Belgische regeering twijfel worden geopperd, dat zal aan het Internationaal Hof van Arbitrage de taak dienen toevertrouwd te worden, om dit struikelblok weg te nemen op den weg naar een bevredigende regeling van de hangende vraagstukken. De staking in het houtbedrijf te Zaandam. Gisteren is in de haven te Zaandam de eerste houtboot gedurende den stakingstijd binnengeloopen. Het is het Zweedsche stoomschip Wilton, met 600 standaards ge zaagd hout, bestemd voor de N.V. Hout handel voorheen AVilliam Pont. Dit feit is met betrekking tot de staking van bijzon dere beteekenis, omdat daardoor zal wor den beslist, welke houding de bootwerkers zullen aannemen, en of dientengevolge de staking zich al dan niet zal uitbreiden. Na overleg met de houtbewerkersorganisaties en besprekingen met de hoofdbestuurders van den Centralen Bond van Transportar beiders, de heeren Sieverink en Kievits, hebben de leden, georganiseerd in de scheeps- en bootwerkersvereen. „Eensge zindheid" besloten nit sympathie met de stakers de boot niet te lossen. Men deelde on8 nog mede, dat de bootwerkers bereid zijn de rijstbooten en die met stukgoederen en ook de balkenbooten te lossen, doch niet die met gezaagd hout (z. g. plankenbooten) Deze mededeeling, die door den voorzitter, den heer K. Prins, van het balcon van Ons Huis aan de voor het gebouw verzamelde stakende houtbewerkers werd gedaan, werd door dezen met gejuich begroet. Emigratie naar Canada. Het zal menigeen opgevallen zijn, dat er den laatsten tijd vooral telkens opnieuw Katholieke priesters uit Canada overko men met de bedoeling, om propaganda te maken voor de vestiging van Nederland sche Katholieken in de een of andere be paalde streek van Canada. Voor zoover de voorlichting van die zijde objectief geschiedt en de R. K. Emigratie- Vereeniging wordt betrokken bij de selec tie der aspirantremigranten, is er tegen 'n dergelijke propaganda geen overwegend bezwaar. Anders wordt het echter, indien verte genwoordigers van stoomvaart-, spoorweg- of landmaatschappijen- buiten volledige voorkennis en/of zonder toestemming van deze priesters - zich van hunne aanwe- INGEZONDEN MEDEDEELING. ZOEKT i I 13285 1 zigheid hier te lande gaan bedienen, om emigranten te werven met liet oog op hun ne versehepings-, vervoer- of verkoopbelan- gen. Het godsdienstig doel wordt dan meestal nog al ostentatief voorop gescho ven, maar de zakelijke belangen van be paalde maatschappijen zitten daarachter verscholen. Op deze wijze ontstaat er een vermenging van godsdienstige en zakelijke belangen, welke de desbetreffende pries ters ófwel niet hebben voorzien ófwel niet meer kunnen voorkomen, maar waartegen de R. K. Emigratie-Vereeniging zich steeds heeft verzet en altijd met kracht zal blijven verzetten. Om geheel duidelijk te zijn, wordt hier gewezen op de propaganda door Pastoor Cox (relaties met de Red Star Line, de Canadian National Railways en een land bezit tonde Verzekerings Maatschappij in Canada), door Pastoor Dignan uit Cha- them (Ont.) (relaties met de Canadian Pa cific Railway Company), terwijl nu zeer onlangs weer de Anglo-Continentale Tran sport Maatschappij (Cunard Line en White Star Lino) zich blijkbaar beciient van den naam en de vereeniging van Pastoor Mor row (uit Brechin, Ont.) om Katholieke emi granten te werven voor Canada. In geen der gevallen is aan de R. K. Emi gratie-Vereeniging de selectie der aspirant emigranten toevertrouwd, integendeel deze maatschappijen hebben zich wel gewacht deze Vereeniging eenigen