DE BRAND IN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT TE AMSTERDAM BUITENL. BERICHTEN Ned. Oost-Indië Nadere bijzonderheden. Nadat eenigc gevaarlijke obstakels, van de resten van het verwoeste Paleis voor Volksvlijt, die no- overeind waren blij ven staan, door de brandweer waren neer gehaald, werd om twee uur gistermiddag het tramverkeer weer langs het Frederiks- ple!n hersteld. Hierdoor was de ergste hindernis, die deze ongekende brand had veroorzaakt, opgehevon. Ondanks de gevaarlijke momenten,, die zich tijdens de blussching voordeden, had den gelukkig geen ongevallen van betee- kenis plaats. Een brandwacht, die door eon stuk vallend hout op het hoofd werd getroffen, werd naar het Binnengasthuis vervoerd; Na verbonden te zijn, kon hij naar huis gaan. Gedurende den geheelen nacht en ook gisteren op den dag waren auto-brancards ter plaatse met hot oog op eventueele ongevallen. Drs. Bronkuian en Kinderman van den Geneeskundigen Dienst hadden hier de leiding. De brandweer bleef den geheelen dag met een groot, aantal stralen cle smeulende puinhoopen besproeien. Van de zijde van het publiek' nam de belangstelling met heb uur toe. De portretten der „schoonheids koninginnen" verbrand. Het Bestuur van de Vereeniging „Wel dadigheid" welke de verkiezing van ..Miss Amsterdam" heeft georganiseerd, deelt mede. dat naar aanleiding van den gewel digen brand, welke het Paleis voor Volks vlijt heeft verwoest, deze verkiezing voor- loopig is uitgesteld. Er stonden tien feestavonden op het programma, welke aan de verkiezing van „Miss Amsterdam'' in het Paleis voor Volksvlijt zouden vooraf gaan. Daar komt nog bij, dat alle ingezonden foto's der candidaat-schoonheidskoninginnen in vlam men zijn opgegaan. De geschiedenis van het gebouw. Het „Paleis voor Volksvlijt" is gesticht door de Vereeniging voor Volksvlijt voor het houden van tentoonstellingen tot be vordering van kunst en nijverheid. De geschiedenis van dit imposante gebouw is één lijdensgeschiedenis geweest. Zoodra de plannen rijp genoeg waren werd aan B. en W. van Amsterdam op 14 April 1853 het verzoek gericht te mogen beschikken over een terrein bij de Utrecht- schepoort met het bijgelegen Drilveld. Dit verzoek werd door B. en W. niet gunstig opgenomen. De vereeniging liet het hier niet bij zitten en riep de bescher ming in van Koning Willem III. Door diens hooge bemiddeling gelukte het op 15 Maart 1855 de beschikking over het ter rein te verkrijgen. Een kapitaal van zes ton tot een mil- Iioen zou noodig zijn voor den bouw. De insohvijving voor dit kapitaal werd open gesteld van 7 tot 9 Juni 1856 in aandeelen van 200 van welke er jaarlijks honderd zouden uitloten met 250. Voor het ontwerp van het gebouw werd een prijsvraag uitgeschreven met het ge volg dat er tien antwoorden inkwamen, waarvan niet één de bekroning waardig werd gekeurd. Men besloot toen het ontwerp op te dra gen aan der. heer 0. Outshoorn, die met Dr. S. Bleekrode werd uitgezonden om de groote tentoonstellingsgebouwen in Euro pa te bezoeken. Eerst 10 Augustus 1858 werd het terrein door de gemeente afgestaan en werd het bestek voor de fundeeringswerken open baar gemaakt, welk werk gegund werd aan den aannemer K. Vermaes. Behalve den aanvang van dit groote werk, welke feestelijk zou geschieden, wachtte Amsterdam nog een groot feest, n.l. de achttiende verjaardag van wijlen Z. K. H. den Kroonprins der Nederlan den. dat