BEEKMAN 215 2.15 HAARLEMMERSTRAAT 49 'IERDE BLAD. DE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 26 APRIL 1929 rén GEMENGDE EERICHTEN ONGELUKKEN. In een kuip met water ver. ronken. Gisterenmiddag is het 3-jarig dochtertje m J., in de Papegas, te Nijmegen, terwijl 5 moeder even afwezig was, in een kuip et water gevallen. Toen de moeder terug kam, was de kleine reeds verdronken. Een electrischen draad vastgegrepen. Te Oosterland (Schouwen) greep een 'hilder zich vast aan een onder stroom aanden electrischen draad. De man viel meter naar beneden en werd in levensgc- larlijken toestand opgenomen. Gevaarlijke vergissing. De kastelein E., te Castricurc, dronk bij irgissing uit een fleschje, waarin ammo- jak was, meenende dat de inhoud uit Vic- ■riawatcr bestond. Onmiddellijk moest ge- leskundige hulp worden ingeroepen, die aarschijnlijk den man in leven zal kun- •,n houden. Auto gekanteld. Een grooto benzine-auto van de Shell te Aalsmeer bij het nemen van een bocht ikanteld. De oorzaak moet gelegen zijn het te snel rijden, waardoor een der ban- n sprong, juist bij het nemen van een boden, )C^t door den Schinkel. De auto, die geladen was met 5000 L. jnzine viel tegen een juist passeerende AME utobus aan en drukte de geheele linker- tstel jde hiervan in elkaar. Eenige passagiers echt] in de bus bekwamen ontvellen en de heer kreeg een diepe snede over het gelaat, it verkeer was langen tijd gestremd. Locomotieven ontspoord. Twee aaneengekoppelde locomotieven, of rhnisch gesproken, een locomotief met órspan, werden gistermorgen van het O. te Amsterdam naar het Station W. P. dirigeerd om een trein op te halen van laatste station en te brengen naar het S. Onderweg brak echter van de voor- Ei machine een der drijfstangen, met hot ivolg, dat beide locomotieven gedeeltelijk t het spoor raakten. Dit gebeurde ter hoogte van wissel II, t hierdoor onklaar werd. Yan het C. S. werden de ongevallenwa- |os ter assistentie uitgezonden. Om 2 uur" ld men een der locomotieven, een goed |]f uur later de tweede weer in 't rechte oor gebracht. Het treinverkeer ondervond veel last van ongeval, daar hierdoor drie sporen ver- erd geraakten. Men moest nu n.l. de Iroi- d „overhalen"; dit rangeeren kostte nog wat tijd, en bracht dus „vertraging". Na drie uur kon het verkeer zich echter jer herstellen. BRANDEN. Brand op een boerderij. Veel vee omgekomen. Te Graauw is door onbekende oorzaak and ontstaan in het warenhuis op de hof- ide van den landbouwer E. Veibist. Het .renhuis en de schuur zijn geheel afge- and, waarbij vijf paardon, veulens, 14 ïks rundvee en 2 varkens in de vlammen ikwamen. Alle landbouwgereedschap en tchines gingen verloron, evenals de voor- ad hooi, stroo enz. De schade wordt door rzekerjng gedekt. Politieman redt twee kinderen. Een Botterdamsche politieagent, dio gis- nacht in ed gemeente Pernis was, heeft t een brandend winkelhuis twee kindereu ired, die op de bovenverdieping sliepen niet meer langs de trap naar beneden inden, door een ladder tegen het bran- mde huis op te zetten en daarlangs de aderen in veiligheid te brengen. De win- il is uitgebrand. Woonhuis afgebrand. Woensdag is het woonhuis van H. de ties te Erica (Dr.) tot den grond afge- and. Er werd niets gered, en huis en in- icdel waren niet verzekerd. Brand in een koffiebranderij. Gistermorgen ongeveer half-elf werd 'and ontdekt in de bovenruimte der fa- 'iek van de N.V. Colen's electrische kof- 'branderij aan den Zuidsingel te Vcnlo. brandweer met do motorspuit was spoe- g ter plaatse. Het onderzoek gaf aan, dat sorteer- en papiérvoorraadzoldor brand- alwaar op een kamertje een brandende