BULT R.K. Kiezers en lie 20ste Jaargang ZATERDAG 4 MEI 1928 No. 6171 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND I BINNENLAND e fceidóobz (Bou/fcamt E ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornitbetaling )T Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal ranco per postf 2.95 per kwartaal |et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- rijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij joruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Medcdeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 )it nummer bestaat uit zes bladen, raaronder geïllustreerd Zondags- lad. Geen neutrale Omroep. „Er is wel geen Nederlander meer, die iet op de een of andere wijze heeft kennis smaakt met den Radio-Omroep. De ge- eldige ontwikkeling van de Radio wijst er ouwens op, dat over weinige jaren geen uis meer zonder Radio-installatie zal zijn. aarom is iedereen in ons land in gelijke etrokken bij bet radio-vraagstuk. En sarom richt de V.A.R A. zich met dit ge grift tot ieder Nederlander. In ons land, dat wel eens het klassieke and van de vrijheid wordt genoemd eerscht vrijheid van Radio-Om roep, even- er vrijheid van drukpers bestaat. Er i, echter drukpersen te over, zoodat der daarvan naar zijn eigen be'ieven een rbegrensd gebruik maken kan. Met de Ra- dat anders. Er kan slechts een be- erkt aantal Omroepzénders bestaan an- storen ze elkaar. Door een Internatio- regeling kan Nederland slechts twee aiders hebben. Zij, die deze zenders wil- s gebruiken, mceteD dus met elkaar tot rereenstemming komen omtrent het ge- mik van deze twee zenders.. De behoeften van het luisterend publiek ;ti vele en velerlei. Een viertal jaren ge- eden bestond er een z.g. „Neutrale" Om- oep, een stichting van eeu zevental parti- oiiere beeren met een burgerlijk-liberaal arakter, die steeds weigerde om aan de ele en velrlei verlangens dr andersken- inde luisteraars te voldoen. Deze weige- ng van die door niemand gekozen en aan emand verantwoording schuldig zijnde leren was oorzaak van de oprichting, door luisteraars zelf, van enkele andere Om- ep-organisat:es. De voornaamste dezer t het volk zelve opgekomen Omroep-ver- jnigingen zijn de K R.O. (Katholieke Ra- Omroep), de N C.R.V. (Ned. Ohriste- ke Radio-Vereeniging) en de V.A.R.A. 'ereeniging van Arbeiders Radio-Ama- urs). Zij werden al spoedig veel sterker dan zoogenaamde „Neutrale" Omroep. Deze «ft slechts GO.OOO betalende luisteraars, rwijl de andere Omroep-vereenigingen Bzamenlijk meer dan 150.000 luisteraars als den tellen. Hieruit blijkt wel. dat de listeraars zich in groote meerderheid on- nbbelzinnig hebben uitgesproken tegen in zoogenaamden „neutralen", in werke- jkheid burgerlijk-liberalen, Omroep. De verschillende Omroepvereenigingen oesten dus, gezien de nu eenmaal nood- endig beperkten zendtijd, omtrent het sbruik daarvan tot overeenstemming en menwerking trachten te komen. De bo- mgenoemde vereenigingen kwamen tot eze samenwerking in een Comité van Om- lep-Vereenigingen. De „Neutrale" Om- iep, eerst heetende H.D.O., later A.N.RO. N.O.V. en thans A.V.R.O., wenschte een samenwerking, bleef buiten dit Co- ité en heeft steeds elke samenwerking ge- iboteerd. De Regeering maakte toen" een igeling, waarbij de zender te Huizen werd sgeven aan de Katholieke en Christelijke mroep-vereenigingen. Het gebruik van in zender te Hilversum gaf de Regeering in de V.A.R.A. en de A.V.R.O. gezamen- k. met gelijke algemeene rechten. De V.A.R.A. heeft van de Regeering een ficieele zend-machtiging ontvangen op mzelfden dag als de A.V.R.O. en geheel ilijkluidend als deze. Omtrent bet gebruik van den zendtijd epaalde de Regeering dat deze voorloopig Jo zou blijven als hij was, n.l. de V.A.R.A. en Zaterdagavond en een deel van den i>dag, alsmede tien bijzondere „hoogt ijdar