plaats vond den 7en September 1858.' De directie had juist dezen dag bepaald voor het begin der werkzaamheden om dat zij er hoogen prijs op stelde dat Z. M. de Koning en de Koninklijke Prinsen erbij tegenwoordig zouden zijn. Op dien gewichtigen dag werd de eerste paal ge slagen, waarbij de Kroonprins zelf aan het touw trok. In October 1858 meenden de directeu ren dat het gebouw in 1860 gereed zou zijn voor het houden van een reeds tweemaal uitgestelde tentoonstelling. De directie had zich echter vergist want door allerlei tegenslagen kon de boven bouw eerst worden aanbesteed in Maart 1859. Aan de heeren van Heel en Holtzman te Amsterdam werd het werk gegund voor 616.000. Door allerlei vertraging in de afleve ring van het gegoten ijzerwerk door de En- gelsche fabrikanten duurde de bovenbouw ook veel langer dan men oorspronkelijk had gedacht. Ook de kostenberekening viel tegen. In ronde cijfers bedroeg deze: - voor de fundeering 170.000, voor den bo venbouw 650.000, voor schilderwerk en andere werken niet in het bestek opgeno men 180.000, samen 1.000.000. Deze uit gaven werd vermeerderd met. 340.000. Een hypotheek werd op het gebouw ge legd van 500.000. Voor het gebouw wer den o.m. gebruikt 2000 he-imasten, gegoten ijzer 2.529.400 K.G., gesmeed ijzer 81.100 K.G., getrokken ijzer 262.750 K.G., plaatr ijzer 113.270 K.G., en gegalvaniseerd ijzer 66.990 K.G. Het gebouw besloeg een oppervlakte van G750 vierkante meter. Eindelijk op 16 Augustus 1864 werd het Paleis voor Volksvlijt plechtig geopend met een rede door wijlen dr. S. Sarphati, de ziel van de directie, in tegenwoordig heid van Z. K. H. den Kroonprins en tal rijke hooggeplaatste personen. In deze rede werd er aan herinnerd dat de ver vaardiging van den fraaien koepel werd opgedragen aan de firma Kruseman Bake te Utrecht, de boogramen kwamen uit de fabriek van Van Enthoven in Den Haag, en cle kleine koepels uit de fabriek van Schretlen en Oo te Leiden. Reeds op 22 Augustus, dus nog geen week na de opening, werd een vergadering van aandeelhouders gehouden, waarin Dr. Sarphati mededeelde dat deze vergadering was bijeengeroepen, omdat er gebrek was aan geld. Een leening van 800.000 werd gesloten. Dit was het begin van een zeer lange lijdensgeschiedenis. Allereerst werd de gelegenheid geopend lid te worden van liet Paleis voor Volksvlijt. Dit was reeds een tegenslag, want nog geen 2000 perso nen gaven zich op. Een zware slag trof het bestuur door het. overlijden van Dr. Sarphati op 23 Juni 1866. Niet alleen toch was hij de eigenlijke stichter van het gebouw, maar ook de man die met hart en ziel de exploitatie volgde. Reeds op 20 November 1866 was het noodig een commissie te benoemen tot on derzoek naar den toestand van de Maat schappij. Uit de voorstellen van deze com missie is voortgekomen de welbekende loterij-leening bestaande uit 100.000 loten ad 10.nominaal. Door deze leening was het. bestuur bij machte baar loopende schulden te kwijten en eenige verbeterin gen aan te brengen, welke hoog noodig waren. We zirllen hier niet op den voet volgen alle financieelc transacties die de onder neming heeft gedaan maar er slechts aan herinneren, dat een tweede geldleening ,van een millioen gulden werd aangegaan van 400.000 aandeelen ad 2.50, de beken de Paleis-lootjes. In 1869 werd de heer J. E. de Vries als directeur benoemd, die al het mogelijke deed om het .Paleis" aantrekkelijk te ma