DE NEDERLANDSCHE TUINBOUW TENTOONSTELLING TE MADRID SLECHTE TUINBOUW-UITVCFRCIJFERS KERKNIEUWS Uitbreiding der snijbloemenculturen. HoIIandsche bloemenweelde in de Spaansche hoofdstad. Wat er te bewonderen valt. Men schrijft uit Madrid aan de „Oprech te Haarlemsche Courant.": Voor wie in de tuinbouwwereld geen vreemde is, was het bekend, dat de uit breiding, die aan de snijbloemencultuur wordt gegeven, groot is. De tuinbouwtelling in 1927 te Aalsmeer en Haarlemmermeer gehouden, wees een bebouwde oppervlak te van kassen voor rozencultuur van 42 H.A. aan, terwijl dit volgens uitgegeven bouwvergunningen thans pl.m. 60 H.A. be draagt. De cultuur van de sering, het hoofdproduct voor den winter, breidt zich eveneens sterk uit. Uit de bollenstreek zijn het de ieder jaar aanmerkelijk grooter wor dende hoeveelheden afgesneden tulpen, hyacinthen, narcissen enz. die een afzetge bied vragen. Ook de Boskoopsche culturen vragen steeds nieuw terrein; het vereeni- ging6leven en het veilingsysteem is hier echter niet zoo sterk ontwikkeld als te Aalsmeer. Beeds in 1908 zond men van Aalsmeer uit collectief in te Gent; in 1909 volgde Berlijn: Haarlem 1910; Londen 1912: Gent 1913; Petersburg 1914, waarna de oorlog uitbrak. In verschillende landen werd nadien col lectief ingezonden, waarvan het jaar 1927 te Parijs groote resultaten afwierp. In 192S is de Groote Aalsmeersche Bloementen toonstelling gehouden in de door den ar chitect J. F. Staal gebouwde nieuwe Cen trale Aalsmeersche Veiling, terwijl als tweede krachtproef aan de Gentsche Flo ralies met een collectieve inzending werd deelgenomen. Oorspronkelijk was het plan dit jaar al leen in October deel te nemen aan de groote industrie-tentoonstelling te Barce lona. Door mevr. v. EeghenReinecke, een Noderlandsche dame, te Madrid woonach tig, was reeds jaren aangedrongen op het houden eener Ned. Tuinb. Tentoonstelling te Madrid. Echter door de groote kosten en het breeder spoor in Spanje, waardoor di recte doorvoer niet kon worden gegaran deerd, werd hier niet toe overgegaan. Mevr. v. EeghenReinecke wist echter te bereiken, dat de Spaansche Regeering een subsidie aanbood van 25.000 peseta's en Palacio de Hielo, het z.g.n. Ijspaleis, gra tis ter beschikking werd gesteld. Dit ge bouw, waarin kunstijsbanen werden ge ëxploiteerd, is bestemd tot Ministerie van Onderwijs. De verbouwing is expres uitge steld tot na deze tentoonstelling. Dit Ijspaleis vertoont veel overeenstem ming met het gebouw in den Haagschen Dierentuin. Het is 1500 M2. en door het buitensluiten van het daglicht bijzonder ge schikt als bloemenshow. De stad Valencia, alsmede de Kamer van Landbouw aldaar, schonken ieder 3000 peseta's (1 pes is pl.m. -10 cent) terwijl nog 1000 pes beschikbaar werden gesteld voor- uitzending van jonge •Spaansche kweekers naar Holland. Ook de Nederlandsche Regeering stelde 3000 ter beschik king. Met genoegen werden deze subsidies aanvaard, waarna door den Ned. Tuin- bouwraad besloten werd van 1924 April een zuiver Nederlandsche Tuinbouwten toonstelling te Madrid te houden. Het hoofdcomité, dat voor deze tentoon stelling werd samengesteld, bestaat uit de heeren Krelage, voorz.; v. Straten v. Nes, Boskoop, Kramer, Bloembollenstreek; Mol- lcnrust, seer. Ned. TuinbouwraadMen sing, Aalsmeer; Thiin. Amsterdam; terwijl mevr. v. EeghenReinecke bereid bleek, als gedelegeerd lid, zitting' te nemen. De heer Mensing, secretaris dezer ten toonstelling, maakte ter oriënteering vorig jaar een reis naar