invloed of zeg genschap toe te kennen in de beantwoor ding der vraag of zij, die zich voor emigra tie aanmelden, al dan niet geschikt waren. De R. K. Emigratie-Vereeniging ziet zich genoodzaakt hare geloofsgenooten op deze feiten te wijzen en hen nit te noodigen, zich steeds en uitsluitend tot haar te wen den ingeval zij plannen maken om naar Canada te emigreeren. De Vereeniging is, door hare relaties met de Nederlandsche Vereeniging „Landverhuizing" en de Emi gratie-Centrale-Holland, even goed als welke belanghebbende maatschappij ook ii> staat alle gewenschte voorlichting en bij stand to verleenen. En men heeft dan nog het voordeel, verzekerd te zijn van de vol maakte belangeloosheid, waarmede de R. K. Emigratie-Vereeniging de belangen der emigranten behartigt. EERW. ZUSTER TARCISIA. t Na een vrij langdurige en zeer smarte lijke ziekte is hedenmorgen te ruim 6 uur overloden de Eerw. Zuster Tarcisia, moe der-overste van het St. Elisabethgesticht. De Eerw. Zuster Tarcisia (in de wereld mej. M. M. A. van Doorn) werd den 26en Juli 1881 te Soesterberg geboren en bereik te dus slechts den ouderdom van 48 jaar. Den 7den Februari trad zij in het kloos ter der Franciscanessen, de St. Elisabeth- stichting in de Hendrikstraat te Breda en werd den lOden Mei 1914 geprofest. Na aanvankelijk eenige jaren in het St. Elisabethgesticht aan de Hooigracht al hier werkzaam te zijn geweest, werd zus tor Tare'sia overgeplaatst naar Noordwijk, doch reeds vrij spoedig kwam zij hier weer terug en werd zij benoemd tot ovorste. Nadat zich vroeger reeds eenige ziekte verschijnselen hadden geopenbaard, werd zuster Tarcisia enkele maanden geleden opnieuw door een ziekte aangetast, die aanvankelijk een gunstig verloop had, doch later werd haar toestand dermate, dat zij omstreeks Paschen bediend moest worden. Na een ernstig, doch geduldig ge dragen lijden is zij hedenmorgen bezweken. De uitvaartdienst zal plaats hebben Dinsdagmorgen te 9 uur in de Kapel van het gesticht, waarna do begrafenis op de R. K. Begraafplaats aan de Zijlpoort. EUCHARISTISCH TRIDUUM VOOR ZIEKEN. Het Eucharistisch Triduum voor zieken zal dit jaar wederom gehouden worden in de St. Josephkerk aan den Heerensingel op 10, 11 en 12 Juli. Voor deelname aan dit triduum kunnen de zieken zich aanmelden bij de Eerw. Zusters der Wijkverpleging en bij Mej. Th. Elshof, Hoogewoerd 16a. Zondag 12 Mei zal in alle kerken van Leiden een collecte worden gehouden om de kosten van dit triduum te bestrijden. Zonder twijfel zullen de katholieken van Leiden door groote milddadigheid toonen dat zij willen medewerken om die dagen voor de arme zieken tot ware feestdagen te maken. R. K. KI ES VEREENIGING. Wij herinneren er aan, dat de leden van de R. K. Kiesvereeniging morgen gé- legenheid hebben om te stemmen op de candidatenlijst voor de Tweede Kamer van 9.30 tot 4 uur n.m. in hotel Den Burcht, Burgsteeg 14. Men denke er verder aan dat alleen zij mogen stemmen die vóór 1 Jan. 1929 lid der kiesvereeniging waren. Wij hopen, dat velen van hun recht, om invloed uit te oefenen op deze candidaat- stelling, zullen gebruik maken. „St Augustinus". Op uitnoodiging van de R. K. Studen tenvereniging „Sanctus Augustinus" zal de Zeercerw. Pater Joh. van Dinter S. J. Maandagavond een lezing houden over: „De mentaliteit van Felix Timmermans in verband met Piefcer Breughel". Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde. ,.St. Eu8tatius toen en n u". In de gisteravond gehouden maandelijk- sche vergadering der Mij. van Nederland sche Letterkunde werden verschillende mededeelingen gedaan. O.m. werd vast gesteld de beschrijvingsbrief voor de op 12 Juni te houden algemeene jaarvergade ring. Hierna verkreeg prof. I. Knappert het woord om te spreken over: „St. Eustatius toen en nu". Zijne studiën, zeide spr., over de Ne derlandsche handelskerken hadden hem natuurlijk ook naar onze drie Bovenwind- sche eilanden gebracht, waarvan hij thans bezig was de geschiedenis te schrijven. De oude archieven, waarvan veel verloren g:ng. zijn daarvoor toch nog rijk genoeg. Spreker wenschte echter dezen avond meer het tegenwoordige dan het verledone te behandelen. Tot goed verstand van het he den is het echter noodig te weten, dat de B. E. vrije kolonies waren en eerst 1682 aan de W.-I. Comp. kwamen; dat zij niet onder directie van Curasao wilden staan, maar aanstonds onder Heeren X: dat wel is waar de taal, door nog gemakkelijk aan te wijzen oorzaken, overwegend Engelsch is geworden, maar dat men zich ovenzeer Nederlandsch is blijven voelen; en einde lijk dat handel en scheepvaart van het be gin der 18e eeuw af tot groot-en bloei kwa men, totdat Rodney óp dien noodlottigen 3den Februari 1781 St. Eustatius den sla!» heeft toegebracht, waarvan het zich n'm- mer'heeft hersteld, maar dat St. Eustatius en St. Maarten toch vooral landbouw- en veeteelt-eilanden zijn .eenmaal met plan tages overdekt, rijk aan suikerriet, katoen, kokosboomen Tot het tegenwoordige komende handel de spr. eerst over het bestuur Het wordt gevoerd van Curasao uit, met miskenning zoowel als vcrwaarloozing van de belangen der B. E. Op St. Maarten zete't de gezag hebber der drie eilanden op de beide an dere heeft hij een plaatsvervanger. Behal ve dat er ontevredenheid heerscht over de personen der ambtenaren, is het vooral het stelsel dat men veranderen wil. Los van den Kolon. Raad op Curasao, weder rechtstreeks samenwerking met het Plein. Deze los-van-Curaoao-beweging is geens zins anti-Nederlandsch, de bevolking toont dat telkens overtuigend, maar men wil zelfbeschikking onder toezicht en leiding van het Moederland. Tot de zware grieven behooren: de door het gouvernement be vorderde emigratie, waardoor thans op de eilanden dc nood'gste werkkrachten voor landbouw en zogtwir' ift.c ontbreken; de verwaarloozing van landbouw en veeteelt, vooral doordat de regeering het modern bedrijf aan de bevolking niet leert. De heer G. J. van Grol. oud gezaghebber van St. Eustatius, heeft daar prachtig werk ge daan door de wederinvoering der katoen- plant maar de agrarische maatregelen van het gouvernement bleven onvoldoende. Gouv. Fruytier heeft thans f 1000 uitge trokken voor de kokostee't. Eene gr'ef is voorts de voorgestelde afschaffing van den accijns op gedistilleerd, waardoor de eilan den smoltkolnesten voor al de. Caraïbische eilanden zullen worden. „Is het oorbaar", vraagt Oost en West van 16 Mei 1928. „dat Willemstad ons de rum- en jeneverflesch voor den mond wil zetten onder sanctie van den Ned. wetgever?" Ergernis heeft ook de houding der ambtenaren na de stormramp van 12 Sept- 1928 gewekt, waarvan spr. uit particuPere brieven staal tjes geeft. Hij voegt daar nog tal van voor beelden bij, waaruit de verwaarloozing de zer Nederlandsche eilanden blijkt. In de Tweede Kamer-zitting van 13 December 192S hebben de heeren TJzerman, Van Yuu- ren. Joekes en Bijleveld in dezen geest gepleit. Spr. eindigt zijne, door kaarten en prenten toegelichte voordracht met den hartelijken wensch, dat ons volk oog moge krijgen