UIT HET VATICAAN DE NIEUWE RIJKSWEG DEN HAAG-ROTTERDAM WEEK-END fafl LIED VAN DEZEN TIJD door PROF. ANDREAS RASETSCHNIG (Rome). Rome, 22 April 1929. Toen Koning Victor Emanuel III aan den vooravond der herdenkingsfeesten van do stichting van Rome bij gelegenheid van de opening van het Parlement in de troonrede melding maakte van de verziening tusschen Italië en den H. Stoel, waardoor de Romein- sche kwestie haar oplossing kreeg, de rust in zoovele zielen wederkeerde, en niet al leen op territoriaal gebied maar ook in de harten der menschen iedere tweespalt op hield te bestaan, en de eenheid van het Va derland eerst practisch verwezenlijkt werd, brak er een storm van geestdriftig jube lende bijvalsbetuigingen los onder de Sena toren en vertegenwoordigers van het Ita lia ansche volk, dat een nieuwe voorspoedige toekomst tegemoet gaat. De 27sten April, Rome's geboortedag en tevens het feest van den arbeid, vroeger alleen een 'feestdag van den staat, stoijd dit jaar geheel en al in het teeken van vrede met de Kerk. En inderdaad het feest van den arbeid kan ook niet anders dan in Christelijken zin opgevat worden, want al leen het Christendom heeft den arbeid ge adeld en juist die motieven en idealen Ije- stendig doen eerbiedigen, welke de heiden- sche .oudheid in theorie en praktijk zóó geringschatte, dat werken alleen voor sla ven bestemd was. Het is opmerkenswaardig dat de moderne heidensche schrijvers en wijsgeeren, die tijdens de groote revolutie leefden, eveneens de arbeiders verachtten en hen overleverden aan de willekeur van hun patroons, waaruit de klassenstrijd werd geboren, die een vloed van jammer en ellen de over de wereld heeft gebracht. Het Christendom daarentegen heeft het feest van den arbeid in 't leven geroepen, en zij vindt daarin den grondslag voor den wa ren socialen vrede en eensgezindheid en een rede om verheugd te zijn, hetgeen zoo heerlijk naar buiten straalt uit de kunst werken, die in de middeleeuwen onder de schutse der beschermheiligen zijn vervaar digd. En zij, die het leven en den arbeid alleen van materialistisch standpunt bezien, be driegen de massa met hun een paradijs op aarde te beloven en zij maken het leven voor de menschen zoo ondragelijk mogelijk, het geen wel heel duidelijk blijkt uit heb typi sche voorbeeld van Rusland, Het Katholieke Instituut voor Sociale Actie heeft een oproep gericht tot alle Dio cesane comité's der Katholieke Actie, om het feest van den arbeid, dat tot nu toe al leen een staats-feestdag was, voortaan ook met bijzondere kerkelijke plechtigheden te vieren, welk plan overal mot vreugde werd ontvangen. Zoo stond heel dezen dag in het teeken van Roomsche vrede: dit is geen willekeu rig vredesverdrag, zooals zoo vele ande re die na den bloedigen wereldoorlog ge sloten zijn, waar de glanzende overwinning, aan den eenen kant, diepe schaduwen van haat en gruwzame verbittering bij de ove rigen achterliet, de vrede na den oorlog was een machtsvrede, onrechtvaardig en meedoogenloos. Maar hier is geen sprake van overwinnaar -of overwonnenen, maar hier heeft een volk zijn geloof weer terug gevonden en, door het herstellen van het zichtbare koningschap aan Sint Petrus op volger, heeft het aan alle volkeren den weg gewezen die tot den waren vrede voert. In de jaren, die thans Goddank voorbij zijn, zagen we de heiligheid der Eeuwige Stad ontwijd door allerlei wereldsche feesten van vrijmetselaars, terwijl anderen weer aan den eeredienst van Moscou de voorkeur geven, totdat eindelijk thans zeven jaar geleden het Italiaansche volk zijn door God toevertrouwde zending indachtig werd en een massa boeren en burgers, jong en oud, intellectueelen en proletariërs, die tot ver schillende politieke partijen hadden be hoord, in de harde leerschool van den oor log tot het inzicht kwamen, dat zij naar Rome moesten trekken, om de stad te be vrijden uit de handen dergenen, die haar nooit hadden mogen bezitten. En het groo te werk gelukte! En door den vrede van heerlijk stempel