Madrid, waardoor het mogelijk werd in zeer korten tijd deze ten toonstelling op te zetten. De heer J. C. Mensing te Aalsmeer heeft op dit gebied zijn sporen verdiend^ door zijn organisatie vermogen en energie zijn reeds vele bui- tenlandsche tentoonstellingen bijzonder geslaagd en met succes bekroond. De Kon. Stoomboot-Maatschappij ver voerde verschillende voor het arraugeeren benoodigde artikelen per schip tot Pasagez en vandaar naar Madrid, waar zij in het gebouw werden opgeslagen. Dinsdag 9 April vertrok de 20 tons bagagewagen met Boskoopsche planten uit Amsterdam naar Irun. waar ze den llden April werd over geladen, wegens het breedere spoor der Spaansche spoorwegen. Den 15en April werden per 20 tons bagagewagon met den trein van 9.10 voorm. naar Parijs de afge sneden bloemen verzonden. Den 18en April des morgens was alles gearriveerd en wa ren ongeveer 30 Hollanders, in den loop der week gearriveerd, bezig te Madrid een expositie van bloemen en planten op té zetten, die den 19en April 's morgens 4 uur in orde was. Koning Alfons van Spanje aanvaardde het beschermheerschap over deze ten toonstelling, terwijl de President van den Ministerraad Primo de Rivera het eere voorzitterschap aanvaardde. Komt men door den hoofdingang, die aan do Z. O. breede zijde is gelegen, het ge bouw binnen, dan ziet men zich direct ge plaatst voor de groote collectieve inzen ding der Aalsmeersche kweekers, welke 350 M2. beslaat. Aan de zijden en einden is deze dwars over de zaal gaande groep met halve cirkels uitgesneden. De hoeken zijn hoog opgewerkt, terwijl het midden laag is gehouden om een goed doorzicht te hou den. Drieduizend takken der mooiste se ringen en ruim 5500 der sterkste en mooiste rozen, benevens Lathyrus, Japansche Sierkers. Primus triloba e. d. werden door do Aalsmeersche kweekers voor dit doel bijeengebracht. In groote goudkleurige hengsels en andere vaasmanden staan deze kunstzinnig opgesteld. Groote manden, hoog opgewerkt met Primus serrulata Hi- sakura, worden afgewisseld door witte, roode of lilakleurige seringen, aan welker voet het hoofdproduct van Aalsmeer, de roos troont. De middengroep wordt ge vormd door cenige manden met lila-serin gen, terwijl een vak Primula absonico, af gewisseld door Adianthum scutum, zich bij de cirkelvormige inhammen bevindt. In het midden der vier hoeken bevinden zich rondom een groot vak Sierkers, een vak blauwe Cineraria. Als met gras begroeid, zoo is de bodem met groen .mos belegen, liet zachte groen der Adrianthum scutum- plantjes werkt de voeten der manden weg. Het- geheel is als een sprookje uit 1001- nacht. Volgon we na het binnenkomen den rechterwand, dan zien we allereerst, den stand van den Plantenziektekundigen Dienst uit Holland. Men ziet hier de be- slrijdings- en ontsmettingsmiddelen, ter wijl verschillende ziekten en beschadigin gen aanschouwelijk worden voorgesteld. Groote foto's toonen het keuren en bestrij den der gewasscu en producten. Onzen weg vervolgende zien we de bloe menkiosk, waar de Gcz. v. d. Berg uit Benthuizen gekleed in Friesch en Zeeuwsch costuum, corsages, bouquetten en losse bloemen verhandelen; de opbrengst is voor liefdadige doeleinden. In den hoek vinden we den stand dei- Zaaizaad-Vereeniging „West-Friesland", gevestigd te Alkmaar, welke verschillende zaden en aardappelen exposeert. Platen stellen de verschillende ziekten aan schouwelijk voor. Groote vazen met Spirea en Houti, waarvan ieder takje een bruids- bouquet- is, vermengd met roode en Witte Lonicera in bloei, vormen met de licht bruine Tamarine, alle inheemsche bloeien de heesters schitterend mooie losse opvul lingen der hoeken enz. Een kamertje is gereserveerd voor de Algem. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, waar boeken en kaarten over Holland gra tis verkrijgbaar zijn. Verschillende bloem stukken sieren deze kamer. In het midden van het plan. 20 M. bree de hoofdeinde (binnen de pilaren is de zaal 45 bij 20 M.) zien we een groote moderne eet- en zitkamer met uitzicht op den tuin. Een groote vaas Orchideeën siert de links gelegen zitkamer, terwijl mooi opgewerkte manden met Hortensia's en Neplirolepes, benevens verschillende bloemstukken, deze eet-zit;kamer sieren. De wanden zijn be hangen met Oud-Italiaansche kleeden, wel ke 2000 peseta's waarde vertegenwoordi gen. Verder gaande vinden we naast deze kamer een moderne Amerikaansche bruids kamer. De zon schijnt docr een groot raam en geeft aan het geheel een aardig effect. Ook hierin vele bloemstukken, die voor deze kamers allen werden gemaakt dooi den heer Roos, een bekwaam bloemenwin kelier uit Amsterdam. Tot het midden van den breeden achter wand zien we de mooie platen en tuintee- keningen van den Ned. Boud van Tuin architecten. Tegen het midden van den achterwand arrangeerde Baardse uit Aalsmeer een groep Hortensia s en Cycla men. De achtergrond bestaat gedeeltelijk uit spiegels, waardoor deze groep en de ge- heele collectieve Aalsmeersche inzending zichtbaar is. Groote vormbuxes der Kon. Kweekerij Terra-Nova treft men aan beide zijden de zer schitterende groep aan. Als laatste inzending langs dezen wand vinden wij J. M. H. Naber uit Gouda, die eveneens vormbuxes exposeerde afgewis seld door bloeiende Pelargonium Paul Grampel. Een mooi Hollandsoh landhuis, geschilderd door den kunstschilder Nordon uit Gouda, brengt leven en diepte aan dezen groep, 'n Rotspad, omgeven door spi- raalvormboomen, verleent aan het geheel een vriendelijk aanzien. De Fa. G. v. d. Stam vulde den achter wand met 30 soorten Coniferen, terwijl de zelfde Boskoopsche kweeker den links bin nen de pilaren liggende hoek vulde met vormbuxes en bloeiende Hortensia's, Ba byrozen en Azalea Mollis. Van een gladde parketvloer af arran geerde de bekende rotstuin-aanleggor uit Bennebroek, de lieer Koper, een zeld zaam mooie rotspartij voor don heer C. Beekenkamp uit Boskoop. Van een bergje af stroomt een waterval; zij loopt tusschen planten en rotssteentjes naar een vijvertje waarin de goudvischjes zwemmen. De prachtig met mos begroeide rotssteenen heeft men in Spanje voor het oprapen, zoo- dat verkoop van planten en plantjes moet volgen. De honderden door den heer Koper kunstzinnig verwerkte rotsplantjes trokken de algemeene aandacht, evenals de groo- tere bloeiende planten en heesters. Aan de andere zijde der Aalsmeersche inzendingen vinden we een cirkel van plan. 5 M. middellijn, gevuld met de A'dianthum- variëteiten der Firma J. Bier uit Moor drecht in de bekende mooie kwaliteit. Als laatste groep noemen we de groote inzending van Bloembollencultuur. Niet minder dan 10.000 tulpen, Irissen, Narcis sen in trompet en tros, alles in schitteren de mooie kwaliteit. We noteerden D. v. T. Couronne d'Or, Couleur Cardinal, Prins v. Oostenrijk enz. Voor dezen groep staande zien we dat de kleuren zijn gegroepeerd, 't rose rechts en lichtere kleuren links, ter wijl 't midden is gevuld door Irissen en Narcissen in verschillende soorten en va riaties. Een mooie losse groep tropheeën van HoIIandsche en Spaansche vlaggen ga ven de zaal een vroolijk aanzien. Boven op de galerij heeft men een aanblik over het geheel om niet gemakkelijk te vergeten. Rest ons nog te vermelden, dat de alge- GEREGELD WORDEN ONZE «COLLECTIES ïaangelulfl m£t de Nouveitiiè's.