chel had gestaan. Vermoedelijk zijn daar- t vonken in het papier gevallen. Met drie ralen werd het vuur aangetast en ruim uur was het gebluscht. De linker-boven- limte brandde geheel uit. De aanzienlij- schade wordt door verzekering gedekt. Brand in een opslagplaats. Gistermiddag tegen 1 uur is brand ont» 'gt in een opslagplaats van de chocolade- briek Veka aan de Insulindcstraat te Rot- ïdam. Deze opslagplaats ligt onder de voorbaan den Haag—Rotterdam via Piju- 'ker. Door de felle vlammengloed liepen :nige woningen aan de Insulindestraat ge- aar. Zij werden ontruimd. Het treinverkeer aeft even stop gestaan. De eerste trein die verreed, moest de plaats van den brand fcssceren, terwijl de vlammen aan weers- den van de baan omhoog sloegen. Het uur is met 5 stralen gebluscht. Do wonin- ïn kregen brand- en waterschade. De op- «gplaats is totaal uitgebrand. Gebleken is, dat de spoorbaan door de «te gescheurd is. De spoorwegen zullen en deskundig onderzoek laten instellen. De brand is te wijten aan brandstichting Oor vuurtjesstokende jongens. De politie telt een onderzoek in. Brand in een timmerwerkplaats. i In een loods, welke zich bevindt in een ®c,)e achter perceel 15 aan de Hemster- huisstraat te 's-Gravenhage en in welke loods de timmerlieden Putters en Breuer hun houtpakhuis en trappenmakerij heb ben gevestigd, werd gisteravond brand ont dekt. De timmermanswerkplaats is op de eerste verdieping van de loods gelegen; beneden is o.a. een karrenbergplaats en tegen de loods aangebouwd staan enkele hofjeswoningen. De werkplaats met de daarboven gelegen vliering brandde gedeeltelijk uit. Het vermoeden bestaat dat in de omgo- ving van de kachel eenigo vonken in het hout zijn neergekomen. De schade wordt door verzekering gedekt. De koude. In de Betuwe. Men schrijft uit de Betuwo aan het „Hbld.": De strenge winter en het koude voorjaar met zijn nachtvorsten hebben hun invloed geducht «doen gelden op boomgaard, weide en akker. Het vorig jaar was Zondag 29 April do bloesemdag voor de Betuwe; toön brach ten extra treinen en auto's duizenden be zoekers naar hier, maar van bloesempracht is thans nog geen sprake Een paar warme dagen kunnen veel -doen maar: wanneer zullön ze komen, is de verzuchting. In de weiden is de toestand nog verre van gunstig. Veel vee loopt reeds buiten, maar er is nog weinig gras. En op den akker is het ook niet rooskleu rig. Wat do aardappelen betreft het nieu we gewas zal laat aan de markt komen. Onverstandige onachtzaamheid. Nabij Meinweg Vlodrop is Woensdag iemand uit Roermond, die 'zijh rijwiel met actentasch buiten aan een der weinige hui zen aldaar, had neergezet, beroofd van 809 Mark, die in die tasch waren geborgen. Twee personen, die in de buurt door een jongen waren gezien, werden van Wen diefstal verdacht. Zij zijn te Elmpt i een café overrompeld, toen zij juist de eerste 2.00 M. van hun buit hadden verteerd. Raadselachtige verdwijning van ƒ7000.—. Uit de brandkast op het kantoor der ge broeders Haubrich, grossiers in glas- en aardewerk aan de Nieuwe Haven te Rotter dam is een portefeuille met 7000.