DONDERDAG 2 MEI 1929 No. 6169 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND Oste Jaargang 5)e £&idóehjz (Boti/fcomt ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling or Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal anco per post f 2.95 per kwartaal et Geïllustreerd Zondagsblad is voor dc Abonné's ver- rijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij joruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. it nummer bestaat uit twee biaden Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen 11 TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur cu verhuur, koop en verkoop f 0.50 .50 ONTWAPENING. DE VOORBEREIDENDE BESPREKINGEN. Uitstel. Uit de verdere besprekingen, die giste- ii in de ontwapeningsconferentie zijn >voerd over de beperking der beroeps- ilitairen, is duidelijk gebleken, <lat ver killende staten, zoo^ls Japan, Enge- nd en de Ver. Staten zich verzetten te- een onderverdeeling der effectieven jn de luchtvloot in officieren, onderoffi- eren en overige beroepsmilitairen en zullen toestemmen in een globale iperking der luchteffectieven. Het argu- ent, dat hiervoor wordt aangevoerd, is, it de militaire luchtvaart nog pas in de nderschoenen staat en in verschillende nog niet voldoende georgani- erd is. beroepsmilitairen bij de land- icht betreft, is tusschen Frankrijk, Ita- Japan een compromis bereikt, dat jerop neerkomt, dat naast de officieren leen beperkt worden de beroepssoldaten onderofficieren, die langer in dienst ren dan de langste periode, die in een verdragsluidende landen voor den ver lichten diensttijd is vastgesteld en die, »r men aanneemt, ongeveer drie jaar tfraagt. Voor beroepssoldaten, die langer in enst blijven dan volgens de wetten van it land is voorgeschreven, doch korter in de langste periode in een der ver- agsluitende landen, wordt alleen over- ngekomen, dat hun aantal zal moeten orkomen in de tabellen van de publica- der bewapening. Daar Gibson en Cus- lun meenen, dat deze bepaling alleen landen met een conscriptie-leger gelden, is dit punt nogmaals uitge- Een amendement van de Sovjet-delega- tot het maken van onderscheid tus- hen personeel, dienst doende aan boord luchtvaartuigen en personeel, op land enst doende, werd verworpen. Vóór emden. de Russische en de Nederland- he delegatie. Aau het einde van de zitting, bij de be- ireking van het artikel, dat handelt over i beperking van den diensttijd van het arlijksch contingent, deed graaf Bern- orff uitkomen, dat voor Duitsokland de iperking van het jaarlijksche contingent instens even belangrijk is als de beper- w van den diensttijd. Ook dit punt werd tgesteld tot de kwestie van de zeeeffec- cven ter sprake kan komen. LUXEMBURG ieuwe schietpartij tusschen fascisten en anti-fascisten. Gisternacht is het te Differdauge in ixemburg tot een schietpartij tusschen (aliaAUsche anti-fascisten en fascisten ge- tmen, van welke alatsten er één ernstig 3rd gewond. Voorts wordt gemeld, dat Dascanio ino, de moordenaar van den secretaris m den Italiaanschen gezant te Luxem- irg, heeft bekend uit wraak gehandeld hebben, daar zijn zwager door de fas- sten is gedood, terwijl zijn broers in de svangenis zijn geworpen. Staatsminister Iech heeft een condoléance-bezoek aan it Italiaansche gezantschap gebracht en ivens een telegram van rouwbeklag naar ome gezonden. FRANKRIJK. De herstelconferentie. De opstelling van het eindrapport. De commissie-van-zeven der herstelcon- irentie, die de voorbereiding van het apport der conferentie tot taak heeft, ield gisternamiddag een langdurige zit- 'ag. Naar aanleiding van de beraadslagin- Jen van Maandag, waarbij voor het eerst onis werd genomen van het ontwerp- pport, werden verscheiden kwesties te erde gebracht. Over deze kwesties kwam e& niet tot een overeenstemming, wes- alve men besloot, de aangelegenheden 11 de Revelstoke-commissie, die thans nder leiding staat van sir Charles Addis studie te geven. .Deze commissie zou heden om half drie ,t^:- uden. Dr- Schacht, de president der Duitsche ksbauk, is gisteravond naar Parijs ver ben, om weder aan het werk der con- «nhe van deskundigen deel te nemen. BULGARIJE. Nieuwe moorden te Sofia. Drie slachtoffers. Dinsdagavond heeft