per jaar, de A.V.R.O. de rest. Spoedig 2oo zei de Regeering zal de Radio- aad en nieuwe definitiefe regeling ma- en, aooals de wet voorschrijft. In de Ra io-wet staat namelijk, dat de zendtijd öboord den Radio-Raad naar billijkheid wier de Omroep-vereenigingen moet wor- in verdeeld." Aldus de aanhef van een manifest van V.A.R.A. Met het constateeren van de daarin ver leide feiten zijn wij het vrijwel eens. En wij kunnen ook zéker geen waarheid 'tzeggen aan de bewering, dat de A. V. O. zoogenaamd „neutraal" isAl is kt bewijs, dat verder in het manifest te gen <fe neutraliteit van de A.V.R.O. wordt ingevoerd hèèl zwak, n.l. de uitzending v&n het jubileum van de Militaire Krijgs- fchool te Breda, waarbij.... „zelfs roffel tour"! Ej zjjn heusch wel andere en ster- '0fe bewijzen aan te voeren voor de zoo- Beaamde „neutraliteit" van de A.V.R.O. -'jwijt in het hier bespro ken manifest de pot den ketel', dat hij zwart ziet. In het manifest wordt leuk-weg of bru taal zoo men 't noemen wil gespro ken over de V.A.R.A. (Vereeniging voor Arbeiders Radio-Amateurs), alsof deze om- roep de aanvaarding zou zijn voor de arbei ders. En hij issocialistisch. Socialistisch en anti-godsdienstig! "t Is misschiengewenscht, daaraan nog eens te herinneren. Een omroep voor de arbeiders is de V. A. R. A. niet, evenmin als de S.D.A.P. een politieke partij is voor de arbeiders. En. evenmin als een Katholieke arbeider» zich thuis gevoelen mag en kan in de S.D.A.P-.. evenmin mag of kan hij op eenigerlei wijze zijn medewerking geven, zijn steun verlee- nen, aaD de V.A.R.A. Onze omroep is de K.R.O. CNTWAPENING. DE VOORBEREIDENDE BESPREKINGEN. Discussies zonder resultaat. De Ontwapeningscommissie hervatte hedenmorgen de discussie over de beper king van het oorlogsmaterieel. De vertrou welijke besprekingen, die sinds gisteren ge houden werden, hebben nog niet tot eenig resultaat geleid. Verschillende gede legeerden, die tegen directe beperking van het materieel zijn, hebben hun stand punt nog eens toegelicht. De Fransche gedelegeerde MassigH be streed graaf Bernaèorff, die do ontwape ning van Duifcschland als voorbeeld had gesteld. Hij wees er op, dat de ontwape ning van Duitscbland met groote moeilijk heden en vertraging gepaard was gegaan. Ook was hieraan een controlesysteem vastgeknoopt, dat veel verder ging dan in deze commissie ooit aangenomen zou kunnen worden. Graaf Bernstorff antwoordde Massigli, dat het model-systeem, dat voor de ont wapening van Duitschland is uitgedacht, niet in Duitschland, maar in Versailles is ontworpen. Indien de andere staten, zoo ging Bernstorff voort, met even groote snelheid de ontwapening hadden tot stand gebracht, had deze commissie niet drie jaar over het vraagstuk behoeven te praten. Het denkbeeld van uitstel werd dank baar aangegrepen door den Engelschen ge delegeerde Lord Cushendun, die van mee ning was dat de commissie meer rekening moest houden met hetgeen practisch te verwezenlijken was dan met hetgeen lo gisch en wenschelijk is. De discussie van gisteren heeft weer geen enkel tastbaar resultaat opgeleverd. Frankrijk aanvaardt Gibson's standpunt. Naar wordt vernomen, heeft de Fransche delegatie haar standpunt betreffende de beperking van oorlogsmaterieel veranderu. De Fransche gedelegeerde Massigli zal op de namiddagzitting van heden der voor bereidende ontwapeningscommissie mede- deelen, dat de Fransche delegatie zich aan sluit bij het standpunt der Amerikaansche delegatie in zake de beperking van oorlogs materieel door tot publicatie der uitgaven voor oorlogsmaterieel over te gaan. De ontwapening ter zee. De vertegenwoordigers der vijf mogend heden hebben overeenstemming bereikt en hebben besloten, dat het vraagstuk van de ontwapening ter zee eerst in November in behandeling zal komen. Na het beëindigen der Engelsche