— ver dwenen. De politie heeft geen spoor van inbraak gevonden, terwijl ook aan vorduistering niet behoeft tc worden gedacht. Daar ook de brandkastdeur niet is beschadigd, staat men hier voor een raadsel. Diefstal van sigaretten. Bij een inbraak in een sigarettenfabriek, gevestigd in perceel Spuistraat 261 te Am sterdam, zijn ontvreemd 30230 sigaretten (waarde 760.75) en een blikken doosje in houdende 11.07. Het. openen van twee brandkasten is niet gelukt. Inbreker gevat. Woensdagavond heeft de Kerkraadsche recherche in samenwerking met de politie van Eygels-hoven aan den Hopel gearres teerd een Oostenrijker, verdacht van ver schillende inbraken te Eygelshoven. Tijdens zijn overbrenging naar hot politiebureau wist de man te ontsnappen. De rechercheurs losten eenige schoten, doch geen trof doel. Later is dc man in het veld weder gearres teerd en te Kerkrade in bewaring gesteld Veel animo. Voor de betrekking van administrateur van het P. W. Janssen-Ziekenhuis te Almen hebben zich niet minder clan 350 sollicitan ten aangemqld. Onveilig strand. Het strand tc Scheveningen is onveilig tot Katwijk op Maandag £9 April en op Woensdag 1 Mei van 10.30 tot 14.30 uur wegens het schieten met geschut. Do aandacht van het publiek wordt or op gevestigd, dat het strand niet eerder toe gankelijk zal zijn alvorens de roode vlag gen, welke do onveiligheid aanduiden, zijn ingenomen. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. TREINBOTSING TE PARIJS. Vier-en-zestig gewonden. Bij een botsing tusschen twee lokaaltrci- nen aan het Gare St. Lazare te Parijs, welke gisteravond plaats had, weiden vier- en-zeslig personen gewond. Het spoorwegongeluk te Hal. De schuldkwestie. De machinist van den sneltrein Daniel, dio door een onveilig sein heen gereden zou zijn ontkent alle schuld. Het waar schuwingssignaal dat op 350 M. van het kruis der lijnen is aangebracht, stond verklaart hij, op veilig. De commissie van toezicht op de spoor wegen, die een enquête naar hrt gebeurde heeft ingesteld, zal een dezer dagen haar rapport publiceeren. Thans is echter reeds bekend, dat de machinist waarschijnlijk geen schuld treft, In de laatste maanden zijn 18 spoorweg ongelukken in Belg'ë gebeurd, omdat er verschil in stand was tusschen het waar- schuwings- en stopsignaal. Ook hier bij Hal zou het waarschuwingssignaal op vei lig hebben gestaan en het stopsignaal op onveilig. Voorts wordt er nog op gewezen, dat op Duitsche locomotieven de verongelukte trein had een Duitsche locomotief de remmen rechts op de machine zijn aange bracht, terwijl de treinen in België links rijden. Om dus een signaal te zien moet de machinist zijn remmen verlaten en naar links gaan, en dan weer terug naar de rem men, wat noodlotrig kan zijn. INGEZONDEN MEDEDEELING. EAfJKETBAKKERIJ TELEFOON 1314 Botsing tusschen trein en autobus in Indiana. Bij een botsing tusschen een trein en een autobus te Michigan City (Indiana), is een groot aantal personen zwaar gewond. ONTPLOFFING IN EEN POTLOOD- FABRIEK. Acht arbeidsters gedood. Op dc derde verdieping van de Mars- potloodfabriek I. S. Stadler te Neurenberg heeft gistermiddag eon ontploffing plaats gehad, die gevolgd word door brand. Er ontwikkelden zich enorme rookwolken, die een paniek veroorzaakten onder de 31 vrouwelijke en 2 mannelijke arbeiders, die zich bevonden in de zaal, waar do ontplof fing plaats had. Zoo kwam het, dat zij er slechts met groote moeite in slaagden den uitgang to vinden, 'hetgeen heeft* bijgedra gen tot,verhooging van het aantal slacht offers. Eorst na drie kwartier slaagde de brandweer er in, den brand te blu^schen. Toen bleek, dat zes personen, vodr het meerendeel vrouwen, in dc vlamon waren omgekomen, terwijl tien andoren in het ziekenhuis moesten worclcn opgenomen. Van deze laats ten zijn er inmiddels twee overleden, zoodat het totale aantal dooden thans acht bedraagt. Hierbij is een arbeid ster inbegrepen, die met brandende klee- ren uit het raam van de derde verdieping sprong, en op slag dood was. Dc arbeider, dio de boormachine bediende kon, even eens mot brandende kleercn, nog juist uit het vertrok vliscl.; en. De gevonden lijken waren vrijwel geheel verkoold, zoodsi