ken. Hij heeft het plan uitgevoerd om in het Paleis een tooneelzaal te maken voor het geven van balletten, opera's, enz.. Deze eerste verbouwing kwam in 1870 gereed. De heer de Vries peinsde steeds op ver beteringen. Hij liet echter in den tuin een gasfabriek bouwen, om daar petroleumgas te stoken, hetgeen met koclgas gemengd, menggas werd genoemd. Onder zijn be heer kwam ook het eens zoo beroemde orgel dat gebouwd werd door den heer Aristide Cavaillé Coll te Parijs, tot stand. In 1S81 werd om aan geld te komen, een gedeelte van den tuin verkocht aan de Galerij-Maatschappij. Deze grond bracht na aftrek van alle kosten 547.158 op. Ook nadien ging het met het Paleis voor Volksvlijt financieel niet goed. In 1893 werd besloten tot het bouwen van een café in de Noord-Oostelijke bijzaal bekend geworden als het Paleis-café. Reeds vroeger was in een andere zaal een rol- schaatsenbaan, een markthal en een lo kaal voor publieke verkoopingen geweest. Na den brand in den Stadsschouwburg heeft ook het Nederlandsch Tooneel in het Paleis gespeeld. In 1894 werd de oude schouwburgzaal naar de plannen van den heer Roemer verbouwd. De verwachtingen van deze nieuwe schouwburgzaal brachten nieuwe teleurstellingen. Het volgend jaar werd een' einde ge maakt aan de concerten, die meer kostten dan ze qpbrachten. Men meende daardoor de handen vrijer te krijgen voor het ver huren der lokaliteiten. Zoo werd in 1896 de groote ^oncertzaal verhuurd aan een comloinatie, die er een rijwielschool in richtte. Eenige jaren heeft deze bestaan. Veel tentoonstellingen van allerlei aard zijn er gehouden. In 1920 is wederqm een groote verbou wing tot stand gebracht door dc architec ten-firma Heineke en Kuipers. Het kost bare orgel dat door de vocht geheel on bruikbaar was geworden, is gesloopt en overgebracht naar Haarlem. De vroegere concertzaal verdween en maakte plaats voor een tentoonstellingszaal. Een tweede galerij werd onder de be staande ingebouwd, waardoor nog meer tentoonstellingsruimte werd verkregen. Een groot aantal tentoonstellingen, be langrijke en minder belangrijke zijn in de,ze nieuwe zaal gehouden. Tot bloei hebben zij de onderneming, die altijd gebukt ging onder groote finan- cieele lasten nooit gebracht. En thans is het einde gekomen. Sic transit ONGELUKKEN. NA DE TREINRAMP BIJ HALLE. Gistermorgen is een der gewonde Bel gische postbeambten, die bij de spoorweg ramp te Halle gewond' werd, overleden. In totaal zijn thans negen Belgische postbe ambten om het leven gekomen. Naar de verantwoordelijkheid voor de botsing wordt thans van verschillende zij den een onderzoek ingesteld. Opgemerkt wordt, dat de signalen zich in niet al te besten toestand bevonden en dat herhaal delijk in rapporten is gewezen op een .verkeerden stand der signalen. De schuld INGEZONDEN MEDEDEELING van den gearresteerden machinist van den Parijschen trein, staat dus nog geens zins vast. Gistermorgen was het verkeer op de lijnen weer normaal. Het verhaal doet thans de ronde van het heldhaftig gedrag van den rector van het St. Stanislasgesticht te Bergen, pater Devroye S.J. Deze lag met beide beenen verpletterd onder een tweede klassewagen, toen de redders hem hulp wilden bieden. Hij wees eqhter onmiddellijke hulp af met verwijzing naar de slachtoffers die hij zwaarder gewond meende te zijn dan hij zelf. Houd u mer mij niet bezig zeide hij en help eerst diegenen, die er slechter aan toe zijn dan ik. Pater rector was nochtans zwaar ge wond. Hij doorstond evenwel met heldhaf tigheid de pijnen tot de meest naburige HAARLEMMERSTRAAT slachtoffers geholpen waren. 