voor het groote onrecht dat da-ar on dit kleine stukje van het Nederlandsche Rijk geschiedt. Uit het landbouwbedrijf. Door de nfdeelingen Leiden van de land- arbeidersbonden is aan alle tuinbouwwerk- gevers en aan de veehouders een schrijven gezonden waarin de organisaties den wensch uitspreken spoedig te geraken tot een collectieve arbeidsovereenkomst. Ter bevordering van uniformiteit in de loonen en arbeidsvoorwaarden, wordt voor de ar beiders werkzaam in het tuinbouwbedrijf gevraagd een minimumloon van 24.in de week. Overuren 50 ct. per uur. De werk tijdregeling van 's morgens 6 uur tot des avonds 7 uur. Voorts wordt gevraagd door betaling van het loon per erkende Ohr. feestdagen, drie vrije dagen met behoud van loon. Een zièkteuitkeering 13 weken 70 pet. van het loon. Einde der werkweek Zaterdagsnamiddags 4 uur. Bij de veehouders wordt gevraagd 12 ge heel vrije Zondagen, met 4 vrije dagen en behoud van loon. Tevens wordt aangedron gen op eenige verkorting van den arbeids- tijd. De organisaties zijn van oordcel da'. /.e billijke wenschen voor inwilliging vatbaar zijn. Aanbesteding Acad. Ziekenhuis. Vanwege den Rijksgebouwendienst is gistermiddag aanbesteed de afbouw vau het tweede gedeelte van het administratie gebouw, annex benzinebewaarplaats, bij het nieuwe academisch ziekenhuis alhier. Laagste inschrijfster was de firmaC. en A. v. <L Loo te Rotterdam, mot 96.524. Santos-bloemendag. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, waarin voor den te houden bloemendag, ten bate van het S.A.N.T.O.B.- fonds jonge dames worden gevraagd, die hun medewerking willen verleenen bij het verkoopen van bloempjes. Zij kunnen zich hiervoor opgeven bij Mevr. v. d. Hart- Bootsma, in het gebouw der Zita-vereeni- ging in dc Pieterkerkkoorsteeg a.s. Dins dagavond tusschen 7 en 9 uur. Ruim Baan. Ten bate der St. Vincentiusvereeniging zal op Dinsdag 6 Mei in den Leidschen Schouwburg door de Vereeniging „Ruim Baan" onder leiding van Mej. van der Vjjver en Mej. Swart een uitvoering wor den gegeven. Opgevoerd zal worden „Eureka". Voor deze uitvoering, die om 8.15 uur aanvangt cn die wij mede om het goede doel in aller belangstelling aanbevelen, zijn kaarten verkrijgbaar bij den heer A. M. van Zwicht op de Breestraat, waar te vens plaatson kunnen worden besproken. Handelsregister K. v. K. Wijziging: Willem Wouda v.h. drukkerij „Plantyn", Katwijk aan Zee Zuidstraat 49a. Overi. E.W. Wouda, tc Katwijk aan Zee, d.d. 23 Februari 1929. N. E.: Mevr. W. A. Wouda-van Wagtendonk. Katwijk aan Zee. Firma P. Fontein Pzn., Leiden, Havenkade 2123. Houthandel. Overl. E.: Wed. J. Fontein-Huge, te Leiden, d.d. 23 April 1929. Op 7 Mei a.s. herdenkt de heer D. Spie renburg den dag, dat hij voor 40 jaar in de houtzagerij van de firma Noordman, waar hij nu de functie van chef vervult, in dienst trad. Sedert 1 Mei is bij de politie alhier een speciale verkeersbrigade ingesteld. Deze bestaat uit 9 man en haar is opgedragen de speciale behartiging van de belangen van het publiek op de verkeersposten. In de gehouden vergadering van den Raacl van Commissariscen van de N.V. Leidsche Exploitatie Maatschappij van On roerende Goederen is besloten de alge meene vergadering van aandeelhouders, vellce deze maand gehouden wordt, voor te stellen een dividend uit te keeren van 8 1/2 pet. evenals in de vorige jaren. Nogmaals vestigen wij de aandacht op de ruiterfeesten, die van 7 tot 11 Mei ten bate van het Sanatorium-fonds der Onder- officiersvereeniging in de Doelen-kazerne