een nieuwe moord op Macedoniërs te Sofia plaats gehad. In de in een buitenwijk gelegen bakkerij Trojaaiof drongen twee onbekend gebleven personen binnen en schoten de vier daar aanwezigen met talrijke schoten neer, n.l. den bakker Trojanof, diens zoon en dochter en den Macedoniër Mito Sjoesdanof, die bij Tro janof op bezoek was. Drio personen, n.l. de Macedoniër, de bakker Trojanof en diens dochter werden gedood. Op Sjoesdanof los ten de daders verscheidene schoten toen deze reeds gewond op den grond lag. Het schijnt, dat de aanslag voornamelijk tegen hem gericht was. Hij werd namelijk ge- dtr.dverfd als een der moordenaars van ge neraal Protogeroff. De daders zijn in de duisternis ontkomen. MEXICO. EINDE VAN MEXICO'S OPSTAND? Conferentie tusschen de tegenstanders Kort na middernacht werd te Agua Prie- ta een conferentie gehouden tusschen dc rcbellengeneraals en de Mexicaansche fe derale commandanten ,ter bespreking der kwestie, op welke wijze de revolutie kan worden beëindigd. Bij dé beraadslagingen waren ook vertegenwoordigers der Ameri- kaansche strijdkrachten en consulaire amb tenaren als waarnemers tegenwoordig. Te gen het aanbreken van den dag was de conferentie geëindigd; er werd geen enkel communiqué gepubliceerd. Generaal Esco bar, de leider der opstandelingen, is naar een onbekende bestemming vertrokken. Otkend wordt echter dat hij de wijk op het grondgebied der Vereenigde Staten heeft genomen. TWEEDE KAMER. Rijk en gemeenten. In- en doorvoer van eieren. Waarbor gen uit te voeren landbouwpro ducten. Krankzinnigenwet. De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp inzake herziening dei: finan- cieele verhouding tusschen Rijk en Ge meenten in eerste lezing afgehandeld. Vrijdag tweede lezing en eindstemming over het ontwerp. Kans op verwerping is er niet. De groote vraag is echter of minister Dc Geer het ontwerp ook nog zal kunnen behandelen met de Eerste Kamer. Het wetje, dat de verplichting tot her schatting om de 20 jaar van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen op heft tor wille van kostenbesparing en wijl herschatting allerminst urgent is is zonder één woord goedgekeurd. Het wetsontwerp, houdende voorschrif ten betreffende het waarborgen van be paalde eigenschappen of hoedanigheid van uitgevoerde voortbrengselen van het landbouw-, tuinbouw-, veeteelt- en zuivel bedrijf, kwam vervolgens aan do órde. Om te vermijden dat voor ieder nieuw gebied van landbouwuitvoer, waarvoor een controle bij uitvoer zal worden ingesteld, telkens een speciale wettelijke regeling tot stand zou moeten komen, is in het onderhavige ontwerp de gedachte ontwik- geld om een algemeene wet in het leven te roepen, welke aan de Regeering de noodige bevoegdheden geeft-, om ingeval van wenschelijk geachte inmenging aan stonds de noodige wettelijke stappen te doen. Tegelijk met dit wetsontwerp behandel de de Kamer vandaag het wetsontwerp tot het vaststellen van bepalingen betref fende den in- en doorvoer van kippen en eendeneieren. Daarbij wordt het verboden kippen- en eendeneieren met bestemming tot verblijf binnenslands of ten wederuitvoer in te voeren, of ten invoer aan te geven: a. welke niet zijn voorzien van een duidelijk zichtbaar en duurzaam stempel, hetwelk met letters van ten minste 2 mM. hoogte vermeld den naam van het land van her komst; b. van welke het stempel als land van herkomst aanduidt Nederland, tenzij wordt aangetoond dat de eieren uit Ne derland afkomstig zijn. Met instemming werden dc wetsont werpen besproken door de hceren Ebels (v.-d.) en Weitkamp (c.-h.). Eerstgenoemde wenschte evenwel de verplichting tot het merken van eieren uit te strekken tot koel huiseieren, terwijl de c.-h. afgevaardigde geen vrijheid wenschte voor den opslag van ongemerkte buitenlandsche eieren. De heer Kortenhorst (r.-k.) vroeg, hoe het stond mot do organisatie van dc uit- voer-controle van Nederlandsche eieren en drong er op aan, te trachten een inter nationale regeling in zake stempeling van eieren tot stand te brengen. Nadat uok nog de heer Van Voorst tot Voorst (r.