verkie zingen zullen voornamelijk tusschen Enge land en de Vereenigde Staten diplomatieke onderhandelingen worden gevoerd, tenein de een gemeenschappelijke basis te vinden voor de November-zitting. De Juli-zitting zou daardoor vervallen, doch zou, ook als zij doorging, in geen geval het vlootvraag- stuk behandelen. FRANKRIJK. De herstel-conferentie. Eenige ontspanning ter Expertsconferentie. De onderhandelingen in zake de herstel betalingen werden gisteren hervat en ac tief voortgezet. In zooverre kan gezegd v;orden, dat de hoop op een uiteindelijke regeling nog steeds bestaat en dat zelfs een zekere ontspanning is ingetreden. Dr. Schacht heeft zijn inzichten omtrent den toestand aar de Amerikaansche des- INGEZONDEN MEDEDEELING. Stemt Zondag Bo. 3 van de vl De man voor de Bloembollenstreek voor Kweekers en Arbeiders. Maak het hokje vóór den naam BULTEN zwart en één hokje achter een anderen naam van dezelfde lijst, dan is Uw biljet geldig. Het Kics-Coroitó C. VERWEY, Noordwijk, Voorzitter. J. W. J. VAN STEKELENBUUO, Voorhout, 13298 Secretaris. kundigen uiteengezet. Hij deed hierbij geen bepaalde voors'. ellen, doch gaf twee moge lijkheden aan: Zouden de geallieerden een tijdelijke schikking willen overwegen'? Willen zij dit niet, op welke voorwaar den zouden dan zekere nieuwe voorstellen voor een voorloopige regeling kunnen wor den overwogen 1 Schacht wenscht evenmin als de geal lieerden een sprong in het duister te doen. Het lijdt geen twijfel, of men heeft te Eer lijn pressie op hem uitgeoefend er voor te zergen, dat de volle verantwoordelijkheid voor een mislukking niet op de Duitsche gedelegeerden valt. De eene mogelijkheid betreft een tijde lijke regeling VOO', 'zu periode van tien jaar en is het gevolg van aanwijzingen uit Eerlijn. Een dergelijke regeling kan ter zijde worden geschoven, daar deze voor de deskundigen niet aanvaardbaar is. De tweede is een benadering van de ba sis eener permanente oplossing en kan wor den geresumeerd als een poging om een meer elastische toepassing te verkrijgen van het plan, dat ruw genomen gelijk staat aan het oorspronkelijke plan van Owen Young. Het is nutteloos cijfers te noemen, daar deze telkens wijzigen met ieder nieuw voor stel. Er dient nadrukkelijk op te worden ge wezen, dat de denkbeelden, die thans aan de hand worden gedaan, geen nieuw aan bod van Schacht of Owen Young beteeke- nen. Zij dienen slechts beschouwd te wor den als hypothesen, waarop verder werken mogelijk is. ENGELAND Engelsche ministers mogen weer artikelen schrijven. Eenigen tijd geleden vaardigde de Brit- sclie premier Baldwin een order uit, waar bij het zijn collega's in de regeering verbo den werd, in de pers artikelen te publicee- ren. Naar de „Daily Express" verneemt, is dit verbod thans ingetrokken. De regeering is van oordeel, dat het, aangezien de op positieleiders naar alle waarschijnlijkheid tijdens de verkiezingscampagne tal van ar tikelen zullen publiceeren, onbillijk zou zijn, den ministers het recht te onzeggen, om de critiek op dezelfde wijze te beantwoorden. De vrouwelijke kiezers. De kiezerslijsten, welke thans gereed zijn, wijzen uit dat het aantal vrouwelijke kie zers dat der mannelijke met meer dan 800.000 overtreft. OOSTENRIJK. Het nieuwe Kabinet. Hedenverkiezing. Gisternamiddag heeft de hoofdcommis sie van den Nationalen Raad besloten aan genoemd lichaam het volgende ministerie voor te stellen: Bondskanselier: Streeruwitz. Vice-kanse- lier: Cchumy (Landbund). Financiën: Dr. Mittelberger. Onderwijs: Dr. Crzemak. Han del: Dr. Cchürff (Groot-Duitscher-. Land bouw: Foedermayer. Sociale Zaken: Dr. Resch. Leger: Vaugoin. Tot het nieuwe kabinet behooren zes christelijk-socialisten, twee Groot-Duit- sche rsen een lid van den Landbund. De verkiezing van het nieuwe kabinet door den Nationalen Raad