zullen worden gehouden. Voor bijzonder heden betreffende toegangsbewijzen enz. verwijzen wij naar de advertentie in dit Gisteren zijn op de veemarkt zes scha pen en twee lammeren achtergebleven. In lichtingen bij de politie. Door den hoer D. Parmentier zijn on derstaande vragen gericht aan B. en W. ter beantwoording in do raadsvergadering van 6 Mei: le. Zijn B. en W. in staat den Raad mede te deelen voor welk bedrag van het door den Raad op 12 Februari 1.1. toegesta ne blanco crediet, tot op heden gebruik gemaakt is ter bestrijding del* kosten ver bonden aan het onderzoek naar de moge lijkheid van wederopbouw van het Raad huis, welk onderzoek naar den vragenstel ler bij geruchte vernam gaande 's; 2e. Welk bedrag ramen B. en W. dat nog noodig zal ziin voor hetze1 f de doel, voor aleer B. en W. plannen inzake eventueelen wederopbouw of algeheelen nieuwbouw van het raadhuis den Raad kunnen voor- MUZIEK. Vijf Abonnementsconcerten te geven door „Het Residentie-Orkest" seizoen 1929-'30. De datum waarop de 5 Abonnements concerten onder leiding van Dr. Peter van Anrooy in de Stadsgehoorzaal zullen ge geven Worden, zijn vastgesteld als volgt: 24 October, 2 December, 6 Januari, 24 Fe bruari en 12 Maart. BIOSCOPEN. Luxor. Het programma dat de directie van het Luxor Theater deze week haar bezoe kers aanbiedt, wordt geheel beheerscht door het hoofdnummer „Dc twee Zusters", een tragisch zedenbeeld uit het modern groote stadsleven. Do twee zusters zijn van geheel verschillende naturen, hoewel zij beide in eenzelfde inrichting van „ver maak" haar brood moeten verdienen. De oudste danst in het ballet, is lichtzinnig, verkwistend en genotziek. terwijl de jong ste cigaretten verkoopt in een cabaret, doch een edel karakter heeft, degelijk is en spaarzaam. Die twee zoo verschillende karakters brengen hier in beeld wat het groote stadsleven aan gevaren oplevert en terwijl de oudste der twee steeds maar meer gemakzuchtig wordt, ijvert de jong ste hard om later komende zorgen het hoofd te bieden. Op een heel ongewone manier komt zij in aanrak'ng met een jongeman en samen gaan zij werken voor de toekomst. Evenwel, er komt een kink in den kabel. Als hij in z'n oude kroeg zit te onderhandelen over aankoop van een auto. waarmede hij zijn brood denkt te verdienen, wordt hij door zijn meisje be spiedt, die hem van ontrouw verdenkt en mede door het gedrag van haar zuster keert zij het ernstige leven plotseling den rug toe, om te laten zien, dat ook zij wel kan fuiven. Een nachtpartij is er het ge volg van en de oudere zuster ziet zich ge dwongen haar zuster te beschermen. Op den autotocht naar huis komt de oudste der twee om het leven en dat brengt de jongste weer tot bezinning. Hoewel we om verschillende scènes in dezo film ern stig voorbehoud willen maken voor volwas- sonen, willen we haar toch niet afkeuren, Gemeentelijke Aankondiging! Kiezerslijst 1929—1930. Burgemeester en Wef/ioudj den brengen ter algem< door hén vastgestelde/ kiezi 15 Mei a.s. tot 1 April/t930 voor een op de Secretarie der gemeente (Rapen 12) ter inzage is schrift, tegen betalii baar is gesteld. Leiden, 4 Mei 1929. A. v. d. SANDE BAKHUIJZEN Burgemeesl VAN STRIJEN, Secretaris. BergelMi^en in der frosteïi, vei LEIDEN. Maandag. „Sanctus Augustinus", Lea Pater Joh. v. Dinter S. J. Huis", 8.30 uur. Maandag, Generale Repetitie Ruiterfc ten, Doelenkazerne. 