-k.) met waardeering over de ontwerpen had gesproken, sprak minister Kan. Hij zeide invloed te willen uitoefe- opdat ook koelhuiseieren zullen wor den gestempeld. Met onze administratieve maatregelen tegen ondeugdelijke buiten landsche eieren staau wij zoo sterk moge lijk; verzwaring van de strafmaatregelen is niet noodig. Overleg met den minister van Arbeid zegde dn minister toe. Ook verklaarde hij met den minister van Bui tenlandsche Zaken, overleg te zullen ple gen om te komen tot een internationale regeling voor de stempeling van eieren. Z. li. s. gingen beide wetsontwerpen onder den hamer door. De wijziging der Krankzinnigenwet kwam vervolgens aan de orde en is nog niet afgedaan. Naast vermijding van on- noodige plaatsing en verlengd verblijf in een krankzinnigengesticht, stelt het ten doel plaatsing in aangewezen inrichtingen tc bevorderen en zoodoende opneming in krankzinnigengestichten te doen vermin deren. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Eenparig oordeel der Staatscom missie. ,.De voetganger en auto mobilist van heden zijn geen ba- kerkinderer" Echter meer voor zorgsmaatregelen. Aan het thans verschenen verslag van de bij besclrkking van den minister van Wa terstaat d.d. 30 Mei 1928 ingestelde com missie van onderzoek in zake de veilig heid op openbare met-afgesloten overwe gen (commissie-Van der Vegt) is het vol gende ontleend: Het rapport begint met er op te wijzen dat einde 1928 aanwezig waren: op de hoofdspoorwegen 1132 afgesloten er 1414 onafgeslotcn overwegen en op dc locaal- spoorwegenreap, v?' en 1078 overwegen. Van eenige overwegen is de afsluiting later hersteld. De commissie gaat verder na hoe de toe stand in hei buitenland in het algemeen is. In Amerika komen afgesloten overwe gen slechts sporadisch voorin Engeland eai Duitschland komen onafgesloten over wegen op hoofdspoorwegen niet voor, maar hierbij dient in aanmerking ger.omen te worden, dat in Engeland het aantal over wegen a niveau gering is, terwijl in Duitsch land vele lijnen als „Nebenbabnen" (waar op wel onbewaakte overwegen voorkomen) zijn aangemerkt, die bij ons onder de hoofdspoorwegen zouden zijn ingedeeld. In vele andere landen is de toestand ongeveer als ten onzent, waarvan in sommige landen reeds van den aanvang der spoorwegexploi tatie af. Uit het overzicht van de in dc jaren 19251928 voorgekomen ongevallen op de onafgesloten overwegen blijkt dat in verre weg de meeste gevallen de ongevallen moe ten worden toegeschreven aan onoplet tendheid of onbedachtzaamheid' van den ge troffene. Maar er zijn ook gevallen, zij het dan ook weinig talrijk, waarbij ongunstige weersgesteldheid of mist grooten invloed hebben gehad. Bij de ongevallen op de onafgesloten overwegen werden in 1925 gedood 11 en ge wond 18 personen; in 1926 resp. 17 en 17, in 1927 resp. 20 en 21 en in 1928 resp. 23 en 15 personen, de gevallen van zelfmoord niet medegerekend. De commissie stelt hier tegenover dat het stelsel der onbewaakte overwegen een besparing van ruim 2.000.000 's jaars geeft. Bovendien acht zij een voordeel van dit stelsel dat het re gelmatig verkeer op den weg er door wordt bevorderd, want het veelvuldig en soms langdurig afsluiten kan voor het verkeer vrij hinderlijk zijn. Men kan zoo merkt zij op den voet ganger of automobilist van heden niet meer als een bakerkind beschouwen. Van hem, die een onbewaakten overweg pas seert, kan verlangd worden, dat hij de noo dige oplettendheid gebruikt Echter anderzijds moet aan den Staat en de Spoorwegmaatschappijen de eisch ge steld worden om zoodanige voorzorgsmaat regelen te nemen, dat niemand op den on bewaakten overweg een ongeluk kan tref fen of dit moest aan zijn eigen schuld te wijten zijn. Voor wat de automobilisten be treft is een sterk verminderde snelheid voor motorrijtuigen bij het naderen van deu spoorwegovergang ook van overwegen, die afgesloten kunnen worden een van de algemeene maatregelen, die groote aan beveling verdient. Verder is de commissie van mecning dat onafgesloten overwegen niet mogen wor den toegelaten in wegen, waarop het ver keer zoo druk is, dat de weggebruiker niet zijn volle aandacht aan het passceren var. den overweg kan wijden. Daarnevens mo gen geen maatregelen verzuimd worden die kunnen strekken tot verzekering van het veilig verkeer op dc wegen. In dit verband komt het de commissie noodig