gedrukt en heerlijker dan Lateranen werd op deze verovering een nooit te voren heeft thans liet oude eeuwige Rome in nieuwe levensblijheid zijn verjaar dag gevierdOp den avond van den feestdag stond er een witte gedaante voor een der vensters van het Vaticaansch pa leis: goedige vaderoogen schouwden over de stad, die in een zee van licht te stra len lag.... Rome was weer zijn stad ge wordenen zegenende lippen zonden eer. dankgebed naar den met sterren be zaaiden nachtelijken hemel omhoog. Terwijl heel de stad in feeststemming was en blijde klokken-klank over de stad hui: zegelied jubelden, de muziek door de bevlagde straten trok en het donderende kanon over stad en land de triumf verkon digde van het nieuwe Rijk, werd er in Rome druk gewerkt, om de laatste voorbe reiding te treffen voor de komst van de Nederlandsche Nationale bedevaart die op weg is naar de Eeuwige Stadheel de Hol- landsche Katholieke kolonie heeft zich be schikbaar gesteld, om als gidsen deze be devaart groepsgewijze rond te leiden. Ook uit Duilschland zijn talrijke pel- grimsgroepen de trappen van het Vaticaan beklommen, waar de befaamde bronzen deur, die ten teeken van rouw sinds 1870 half gesloten is, nog steeds op de ratifica tie van het verdrag van Lateranen wacht, vooraleer zij hcelemaal open gezet zal wor den. De Bisschoppen van Bottenburg en Frei burg met 500 pelgrims werden door den H. Vader in. plechtige audiëntie ontvangen. In zijn toespraak roemde de H. Vader de zucht voor orde en tucht, die bij de Duit- sche bedevaartgangers steeds valt waar te nemen, alsmede hun onwankelbare trouw en gehechtheid aan de Roomsche Kerk en aan den H. Stoel. Bovendien ontving de H. Vader nog 200 Duitscliers onder leiding van Prins Loewen- stein, 1000 pelgrims ujt Florence die door kardinaal Mistrangelo aan Z. H. weerden voorgesteld, 200 bedevaartgangers uit Amelia en 500 leden van den Belgischen Boerenbond. Zooals wij reeds eerder schreven zal de zaligverklaring van Don Bosco op Zondag 2 Juni plaats hebben. Deze zaligverklaring zal een der grootste plechtigheden zijn, die ooit bij zulke gelegenheden heeft plaats ge had. Verschillende kardinalen en tientallen bisschoppen zullen hierbij tegenwoordig zijn, terwijl uit de stad Turijn en omgeving een bedevaart van vijf en twintig duizend pelgrims is aangekondigd. Uit alle deelen der wereld zullen ver tegenwoordigers van de Paters Salesianen van Don Bosco naar Rome komen. Bij gelegenheid van deze zaligverklaring, die de eerste is van een reeks processen, welke dit jaar beëindigd zullen worden, zal ook heel de koepel van Sint Pieter ver licht worden. Bijna alle grooté automobielfabrieken van Italië en ook uit het buitenland hebben den H. Vader als om strijd prachtige auto's ten geschenke aangeboden. De werldieden van de Italiaansche Ci- troën-fabrieken te Milaan hebben tot de directie der fabrieken het verzoek gericht om iederen clag een paar uur te mogen over werken om een automobiel te vervaardigen dien zij aan den H. Vader ten geschenke willen geven. Deze firma liet zich .niet in edelmoedigheid overtreffen en heeft geheel kosteloos al het benoodigde eerste klas ma teriaal ter beschikking gesteld. De H. Vader was diep ontroerd, toen hij dit besluit der werklieden vernam, omdat het voor Z. H. een bewijs is dat er onder de arbeiders in de groot-industrie een goede geest heerscht. Een prachtige Fiat-wagen werd op het Damasus-hof aan den H. Vader aangebo den. Tevoren had de bekende renner Nazzari met deze auto en gevolgd door 12 andere auto's, versierd met de Pausvlaggen, een tocht door Rome gemaakt. Thans is bepaald dat kardinaal Gasparri als kardinaal-legaat den H. Vader op de feesten van Monte-Cassino zal vertegen woordigen. In de toekomst de drukste auto- mobielweg van Europa. De heer M. A. Boer geeft in „de Auto" zijn bevindingen weer over de eerste auto tocht, welke door hem met een ..Erskine" werd ondernomen over den nieuwen phe- nomenalen rijksweg welke van Den Haag naar Rotterdam wordt aangelegd. Evenals