-onzer Buiten- andsc\e verbindingen. Het BciaTE en MOOISTE wat gebracht wordt. 1 verkoopen wij voor onze bekende LAGE PRIJZEN INGEZONDEN MEDEDEELING. heele leiding der opstelling in handen was van den heer O. Thim uit Amsterdam. On der zijn leiding zijn reeds meer groote in zendingen in liet buitenland opgesteld en schitterend geslaagd. Op den dag van de .opening ;'s morgens te half elf bezocht Koning Alfonso, zijn ge malin met haar dochters Beatris en Maria Cristina de tentoonstelling. Even later ar riveerde Primo de Rivera, de President van den Ministerraad. Zij werden ontvan gen en rondgeleid door de heeren Krelage uit Haarlem; Thim, Amsterdam; Mensing Aalsmeer. Mevr. v. EeghenReinecke en de secretaris van het gezantschap, jhr. Loudon. Met groote belangstelling werd alles gadegeslagen en met de exposanten kennis gemaakt. Bij den ingang werden de Koningin en Prinsessen bouquetten aange- bode, terwijl den Koning verzocht werd een krans van lila-seringeïi op heb graf der Koningin-Moeder te mogen leggen. Een groep Babyrozen en Rhododendrons werd aan de beide Prinsessen aangeboden en dankbaar aanvaard. Na een bezoek van ongeveer 45 min. ver liet de Koninklijke familie weder de Ned. Tuinb.-Tentocmstelling, na een vriendelijk afscheid en de beste wenschen voor het slagen. Voor een 100-tal genoodigden hield de heer Krelage in het Fransch de openings rede, waarin hij den Koning dank bracht voor het aanvaarden van het bescherm heerschap, ondanks de zware rouw, welke aan het Hof heerscht. Primo de Rivera werd verzocht wel de tolk te willen zijn voor het brengen van dank aan den Ko ning voor het bezoeken der tentoonstel ling; ook dank aan de ministers voor hun bezoek. De heer Krelage dankte het gou vernement voor het beschikba.arstellen der zaal en de subsidie, alsmede de stad Va lencia en de Kamer van Landbouw voor hun financieele hulp. Wanneer do organisatoren van deze ten toonstelling de verantwoordelijkheid van deze expositie hebben willen aanvaarden, dan hebben zij dit gedaan, omdat zij ze ker waren, dat de bloemen de tolk waren van de sympathie voor het land. Dergelijke internationale manifestaties dragen er in hooge mate toe bij, dat de vol keren elkaar beter zullen verstaan. Het is daarom ook, dat Holland heeft weten te waardeeren de manifestaties van Spaan sche kunst, zoowel schilderkunst als mu ziek, die dit jaar in Holland hebben plaats gevonden. Men heeft er ten zeerste bewonderd de jonge krachten van het moderne Spanje, waardig aan het glorieus verleden, bieden de de garantie voor een brillante toekomst. Mijnheer de president van den Minister raad, wil mij veroorloven, dat ik uwe Ex cellentie verzoek, wel zoo goed te willen zijn het teeken te geven, dat het scherm, wat ons nu nog van de tentoonstelling scheidt, zal worden weggenomen, opdat Uwe Excellentie door dezen symbolischen daad zal hebben geopend de tentoonstel ling van HoIIandsche planten en bloemen. Zijne Excellentie gaf hierna het sein en zeide met groot genoegen deze tentoon stelling voor geopend te willen verklaren. Nog geruimen tijd werd de expositie door de president en verdere leden van het corps diplomatique bezichtigd. De r^dernemingsgeest der Nederland- sche kweekers heeft