20ste Jaargang DONDERDAG 25 APRIL 1929 No. 6163 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32 LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND S)e Seidóohe Gomo/iit DE APONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2,50 per kwartaal lij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2,95 per kwartaal ijlet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij 'ooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgezonderd Zon- en Feestdagen II TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 - REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per rege1 Voor Ingezonden Mcdedeelingeii wordt het dubbele van het tarief berekend Klein^ advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen Een Protestant over het veisten. De Katholieke zedenleer leert het nut, jden plicht van de versterving waarvan het vasten een der vele vormen is. Om den zwakken wil der menschen ter hulp te komen, om hare kinderen van dat nu t te doen profiteeren, hun dien plicht te doen vervullen; om hun versterving te leeren, heeft de Kerk in een bepaalden tijd het kerkelijk jaar en op bepaalde da gen een plicht van onthouding en vasten vastgesteld. Merkwaardig ia, dat in Protestantsche kringen, waar men ook het Katholiek go- bruik van vasten heeft verlaten, ook wat dit betreft een kentering is gekomen. In het Gereformeerd Theologisch tijd schrift heeft ds. A. Kok van Zaamslag eenige artikelen geschreven over „Het vas ten". Na nagegaan te hebben wat het Nieuwe Testament ter zake bevat, concludeert ds. Kok, dat „het vasten gebruikelijk was niet I ilcen onder het Oude, maar ook onder het Nieuwe Verbond", dat echter dit verschil bestond, dat in het Oud-testamentisch vas ten „een ceremonieel element" lag, hetwelk door Jezus „uit het vasten uitgelicht werd", met deze overeenkomst, dat Jezus „het vasten als vrijwillige onthouding in druk kende levensomstandigheden handhaaft". In de practijk echter geldt, dat „het vasten zelf in de Protestantsche kerken tot het verleden behoort". Ds. Kok bepleit dan ver der in zijn artikel het „aanbevelenswaardi ge voor de gemeente van het vrijwillig vas ten", bijv. bij behoefte tot verootmoediging, igen van zwaren rouw, in dagen van angstaanjagende goddeloosheid en afval, Deze beschouwing is interessant, omdat zij een klank doet hooren, die in Protestant sche lectuur weinig vernomen wordt. Als onder ons, Katholieken, door den modernen tijdgeest, die de verkeerde men- sckelijke zinnelijkheid wil rechtpraten, ver sterving en vasten, helaas, al te veel naar achteren is gedrongen dan moeten wij dit Protestantsch geluid beluisteren met beschaming! Konnersreuth. De Katholieke Kerk heeftter bevesti- ng van haar Waarheid niet noodig, dat. er ook in onzen tijd wonderen gebeuren. Maar dankbaar erkennen wij de Goed- iid Gods, als Hij ook onder de oogen van de menschen van dezen tijd een won- tier wil wrochten. En God schenkt ook in onze dagen Zijn wonderen, om de Waarheid te doen lich- ton voor allen, die de oogen kunnen en willen openen.... Kerk 't kan allen bekend zijn betracht de uiterste voorzichtigheid bij het aanvaarden van een of andere bovenna tuurlijk schijnende gebeurtenis als een w e r k e 1 ij k ingrijpen van God, als een wonder. Zoo heeft de Kerk zich nog niet uit gesproken over het wonderlijke, als een wonder schijnend gebeuren te Konners reuth. Maar toch, wij mogen met belang stelling, met een eerbiedige belangstel ling nagaan, wat daar voortdurend plaats ^'jpt, en wat geen enkel man van weten- p engeen enkel man van beslist ongeloof nog heeft kunnen verklaren als voortkomend uit in de natuur der dingen gelegen oorzaken. Wij verwijzen in dit verband naar oen artikel elders in dit nummer, een der V0le reeds gegeven beschouwingen over Konnersreuth, die dringen tot naden- VOLKENBOND DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Gibson's voorstel. Een Amerikaansche nota wordt voorbereid. Omtrent den verderen gang van de