heeft heden voormiddag plaats. De voor het vice-kanselierschap voorge dragen Schumy was tot heden financieel referendaris voor Karintie, dr. Mittelber ger bekleedde een gelijke functie voor Vo- rarlberg, terwijl Foedermayer president van den Boerenbond was. RUSLAND. Een Amerikaansche delegatie naar Moskou. In het najaar zal, in navolging van de Engelsche, een Amerikaa.nsche delegatie van industrieelen Moskou bezoeken. Zij zal een honderd man tellen en zal onder lei ding staan van Eduard Herley, die deel uit gemaakt heeft van de Amerikaansche dele gatie, welke aan de vredesonderhandelin gen te Versailles heeft deelgenomen. Har- ley is naar Parijs vei trokken, waar hij met den sovjetgezant Dowgalefski de voorberei ding van de reis bespreken zal. Diplomatiek vertoog van Duitschland. De Duitsche regeering heeft haar gezant te Moskou opgedragen inlichtingen te wil len inwinnen nopens het meevoeren van plakkaten en transparanten in de 1 Mei- optochten aldaar, op welke do Duitsche re geering beleedigd en belachelijk ge maakt jé- AFRIKA. Krijgsverrichtingen in Tripolis. Opstandige Senoessi door de Italianen verslagen. De Italiaansche regeering heeft een com muniqué gepubliceerd over de militaire operaties in Tripolis, welko tien dagen ge duurd hebben en geëindigd zijn met ernsti ge verliezen voor de opstandige Senoessi- benden. De operaties werden geleid door generaal De Boni, onderstaatssecretaris van koloniën. Het communiqué meldt dat de opstandi ge stammen zoover zi,"» teruggedrongen, dat zij geen bedreiging meer vormen voor den oogst, dien zij wilden vernielen. De regeeringstroepen hebben de opstandelin gen tot ver in den woestijn teruggedron gen. Do opstandelingen kunnen na deze ge vechten. als verstrooid worden beschouwd. BRITSCH-INDIE De staking te Bombay. Nieuwe onlusten. Ofschoon directe onderhandelingen over het geheele stakingsfront mislukt zijn, kon den gistereijmorgen toch weer 16 spinne rijen aan het werk gaan met ongeveer 30.000, dat is een vijfde van het totaal aantal arbeiders. Bij de nieuwe onlusten tusschen Hindoes en Mohammedanen, die slechts in indirect verband met do staking staan, zijn 3 Hindoes, onder wie een vrouw gedood en ongeveer 40 personen gewond. Communisten-arrestati e s. Naar aanleiding van do onlusten te La hore heeft de politie te Lahore, Bombay, Allahabad en in drie andere groote steden talrijke personen gearresteerd en veel pro pagandamateriaal in beslag genomen. De politie stelt de communisten verantwoor delijk voor de onlusten en voor het werpen der bommen te Delhi. CHINA. De moord op drie katholieke missionarissen. Uit nadere berichten over den moord op drie Katholieke missionarissen op at April jl. gepleegd, blijkt, dat de drie slachtoffers op een reis tusschen Sjenki en Joeantsjau door dertig soldaten, die geen aanvoerder hadden, werden gevangen genomen. Zohder eenig motief werden zij koelbloedig neerge schoten. De moordenaars heeft men tot he den met rust gelaten. AMERIKA Het drankverbod. Ontslag van te laksche ambtenaren. De attorney der V. St. voor het oostelij ke deel van New York, de heer William A. de Groot, is door president Hoover ontsla gen wegens lakschheid en onbekwaamheid en omdat hij geen medewerking had ver leend bij vervolging van drankaangelegen heden. De districts ttorney's van Philadel phia, Jacksonville en Atlante zijn om de zelfde reden ontslagen. MEXICO. Het einde van den opstand. Generaal Escobar vliegt naa r Canada. De vertegenwoordiger van den Mexi- caanschen president te Agua Prieta, luite- nanUkolonel Jesus Triana, heeft United Press telefonisch do volgende mededeeling gedaan: Generaal Escobar, de opperbevel hebber van de opstandelingen in Mexico, bevindt zich per vliegtuig op weg naar Ca nada. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Door dr. Schacht zijn op de herstelconfe rentie nieuwe mogelijkheden geopend. Verkiezing van een nieuw kabinet in Oostenrijk. In Berlijn gisteravond nieuwe onlusten, waarbij 5 dootlen zijn gevallen. BINNENLAND. Mgr. prof. dr. Schrijnen 60 jaar. Groot- sche waardeering van diens wetenschappe- lijken arbeid (5do blad). Overleden is de heer M. Spree, directeur van den Circus Schouwburg te Rotterdam (4de blad). De vorstschade in de bloembollen (L. en T., 4de blad). Overleden is de eerw. zuster Tarcrsia, overste van het St. Elisabethsgesticht (1ste blad). Wij openen een rubriek voor de afd. Lei den R. K. Dioc. Vrouwenbond (3de blad). TWEEDE KAMER. De verkiezingsspheer. Ontwerp herziening financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten aan genomen. Belangen Ned. In dustrie. Ons strafstelsel. Het is aan alles merkbaar aldus de Kameroverzichtschrijver van de „Msbd." dat het reces en dus ook de verkiezingen naderen. Er is maar heel weinig noodig om de gemoederen in beweging te brengen. Iedere regeling van werkzaamhedon in deze laatste dagen sluit het gevaar in zich, dat de politieke hartstochten ontvlammen. Nadat op voorstel van den voorzitter eenige punten aan do agenda waren toege voegd, waartoe ook behoorden de conclu- 8'es van de commissie voor verzoekschrif ten betreffende do Louise-groevo en den rijksbouwmeester Vrijman, deed de heer Bijleveld weder het voorstel aan do agen da toe te voegen het wetsontwerp betref fende de rechtspositie van dc ambtenaren. Voor den heer Ter Laan was dat aan leiding om te spreken van een vertooning. Een hoogst gevaarlijk woord in den mond van een sociaal-democraat, wiens fractie op dit oogenblik zich daaraan met hot oog op de verkiezingen, maar al te zeer schul dig maakt. Terwijl do Kamer nog maar zes dagen zal zitten diende de roodo fractie nog twee initiatief-ontworpen in met de be doeling dat deze voor het reces niet alleen onderzocht zouden worden in de afdoelin gen, maar bovendien in het openbaar be handeld. Hierover zal in de komende da gen nog heel wat te doen zijn cn als dc Kamer niet genegen zou blijken zich tc onderwerpen aan den sociaal-democrati- schen eisch, dan zal. in de volgende weken luide verkondigd worden, dat men bij an dqj-e partijen niets voelt voor do Zuiderzee visschers of hen die in handen zijn geval len van geldschieters. Het spel is al tc doorzichtig. Het voorstel van (den heer Bij leveld werd verworpen met 38 tegen 37 slemmen. De stem van den voorzitter gal' in dit bijzondere geval den doorslag. Waai er toch geen kans bestond op afdoening, lijkt ons de gevallen beslissing juist. Do rechterzijde hoeft echter blijk gegeven, dat. ze desnoods nog een week langer zou wil len blijven om dit belangrijke ontwerp af to doen. Zooals gister in een gedeelte onzer op lage vermeld, is het wetsontwerp tot rege ling van de financieelo verhouding tusschen Rijk en gemeenten zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Dit was voor mi nister de Geer een enorm succes. Geen wonder, dat hij, evenals minis-ter Kan, door bijna alle leden, hiermede hartelijk geluk werd gewenscht. Na dit succes zal het voor de Eerste Kamer moeilijk worden behan deling van bet ontwerp met dit kabinet te w eigeren. De minister van Waterstaat lieoft op den (bijna vergeten) Vragendag op alles zins bevredigende wijze de vragen van mr. Kortenhorst over dc behartiging van dc belangen der Nederlandsche industrie bij de belangen der Nederlandsche industrie bij de bestelling van een zender voor de draadlooze verbinding KootwijkBandoeng beantwoord. Men zal met voldoening ver nemen, dat Philips in aanmerking komt voor deze belangrijke leverantie. Minister Donner kreeg het niet moei lijk met de verdediging zijnor ontwerpen betreffende de verbeteringen in ons straf

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1