8 uur. DinsdagZaterdag, Uitvoering Ruiterfe ten. Doelenkazerne 8 uur. Dinsdag. A. R. K. A., ledenvergaderi den Burcht, te 8 uur. agsti Ver w Mees te w jarsc De Zondagsdienst der huisartsen worden waargenomen door de doktoi De Graaff, Kist, Muyzert en Timmerma Do Zondagsdienst der huisartsen Oegstgeest wordt waargenomen dr. Timmermans, teleph. 390. INGEZONDEN MEDEDEELING. ijncn. Ond irkho - C. orneli. jaar. G e h Ihari rus ;jaar. Ore a dei jGeh omdat de edele natuur van de jongste >s.en zustert. keurig uitgebeeld door No: *na_ Shearer, de volle aandacht waard is leering kan geven. Ook de tweede hoofdfilm ,De Dansi dent" met Willy Fritsch en Suzy Vernoi de hoofdrollen geeft een heel aardige schiedenis -weer van twee verliefden, elkaar na heel veel wederwaardighe vinden. Het aanvullend programma is ooi moeite wel waard om te zien en de richtingen der Tony Joe Troep op het neel. slangenmenschen en rupsen, dwin allen bewondering af. Trial De reeds eenige weken geleden aai kond'gde film ,De Jazz-Zanger" is gist avond voor een talrijk opgekomen publi vertoond. „De Jazz-Zanger" waarin Jolson de hoofdrol vervult is een Joods: Ei film, waarin de tragedie wordt uitgebee het Joodsche gezin, dat nog gehm ia aan Joodsche tradities, Joodsche g<x dienst en overlevering en de zoon uit gez'n, die niet zijn vader wil opvolgen voorzanger der Joodsche gemeente, ma zijn mooie stem gebruikt om jazz-melodi te zingen en in den vreemde zijn gaat beproeven, als hij met zijn vad hierover twist krijgt. In den vreemde hei hij succes en als hij na jaren terug ko is zijn moeder verheugd hem terug zien, maar zijn vader wijst hem de dc Maar op Grcote Verzoendag, als de Jack zal optreden in een revue is zijn der ziek en zijn moeder vraagt hem plaats van vader te willen innemen. Ja neemt zijn plaats in, de revue wordt gesteld en zijn oude Joodsche vader sl gelukkig. Al Jolson geeft in deze stel film prachtig spel en waar deze film een voor velen zoo onbekend milieu met een strekking, die al even nieuw zal dit voor zeer velen de spanning en teresse bij de aanschouwing van d< mooie film verhoogen. Voor de pauze amuseert Bébé Dam' de aanwezigen kostelijk in de amusal film ,.De jonge Kampioene", een spc a]lu]S( film, die meer bijzonder het zwemmen onderwerp heeft en waarin o.m. de teki de Kanaalzwemster Gertrude Ederle treedt. Met een aardige bijfdm een Christ comedie met den matroos Billy en uil breid journaal is dit een aanbevelenswaï dig programma. LEIDEN. Aanvullend doet. examen wis- en tuurkunde de heer J. D. Rutgers i Hoeff (Haarlem); doet. examen wis- en natuurkun Itlokei (hoofdvak natuurkunde) de heer J. Voo ssten (R'dam); oand. examen Rechten, de heer G. Kies (Den Haag); doet. examen Rechten, de heeren H. van Marle (Wulp bij Deventer) en L. V. J. A. Struycken (den Haag). N00RDWIJKERH0UT. AUTO-ONGELUK MET DOODELIJKI AFLOOP. Hedenmorgen omstreeks 8 uur is op n kruispunt LangelaanSchuineweg de 1 jarigo Rommerswaal uit Oude-Wet ring, die aldaar met zijn fiets reed, faarlei gereden door de auto van den heer C. nit Noordwijk. Do jongeman werd zwaar gewond en Jer »oe stervenden toestand naar het Academi' ersche Ziekenhuis te Leiden vervoerd, alwaar kort na aankomst is overleden. H TEL door 11 gi I.IC iZijl' [n 't mei delijl ma.' ar ve inig gd de wasse moo !ke i arbui rijs dooi OP bben pi8asDa° ihulsf n tijd k hie oemhi ar di aadje: orsch Oppe ichts iar d ngetr ludinn ze v 't bl staat, lor de 'ten c en st: oemst t vlif zit. odat den eproe baai en sta De n luwen eer d dooi - uropa eiland [iet t. leer d; emaak ollenk oor di chonk< fazetta kopjes larcissi

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2