vlootbesprekingen is gisteren nog geen na dere beslissing gevallen, doch wel is be kend geworden dat de Amerikaansche de legatie ijverig werkt aan de vaststell'ng van een nota, waarin haar denkbeelden omtrent de methode van vlootbeperking nader worden uitgewerkt. De bedoeling der Amerikaansche delegatie schijnt te zijn dat deze nota terstond aan de ontwape ningscommissie zal worden overgelegd, zoodra Lord Cushendun in een of anderen vorm een uitnoodiging tot de Amerikaan sche delegatie gericht zal hebben om met nadere voorstellen voor den dag te komen. Men rekent in volkenbondskringen op de mogelijkheid, dat lord Cushendun nog deze week een dergelijke uitnoodig'ng tot de Amerikanen zal richten. Van Amerikaan sche zijde werd gisteren opnieuw betoogd, •dat het de wensch van Amerika is, dat de verdere vlootbesprekingen zullen worden gehouden binnen het kader van deze ont wapeningscommissie en met in een afzon derlijke conferentie tusschen de zeemo- De heer Loudon heeft gisteren als voor zitter van de ontwapeningscommissie den president van de internationale ver- eeniging van volkenbondsjournalisten ont vangen en dezen verzekerd, dat het zijn vasten wil is met betrekking tot de zittin gen der ontwapeningscommissie dezelfde openbaarheid te blijven betrachten, die tot dusver traditie is geweest. Hij gaf een verklaring van de redenen, waarom men eergisteren èn Maandag zoo lang achter gesloten deuren vergaderd had. Een verklaring van Chamberlain. Chamberlain heeft gisteren in het La gerhuis een verklar-'ng over de wapening ter zee afgelegd: ,De Engelsche regeering heeft met groote belangstelling kennis ge nomen van de verklaring van den Ameri- kaanschen afgevaardigde Gibson te Gene ve en zij deelt in de hoop en de goede wenschen, die van die verklaring het na tuurlijk uitvloeisel zijn. De Engelsche regeering wenscht van ganscher harte te komen, met alleen tot een „begrenzing" maar wel degelijk tot- een vermindering van de bewapening ter zee en zij heeft er reeds een voorstel toe gedaan, dat betrekking had op iedere soort van oorlogschepen. Het verschil van meening met de Vereenigde Staten ging niet over de toepassing dier beide begin selen. maar de moeilijkheid, waarover men ten slotte gestruikeld is, zat in de aanwij zing van de categorieën in welke de ver schillende scheepstypen zouden worden verdeeld. Dc Engelsche regeering maakt uit G;b- son's verklaring een grootereelasticiteit van het Amerikaansche standpunt op en zij drukt haar warme bewondering voor dien geest van toenadering uit, waarvan die verklaring getuigt. Harerzijds kan de En gelsche regeering de verzekering geven, dat zij door eenzelfden geest bezield is en de Amerikaansche voorstellen onderzoe ken en overwegen zal met den ornstigen wil om tot volkomen overeenstemming te geraken. Deze verklaring werd met levendigen bijval door het geheele Huis begroet. Bommen werpen uit de lucht. De verwerping van het Duitse he voorstel. De voorbereidende ontwapeningscom m'ssie bepaalde zich gistereu tot de ver werping van het Duitsche voorstel dat, zooals bekend een algeheel verbod van bommenwerpen uit de lucht inhield. De tegenstand dien dit voorstel ontmoette, behoeft niemand te bevreemden. Radicale voorstellen als deze zijn to Genève niet op hun plaats. Hier gaat men steeds voetje voor voetje, waardoor het publiek veelal den indruk krijgt van stilstand, zoo niet van achteruitgang. De nobele motieven, waarachter de tegenstanders gistermorgen hun ware bedoelingen konden verbergen, waren niet zoo heel lastig te vinden. Heeft niet het Kellogg-Pact den oorlog in den ban gedaan'? En waarom dan nog eens af zonderlijk den luchtoorlog verb'eden? Maar waarom is dan gisteren wel de che mische oorlog, die al twee keer is afge schaft, opnieuw verboden? De logica der commissie is hier te eenen- male zoek. De Fransche gedelegeerde Massigli legde den vinger op de wonde plek, toen hij verklaarde, dat het Duitsche voorste] feitelijk neerkomt op