er slechts af en toe, en dan nog druppels gewijs, iets over dezen belangrijken wegen bouw tot ons doordringt, evenzeer is het een feit, dat als we de landstreek, waar door deze weg is geprojecteerd, eens van uit de lucht konden waarnemen, we slechts hier en daar eenige, door groote hiaten van elkaar gescheiden, brokstukken zouden ontdekken. Toch begint de aanvang van deze grootsch opgezette autobaan, die met tertijd twee der grootste bevolkingscentra. Rotterdam en Den Haag, in nagenoeg rechte lijn met elkaar zal verbinden, zich al aardig in den polder af te teekenen. Met het eerste gedeelte, dat van de Hoorn brug bij Rijswijk tot de Brasserskade te Delft loopt, is men reeds een groot stuk opgeschoten. Op het oogenblik wordt nier schier dag en nacht aan doorgewerkt. Van de Brasserskade volgt zij haar route bui len Delft om. Een zijtak zal daar don hoofdweg met den Oostsingel verbinden. .Vervolgens gaat zij in rechte lijn, dwars M. beneden het maaiveld uitgegraven en door de polders, naar Overschie, waar bij de Schans eveneens een gedeelte in uit voering is. Bij Overslag is reeds een ver bindingsweg met den hoofdverkeers-weg gereed gekomen. Over de Rotterdamsche Schie wordt een groot viaduct gebouwd, terwijl daar tevens het aanknoopingspunt met het nieuwe uitbreidingsplan Rotter dam zal worden gevormd. Ziedaar het kort beloop der wegroute, zooals zij zich op hat tracé vertoont, en zooals wij haar hier en daar vanaf den Rijksstraatweg diep in den polder konden waarnemen. Zooals men riet, wordt de nieuwe Rijksweg voor snel verkeer geheel afgescheiden van den be- staanden weg aangelegd. Hij bekort, door dat hij evenals een spoorbaan, in rechte lijn dwars door de polders loopt en de kronkelingen van den straatweg mist, den afstand Den HaagRotterdam met ruim 5 KAT. zoodat men in de toekomst met. een matig gangetje van 60 K.M. (op rech ten. geasphalteerden weg) in een kwartier in Rotterdam kan zijnDe breedte van den geheelen weg wordt 33.5 M., waarvan echter 2 fietspaden, rechts en links en twee z.g. „ventwegen" (wegen voor ge woon vervoer) afgaan. Dus het middenstuk door 2 rijen, zal dienen voor het snelver keer. Om een massieve fundeering te ver krijgen is de poldergrond tot ongeveer 1 vervolgens volgestort en verder opgehoogd met zand. Deze zandbaan wordt door een „zandwalser", die zich op rupsbanden voortbeweegt, ineengewalst. Daarna wordt de weg met ..breuksteen", een op basalt gelijkende steensoort, verhard en vastge- walst met de bekende stoomwals, het ge vaarte, dat we op den buitenweg wel eens zien manoeuvreeren. Is de weg gereed, dan verheft hij zich pl.m. 1 M. boven de hem omringende landen. In den verkeersweg komen 16 bruggen te liggen, plus het via duct over de Schie. De eersten worden we drukken ons wellicht minder technisch uit in den weg ingebouwd en zullen dus noch zicht-, noch voelbaar zijn. Hoewel de aansluiting met den Rijswijkschen weg nog dezen zomer in uitvoering zal worden genomen, zoo is een tijd van gereed zijn nog niet bij benadering vast te stellen. De tegenwoordige Rijksweg blijft waar hi] is, zoodat zij die meer van natuurschoon dan van snelheid houden, deze fraaie route langs de Delftsehe Schie, over de Zweth en door Overschie kunnen blijven volgen. De aangevangen verbreeding van den „ouden" weg wordt echter over zijn ge heel doorgevoerd. Als nu maar de hoornen niet worden ge'kapt en vervangen door het mooie witte rasterwerk, dat den weg ang stig veel op een formidabele kippenren gaat doen gelijken, anders blijft cr van natuurschoon bedroefd weinig over. Toch moet men het waai'deeren, dat men nog tracht- den weg zoo veel als mogelijk is voor het hem ver boven het hoofd ge groeide verkeer pasklaar te maken. Zoo heeft Rotterdam, door den bouw van een (hulp)-brug over de Schie, een nieuwen weg ingeschakeld, waardoor het smalste gedeelte van den straatweg, dicht bij Rot terdam. nu grootendeels van het snelver keer is ontlast, echter met dien verstande, dat de eerste den veel