voor, dat de waarschuwingsborden, die wegens hun internationale beteekenis gehandhaafd moeten worden, steeds vrij geplaatst zijn zoodanig dat het kruis reeds op een afstand goed te zien en niet door een plaatsing tus schen boomen en houtgewas minder zicht baar is. Voorts acht de commissie het noodig dat de thans gebruikelijke oorwaarschuwings borden, bestaande uit twee schuin opstaan de latten worden vervangen door het bord dat bij 't internationaal verdrag voor snel verkeer op den weg, in 1926 tc Parijs als voor waarschuwingsbord is vastgesteld. Het bestaat in een witte locomotief op blauwen grond. Op wegen met snelverkeer, waar de plaats op den overweg weinig opvallend is, moeten de overwegen bovendien worden a-augegeven door flikkerlichten die dag en nacht werken. Daarnevens verdient het aanbeveling do geschilderde zwarte en witte blokken op de palen en hekken te vervangen door roo- de en witte blokken en den weerschijn der reflectoren, welke thans rood is, ter voor koming van verwarring met achterlichten van auto's en rijwielen, oranje te maken. Voor zooveel het uitzicht betreft, kun nen door toepassing van de wet van 26 Juni 1926 de afstanden van den overweg, waarop van den kruisenden weg de spoor weg tc zien is, voldoende groot zijn en moet in het algemeen een afstand van twintig meter op den weg en 500 meter langs den spoorweg( ïesp. 12 Meter op den weg en 350 M. langs locaal spoorwegen) voor het snelverkeer als leiddraad worden aangeno men. Er moet voortdurend voor gewaakt wor den, dat de afstand, waarop de naderende trein op den spoorweg gezien kan worden, niet door het oprichten van woningen of verheven voorwerpen vermindert en dat tij delijke bewaking aanwezig is wanneer des zomers het uitzicht door hoog opschietende veldgewassen gedurende eenigen tijd hin derlijk wordt belemmerd. Voor scheeve kruisingen moeten de e:schen van uitzicht strenger gesteld wor den, in dien zin, dat plaatselijke belemme ringen minder toelaatbaar zijn. Naast deze voorschriften wordt het vol gende nog noodig geacht: Dat voor zoover dit nog niet is geschied, de verharding op den overweg ter voorko ming van het uitloopen van den auto of het voertuig in den ballast van den spoorweg, ten minste de breedte heeft van de aanslui tende weggedeelten; dat de koplichten van het trekvoertuig van den trein een zooda nig lichtbeeld geven dat van verre de na dering van den trein kan worde waargeno men en geen gevaar bestaat voor verwar ring met andere lichten dat bij zwaren mist door fluitseinen met lagen toon de na dering van den trein wordt aangekondigd; en dat de beperking van snelheid bij het naderen van den overweg tusschen het waarschuwingsbord en den overweg, van 10 op 20 K.M. wordt gebracht, waardoor aan den bestuurder van een motorvoertuig de verplichting wordt opgelegd om bij naxle- ring van een overweg, tot dat hij de zeker heid verkregen heeft dat hij den overweg zonder gevaar kan oversteken, met geen grootere snelheid te rijden dan die toelaat het motorvoertuig nog voor den overgang tot stilstand te brengen. Ten slotte meent dc commissie te moe ten aan bevelen, om enkele onafgesloten overwegen, waar het uitzicht meer beperkt is, te doen beveiligen door automatische seinen, die de nadering van den trein aan kondigen, teneinde daaraan later, wanneer die seinen blijken te voldoen, ook thans nog afgesloten overwegen te zijner tijd uit breiding te kunnen geven. WETTELIJKE REGELING GELDSCHIETERSBEDRIJF. Bij de Tweede Kamer ie ingediend een wetsvoorstel van de heeren Van den Bcrgh, Drop, Sanncs, Schaper en Van der Sluis be treffende wettelijke regeling van het gekh schietersbedrijf. In de memorie van toelichting van den heer van den Bergh c.s. wordt uitvoerig dc jioodzakelijkheid betoogd van het kwaad van deit woeker. De voorstellers geven hierbij do voorkeur aan een samenstel van preventieve niaatregelen, zooals die in het Engelsch-Amerikaansche systeem van wet telijke woekerbestrijding tc vinden zijn. In dit systeem wordt het geheelc uitleenwe zen aau banden gelegd, on wel volgens de volgende grondbeginselen': 1. concessioneering van het leenbedrijf met wering vaij ongunstig l>ekend staande personen 2. het stellen van algemeene voorwaar