oen verkapte opheff'ng van do ongelijkheid in bewape ning, voor zoover u.l. de luchtmachten be treft. Immers wat heeft men aan een mi litair vliegtuig, wanneer men er geen bommen uit mag werpen? Wanneer niet bij alle tegenstanders de gedachte voorzat-, het luchtwapen voor zich te behouden om op. die wijze den voorsprong op de ontwapende staten te bestendigen, zou men zich onverdeeld kun nen verheugen over de omstandigheid, dat de ontwapeningscommissie geen verdere pogingen tot beschaafder maken van den oorlog wenscht te doen, nu de oorlog als zoodanig buiten de wet is gesteld. Over de goudverliezen der Rijksbank. Bespreking der transfer commissie. De transfercommissie heeft gisteren een zitt ng gehouden. Na afloop werd geen communiqué uitgegeven, maar vernomen wordt, dat de commissie de situatie heeft besproken, welke ontstaan is door de zware verliezen, die de reserves der Rijks bank hebben geleden. Een der argumen ten, welke dr. Schacht heeft aangevoerd bij de verdediging zijner raming van Duitschlands betal'ngscapaciieit. was, dat bij de pogingen om fondsen te verschaffen voor de laatste betalingen, de Rijksbank meer dan 600 millioen mark van haar goud reserve heeft verloren. Het. schijnt, dat dit verlies tot een milliard mark is gestegen en dat de bankbiljettendekking "tot een gevaarlijke laagte is gedaald. DUITSCHLAND De begrafenis van Prins Heinrich. Gisterenmiddag heeft op het kasteel Hemipelmark bij Eckernförde onder groote deelneming de bijzetting van prins Heirt- rich van Pruisen pk ,;ehad. De, rijks- weer had een delegatie gezonden, luit.- kol. von Hindenburg vertegenwoordigde den rijkspresident. Tot de aanwezigen be hoorden o.a. generaal-veldmaarschalk von Mackensen en de ex-kroonprins, die zijn vader vertegenwoordigde. Volgens den Duitschen radio-dienst hadden koningin Wilhelmina, de koningen van Zweden en Denemarken en de ex-keizer kransen ge zonden. DENEMARKEN Een socialistisch ministerie. De verkiezingen in Denemarken hebben aan de Sociaal-Democraten een groote overwinning bezorgd. Er wordt niet aan getwijfeld of Stauwing zal wederom minis ter-president worden. SPANJE. De voortdurende studentenrelletjes. D e M i n i s t e r van O n d e r w .ij s v r a a g t o n t s l a g. De Spaansche Minister van Onderwijs heeft Primo de Rivera zijn ontslag aan geboden om de oplossing van het conflict aan de Universiteit door Primo de Rivera te vergemakkelijken. In de zitting van den Ministerraad werd dezen stap besproken. Men zag in, dat nieuwe onlusten een on- gunstigen invloed zouden hebben op de koers van de Spaansche valuta in het buitenland. De peseta daalde Woensdag tob 34.80, hetgeen lager is dan sinds ja ren is voorgekomen. Intusschen wordt de nieuwe lijst van professoren gepubliceerd, die door Primo de Rivera uit hun functie zijn ontslagen. De Technische Hoogeschool is gesloten. Uit Saragossa worden nieuwe o-^-sten gemeld. CHINA. Bende bestormt de Kamer v. Koophandel te Sjanghai. Eenige employés ernstig gewond. De Chineeschc Kamer van Koophandel te Sjanghai is gisteren door een menigte bestormd, voornamelijk bestaande uit le den van de anti-Japansche boycot-ver- ceniging en uit kleine kooplieden. De menigte wist tot in het gebouw door te dringen en ontwapende de Chineeschc wachters. Het kantoor-personeel nam in allerijl de vlucht, maar niettemin werden eenige employe's door de bende zóó mis handeld, dat zij in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. De politie uit de internationale nederzetting werd te hulp geroepen, maar krachtens een overeen komst met den gemeenteraad is het ter rein, waarop het gebouw van de Kamer van Koophandel staat, Chineescli gebied, zoodat de politie het gebouw niet mocht binnengaan en zich beperkte tot het hand haven van de orde in de aangrenzende straten. Na verloop van twee uur was de rust geheel weergekeerd. De hongersnood in China. De steun bereikt z ij n doel niet. Hoewel de Chineesche regcering steun ten bedrage van 