gewraakten tol niet coupeert. Dit heeft aanleiding gegeven tob een grap a la „Floris Vos", die wij onzen lezers niet mogen onthouden. De nieuwe weg voert vlak langs een gedeelte van den nieuwen verkeersweg, dat natuurlijk nog voor het verkeer is afgesloten. Een paar automobilisten hebben nu eenvoudig het hek, dat dien weg afsluit, gesloopt, een aaaital ijzeren platen aangesleept, die over het mulle zand gelegd, om het bestrate gedeelte te kunnen bereiken en op deze wijze zelf een weg geopend", die nu „om den tol heenvoert. Een standbeeld voor kardinaal Gibbons op een der pleinen van Washington. Is Washington is een comité opgericht om te komen tot oprichting van een stand beeld voor kardinaal Gibbons, aartsbis schop van Baltimore van 18771921. Deze kardinaal genoot een groote populariteit ook bij de niet-katholieken. Bij gelegenheid van zijn Bisschopsjubileum in 1918 werd hij openlijk door de Fransche regeering gehul digd. De wonderbaar snelle opkomst van het Katholicisme in de .Vereenigde Staten is voor een goed deel het resultaat van het harde werken van dezen eminenten kerk vorst. Toen hij vanuit Carolina weggeroe pen op den bisschopp. Tijken zetel van Rich mond verheven werd, waren er in de Ver eenigde Staten 67 Bisschoppen, 6500 ker ken, 1700 katholieke scholen met 500.000 leerlingen. Bij zijn dood bestond de hiërar chie uit een Apostolisch Delegaat, 2 Kardi nalen, 15 Aartsbisschoppen en meer dan 100 Bisschoppen. De katholieke scholen werden bezocht door 1.774.448 leerlingen. Kardinaal Gibbons was geboortig uit Ierland. Wordt de Chineesche rr.uur afgebroken? Telkens opnieuw verspreiden de Chinee sche kranten het bericht, dat de Chinee sche muur, die thans in vervallen toestand verkeert, spoedig heelemaal zal worden af gebroken, waardoor dit overblijfsel van de cultuur van het oude China geheel zou ver dwijnen. Deze wereldberoemde muur die eon leng te heeft van 2500 Kilometer is het grootste bouwwerk der wereld. Hij werd door keizer Tsin-schï-Hwangti, een tijdgenoot van Han nibal gebouwd. Vroeger beschouwde men dezen muiu- als een ouder monument dan de pyramiden in het Nijldal of de hangende tuinen van Babyion. In de geschiedenis van China wordt kei zer Tsin-schi-Hwangti ,.de verschrikkelijke man" genoemd. Hij liet. boeken verbranden en de geleerden levend begraven omdat zij volgens zijn meening het volk op slechte gedachten brachten. Daarentegen bevorder de hij alle mogelijke manieren de bouw kunst en zooals de oude kronieken verha len liet hij in de talrijke steden van zijn on metelijk rijk honderd prachtige paleizen bouwen. Het paleis dat hij zelf bewoonde had iO.OOO Kamers. In den ouden tijd had de groote muur een tweevoudig doel: vooreerst moest zij dienen om een inval van de barbaren te voorkomen en ten tweede was dit een ruime werkgele genheid voor krijgsgevangenen, misdadigers en ontrouwe beambten. Meer dan een mil- lioen mensehen heeft aan dezen muur ge werkt. De arbeiders die bij dit werk neer vielen of van uitputting stierven werden vlak bij den muur begraven, zoodat langs dezen muur tevens 't langste kerkhof van de heele wereld ligt. Moderne kunst en fotografie. Kunst heeft sir William Hewellyn, de president van de Royal Academy gezegd aan een diner in de Lyceum Club be weegt rich parallel aan het leven, en kan niet van het leven gescheiden werden. Aan iedere verandering in het leven gaat een verandering in de kunst gepaard. Sinds den oorlog is het leven door en door veranderd, 't Is mogelijk, dat ook de kunst iets geheel anders zal worden, aldus sir William Hewellyn. Eén van de grootste invloeden, die op de kunst ingewerkt hebben, is afgezien van den oorlog de uitvinding der foto grafie geweest en haar ontwikkeling sinds de negentiende eeuw. 8ir William Hewellyn ging op deze kwestie nader in tusschen het ééne ge recht en het andere en kwam tot de con clusie, dat de kunst langs andere banen geleid moet worden, opdat ze ha-ar positie zal kunnen handhaven. De menschen, betoogde hij, willen iets