de indentificatio de groot- sto moeilijkheden opleverde. Tot dusver zijn slechts twee dor vrouwen herkend aan een verlovingsring en een halsketting. Van dc licht gewonden konden er reeds onkelen uit het ziekenhuis worden ontslnge.n. De firma weigert inlichtingen to geven omtrent de oorzaak van de ramp, doch vermoedelijk is het ongeluk het gevolg van een nieuwe spuitmethode in de lakafdoe- ling. Voor de fabriek heeft zich een groote menigte verzameld. Dc familieleden der vermisten verkecrcn in de grootste onge rustheid omtrent heb lot van hun nabe staanden. Twee irenschen verdronken. Op het Miigge'meer bij Berlijn is gis-er- mergen een roeiboot door dc hoog ongc- zwiepto golven omge?'j*,gen. Van do rijt in zittenden zijn er tweo verdronken. Hevige brand bij Brussel. Schade op vele millioenen francs geschat. In don afgeloopen nacht is een hevige brand ontstaan in do houtopslagnlaats van de maatschappij Mayumbe te Vilvoorde. De bewoners van Vilvoorde waarschuwden de brandweer van deze Brusselseho voor stad, die wegens den grooten omvang, dio het vuur reeds had aangenomen, ook dó brandweer vön Schaerbeok verwittigde. Gedurende een groot doel van den ochtend moest het blusschingswcrk worden voort gezet, doch men slaagde erin het hoofdge bouw te snaren. De aangerichte schade wordt op vele millioenen fracs geraamd. Tornado-verwoestingen in Texas. V ij ftig personen gewond. Ten gevolge van den tornado, die in Texas heeft gèwoed zijn 200 bewoners van het dorp Slocum dakloos geworden. Tal van huizen werden volkomen met den grond gelijk gemaakt. De materieele schade wordt op 70.000 dollar geraamd. Gemeld wordt, dat vijftig personen ge wond zijn, van wie 15 ernstig. Reddings ploegen trachten thans in de puinhoopen door te dringen, waaronder Uien vreest nog meer slachtoffers te zullen vinden. Voorts zijn ten gevolge van een door braak van den Mississippi-dijk 300 bewo ners van Quincy gedwongen naar hooger gelegen plaatsen te vluchten. De regeering van den staat heeft hulptroepen gezonden, ten einde assistentie te verleenen. Er wordt een voortdurende stijging van de zijrivieren gemeld, terwijl er op wordt gewezen, dat een verdere was van den Mississippi waar schijnlijk tot ernstige dijkbreuken zal leiden. Lawines in Zwitserland. Groote materieele schade aangericht. Ten Zuiden van Martigny is een lawine neergestort, waardoor dc weg over een lengte van 100 meter bc 'ekt is met massa's sneeuw, steencn on boomen. Men weet niet, of zich op dat oogenblik inen- schen of voertuigen op den weg bevonden. Ook op twee andere plaatsen zijn lawi nes neergekomen, waardoor verscheidene honderden H. A. grond werden bedolven en groote materieele schade werd aange richt. Onverkwikkelijk tooneel op een Berlijnsch kerkhof. Groot tumult aan oen o p o rt graf. Gistermiddag kwam het op het kerkhof to Berlijn-Wiossonsee bij do begrafenis van de 16-jarige Ihmgnrd Sohulz. die voor eenigo dagen zelfmoord geploegd had. door uit de dorde verdieping van de woning harer pleegouders op straat te springen, tob heftige tumult-scènes. Toen de lijkk'st in het graf was nocrgc- laten en de dominee in zijn grafrede zeide, dat het kind uit liefdesverdriet een eind aan haar leven had gemaakt, vielen aan het open graf de bowoners van hot huis en dc aanwezige buren hem in de rede on verklaarden, dal hot meisje door voortdu rende mishandel'ngen en do vreesolijke behandeling van haar pleegmoeder tot zelf moord was gedroven. De pleegouders protesteerdon tegen deze beschuldigingen en het kwam tot ernstige schandaal-scènes en tot een groo te kloppartij, waaraan eerst door hot in grijpen der politie