100.000 pond sterling voor 50.000.000 verhongerde menschen had goedgekeurd is slechts 3000 pond verdeeld. De verslagen Kwangsipartij beweert, dat het veld voor den burgeroorlóg is ge bruikt. MEXICO. Mexicaansche rebellen geven zich over. Gemeld wordt, dat twee generaals der opstandelingen zich met vierhonderd man te Santa Rosalia in den staat Chihuahua hebben overgegeven, op voorwaarde, dat hun een vrijgeleide zal worden gegeven om naar hun woningen terug te keeren en dat hun manschappen ontwapend zul len worden. AFRIKA. Het stoffelijk overschot van Pater de Foucauld. Aan dc Resb. wordt gemeld: Een aantal geestelijke autoriteiten heb ben in den Hoggar het graf van Pater dé Foucauld onderzocht en het stoffelijk overschot van den pater, wiens beatifica- tieproces reeds aanhangig is, gevonden in den toestand, waarin het te Ghardaia be graven werd. Zooals men weet, hebben de inboor lingen," nadat- de fanatieken den pater vermoord hadden, hem in dezelfde hou ding begraven, waarin .zij zijn lijk vonden, namelijk geknield en de armen kruiselings over elkaar geslagen. Daar hel voor .de zaligverklaring noo- dige onderzoek van het stoffelijk overschot moeilijk te Ghardaia kon plaats hebben, is het- hart, dat gevonden werd voorloo- pig in de grafstede van het monument van generaal Laperrinc geplaatst, waar het in veiligheid is, terwijl de rest van hot stoffelijk overschot naar El Golea is overgebracht. De karavaan is reeds meer dan een maand onderweg, want Tamaurasset, waaronder Ghardaia behoort, is niet minder dan 1500 kilomeier diep de woestijn in van Algiers verwijderd. EERSTE KAMER. Kellogg-pact. De Eerste Kamer heeft- gisteren de be handeling der begrooting in de Staatsmij nen in Limburg voor 1929 voortgezet en ten einde gebracht. Verder heeft de Kamer zonder hoofde lijke stemming hare goedkeuring geschon ken aan de toetreding van Nederland tot- het verdrag tot uitbanning van den oor log, het zoogenaamde Kellogg-pact. TWEEDE KAMER. Rijk en gemeenten. De Minister aan het woord. Gisteren is Minister De Geer aan het woord gekomen. Aan een verslag van deze rede in de ..Misbd ont-leenen wij het volgende: Minister de Geer constateerde met ge noegen, dat uit alles bleek, dat de Kamer zich met de leidonde gedachte van het ontwerp vereenigd had en tot aanneming bereid was. Voor hem is het nu de groote moeilijkheid om eenheid te brengen in de verschillende stroomingen. Allen die de een of andere wijziging wenschen, kan hij onmogelijk tevreden stellen. De minister is bereid aan dc bezwaren van enkelo leden tegemoet te komen, maar moet daarbij oppassen niet iets in de wet te brengen, dat volgens hem daarin niet hoort. Hij is het volkomen met den heer van den Tempel eens, dat het voor hem een groote voldoening zal zijn, als hij een goe de wet in het Staatsblad brengt en niet een web die niet voldoet, maar zijn naam draagt-. Er is zooals uit zijn heele betoog bleek groot verschil van inzicht over wat de minister en wat de heer v. d. Tempel verstaat onder een goede wet. Dat de mi nister de sociaal-democraten zal volgen en al hun wenschen bevredigen, kunnen we reeds bij voorbaat als onmogelijk verklaren. Deze wet is persoonlijk werk van minis ter de Geer en hij beheerscht de stof als geen ander, zoodat zijn verdediging pre cies te kennen gaf wat hij wel en wat hij niet wcnschte te wijzigen. Liever ziet hij de wet dan ook vallen dan toe te geven aan iets wat hij niet goed acht. Heel kernachtig drukte hij dit uit door te verklaren, dat hij do verwerping van oen goede wet minder duchtte, dan de aanneming van een slechte. Wie er spreekt van een regeling der taak- verdeeling tusschen Rijk en gemeenten, voor en aleer tot de kostenverdeeling wordt overgegaan, vraagt iets, wat zoo maar niet te verwezenlijken is. Aan dit werk begint hij dan ook niet. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Chamberlain heeft in het Lagerhuis zijn instemming betuigd met Gibson's voorstel. Een socialistische overwinning in Dene marken. BINNENLAND. Minister De Geer over het wetsontwerp inzake financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. (1ste blad). Met ingang van 1 Mei a.s. zal de tijde lijke vergunning van semi-artsen tot uit oefening van de geneeskunst worden inge trokken. (1ste blad). Bij een auto-ongeluk te Amsterdam zijn vier porsonen gewond. (Gera. Berichten, 2de blad). De roofoverval te Lisse. Uitspraak Rechtbank. (Rechtzaken. 1ste blad). Een sigarenmerk 4711. De rechter be slist, dat dit geoorloofd is, hoewel er ook een eau de cologne-merk bestaat van dien naam. (Rechtzaken. 1ste blad). Het denkbeeld van den heer van Vuuren, om alle wetten waarbij lasten aan de ge meenten worden opgelegd voortaan mede te laten ondorteekenen door den minister van Binnenlandschc Zaken zal hij overwe gen. De bedoeling van liet wetsontwerp is t-e komen tot een betrekkelijke egalisatie van belastingdruk voor alle bfewonors van Ne- derlandsche gemeenten. Een normalisee ring van het belastingstelsel, opdat de ver schillet! in belastingdruk tusschen do I07u Nedcrlandscbe gemeenten wat- kleiner wordon. Hierdoor zal natuurlijk in tal van gemeenten wat meer belasting betaald moeten worden, maar daartegenover staat, dat in andere gemeenten de druk mindei wordt. Nu zou de minister voor en aleer hij daartoe overging eerst- het geheele belas tingstelsel kunnen gaan herzien, zooals de heer Ter Laan wenschte, maar dan kwam er voorloopig niets terecht van dit ontwerp. De heer Ter Laan wenschte herziening van de grondbelasting, waarbij volgens dc ver koopwaarde zou worden aangeslagen, maar toen dat in 1921 werd voorgesteld verwierp de Kamer het wetsontwerp. Heel veel wij ziging in het voorstel zal de minister nu ook niet brengen, dat bleek wel uit zijn antwoord aan hen die gepleit hebben voor een eigen inkomstenbelasting voor dc ge meenten. Aan een ongelimiteerde eigen in komstenbelasting denkt de minister niet. maar daar had ook niemand om gevraagd. Voor een gelimiteerde eigen inkomstenbe lasting voelt hij ook niet veel om niet te zeggen niets. Op dit oogenblik zijn er 1000 gemeenten, die een aftrek hebben beneden de 800.en daaronder een groot aantal met zelfs een aftrek van 500.—, 100.en 300.Hieraan wil de minister oen eind maken en dit kan volgens hem alleen dooi de gemeentefondsbelasting, waarin 600.- de laagste grens is. Door een eigen gelimi teerde inkomstenbelasting in de wet opto nemen, inplaats van de 80 opcenten op de gemeentefondsbelasting, wordt volgens de minister de kiem gelegd voor Jiet herleven van al de ellende, die we nu hebben. Mét een verhooging der opcenten op de belas tingen zal men nooit zoo zwaar kunnen zon digen als met een eigen inkomstenbelas ting in tal van kleine gemeenten. Heel veel kans, dat de minister nog van inzicht zal veranderen, bestaat er dus niet. Eveneens gelooven we niet, dat de minister zal toe geven aan de wenschen van de sociaal-de mocraten, om het aantal opcenten op dr gemeentefondsbelasting ongelimiteerd te laten, of zelfs maar te verhoogen tot 100 of 120 procent. Dc 80 procent voert tot een dergelijke hoogte, dat. de grens voor belas tingheffing daarmede bereikt is. Als dc ge meente daaraan niet genoeg heeft, moet zij, zoo meent de minister, maar wat meer ha len uit de andere belastingen. De minister heeft zijn rede gisteren be eindigd. KATHOLIEKE JEUGD- DEMONSTRATIES. De Diocesane Jeugdcommissie in het Aartsbisdom heeft gisteren besloten een grootsche demonstratie te organiseeren van de Katholieke jongeren en wel op l Sept. c.k. te Utrecht en tc Hengelo, waar op bereids de goedkeuring van den Aam bisschop werd verkregen. Kersenexport naar Duitschland. Naar wij uit goede bron vernemen, zal ook Duitschland met ingang van 15 Mei maatregelen nemen legen den invoer van kersen uit het buitenland, dus ook uit Nederland, welke maatregelen ongeveer hetzelfdc zijn, als die door Engeland zijn genomen.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1