anders hebben. Zij willen niet aan een fo tografie herinnerd worden, zoo vaak zij een schilderij zien. In dien trant ging sir William Hewellyn voort, en hij knoopte een intelligente ver dediging van moderne kunst en moderne kunstenaars aan deze stellingen vast, voor al waarschuwend tegen het spotten, met datgene in de kunst, wat anti-traditio neel is. Zijn stelling, dat de uitvinding der foto grafie en haar ontwikkeling (o.a. in den vorm van cinematografie) verantwoordelijk zijn voor het ontstaan der moderne kunst richtingen. welke gebroken hebben met het beginsel, volgens 't welk de beeldende kunst voor alles uiterlijk en materieel uitbeeldend zijn moet, is in ieder geval belangwekkend. Van 't oogenblik af, waarop 't mogelijk was, langs chemisch-meehanischen weg met de grootste natuurlijkheid afbeeldingen te maken van ieder bezield en onbezield voorwerp, van ieder landschap en zeege zicht, hielden kunstschilders, teekenaars en etsers op, de toovenaars te zijn die de na tuur, de menschen, de dieren en de men- schelijke werken konden afbeelden, pre cies of bijna precies, zooals men ze in werkelijkheid zag. Dat was op zichzelf niet langer een kunst want 't zelfde kon gedaan worden door menschen zonder het minste talent, zoodat zij zich een camera en wat gevoelige platen aangeschaft had den. 't Gevolg was, dat kunstenaars zich op zoodaiv'ge wijze poogden te uiten, dat de fotografie hun geen unfaire concurrentie konden aandoen. Ze namen in zekeren zin de vlucht voor haar. Zij ontruimden 't ge bied van de uitbecldingskunst, en vestig den zich in die streken, waar zij voor de fotografie nog veilig waren. Sommigen konden daa-r niet acclima-ti- seeren en begonnen zoo raar te doen, dat het op fotografische kunst verzette mensch- dom hem naar hartelust uitlachte. Maar de meesten vonden in die nieuwe streken een artistiek vaderland^ waar zij rustig en ge'nkkig hun dagen sleten. Wanneer nu de fotografie zich nóg ver der ontwikkelen mocht, zoodat het moge lijk wordt, futuristische opnamen te ma ken van een eendenvijver of een omnibus- conducteur, dan zullen de kunstschilders een nieuwe volksverhuizing moeten begin nen, en een land van nieuwe beginselen en nieuwe inspiratie opzoeken. Aldus sir William Hewe.llyu. Deze pre sident van de Royal Academy bezoekt blijkbaar nooit een bioscoop, anders zou hij weten dat men er in geslaagd is, op de film futuristische opnamen te maken, die soms futuristischer zijn dan welk futuris tisch schilderstuk ook. Er zit natuurlijk veel waars in zijn be toog, maar, het is volstrekt niet nieuw en eigenlijk is sir William Hevellyn's weten schap reeds gemeengoed voor de massa, althans voor de massa, die zich eenigszins voor kunst interesseert en dat doet toch elke intellectueel, die zich respecteert. Sir "William Hevellyn vergeet echter een belangrijk iets, en dat is het. essentïeele verschil, dat er kan bestaan tusschen b.v. een geschilderd portret en een fotografie. Dit ess-entieële verschil nu is van geeste lijken aard en het raakt het wezen der dingen, de ziel. Tusschen de ziel van den kunstenaar en de lens van een camera ligt een eeuwig- hexl. Van die eeuwigheid schijnt sir William Hewellyn, president van de Royal Acade my. zich overigens niet bewust te zijn. Wat een veeg teeken is voor Sir William Hewellyn en voor dc Royal Academy. Londen. J. B. „Msbd." DE NIEUWE STRAAT zeg eusc ,ch Dai Burgemeester! Ik ben tTotsch op mijn straatje, wat ik, op mijn straat, de straat waar ik mijn wigwam heb opgeslagen. Het is een prachtig straatje, bur gemeen ter, een wonderlijke mengeling van intimi teit en grootschheid, want mijn straatje is flink en breed, zij maakt een grootschen indruk en is toeh tegelijkertijd gezellig. Je krijgt in dat straatje zoo niet idee, dat zij van iedereen is, zooals andere straten in het centrum der stad, waar tal. rijke winkels gevestigd zijn, waar altijd massa menschen loopen en waar1 je on op. boude lijk opzij moet springen om niet door een auto of fietser te worden getorpe deerd, Neen, burgemeester, telkens opnieui als ik nu in mijn straatje kom, dan voel dat het geen straatje is voor iedereen maar ik aa-nrie het als mijn straatje waar, behalve zij, die er wonen, alleen mo gen komen-, de slager, de bakker melkboer. En als ik een gepensioneerd majoor door mijn straatje zie wandelen of iemand dore, die er eigenlijk niets te maken heelt is en die met crit-ischen 'blik mijn straatje 1» schouwt, dan ga ik voor mijn raam staan, kijk den majoor zoover mogelijk na mompel: Wét doet die veDt in- miji straatje Als het straatje niet zoo mooi was, bu.