'Hij werd naar het ziekenhuis van Linthout te Brus sel overgebracht. Uit radiologisch onder zoek bleek, dat do beenen op meerdere plaatsen gebroken zijn. Naari blijkt, bevond zich de Italiaan- sche oud-minister Nitti in den trein. Hij werd evenwel niet gewond en zette zijn reis voort. DE „PARIS" GESTRAND. Ten Zuiden van Plymouth. Het Franschc s.s. „Paris" is in den dichten mist ter hoogte van den vuurto ren Eddystone (ten Z. van Plymouth) ge strand. De vParis" is een schip van 34.500 ton van de Compagnie Générale Transatlan- tique. Het schip, dat thans onderweg was van Hê,vre naar New York,, ha,d op de jongste thuisreis reeds pech gehad. In den nacht van 6 April liep het op een zand bank bij New York en het duurde gerui- men tijd eer het de reis kon voortzetten. Kolendampvergiftiging. 2 d o o d e n. Toen de kapitein van het motorschip „Geheimrat Löffler", dat aan het onderzoe- kiugsinstituut van het eiland Riems be hoort, gistermorgen vroeg het logies der bemanning betrad, vond hij twee man dei- equipage levenloos in hun kooi liggen. Een ijlings ontboden arts kon nog slechts den dood constateeren, die door kolen dampvergiftiging was veroorzaakt. Ernstige ethérontploffing. Vele gè wonden. Door de ontploffing van een uit groote hoeveelheden ether bestaande lading van een^yr&chtauto werden gisteren in het sta tionskwartier te München drie mannen en een Vrouw zwaar en meerdere personen licht gewond. De ether werd in gróote glazen ballons getransporteerd. De oorzaak der ontplof fing is nog niet opgehelderd. Uit de etherlading sloegen haast huizen- hooge vlammen op cn bijna op hetzelfde oogenblik stonden de kleeren van vier per sonen, die zich toevallig in de nabijheid van den wagen bevonden, in vlammen. Door de tegenwoordigheid van geest van menschen uit het publiek werden de getrof fenen, die in panischen schrik wegliepen, voor erger bewaard. Zij werden op den grond getrokken en het vuur aan hun klee ren werd gedoofd. Intusschen had de brandende ether de benzinetank van den auto aangetast, die eveneens explodeerde. Door den luchtdruk werden de venster ruiten van het huis, waarvóór het ongeluk geschiedde, vier groote vensters van een nabij gelegen café en de café-meubileering ten deele vernield. De chauffeur van den vrachtauto kreeg zware verwondingen. De brandende resten van den auto werden daarna door de brandweer in korten tijd gedoofd. Kruitmagazijn te Tiflis in de lucht gevlogen Volgens berichten uit Moskou is te Ti flis een kruitmagazijn in de lucht gevlo gen, ten gevolgo waarvan een soldaat en vier arbeiders werden gedood en een per soon zwaar gewond werd. Tot ver in den omtrek sprengen de vensterruiten. Mijnongeval in Duitschland. In de mijn Sophia Jakoba, te Hückel- hoven, district Aken, bij de grens, werd een mijnwerker onder afvallend gesteente gedood, en een andere mijnwerker door een kolenwagentje doodgedrukt. Groote overstroomingen in het Zuiden van Rusland. Naar uit Moskou gemeld wordt, is bij Charkof de Dnjepr buiten zijne oevers ge treden. Een deel der-stad is overstroomd. In het district Dnjepropetrofsk heeft de overstrooming groote verwoestingen aan gericht. In de onder water staande dorpen zijn vele huizen verwoest. EEN PROCES NAAR AANLEIDING VAN