een oindo kon worden gemaakt. De valiche Fransche bankbiljetten. Do ma kor gopakt. In om blad van gisteren is roods iets gemeld omtrent de aanhouding to Parijs van een man, die zich er op toelegde bil jetten van duizend frank na te maken. Hier volgen over deze geruchtmakende aanhou ding nog een paar bijzonderheden. Dinsdagmiddag kwam oen jonge vrouw boodschappen doen in een grooten hoeden winkel aan den Hansmannboulevard te-Pa rijs. Zij betaaldo met een biljet van duizend frank, waarvan de kassier in den winkel vaststelde, dat het valsch was. Do vrouw werd hierop ondervraagd door den winkol- ohcf en een inmiddels- gekomen politie agent. Zij verteldo het biljet te hebben ont vangen van een man, dien zij toevallig had ontmoet en die haar een hoed cadeau had gedaan. Hij wachtte in een koffiehuis in do buurt, waar zij hem het overschot van het geld terug zou geven. Inderdaad bleek de man op het terras van een café rustig op zijn tijdelijke vrien din to zitten wachten. Toon hij den agent zag aankomen, nam hij de vlucht; hij werd echter gepakt en naar een politieburoau ge bracht, waar hij, na verhoor, werd opgo- slc-ten. Daar ontdekte een politieman, die den arrestant door een kijkgat in zijn col beloerde, dat deze bezig was bankpapier to verscheuren. Hij bleek difc in zijn «sokken te hebben verborgen en toen de man ver volgens nauwkeurig werd gefouilleerd, kwa men er, uit do voering van zijn kloeren taoh- tig valsche biljetten van duizend frank voor den dag. Ten slotte bekende do man. Het bleek oen Belg te zijn, oen drukker, wicn het was te- gengeloopen en die nu te Rijsel zich toe legde op het namaken van bankpapier. Hij hod in het geheel drie biljetten in circula tie gebracht, d.w.z. het was zijn stelsel nooit zelf met het vallsche geld to betalen; hij liet het doen door vrouwen met wie hij een kerté kennismaking had aangeknoopt en die. hij ten slotte met een klein geschenk, dat zij zelf mocht koopen, afscheepto. Ijsbergen. Zoo hoog als skyscrapers. In ons blad deelden wij mede, dat het passagiersschip „Pennland" het op zijn reis van Antwerpen naar Amerika te kwaad heeft gehad met ijsbergen en dien tengevolge een meer Zuidelijke route hoeft nïoeten kiezen. Wij vinden in Engelscho bladen nadere bijzonderheden omtrent do ervaringen van het passagiersschip en hét ijs in den Atlantischen Oceaan. H'eruit blijkt dat de ..Pcnnland", die vierhonderd passagiers aan boord had, op een gegeven oogenblik door reusachtige ijsbergen om ringd was, waarvan het gekraak in de duisternis kon worden gehoord, wanneer fragment-en in den vorm van skyscrapers van de ijsbergen zelf losscheurden, hetgeen dikwijls leek op het drouncn van kanon non. Urenlang bevond zich het-stoomschip in direct gevaar te worden vernietigd, zoo dat dc pnsagisers een slapeloozen nacht doorbrachten. De kapitein verklaarde, dat één ijsberg een uitgestrektheid had zoo groot als Hydepark en glinsterende pieken had van wel zeventig meter hoogte. De „Pennland" was verplicht vaart to nr'nde- ren tot een vierde van haar gewone snel heid en ten slotte geheel te gaan stillig gen. Het schip ontliep de ijsvelden ten slotte door zeer voorzichtig met halve- kracht er. door heen te stevenen. De ijsbergen komen bijna een maand vroeger uit do Noordelijke IJs'zee afdrijven dan gewoonlijk. Het Hydrografisch Bureau te New York heeft op grond van berich ten ontvangen van het ijspatrouilleschip ..Tampa" en van andere schepen, de waar schuwing aan do scheepvaart doen uit gaan, „de extra Zuidelijke route" te ne men. die veertig mijl Zuidelijker ligt dan de gebruikelijke route. Do voornaamste scheepvaartmaatschappijen hebben