- gemeester, dan zou ik er niet a-an denT zulk een exclusief standpunt in te nemei maar het straatje is wel mooi, dreigt zeli nog mooier te worden en omdat 't straat .fU je bovendien bijna aan de grens der gt meente ligt, zijn wij heelemaal op straatje aangewezen:. Ik zou het zelfs 'heelemaal niet gek vii 0Dtva den, als wij in ons straatje er magistratuur op na hielden natuurlijk zoi der de urwe aan te tasten, burgemeester. Mijn bedoeling is U en den overigen vrc L r< deren een eere-saluut te brengen voor d s eei straatje. Want het is een prachtig straal Aan weerszijden staan mooie huizen en straat is breed, zoodat je niet bij elka in de soepterrine kunt kijken. Het strai je zelf is nog wel een beetje hobbelig, bergen en afgronden, heuvelen en d maar nietwaar, burgemeester, als u er ev« een legertje van uw gemeentewerklieki heenzendt, dan is dat gauw genoeg in Het mooiste sieraad van ons straal is de lantaarnpaal, dat is een wonder lantaarnpaal. Als de drie mooie, wil bollen, die in zijn kop bengelen, paarlen knoppen in de ooren van vrouw, des avonds ontstoken zijn, dan den;e]iei ken wij, bewoners van ons straatje, dat de maan naar beneden hebt gehaald. Burgemeestér, ik vraag u uit naam va: alle bewoners van ons staatje, nog zoo': en mooie gladde gepolijste lantaarnpaal aaj er[ia den anderen kant van ons straatje, da« je.1 is het nog donker. En dan nog een brievenbus in sd-raatje. Dan zijn we er. Burgemeester 1 Ik ben zoo trotsch op mijn straatje, Cobetstraaé. èia Ini Si i&j ijsbss DANIëL »ng. Pi 'iet, en v _aat i oe 1 an? bora BURGERS WAAKT! O. burgers van Leiden, gij zijt in gevaar, Gij loopt op den rand van den afgrond. Want weet gij, dat menige burger juist daar, Waar hij steun dacht-, heel plots'Eng zijn graf vond. En iederen dag gaan z'opnieuw erop uit Om den arg'loozen burger te snappen, Dan hebben ze 's avonds een boek vol met buit, En de burgers, die laten rich trappen. Gij gaat nu des morgens vroeg naar nw kantoor In diepe gedachten verzonken. Gij loopt even links 't stille straatje daar door En uw naam staat in 't boekje te pronken U deed maar een stapje te ver, toen d'agent, Die 't verkeer leidt, u zei de te wachten. Toen schreef hij uw naam op, hij was weer content, Hij had er weer een enhij lachte. Te Leiden worden de politie agenten sinds eenigen tijd aaD gespoord, om veel processen-vM baal op te maken. Een and're agent stond des middags straat- In sidd'rende angst en in vreeze Het angstzweet met druppelen op zij gelaat Ik dacht, waarvan kan dat toch wezen Dat kwam, och, de man had geen eni« verbaal. Maar die angst bracht hem uitkonis ten leste Hij verbaliseerde zijn schoonma brutaal Want hij greep toen de eerste de beste En weer een agent, o. een doodgoeie vei Had eens 't grootste aantal verbalen, Hij is al een paar weken niet n>e« present, Want hij is sinds dien tijd aan M malen In 'n uur waren dertig verbalen zijn Het bureau werd versierd toen slingers, Bjj de dertigste scheidde d'agent er ra- uit. Toen kreeg hij de kramp in zijn vingf- Als dat nu zoo doorgaat dan krijgen w'een tijd Dat er rechters te kort zullen wezen En dat w'in de kranten, de lezers ten spijt, Slechts rechtszaken nog kunnen lezen. Ik weet maar een middel, dat doe ik u kond In deze beroerde positie: Wordt morgen nog lid van den veld- wach tersbond En, verbaliseer dan de p'litie. TROUBADOUR-

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 10