te Madrid iets grootsch tot stand gebracht. Onze bloemis ten en kweekers zijn er ten volle van over tuigd, dat geen middel mag worden ver waarloosd, waar het geldt onze producten in voortdurend ruimeren kring bekend te doen worden. Alleen te Aalsmeer steeg de omzet der veilingen in één jaar van 5 tot 6.5 millioen gulden. Wil men loonende prijzen behouden, dan is grooter afzetge bied en intensiever bewerking van het be staande een der noodzakelijkste middelen. Moge ook deze Ned. Tuinbouwtentoon stelling de voordeden geven, welke men er van verwacht. J. SP. Met den uitvoer van roode kool gaat het niet goed, blijkens de cijfers van het Centraal Bureau van de Statistiek. De Maart-uitvoer bedroeg 847 wagons (van tien ton) tegen slecht 466 in Maart .van het vorig jaar, maar.... de prijs is droe vig, want voor die bijna verdubbelde hoeveelheid werd slechts weinig meer geld gemaakt, n.l. f 1.10 millioen tegen vorig jaar Maart., n.l. f 1.026 millioen. Dus de 381 wagons méér werden uitgevoerd voor f 74.000 of wel f 200 per wagon. De kwar taalcijfers zijn al niet veel gunstiger: De uitvoer steeg van 1650 tot 2300 wa gons, doch de waarde daarentegen daalde. De waarde van f 2.85 tot 2.21 millioen. De kwartaalprijs per wagon daalde dus van f 1726 tot f959. Met witte- en savoyekool staat het ge lukkig niet zoo ongunstig; de Maart-prijs zoowel als de kwartaal-prijs waren zelfs hooger gemiddeld dan vorig jaar. In Maart werden n.l. uitgevoerd 13S0 wagons voor f 1.47 millioen tegen vorig jaar 1230 wagons voor fl millioen; de kwartaalcijfers be droegen 3480 wagons voor f 2.87 millioen (v.j. 2930 wagons voor f 2.32 millioen). De kwartaalprijs per wagon steeg dus van f793 tot f825. De bloemkoolprijs handhaafde zich niet op het niveau van vorig jaar. De Maart- uitvoer steeg van 42 wagons voor f92.000| tot 45 wagons voor f99.000; die van het kwartaal van 105 wagons voor f 206.000 tot 127 wagons voor f 232.000 zoodat de kwartaal-wagonprijs daalde van fl9S0 tot f 1826. De sla-uitvoer is in de afgeloopen maand al zéér gering geweest, ni. 79 ton voor f 49.000 tegen 683 ton voor f 360.000 vorig jaar. Het kwartaal-cijfer blepf daardoor eveneens laag, n.l. 160 ton voor f 83.000 tegen S60 ton voor f 415.000 in de eerste drie maanden van 1928. Pater R. Hoogenboom 0. F. M. f In den ouderdom van 65 jaren is g teren in het klooster der Paters Franc canen te Woerden, na voorzien te van de H.H. Sacramenten, overleden Zeereerw. Pater Raynerius Hoogenboom, De thans ontslapene trad in 1888 de orde der Minderbroeders en werd jaar later, in 1894, priester gewijd. De begrafenis zal Zaterdag a.s. pla| hebben. Vice-Provinciaal der pater Jesuieten benoemd. De hoogeerw. pater Provinciaal Jesuieten H. Kitselaar S.J. moet op van den dokter geruimen tijd rust nem en heeft daarom den hoogeerw. pater Keysers S.J., rector van het Canisi Ooilege te Nijmegen, benoemd tot Vi Provinciaal. 94. Deze week kreeg ik een invitatie 1 rijm. Het adres wordt opgegeven en „Als u daar bent aangekomen, Gaat u dan maar zonder schroomen Eén trap hoog, een kamer in, Da-ar vindt u wis ons huisgezin. Wij hadden gaarne dat u iets vertelde Over dat huis met studiehelden, Waar u wekelijks over schrijft, Hetgeen ons tot nieuwsgierigheid dri Wij hebben alvast een kleinigheid Voor uw jongens weggeleid. En misschien dat' u, die verstand heb| van zat Van Papa nog wel een Stichter kunt make Kranig, niet waar. Daar behoef ik veel bij te voegn. Het toont zoo duidi aan dat hier en daar de menschen met ons meeleven. En dat heb ik not hard noodig, niet alleen om de financi| steun, waarvan het de welkome bode maar ook om het opbeurende, het digende element dat er in zit. Ja. ik m| zoo nu en dan wel dat er meer zijn iedere week mijn ontboezeming lezj maar Velen laten het erbij. Dus ik maar zeggen dat zoo'n gedicht met zt belofte een goede hartversterking is. FATHER LEFEBE1 Direi Missiehuis, Hoorn. Postrek. 