den waaraan het geconcessioneerde bedrijf heeft te voelden 3. nietigverklaring van alle handelingen en bedingen in strijd met die voorwaar den. Daar dc voorstellers meenen, dat doze preventieve bestrijdingswijze van den woe ker als de meest effectieve moet worden beschouwd en een wet, op deze beginselen gebouwd voortreffelijk bij de Pandhuiswct 1910 zal aansluiten, hebben zij deze bestrij- dingsmethode neergelegd in het door hen ingediende ontwerp. Art. 1 verbiedt het beroep of bedrijf van VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Einde van den opstand in Mexico. Bloedige 1-Meidag te Berlijn. Negen doo- den bij relletjes te Neukölln. (Buitent. Be richten. 2e blad en Telegrammen). De „ritueele moord" brengt Memel in rep en roer. (Buitenl. Berichten, 2e blad). De „Graf Zeppelin" maakt een vlucht naar Weenen. (Telegrammen). Een der vliegbooten naar Ned. Indië bij Bagdad verongelukt De bestuurder Everts om het leven gekomen. (Telegrammen). BINNENLAND. De financieele betrekking tusschen rijk en gemeente. Wetsontwerpen betreffend stempeling van eieren en waarborgen van uitgevoerde landbouwproducten. De „rechtspositie" van krankzinnigen. (Isle blad). Een wetsvoorstel tot wettelijke regeling van het geldschietersbedrijf ingcdier.d door eenige kamerleden. (1ste blad). Het rapport van de commissie terzake de onbewaakte overwegen. (1ste blad). Voorstel van B. en W. inzake de plaat selijke inkomstenbelasting. Blijft onge wijzigd. (1ste blad). De verbinding tusschen Morsch- en Haagweg. Plannen van B. cn W. (1ste blad). geldschieter uit te oefenen, behoudens i. een gemeentelijke of in een toegelaten par ticuliere geldschietbank Als geldschieters in den zin der wei wor den niet beschouwd: a. notarissen, b. rechtspersonen, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raiffeisem-Bank te Utrecht of bij dc Coöp. Centrale Boerenleenbank tc Eind hovenc. rechtspersonen, aangesloten bij andere, bij algemeenen maatregel van br stuur genoemde rechtspersonen. Een particuliere geldschietbank wordl niet gehouden dan na toelating door B. en W. Koninklijke Besluiten. Burgemeesters. Bij K. B. is aan K. van Sevenhpvon eer vol ontslag verleend als burgemeestev der gemeente Onstweddc en tot burgemeester der gemeente Giethoorn benoemd J. Voe telink. Mr. R. van Veen. Oud-lid der Tweede K am C r. In den leeftijd van 63 jaren is te 's-Gra- venhagc overleden de heer inr. R. van Veen. oud-lid van de Tweede Kamt r. De heer Van Veen werd den 3üsten Augustus 1865 tc Lemmer geboren, studeer de in de rechten aan de universiteit te Utrecht en proraovoerdc aldaar den 7cn Juli 1892 tot doctor in de rechtsweten schap. In September van laatstgenoemd jaar vestigde hij zich als advocaat cn procureur te Groningen. Toen hij in 1901 voor hel dk trict Dokkum tot lid van de Tweede Kamer gekozen werd, vestigde hij zich als advocaa! en procureur te 's-Gravenhage, waar hij sedert gevestigd bleef cn in vroeger jaren gedurende eenigon tijd raadsheer-plaats vei - vanger cn kantonrechter-plautsvervangcr is geweest. Bij do Kamerverkiezingen van 1003 en 1909 vernieuwde het toenmalige kiesdis trict Dokkum het mandaat van den thans ontslapene, zoodat mr. van Veen gedurende vele jaren zitting heeft gehad in ons parle ment, waarin hij gekozen was als vrij-anli- rcvolutionnair. Zijn gezondheidstoestand was in den lual- sten tijd van dien aard dat hij zich uit open bare functies moest terugtrekken. Zoo stel de hij zich onlangs ook niet meer beschik baar voor lid van het hoofdbestuur van do Christelijk-Historischc Unie. De heer Van Veen was voorzitter van de onder het ministerschap van den heer van IJsselsteyn ingestelde crisis-enquêti' commissie, welke commissie dan ook werd aangeduid als dc „commissie-van Veen". De thans ontslapene was ridder in do orde van den Nederlandschen Leeuw. De ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben a.s. Zaterdag tc 12 uur op de Algemeene Begraafplaats te 's-Gravenhage. De 1 Mei-viering. De berichten en verslagen uit. verschil lende gemeenten omtrent dc 1 Mei-viering der S. D. A. P. maken melding van mee tings en optochten. Van bijzondere voor vallen wordt niets gemold.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1