orders gegeven in overeenstemming met deze waarschuwing. Graaf Christian Zu Stolberg verdacht van moord. De rechter van instructie in de zaak van den moord op graaf zu Stolberg-Wer- nigerode, heeft aan graaf Christian, den in verband met den moord gearresteerden zoon van het slachtoffer (die eerst een verhaal over een overval had gefingeerd en later verklaarde, dat er per ongeluk een schot was afgegaan, dat zijn vader had getroffen), medegedeeld, dat het vooron derzoek tot resultaat heeft opgeleverd, dat Kassierster verduistert 30.000 mark. Na voortgezette verduisteringen bij een groote firma in het centrum der stad werd gisteren een 27-jarige kassierster gearres teerd. Zij had in den loop der jaren 30.000 mark verduisterd. Het meisje was 10 jaar geleden bij de firma in dienst getreden en had zich tot kassierster weten op te werken. Haar zwak voor auto-rijden werd haar noodlottig. Zij kwam niet met haar geld toe en verduisterde eorst kleine, dan steeds grootero bedragen- Gisteren ontving do firma van de kas sierster een brief, waarin zij haar schuld bekende en verzocht een aanklacht tegen haar in te dienen c» haar te doen arres teóren. WIJ HEBBEN EEN KEURCOLLECTiE ZlgDE ETALAGES KOREVAARSTR. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. J. P. COEN (thuisr.) vertr. 25 April van Colombo. JOHAN DE WITT (uitr.) arr. 25 April te Port Said. PÓEBAU LAUT arr. 28 April van Bata via, 1. v. Londen, te Arasterdam. KON. HOLL. LLOYD. DELFLAND (uitr.) pass. 24 April Lydd. DREOHTERLAND vertr. 25 April van Amsterdam naar Hamburg. KENNEMERLAXD arr. 25 April van Hamburg te Amsterdam. MAASLAND (thuisr.) vertr. 21 April vau Santos. RIJNLAND (uitr.) vertr. 24 April van Rio de Janeiro. ZEELANDIA (uitr.) vertr. 24 April van Las Palmas. HOLL AND-AFRIKA LIJN. BILLITON (thuisr.) pass. 25 April Vlis- singen van Antwerpen. GIEKEEK (uitr.) arr. 25 April te Port Natal. NIJKERK (thuisr.) arr. 25 April te Port Natal. •SPRINGFONTEIN (thuisr.) vertr. 2-1 April van Ujeuduh naar Suez. HOLLAND—AM ER I KA-I, UN. DINTELDIJK, Pacifickust naar Rotter dam, nrr. 25 April te Liverpool. EEMDIJK. Pacifickust naar Rotterdam vertr. 22 April van Los Angeles. LEERDAM, Rotterdam naar New Or leans, arr. 24 April to Havana. XOORDERD1JK, Antwerpen n. d. Paci fickust, arr. 24 April to Los Angeles. RIJNDAM, Rott. n. New York, pass. 24 April Cape Race. ROTTERDAM, vertr. 25 April van Rot terdam naar New York. HOLLAND—BR ITS CH INDIë LIJN. SCHIEKERK (uitr.) pass. 25 April Dun- geness. STREEFKERK (thuisr.) arr. 25 April te Antwerpen. IJSELKERK (uitr.) vertr. 25 April van Colombo. HOL LAND-OOST-AZIë LIJN. ZOSMA (uitr.) arr. 25 April te Sabang. HOLLAND-WEST-AFRIKA-LIJN. DREC'HTSTROOM (uitr.) vertr. 24 April van Bordeaux. KENNEMERLAND arr. 25 April van Hamburg te Amstoru&m. ORESTES (uitr.) vertr. 23 April van Winnebnh. REGGESTROÖM arr. 25 April van Free town I. v. Amsterdam te Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BUITENZORG arr. 25 April van Ham burg te Rotterdam. DELI (uitr.) vertr. 24 April v. Genua. INDRAPOERA arr. 25 April v. Batavia te Rotterdam. IN SULINDE (thuisr.) pass. 21 April Pe- rim. KOTA GEDE (thuisr.) pass. 25 April Sagrcs. SLAMAT (uitr.) arr. 25 April 2 u. te Marseille. SOEKABOEMI (thuisr.) vertr. 24 April v. Belawan. TAPANOELI (uitr.) arr. 25 April te Sabang. VLIELAND (thuisr.) vertr. 24 April v. Marseille. ROTTERDAM—ZUID-AM ER I KA LIJN. ALDABI (thuisr.) vertr. 24 April v. Las Palmas. ALUDRA (uitr.) arr. 22 April te Mon- terideo. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. LAERTES arr. 25 April v. 1. v.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11