120937. U kunt mij nog altijd op bezoek krijl als u maar een lokaasje uitgooit. Hoe 1 ter het wormpje hoe gauwer ik toebijt! Tomaten hebben in dezen tijd van! jaar uit den aard der zaak niet zoo te beteekenen; in Maart 83 ton f 20.000 (v.j. 93 ton voor f28.000). In afgeloopen drie maanden werden 198 geëxporteerd voor f 48.000 tegen vorig ja 194 ton voor f 59.000, lagere prijzen d Met den prijs van peen (tuinwortele wil het al evenmin. De Maart-expc steeg van 546 wagons tot 680 wa-g, maar de waarde daalde van f 440.000 f400.000. De gemiddelde Maartprijs wagons daalde dus van f811 totfj De kwartaal-export steeg van 1429 gons voor f SG8.000 tot 1548 wae0 voorf 752.000. Een beter beeld geven de komkomnn te zien, die deze maand weer geëxra teerd weiden. Wel gingen er veel mint B uit, maar de prijs was stukken bet dan vorig jaar, n.l. thans 282 ton f 214.000 tegen vorig jaar 404 ton f253.000. De prijs per ton steeg dus f626 tot f759! Van spruitkool werd in Maart u slechts 150 ton uitgevoerd, dat is evenve als vorig jaar. Het lew ar taal cijfer thans echter bijna de helft hooger, in tegenstelling helaas met de waard vorig jaar 1080 ton voor f300.000, tha 1487 ton voor f333.000. De gemiddeli prijs daalde dus van f 278 tot f 2°3 1000 Kg. Groot was in het afgeloopen kwarto de export van gedroogde groenten, 175 ton voor f 259.000 tegen slechts 78 voor f 92.000 vorig jaar. Noemen wij verder nog ingemaak augurken (met zout, in pekel of met azi in vaten en dergelijke groote verpakkini De prijzen waren aanmerkelijk beter dj vorig jaar, want de Maart-uitvoer ste van 500 ton voor f45.000 tot 610 ton f 75.000; de driemaandelijksche export 1217 ton voor f 107.000 tot 1340 ton f 166.000, zoodat de kwartaalprijs 1000 Kg. steeg van nog geen f 89 tot f 1! Gróót bijna het dubbele van voi jaar is de Man. c-uitvoer geweest vi bloembollen en knolsiergewaesen, n.l. Ij ton voor f 1.20 millioen tegen 667 ton vo f 0.66 millioen in Maart 1928. Niettemin het kwartaalquantum slechts weinig gri ter 16 dit steeg n.l. van 2012 t voor f2.01 millioen tot 2337 ton voor f2 millioen. De gemiddelde prijs bleef gelijk. Zóór goed ging het in Maart met export- van snijbloem en snijgroen, hoe de hoeveelheid slechts steeg van 790 805 ton, liep de waarde van het uit voerde op van f 0.88 tot f 1.30 millioi Ook de kwartaal-cijfers zien er goed n.l. twee millioen kilo voor f3.2 millic tegen vorig jaar Jan.-Maart 1.7 millij kilo voor f 2.3 millioen. Een scherpe tegenstelling daarmede v men de meer Boekoopsche gewassen: b men en heesters (houtvormende gewass waaronder struik- en stamrozen). Maart-quantum daarvan daalde n.l. tot geveer een vierde van vorig jaar en lcwartaal-koeveelheid zelfs tot een vij (van 5100 tot 1100 ton). De gevolgen den barren winter zijn hier al heel dl delijk te bespeuren. De waarde daal voor Maart dan ook van f 1.13 millioen f 0.37 millioen, en voor Jan.-Maart f 1.7 tot f 0.5 millioen. Alles bij alles-kunnen we onze tuinde en kweekers nog niet gelukwenschen m den gang van zaken„Hbl

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8