THERESE NEUMANN. Therese Neumann, de bekende gestig- mat'seerde te Konnersreuth., is naar wij in de Frankf. Ztg.' lezen aanleiding ge worden tot een proces tusschen een harer biografen von Lama en dr. Aigner. Laatst genoemde had als deskundige verklaard, dat von Lama's mededeelingen omtrent de verschijnselen bij Therese Neumann misleidend moesten werken en tot geeste lijke en moreele defecten waren terug te brengen. Voor het gerecht zeide dr. x\ig- ner, dat hij indertijd uitdrukkelijk had verklaard, dat er z. i. van opzettelijk be drog bij Therese en de Kerk ge^n sprake was. \£on Lama zou onwaarheden over deze aangelegenheid hebben verspreid. De medicus dr. Seidl, uit Waldsassen, deelde mede, dat de bloedende stigmata geen wonden in chirurgischen zin waren. Voedselopneming was tijdens den obser- vatietijd volkomen uitgesloten geweest. Medisch en natuurwetenschappelijk zou het verschijnsel-Konnersreuth niet te ver klaren zijn. Intusschen stonden er wel on juistheden in de brochure van von Lama. Prof. dr. Ewald, hoogleeraar te Erlan gen, was van meening. dat hier echte stigmatisatie in het spel was. Over de vrang der voedselopneming kon hij zich niet uitlaten, omdat hij niet over genoeg zame gegevens beschikte. De uitspraak zal later volgen. De pokkengevallen In Engeland. Geen verdere uitbreiding te Londen. Woensdagmiddag deed Chamberlain in het Lagerhuis officieel mededeeling van het besluit der Fransche regeering, den maatregel in zake inenting tegen pokken van reizigers uit Engeland op te schorten. Er wordt op gewezen, dat. er geen spra ke is van een pokken-epidemie in Enge land. De periode gedurende welke de op varenden van het besmette schip de „Tus- cania" gevaar konden opleveren is voor bij; twaalf der opvarenden zijn in een ziekenhuis in observatie. Sedert vorige week Vrijdag zijn er te Londen geen nieu we pokkengevallen geconstateerd. In to taal bedraagt het aantal lijders in de Lon- densche ziekenhuizen op het oogenblik 202 met inbegrip van de gevallen, afkom stig van de „Tuscama". Over het algemeen zijn de protesten 'tegen het Fransche decreet niet hefaB weest, hoewel de eisch, dat de vacciiB— bewijzen niet meer dan twee maanderPEI mochten zijn, van medisch standpunt komen onverdedigbaar werd genoemd, voorstanders in Engeland van verpik - vaccinatie erkennen, dat een land, deze bescherming tegen de gevree ziekte wel bestaat, het recht heeft, lighcidsinaatregelen te nemen, maar g* enkel blad geeft toe, dat daartoe in onderhavige geval aanleiding bestoi Dat het Engelscho toeristenverkeer Frankrijk door den vaccinatie-e:sch stig zou lijden, is niet aan twijfel cï hevig. Hierin wordt dan ook de reden zien van het besluit van minister cheur, het decreet op te schorten. Ook in Frankrijk heeft zich thans geval van pokken voorgedaan. Een jonge Engelsche, die twaalf daf geleden met de „Tuscania" uit Borat was aangekomen en in Marseille aan la is gegaan, bevindt zich sedert acht dag te Parijs in een ziekenhuis, waar bij ha pokken zijn geconstateerd. Broodschaarschte In Siberië. Inkrimping dér rantsoene In het kustgebied van het Verre 0( ten der Sovjet-unie is, naar uit Moski wordt gemeld, de graanvoorzieniug in zeer critiek stadium gekomen.' In verbal met don bestaanden noodtoestand ver! ten de arbeiders, die bij het houttranspo te werk zijn gesteld, reeds de woude waardoor de houtuitvoer niet in vollen oi vang kan worden afgewikkeld. Naar gebleken is, is het vrijwel onm gelijk de geheime grantransporten boeren aan de particuliere handelaars, d hoogere prijzen dan den staat betalen, verhinderen. In de streek van Nikols Oesoerisk zijn drie beambten van de G peoe. die een dergelijk transport ontde! ten, vermoord. Hoewel de broodrantso neering in dit gebied reeds een maand leden is ingevoerd, zijn do queues voor i bakkerijen nog altijd niet verdwenen herhaaldelijk spelen zich opgewonden t» neelen af. Overigens zijn de rantsoenen reeds de eerste maand verminderd en w< arbeiders van 800 tot 600, voor geëmpl yeerden van 500 tot 400 en voor hun milieleden van 400 tot 200 gram per da Ook in een deel van Midden-Siberië de toestand voor de bevolking wanhopig. Daardoor ontstaat ook in het leger, d grootendeels uit boerenzoons bestaat, ontevreden' stemming. Roofoverval met machinegeweer. Naar uit New York gemeld wordt-, is taxi, waarin een kaslooper der Telephoi Company en twee agenten van politie g zeten waren, in het middaguur in de nab heid van Wallstreet door roovers aan; houden. De bandieten openden onmiddellijk mi chinegeweervuur op de politiebeambte: die het vuur beantwoordden. De kogelri gen duurde verscheidene minuten, totdi de politieagenten zwaar gewond neervi len. De roovers ontkwamen in een privt auto mot de geldcassetro, die 38000 doila bevatte. Zij zijn niet herkend. Groote molen verbrand. Gistermorgen vroeg is de Ellguther slot molen in Kreuzburg geheel door brand ver woest. Van de gebouwen zijn alleen de sta en de woning gespaard gebleven, terwj duizenden centenaars koren en meel loren gingen. De totale schade wordt oj ruim 1 millioen M. geschat. Zijn er nog menscheneters in Frankrijk Te Trégier in Bretagne zal dezer dager een boer terecht staan, die door de bevol king voor een menschepeter wordt gehou den, die zijn eigen kinderen heeft opge ge ten. De justitie heeft in de zaak niet vee licht kunnen brengen, doch niet minde dan negen kinderen, die zijn vrouw hen geschonken had, zijn een voor een ver dwenen. zonder dat men zelfs de lijkje heeft kunnen vinden. De man liegt er maar op los en beweert eiken dag wat anders, doch men kan nieti positiefs uit hem "trekken. Men heeft dan ook niet van kindermoord kunnen be schuldigen en vervolgt hem nu wegeni lijkverduistering. Onnoodig te zeggen dat in de streel waar een zeer achterlijke bevolking noj gemakkelijk de phantasie laat werken, dl opwinding' over de zaak groot is. Met een waterrijwiel over het Kanaal. De Franschman Roger Vincent is er it geslaagd, het Kanaal van Calais naar Do ve-r met een waterrijwiel over 'te steken Hij had daarvoor 5 uur en 35 minut« noodig, waarmede hij een duurrecord voor een tocht met een dergelijk vervoermidde heeft behaald. De zomertijd in cle Ver. Staten. In den nacht van 28 op 29 April zal it de Vereenigde Staten de zomertijd in gaan. Bevloeiingswerken beschadigd. Aneta seint uit- Batavia: In de bekend! bevloeiingswerken van de Tjitaroem - ten O. van Batavia is ten gevolge va* de geweldige werking van het water eet gat ontstaan, dat acht tot tien meter .diep is. Hierdoor ontstaat ernstig gevaar voor algeheele vernietiging. IJzeren damplan ken. ten behoeve van het herstel zijn reedi besteld. Aan de regeering is voorgesteld een bedrag van 600.000 beschikbaar tf stellen. De kosten van de reparat:c wof den geraamd op 300.000600.000.

Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8